Verfrissend optreden met blijspel 'Oud Speelgoed' Brogum-bestuur betreurt kritiek, maar vol optimisme 1986 tegemoet berichten 60 jaar na watersnoodramp Land van Maas en Waal: Wee den vergetenen' ERIC DE NOORMAN 'Op Drift' zeer goed op dreef 'DE BOOMSCHORS B.V.' DE LAATSTE MAAND DAT U NOG KAN PROFITEREN VAN DE LAGE PARKETPRIJS! rMËm U2 TOT ZIENS! Het wolvenjong ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 december 1985 Nr. 23847 5 Fijne scène uit „Oud Speelgoed" met Corrie Hoogerhuis, Marco Holm en Rie Gilijamse. RENESSE - 'Op Drift' is goed op dreef. Dat is de con clusie, die zaterdagavond getrokken kon worden na de jaarlijkse uitvoering van de Renesser toneelvereniging in het dorpshuis. Dit maal stond het eigentijdse to neelspel 'Oud Speelgoed' van Chiem van Houweninge op het programma en dat bleek een zeer terechte keus. Annemarie van de Wiel, als actieve speelster ook altijd een sterke kracht binnen de groep, had ditmaal weer de regie op zich genomen en dat bleek ze zeer terdege te hebben ge daan, terwijl ze daarbij de beschik king had over enkele talentvolle to nelisten. 'Op Drift' koos reeds de afgelopen zomer voor 'Oud Speelgoed' en moest ervaren, dat de Avro het stuk in okto ber op televisie uitzond. De toneel vereniging besloot de plannen toch te handhaven en zaterdagavond bleek dat ze daar goed aan had gedaan. Het publiek genoot duidelijk van de ver tolking door 'Op Drift' en had onge twijfeld waardering voor de vernieu wende weg, die de groep is ingeslagen. Entourage 'Oud Speelgoed' vergt nogal wat aan entourage en attributen en de re gisseuse had die opdracht zeer se rieus genomen. Het resultaat was een tot in de puntjes verzorgd decor en een fraaie collectie oud speelgoed. Het stuk bood een verfrissend ver haal van twee jonge mensen - Kiki en Frank Boreel - die hun intrek nemen op een bovenverdieping bij Rosalie, een ex-revuester. Frank en Kiki behoeven niet veel huur te betalen, maar moeten wel de gehele inboedel van de kamer (het speelgoed, de schilderijen en de schaarse meubels) overnemen. Rosa lie, een opmerkelijke vrouw staat daar op, maar leent hen zelf het geld om die overname mogelijk te maken. In de loop van het stuk wordt dui delijk welke emoties er v.oor Rosalie aan deze kamer kleven en waarom ze nu heeft besloten 'die hele speelgoed winkel' drastisch op te ruimen. Dui delijk wordt ook dat Fransen Kiki misschien toch niet zo goed bij elkaar passen als ze aanvankelijk wel ge dacht hadden. Of..,horen die kibbel- partijtjes er gewoon bij en zitten ze wel op dezelfde golflengte? Humor In 'Oud Speelgoed' zit naast dit al les vooral ook een grote dosis humor verpakt. De kleine rol van Janus Bronk, komisch vertolkt door Dick Kooman, werd daartoe ook wat extra uitgebuit. Verder was er het on dersteunend rolletje van Jaqueline van Tuyl, waar Adrie Schaleven op geloofwaardige wijze gestalte aan wist te geven. 'Oud Speelgoed' werd echter in fei- 'Vervolg van pagina 1. Een krappe beurs en een dalend aantal jongeren komen echter niet van de ene dag op de andere boven water. Dat is een groeiproces. „Inder daad en het college van Zierikzee heeft bij bestudering van onze voor gaande begrotingen kunnen lezen, dat we een dalende omzet steeds heb ben ingecalculeerd", vertelt bestuur der Perry Besling. Ook het leden bestand daalt door de vergrijzing, volgens bestuurder Michael Bal. Er zou voor het Zierikzeese gemeente bestuur dus ook dit jaar niets nieuws onder de zon zijn, wanneer zij consta teert dat Brogum geen winstgevend concern is. Waarom dan toch een gespannen verhouding? De bestuursleden zijn het er una niem over eens. Als de verhouding met Zierikzee beter zou zijn, was er veel gewonnen. Cor: „Gezegd moet, dat langzaamaan betere contacten groeien tussen beide partijen. Dat is een goede zaak, want te lang is er over ons gesproken zonder dat we bij de discussie betrokken werden". Hij gaat verder: „Het is te hopen dat de laatste tendens zich voortzet, want we kunnen nu éénmaal niet zonder de gemeente". Bezuinigingen Perry sterkt deze stelling met het verhaal, dat door de bezuinigingen van de laatste jaren veel geknibbeld is aan de activiteiten. „Als enerzijds je subsidie lager wordt, maar je vaste lasten zoals elect ra hoger, dan weet je dat er in de activiteitensfeer extra veel gesneden moet worden". Brogum heeft een en ander enigzins kunnen opvangen met éénmalige gelden van het rijk en de provincie, maar het blijft vooralsnog de vraag of volgend jaar weer op een aanvullende bijdra ge gerekend kan worden. Geld, geld en nogeens geld. Dat lijkt waar het om draait bij de discus sies over Brogum. In dit opzicht lijkt het zinvol te melden, dat de tekorten van het jongerencentrum momenteel zeer klein zijn. De Groot: „Het is ei genlijk jammer, dat financiële pro blemen altijd een discussie over de doelstellingen en de resultaten van een centrum tot gevolg hebben. Heel terecht en begrijpelijk, dat een ge meenteraad verantwoording wil over de subsidiegelden,» maar de sfeer waarin het de laatste tijd is gebeurd is erg onprettig geweest". Enthousiast Perry: „We zijn met een hele en thousiaste groep vrijwilligers bij el kaar. We proberen iedere keer - met succes overigens - een activiteit op poten te zetten en dan is het heel ver velend, om in de krant te moeten le zen, dat verschillende mensen binnen de gemeenteraad niets van ons lijken te weten". Cor zegt die onwetendheid ook niet helemaal te begrijpen, om dat Brogum twee bestuursleden heeft, die eveneens zitting hebben in de gemeenteraad en het college jaar lijks schriftelijk op de hoogte wordt gebracht van de activiteiten eri de fi nanciële zaken. De verstandhouding met de ge meente lijkt nu weer iets beter te zijn (dc bestuursleden noemen het 'min der slecht') en de Brogum-jongeren gaan vol vertrouwen en goede zin verder. Maar dc negatieve geluiden vanuit de gemeenteraad hebben bun uitwerking niet gemist. De bestuur ders zeggen regelmatig geconfron teerd te worden met mensen, die zich dc geluiden hebben aangetrokken en nu met de gedachte leven, dat Bro gum wel niet veel goeds zal zijn. Als de enige remedie tegen de roddel zien de Brogumbestuurders een publieke uitnodiging aan alle inwoners van Schouwen-Duiveland, om maar eens binnen te wippen. Het beeld dat de mensen - veelal ouders - van Brogum hebben is volgens de bestuursleden pertinent onjuist. Ook niet waar - volgens de bestuur ders - zijn de verhalen over een zoge naamde bestuurscrisis binnen Bro gum. Voorzitter Kees Verkerk hield het onlangs voor gezien in verband met problemen, die met het beleid als De Boomschors BV is een Zeeuwse (Schouwse) zaak kurk- en parketvloeren lange Vorststraat 43 Gees tel. 01100-32005 1. Massief eiken stroken, 7 cm broed, 40-150 cm lang, kant-en-klaar voor u gelogd, nu voor 89,- per m2. 2. Kambala, merbau of eiken massief, (motief gelegd naar keuze) kant-en-klaar voor u gelegd nu voor 89,- per m2. Uw kamer van 4x7 mtr. 28 m2. Komt dus op slechts 2492,-1 X X Herbergvloer, 23 mm, massief 65r per m2. Massief essen extra 55r per m2. Frans eiken, 23 mm massief 59r m2. Kambala Exquisit 45r per m2. Merbau Exquisit 40r per m2. Grenen delen, 2 mtr. lang ±912 cm breed, 23 mm 39,- per m2. Lamelparket te leveren tegen blijvend lage prijs. Bijv.: eiken lamel vanaf 59,- per m2. Essen lamel Rustikal 69,- m2. Merbau lamel Exquisit 85,- per m2. Noten lamel Ex quisit 80r per m2. Vele soorten kurkparket incl. lijm en lak 32,50 per m2 |f} Dus uw kamer van 30 m2 komt op 975,-! "V I 'Kurkparket is naaldhakveilig, en als u kiest voor i parket of kurkparket hoeft u nooit geen kosten voor /X f J vloerbedekking meer te maken! -'V X'*/,j Uw reiskosten worden bij aankoop vergoed. -iA'A- i vV-V"' 'Wilt u om wachten te voorkomen voor parket even een afspraak ma ken. Kom vrijblijvend eens in de showroom kijken. te gedragen door de drie hoofd rolspelers: Rie Gilijamse, Corrie Hoogerhuis en Marco Holm. Rie Gi lijamse heeft in haar ruim vijfen twintig jarige lidmaatschap bij 'Op Drift' al vele fijne types op de plan ken gezet, maar de rol van de extro- verte Rosalie wist ze wel op zeer ster? ke wijze neer te zetten. De vertolking bood heel veel ruimte om talentje bewijzen (dansen, acteren, vrolijk heid, verdriet, verbittering, dron kenschap) en Rie Gilijamse deed dat op alle fronten. Corrie Hoogerhuis is in de loop der jaren duidelijk uitgegroeid naar een speelster van formaat en wist in haar rol als Kiki zeer te verrassen. Met flair, spontaniteit en veel rolinleving bewoog ze zich over de planken. Haar tegenspeler Marco Holm leek zich aan dat sterke spel ook enigszins op te kunnen trekken. Aanvankelijk bleef zijn spel hier en daar wat te vlak, maar daar kwam duidelijk ver betering in toen hij zich wat meer als het 'bazige baasje' kon gaan mani festeren. Aparte vermelding verdient nog de kostelijke scène op het krakende Franse bed, die naar niveau werd ge tild doordat overdreven gêne, waar het amateurtoneel zo vaak onder ge bukt gaat, hier achterwege bleef. Hulde Hulde aan tonelisten, regisseuse, souffleur Marinus de Hamer en gri- meuse Lidy Blom werd gebracht door vice-voorzitter Wout Lokker, die zijn woorden benadrukte met een fraai boeket bloemen. De jaarlijkse uitvoering van 'Op Drift' werd besloten met een bal na onder leiding van de band 'Cash'. zodanig niet veel te maken zouden hebben. De Groot werd hierna als interim-voorzitter aangesteld binnen het bestuur dat niet of nauwelijks ge wijzigd is sinds het opstappen van Verkerk. „We werken allemaal kei hard aan de zaak en hebben onlangs zelfs onze consumptiebonnen ingele verd (een geringe beloningsvorm tij dens drukke evenementen - red) om een eigen steentje aan het tekort bij te dragen", vertelt Perry. De jongeren zitten niet op complimentjes te wach ten, maar willen dat indien er kritiek is deze met de bestuurders besproken wordt en zij het niet in de krant hoe ven te lezen zonder eerst gehoord te zijn. „Brogum is gewoon een unieke soos - punt uit" rondt Perry zijn bij- dx-age af. „Vi-oeger was er als het ware maar één soort jeugd; allemaal lang haar bijvoorbeeld. Nu hebben we te maken met tal van jongerenstijlen. Het is moeilijk om het iedereen naar de zin te maken, maar we doen onze uiterste best. Ook daar hebben we de gemeente bij nodig", legt Cor uit. Hoeveel soorten jongeren er ook mo gen zijn, Brogum heeft inderdaad al veel activiteiten op haar naam staan, die veel mensen hebben getrokken. Voorbeelden als de jongerenmani- festatie en het Any-Wave-festival zijn het bewijs hiei-van. Wanneer de vrij willigers denken een succes-formule gevonden te hebben, breien zij hierop voort. De inkomsten spelen hierbij een rol, maar. zeker ook het aange naam bezighouden van de jeugd. De Groot: „Brogum mag absoluut niet alleen een opvangplaats van jon geren zijn. Als je vanuit de bevolking hoort, dat Brogum, ondanks haar problemen in ieder geval de jeugd van de straat weet te houden, dan is dat niet leuk. Brogum is veel meer dan een opvangplaats. Er gebeuren dingen voor en door jongeren en juist het zelf bezig zijn - op welke manier dan ook - is van zeer groot belang". Hiermee komt de discussie weer te rug op de opmerkingen van de Brogum-bestuurders, die na een hoop werk binnen het centrum de kritiek vanuit de gemeenteraad als een klap in het gezicht ervaren heb ben. Toch blijven ze zoals gezegd posi tief ingesteld en ze noemen ter aan vulling enkele zaken van de gemeen te waarmee ze erg blij zijn geweest, zoals het verlaagde plafond en dc schuifwand. Ook na de brand in het jongerencentrum is het gemeente bestuur snel te hulp geschoten. Ook alleen optimisme over de toekomst van Brogum. „Brogum leeft weer als nooit tevoren en we hebben er weer veel zin in", zegt Cor. Tweede kerst dag een rythm- and bluesmiddag van 15.00-19.00 uur en oudejaarsavond van 00.30 uur tot sluitingstijd een gezellig nieuwjaarsfeest. De bestuurders hopen, dat met het vuur werk niet alleen het nieuwe jaar inge luid wordt, maar ook een nieuw beeld van Brogum. Niet in de laatste plaats bij de plaatselijke bestuur ders. „Brogum is gewoon een unieke soos". ARNHEM - De kerk in Overasselt zit vol tot en met de laatste bank. Hoewel de zuidwester storm, die het lage land nu al meer dan een week teistert, ook die nieuwjaarsochtend van 1925 rond het kerkje giert en tegen de muren beukt. Hebben veel inwoners van het dorp toch gekozen voor de vroegmis van zeven uur. De schuimende Maas staat kort onder de kruinen van de dijken, maar de bevolking vermoedt geen gevaar. Terwijl de pastoor het evangelie liest, zakt een paar kilometer verder op een stuk dijk als een zandkasteel in elkaar, moegestreden tegen de kol kende rivier. Als de kerk na het eer ste alarm in paniek leegstroomt en de pastoor wanhopig het klokketouw ter hand neemt, is het al te laat. De watersnoodramp in het Land van Maas en Waal is een feit. „Wee den vergetenen" heet het boek, dat de Tielse journalist Huub van Heiningen zestig jaar later schreef over deze ramp. Die welis waar geen slachtoffers eiste, maar meer dan 3.000 huizen geheel of ge deeltelijk verwoestte en voor tien miljoen gulden schade aanrichtte. Schade, zo blijkt uit het boek, die slechts voor een deel en bovendien zeer ongelijkmatig over de getroffen gebieden in Gelderland, Brabant en Limburg werd verdeeld. Onderlinge tegenwerking „Rijk, provincie en ministeries werkten elkaar onderling tegen bij de schadeloosstelling en de wederop bouw van het gebied. Waarin honder den watersnoodslachtoffers vooral door de naijver tussen de instanties oneveni-edig werden gedupeerd". Al dus Van Weiningen in zijn boek, dat grotendeels is gebaseei-d op inter views met oude streekbewoners en tot voor kort geheime archiefstukken van ministeries, provincie en ge meenten. Van de voor de wederopbouw lan delijk ingezamelde 1,7 miljoen gul den kwam er volgens hem een rela tief veel groter deel terecht in getroffen gebieden in Brabant en Limbui'g dan in Gelderlan. Niet al leen de ramp zelf, maar ook de wijze, waarop elkaar over de ruggen van de slachtoffers tegenwerkende instan ties in Gelderland de wederopbouw op zich hebben genomen. Heeft in Maas en Waal volgens Van Heiningen diepe emotionele sporen nagelaten. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 16-12. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 226 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-f 5000; werkpaarden 2150-/ 3200; oude paarden 1500-f 2750; 3-jarige 1600- 2750; 2-jarige 1450-/ 2400; veulens f 450-f 1400; hitten 750-f 1800; po ny's 250-/ 1100. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,60-f 6,20 en jonge slachtpaarden 4,50-f 6,20. De handel: matig. Veemarkt Leiden LEIDEN, 16-12. Prijzen per kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 9,25-f 13,50, stieren le kw. 8,25-f 9,00; 2e kw. 7,25- 8,25; vaarzen le kw. 7,10-/ 8,45; 2e kw. 6,10-f 7,10; koeien le kw. 7,10- 8,35; 2e kw. 6,15-/ 7,10; 3e kw. 5,65-/ 6,15; worstkoeien 5,00- 6,05. Prijzen per kg geslacht gewicht; Schapen 5,50-/ 7,50; lammeren (rammen) 9,75-ƒ 11,00; lammeren (ooien) 9,50-/ 10,75. Prijzen per stuk: Schapen 195- 260; lammeren (rammen) 235- 300; lammeren (ooien) 210-/ 240. Aanvoer: Tbtaal 1588 stuks, waai-- onder slachtvee 1126, stieren 220, slachtschapen en lammeren 242. Overzicht: Slachtvee en stieren: handel matig, en prijzen lager; scha pen en lammeren: handel vlot, en prijzen hoger. 51. „Hier is het." zegt dc oude tevreden, als ze na een korte wandeling op een kleiné open plek staan. De argwanende Egil - die nergens een huis ziet - bij de arm nemend, voert hij hem naar een brode kuil, die voor de helft afgedekt is met boomstammen en aarde. ..Eh, woont u in dit hol," stamelt Egil, „hebt u geen huis?" „Wel nu nog mooier," grijnst de oude spottend. ..is het niet goed genoeg voor de jongeling? Hier. dat smaakt overal hetzelfde." En met een vlijmend mes snijdt hij een stuk van de konijnenbout, die boven een klein vuurtje aan het spit hangt. „Hoe heet u eigenlijk," waagt Egil - die onder het eten zijn vrees wat begint kwijt te raken, hem te vragen. „O, ik heb vele namen," giechelt de an der: „Tovenaar, zonderling, wildeman, oude gek, zoek er maar eentje uit. Oude gek is vooral heel mooi, want als je geen belang stelt in rijkdom, of macht, of aan zien. moet je wel gek zijn, zeggen de mensen. Maar ja, knaap, dat begrijp jij toch nog niet Wat wil jij worden," vraagt de oude aan Egil. Egil knippert met zijn ogen. „Tja, wil je niks worden." herhaalt de oude „Beroemd of rijk of zoiets, wat ie dereen altijd wil, hèhèhèhèhè. Er is geen mens die mens wil worden, want dat zijn ze al zeggen ze Hij gluurt opeens de knaap doordrin gend aan. „Jij bent weggelopen van huis natuur lijk ondeugd." zegt hij dan, „wie weet wat er in jouw jonge hoofd voor malle gedachten rondspoken, maar keer terug mijn zoon Keer terug en probeer maar een brave en rechtschapen jongen te zijn Onthutst staart Egil de andere aan maar deze verandert gauw van onder werp en weet zulke mooie verhalen te vertollen, dat de knaap ondanks zijn hei melijke vrees, geboeid toeluistert. Wanneer het donker begint te worden, spreidt de zonderling hem van varens en gras een bed in een hoek van het hol en gehoorzaam legt Egil zich te ruste Tbt de rustige ademhaling van zijn gast heertot hem doorklinkt Dan rijst hij behoedzaam overeind en sluipt naar de uitgang

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5