NIEUWS OP WIELEN P O P c Zuxxfo&e P&bbelmtr Staatssecretaris in botsing met kamer over rijbewijzen De opdracht (1) O R N E R Dire Straits staart zich blind op het grote publiek Rock and Roll- nacht Brogum BL halveert verlies, AR verdubbelt winst Nieuwe 'Trend' in Nissan-serie Muziek en film in 't Beest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 december 1985 Nr. 23848 11 DEN HAAG - Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer) is in botsing- gekomen met de commissie voor ver keer en waterstaat uit de Tweede Ka mer. Tijdens een mondeling overleg weigerde de staatssecretaris tegemoet te komen aan een kamerbreed verlan gen om voorlopig af te zien van de de centralisatie van de afgifte van rijbe wijzen. De staatssecretaris wil de gemeenten belasten met de afgifte van rijbe wijzen. Nu doen de pro vincies dat. In de plan nen wordt verder voorge steld de geldigheidsduur van het rijbewijs (auto matisch) te verlengen totdat de leeftijd van zestig jaren is bereikt. Ontkoppelen Vanuit de commissie werd de staatssecretaris gevraagd beide zaken te ontkoppelen". Alge meen werd erop aange drongen voorrang te ge ven aan de verlenging en eerst na uitvoerig over leg over te gaan tot de centralisatie van het afgifte-systeem. Bij dat nader overleg zouden, zo werd vanuit de commis sie opgemerkt, zaken aan de orde moeten ko men als verdere vereen voudiging en uniforme ring van de afgifte en het goedkoper maken van de afgifte van het rijbewijs. De staatssecretaris ontwikkelde tegen de zienswijze van de com missie tal van bezwaren. Hij zei nog kansen te zien beide kwesties nog per 1 april of 1 mei van volgend jaar geregeld te kunnen hebben. Een ontkoppeling" van beide kwesties noemde hij ,,erg moei lijk", temeer waar de voorbereidende werk zaamheden al in gang zijn gezet. Voet bij stuk De kamercommissie hield voet bij stuk. Men zei niets te voelen voor een overhaaste en gefor ceerde besluitvorming ,,met het mes op de keel". De commissie gaat zich nu nader beraden over de te volgen werk wijze om de staatssecre taris alsnog tot andere gedachten te brengen. De ANWB heeft bere kend dat automobilisten die 60 jaar of ouder zijn nu al vaak meer dan 10 maal zo veel kosten moe ten maken voor de in standhouding van hun rijbewijs, als jonge men sen. Dat zit hem voorna melijk in de vereiste me dische onderzoeken, die zij zelf moeten betalen en die kunnen variëren tussen de 25 en 200 gul den. Bovendien zullen an dere administratieve kosten (zoals de eigen verklaring" en het rijbe wijs zelf) ongeveer ver dubbelen als de rege ringsplannen doorgaan. Al die lasten, aldus de ANWB, komen in hoofd zaak op de schouders van de ouderen te druk ken, want automobi listen onder de 60 blijven bijna geheel buiten schot. Hun rijbewijs blijft gewoon geldig, en behoeft alleen eens per 10 jaar te worden „opge frist", dat wil zeggen dat adreswijzigingen e.d. moeten worden geadmi nistreerd. OOSTERLAND - Uit het eerste half jaar verslag blijkt dat AR (Austin Rover) in omzet is gestegen met 15%. De omzetgroei werd ver oorzaakt door een verkoopstijging van 258.000 voertuigen in de eerste helft van vorig jaar tot 273.000 eenheden in de eerste helft van dit jaar. Er werden dus 15.000 voertuigen méér ver kocht of wel 5,5%. Het handelsresultaat van BL (British Ley- land) laat een verlies zien van 11,3 miljoen te genover een verlies in de voorgaande vergelijk bare periode van 26,9 miljoen. BL bestaat onder meer t\it de Austin Rover Groep, uit een bedrijfswagen- en onderdelen- groep. Opvallend is dat Austin Rover er in slaagde zijn positieve resultaat te verdubbelen van 0,3 miljoen tot 0,6 miljoen. Deze ver dubbeling kwam voor rekening van een aan zienlijke toeneming van de produktie door een 99,9% ononderbroken werktijd. Door de intro ductie van nieuwe modellen op het Europese vasteland konden in de laatste vier maanden van dit jaar ook hogere verkoopresultaten worden geregistreerd, hoewel er duidelijk te kenen van vermindering waarneembaar zijn in verband met een stevige concurrentie. -•- ~jp<**-vL vV- V - NIEUWERKERK - Vanaf half december zal bij alle Nissan-dealers in ons land de Trend-serie van Nissan verkrijgbaar zijn. Dat geldt voorde uitvoering van de Micra, Cherry en Sunny. Nissan kwam al een jaar geleden met deze extra uitvoe ring van de bekende auto's, maar deze maand dus voor het eerst bij alle dealers verkrijgbaar. Het bijzondere aan de Trend-serie is dat het gaat om met extra fa- brieksaccessoires uitgeruste uitvoering, die tegen een minimale prijs geleverd worden. Het prijsvoordeel kan oplopen van f 250,— tot f 2.500,— afhankelijk van het type. Nissan Motor Nederland verwacht in het eerste kwartaal van '86 4.500 automobielen uit de Trend-serie te verkopen. UTRECHT - Als men op de 80 km-wegen in ons land iets minder jakkert kan dat al een aanzienlijke daling van het aantal verkeers slachtoffers betekenen. Als alle automobilisten zich keurig houden aan de maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur zou dat 6.000 do den en gewonden per jaar schelen. Dat zegt Veilig Verkeer Neder land (WN) bij de start van een actie onder het motto „Hardrijders doo drijders" die bedoeld is om het veelvuldig „ge jakker" op de 80 km- wegen in te tomen. Vanaf 1 januari 1988 moeten alle nieuwe per sonenwagens in Oosten rijk uitgerust zijn met asbestvrije remvoerin- gen willen ze geregi streerd worden, zo heeft de Oostenrijkse regering bekendgemaakt. Ook voor vrachtauto's zal een dergelijke verplichting worden ingesteld, zodra de technische mogelijk heden daarvoor aanwe zig zijn. ZIERIKZEE - Vanaf vandaag koint er speciaal voor de lezers van de Zeeuwse Babbelaar iedere week een opdracht in de rubriek. Wie op de meest originele manier reageert staat een boekenbon van 10 gulden te wach ten. De opdrachten variëren van opstel tot kruiswoordpuzzel en van kleurtekening tot rebus. Het is dus van belang, dat jullie allemaal de ru briek in de gaten houden, zodat jullie de opdrachten naar eigen keuze kun nen uitkiezen. Je kunt iedere week meedoen. Voor alle duidelijkheid vol gen eerst even in het kort de manieren, waarop jullie kunnen deelnemen. Je kunt in je eentje in een hoekje van de huis kamer aan de slag gaan met een opdracht, maar het kan ook in groeps verband. Stel dat de op dracht bestaat uit een vragenlijst, dan kun je een 'team' samenstellen, dat de vragen invult. Bij een kleurplaat kan dat natuurlijk niet, maar je kunt bij elkaar wel idee tjes opdoen over de kleu rencombinatie. En na tuurlijk mogen de opdrachten ook in klas- verband op school wor den uitgeprobeerd. De opdracht voor van daag luidt als volgt: Maak de volgende zin zo origineel mogelijk af. Je mag meerdere antwoor den geven. IK VIND VUURWERK HEEL LEUK, OMDAT Je mag ook de volgen de zin afmaken: IK VIND VUURWERK HEEL VERVELEND, WANT Stuur je antwoord(en) voor aanstaande woens dag naar Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee en vermeld duidelijk op de enveloppe, dat het om de oplossing van de Zeeuw se Babbelaar-opdracht gaat. Veel succes ermee en wie weet wfr* jij de boekenbon wel. JS 3/ "9 té* 4 /y .9 fo m/* We zouden het heel leuk vinden, wanneer jullie je mening over de Freekstrip eens op papier zouden zetten. Vind je het grappig, knap of misschien denk je het zelf ook wel te kunnen. Stuur eens een probeerseltje op en wie weet drukken we het wel in de Zeeuwse Babbelaar af. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. ZIERIKZEE - Dire Straits, die met haar nieuwe single Walk of Live de vaderlandse hitparades is binnengekomen, is al weer een jaar op wereldtournee. Een toer, die pas tot rust komt na een afsluitend concert in Darwin, in het noorden van Australië op 30 maart 1986. Al die tijd staat de uiterst popu laire Britse popgroep rond gitaarwonder Mark Knopfler voor een bedrag van twaalf miljoen gulden ten dienste van een grote lampenfabrikant in het zuiden van het land. Die investering zal niet alleen ruim schoots de kosten van een dergelijk an derhalf jaar durende toernee bestrijken, maar vormt ook de eerste poging om een groot deel van de jongeren op het gebied van compact-discs en dito afspeelappa ratuur te veroveren. Gek genoeg gaat het soort kiest-scoort ook nu weer op. Phi lips kiest geen avontuurlijke ambassa deurs, maar een uiterst degelijke band. Opvolger De opvolger van de studio-elpee Love over gold (1982) - dus even afgezien van de LP Twisting by the pool en de live plaat Allchemy - is bij lange na geen ver rassing gebleken. Bij Brothers in arms toont zij hier en daar haar voorkeur voor Amerikaanse muziekgenres als country en country-blues. Knopfler heeft zelfs een afbeelding van de Amerikaanse dobro-gitaar met metalen body, die veel in de country-blues wordt gebruikt, op de hoed afgedrukt. Maar die hang naar een natuurlijk geluid valt weg tegen het hoogwaardige hifi-geluid van de plaat, die de luxe ademt van de studio's, waar ze is opgenomen, de Airstudio's op het idyllische eiland Montserrat in het Ca ra ïbisch gebied; een soort Club de Medi- terranée voor gesettelde popmuzikan ten. Knopfler spreekt een groot publiek aan met zijn hang naar romantiek en zijn vrij boerse vierkante opvattingen. Op Brothers of Arms gaat dat zo ver, dat hij soms zijn eigen nest lijkt te bevuilen. Het MTV-videokanaal dat sterk heeft bijgedragen tot het populair maken van Dire Straits in Amerika krijgt een flin ke veeg uit de pan in Money for Nothing. Maar het blijft tandenloze kritiek, zo lang diezelfde Knopfler niet vies is van sponsoring door een andere grote jon gen. Echt slecht is de plaat niet. Het is hoogstens het volstrekt marktgericht concept, dat op den duur tegen de mu ziek pleit. De gitarist gaat zelfs volstrekt de ont wikkeling van de muziek uit dc weg. Dat is zijn goed recht, maar in de prak tijk maakt het de eens zo luchthartige en frisse Dire Straits logger en lomper. Tij dens de concerten blijkt Dire Straits een band te zijn. die min of meer secuur de platen naspeelt. Zeer geschikt voor hifi en het bijbehorende luxe leventje, waar tegen Knopfler altijd zo tegenaan schopt. De hoogtepunten komen uit do tijd. dat Dire Straits een bescheiden, fris bandje was uit Londen: Private Investi gations en Sultan of Swings. ZIERIKZEE Nog te vaak wordt de Popcorner - ten dele - gevuld met het rei len en zeilen van niet-Schouwen-Duive- landse popbands. Dat is jammer, want dit eiland kent meer dan genoeg goede bands. Popcorner roept deze gezelschap pen dan ook op, om achter de schrijfma chine te gaan zitten of eens op te bellen. Laat eens horen wat jullie doen en Pop corner is veelal bereid het in de krant te zetten. Vrijdag 20 december wordt in 't Beest te Goes de film Man Of Flowers ver toond. In deze door Paul Cox geregis seerde film draait het om Charles Bre mer, een rijke, excentrieke en naïeve man die leeft in een een zelfgekozen iso lement en zich omringt met zeldzame bloemen en kunstvoorwerpen. Zijn afge schermde leven brengt hem nauwelijks in aanraking met de realiteit van alle dag, maar wat hem vooral kwetsbaar maakt zijn zijn fantasieën. Hij ziet slechts het goede in de mensen: als hij een zwembad aan laat leggen ziet hij het gratis bijgeleverde water als bewijs van 's mensens goedheid. In de hoofdrollen: Norman Kayo, Alyson Best en Werner Herzog. Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 21 december is er een optre den van het Engelse Albanezen sextet 3 Mustaphas 3 in 't Beest. Afkomstig uit Szegereli in het hart van dc Balkan er gens in Engeland, brengt oom Pat rel Mustapha samen met zijn 5 neven Hou- zam, Hijaz, Isfa'ani. Sabah Habas en Niaveti 3, vrolijke muziek uit het Goulash-potpourri-genre. Authentieke Turks/Albanese muziek, vermengd met experimentele new-wave en Afrikaanse Juju-muziek Teksten zijn in charmant Engels met een sterk Oriëntaals accent. Aanvang 22.00 uur. Sosen- agenda Big„S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tol 17,30 uur. The Well, NoordwcIIe Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharcndijkc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14 30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. Dc Kèctc, Nieuwerkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. ZIERIKZEE - Rock and Roll lief hebbers opgelet. Jongerencentrum Brogum in Zierikzee bedient jullie morgen, zaterdag, op jullie wenken met een acht uur durende R en R manifestatie. Van 20.00 uur tot 04.00 uur spelen de bands Brainpipes en Rocky West and the Huinbuggers. Een en ander afgewisseld met swin gende R en R singles, gedraaid door 'de man met de grootste R en R pla tencollectie. Rocky West and the Humbuggers speelt als achtmansformatic uitsluitend eigen repertoire De Zeeuwse band bestaat al elf jaar; een bestaan dat soms sluimerend was, maar nu als ooit tevo ren springlevend. Niet zo vreemd, want dc harde kern van het gezelschap speelt in meer dan één groep. Hun muzikale pijlen richten zich steeds op een wisselend doelwit. Rommelig, vrolijk en gek scherend proberen ze wetenswaardigheden op een rijtje te zetten. Dc band maakte al drie singles en twee LP's. Kenners zijn weg van de echte sound, die vooral geïnspireerd wordt door de uit Louisiana afkom stige R en R. Deze laat invloeden horen van de wat oudere Cajun en Zydeco; Cajun is een blanke op vatting van country en Zydeco verwijst naar de zwarte blues. Logisch dat met zulke invloeden de muziek van Rocky West and the Humbuggers niet saai is of verveelt. De dertigers tonen een herken baar eigen geluid De formatie bouwt haar geluid op met de vol gende instrumenten: zang, piano, bas. alt-sax. tenor-sax. bariton-sax, gitaar en drums.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 11