UVV-Zierikzee start voor Schouwen-Duiveland uniek 'luisterlezen-project streeknieuws Nooy's Volkstheater met: 'In Holland staat een huis' In Concertzaal Zierikzee 6 ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal vindt, on der auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland, op zater dagavond 14 december een voorstelling plaats van 'In Holland staat een huis' door Nooy's Volkstheater, aan vang 20.00 uur. Scène uit ,,In Holland staat een huis" met Hanny Vree en Ben Cramer. Het verhaal behelst de geschiede nis van een arme, maar tevreden bankloper, die in moeilijkheden ge raakt wanneer een op de rand van het faillissement verkerende louche bankier denkt, dat de bankloper plotseling in het be2it is gekomen van een enorme som geld. Deze 'Komedie om Geld' (de oor spronkelijke titel) vormde destijds ook een interessant gegeven voor de Nederlanse speelfilm, zo laat Simon van Collem in het programma van 'In Holland weten. Tuschinki engageerde de beroemde Max Ophüls om de film te enscène- ren. Alex de Haas schreef het draai boek in samenwerking met Walter Schlee en Max Ophüls zelf. Resultaat 'Komedie om Geld' resulteerde in een rolprent met een voor Holland ongekend aantal camera-instellingen en beeldwisselingen, briljant came rawerk en vernuftige decors. Er wa ren aanzienlijke kredieten nodig voor dit prestige-project, want filmen met Ophüls betekende reeds toen: Niet kijken op handenvol geld. Op hüls was op een dag-gage aangeno men, werkte minutieus en had geen haast. Met zijn levend materiaal deed Op hüls wonderen. Herman Bouber speelde de aandoenlijke bankloper, Cor Ruys leverde een briljante crea tie als de louche, geslepen en rad-van- tong pratende bankier. Matthieu van Eysden portretteerde een toffe volksjongen en Rini Otte stond mo del voor het jonge meisje. In oktober 1936, bij het vijftienja rig bestaan van het Tuschinski Thea ter, vond de première plaats. On danks formidabele regievondsten, revolutionaire beeldinstellingen, ver rassende fotografie en indrukwek kende spelprestaties, hadden de aan wezigen, volgens Van Collem, toch moeite met het verhaal dat te brokke lig en te verwarrend was voor de bio scoopbezoeker. Woningnood In de huidige versie door Nooy's Volkstheater staat naast geld ook de woningnood centraal in 'In Holland staat een huis'. Verder wordt inge gaan op liefde, haat, macht en on macht, op goed en kwaad, schijn en werkelijkheid, op... eigenlijk allerlei dingen, die men dagelijks in het le ven tegenkomt. Echter wel met de be doeling het leuk te houden, want Nooy's Volkstheater voelt er niks voor met z'n allen somber te gaan zit ten zijn. Binnen de cast van het Volksthea ter dit keer enkele nieuwe gezichten, te weten: Ben Cramer en Piet Hen driks en Guikje Roethof. Verder ook vele oude bekenden, zor als: Dick Rienstra, Hanny Vree en Hans Boskampj m ZIERIKZEE - De Unie Van Vrijwilligers in Zierikzee gaat zich actief storten op het luisterlezen voor blinden, slechtzienden, geestelijk en lichamelijk gehandicapten, tijdelijke ziekenhuispatiënten en verder iedereen, die niet zelf in staat is, om op de gebruikelijke wijze kennis te nemen van boeken, kranten, tijdschriften en studie materiaal. Terwijl initiatiefnemer De Nederlandse Blin denbibliotheek in Den Haag in de meeste provincies al actief bezig is, lijken Zeeland en Limburg tot op heden nog niet echt van de grond te komen. De UVV-Zierikzee wil hierin, voor wat Schouwen-Duiveland betreft - ver andering brengen. Wat houdt luisterlezen eigenlijk in en waarom vinden de vrijwilligers het zo belangrijk? Het is opmerkelijk om te constate ren hoeveel leesmateriaal al op de cassette ingesproken is. Voor allen,, die moeite hebben met de gebruike lijke leeswijze dus ook woordblin den) biedt luisterlezen een uitkomst. Wanneer iemand als volledig valide persoon voor zichzelf nagaat hoeveel hij of zij eigenlijk leest, zal het resul taat dagqjijks een lange lijst zijn. Voor alle anderen is er de blindenbi bliotheek. Een foute benaming, want de doelgroep omvat heel wat meer mensen, dan alleen visueel gehandi capten. Maand De UVV-groep is pas een maand be zig, om zich op deze nieuwe vorm van hulpverlening te oriënteren. Heel voorzichtig constateren enkele vrij willigsters nu al, dat verschillende instanties niet staan te springen, om aan het project mee te doen. ,,Ik ver moed dat hierbij de angst voor een extra taakverzwaring van het verzor- DEN HAAG - Medio december zal een begin worden gemaakt met de eerste fase van de nieuw- en verbouw plannen ten behoeve van de Tweede Kamer. De renovatie van het voorma lige hotel Central aan de Lange Po ten, zal dan ter hand worden geno men. Volgens plan moet de renovatie van het hotel in 1987 klaar zijn. Waar na de sloopwerkzaamheden aan het gebouw van de Tweede Kamer zullen beginnen In het begin van de jaren negentig zal het nieuwe parlements gebouw in gebruik kunnen worden genomen. gend personeel een grote rol speelt. Deze mensen hebben inderdaad erg veel werk te doen, maar daarom zor gen wij juist voor het uitlenen van de cassettes", vertelt vrijwilligster A. C. Bouman. Wanneer iemand te kennen geeft belangstelling te hebben voor het voor Schouwen-Duiveland unieke project, dan meldt hij of zij zich aan bij de UVV-telefoonnummers. Ver volgens krijgen de toekomstige le den een aanmeldingsformulier. Het kost niets, maar de bibliotheek stuurt wel jaarlijks een blanco- acceptgirokaart, waarop de deelne mers vrijblijvend een bedrag kunnen invullen. Zoals gezegd is deelname in princi pe gratis. Toch moet de blindenbibli otheek voor tijdschriften en kranten - ingesproken op de cassette en opval lend actueel - wel een zeer geringe bij drage vragen. Kost een krant'bijvoor beeld jaarlijks zo'n 200 gulden, bij de bibliotheek kost een jaarabonnement - dat zijn 54 cassettes - ongeveer tien gulden. De UVV-ers nemen als het ware bij de mensen thuis 'de bestel ling' op voor een vijftal boeken en la ten de PTT vervolgens zorgdragen voor de verzending van de boeken. Hiervoor rekent de PTT niets, waar door de kosten laag blijven. Verademing Maar volgens de vrijwilligers is het systeem niet alleen een verademing voor de doelgroep zelf. Ook hun fami lieleden. die nu vrijwel dagelijks moeten voorlezen, krijgen hiermee ook een ontlasting van de werkzaam- NEW YORK - Een groep Russische en Amerikaanse kinderen heeft woensdag tijdens een persconferentie in New York een vredesplan gepre senteerd. Het plan zal ter kennis wor den gebracht van de Amerikaanse president Ronald Reagan en Sovjet leider Michail Gorbatsjov. DEN HAAG - De provincies vrezen een verlies van 200 arbeidsplaatsen als staatssecretaris Scherpenhuizen zijn zin krijgt om de afgifte van rijbe wijzen over te hevelen van provincies naar gemeenten. Het Interprovinci aal Overleg IPO deed woensdag tij dens een hoorzitting in de Tweede Kamer een dringend beroep op het parlement om de bewindsman alsnog af te houden van zijn plannen. DEN HAAG - De bijzonder Kamer commissie voor Onderzoek van de Organisatie en de Wrkwijze (OOW) van de Kamer stelt de Tweede Kamer voor om een nieuwe vaste kamercom missie voor EG-zaken in te stellen. heden. Als voorbeeld geeft een van de UVV-leden het voorbeeld van een moeder van twee geestelijk gehandi capte kinderen. Die moeten dag in dag uit met volle aandacht begeleid worden. Nu het luisterlezen er is, krijgt de moeder iets meer tijd voor zichzelf. Dergelijke voorbeelden te over, maar het doel spreekt haast voor zich. Naast het bieden van leesgelegen- heid heeft het luisterlezen nog een - zij het enigzins verscholen - functie. Veel mensen met een handicap vallen in een stilte, waarmee ze weinig of geen raad weten. Het gesproken boek brengt hierin verandering. Verder zal het regelmatige bezoek van de UVV- leden ook een welkome afwisseling van de gedwongen rust zijn. De leden brengen een dik boek mee, waaruit de abonnees een keuze kunnen ma ken. Belang De vrijwilligers kunnen niet vaak genoeg de klemtoon leggen op het be lang van bereidwillige familieleden, ziekenhuisbesturen en wijkver pleegsters, om open te staan voor de dienstverlening. „Eigenlijk mag je als directie van een bijvoorbeeld een ziekenhuis niet weigeren aan het pro ject deel te nemen. Je ontzegt de pa tiënten hiermee zo'n leesgenot. Stel je eens voor, dat je veertien dagen plat moet liggen en je hebt niets omhan den. Ook voor deze mensen biedt het luisterlezen een uitkomst", vertelt Bouman. Voor dc bejaarden in dc bejaarden centra of dc nog zelfstandig wonende ouderen bestaat geen centraal lid maatschap. Deze potentiële leden moeten zichzelf aanmelden via de UW. Dat kan via dc Zierikzeese te lefoonnummers 2950 (A. C. Bouman), 6544 (H. Brinckman) en 4197 (J. Rie- zebos). De vrijwilligers zitten klaar om alle benodigde, informatie over het project te geven. Dc UW in Zicrikzcc houdt zich met veel projecten bezig. Als een soort verlengstuk van dc familie pro beren de vrijwilligers zich overal ver dienstelijk te maken voor de mensen. De tijd, dat alleen vrouwen hierbij betrokken konden zijn is voorbij. Jong en oud, man of vrouw is van harte welkom bij alle dingen, die de UW onder haar hoede heeft geno men en dat is aanzienlijk meer dan alleen het luisterlezen. ZIERIKZEE Bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland verga dert donderdag 19 december in het Zierikzeese Huis van Nassau. De bij eenkomst, die om 19.30 uur begint, wordt bijgewoond door P. Verhage, gewasbeschermer bij het CAT te Goes. Hij spreekt over 40 jaar gewas bescherming en enkele actuele onder werpen. Bijeenkomst NCVB De bejaardenbijeenkomst van de NCVB zal worden gehouden op woensdag 18 december in het Her vormd Verenigingsgebouw aan het Vrije te Zierikzee. De aanvang staat gepland op 14.30 uur en het program ma meldt een kerstviering. Kerstviering NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Schouwen, houdt op donderdag 19 december een gezamenlijke kerstviering. Dat zal gaan gebeuren in de Graanbeurs te Zierikzee om 19.30 uur. Het program ma meldt een optreden van het koor onder leiding van mevrouw V. d. Linde-Florusse; zij zullen een kerst cantate brengen van Catharina van Renes. BRUINISSE Geslaagd In Deventer is geslaagd voor het di ploma chiropodiste mevrouw M. C. Hoek-Huizer uit Bruinisse. Ze heeft met dit diploma de bevoegdheid om voeten te behandelen die ongewenste afwijkingen vertonen, zoals bijvoor beeld ingegroeide nagels. Burgerlijke stand over de maand november Geboren Laurina F. van der Meer, Christina Knop, Leuntje E. van den Bos, Wij nand Huizinga, Maria C. Slinger- 1 land. Overleden Van Duin, Pieter A., oud 96 jaar; Stoutjesdijk e.v. van Dijke, Jacoba, oud 82 jaar; van der Werf, Willem, oud 65 jaar; van den Bos, Jacoba L., oud 19 jaar. Huwelijk Johan P. Roukema en Adriana J. van der Have. Verboden te voetballen De jongerenscouts van Bruse Boys hoeven in de toekomst in ieder geval één grasveld minder in de gaten te houden om talentvolle jeugd uit Bru te ontdekken. Sinds kort is het verbo- Vrijdag 13 december Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.35 uur Nieuws uit de natuur, afl. 10. 10.00 uur Telebord: Minne de boarre. afl. 3 (herh.). 10.30 uur Taalfiguren, afl. 3. 11.00 uur Schooltv wcekjournaal, afl. 13. 11.30 uur Muziek in de tent, afl. 4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur AVRO's Service Salon. 15.50 uur AVRO's Tele-keuken. 16.00 uur Ik zag twee beren, kleuter programma. 16.15 uur Bas Boris Bode (6), jeugdse rie in 12 delen. De gelijkenis van Bas Boris met de kleinzoon van Van Gul den is beangstigend. Wanneer Das Boris na een diner met z'n vader blijft slapen wordt er ingebroken. 16.40 uur Wordt vervolgd, strips- en tekenfilm magazine. 17.10 uur Ontdek je plekje, serie filmpjes over de schoonheid van stad en land. Afl.: Leeuwarden. 17.20 uur AVRO's kies clip. 17.30 uur Journaal. 17.46- uur AVRO's Toppop. 18.15 uur AVRO's Bridgecursus. Van daag les 5b. 18.25 uur Grafische technieken, les 4 (basisles). 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Bennie Bang Show. 19.15 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma gepresenteerd door Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur In de hoofdrol. Mies Bouw man verrast een bekende Nederlan der met mensen en momenten uit zijn of haar leven. 21.25 uur AVRO's nationala sportga la. Vanuit de Florahal in Rijnsburg de verkiezing van de Sportman, - vrouw, -ploeg van het jaar 1985. 22.35 uur AVRO's Televizier. 23.05 uur Televizier Den Haag, met het wekelijkse gesprek met de minis ter-president. 23.15 uur MASH. Afl.: De prijs. Er zijn twee problemen: het paard van de kolonel is verdwenen en Hawkeye en B.J. zitten met een Koreaanse jon gen die niet in dienst wil. 23.40 uur Karei van de Graaf, praat programma. 00.10 uur Tine, gedichten en verhalen door Tine Ruysschaert. 00.17 uur Journaal. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Vloedlijn, gevarieerd pro gramma rond het thema gezondheid. Afl.: Een geweten, een bezwaar? 17.30 uur Voorlichting curussen 1986. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KRO's Tekenfilmfestival. 19.30 uur De 1-2-3 Lotto Show. Pre sentatie: Ted de Braak. 21.20 uur Lou Grant, serie. Afl.: Klop geesten. Reporter Billie raakt be trokken bij een moord die door een klopgeest gepleegd schijnt te zijn. 22.10 uur Gesprek met de minis ter-president. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Gevangen in het Gezin, En gelse gedramatiseerde documentaire. Een vader keert na 2'/2 jaar straf voor incest naar huis terug en ontmoet voor het eerst weer zijn vrouw en kin deren. 23.28 uur Bericht van de Wilde Gan zen. 23.35 uur De lange thuisreis, Ameri kaanse speelfilm uit 1940 met o.a. John Wayne. Regie: John Ford. Een door onderlinge spanningen ge teisterde bemanning van een muni tie-schip tijdens hun dramatische tocht over de door de Duitsers gedo mineerde oceaan. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kleuterserie. Afl.: Plons en de struik. 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen en een tekenfilm. Presenta tie: Francis Verdoodt (herh.). 18.25 uur Bassie en Adriaan, kinder serie. Afl.: Op de leuke toer, met cara van d'er achter an. 18.30 uur Star Trek, science-fictionse- rie over de belevenissen van de USS Enterprise. Afl.: Spiegel, spiegel (Mirror, Mirror). Met: Leonard Ni- moy, William Shatner, Deforest Kel- ley e.a. 19.20 uur Uitzending door derden: Een programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur De Collaboratie. De Militai re Organisatie. De M.O., de geheime organisatie die door VNV-leider Staf de Clercq geruime tijd voor de 18-daagse veldtocht in het Belgische leger werd opgericht en in overleg met de Duitse Abwehr werd uitge bouwd, vormt nog steeds één van de meest betwiste onderwerpen uit de geschiedenis van de collaboratie. Pre sentatie: Maurice de Wilde. 21.55 uur Fundamenten. Jean-Pierre Rondas spreekt met Tierno Galvan, sinds 1977 socialistisch burgemeester van Madrid. Zijn eigenlijk beroep: professor filosofie van de estetica. Als politiek geëngageerd intellec tueel is zijn carrière nauw verbonden met de Spaanse geschiedenis van de ze eeuw. 22.45 uur Journaal en Coda: Diana van Fernand Handtpoorter. BRT 2 19.00 uur 1 week sport. 19.30 uur Juke Box. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur De herrieschopper (Hard ti mes), Amerikaanse speelfilm uit 1975 van Walter Bill met o.a. Charles Bron- son, James Coburn en Jill Ireland. Een slimme jongen verzorgt in het New Orleans van 1930 de blote-vuist- gevechten van een straatvechter. 21.55 uur Belgian International Gym Masters, uitzending van deze turn- kampioenschappen. den te voetballen op het grasveldje naast de peuterschool in de Dokter de Kockstraat vanwege een verbods bordje dat steunt op artikel 54 lid 2 van de Algemene Politie Verorde ning. Het verbod is ingesteld ter be veiliging van de ramen van de peuter school. MIDDELBURG CPN en PTT Onder de titel Signalen voor straks, een nieuwe richting voor de PTT heeft de commissie Steenbergen een rapport gepubliceerd. Volgens de CPN-Zeeland is het een directe aan val op de rechtspositie en arbeids voorwaarden van het PTT-personeel. De ABVA/KABO heeft in haar or gaan inmiddels geschreven, dat de litkomsten van het rapport fataal kunnen zijn voor de postbestellers. Belangstellenden kunnen een lande lijke bedrijfskrant over deze proble matiek (gratis) verkrijgen via CPN- Zeëland, p/a L. Peperzak, Beenhou- weissingel 50, 4331 ME Middelburg. VLISSINGEN Geslaagd Voor de ambulance-opleiding van de Stichting Instituut Gezondheids- zorg-Op'.eidingen IGO te Vlissingen zijn de volgende personen uit Wester- schouwei\ geslaagd voor het examen: G. J. Coliin-Sandee, C. W. Deurlo, W. M. Ferron-Straijer, P. Duson, G. Hart- mann en V. Visser. 76 „Voor mijn part," zei Pit. Nu draaide Robbert zich om. Hij zag, hoe Gerrit Jan zijn arm door die van Pit stak. Samen liepen ze de stoep op. En zo idioot als Gerrit Jan zijn stekelige hoofd naar Pit over- boog. Hij hoorde nog hoe Gerrit Jan vleide: „Je bent net een vlinder, Eri ca. Een mooie, kleurige vlinder." Wat Pit zei verstond hij niet. Hij krampte zijn handen om het stuurrad. Hij kon het niet uitstaan, dat Gerrit Jan zijn onnozele spel speelde met Pit. Of misschien ook, was ze er wel van ge diend. Wie kon dat zeggen „Ziezo, daar ben ik weer." Pit zette zich naast Lucas. „Rij jij de auto maar om het gras veld heen. Want ik heb een idee. dat duizend ogen me nastaren. En als ze werkelijk mijn prestaties zien Pit lachte. Op de weg nam zij het stuurrad over. De auto vloog, maar Pits kleine handen hadden de wagen volkomen in haar macht. Ver weg op een buiten weg stopte ze. Ze keek naar Robbert. Ze beet even op haar onderlip. Dan zei ze: „Als ze wisten, dat ik al zo keurig chaufferen kon Ze brak haar zin af. Ze ver wachtte, dat Lucas die zin wel zou aanvullen. Maar hij zweeg. „Dan zouden ze het heus overbodig vinden, dat ik nog verder lessen krijg. Denk je ook niet. Lucas?" „Ja, juffrouw." door CISSY VAN MARXVELDT „Maar weet je, wat ik gedacht had?" „Nee, juffrouw „Je moet me beloven, dat je niet boos zult worden." „Dat beloof ik u." „Maar je weet helemaal niet wat ik zeggen wil." „Maar ik weet wel, dat ik niet boos zal worden." „Dat is erg aardig van je, Lucas." Pit vouwde haar kleurig voile japon netje over haar knieën. Het was toch niet gemakkelijk te zeggen wat ze gisteravond zo keurig bedacht had. „Ik ben je zo dankbaar voor je les sen, Lucas." „Dat betekent toch niets, juf frouw." Pit schudde haar hoofd. „Niet zo overdreven bescheiden alsjeblieft. En weet je wat ik nu gedacht had? Ik zou je uit dankbaarheid, wel Engelse les willen geven, Lucas." „Vindt u dat nodig, juffrouw?" „Ja, wel een beetje, Lucas." „U bedoelt, omdat ik gister het En gels verkeerd uitsprak?" „Het was niet zo erg," haastte Pit zich te zeggen. „U vond het wel erg," zei Robbert. „Nee, toch niet. Ik bedoel - als je geen Engels geleerd hebt - kun je er toch niets aan doen." Robbert zweeg. Hij dacht: Wat is ze lief. Pit beet weer op haar onderlip. „Zeg je dan niets. Lucas?" „Ik wil het bes., juffrouw." „Dan zal ik vamvond van juffrouw Lenie wat boeken tien op te scharre len. Conversatie lijkt me het beste, vind je ook niet?" „Tja zei Ribbert aarzelend, alsof hij niet de duistere mening van het woord 'conversate' begreep. Opeens voelde Pit tich mijlen van hem afstaan. Hij wastoch maar een chauffeuren hij had gien beschaving. En hij Dan bewooj ze licht haar schouders. Hij was wè innerlijk be schaafd. Alleen ontbrai hem het ver nisje, wat opvoeding cn scholen en lessen anderen hadden bijgebracht. Ze zei: „Ik heb een schattig Eigels boekje thuis, bedenk ik me opems. Dat zal ik morgen meenemen. Din gaan we dat samen lezen. Ik weet wel niet of het dc goeie manier is. Miar „Ik was altijd erg dom, juffrouw," zei Lucas bescheiden. „Kom, dat zal ook wel wit meeval len," vond Pit. „Maar ik zal mijn best coen," be loofde hij. De trouwhartige blik in z$n ogen. Het vooruitzicht van vele, v«le mor gens nog samenleven. Een vog>l, zong in het struikgewas langs de w?g. Pit sloeg haar handen boven haar hoofd samen. „O Lucas." zei ze, „wat is het leven goddelijk mooi." (wordt vervdgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6