Fries rijdt al 40 jaar lang met melk over Zeeuwse wegen Gebruikers oude Bakkersschool gaan bij gemeente pleiten voor handhaving van de gekozen naam Onderzoek gebreken schuiven stormvloedkering afgerond Melktransporteur Torensma uit Nieuwerkerk gaat de VUT in De Driehoek volgerls Stichting Jeugd, Rode Kruis en CJV een prima naam Verontreiniging Borsselse bodem Gunstig resultaat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 december 1985 Nr. 23845 5 NIEUWERKERK - „Ik zou zo mijn werk weer over willen doen, maar dan wel het tweede deel en niet de eerste jaren. Toen was het echt aanrommelen met slecht mate riaal en ontevreden boeren. Toen wist je niet beter, maar als ik er op terugkijk, dan was het tot 1954 eigenlijk een moeilijke tijd". Voor altijd Fries, maar al 40 jaar in Zee land woonachtig, spreekt F. (Frits) Torensma over zijn werk als vrachtrijder voor de Vereniging van Zuivelprodukten (VZ), later de Melkunie Holland CMC. Na 40 jaar chaufferen, waarvan de laatste 25 jaar voor de Melkunie, gaat Torensma (61) nu in de VUT. Een opmerkelijke man, die door zijn vele bezoeken aan de Schouwen-Duive- landse boeren een goede bekende is binnen eilandelijke melkbranche. Torensma aniio '85. Zijn oude vrachtauto ingeruild voor een moderne vrachtwagen. Het is voorbij F rits Torensma als 23-jarige jongeman bij zijn eerste simpele vrachtauto in 1948. ZIERIKZEE - De drie gezamenlijke gebruikers van de voormalige Bakkersschool hebben een brief opgesteld voor de gemeente Zierikzee, waarin zij te kennen geven de omstreden naajn De Driekhoek toch te willen behou den. Een meerdecneid van de Zierikzeese gemeenteraad heeft deze naarri eerder afgewezen, omdat het onder meer geen historische waarde zou bezitten., „Ik kan niet zeggen, dat de Nieuwe Kerk nu zo'n historische naam heeft", aldus jeugdwerkleider Gabri de Groot tijdens de vergadering fan de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. Tijdens de vergadering bleek, dat het bestuur niet verwacht had. dat de gemeente zich nog wilde beraden over de naam. orvdat het CJV, het Ro de Kruis en de Stichting Jeugd de uit eindelijke gebri/ikers zijn. De Groot vond De priohoek een prima naam en zette zijn n/ening kracht bij met een opmerking van een andere ge bruiker, die ie driehoek een sym bool, een san/envoeging van de com ponenten lichamelijk (Rode Kruis), geestelijk (ÖJV) en maatschappelijk (Stichting JÏugd) vond. /Open dag De jeuslwerkleider liet zich bij zonder lo/end uit over de gehouden open dag waar zo'n 500 belangstel lenden oyer de vloer kwamen. Ook is het nieuwe onderkomen prima ge schikt vb or de stichting, die het in middels/heeft ingericht als volwaar dig katVoor. Het was dan ook voor de eerste yeer. dat het algemeen bestuur hier v«rgaderde. Omdat het officiële huurcdntract nog niet opgesteld is, bestas er nog onduidelijkheid over de oryierverhuurmogelijkheden aan de di/erse verenigingen. Het bestuur hoonhier snel meer zicht op te krij gen .7 Op verzoek van het Rode Kruis en hef1 CJV gaat de stichting mogelijk do administratie bijhouden van de gfiamcnlijkc rekeningen, zoals gas. xttter en de onderverhuur. Hiervoor Vil zij dan wel een geringe vergoe ding vragen. Het algemeen bestuur kon hier mee instemmen. ..Het voe ren van een gezamenlijke admi nistratie heeft verder als voordeel, dat een en ander door de accountant wordt gecontroleerd", aldus De Groot. Die accountant heeft inmiddels ook zijn goedkeuring gegeven aan het tweede financiële termijn van de stichting. Penningmeester J. de Kreuk stelde het bestuur voor, om een electronische schrijfmachine en een video-recorder aan te schaffen. Omdat het te besteden bedrag binnen de begroting blijft hoefde het alge meen bestuur hierover geen goedkeu ring te geven, maar deed dit toch. Afkeuring Bestuurslid K. Verkerk sprak tij dens de vergadering zijn afkeuring uit over de gevolgde procedure bij het aanstellen van Gabri de Groot als interim-voorzitter van jongerencen trum Brogum. De sociëteit verkeert momenteel in een bestuurscrisis, om dat Verkerk als voorzitter is op gestapt. ..Ik had het niet meer dan normaal gevonden, als de stichting mij had geraadpleegd over het in schakelen van de jeugdwerkleider. Hij is per slot van rekening nauw be trokken bij de problemen. Hoewel ik nu kan instemmen met de gekozen weg, wijs ik wel even op mijn mening hierover", aldus Verkerk. Hij - en met hem de overige leden van het bestuur wilden niet over de interne proble men bij Brogum spreken in het bij zijn van de pers. ,,Ik draag Brogum alsnog een warm hart toe en zie meer De Fries leerde in het oorlogsjaar 1944 zijn vrouw kennen, die in de noordelijke provincie geëvacueerd was. Scheiden doet leiden, vandaar dat Torensma in 1945 met zijn echtge note terug ging naar Zeeland. In Nieuwerkerk kon hij meteen aan de slag bij de voormalige melkfabriek De Duif. Terwijl het kersverse echt paar bij de ouders van mevrouw To rensma in de kost zat, verdiende To rensma zelf zijn brood als ophaler van de melk bij de boeren. Karwei Een heel karwei in die tijd. De melkproduktie op Schouwen- Duiveland lag nog erg laag en de VZ voelde niet veel voor grote investerin gen. Het gevolg van dit beleid loog er niet om. Slechte apparatuur in de fa briek en gebrekkige vrachtwagens (twee anderhalf tonners). Een van die wagens was voor Torensma en die stond door de gebrekkige kwaliteit van het voertuig regelmatig met pech langs de kant. „Transportbedrijf Van der Wekken in Zierikzee stond geluk kig altijd voor me klaar. Daar heb ik veel steun aan gehad", herinnert hij zich. De melk werd nog in emmertjes - en later bussen - bij de boeren opge haald. Een hele klus, want Torensma moest de melk zelf meten en er monsters van nemen. Een prettige bijkomstigheid was het goede con tact dat hij hierdoor met de veehou ders had. Maar het slechte materieel en het 'gesjoemel' met de melk maakten de boeren er eigenlijk niet vrolijker op. „Omdat het werk in de fabriek verre van optimaal verliep, kregen de boeren 's avonds nogal eens hun emmer melk verzuurd terug met de boodschap, dat het buiten de schuld van de fabriek om was. Ik ben blij, dat de boeren er mij nooit op aan gekeken hebben". Toen de boe ren later overgingen op koelinstalla ties, werd het contact aanzienlijk minder en schepte Torensma een ver trouwensband met de veehouders. Natuurlijk hielden de boeren hun mond niet en brak in 1948 een zoge naamde melkoorlog uit. De boeren wilden beter behandeld worden en de melkslijters wilden meer dan melk publiciteit hierover in de krant niet als een goede zaak", aldus Verkerk. De Kreuk wilde toch even ingaan op de reden, waarom de stichting snel een besluit had genomen, om De Groot aan te stellen. „We werden ge confronteerd met een dringend ver zoek en hadden voldoende reden om aan te nemen, dat wanneer we hierop niet snel zouden reageren de zaak daar mogelijk geklapt zou zijn. We hebben zeker niet naar het type pro bleem gekeken". De jeugdwerkleider mag maximaal drie maanden interim-voorzitter zijn en per week maximaal vier uur. De leden stemden in met het verzoek van Verkerk, dat deze nog een gesprek over de proble matiek heeft met De Groot en het da gelijks bestuur. Positief De jeugdwerkleider liet zich ook positief uit over de Schouwen- Duivelandse bijdrage aan het jonge- renjaar. „Wanneer onze manifestatie vergeleken wordt met de andere ne gen in Zeeland komen we zeker niet slecht uit de bus. Niet alleen wat het bezoekersaantal betreft, maar zeker gaat dit ook op voor de activiteiten- vormen. De workshop voor popmu ziek lijkt een vervolg te krijgen bij de muziekscholen en het mee-speel- theatër sloeg ook in als een bom", al dus De Groot. Zoals gebruikelijk had De Groot ook weer een lijst gemaakt, waarop hij zijn werkzaamheden had neerge schreven. Opvallend hierin was, dat hij nog steeds 26 procent van zijn werktijd bezig is met arbeid op be leidsniveau, terwijl volgens dc werk plannen slechts 16 proeent wenselijk geacht wordt. Uit de bezoekaantal- lcn aan de verschillende gemeenten werd eveneens duidelijk, dat er meer aandacht moet komen voor de activi teiten in de gemeente Duivcland. Stagiaire De jeudgwerkleider krijgt om streeks februari een stagiaire erbij voor 18 weken. Vier volle dagen per week komt een meisje ervaring op doen bij de stichting, waarbij zij aan verschillende facetten van het jeugd- alleen. Yoghurt en andere zuivelpro dukten moesten op de markt komen, maar de VZ voelde daar niet veel voor. Geld, was het enige argument daar tegen. Na een woelige strijd moest de VZ het onderspit delven en kwam zij toch gedeeltelijk over de brug. Voor het personeel hield die verbetering niet echt veel in, maar voor de boeren was het duidelijk merkbaar. Roet Toen de watersnoodramp roet in het eten gooide betekende dit het ein de van De Duif en een nieuwe fabriek in Zierikzee moest het werk voortzet ten. Torensma hield het echter voor gezien en ging tot 1960 bij een ander bedrijf werken, eveneens als chauf feur. Hij woonde in Nieuwerkerk en zag zichzelf niet iedere nacht op de fiets naar Zierikzee gaan. „Als ik te rug wilde komen, dan kon dat zo. Ik heb dat pas na zes jaar gedaan'', zegt Tbrensma.; hij had inmiddels„è.èjn brommer. Die zogenaamde tweede periode was een fijne tijd voor hem. De boeren werden eindelijk betaald en jongerenwerk kan ruiken. Nie mand had bezwaar tegen de stage plaats en er bestond in deze zelfs een moreel plichtsgevoel, om een - zij het misschien geringe - bijdrage te leve ren aan het bestrijden van de jeugd werkloosheid. De Groot droeg het voorbeeld aan van een oud-stagiair, die mede dankzij diens werkervaring op Schouwen-Duiveland nu een soortgelijke functie heeft in Goes. Vandalisme Tijdens de rondvraag kwam het vandalisme in het algemeen nog ter sprake en de 'strooptocht' van enkele jongeren onlangs in Zierikzee in het bijzonder. Gevraagd werd of de jeugdwerkleider hierop zou kunnen inspringen, omdat juist voor deze groep weinig vertiermogelijkheden op Schouwen-Duiveland zijn. De Groot onderschreef dat, maar zei zon der de toenadering van de jongeren zelf (wie zijn het?) niet veel te kunnen doen. „Het is een feit, dat vanuit der gelijke groeperingen met een goede begeleiding wel iets te organiseren is. Ik wacht het af", aldus De Groot. NEELTJE JANS - Diep gaand technisch onder zoek, getoetst door inter nationale deskundigen, heeft aangetoond, dat de resterende reparaties aan de schuiven van dc storm vloedkering in de Ooster- schelde beperkt kunnen blijven tot het zorgvuldig nabewerken van een be perkt aantal lassen van de buizen. Dat betekent, dat geen demontage nodig is van de schuiven die al tus sen de pijlers zijn ge plaatst. naar vetgehalte in de melk en er werd niet meer 'met de losse' hand gepro duceerd. In deze nieuwe tijd ging de ontwik keling erg snel. Van een oude wagen, waarop de melkbussen gestapeld stonden, kwam de vandaag de dag bekende zilveren tankwagen (een dertig tonner). In plaats van emmer tjes melk meten, sluiten de ophalers tegenwoordig een slang aan op de koelcellen van de boeren en alles lijkt vol-automatisch te gaan. „We hebben het voordeel gehad, dat de ontwikkeling langzaamaan is ge gaan, zodat het voor ons goed bij is te benen". De arbeidsvoorwaarden anno 1985 noemt Torensma prima en dat is voor hem dan ook geen reden, om gebruik te maken van de VUT-regeling. „Ik had nog een paar jaar kunnen blijven - met alle plezier -, maar dertigers kunnen alles en zestigers denken al- ,}gs te kunnen. Je moet op een juist moment stoppen. Ik'ben nu nog ge zond", vertélt ;de jubilaris. Zijn vrouw is ook blij, dat hij het voor ge BORSSELE - Voor het terrein van tourwagenbedrijf De Muynck in Borssele is saneringsonderzoek in verband met bodemverontreiniging noodzakelijk. Het nadere onderzoek heeft uitge wezen, dat de verontreiniging aan de voorkant van het terrein, bij de Oost singel, het sterkst is, maar ook de straat en de overkant zijn niet schoon. In het grondwater zijn hoge •oliegehalten aangetroffen. In enkele monsters was het gehalte aan aroma ten, waaronder benzeen, en aan feno len erg hoog. Dit bleek ook het geval te zijn in de buurt van de woning op het terrein. Aangenomen wordt, dat ook het grondwater onder de woning verontreinigd is. De vier woningen aan de andere kant van de straat zijn nog niet door de verontreiniging aan getast. Dat is wel het geval met de sloot aan de achterkant van het be drijfsterrein. Het slib is door olie ver ontreinigd. Dat beeft minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstat meegedeeld in haar antwoord op vragen van Tweede Kamerleden over het achttiende voortgangsrapport over de Ooster schei dewerken. In januari van dit jaar bleek uit meetresultaten van het laswerk van de buizen van reeds samengestelde en nog te fabriceren schuiven, dat dit niet aan de hoogste eisen voldeed. De fabricage van de schuiven werd toen onderbroken en enkele buisstukken van nog niet geplaatste schuiven wer den vervangen. Er volgde een inten sief onderzoek. Op grond van de eer ste resultaten daarvan konden voorlopige criteria worden geformu leerd en kort daarop werd de fabrica ge hervat. Tijdens het onderzoek bleek, dat de hoeveelheid af te keu ren buis steed* verder kon worden ge reduceerd. Dat was van groot belang zien houdt. „Eigenlijk was hij nooit klaar met zijn werk. Wanneer hij thuis was, viel er altijd wel iets te sleutelen aan de wagen. Die be langstelling had hij al als kleuter, toen hij met een luciferdoosje een vrachtauto nadeed", reageert me vrouw Torensma. Vrije tijd Over zijn toekomstige vrije tijd zegt Tbrensma: „Die maak ik wel vol. Ik heb veel familie in Friesland zit ten, die ik straks graag ga bezoeken. Want boven alles blijf ik een Fries. Ik zou het daarom leuk vinden, wanneer boven het verhaal geschreven wordt, dat een Fries al 40 jaar over de Zeeuwse wegen rijdt". Je afkomst vergeet je niet, al zal Torensma zich wel even een echte Zeeuw voelen tij dens zijn afscheidsreceptie in restau rant Mondragon op 19 december. Want .naast de aanwezigheid van en kele directieleden van CMC kaïi'Tö- 'rensma öok rékè'nen op'Roéréh'/ÖiéTh alle jaren goedé zaken met hem héb ben gedaan. LEIDSCHENDAM - Het is triest dat een partij als het CDA zich blijk baar opmaakt een nieuwe aanslag op het levenspeil van de meest kwetsba re groepen in de samenleving door te voeren. Deze constatering deed Pvd A-fractievoorzitter Den Uyl woensdagavond tijdens een spreek beurt in Leidschendam. UTRECHT - Een drastische ar beidstijdverkorting in de vorm van een 25-urige werkweek met behoud van koopkracht over de hele linie is mogelijk in het jaar 2000. De banken zouden gezien hun krachtige positie als koploper kunnen fungeren en daar zou de 25-urige werkweek al rond 1995 een feit kunnen zijn. Dat zijn de voornaamste conclusies uit een wetenschappelijk onderzoek dat de Dienstenbond FNV presen teerde. „Verhalen van de kant van de werkgevers dat een 25-urige werk week economisch niet haalbaar is kunnen naar het rijk der fabelen wor den verwezen", aldus P. Bruis, coördi nator arbeidsvoorwaardenbeleid van de Dienstenbond FNV op een pers conferentie in Utrecht. voor de planning van de fabricage van de schuiven. De volgorde van de fabricage en het plaatsen van de schuiven moesten weliswaar worden aangepast, maar het tijdstip waarop alle schuiven geplaatst moeten zijn komt daardoor niet in gevaar. Het onderzoek is nu in zijn geheel afgerond met als resultaat, dat de re paraties beperkt kunnen blijven tot het nabewerken van een beperkt aan tal lassen. Bij de zestien schuiven in het sluitgat Hammen en bij drie schuiven in het sluitgat Schaar, die al geplaatst waren voordat de manke menten aan het licht kwamen, kan de reparatie ter plaatse gebeuren. De nog niet geplaatste schuiven waren al eerder gerepareerd. Bij de ingebruik neming van de stormvloedkering in oktober volgend jaar zullen alle schuiven aan de gestelde eisen vol doen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5