RECHTSTREEKSE AUTOWEG VAN BROUWERSDAM NAAR STORMVLOEDKERING Dr. Boertien in Brouwershaven B en w Brouwershaven willen wijkgebouw Noordgouwe voor één gulden in handen krijgen Dammenweg door Schouwen Vernielingen op sportpark Elf kasruiten aan diggelen Gewond bij ongeval ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 december 1985 Nr. 23845 3 ZIERIKZEE - Wanneer in de tweede helft van 1987 de weg over de stormvloedkering Oosterschelde wordt opengesteld, moeten ook de eerste aansluitingen op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland zijn gereali seerd. Op Schouwen-Duiveland komt in de negentiger jaren een rechtstreekse autoweg van de Brouwersdam naar de stormvloedkering. In zuidelijke richting gaat deze weg - noordelijk van Middelburg - op de lange duur aansluiten op de rijksweg naar Goes. De voltallige raad gaf acte de présence bij het bezoek van dr. Boertien. Op Schouwen wordt in eerste in stantie een aansluiting gemaakt op het bestaande wegennet. De aanslui ting op Noord-Beveland leidt naar de Veerse dam. Daarna wordt in fases doorge werkt aan de voltooiing van Rijks weg 57, die in Zuid-Holland (op Goeree-Overflakkee en Voorne- Putten) al wordt gebruikt. Op Schouwen-Duiveland komt één doorlopende - ruim tien kilometer lange - enkelbaans autoweg tussen de stormvloedkering en de Brouwers- dam. Doorgaand verkeer kan Schouwen-Duiveland dan in principe in een minuut of zes doorkruisen. Zoals bekend wordt de weg over de stormvloedkering tolvrij. Voor ge bruik van de Zeelandbrug moet in ie der geval nog tot 1990 worden be taald. De geraamde kosten van de weg over de stormvloedkering en de aan sluitende wegen bedragen ongeveer 60 miljoen gulden, die door de over heid uit het rijkswegenfonds worden betaald. Rijksweg 57 wordt ook wel dam- menweg genoemd, omdat deze voert over de Zuidhollandse en Zeeuwse zeewaartsgelegen dammen die het land tegen overstromingen moeten beveiligen. De verbindingen beteken den de ontsluiting van de eilanden, vooral van belang voor de recreatie gebieden. Oorspronkelijk werd uitgegaan van één doorlopende autosnelweg, maar door nieuwe verkeersprognoses en gewijzigde planologische inzich ten werd dit plan veranderd. Voor de Rijksweg 57 wordt nu uitgegaan van een enkelbaans autoweg. Drie aansluitingen op Schouwen-Duiveland Over de aanleg op Schouwen-Dui veland, met drie aansluitingen, heeft rijkswaterstaat op bestuurlijk ni veau (provincie, gemeente Wester- schouwen) in hoofdlijnen overeen stemming bereikt. In Serooskerke is een hoorzitting voor de belanghebbenden gehouden en de directie Zeeland van Rijkswa terstaat is bezig met de voorbereidin gen voor de grondaankopen voor de nieuw aan te leggen weggedeelten. De huidige Rijksweg 57, die van Zierikzee naar Haamstede loopt, wordt gedeeltelijk voor de verbin ding Brouwersdam-stormvloedke- ring gebruikt: van een kilometer of twee van Haamstede tot aan onge veer de Schelphoek, op de punten waar deze weg een bocht maakt. De weg langs de Schelphoek komt dan als rijksweg te vervallen. Aanleg in termijnen De aanleg is verdeeld in drie ter mijnen. Eerst dus de aansluiting in 1987 van de weg over de stormvloed kering op het bestaande wegennet: via de Cauersweg naar de Kraaye- steinweg. De tweede fase houdt in: de aanleg van een nieuw stuk weg tussen de Cauersweg en de Provinciale weg Serooskerke-Haamstede (1990-1992). Tbt slot zal dit deel direct worden aangesloten op de weg die van de Brouwersdam komt (1991-1993). De drie aansluitingen op Schou wen komen op de volgende punten: 1. De Cauersweg, met een gelijk vloerse T-aansluiting waarbij het zuidelijk deel van de Cauersweg wordt afgesloten. 2. De provinciale weg S2 (Seroos- kerke-Haamstede), met een gelijk vloerse aansluiting met ver keerslichten en voor fietsers en voetgangers een tunneltje. 3. De Stoofweg (S4) (Serooskerke- Renesse), met een ongelijkvloerse aansluiting waarbij de Stoofweg over de Rijksweg 57 heengaat. De Westerseweg en de Steurweg gaan respectievelijk onder en over de nieuwe autoweg. Bij de Meeldijk, die wegens zijn waterkerende functie niet door de autoweg doorbroken mocht worden, komt alleen een on derdoorgang voor fiets- en werkver keer. Overige wegen worden deels afge sloten en deels kortgesloten met an dere landbouwwegen of met parallel wegen van de rijksweg. Ook zijn twee benzinestations ge pland tussen Serooskerke en Haam stede. Per auto, fiets en bus over de kering De autoweg over de stormvloedke ring komt over de verkeerskokers te lopen die over de pijlers zijn gelegd. De verkeerskokers zijn tien meter breed, maar door het aan weerszijden aanbrengen van verbredingen (flap pen) wordt het wegdek twintig meter breed. Hierop wordt aan de Ooster- scheldezijde een enkelbaans autoweg en aan de Noordzeekant een werkweg (tevens fietspad) aangelegd. Van de verkeerskoker af zal negen rpaanden per jaar met een speciale kra^n, onderhoudswerk, aan de schui ven worden verricht. Deze kraan blokkeert dan een groot deel van de werkweg, maar er blijft een passage voor fietsers beschikbaar. Op een autoweg geldt een maxi mum snelheid van 100 kilometer per uur. Omdat op de weg over de storm vloedkering harde windstoten kun nen voorkomen, kan het voorkomen dat er langzamer moet worden gere den of zelfs dat de weg tijdelijk wordt afgesloten. Met het oog op hinder van de wind worden de rijstroken iets breder dan normaal en is aan weerszijden van de autoweg een vluchtstrook gepland. Roompotsluis De autoweg over de stormvloedke ring en de werkeilanden ligt op een hoogte van twaalf meter boven NAP. Bij de Roompotsluis, die geen be weegbare brug heeft, gaat de weg tot 21,5 meter omhoog. Het scheepvaart verkeer heeft weliswaar een vrije doorvaart van twintig meter, maar hogere kunnen er niet door de sluis. De werkweg met fietspad wordt niet over de roldeuren van de sluis ge leid, maar wordt rechtstreeks aan gesloten op het daar aanwezige we gennet. Bereikbaarheid Neeltje Jans Het eiland Roggenplaat is voor het openbaar verkeer niet toegankelijk, maar Neeltje Jans kan zowel per auto, per fiets als per bus worden be reikt. De autoweg krijgt alleen verbin ding door een ongelijkvloerse krui sing bij het Topshuis. Onder de auto weg komen twee voetgangerstunnels, die niet te laag mogen liggen omdat ze dan een zwakke plek in de dam zouden vormen. Delta Expo De bus gaat over de stormvloedke ring rijden met halten bij de Delta Expo in het Topshuis. Op Noord- Beveland komt dan een nieuwe over- staphalte (bij de aansluiting van de S8 op de Rijksweg 57). Mede in ver band hiermee zijn voetgangers- en fietserstunneltjes gepland. Aansluiting bij Middelburg op Rijksweg 58 In de toekomst zal de weg van de Veerse dam ten noorden van Middel burg op de autosnelweg A 58 naar Goes worden aangesloten. Deze week heeft het dagelijks bestuur van de provincie de directie Zeeland van Rijkswaterstaat laten weten, dat van de bekeken mogelijkheden die noor delijke variant de voorkeur heeft. Gedeputeerde staten sluiten zich hiermee aan bij het advies van de provinciale planologische commissie, die de twee hoofdmogelijkheden (zuidelijk en noordelijk tracé) heeft onderzocht op de aspecten verkeers kunde, landbouw, natuur en land schap, algemene ruimtelijke inpas sing, uitvoering in fasen, bundeling van bestaande verbindingingen en kosten. Evenals op Schouwen zal de aanleg op Walcheren in termijnen gebeuren, waarbijgedeeltelijk gebruik wordt gemaakt van bestaande wegen, ter wijl een ander deel gelijk loopt met nog aan te leggen onderdelen van de rondweg rond Middelburg. Verre toekomst Als ten noordoosten van Middel burg een brug over het kanaal wordt gebouwd, ontstaat een volledige kop peling tussen de Dammenweg en Rijksweg 58. Gezien de hoge kosten die hiermee zijn'gemoeid, zal een de finitieve verbinding met kanaalkrui sing volgens gs echter naar de verre toekomst moeten worden verschoven. Gedeputeerde staten hebben rijks waterstaat gevraagd met voortva rendheid te werken aan de definitie ve tracé-keuze op Walcheren, met - zoals het rijk voorschrift - zo veel mo gelijk gebruik van bestaande wegen. ZIERIKZEE - Vandalen hebben tus sen vrijdag 6 en dinsdag 9 december 22 ontluchtingspijpen van kleedloka len op het sportveld Bannink te Zie rikzee vernield. Zij klommen op het dak van het gebouwtje, waardoor het vernielen een koud kunstje werd. Be nadeelde is de gemeente Zierikzee, mar hoeveel de schade precies be draagt valt nog niet te zeggen. Het vandalisme lijkt in de oude- jaarsmaand weer toe te nemen. Een politiewoordvoerder reageert hier desgevraagd op met de opmerking, dat de rijkspolitie er alles aandoet om dergelijke praktijken in te dam men, om zo een rustige oudejaars nacht te bereiken. Vervolg van pagina 1 raad geruststellen. Hij verzekerde dat tijdens deze zittingsperiode van gs een dergelijke herindeling voor Zeeland niet aan de orde komt. De provinciale overheid blijkt ook terughoudend te staan ten opzichte van het verhogen van het aantal kampeerplaatsen bij de boer en ver der zette de commissaris, naar aan leiding van vragen van het raadslid, uiteen dat de Staten van Zeeland de De kruisvereniging heeft het ge meentebestuur zelf benaderd met dit verzoek, omdat zij financieel niet in staat is om het noodzakelijke groot onderhoud aan haar eigendom te ver richten waardoor de kans bestond dat het wijkgebouw door de vereniging zou moeten worden opgeheven. Uit een door de kruisvereniging inge steld onderzoek is gebleken dat de plaatselijke bevolking er veel belang aan hecht dat er in Noordgouwe een wijkgebouw blijft. Het gebouw doet dienst als medisch centrum ten be hoeve van de jeugdgezondheidszorg, terwijl een klein gedeelte (dat reeds eigendom van de gejneente is) wordt gebruikt als sportvoorziening, name lijk kleedruimte. Onderzoek Uit een onderzoek van gemeente werken is gebleken dat het hele ge bouw aan renovatie toe is. De kosten hiervan bedragen voor het gedeelte van de wijkvereniging 40.000,— en voor het gemeentelijk deel ruim ZIERIKZEE - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag met stenen elf ruiten van een broei kas op een van de volkstuintjes aan het Groene Weegje te Zierikzee inge gooid. De kas is eigendom van K. L. W. uit Zierikzee en de schade is voor alsnog niet bekend. ZIERIKZEE - Op de Zierikzeese Laan van Sint Hilaire is deze week de fietser B. C. F. L. uit Zierikzee licht gewond geraakt bij een ongeval. Het slachtoffer is voor observatie naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis vervoerd. L. reed over de Schel- destraat en wilde de Laan van Sint Hilaire oversteken en zag hierbij de auto van H. J. M. v. h. H. uit Harlin- gen niet naderen. V. h. H. die enigs zins onvoorzichtig reed schepte de tweewieler met voornoemd gevolg. gedachte aanvaart van een zoute Gre- velingen in combinatie met een door het rijk te financieren zoetwaterpijp. Volgens de laatste berichten zou de rijksoverheid 15 van de hiervoor be nodigde 20 miljoen op tafel willen brengen. ,,Maar dat weten we alleen nog maar via de krant, nog niet offi cieel dus", aldus de commissaris. Wat de concentratie van waterschappen betreft (die door de Brouwse ge meenteraad wordt afgewezen) be richtte Boertien dat momenteel naar aanleiding van twee moties ,,op een 4.000,—. Deze bedragen kunnen worden bekostigd uit de kapitaals- dienst waarin een bedrag van 45.000,is geraamd voor overname en verbouwing van het Groene Kruis- gebouw. De lastenstijging, die uit de investering voortvloeit kan naar ver wachting worden opgevangen met het batig saldo dat de kapitaalsdienst over 1985 oplevert. In overleg met de kruisvereniging is de huur voor het gebouw bepaald op 100,— per maand. Wanneer de raad met dit alles akkoord gaat zal de huurovereen komst ingaan vanaf 1 januari 1986. Het college brengt in de raadsver gadering ook het voorstel aan de or de om aan de dit jaar opgerichte Scouting Brouwershaven een inci dentele subsidie van maximaal 3.750,— toe te kennen voor kosten van aanleg en aansluiting van elek triciteit en waterleiding in de accom modatie bij het Slingerbos, terwijl men voor het jaar 1986 een startsub sidie wil toekennen van 1.840,—. Dit bedrag omvat het geraamde ex ploitatietekort van de scoutinggroep voor dat jaar. De kosten voor het tot standkomen van de groepsaccommo- datie werden laag gehouden doordat voor een symbolisch bedrag twee goede bouwketen beschikbaar wer den gesteld door Dosbouw en door zelfwerkzaamheid van de groepsle den. Tévens is een bijdrage gevraagd van bijna 10.000,— aan het nationale jeugdfonds 'Jantje Beton'. De bij de gemeente aangevraagde beplanting rondom het scoutingterrein zien b en w niet zo zitten, omdat dit voor reke ning van de post openbaar groen zou komen, die onlangs in de gemeente begroting is verlaagd. Andere De andere agendapunten voor de openbare raadsvergadering zijn: vaststelling eerste wijziging verorde ning onroerendgoed-belasting. het aangaan van een pachtovereenkomst met J. W. van Weele te Dreischor, de vaststelling van de Verordening bijdragen-ineens verhuis- en hcrin- richtingskosten bij stads- en dorps- vernieuwingsactiviteiten en de vast stelling verdeelbesluit Subsidiever ordening stads- en dorpsvernieuwing 1986. het verlenen van 35.000,— kre diet voor de aanschaffing van een multicar universele transportwagen rijtje wordt gezet", wat de financiële gevolgen zouden zijn van concentra tie en ook de consequenties van ver schillende modellen waterschappen. De commissaris sprak met het ge meentebestuur van Brouwershaven nadat hij eerder op de middag een be zoek bracht aan de stierenmesterij van L. J. Klompe en de orchideeën cultuur van L. J. A. Klompe, beiden te Dreischor. voor de kern Brouwershaven, de mo gelijkheden voor aanleg van een druk- en vrijvervalriolering in het buitengebied, de problematiek ie- penbestrijdingsziekte en de vaststel ling van wijzigingen in de verorde ning betreffende toeristen- en watertoeristenbelasting en de ge meentebegroting 1986. De vergade ring begint om 19.30 uur. Tegen lantaarnpaal met bromfiets ZIERIKZEE - Bromfietser A. F. D. uit Dreischor is dinsdag met zijn tweewieler in de berm van de Nieuwe Kooiweg te Zierikzee, gekomen en daarbij opgebotst tegen een lantaarn paal. D. is voor observatie naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis ver voerd. De rijkspolitie heeft hem voorts een bloedproef afgenomen. DEN HAAG - D66-fractieleider Engwirda wil van het kabinet de oor zaak weten van het mislukken van een proefvlucht met een Tbmahawk- kruisraket, begin deze week in de Verenigde Staten. Hij heeft ook ge vraagd om een totaaloverzicht van het aantal mislukte en geslaagde testvluchten met dit type raket. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever; BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man (e Zierikzee. Direktie: D. L. van Leven, Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee. telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur). 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bi) vooruitbetaling) f 38.70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. Op dit kaartje is de enkelbaans autoweg over schouwen (onderdeel van de Dammenwegmet een donkere lijn aange geven tot Serooskerke, waar de weg op de bestaande autoweg naar Rotterdam over de Brouwersdam aansluit. De drie donkere cirkels zijn de aansluit punten waar de weg op Schouwen-Duiveland bereikbaar wordt. Gemeenteraad vergadert woensdag 18 december in stadhuis BROUWERSHAVEN - „Wij vinden dat het wijkge bouw als medisch centrum met name ten behoeve van de jeugdgezondheidszorg voor het dorp Noordgouwe in een behoefte kan voorzien, ondanks het feit dat het centrum als zodanig niet intensief wordt gebruikt." Uitgaande van deze stelling stelt het Brouwse college van b en w tij dens de raadsvergadering van woensdag 18 december aanstaande aan de raad voor om het wijkgebouw aan de Pauwstraat 20 te Noordgouwe voor een symbolisch be drag van 1,over te nemen van de Kruisvereniging Schouwen-Duiveland om het daarna voor rekening van de gemeente te renoveren voor een bedrag van 44.000, Met de kruisvereniging zal een huurovereenkomst wor den aangegaan voor dat deel van het gebouw dat voor de ze vereniging benodigd is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3