streeknieuws Zeeland moet alert blijven op verdeling van rijksgelden Verlate Sinterklaas bij NEMAG WATERSTANDEN Dodelijke aanrijding 2 JOHANNESBURG - Een zwarte Zuidafrikaan is door de politie dood geschoten na een begrafenisplechtig heid bij Pretoria. Bij een vuurgevecht in de buurt van Port Elizabeth tussen aanhangers van rivaliserende zwarte nationalistische bewegingen liep een vrouw verwondingen op. Dit heeft de Zuidafrikaanse politie zondag be kendgemaakt. ROTTERDAM - De leden van de Vervoersbond FNV in de controlesec tor van de Rotterdamse haven gaan de werknemers een ultimatum stel len, zo is zaterdagavond op een leden vergadering besloten. Als voor vol gende week zondagavond twaalf uur niet op de cao-eisen van de werkne mers wordt ingegaan, zullen acties uitbreken, zo heeft FNV-bestuurder C. van Nimmegen zondagavond mee gedeeld. ZLM-voorzitter vindt door rijk gevraagde provinciale bijdrage zoetwatervoorziening onredelijk Z1ER1KZEE Hoorzitting De gemeente Zierikzee houdt woensdag 11 december in de Vier schaar van het plaatselijke stadhuis een hoorzitting over de reconstructie Mol en Schuithaven. Tijdens de bij eenkomst, die om 20.00 uur begint, krijgen belangstellenden uitvoerig verteld, welke plannen de gemeente heeft met deze twee oude stadsdelen. Het gaat voornamelijk om het aan passen van de stratenstructuur ten behoeve van een goede verkeerscircu- latie voor zowel voetgangers als ge motoriseerd verkeer. BROUWERSHAVEN Haarverzorging JanWillem Capelle opent dinsdag 17 december zijn kapsalon in Brouwers haven. Op maandag 16 december van 19.00-21.00 uur houdt hij een receptie in zijn pand aan de Markt 1. ZONNEMAIRE RAK De Regionale Agrarische Kommis sie (RAK) op Schouwen- Duiveland heeft voor donderdag 12 december een bijeenkomst belegd met als thema Be drijfsontwikkeling. In café Bommene- de te Zonnemaire spreken de leden vanaf 20.00 uur over de bezuinigings drift van de rijksoverheid en de EG in onder meer de melk- en suikerbran che. Aan de hand van een diaserie ko men zaken aan de orde als Hoe zie je je eigen bedrijfsontwikkeling. Hoe moet het verder met het EG-land- bouwbeleid en Ben je het eens met het groenboek van Andriessen? Voldoen de gespreksstof dus. NOORDGOUWE Vrouwen J. Markusse, medewerker van de ZLM, spreekt dinsdag 10 december tijdens een studiebijeenkomst van jonge agrarische vrouwen in café Van der Weide te Noordgouwe. Zijn lezing handelt over het meewerken en mee werk vormen van jonge agrarische vrouwen op het bedrijf. De aanwezi gen staan tevens een diaserie over het gezinsleven te wachten. De informa tieve avond begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Sinterklaas? Hoewel Sinterklaas zelf verstek moest laten gaan omdat kinderen nou eenmaal voorgaan hebben de be zoekers van de bejaardensocieteit Nieuwerkerk toch een gezellige Sin terklaasmiddag gevierd met diverse spelen. Op de sjoelbak werden verwoede pogingen ondernomen om de sjoel kampioen van de middag te worden. Uiteindelijk ging er één met deze eer strijken en wel: M. Stoutjesdijk, die naast muziek en zang ook blijk gaf met de sjoelstenen goed overweg te kunnen. Fanatiek werd ook mee gespeeld met het Bingospel, waarbij enkele leuke prijsjes werden gewon nen. Na veel spelen en plezier werden de tafels gedekt en kon men zich te goed doen aan heerlijke pannekoeken. Bij gebrek aan de Sint heeft mevrouw Van Bommel in dichterlijke bewoor dingen verteld over het reilen en zei len op de soos. Kerstmiddag Op woensdagmiddag 18 december wordt vanaf 14.00 uur in Ons Dorps huis weer de jaarlijkse Kerstmiddag voor alle oudere inwoners van Nieu werkerk gehouden. Dit jaar zijn ook de ouderen uit Ouwerkerk van de partij. Degenen, die deze middag wil len bijwonen kunnen zich vóór 14 de cember a.s. opgeven bij mevrouw Van Bommel, tel. 2844, de heer De Winter, tel. 1302 en voor Ouwerkerk bij me vrouw Hage, tel. 2733. MIDDELBURG - „Zeer veel geld is er naar het geld verslindende prestige project Oosterschelde gestroomd. Geld waar de Zeeuwse samenleving weinig of geen voor delen van ondervindt. Zeeland zal alert moeten zijn bij de verdeling van de gelden, die de overheid aan de pro vincies beschikbaar stelt. Wij vinden de bijdrage, die door het rijk aan de provincie wordt gevraagd voor wat de zoetwatervoorziening betreft zeer onredelijk". Dit sprak ZLM-voorzitter A. J. G. Doeleman tijdens de zater dag gehouden jaarvergadering van de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij in Middelburg. Hij doelde met deze opmerkingen op de discussie omtrent de zoetwatervoor ziening voor de landbouw. Hij vertelde dat de boer en tuinder bereid zijn extra lasten voor hun re kening te nemen, wanneer de be drijfssituatie structureel verbeterd kan worden. ,,Deze bereidheid is er op Schouwen-Duiveland wanneer zoetwater beschikbaar komt. Dat schept extra verplichtingen voor de overheid. Alle investeringen die er gedaan zijn voor het milieu bij de af sluiting van de Oosterschelde en de compart iiïfënterings werken recht vaardigen volledig, dat de aanvoer van zoetwater door de overheid gefi nancierd moet worden. Deze opvat ting wordt onderschreven door een brede politieke meerderheid", aldus BRUINISSE Clubavond ,,G. J. Peelen" De postzegelvereniging ,,G. J. Pee len" houdt op donderdag 12 december clubavond in het N.H. verenigingsge bouw. In de postzegelrubriek van vrijdag was een verkeerde datum ge slopen. Voor de jeugd van zeven tot acht, daarna voor de senioren. „Het boek" Daartoe uitgenodigd heeft samen met burgemeester T. C. Hekman en gemeentesecretaris B. de Groot de heer S. A. Jumelet zijn door hem ge schreven boek „Bruinisse in de loop der eeuwen" aangeboden aan de Commissaris der Koningin in Zee land. mr. C. Boertien. Over en weer werden in een intiem gezellig samen zijn herinneringen opgehaald uit het verleden, speciaal ook herinneringen aan ambtelijke bezoeken aan Brui- nisse. Van sommige gedeelten uit het boek bleek de Commissaris reeds kennis genomen te hebben. MIDDELBURG Jongerenbeweging Wie alles wil weten over sollicitatie plicht is donderdag 12 december van harte welkom in het pand van het V JV aan de Latijnse Schoolstraat 10-12 te Middelburg. Daar wordt vanaf 19.30 uur de derde en laatste thema-avond gehouden door het VJV en de Jonge renbeweging verbonden met de FNV. De verschillende facetten van de sol licitatieplicht worden duidelijk ge maakt aan de hand van rollen- en stellingenspel. Ontwikkeling Het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking Zeeland (COS) houdt zaterdag 14 december een provinciale ontmoetingsdag onder het motto De Derde Wereld dichterbij. De mani festatie in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg duurt van 13.00-17.30 uur. Een twaalftal Zeeuw se organisaties toont haar betrokken heid bij de ontwikkelingssamenwer king. Dit zijn onder meer Tear Fund, Terre des Hommes, het CNV en het Nigaragua Comitée. 's Middags be gint een forumdiscussie met het oog op de komende Tweede Kamerverkie zingen. De Tweede Kamerleden mr R. van den Tborn (CDA) en W. Jabaay (PvdA) maken deel uit van het des kundige pannel achter de tafel. Radio Sinds op 1 december Radio 1 in de lucht is, regent het vanuit Zeeland klachten bij de NOS, onder meer om dat men het sportprogramma Langs de Lijn op zondagmiddag niet meer kan vinden. Radio 1 is het best te be luisteren via de FM, maar die ont breekt echter in Zeeland. De regiona le zender, die bij een positieve uitspraak van de provincie over re gionale omroep in Zeeland had kun nen staan - is inmiddels in gebruik in Den Haag. Hierin lijkt voorlopig geen verandering te komen, omdat de PTT de plannen voor uitbreiding van de regionale omroep in het Zeeuwse naar de achtergrond heeft geschoven. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst. Zierikzee Oosterscholdemond Bruinisse Wemeldinge Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7058 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 december 1.25 143 7.45 125 13.40 140 20.05 139 10 december 0.13 158 6.48 124 12.32 161 19.02 139 10 december 2.15 169 8.05 145 14.35 167 20.25 159 10 december 1.50 167 7.55 141 14.05 165 20.15 155 Doeleman. Hij zei dat vooral het in novatieve karakter van de wateraan- voer een belangrijke rol dient te spe len bij de beoordeling van de financiering. Maar niet alleen het geld speelt een belangrijke rol binnen de landbouw problematiek. Bij de afweging van de belangen tussen landbouw ener zijds en natuur, milieu en landschap anderzijds, blijken volgens de voor zitter dwars door alle politieke par tijen natuur en mileu gunstig te lig gen. „Ook wij zijn van mening dat natuur en milieu een zeer belang rijke functie hebben in onze dichtbe volkte samenleving. Te veel ervaren wij evenwel, dat afwegen van belan gen gebeurt uit politieke overwegin gen". Doeleman droeg hierbij de voorbeelden aan, zoals de aanwij zing tot wetlands (stiltegebieden), het nationale landschapspark de Biesbosch, de inpoldering van de Markerwaard en de aanwijzing van gronden in de Krammer en het Vol kerak. „De belangen van de land bouw worden teveel beïnvloed door de overschotten van dit moment", waarschuwde de voorzitter. Aantrekkelijk Landbouwgronden zijn niet alleen aantrekkelijk voor de landbouw, maar ook voor de economie en de maatschappij. Volgens Doeleman gaat men volledig voorbij aan het ge vaar van de bevriezing van de ont wikkeling van land- en tuinbouw. „Ruilverkaveling is belangrijk voor nieuwe ontwikkelingen in de land bouw, maar ook infrastructurele aan passingen, landschappelijke inrich ting en recreatievoorzieningen. Ruilverkavelingen kunnen alleen sla gen, wanneer voldoende grond door de diverse taakstellingen beschik baar is. Nieuwe polders vervullen daar een belangrijke functie bij". Doeleman ging ook nog kort in op het kamperen bij de boer. Hij zei te vinden, dat bedrijven die de afgelo pen jaren geïnvesteerd hebben toestemming moeten krijgen, om tien éénheden te behouden. Dat dient pla nologisch geregeld te worden en voor uitwijkmogelijkheden in piekperio des bieden mini-campings goede mo gelijkheden. „Kwaliteit, rust en indi viduele benadering zijn belangrijke elementen voor het kamperen op de boerderij", aldus Doeleman. Onderwijs Over het onderwijs op het platte land was hij ook duidelijk. „Ons uit gangspunt dient te blijven, dat wij ons sterk blijven maken voor het on derwijs op het platteland". Even hier voor constateerde hij toch, dat „de ZLM een groot deel verliest van de in het verleden met veel inzet opge bouwde verantwoordelijkheid bij het plattelands onderwijs. Wij hebben daar bijzondere moeite mee". Het stemde hem dan ook tot vreugde dat na vele jaren pleiten voor een Middel bare Agrarische School in Goes uit eindelijk toch is besloten tot nieuw bouw. „Wij doen een dringend beroep op alle instanties nu voortvarend ver der te werken. Het tot ontwikkeling brengen van een agrarisch onderwijs centrum in Zeeland blijft onze aan dacht vragen". Doeleman besloot zijn jaarrede, waarin hij ook de Nederlandse en Europese landbouwpolitiek bekriti seerde, met de volgende conclusie: Verdere bezuinigingen door de over heid zijn niet verantwoord. Fiscaal dient meer rekening gehouden te worden met de specifieke positie van de agrarische sectoren. Evenwichtige belangenafweging tussen natuur en mileu en landbouw is noodzakelijk. De ZLM zal zich zoveel mogelijk ver sterken bij de belangenbehartiging van haar leden. ZIERIKZEE - Na een aanrijding vrijdagochtend is overleden me vrouw H. G. J. van Wijck-de Rijke (72 jaar). Het gebeurde op de kruising Julianastraat/Platteweg, waar me vrouw Van Wijck met de fiets reed en waar ook automobilist F. F. uit Zie rikzee reed, komend uit de Juliana- straat. Bij de kruising met de Platte- weg reed volgens getuigen mevrouw Van Wijck plotseling naar links en kwam in aanraking met genoemde automobilist. Zwaar gewond werd ze eerst naar het Zierikzeese ziekenhuis overgebracht en later naar het zieken huis in Goes waar ze in de loop van de ochtend aan haar verwondingen be zweek. ZIERIKZEE - Wie zaterdagmiddag dacht, dat Sinterklaas al lang weer in het warme Spanje vertoefde, heeft het mis. De goedheiligman heeft zijn terugreis uitgesteld, om de werkne mers en hun kinderen van machinefa briek NEMAG te Zierikzee nog met een bezoek te vereren. Altijd in voor iets nieuws, verraste Sint Nicolaas de ongeveer 30 wachtenden aan de kade langs de fabriek door met een mossel- kotter, de ZZ 9 Vertrouwen, af te me ren. Om 15.00 uur zou de goedheilig man, vergezeld van een Zwarte Piet, de fabriek bereiken. Dat duurde iets langer, waardoor de koude wind al aardig vat kreeg op de nieuwsgieri gen aan de kade. Het ijsberen hield meteen op, toen Sinterklaas bijna van de boot af was en de kinderen zet ten toen ook meteen uit volle borst Zie ginds komt de stoomboot....in. Nadat de Sint van het schip was - duidelijk door de koude bevangen - deelde Zwarte Piet aan de kinderen snoepgoed uit. Vervolgens liep het ge zelschap naar de fabriek, waar de jeugdigen een gezellige middag stond te wachten. Hen valt in ieder geval nooit meer wijs te maken, dat Sinter klaas altijd op 6 december weggaat. Het bewijs is geleverd. 'P\ De verlate Sinterklaas nadert de NEMAG te Zierikzee. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Tfevens bureau voor rechtshulp. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20,00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos om 14.30 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voor ou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Iedere maandag en donderdag Zierikzee Seniorensoos voor heren in UVV- gebouw van 13.30-16.30 uur. Zaterdag, elke veertien dagen Kerkwerve Pniëlkerk. Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september, 09.30-11.30 uur. Maandag 9 december Zierikzee Huis van Nassau. Ledenvergadering Beter Wonen. 19.30 uur. Goes Hotel Tbrminus. Voorlichtingsavond Rijkswaterstaat over beheer Storm vloedkering. 20.00 uur. Kortgene Korenbeurs. Vergadering afdeling Noord-Zeeland Nederlandse Fruitte lers Organisatie. 19.30 uur. Dinsdag 10 december Zierikzee ABN-bank. Open huis. 16.30-19.00 uur. Stadhuis. Vergadering commissie sport. 16.30 uur. Voormalige Bakkersschool. Vergade ring Stichting Jeugd Schouwen-Dui veland. 19.30 uur. CJV-gebouw. Algemene ledenverga dering CDA-Zierikzee. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Het Grote Zwijn. Vergadering IJsver eniging Haamstede-Burgh. 20.00 uur. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Kerstkaarten en -stukjes maken, NVVH. 14.00 uur. Noordgouwe Café Van der Weijde. Studiebijeen komst agrarische jonge vrouwen. 20.00 uur. Colijn.splaat Bij C. Davidse, Klaverweg 3. Snoei- demonstratie Nederlandse fruitte lers. 13.30 uur. Woensdag 11 december Zierikzee Stadhuis. Hoorzitting reconstructie Mol-Schuithaven. 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van 6 tot 12 jaar. 13.30 uur. Werkbezoek CvdK dr. C. Boertien aan Brouwershaven. 14.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Schrijver Toon Kortooms bij Nut en Genoegen. 20.00 uur. Goes Terminus. Bijeenkomst Women's Ag low Fellowship. 09.45 uur. Donderdag 12 december Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering WD. 19.30 uur Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Bijeenkomst RAK over bedrijfsontwikkeling. 20.00 uur. Vrijdag 13 december Zierikzee Concertzaal. Opvoering van blijspel Het Bakersprookje door Amateurco- medie Zierikzee. 20.00 uur. Huis van Nassau. Kerst-bingo-dan sant voor echtparen en alleenstaan den. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kerstconcert AG Kate. 20.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Uitvoering Nut en Uit spanning. 19.00 uur. Zaterdag 14 december Zierikzee Haringvlietplein. Open huis nieuwe bibliotheek. 10.00-16.00 uur. UW-gebouw. Bijeenkomst Homofi lie Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Toneeluitvoering Op Drift met Oud Speelgoed. 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Uitvoering Nut en Uit spanning voor bejaarden uit Brou wershaven en Kerkwerve, 13.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Hobbybeurs. Van 10.00 tot 17.00 uur. Middelburg Vleeshal. Poppenbeurs. 11.00-17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek. Manifestatie van Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking. 13.00 uur. Sint-Maartensdijk Haestinge. Vergadering Zeeuwse Kruis. 09.30 uur. Zondag 15 december Middelburg Vleeshal. Poppenbeurs. 11.00-17.00 uur. Maandag 16 december Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 17 december Zierikzee Chr. Scholen gemeenschap. PJZ bakt kerstbrood. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos, kerstviering gevolgd door maaltijd. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Kerstviering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. 14.00 uur. Gereformeerde kerk. Kerstviering NCVB en Gereformeerde Vrouwen vereniging. 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 18 december Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van 6 tot 12 jaar. 13.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Tonnenmagazijn. Kerstavond NBvP. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Kerstmiddag voor ouderen. 14.00 uur. Donderdag 19 december Zierikzee Huis van Nassau. Bedrijfsvoorlich ting over gewasbescherming 40 jaar. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie midden- en kleinbedrijf Westerschouwen. 15.00 uur. Gemeentehuis. Hoorzitting soc-Cult. werk. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstviering Plattelands vrouwen. 19.30 uur. Maandag 23 december Brouwershaven Kantine sportpark Onder de Molen. Kinderbingo. 14.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Theater Aquadelta. Opvoering van blijspel Het Bakersprookje door Amateurcomedie. 20.00 uur Dinsdag 24 december Burgh-Haamstede De Burght. Pianoconcert door Daniël Wayenberg. 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2