NIEUWS OP WIELEN P O P c Wedstrijd Zoek die zin Finale Grote Prijs BMW komt met nieuwe serie als concurrent tegen Mercedes 190 O R N E R Supertramp Fotografie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 december 1985 Nr. 23842 9 OUWERKERK - Deze week arri veerde de nieuwste telg van BMW is Ouwerkerk: de BMW 324D, die z'n de buut maakte op de automobielten toonstelling in Frankfurt in septem ber. De BMW-dealer voor Schouwen- Duiveland, Remeeus, roept geïnteres seerden op om een proefrit te komen maken, in de 'diesel waar je het niet aan merkt'. Soepel en geruisloos zijn een paar kenmerken van dit goede nieuws op wielen. De 324D is de grote concurrent van een ande re Duitse kwaliteitswa gen: de Mercedes 190. Paul Krol (Autoblad) schrijft over die concur rentiestrijd: Mercedes wordt gemaakt in Stutt gart, BMW in München. Slechts tweehonderd ki lometer van elkaar ver wijderd, maar tussen de produkten ligt een we reld van verschil: Mün chen zwierig en Stutt gart zakelijk. Dat is van oudsher zo geweest, maar daar komt nu ver andering in. Mercedes ging op de vlottere toer met de 190 en BMW 'slaat terug' met de nieuwe se rie waarvan de 324D de eerste is. In deze 3-serie volgen binnenkort nog de 325i, de 325i-4 (vier- wielaangedreven) en 325i-Cabriolet. Motoren Het 'terug slaan' ge schiedt met een geheel nieuwe serie waarmee de toonaangevende rol moet worden herwon nen. BMW valt daarbij terug op zijn bekende motorentechniek. De 2,4 diesel is een juweel zo blijkt al in de 5-serie en diezelfde motor in de iets kleinere 3-serie gaat voor concurrentie zor gen. De prijs voor de2e vierdeurs klasse wagen is op een paar tientjes na 40.000,—. BMW vindt deze zes ci lindermotor zelfs 'supe rieur'. Het koppel ver loopt veel gelijkmatiger in vergelijking met een 4 of 5 cilinder, dat weer zorgt voor een rustiger en beschaafder motorge luid. Het ontstaan van trillingen wordt hier mee ook tegen gegaan. Vibraties en bromgelui den bij lage- of hoge toe rentallen zijn bij deze' motor uitgesloten. BMW heeft tal van maatregelen getroffen om het motorgeluid zo laag mogelijk te houden (kapseling). Deze inkap seling omvat de comple te bekleding van de on derzijde van de motor kap met geluidswerend isolatiemateriaal; bekle ding onderzijde motor ruimte; bekleding schut bord motorruimte en bekleding zijkanten van het motorcompartiment. Daardoor is het geluids niveau in het interieur verrassend laag. Verder blijft de 324D ruim binnen de door de EEG gestelde norm voor giftige gassen in de uitlaat-emissie. Verwarming Deze diesel beschikt als enige over verwar ming van het brandstof filter met electrische verwarmingselementen. Zelfs bij extreme lage buitentemperaturen is de berijder direct na de start zeker van vloeibare dieselbrandstof. Uit- vlokken van paraffine (verstopping van het fil ter) wordt hiermee voor komen. Cockpit Inplaats van interieur spreekt BMW over 'cock pit', die een eigen reputa tie heeft op te houden. Het dashboard van de 324D is functioneel en heeft een fraaie vormge ving. Belangrijke han dels en schakelaars zijn voorzien van goed her kenbare symbolen die een verkeerd gebruik uitsluiten. BMW had al zeer snel in de gaten welke moge lijkheden scholen in het gebruik van electronica. De 324-rijders kunnen nu volop profiteren van deze voorsprong: in de 'cockpit' zijn voldoende voorbeelden hiervan te vinden. Eén voorbeeld: een akoestisch signaal waarschuwt voor een glad wegdek. De nieuweling is uit sluitend leverbaar als vier-deurs. Heeft veilig- heidsstoelen voor, met goede ventilatie van zit tingen en rugleuningen en zijn qua vormgeving en vering uiterst comfor tabel te noemen. De vei ligheidsgordels zijn op twee plaatsen in hoogte vast te zetten. Uit rusting Nog even iets over de uitrusting: zowel stan daard als in speciale uit voeringen ademt alles aan deze automobiel top klasse uit. Het verwar- mings- en ventilatie systeem in de 324D is zo ontworpen, dat ook on der de meest extreme omstandigheden vrij zicht en een zo groot mo gelijke luchtdoorstro- ming gegarandeerd is. Een krachtige 4-traps aanjager draagt bij aan deze snelwerkende ver warming, waarbij ook een verwarmbare achter ruit tot de standaarduit rusting behoort. Er zijn ook extra's leverbaar. Een aantal uit het uitge breide assortiment: air bag, 4-baks automaat, cruise control, centrale portiersluiting, ver warmde buitenspiegels, stalen schuif/kanteldak, electrisch bediende por tierruiten, verwarmde voorstoelen, hydrolische hoogterege ling van dimlicht,-.kop lampen met wis-was in stallatie, zonnescherm, diefstalbeveiliging sinstallatie en ga zo maar door. Iedereen kan hiermee een 'eigen ge zicht' geven aan zijn BMW. De topsnelheid ligt bij de 165 km/u, acceleratie van 0 tot 100 in 16,4 sec. Brandstofgebruik bij 90, 120 en stadsverkeer respectievelijk 5,0, 6,9 en 8,7 liter per 100 km. Tjonge tjonge, wat een sprongen maakt mijn houten harlekijn. 't Zijn maar houtjes en wat touwtjes, maar hij doet het reuze fijn! Op een nacht. 'k Had het niet verwacht, sprong mijn kleine harlekijn, met zijn houtjes en zijn touwtjes, zomaar achter het gordijn 't Raam was open. Hij ging lopen door de tuin ons stadje in. Op zijn houtjes en zijn touwtjes. Dat was nog maar het begin. Harelijntje, och, dat kleintje, zag daar auto's en een boot. Met zijn houtjes en zijn touwtjes, vond hij ze geweldig groot. Tjonge jonge, wat een sprongen maakte toen de harlekijn. Op zijn houtjes en zijn touwtjes, om maar vlug weer thuis te zijn. ZIERIKZEE - Hoewel de meesten onder jullie het Sinterklaasfeest al achter de rug hebben, is de goed heiligman toch eigenlijk pas vandaag jarig. Speciaal daarom krijgen jullie nog een raadseltje voorgescho teld. Zoek eerst het nummer 1 op en kijk dan welke piet dat nummer draagt. Hij draagt verder een zak, waar een letter op staat. Schrijf die letter op en volg de pieten op deze manier van 1 tot het hoogste num mer en je krijgt een zin. Veel succes. AMSTERDAM - Zes popgroepen zijn uit de halve finales te voorschijn gekomen als finalisten voor de Grote Prijs van Ne derland, het nationale muziekconcours voor popgroepen. Het zijn de groepen „5 slag 1 wijd" (Amsterdam), „The Clip" (Utrecht), „Gin on the rocks" (Venlo), „I've got the bullets" (Rotterdam), „Many more" (Rotterdam) en „The Treat" (Den Haag). Dit heeft de Stichting De Grote Prijs van Nederland, een samenwerkingsver band van het magazine Oor, de VARA, Lochem 7000 en de Stichting Popmuziek Nederland, bekend gemaakt. ROTTERDAM - Op 13 februari speelt de popgroep 'Supertramp' in de Ahoy in Rotterdam. DEN BOSCH - In het Noordbrabants Museum in Den Bosch is van 7 december tot 15 januari een tentoonstelling te zien van foto-facsimile's op ware grootte van werken van Jheronimus Bosch. Het foto grafisch procédé waarmee de copieën zijn vervaardigd is in België ontwik keld. De resultaten zijn verbluffend, al dus een mededeling van het museum. ..De copieën zijn niet alleen qua formaat op de millimeter gelijk aan het origi neel, ook wat kleurnuances betreft zijn ze er nauwelijks van te onderscheiden". Jheronimus Bosch is geboren in Den Bosch. Het museum stelt daarom pogin gen in het werk om enkele copieën defi nitief te verwerven. De finale is zaterdagavond 14 decem ber in Paradiso in Amsterdam. Op die avond zal een jury van deskundigen uit maken welke popgroep de 90 centimeter hoge Grote-Prijs-trofee mee naar huis mag nemen. Voor de drie beste popgroe pen zijn er bovendien geldbedragen van 5.000, 3.000 en 2.000 gulden te winnen. Onbekend De bedoeling van de Grote Prijs van Nederland is naar verhouding onbeken de, maar kwalitatief interessante pop groepen onder de aandacht van een breed publiek te brengen. In het con cours komen alle stijlen aan bod: van hard roek tot funk en van elektropop tot gitaarrock. In totaal hebben 153 groepen aan de voorrondes deelgenomen in verschillen de delen van het land. Daaruit werden uiteindelijk zeventien groepen geselec teerd die het afgelopen weekeinde in de halve finales vochten voor een plaats in de finale. De Grote Prijs voor Nederland wordt financieel mogelijk gemaakt door bij dragen van onder meer het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur, zeven provincies, de gemeente Am sterdam. de VARA en Oor. Joyce Angora Joyce Angora live in The Country Club RENESSE - In bar The Country Club in Rencssc staat voor zaterdagavond 7 december een live-optreden gepland van de Belgische zangeres Joyce Angora. Zij maakte furore als lid van de meiden groep 'Lovin Angels'. Zij trad daarbij op als solozangcres. In maart 1984 bereikten dc 'Lovin An gels' met het nummer 'Breaking Up' dc top tien van de Belgische en Duitse hit parades. terwijl het nummer ook een plaatsje verwierf op de Nederlandse hit lijsten. Als solo-zangeres heeft Joyce An gora momenteel veel succes in Duitsland en Luxemburg. Het repertoire van de Belgische zangeres bestaat uit veel num mers in de sfeer van de soul muziek. Joy ce Angora verzorgt twee optreaens van een half uur. Sozen- agenda Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwelle Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur. zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur, woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kêête, Nieuwcrkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. M50, de politieke vormingsinstelling voor en door jongeren, heeft een wedstrijd uitgeschreven over politiek. Deze wedstrijd, met als titel 'Laat je niet dirigeren' is bedoeld voor jongeren tot en met 25 jaar. Bij deze wedstrijd gaat het erom, dat jongeren alleen, of met een groep (b.v. de klas) uitbeelden wat politiek voor hen betekent. Dat uitbeelden kan op veel verschillende manie ren. Je kunt bijvoorbeeld een foto of tekening ma ken. Of een verhaal of gedicht schrijven. Maar je kunt natuurlijk ook een videofilm, collage, of nummer van je band inleveren. De mogelijkheden zijn net zo talrijk als de fantasie groot is! Aan jongeren die denken: 'Politiek, dat is maar niks' wil M50 vragen: Nou, laat maar eens zien waarom! Groot gelijk misschien! Maar cr zijn na tuurlijk ook jongeren die politiek wel belangrijk vinden. Ook van hen wil M50 graag te horen/zien krijgen, waarom zij dat vinden. De hoofdprijs is een Philips home-computer, in clusief monitor, printer en disc-drive. In de jury die de inzendingen beoordeelt, zitten onder andere de voorzitter van de Tweede Kamer, D. Dolman en de bekende politiek tekenaar Frits Muller. Jongeren die meer willen weten over de wedstrijd, kunnen de wedstrijd voorwaarden aan vragen bij M50, Tblefoon: 030-333494. Snelheid is geboden, want je inzendingen moeten voor 31 ja nuari 1986 binnen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9