POSTZEGELRUBRIEK Jan Timman op de goede weg Iliiiill Zierikzee-spelers lijden ZK-verlies Opnieuw magere vangst competitiewedstrijd Suiker op postzegels Bridgeparen Zierikzee pakken naast titel hengelen bridge schaken dammen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 december 1985 Nr. 23842 11 ZIERIKZEE - Aan de zeedijk bij Borrendamme in Zierikzee hield de hengelsportvereniging Oosterschelde de vierde competitiewedstrijd, waaraan 37 hengelaars deelnamen. De vangst viel opnieuw lelijk te gen, want slechts dertien hengelaars slaagden erin om één of meer vis sen op het droge te krijgen. Het was Leen van den Berge, die uiteinde lijk met drie botten met een totaalgewicht van 735 gram de eerste plaats voor zich opeiste. Constand van Schelven met 615 gram en Stoffel den Boer met 576 gram bleven redelijk bij de win naar in de buurt. Achter de drie leiders scoorde Eddy Smit als vierde 415 gram, gevolgd door ach tereenvolgens J. Hubers met 400 gram, A. Verloo met 390 gram, J. de Vrieze met 205 gram, A. J. Vroegop met 120 gram, R. Tim merman met 110 gram, C. Seijbel met 105 gram, J. de Jonge sr met 100 gram en A. J. Verwest met 80 gram. J. M. Dekker behaalde nog een 'troostprijsje' via een vangst van een ondermaats visje, goed voor een enkel competitiepunt. Tussenstand Ondanks zijn negende plaats moest Ronald Timmerman door deze uitslag zijn leidende positie in het algemeen klassement af staan aan Stoffel den Boez; die zich enigszins losmaakte van zijn achtervolgers. Den Boer komt nu op een totaal van 1642 punten, waarmee hij 272 punten voorsprong heeft verkre gen op Constand van Schelven, die met hem Stoffel den Boer pas seerde. Den Boer staat nu als der de genoteerd met 1290 punten. J. Bolle is vierde met 1106 punten en de vijfde positie is voor J. W. Dek ker met 977 punten. De top tien wordt gecompleteerd door A. Ver loo met 765 punten als zesde, L. van den Berge met 735 punten als zevende, C. Seijbel met 705 pun ten als achtste, P. van Leeuwen met 658 punten als negende en eerste junior Jacco Verwest als tiende met 589 punten. De volgende wedstrijd is de tra ditionele kerst wedstrijd met voor alle deelnemers een leuke atten tie. Deze wedstrijd vindt plaats op zaterdag 21 december. Het vertrek naar de visstek is om kwart over acht 's morgens vanaf de Balie in Zierikzee. Op zaterdag 7 december - morgen - wordt de boot wedstrijd van de HSV Oosterschelde ver- vist. Deelnemers moeten om half acht 's morgens aanwezig zijn in café De Heerenkeet, waar de boot nummers worden uitgereikt. Voor deze wedstrijd is nog een beperkt aantal plaatsen vrij. Inlichtingen bij Wim Meerdink: 01110-5386 Snoekweer ZIERIKZEE - Een algemeen heersende gedachte is nog altijd bij heel veel hengelaars, dat hefti ge herfststormen ideaal snoek weer betekenen. Zonder meer kan wel gesteld worden, dat golfjes op het water wel prima zijn. Hoewel de omvang van deze rubriek niet toelaat uitgebreid op deze mate rie in te gaan, staat vast dat de vis bij bladstil water uitstekend in staat is - hoewel vervormd - alles waar te nemen wat zich in de on middellijke nabijheid boven wa ter afspeelt. Door het aanwezig zijn van golf jes op het wateroppervlak, 2ullen die de onderwateroptiek versto ren. De hengelaar hoeft dan ook minder voorzichtig te zijn, dat de vis zijn over het water vallende schaduw, als hij de zon achter zich- heeft, als gevaar ziet. Het enige gevarensignaal voor de vis zal dan ook trilling zijn via drassige oe vers, die zich in het water voort plant, doordat de hengelaar te zwaar langs de oever stampt als hij zich verplaatst. Bij te harde wind en hoge gol ven op het water laat de snoek het echter beslist afweten en gaat hij vastliggen. Natuurlijk zullen ook hier de uitzonderingen weer de re gels bevestigen, als aasvisje of kunstaas vlak voor zijn bek voor bij gesleept worden. Al dan niet hongerig of verzadigd zijnde zal dan het jachtinstinct in werking treden. Precies zoals bij de kat het geval is, die dik gegeten genoeglijk voor de haard ligt te spinnen. Hij heeft geen behoefte aan voedsel op dat moment, maar zodra er maar even met de nagels over het behang wordt gekrabd, zal hij in actie ko men, omdat zijn jachtinstinct op gewekt wordt. Dit is ook het geval bij de roofvissen als de prooi vlak aan de bek voorbij komt. Tijdens erg harde wind en hoge golven zal de snoek opgezocht moeten worden op de luwe plek ken, omdat hij daar bij voorkeur gaat liggen. Hij trekt dan ook van ondiepe poldersloten, waarin door- de harde wind de golven in de lengteas gaan, tijdelijk naar het diepere water, dat er haaks opstaat om daarin in de luwte te gaan liggen. Juist om de hoeken van driesprongen waar geen wind staat liggen bij harde herfststor men de beste vangkansen. Zo ook in de luwte van het hakhout rond om boerenerven. Golfjes op het water kunnen gunstig zijn voor de snoekvangst, ma ar zodra de wind te hard wordt en de golven te hoog, zal de vangsttactiek gewij zigd of aangepast moeten worden aan de omstandigheden. ZIERIKZEE - Er komt veel voor kijken, voordat we de suikerpot op tafel kunnen zetten. Van boer, via suikerfabriek, detailhandel en win kelier naar de consument. De bereidingswijzen van suiker (saccharose) uit suikerriet en suikerbieten vertonen, met uitzondering van de win ning van het sap, vele punten van overeenkomst. We willen ons in deze rubriek van deze week beperken tot de sui kerbiet. De suikerbiet, Beta Vulgaris, is ontstaan door selectie uit suiker- rijke bieten in de vorige eeuw. De plant is tweejarig en vormt in het eerste jaar een bladrozet en dikke wortel die ongeveer zestien pro cent aan saccharose bevat. Na de voorbewerking van de grond kan worden gezaaid van half maart tot half april. Een goed gewas onttrekt veel voedingsstoffen aan de grond, zo dat een vrij zware bemesting, N, P205 en K20 of stalmest noodza kelijk is. De oogsttijd duurt van eind september tot eind november. Het vervoer van de bieten naar de suikerfabriek geschiedt per vrachtauto of binnenschip. UL4JJL In de fabriek wordt behalve sui ker, ook pulp (veevoer) en melasse (grondstof voor alcohol) bereidt uit de biet. Met zes fabrieken (onder andere in Dinteloord en Puttershoek) is de Suiker Unie de grootste suiker producent van ons land en de grootste coöperatie op dit gebied van Europa. De verwerkingscapa citeit van die fabrieken bedraagt 49.000 ton bieten per dag. De 18.000 aangesloten bietentelers hebben gezamenlijk een bieten uitzaai van 77.000 hectare. Uit de ruim vier miljoen ton aangevoer de bieten werd in 1984.577.000 ton witsuiker geproduceerd. Geschiedenis Dankzij Napoleon ontstond in Nederland in 1811 het eerste begin van een bietsuikerindustrie. Op bevel van de Franse keizer moest er suiker van eigen bodem gepro duceerd worden teneinde de Brit ten een zware economische klap toe te brengen, die met de import van rietsuiker een monopolie positie hadden. In Wageningen kwam de eerste fabriek. Omdat de produktie voornamelijk een politieke en geen economische zaak was ging mét het rijk van Napoleon ook de bietsuikerindustrie ten onder. Pas in 1858 werd in Zevenbergen de bietsuikerfabricage weer ter hand genomen. Dat er suiker in bieten voorkwam, werd in 1747 ontdekt door de Berlijnse apothe ker Margraf. Zijn leerling Achard richtte in 1802 in Silezië de eerste bietsuikerfabriek ter wereld op. Het suikerrendement bedroeg toen twee tot drie procent.... Clubavond BRUINISSE - De postzegelver eniging G. J. Peelen uit Bruinisse houdt op zaterdag 12 december weer clubavond in het Nederlands Hervormd jeugdgebouw. Van ze ven tot acht uur is het de beurt aan de jeugd, daarna houden de senioren hun clubavond. ZIERIKZEE In de hoofdklasse van het district Zeeland van de NBB werd woensdagavond de laatste competitieronde afgewerkt. De slotzit ting bracht nog een verschuiving in de top van de ranglijst te weeg. Het tot dan leidende duo Blonk en Van Hengstum van bridgeclub Zierikzee raakte de eerste plaats kwijt aan het koppel Schute/Schrijnemaker. Het eveneens Zierikzeese echtpaar Van den Berg behield de derde plaats. Uiteindelijk zorgde het onder linge duel tussen de beide Zierik zeese paren er indirect voor, dat de titel niet bij deze club terecht kwam. Het echtpaar Van den Berg haalde tot twee ronden voor het einde 49%. Dit gemiddelde zou voldoende zijn geweest om op te klimmen naar de eerste plaats, maar in die laatste twee ronden behaalde het echtpaar maar 6% van de haalbare 28%, hetgeen de titelaspiraties weer vernietigde. Deze ontwikkeling was dubbel jammer, omdat het paar door de hoge score van de eerste ronden het paar Blonk/Van Hengstum van de eerste plaats haalde. Het; paar bestaande uit de heren Schu- te en Schrijnemaker profiteerde gretig en nam de eerste plaats over. De Zeeuwsvlamingen scoor den 332,13%, Blonk en Van Hengstum kwamen uit op 328,57 en het echtpaar Van den Berg rea liseerde als derde 322,06%. Alles bijeen toch een goed resultaat voor bridgeclub Zierikzee. Tijdens de vervolgwedstrijd tegen Zeeuws-Vlaanderen op 18 januari 1986 wordt bepaald welke club via de landelijke overgangsklasse naar de tweede divisie gaat. ZIERIKZEE - De eerste avond van elke serie van vijf wedstrij den is toch een van de leukste. De groep wordt door loting samenge steld, 2odat je ook eens tegen spe lers aantreedt, die sterker of zwakker zijn. Meestal zijn na af loop van de eerste avond de sterkste paren wel weer bekend. Tijdens de volgende avonden speelt ieder daardoor weer op ei gen niveau. Door het lot voor de eerste wed strijd komen sterke paren dan te genover zwakkeren. Dat deze zwakkere paren als het spel goed zit leuke scores kunnen behalen ten opzichte van sterke paren bleek wel uit de magere score van het echtpaar Van den Berg. Zij scoorden 'slechts' 53,70%. De uit schieter van de openingsavond was het paar, bestaande uit de da mes Does en Van der Valk, dat uit kwam op 64,35%. De gedetailleerde uitslag van de eerste avond van de tweede com petitieronde is als volgt: Groep A: 1. ep Akerboom 120 pnt.; 2. ep Pomper 119 pnt.; 3. ds De Graag/Schiettekatte 117 pnt.; 4. ep Schults en ep Van den Berg 116 pnt.; 6. mw Tuinman/hr Boot 113 pnt.; 7. ep Evenwel 108 pnt.; 8. mw Sluijter/hr Schot 102 pnt.; 9. ds van der Wal/Walter 101 pnt.; 10. ds Besamusca/Lievense 68 pnt. Opvallend in deze groep is het zeer geringe verschil tussen de eerste vijf groepen. (108 punten is 50%). Groep B: 1. ds Does/Van der Valk 139 pnt.; 2. hrn Kloet/De Vlieger 131 pnt.; 3. ds Hender- son/Van Wingerden en mw Ter- wisscha/hr Karstens 114 pnt.; 5. hrn Hendrikse/Sweere 107 pnt:; 6. ds Gaandërse/ Klompe 103 pnt.; 7. hrn Besamusca/Meulstee 101 pnt.; 8. hrn 't Hart/De Vries 96 pnt.; 9. ds Hogerheijde/Van der Wekken 90 pnt.; 10. ds Ven Oeveren/Thnne- kes 85 pnt. (108 punten is. 50%). Groep C: 1. hrn Blonk/Van Hengstum 91 pnt.; 2. hrn Be- cu/Van der Post 85 pnt.; 3. mw Van der Duijn/hr Viergever 75 pnt.; 4. ds Eekman/Van Geesbergen 73 pnt.; 5. ds Verschoore/De Vlieger 69 pnt.; 6. ds Van 't Leven/Schaalje 67 pnt.; 7. ds Geluk/Hendriksen 64 pnt.; 8. ds Hoets/Weber 63 pnt.; 9. ds Becu/Van der Post 61 pnt. (72 punten is 50%). Verlies voor ABC MIDDELBURG - In de landelij ke tweede divisie leed bridgeclub ABC uit Middelburg een 6-19 ne derlaag tegen De Devel uit Dor drecht. Het hoofdstedelijke team bestaat uit goede spelers, maar als er een een off-day heeft, heeft dat zijn neerslag op het hele team, hetgeen wordt geïllustreerd aan de hand van bijgaand spel. AH76 V HV975 A A62 VBT98 52 83 B42 62 B754 B843 HVT9 43 AT6 HVT983 75 Door een bepaald biedverloop moet je als Zuid 6H zien te maken. Uitkomst SV. Hij speelde als volgt: SA-RA-HH-HV-HA- op RH+V 2 Klaver weg en zag toen, dat hij 1 down was. De juiste ma nier kan zijn SA-RA-SH-S getroefd-RH (Klaver weg)- RV voorgetroefd door West en in Noord overgetroefd-S getroefd-R getroefd-HA- en op de vrije Ruiten in Noord je laatste Klaver weg, Oost mag troeven, maar de rest is voor NZ. Een andere speelwijze is SA-RA- HH-HA- op rH V 2 Klaver weg-R getroefd-S getroefd met de HT en op de vrije R je laatste verliezer in de S weg. Door down te gaan gaf Zuid 17 IMP's weg. MONTPELLIER - Jan Timman is dicht bij het doel, dat hij zo graag wil bereiken. Nederlands beste schaker streeft een lucratieve plaats bij de laatste vier in het kandidatentoernooi na. Een streven dat na de eer ste helft van de herkamp met Misja Tal royaal gehaald lijkt te worden. Na de derde partij, die na 23 zetten en twee uur en een kwartier op voor stel van de met zwart spelende Timman in remise eindigde, leidt de Amsterdammer met 2-1. Hij heeft uit de drie resterende drie partijen - twee keer wit - nog een punt nodig om in de volgende ronde Arthur Joesopov tegenover zich te vinden, een match over twaalf partijen, waarvoor grote belangstelling bestaat van organisatorische kant. Til burg, Rotterdam, Merano en zélfs Rio de Janeiro hebben er stapels bankbiljetten voor over de strijd in huis te halen. Timman legde de basis voor zijn florissante uitgangspositie in de tweede partij, waarin hij aantoon de wel zijn lange, golvende haren, maar nog niet zijn streken te heb ben verloren. Thl, de 49-jarige oud wereldkampioen, gevreesd en ge respecteerd om zijn scherpzinnige positiespel, werd met zijn eigen wapens verslagen. In een mes scherpe, gecompliceerde confron tatie manoeuvreerde Timman zo superieur, dat de dolgedraaide Thl op de 28ste zet zijn zestien jaar jongere tegenstander bewonde rend feliciteerde. Verloochenen Tal blijft Tal, luidt een spreek woord in de schaakwereld. Inder daad verloochende Thl zijn aard niet in de tweede partij. Gewoon tegetrouw koos hij voor de scherpst mogelijke opening. Om dat Timman zeker met wit de strijd zelden schuwt, kwam er een weinig gespeelde variant van het aangenomen damegambiet op het bord. Volgens de schaakjaarboeken van 1984 en het eerste half jaar van '85 speelden alleen de Tsje- choslowaak Ftacnik en de Brit Speelman in het toernooi van Moskou identiek. Timman volgde die leidraad zeven zetten. Tal week met zijn zevende zet Df6 af. Na afloop gaf Timman aan, dat deze manoeuvre te voorbarig was. Hij gaf de voorkeur aan Ph6. De juistheid van zijn bewering werd door het verdere verloop bewezen. De springer roestte vast op zijn plaats en nam nimmer aan het spel deel. De escapade met de zwarte da me stelde Timman in de gelegen heid zijn stukken geweldig te acti veren. De wandeling van de zwarte dame kreeg door het scher pe spel van wit het karakter van een klopjacht op grote schaal. Maar Thl liet zich evenmin onbe tuigd en bouwde met zijn zetten voortdurend verbluffende compli caties in. Zo ontspon zich een tra ge, maar fascinerende strijd tus sen twee licht ontvlambare geesten uit verschillende genera ties, die moeite hadden hun avon tuurlijke dadendrang zodanig aan banden te leggen, dat de remise marge binnen het gezichtsveld bleef. Alle zetten droegen een ex plosief karakter. De vraag was. wanneer de constant tikkende springlading onder de 64 velden tot ontploffing zou worden ge bracht. Initiatief Timman had in ruil voor zijn pi- onoffcr in de opening het initia tief. Hij verhoogde na langdurige berekeningen - na de vijftiende zet Pg5 had hij al de helft van zijn be denktijd gespendeerd - de druk op de zwarte stelling met krachtdadi ge zetten. Vervolgens begon hij op lichtvoetige, subtiele, maar on dubbelzinnige wijze aan het strak trekken van het vangnet rond de zwarte heerser. Het offensief werd ingeluid met de afruil op de vijftiende en zestiende zet. Een beurt later til de Timman de witte pluspion op d4 van het bord, waarna een uit gekiende manoeuvre van de dame volgde via al naar c2. Op die posi tie was de gemalin van de witte koning razend gevaarlijk. Ze bracht Pf5 in de stelling. Een ver lammende zet voor zwart met di recte dreigingen van dame en to ren. Tal wentelde de druk nog even af door zijn toren midden op het bord te posteren, maar daar mee had Timman rekening gehou den. Met 20. b4 dwong hij Tal kleur te bekennen. De "Ibvenaar uit Ri ga' verschoot van kleur en wrong zijn bedreigde loper op c5 naar d4. Een beoordelingsfout, zoals Tim man later in de eerste oppervlak kige analyse aan het licht bracht. Lb3 had zwart nog lichte red dingskansen gebracht, Ld4 zoals Tal speelde, was naar de mening van de Amsterdammer direct ver liezend. 'The best of the West', zo als Timman ook wel wordt ge noemd, demonstreerde in de resterende zetten zijn gelijk. Hij bracht met de 21e zet Pf5 de tijd bom tot ontploffing en vier zetten later lag de even fraaie, als fragie le verdedigingsgordel van Tü vol ledig in puin. SV Zierikzee ZIERIKZEE In de huishoude lijke competitie van schaakver eniging Zierikzee werd de twaalf de ronde afgewerkt. De uitslagen waren als volgt. Van der Veken-Krijger V^-'/a; Uil-' Schcele 'd-'/i; Verkerk-Spiegels jr 0-1; Hoogstrate-Bom 0-1; Van der Zwan-Spiegels sr 1-0; Van der Westen-Dopper 1-0; Koster-Stoel 0- 1; Baakman-Van Eldik 1-0; Van Wijck-Legerstee lA-Vt. 's-GRAVENPOLDER - Tijdens de vierde ronde van het Zeeuws dam kampioenschap, dat wordt afgewerkt in 's-GravenpoIder, leden de twee DC Zierikzee-spelers Jos de Wild en Cor Boot nederlagen, waardoor zij na die vier ronden een bescheiden positie innemen in de hoofdklasse. Jos de Wild verloor van Pim Fi- lius en Cor Boot overkwam het zelfde tegen Cees de Jonge. Peter Schunselaar kwam aan de leiding door te winnen van Cees van Rijs- dijk, terwijl medekoploper Jules Gajadhar verrassend verloor van Arnold Darsan. Verder speelden Jaap de Jonge en Jan Blom remise en werd de partij tussen Wim Kop- pejan en Jan van Strien uitge steld. De vijfde ronde wordt op 21 december gespeeld. Tijdens deze ronde ontmoeten de twee Zierikzee-spelers elkaar. Een kwestie van theorie ZIERIKZEE - Hoe nuttig het kan zijn de theorie goed te bestu deren bewees Mari van Ballegooi- jen tijdens de competitie wedstrijd tussen Excelsior en de Philips Damclub. Haast als geen ander is hij op de hoogte van de Moderne Openings Theorie, waarvan navolgend staaltje. Het betreft de partij tussen Ma ri van Ballegooijen. die met wit speelt, en Paul Hellings. Het zet ten verloop was als volgt: 1. 33-29 17-22; 2. 39-33 11-17; 3. 44- 39 6-11; 4. 50-44 1-6; 5. 31-26 16-21; 6. 32-28 19-23; 7. 28x 19 14x23; 8. 35-30 10-14; 9. 30-24 5-10; 10. 37-31 20-25; 11. 24-20 15x24; 12. 29x20 14-19; 13. 20-15 9-14; 14. 40-35 23-28; 15. 44-40 19-23; 16. 34-29 23x34; 17. 40x29 14-19; 18. 45-40 10-14; 19. 40- 34 19-23; 20. 41-37 11-16; 21. 46-41 7- 11; 22. 31-27 21 x32; 23. 38x27 22x31; 24. 36x27 3-9; 25. 33x22 17 x 28; 26. 41-36 12-17; 27. 37-31 17- 22; 28. 42-38 11-17; 29. 29-24! 2914-19; 30. 34-29! 19x30; 31. 35 x 24 23 x 34; 32. 39 x 30 25x 34; 33. 26-21 17x37; 34. 38-32 22x31; 35. 32x 14 37-41; 36. 36x27 41-46; 37. 24-19 13x24; 38. 14-9 4x 13; 3.9. 47- 41 46x21; 40. 43-38 21 x43; 41. 48 x 8 2 x 13; 42. 15-10 met winst. Een geweldige klapper, die for meel weliswaar uit twee delen be staat, maar zwart moet via 41 naar 46, omdat ook andere zetten snel verliezen. Toch is het louter een kwestie van theorie. Mari van Ballegooi jen bestudeerde alleen maar het maandblad Dammen van Ton Sij- brands beter dan zijn tegenstan der, die van niets wist. In het ja nuari 1985-nummer onder de rubriek 'Mijn meest gedenkwaar dige partij' analyseert de oud wereldkampioen op twaalf bladzijden zijn duel uit 1980 tegen Gerard Beerepoot. Via wat ver wisselde zetten kwamen ook zij tot de diagramstand met vervolg. Voor de ware dammer, die dit nummer 1 van Dammen nog niet heeft, is het zaak daar alsnog toe over te gaan. Alleen al wat er over deze partij te lezen en te analyse ren is, is de aanschaf een goede zaak. Door Sijbrands wordt aan getoond, dat zwarts 20e zet (ver moedelijk) de verliezende is. U kunt het natuurlijk ook zonder de Sijbrands-analyse proberen, maar dat valt niet aan te bevelen. Clubcompetitie DC Zierikzee ZIERIKZEE - Voor de huishou delijke competitie van damclub Zierikzee werden tijdens de jongste clubavond slechts drie partijen afgewerkt. Lijstaanvoer der Oor Boot speelde zelf niet, maar hij zag zijn leiderspositie toch weer versterkt, omdat twee naaste belagers elkaar op remise hielden: J. L. Smalheer en Jos de Wild deelden de punten tegen cl- kaar. Rinus de Wild rukte de laatste weken op naar de tweede plaats op de ranglijst. Dit keer won hij gedecideerd van juniorlid Gordon Rijkers. De tweede junior Jan- Peter van de Veer moest zijn meer dere erkennen in A. J. Flikweert, hetgeen zijn eerste punten bete kenden. Op vrijdag 6 december is er geen clubavond en op 13 decem ber speelt het Zierikzee-achttal in het clubhuis (Hervormd Vereni gingsgebouw aan 't Vrije) tegen de hoofdmacht van Middelharnis. De stand in de onderlinge com petitie ziet er momenteel als volgt uit: C. L. Boot M. de Wild J. L. Smalheer J. de Wild J. M. Honig C. M. vd Velde C. vd Wielen M. vd Wielen A. J< Flikweert G. Rijkers J.-P. vd Veer 8 5 3 0 13 9 5 2 2 12 7 16 0 8 7 2 4 1 6 2 3 1 7 2 2 3 4 12 1 4 112 7 10 6 3 0 12 2 0 0 2 I m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 11