OP DE MEESTE VRAGEN OVER BELASTINGEN HEEFT U NU DIRECT ANTWOORD. 06-0543 Voorlopig alleen onderzoek naar mogelijke verplaatsing opslag dienst gemeentewerken Vijftien jaar op een rijtje Verkeersmaatregelen niet na korte tijd al wijzigen Grevelingen gezet Nog geen overeenstemming Uitbreiding Basisscholen Burostoel v.a. 79,- INTERMEUBEL DEURL00 Discussie Herbestrating Verdachte Florida-zwendel veroordeeld 4 AMSTERDAM - Het Nederlands Studenten Orkest heeft zaterdag de Helene de Montigny-prijs van 50.000 gulden uitgereikt gekregen. De prijs werd aan het orkest toegekend om dat het zich al 33 jaar verdienstelijk maakt voor gehandicapte studenten, aldus de De Montigny Stichting. Het NSO maakt al 33 jaar elk jaar een toernee langs negen grote steden in Nederland. De opbrengsten van de concerten zijn bestemd voor de Stich ting Handicap en Studie. De Helene de Montigny Stichting werd in 1929 opgericht. De stichting geeft financiële steun aan personen en organisaties die zich inspannen voor het welzijn van hun medemen sen. Advertentie De BelastingTelefoon geeft het hele jaar door fiscaal nummer. Een speciaal opgeleid team antwoord op al uw algemene vragen. Óf dat nu belastingfunctionarissen vertelt u snel wat Loon- en inkomstenbelasting betreft, premie- u wilt weten. Dus heeft u vragen? heffing Volksverzekeringen, schoolgeld of uw GEWOON Publikatie van de belastingdienst DE BELASTINGTELEFOON. ELKE WERKDAG VAN 8 TOT5 EN GRATIS ZIERIKZEE - Over de noodzaak van het al of niet ver plaatsen van de vestiging van de dienst gemeentewerken in de Korte Nobelstraat te Zierikzee bleek donderdag tij dens de begrotingsbehandeling geen overeenstemming te bestaan binnen de gemeenteraad. Voorlopig wordt dan ook slechts een onderzoek naar de eventuele moge lijkheden van een verplaatsing overwogen. Op de vraag van zijn eigen CDA- fractie erkende wethouder P. de Rij ke in zijn schriftelijk antwoord, dat de huidige vestiging in de bin nenstad inderdaad geen ideale situa tie vormt, maar anderzijds voorzag hij toch ook problemen door grote rijafstanden van en naar het indu strieterrein en was hij beducht voor een aanzienlijke investering, die een dergelijke verplaatsing zou vergen. De VVD-fractie liet bij monde van J. J. Geleijnse weten het onderzoek wel uitgevoerd te willen zien, maar stelde eveneens vast, dat er veel ha ken en ogen aan zullen kleven. Ge- leijnse vond, dat de opslag van zout en zand inderdaad beter buiten de stad kon plaatsvinden, maar uit prac- tische overwegingen kan het klein materieel beter dicht in de buurt (in de binnenstad dus) worden opgesla gen. Opslag verdeeld over twee loca ties leek hem op het eerste gezicht echter ook niet gewenst. Voor de PvdA-fractie hoefde het he le onderzoek niet. Een typefout, waardoor gesproken werd over een 'milieuvriendelijk' (ipv. 'onvriende lijk) bedrijf zette D. van der Wekken tot de prikkende opmerking, dat het geld beter besteed zou kunnen wor den aan pogingen milieuhinderlijke bedrijven uit de binnenstad te krij gen. In elk geval vond de PvdA- fractie de vestiging van de dienst ge meentewerken milieuvriendelijk ge noeg om in de Korte Nobelstraat ge vestigd te blijven. Niet zo ver CDA-woordvoerster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal vond, dat het met de door haar wethouder gesignaleerde rijafstanden nogal zou meevallen, omdat het Industrieterrein toch ook vlak bij de binnenstad ligt. Volgens De Rijke ging ze er dan echter wel aan voorbij, dat de terugtocht naar de stad wel via de Scheepstimmerdijk dient te lopen, hetgeen ook geen idea le situatie betekent. Een nader onderzoek naar de moge lijkheden van verplaatsing zal wel licht de diverse twijfels over het hoe en wat kunnen wegnemen. De PvdA-fractie bleef'erbij, dat het tempo waarin bodemonderzoeken plaatsvinden te laag is. Van der Wek ken erkende, dat de gemeente afhan kelijk is van het door de provincie op gestelde programma, anderzijds vond hij dat de gemeente op eigen ini tiatief ook weieens druk zou kunnen uitoefenen. Op de vraag wat wethouder De Rij ke bedoelde met 'een aanvaardbare oplossing' ten aanzien van het terrein Groenleer in de Gravenstraat, kreeg hij te horen dat de vervuilde grond al daar wellicht afgegraven dient te worden en dat vervolgens een laag fo lie in de bodem zal worden aange: bracht, zodat daar geen verdere ver vuiling in kan doordringen De wethouder kon voorshands geen antwoord geven op de vraag van Geleijnse hoe hoog de kostenraming van de bodemsanering op dit terrein zal zijn. Tbn'aanzien van de door de PvdA gedane suggestie tot het creëren van hondentoiletten, liet Van der Wekken weten zich geenszins te laten ontmoe digen door het sceptisch antwoord van De Rüke, die er volgens hem blijk van gaf de ziel van zowel de hond als van de hondebezitter te wil len doorgronden. Van der Wekken stelde voor bij wijze van proef voor een jaar een hondentoilet aan het Bolwerk te realiseren. ,,Daar gaat geen hond naar toe", was de mening van De Rijke en hij meende, dat hondentoiletten een ach terhaalde zaak zijn. .Elders in het land worden ze overal opgeruimd en dan zou Zierikzee ze gaan aanleg gen?, aldus de wethouder. Reservering Zowel tijdens de replieken als bij de behandeling van het agendapunt: 'Verdeling middelen stadsvernieu wingsfonds in 1986' deed mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) het voorstel ten behoeve van de verplaat sing van milieuhinderlijke bedrijven reeds uit het stadsvernieuwingsfonds te reserveren. Hoewel raadsvoorzit ter burgemeester Th. H. de Meester dit op zich een zinnige suggestie acht te, wilde hij met het oog op de zeer be perkte middelen de reserve van het stadsvernieuwingsfonds voorlopig liever onaangetast laten voor het op vangen van kleine knelpunten in het kader van de stadsvernieuwing. Het Grevelingenmeer betekent voor vele planten, vissen en vogels een oase van rust. Vervolg van pagina 1 met het huidige beheer van Staats bosbeheer de doelstelling van de Nieuwe Inrichtings Schets (NIS) ge haald. Volgens Nienhuis moet bij de herziening van de NIS op een aantal punten worden gelet. Juist deze aan dachtsvelden geven meteen de inten tie en de resultaten van vijftien jaar onderzoek aan en daarmee ook in grove lijnen de inhoud van het boek je. Grootschalig Ten eerste dient het grootschalige karakter van de huidige natuurgebie den (waaronder het meer) niet te wor den aangetast of versnipperd. Om vangrijke gebieden zijn immers schaars in Nederland en dat is een si tuatie, die in de toekomst niet zal ver beteren", aldus de samensteller. Ver der dient de bestaande landschappelijke openheid en wijds heid te worden gehandhaafd. Dat be tekent een voortschrijdende successie in de plantengroei, die uiteindelijk leidt tot struweel- en bosvorming over grote oppervlakten, moet wor den tegengegaan. Wat het beheer betreft kan lokaal op daarvoor geschikte plaatsen geko zen worden voor niets doen. Daar door kan een volwassen natuurlijk bos groeien: een voor Nederland ta melijk unieke situatie. De vegetaties, die voor duin- en kustgebieden ka rakteristiek zijn moeten worden be houden. Langs de oevers en op de pla ten van het Grevelingenmeer zijn er honderden hectares kruidenrijke ve getaties met zeldzame plantensoor ten. Nienhuis: „AHeen door een ge richt beheer kunnen deze vegetaties behouden worden voor verruiging en struweel vorming. Accent Tbnslotte vindt Nienhuis. dat het Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE - Doorgevoerde verkeersmaatregelen moet je niet na korte tijd reeds weer gaan wijzigen. Dat was de mening van de meerderheid van het college van b. en w. op het dringend pleidooi van de CDA-fractie om de verkeersmaatregelen op de hoek van de Man- huisstraat weer terug te draaien naar de oude situatie. Op het antwoord van raadsvoorzit ter burgemeester Th. H. de Meester, dat deze maatregel met het oog op de belangen van de bewoners in de Sint Domusstraat was doorgevoerd, kwam CDA-woordvoerster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal met de medede- accent in het beheer moet liggen op de ontwikkeling van terreinen, waar broedende kust- en weidevogels zich thuisvoelen. Voor watervogels blijkt het Grevelingenmeer een waardevol le aanvulling te zijn van het in Neder land beschikbare biotoop. ,,Land en water samen vormen een belangrijke pleisterplaats en rustgebied voor eenden, ganzen en visetende vogels", aldus Nienhuis. Voor wat betreft het beheer van het water stipt Nienhuis in zijn toe spraak onder meer de gelaagdheid van water aan. Een situatie, waar - simpel gezegd - zoet en zout water el kaar tegenkomen en bovenop elkaar komen te 'liggen'. „Gelaagdheid van watermassa's leidt op twee fronten tot een hoogst ongewenste situatie: er treedt massale sterfte op van het bodemleven en de ongebreidelde fytoplankton-productie leidt tot een verslechterende waterkwaliteit". In het boek gaat de deskundige dieper in op de leefsituatie van flora en fau na, waarbij hij een stabiliteit van het aantalsverloop van waterplanten en grote bodemdieren, zoals de kokkel, de mossel en de oester signalcerd. De belangen van de natuur, de land bouwers en de recreanten richten zich allen voor een zeer groot deel op het Grevelingenmeer. Het voornoemde Natuur- en Recreatieschap de Greve lingen i.o. onder voorzitterschap van Hoek van Dijke probeert voor wat be treft de recreatie en de natuur een middenweg te kiezen. Bij de overhan diging van het boekje zei Hoek van Dijke „zoals verwacht niet veel over de recreatie in de Grevelingen tegen te komen in het boekje". „Maar", zo zei hij „daar is het schap dan ook voor". Het hoeft er enige tijd naaruit gezien dat het schap de 'in oprichting' achter haar naam in januari '86 kon weglaten. Maar aanpassing van de wet op de gemeenschappelijke rege lingen heeft roet in het eten gegooid. ling, dat haar fractie de reacties van een andere groep betrokkenen had vernomen, te weten: de middenstan ders in de Sint Domusstraat. De voorzitter vond dat er uit deze hoek dan toch eerst maar eens een duidelijk geluid moet komen, alvo rens een terugdraaien van de ver keersmaatregel in overweging kon worden genomen. Wethouder P. de Rijke, die in dezen een minderheidsstandpunt binnen het college innam, verwees tevens naar de klachten van de bewoners in de Pieterseliestraat, waar de ver keersdrukte aanzienlijk is toegeno men. Nuancering Binnen de WD-fractie bleek zich ten aanzien van de verkeerssituatie op de hoek van de Manhuisstraat ge durende de tussentijdse maaltijd een nuancering te hebben voltrokken, 's Middags liet J. J. Geleijnse nog dui delijk weten ook niet voor het snel wijzigen van recent ingestelde ver keerssituaties te zijn, verwijzend naar de Manhuisstraat, 's Avonds echter vond dezelfde woordvoerder dat er toch eens een evaluatie daar over dient plaats te vinden. Hij pleit te niet voor het zonder meer terug draaien van de maatregel, maar vond dat er op teruggekomen moet kunnen worden als ten aanzien van een aan tal zaken blijkt, dat geen juiste be slissing werd genomen met het wijzi gen van de verkeerssituatie aldaar Het duurde even voor het college doorhad welke suggestie het CDA nou precies deed ten aanzien van het realiseren van een looppad tussen de Zuidwellebrug en de Nobelpoort. Het CDA sprak over een pad in de glooiing, bedoelend aan de overzijde van de Gracht en niet direct langs het huidige pad, dat hoofdzakelijk als fietsroute wordt gebruikt. Een suggestie, die volgens de toe zegging van de voorzitter in commis sieverband nader besproken zal kun nen worden. Wederom overleg plegen met de provincie over de aanleg van een fietspad op provinciale grond leek het college voorshands weinig zinvol, afgaand op de ervaringen in het verleden. „Meningen en omstan digheden veranderen weieens", vond mevrouw Bij de Vaate en zij hoopte dan ook, dat nog wel eens met de pro vincie over een eventuele mogelijk heid gesproken gaat worden. Verkeersplein „Niet te geloven", was de reactie van Geleijnse op de mededeling, dat met de reconstructie van het ver keersplein wellicht in augustus/sep tember volgend jaar een start zal worden gemaakt. Hij bleef er z'n twijfels over houden gezien de vele haken en ogen, die nog aan deze zaak zitten. „Het geloof kan ik u niet geven", stelde de raadsvoorzitter nuchter vast. Hij benadrukte echter, dat het college via ambtelijke contacten van de plannen met het verkeersplein voor 1986 op de hoogte was gesteld. Overleg over financiering van recon structie en lichtinstallatie dient wel licht nog nader plaats te vinden. In principe vindt het gemeentebestuur, dat de financiering voor rekening van het rijk dient te komen, maar ruimte voor overleg blijft open als de HID- Rijkswaterstaat daar een afwijkend standpunt over inneemt. Nul op het rekest kreeg de CDA- fractie op het verzoek het loopstra- tengebied in de stille wintermaan den toegankelijk te maken voor de fietsers. „De mensen maken er toch gebruik van en daardoor ontstaat een vrij onveilige situatie", aldus mevrouw Bij de Vaate. De meerder heid van het college voelde er echter niet voor, eveneens op grond van het argument, dat je niet te snel wijzi ging moet brengen in onlangs door gevoerde situaties. 'Samen op weg naar 1990', het rap port van de ZOC, was aanleiding voor de raadsfracties te pleiten deze mate rie binnen de commissie mid denstand aan de orde te stellen. Wet houder L. J. van Gastel deed die toezegging. DEN HAAG - Staatssecretaris Van Leijenhorst (Onderwijs) verschaft zichzelf een flinke greep op mogelij ke uitbreiding van Nederlandse ba sisscholen krachtens een besluit dat vrijdag de instemming van de mi nisterraad kreeg. De Raad van State zal er nog over adviseren. Advertentie Meelstraat 31-33 - Zierikzee Telefoon 01110-2946 ZIERIKZEE - „De wethouder moet eerst maar eens zorgen, dat hij zijn reserves besteedt", zei VVD- fractievoorzitter J, J. Geleijnse don derdag tijdens de begrotingsbehan deling naar aanleiding van de ver- zuchtig van de CDA-fractie, dat voor herbestratingswerkzaamheden 'een te gek laag' bedrag wordt uitgetrok ken. Geleijnse stelde vast, dat onlangs een krediet van 181.000,— ten be hoeve van herbestratingen in Zierik zee werd gevoteerd en dat op de reser ve daarna nog een bedrag van 90.000,— prijkte. Hij was het met de steeds gehoorde klacht van wethou der De Rijke en diens CDA-fractie dan ook duidelijk niet eens. 'Te gek realistisch' PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken bleek ten aanzien van dit on derwerp op dezelfde golflengte te zit ten als zijn liberale raadscollega. Hij sprak over 'een te gek realistisch' be drag ten behoeve van herbestratin gen. Van der Wekken becijferde hoe veel geld de afgelopen jaren aan herbestratingswerkzaamheden was uitgegeven en verder hield hij de 'wethouder van herbestrating en an dere publieke werken' voor, dat er nou eenmaal altijd een spannings veld zal blijven tussen wensen en middelen en dat immer in dat kader een gezonde afweging van belang zal zijn. „Ik ben dus te zuinig geweest, om dat ik m'n reserve niet heb opges noept. Nou ik verzeker u, dat was een klein kunstje geweest", liet wethou der De Rijke daarop enigszins in de wiek geschoten horen. Ook hij becijferde, dat tussen 1981 en 1985 voor 200.000,— werd uitge geven aan herbestratingen in Zierik zee. „Dat lijkt verschrikkelijk veel, maar het is te weinig", benadrukte De Rijke. Hij rekende voor, dat daar ongeveer vijf straten mee gedaan kunnen worden. Zierikzee telt 180 straten en als norm geldt dat het hele stratenbestand eens in de twintig jaarherbestraat dient te worden. Uit gaande van die normen, concludeerde de wethouder dat hij per jaar onge veer een ton voor die herbei +ratingen te kort komt. Later tijdens de duplieken maakte wethouder financiën L. J. van Gastel zijn collegecollega op subtiele wijze nog wel opmerkzaam op het feit, dat voor normaal onderhoud aan de stra ten in de kapitaaldienst ook nog een bedrag van 280.000,— staat opgeno men. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 42-jarige C. J. uit Boxtel tot zeven maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in de Florida-jachthavenzwendelaf faire. De man was als directeur verbon den aan een bedrijf dat aandelen ver kocht van een jachthaven in Florida. Deze onderneming die eigendom was van „grootoplichter" Walter V. bleek helemaal niet in het bezit te zijn van deze jachthaven in Florida. 70 „Hallo Reep." „Hallo." Reep verzamelde de bal len. Over het net scheerden de ballen. Tbgen Robbert kon Reep niet op. „Een mooi gezicht, dat spel van kracht en schoonheid," zei Jef. Charles opende bij deze hoogdra vende woorden even zijn ogen, sloot ze dan weer. Gerrit Jan zei nors: „Kaffer." „Zeg jij bent in verdraaid goeie conditie," riep Reep. „Dat komt van al dat chaufferen, dat ik doe," lachte Robbert. „Waarom kom jij niet in Wimble don uit?" vroeg Jef. En Gerrit Jan, die plotseling Rob bert zijn sportiviteit benijdde en de kracht van zijn armen en de vlugheid van zijn lichaam zei: „Och man, dacht je dat hij daar kans maakte?" „Natuurlijk. Hij zou Borotra met gemak verslaan." Jef glunderde. „Nu ja, jij hebt net zoveel verstand van tennissen als een koe." snauwde Gerrit Jan. Jef keek onschuldig naar hem om. „Wat schort er aan, Róbbert?" vroeg hij meewarig. „Och vlieg op," was het vriendelij ke antwoord. En net. toen Jef van een welwillen de repliek wou dienen, kwamen lich te figuurtje» om het huis heenlopen. Jef rukte de zakdoek, die als een sluimerdoekje langs zijn bolle wan gen hing, van zijn hoofd. Hij gaf door CISSY VAN MARXVELDT Charles een trap. En G. J. was al van de tuinbank voor Jef zijn logge lede maten verheven had. „Alle vijf," zei Jef zacht tegen Charles. „Wat een plezierige invasie." Gerrit Jan wierp een schichtige blik op Reep en Robbert, die doorspeelden. Hij zag hoe Ella ver baasd staarde. „Ja," zei hij zacht en haastig, „ik heb Lucas toegestaan om vanmiddag te tennissen. Hij heeft hier zo wei nig." „O, wat vreselijk aardig van je. Robbert." Jef hoestte. Vervelende kerel, die kuchte en hoestte en snoof zo'n hele middag door, als de Burchtvrouwen er waren. Ongemerkt schopte G. J. even achteruit. Hij arrangeerde de kussens op de tuinbank. „Ga zitten, kinderen. Er komt di rect thee." „Zeg, Lucas tennist uitstekend." zei Pit met voldoening. „Ja, waarom zou hij niet?" vroeg Jef onnozel. „Ik dacht, dat een chauffeur niet tennissen kon," zei Ella. „Een chauffeur is toch ook een mens op twee benen met spierkracht in zijn armen." legde Jef tevreden uit. „Maar ik dacht, dat een chauffeur niet in de gelegenheid zou zijn om tennissen te leren," hield Ella, die Jef haatte, vol. „O. maar deze chauffeur wel." zei Jef. „Ik heb Robber hoe heet hij begon Gerrit Jan haastig. „Lucas," knikte Jef vriendelijk. Zijn wangen trilden! „Ik heb Lucas leren tennissen," zei Gerrit Jan. „Hij toonde direct veel animo. En toen had ik er plezier in natuurlijk." „O, wat vreselijk aardig van je. Robbert," zei Ella. Jef, die het picknickgesprek van de meisjes op een passende manier had gesavoureerd, boog zich wat naar El- la over. „Hij heeft zulke democratische nei gingen, onze Robbert. Ja, vreselijk aardig," zei hij. „Ellendeling," gromde G. J. bin nensmonds. Pit glunderde. „Zeg Dot, ze spelen fijn, die twee" „Maar Lucas is verreweg de beste" zei Dot. „Ik ga Reep straks honen." Charles, die Pit en Mia, zoals hij Jef in de stilte van hun binnenkamer had bekend, wel een beetje de moeite waard vond, had zijn modieuze benen ontkruist en zijn oren geopend. Hij zei wat langzame conversatiezinnen en Mia, die zich al enige weken een weinig overbodig gevoeld had - Rob bert verdeelde zijn aandacht wel sy stematisch tussen haar en de ande ren, maar Ella en Lenie namen hem toch het meest in beslag - Mia look op. Ze schudde geanimeerd de donke re helm van haar langs haar oren en haar ogen straalden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4