ZOC reikt hoofdprijs uit Beter Wonen vraagt steun uit stadsvernieuwingsfonds 'Inspelen op ontwikkelingen, die zich in de sport voordoen' Minder bloeddonors in Westhoek „Geen zonnige toekomst voor de Kruisvereniging" 4 Voor nieuwe bestemming Corneliastichting Aanrijding Bruinisse Wethouder L. J. van Gastel: Variaties met zuivel voor vrouwen van Duiveland CSHG-groep voert actie voor Roemenië Rookbom in bus Caravan uitgebrand ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Beter Wonen heeft recent financiële steun gevraagd uit het stadsver nieuwingsfonds voor de realisering van de nieuwe be stemming voor het gebouw van de Corneliastichting aan het het Havenpark. Het college van b. en w. heeft deze aanvraag thans nog in beraad. Burgemeester Th. H. de Meester deelt dit mede in zijn antwoord op vragen van VVD en PvdA in hun al gemene beschouwingen. Hij laat weten, dat de meerderheid van het college het niet eens is met de opmerking van de WD, dat de raad Beter Wonen in haar hemd heeft laten staan in verband met het niet verle nen van een gemeentegarantie aan de Stichting Woningen en Woongebou wen voor Bejaarden op Schouwen- Duiveland voor de bouw van een complex servicewoningen. Decentralisatie Wel terecht acht men de constate ring van de WD, dat de opkomst bij hoorzittingen in het kader van de de centralisatie stadsvernieuwing zeer slecht is. Bij twee hoorzittingen kwam niemand opdagen. Bij de hoor zitting over de herziening van het be stemmingsplan Poortambacht ver- BRUINISSE - Op het kruispunt Oudestraat-Havenkade gebeurde dinsdagmiddag 13.30 uur een aanrij ding, waarbij twee personenauto's aan de voorzijde zwaar beschadigd werden. In de Oudestraat reed D. W. uit Bruinisse, richting Havenkade. Aan het eind van de straat moest W. om een geparkeerde auto heen rijden, waarbij hij op de linker weghelft kwam. Op dat moment reed daar ook de van de Havenkade afkomstige J. d. B. ook uit Bruinisse, waarna de aan rijding een feit was. Er werd nie mand gewond. schenen vijf personen. De kosten bedroegen: 2.650,—. Inmiddels is echter besloten de procedures rond hoorzittingen en in formatiebijeenkomsten in de toe komst anders te structureren. Zo zullen betrokken bewoners door middel van een persoonlijk schrijven worden geïnformeerd. Verder zal er naar worden gestreefd, dat de ter visie-legging van plannen en hoorzit tingen zoveel mogelijk buiten de schoolvakanties plaatsvindt. Vlak voor de hoorzitting zal nog een pers bericht worden verzonden en zo mo gelijk zal een populaire toelichting worden geplaatst in de gemeentelijke rubriek van het regionaal nieuws blad. Deze aangepaste procedure is re cent reeds gevolgd bij de inspraak rondom het plan tot verbetering woonomgeving plan Buyse en leverde een goede belangstelling op tijdens de informatie-avond. Niet 'in de wijk' Het bespreken van de zaken 'in de wijk' lijkt het college niet altijd te realiseren in verband met het gebrek aan geschikte accoihmodaties. Men acht het stadhuis in de regel hiervoor toch de meest aangewezen plaats. Ten aanzien van de door de PvdA- fractie gedane voorstellen ter verbe tering van de gemeentelijke voor lichting in het algemeen, wijst de burgemeester erop, dat het populair of verkort vertalen van ambtelijke nota's, wetswijzigingen en dergelijke bezwaren kan opleveren. Door onvol ledigheid of het weglaten van be paalde details, kunnen, volgens hem, verwachtingen worden gewekt, die niet bewaarheid kunnen worden. Wethouder L. J. van Gastel deelt in antwoord op een vraag van de PvdA- fractie mede, dat volgens de huidige richtlijnen de decentralisatie volks huisvesting voor Zierikzee met in gang van 1 januari 1989 van kracht zal worden. Het jaar 1988 zal als over gangsjaar fungeren om met het sy steem vertrouwd te raken. ,,Voor nieuwe woningwetwoningen wordt dan een budget vastgesteld en de prijstoetsing moet door de ge meente met Beter Wo.nen worden ge regeld. Verdere afhandeling op finan cieel gebied geschiedt dan door de HID van de Volkshuisvesting", aldus Van Gastel. Contingent Hij laat de PvdA verder weten, dat pas medio december bericht ontvan gen zal worden welk contingent wo ningen aan Zierikzee voor de jaren 1986 tot en met 1989 wordt toegekend. Op de vraag van het CDA over het aantal woningzoekenden deelt Van Gastel mede, dat op het aantal wo ningzoekenden (294) een correctie van ongeveer twintig procent toegepast dient te worden voor geregistreerde aanvragers, die hebben nagelaten te berichten dat zij niet langer andere woonruimte zoeken. Wel of niet planmatig? Burgemeester De Meester blijkt het eens met de PvdA-fractie, dat het een goede zaak zou zijn indien moge lijk in het kader van de sanering van milieuhinderlijke bedrijven reserves te vormen uit het fonds stadsvernieu wing via een meerjarenbeleid, waar door ook grote, kostbare projecten op den duur aangepakt kunnen worden. Hij maakt daarbij echter de kantte kening, dat de middelen van het stadsvernieuwingsfonds echter zeer beperkt zijn. Wethouder P. de Rijke blijkt ten aanzien van die planmatige aanpak een andere mening toegedaan. Hij wijst erop, dat een gedeelte van de taken wordt uitgevoerd door de rei nigingsdienst en dat de overige taken steeds op een verantwoorde wijze verzorgd worden binnen het eigen apparaat. „De behoefte aan een spe ciaal plan voor de uitvoering van de ze taken is bij ons momenteel nog niet aanwezig", aldus De Rijke. ZIERIKZEE - Weihouder van sportzaken in Zierikzee L. J. van Gastel, is het maar ten dele eens met de visie van de PvdA, dat het beleid zich nu uitsluitend zal moe ten richten op het instand houden van de sportvoorzie- ningen, die er zijn. Dat blijkt uit zijn antwoord op vra gen in de algemene beschouwingen. Hij wijst erop, dat uiteraard de zorg dient uit te gaan naar het in stand houden van de voorzieningen, die na veel inspanning tot stand zijn gekomen, maar daarnaast vindt hij, dat de gemeente dient te blijven in spelen op ontwikkelingen, die zich op het gebied van de sport voordoen. „Het ons louter beperken tot in standhouding van bestaande voorzie ningen, achten wij geen goede zaak. Het beleid zal niet statisch maar dy namisch zijn", aldus Van Gastel. In antwoord op een voorstel van de RU zegt de wethouder, dat het een taak van de gemeente is om te zorgen voor goede sportvoorzieningen. Nu de accommodaties door de gemeente zijn aangelegd, acht het college het niet juist deze te gaan privatiseren. Wel stelt men zich op het standpunt, dat het exploiteren van een clubac commodatie geen taak voor de ge meente is. Van Gastel wijst erop. dat de ge meente reeds geruime tijd het vrij willigerswerk stimuleert door mid del van dc introductie van de zelf werkzaamheid aan en op dc sportac commodaties. Het vormen van een fonds, waaruit contributieverminde ring bij het verrichten van vrijwilli gerswerk wordt betaald, zoals de RU voorstelt, acht hij geen gemeentelij ke taak. Herschikking In antwoord op vragen van PvdA en VVD deelt Van Gastel mede, dat de herschikking van de clubaccommo daties momenteel volop in bespre king is. Oplossingen zullen volgens de wethouder alleen dan bereikt kun nen worden, als alle betrokkenen be reid zijn in het belang van het totale sportgebeuren aan de herschikking medewerking te verlenen. NIEUWERKERK - Leerzaam en gezellig. Deze twee elementen waren duidelijk aanwezig op de voorlich tingsavond over het onderwerp „va riaties met zuivel", gebracht door het Nederlandse Zuivelbureau en geor ganiseerd door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland. Door middel van dia's werden aller lei heerlijke gerechten voorgescho teld, waarbij het water haast uit de mond liep. De ruim negentig aanwe zige dames kregen de recepten mee, zodat thuis alles kan worden ge maakt en opgediend. Voor en door ie dereen werden kaasgebakjes ge maakt, gebakken en geproefd, om vast in de stemming te komen om thuis verder te gaan met andere heer lijkheden. Ook werden quiz-formulieren inge vuld om de kennis te testen over en kele zuivelprodukten, waarbij mooie prijzen werden gewonnen. De film „Holland tera Curinara", een Holland-promotie-film, van het mini sterie van Landbouw, toonde op kol derieke wijze de in ons land ge kweekte en gefabriceerde produkten. Op deze avond werd de opbrengst van het „Lief en leed"potje een be drag van 195,-, bestemd voor de slachtoffers van de vulkaanramp in Colombia. De in september meegenomen handwerklapjes werden deze avond als hoesjes voor papieren zakdoekjes meegenomen om te laten beoordelen. Voor de mooiste exemplaren was een prijsje beschikbaar. SCHARENDIJKE - De leden van de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetens ver volgden (CS HG) uit Burgh-Haamstede hebben een ont moetingsavond gehouden in de Gere formeerde kerk te Scharendijke. De interkerkelijke organisatie, biedt op gedeeltelijke vrijwilligheid hulp aan gewetensvervolgden en gevangenen vanwege hun geloof in landen met een niet-democratisch bewind. Wilma Slaager leidde de bijeen komst, die door P. van der Scheer werd geopend met een gebed en een bijbellezing door Mary Verhage. Tru dy Kok zorgde voor enige solozang. In haar openingswoord gaf Slaager een schets van de bezigheden van de groep op het eiland. Zij steldé de aan wezigen vóór aan de directeur van de stichting, Dirk-Jan de Groot en diens gaste Ildiko Noghiu. Laatstgenoemd gaf de toehoorders een uitgebreid verslag van haar leven in Roemenië. Na haar vertrek uit het Oostblokland zette zij zich in voor de stichting. i Na de pauze werd een film ver-, toond over het werk van de groep. De vraag of de kleding goed terepht komt, beantwoordde De Groot met: „ja, alles wordt geconfronteerd op de goede ontvangst en de verspreiding". De directeur riep de aanwezigen op tot vrijgevigheid voor de komende winter in Roemenië. Een collecte ter afsluiting bracht 1028,70 gulden op, waarna De Groot eindigde met lof zang en een dankgebed. Vervolg van pagina 1 Men is zich in politieke zin gaan be moeien met de vraag hoe de kosten der gezondheidszorg een halt toege roepen konden worden, zo lichtte De Jonge toe. Persoonlijk moest hij er kennen, dat een stijging in de kosten gezondheidszorg inderdaad te niet werd gedaan, maar hij vroeg zich wel af of in dat beleid nu de patiënt of de ambtenaar centraal staat. De Jonge betreurde het, dat tegen over de verhoging van de druk op de eerste lijns gezondheidszorg de nood zakelijke volume-uitbreiding (meer geld dus) ontbreekt. Hij memoreerde de aanvankelijke ministeriële toezeg ging, dat een volume-uitbreiding van 4% zou plaatsvinden. Op grond van noodzakelijk geachte zorgverlening in het kader van langdurige werk loosheid werd echter 2% volume uitbreiding toegekend aan de maat schappelijke dienstverlening. De overblijvende 2% voor instellingen als het kruiswerk, zullen voorname lijk in de grote steden terechtkomen, zodat de provincie Zeeland er wel licht niet van zal profiteren. Ook in dit opzicht toch ook nog een klein lichtpuntje, te weten het gege ven, dat Schouwen-Duiveland ten opzichte van andere EKO's in de pro vincie in een achterstandssituatie verkeert en dat deze regio relatief veel ouderen telt. Deze mening wordt binnen de Provinciale directie ge deeld en aan de EKO's is inmiddels het voorstel voorgelegd Schouwen- Duiveland te honoreren met een pro vinciaal toegekende volume-uitbrei ding. Op 8 januari tijdens een bijeen komst in Goes zal daar een definitief besluit over worden genomen. De heer De Jonge liet weten, dat uit die eventueel te ontvangen volume uitbreiding de kosten der avondzorg gefinaneieerd kunnen worden. Be leidsuitgangspunt is dan ook dat de 24-uurs bereikbaarheid met ingang van 1 januari een feit zal zijn. Overi gens wil 24-uurs bereikbaarheid niet zeggen 24-uur zorgverlening. Ge tracht zal worden die zorgverlening voornamelijk in de normale dagtijd te verstrekken. In de praktijk is het echter nu reeds zo, dat de mensen in het veld (de wijkverpleegkundigen) heel goed weten in te schatten, wan neer die zorgverlening dringend ge wenst is en als een dergelijke hulp vraag zich voordoet, zal die ook 's avonds en 's nachts worden gehono reerd. Zo is de praktijk, maar één en ander dient uiteraard nog wel for meel geregeld te worden, zo lichtte De Jonge toe. Gebouwensituatie Ten aanzien van de gebouwensitua tie kon de voorzitter mededelen, dat met de verbouwing van het wijkge- bouw in Zierikzee binnen zeer afzien bare tijd (begin 1986) een aanvang zal worden gemaakt. De zeer noodzake lijke verbouwing zal in twee fasen worden uitgevoerd. De ledenvergadering ging woens dagavond akkoord met het voorstel het wijkgebouw te Noordgouwe voor het symbolische bedrag van 1, aan de gemeente Brouwershaven te verkopen. Deze accommodatie zal volgens een verbouwingsplan ad 44.000,— door de gemeente Brou wershaven worden gerenoveerd. Daarna zal de Kruisvereniging het gebouw huren voor 100,per maand. De wijkvoorziening in Noordgou we vormt onderdeel van een totaal ac commodatiecomplex. De leden van de contactvereniging in Noordgouwe gaven te kennen grote waarde te hechten aan het behoud van deze voorziening op het dorp en derhalve werd - met succes - getracht met de ge meente Brouwershaven tot overeen stemming te komen. Afkoop erfpacht De vergadering kon ook meegaan met het voorstel tot aankoop van de percelen grond bij de wijkgebouwen in Burgh-Haamstede en Renesse. Met betaling van vijftig maal de canon van respectievelijk 11,66 en 2,— kon de eeuwig durende erfpacht wor den afgekocht. Anders ligt dat met de percelen bij de wijkgebouwen in Dreischor en Zonnemaire waar een erfpacht tot respectievelijk de jaren 2004 en 2030 op rust. Met de afkoop daarvan is aanzienlijk meer geld ge moeid en het verbindingskantoor van de Kruisvereniging wil dan ook eerst nagaan of een dergelijke transactie precedenten kan scheppen voor overi ge situaties in de provincie. Statutenwijziging De vergadering ging verder ak koord met de voorgestelde statuten wijziging, die noodzakelijk was ge worden in verband met een slagvaar dig optreden van de Nationale Kruis vereniging in haar contacten met het ministerie. Mevrouw M. B. de Koning-Casteel uit Bruinisse stelde namens de con tactcommissie aldaar enkele gede tailleerde vragen, zowel wat de in houd als de redactie der nieuwe statuten betrof. Naar aanleiding van één der vragen, erkende de voorzitter dat ook een aanpassing van het huis houdelijk reglement op grond van de ze nieuwe statuten noodzakelijk is geworden. Op provinciaal niveau wordt daar overigens reeds aan ge werkt, zo liet de heer De Jonge we ten. HAAMSTEDE - De politie werd dinsdag te hulp geroepen bij een stel baldadige jongelieden in een lijns- dienstbus van de ZWN. Tijdens de rit met ongeveer veertig scholieren, wer den rookbommetjes afgestoken. De chauffeur hield de bus dicht en riep assistentie in van de politie die op het station Haamstede drie jongens een zware reprimande gaf. Voorlopig is het nog bij een waarschuwing geble ven, maar indien er bijvoorbeeld vuurwerk wordt afgestoken met le vensgevaarlijke gevolgen voor inzit tende en andere weggebruikers, zal de politie zeker niet zo coulant zijn. SIRJANSLAND - Op cam "»ing Sir- jansland brandde dinsdagmiddag de stacaravan van A. B. B. uit Rotter dam geheel uit. De melding kwam binnen om 16.15 uur en toen de politie ter plaatse was, was het brandweer korps van Duiveland onder aanvoe ring van commandant Ista al bezig met bluswerkzaamheden. Dat ver hoedde overigens niet dat de caravan geheel uitbrandde. Onderzoek leerde dat de brand vermoedelijk is aan gestoken na een inbraak. De caravan was verzekerd. ZIERIKZEE Duidelijk overgelukkig namen dinsdagavond in restaurant Mondragon de heer J. Verboom en mevrouw D. M. Verboom-Krijger een enveloppe met inhoud in ontvangst. Deze enveloppe bevatte 500 gulden aan waardebon nen en vormc e de tweede prijs van de Van Harte-aktie van de ZOC. De hoofdprijswinnaar van deze eerste week, Mar cel Everaers lit Renesse, was verhinderd om zijn prijs: 1.000 gulden aan waardebonnen, in ontvangst te nemen. Tij dens een gezi llige bijeenkomst in het restaurant werden de winnaars in het zonnetje gezet door ZOC-bestuurslid W. J. van Oeven n (rechts). Hij feliciteerde de gehikkigen en wenste hen veel plezier toe met hun prijs. Omdat ook Sint Nicolaas verl .inderd was namen twee zwarte pieten zijn taak over. Voor mevrouw Verboom was er tevens een bloeme tje. BURGH-HAAMSTEDE - De jaar lijkse bloedplasma-donoravond van de afdeling Schouwen-Duiveland en van het Nederlandse Rode Kruis heeft met de ingezamelde 121 bloe- déénheden (maal een halve liter) dit jaar minder belangstelling bekend dan voorgaande jaren. In de Beatrix- school hoefden deze week slechts en kele deelnemers afgewezen te wor den, omdat het bloed niet geschikt bleek voor donor-activiteiten. Het Rode Kruis kampt voornamelijk met een tekort aan donors onder de leef tijdscategorie van achttien tot en met 35-jarigen. In de Westhoek neemt een redelijk percentage mensen deel aan de bloed bank en die komen natuurlijk niet meer naar de bloed-avonden van het Rode Kruis. Geen speciale reden dus, waarom de vrijwilligers van het Ro de Kruis in de Westhoek dit jaar niet de haast gebruikelijke 150 bloedéén- heden binnen heeft kunnen halen. Een medewerker kan desgevraagd geen echte verklaring geven voor de tanende belangstelling. Behoefte De geringe groep deelnemers loopt in feite gelijk op met de stijgende be hoefte aan donorbloed. Werden er in 1950 nog 'maar' 80.000 bloedtransfu sies gedaan, vorig jaar waren er dit al 650.000. Het belang van veel en goede donors is dus meer dan duidelijk. Vooral jeugdigen kunnen het verloop onder de bloedgevers opvangen. Vijf enzestig jaar is immers de maximum leeftijdgrens en als deze mensen niet opgevolgd worden door anderen ont staat er een aanzienlijke daling. Een feit, waar de vrijwilligers in de West hoek deze week ten onrechte weer mee te maken hebben gehad. De vrijwilligers van het Rode Kruis nemen een cliëntonder handen voor een halve liter bloed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4