Langdurig schoolverzuim in laatste jaar van leerplicht Kwijtscheldingsbeleid wederom in discussie Kritiek gemeente Zierikzee op decentralisatie monumentenzorg Openstelling burgerzaken donderdagavond? Tentoonstelling 'Zeeland helpt Nepal' Diefstal keukenblok Inbraak drogisterij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Antwoord wethouder J. Groen op onderwijsvragen Op voorstel PvdA Zierikzee Monumenten-gemeenten in conclaaf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 november 1985 Nr. 23837 3 ZIERIKZEE - De suggestie van het CDA om het bureau burgerzaken op het stadhuis op donderdagavond voor het publiek te openen, benade ren b. en w. in principe positief, zo blijkt uit het antwoord van burge meester Th. H. de Meester in zijn ant woord op de algemene beschouwin gen. B. en w. zullen naar de mogelijk heid om de serviceverlening aan het publiek op dit punt te vergroten, een onderzoek instellen. De burgemeester wijst er overigens nu reeds op, dat het openstellen van bepaalde afdelingen van de secreta rie in de avonduren personele en fi nanciële consequenties zal hebben. ZIER1KZEE - In het voorjaar van 1986 zal, ter stimulering van de actie 'Zeeland helpt Nepal', in de Vier schaar van het stadhuis de provincia le tentoonstelling over Nepal worden opgesteld. Alle scholen op Schouwen-Duiveland zullen hiervan op de hoogte worden gesteld. Burgemeester Th. H. de Meester deelt dit mede in zijn antwoord op een desbetreffende vraag van de CDA-fractie. Hij wijst daarin ook op het door het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vorming samengestelde onderwijspakket, dat via de gemeen te door de scholen aangevraagd kan worden. De scholen zijn hiervan op de hoogte gesteld, maar tot nu toe is er, volgens De Meester, bij de gemeen te nog geen reactie ontvangen van één van de Zierikzeese scholen. Het door de Zierikzeese gemeen schap opgebrachte bedrag voor de ac tie 'Zeeland helpt Nepal' is op dit mo ment nog niet bekend. DEN HAAG - De Cliëntenbond, een organisatie die actief is in de geeste lijke gezondheidszorg, vindt dat in de nieuwe wet persoonsregistraties een bepaling moet worden opgenomen over het eigendomsrecht van medi sche dossiers. De bond bepleitte dit woensdag in een gesprek met de ka mercommissie voor Justitie ter voor bereiding opd e behandeling van de wet. het vervullen van vacatures op de se cretarie en bij de dienst gemeente werken bezien zal worden in hoeverre er prioriteit kan worden gegeven aan jeugdige werklozen. Het daarbij han teren van criteria van kostwinner en financiële draagkracht van het gezin, zoals voorgesteld door de CDA- fractie, achten b. en w. niet toelaat baar en in de praktijk ook zeer moei lijk te realiseren. RENESSE - Naar eerst nu bekend is geworden is tussen 16 en 25 novem ber uit motel D. I. aan de Hoogen- boomlaan een keukenblok en een kleuren t.v. gestolen, samen met een waarde van 2500,—. De diefstal moet gepleegd zijn via het balkon van een van de kamers. G. M. B. uit Krimpen aan de IJssel deed aangifte, de politie heeft de zaak in onderzoek. RENESSE - Voor een bedrag van 29.000,— aan toiletartikelen werd ontvreemd uit de drogisterij aan de Zoom van L. J. K. uit Zonnemaire. Via het verbreken van een ruit aan de achterzijde van het pand en het force ren van een deur, werd onrechtmatig toegang verkregen tot het pand. Het gebeurde tussen maandag en woens dag. De politie stelt een onderzoek in. Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktle: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar 147,80: losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (l/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. ZIERIKZEE - Langdurig schoolverzuim komt meestal alleen voor bij kinderen, die in het laatste jaar van de volledige leerplicht zitten of die nog partieel leerplichtig zijn. Dat blijkt uit het antwoord van wethouder J. Groen op een desbetreffende vraag van de CDA-fractie in haar algemene beschouwingen. De wethouder wijst erop, dat het dan in vrijwel alle gevallen gaat om leerplichtigen, die absoluut niet ge motiveerd zijn voor welk onderwijs dan ook. „In overleg met ouders, de leerling zelf en de leiding van de school of het vormingsinstituut wordt steeds ge tracht in de bemiddelende en overre dende sfeer nog datgene te bereiken dat -gegeven de individuele mogelijk heden en problemen van de leerling - optimaal kan worden geacht," aldus Groen. Verder wordt ook in een werk groep van leerplichtambtenaren aan dacht aan dit verzuim besteed. Terugloop leerlingental De wethouder gaat uitgebreid in op de door de VVD-fractie aangekaarte terugloop van het leerlingental op de openbare basisschool 't Kofschip' in Poortambacht en op de gevolgen daarvan. Groen laat de WD weten, dat voor het treffen van ingrijpende voorzieningen binnen de school de goedkeuring van de minister nodig is en dat de minister die goedkeuring bijvoorbeeld zou weigeren als de voorgenomen voorziening niet ge rechtvaardigd zou zijn op grond van de te verwachten ontwikkeling van het aantal leerlingen. Koppeling van de schoolgebouwen van 't Kofschip en de voormalige kleuterschool 't Mierenest zal der halve een procedure vergen, die met een leerlingenprognose deugdelijk moet zijn onderbouwd, zo blijkt uit de toelichting van de wethouder. Hij memoreert, dat reeds bij het be zoek aan het ministerie ter gelegen heid van de toen verkregen oplossing van de 'kwestie Raamstraat' bleek, dat het ministerie in eerste instantie niet voor het plan van koppeling tus sen genoemde scholen in Poortam bacht geporteerd was. Primaire voorziening Het plan om het handenarbeidlo- kaal te veranderen in gemeenschaps ruimte annex documentatiehoek en bibliotheek voorziet, volgens de wet houder primair in het functioneler en ook aantrekkelijker maken van het gebouw. Een gedeelte van de gang zal ook daardoor functioneel worden voor het onderwijs, omdat een be staande muur wordt weggebroken. Volgens Groen wordt de nuttige op pervlakte van het gebouw daar eer der mee vergroot dan verkleind. Indien het ministerie een koppe ling niet noodzakelijk acht en de ge meente zou dit toch willen doorzet ten dan zullen de kosten ervan ook voor eigen rekening van de gemeente zijn. De fractie van de PvdA dringt aan op snelheid bij het maken van plan nen voor de koppeling. Wethouder Groen laat daarop weten, dat zo snel mogelijk met een nader onderzoek zal worden gestart en dat de raad over de resultaten daarvan ook zo snel mogelijk zal worden geïnfor meerd. Vooral ook de verbouw van het han- denarbeidlokaal van 't Kofschip vraagt volgens de PvdA-fractie om een snelle realisering. De wethouder deelt daarop mede, dat wellicht in de raadsvergadering van december hier voor een krediet zal worden ge vraagd. In antwoord op een vraag van de CDA-fractie betreffende de aanpas singen aan de huisvesting van de rooms-katholicke basisschool, zegt Groen dat dit in de eerste plaats een zaak is, die het schoolbestuur aan gaat. Ten aanzien van vragen betreffende de invoering van Engels op de basis school, laat Groen weten dat daar voor geld op de begroting aanwezig zal moeten zijn. Tegenover die uitga ven zal een rijksuitkering komen te staan, die afgeleid kan worden uit de zogenaamde Londo-normen. Of de rijksuitkering toereikend zal zijn om de uitgaven te dekken, kan, volgens de wethouder, pas worden beoordeeld als onder andere bekend is welke ver langens er op dit punt bij de scholen bestaan. De vraag van het CDA welk finan cieel voordeel de invoering van de Londo-normen voor Zierikzee ople vert, verwacht Groen pas in het eer ste kwartaal van 1986 te kunnen beantwoorden, zodra de informatie van het rijk hierover beschikbaar is. Roldoorbrekend De wethouder blijkt tegemoet te kunnen komen aan de wens van het CDA om aandacht te besteden aan de roldoorbreking in het onderwijs. Eveneens zal, overeenkomstig een vraag van het CDA, bij de scholen worden nagegaan of er belangstelling bestaat voor het project 'Adopteer een monument'. Groen is het verder eens met de me ning van de PvdA-fractie, dat de on derwijskundige invulling van de ba sisschool, met name wat betreft het ontwikkelingsproces, door de ge meente gestimuleerd moet worden. Spannend zeg zo'n nieuwe school binnen te gaan.... Het CDA bleek in de algemene be schouwingen van mening, dat de brief van burgemeesters en wethou ders van Schouwen-Duiveland een krachtig pleidooi betekent tegen het rijksvoornemen tot het optrekken van de opheffingsnormen voortgezet onderwijs. Wethouder Groen vraagt zich echter af of in die mening niet de wens de vader van de gedachte is. De wethouder gaat verder ook in op vragen ten aanzien van de volwasse neneducatie, een veelzijdig begrip, dat zowel kenmerken van het onder wijs als van het welzijnswerk heeft. „Het zal duidelijk zijn dat met name de basiseducatie aan volwassenen geen traditionele onderwijsvorm zal kennen". De wethouder wijst erop, dat de meeste onderdelen van de basisedu catie (alfabetisering, educatieve acti viteiten voor culturele minderheden) momenteel vallen onder het ministe rie van WVC. De volwasseneducatie valt echter onder het ministerie van onderwijs. Gezien de raakvlakken stelt het college voor de zaken, die be trekking hebben op de volwassenen educatie, voorlopig te behandelen in de commissie welzijn. Groen verwacht, dat het onderzoek naar de mogelijkheden binnen de re gio om de educatieve voorzieningen voor volwassenen uit te bouwen en verder op elkaar af te stemmen op korte termijn zal worden afgerond. ZIERIKZEE - Hoewel het college van b. en w. van me ning is, dat de mogelijkheden van een kwijtscheldings beleid ten aanzien van tarieven en belastingen practisch nihil zijn, is men -op voorstel van de PvdA-fractie- bereid deze materie wederom aan de orde te stellen binnen de commissie financiën. Dat deelt wethouder L. J. van Gas tel mede in zijn antwoord op de alge mene beschouwingen van de raads fracties. van de PTT en van de Deltadienst. Landelijke ervaringen tonen, volgens De Meester, echter aan dat men daar over geen al te hoge verwachtingen mag koesteren. Eveneens in antwoord op een vraag van de CDA-fractie gaat Groen nader in op de 24-uurs bereikbaarheid van het algemeen maatschappelijk werk. In verband met die uitbreiding zal de rijksbijdrage maatschappelijke dienstverlening aan de gemeenten met ingang van 1 januari bij wijze van experiment worden verhoogd met een nog nader vast te stellen be drag. De Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland heeft mede vanwege de invoering 7 x 24 uurs bereikbaarheid eind oktober een verzoek om uitbreiding van de personeelsformatie met een part time kracht bij de gemeenten in haar werkgebied ingediend. Burgemeester De Meester deelt op desbetreffende vragen mede, dat bij Wethouder J. Groen van sociale za ken verwijst naar de snelle gang van zaken ten aanzien van de formule ring van een voorstel tot het instel len van een sociaal noodfonds. (Dit voorstel wordt heden (donderdag) binnen de gemeenteraad behandeld, red.). Op vragen van de RU, laat wethou der Groen weten, dat mensen, die bij het werkvoorzieningsschap 'De Zuid hoek' op een wachtlijst worden ge plaatst, natuurlijk echt voor plaat sing in aanmerking komen. Scherp toezicht daarop wordt in dit verband, volgens de wethouder, uitgevoerd door de WSW-commissie en het be stuur van het schap. Werkloosheidsproject Groen is van mening, dat het Werk loosheidsproject op Schouwen- Duiveland nog steeds dringend ge wenst is. Hij laat weten, dat de bege leidingscommissie bezig is te onder zoeken of tot een andere werkwijze binnen het project moet worden geko men. Dit zou kunnen betekenen een meer voorwaardenscheppende en coördinerende taak van de projectlei der, die daarnaast gebruik zou kun nen maken van vrijwilligers en be staande organisaties en instellingen. Groen laat de CDA-fractie weten, dat het het college niet bekend is of inderdaad 5-10% van het bouwvolu me uitgevoerd moet worden als lecr- lingbouwplaats. Als dat inderdaad het geval zou zijn, zou dat volgens Groen moeilijk te realiseren zijn, ge zien de ervaringen met leerling bouwplaatsen. ZIERIKZEE - Gemeenten met meer dan tweehonderd monumenten - waaronder dus ook Zierikzee - gaan op aandringen van de gemeente Haarlem in december in conclaaf om te spreken over de voorgenomen decentrali satie monumentenzorg en om te trachten de minister en zijn adviseurs tot betere gedachten te brengen. Burgemeester Th. H. de Meester deelt dit mede in zijn antwoord op de algemene beschouwingen van de CDA-fractie. Hij steekt daarin niet onder stoelen of banken grote moeite te hebben met de voorgenomen wijzi gingen op het gebied van monumen tenzorg. Volgens De Meester zal men be paald niet kunnen spreken over een vereenvoudiging van de procedures. „Eerder kan gezegd worden, dat de procedures ingewikkelder en hoogst onpractisch, om niet te zeggen onhan teerbaar zijn", aldus de burgemees ter. Meerjarenplanning Het opstellen van een meerjaren planning voor een periode van vijf jaar is. volgens hem, een 'volstrekt onpractische' en 'duidelijk centralis- tisch-bureaucratische' benadering. De burgemeester benadrukt, dat in het bijzonder ten aandien van parti culiere woonhuisrestauraties een ge meente geen vijf jaar vooruit kan kij ken. „De mogelijkheid en bereidheid hangen in de eerste plaats van de par ticuliere eigenaar af", aldus De Mees ter. Het Nationaal Restauratie Fonds (NRF) is een zaak voor particulieren en in hoeverre die daar hun heil van kunnen verwachten zal, volgens de burgemeester, de toekomst moeten leren. In antwoord op een vraag ten aan zien van de restauratie van de Beurs in Zierikzee, antwoordt hij dat - al.» de raad het krediet heeft verleend - de tegelvloer bij de Gasthuiskerk in het eerste halfjaar van 1986 zal wor den gerestaureerd. Gemeenten met meer dan 200 monumenten - dus ook Zierikzee - gaan trach ten wijziging te bewerkstelligen in de voornemens in het kader van de decen tralisatie Monumentenzorg. In de begrotingstoelichting vorig jaar vormde de Raamstraat kwestie" nog aanleiding tot bezorgdheid. Inmiddels is alles rond gekomen en kon met de verbouwingswerkzaamheden worden gestart. De groepen 1 en 2 van de openbare basisschool Binnen de Vestebrachten dinsdagmiddag een .werkbezoek" aan hun school in wording en zagen hoe werklieden druk bezig zijn om er een fijne ruimte van te maken. Wellicht zal Binnen de Veste" er reeds in het vroege voorjaar van 1986 zijn intrek in kunnen nemen. Stimulering bedrijfsleven Burgemeester Th. H. de Meester laat CDA en RU weten best bereid te zijn met de andere burgemeesters in de regio in Den Haag de belangen van Schouwen-Duiveland te bepleiten, bijvoorbeeld in hoeverre compensa tie kan worden verkregen in geval van vertrek van de technische dienst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3