ISTA Het 'Boek van S. A. J.' ziet eindelijk daglicht 'Geen zonnige toekomst voor de Kruisvereniging' VOORDEEL f 5.000,- aan waardebonnen waardevol geschenk cadeau shop Onderzoek verplaatsing dienst gemeentewerken DE ZIERIKZEESCHE COURANT f 4.788,- Voorzitter J. W. de Jonge: WAT HET NIEUWSBODE Schoolverzuim Op onderwijsvrager! bij de algemene beschou wingen in Zierikzee stelde wethouder Groen, dat schoolverzuim vooral in het laatste leer plichtjaar voorkomt. (Pag. 3). Nieuwe bestemming Woningbouwvereniging Beter Wonen uit Zie- rikzee vraagt steun uit het stadsvernieuwings fonds om de huidige Corneliastichting een nieuwe bestemming te geven. (Pag. 4). Financiële zorgen De VW-Renesse komt wellicht uit de financië le zorgen na een advies van de commissie fi nanciën, die een subsidie tot f 60.000,- per VVV mogelijk maakt. (Pag. 5). Nationaal kampioen De veertienjarige amazone Sandra van Dijk werd in het Brabantse Wanrooy verrassend Ne derlands kampioene samengesteld met haar pony Peter Pan. (Pag. 7). DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 142ste jaargang Nr. 23837 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De eerste wet der geschiedschrijving is, niets onwaars te zeggen en niets waars te verzwijgen. Cicero „Lang gewacht - stil geswegen nooit meer gedacht en toch gekregen" BRUINISSE - „Wij zijn hier bijeengekomen om getuige te zijn van een zeer belang rijk moment in het leven van u en uw familie, nu dan eindelijk het lang verwachte en al voor de verschijning algemeen bekende en veel besproken „Boek van S. A. J." offi cieel zal worden aangeboden." Met deze woorden gaf burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse woensdagavond in de Bruse raadzaal niet alleen de reden van samenkomst aan, maar verwees daarmee tevens naar de problemen die hebben gespeeld rond de totstandkoming van het Bruse geschiedenisboek. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Voor de officiële presentatie van het 300 pagina's tellende boek „Brui nisse in de loop der eeuwen" waren een aantal genodigden naar het ge meentehuis gekomen. Onder hen be vonden zich familieleden van auteur S. A. Jumelet en een aantal leden van de gemeenteraad en de Culturele Stichting Bruinisse. In zijn toespraak ging Hekman in op de lange periode, die nodig was om de voorbereidingen voor het verschij- nen van het boek af te ronden: „U hebt gezegd dat u een zucht van ver lichting zou slaken als u het eerste exemplaar in ontvangst zou kunnen nemen. Ik ben geneigd om als voor zitter van de Culturele Stichting het zelfde te doen nu het eindelijk zover is. Als ik een thema voor deze avond had moeten bedenken dan zou het niet anders kunnen zijn dan: 'Lang gewacht - stil gezwegen....nooit meer gedacht en toch gekregen." Goed resultaat Hekman stak zijn tevredenheid over het resultaat bepaald niet onder stoelen of banken, daarbij alle mede werkers aan de realisatie niet uit het oog verliezend. „Er is in goed team work tussen schrijver, begeleidings commissie, tekstbewerkers en druk kerij Lakenman Ochtman te Zie— rikzee, zowel uiterlijk als inhoude lijk een resultaat bereikt dat tot gro te tevredenheid stemt en is er een prettig leesbaar en interessant boek ontstaan", zo complimenteerde Hek man. De burgemeester haalde aan dat het boek getuigt van een diepe bewo genheid en liefde voor zijn geboorte plaats van de schrijver: „U bent er in geslaagd, zoals in het voorwoord van het boek is vermeld, om de mentali teit van de bewoners en de handelin gen van haar bestuurders goed te ty peren en menig Bruënaar zal bij het lezen van het boek zichzelf tegenko men. De lezer zal ook ontdekken dat er ten aanzien van Bruinisse weinig nieuws onder de zon is. Uiterlijk mag er veel in Bruinisse in de loop der jaren veranderd zijn, maar niet de bijzondere geaardheid en de men taliteit van haar inwoners. Met ande re woorden: Bru heeft als weinige ge meenten haar identiteit weten te bewaren." Dank Aan het slot van zijn toespraak feli citeerde Hekman schrijver Jumelet: „Namens het gemeentebestuur en de Culturele Stichting, maar ik meen ook namens de overgrote meerder heid van de Bruse bevolking, felici teer ik u van harte met het boek. U hebt hiermede een belangrijke bij drage geleverd aan het feit dat nu een stuk historie van Bruinisse voor het nageslacht hebt veiliggesteld." Advertentie middenstands veraniuinn RENESSE Een fantastische aktie met Verdien uw sinterklaas en kerst-inkopen weer terug door t/m 24 december in Renesse te winkelen „Gevoelens van dankbaarheid zul len u ongetwijfeld vervullen dat u dit grote moment in uw leven bele ven mag. Een groot ideaal ging in vervulling. Het is uw 'levenswerk'. Onder het slaken van een wederzijd se zucht van verlichting is het mij een grote eer u nu het eerste exem- Auteur S. A. Jumelet ontvangt uit handen van burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse het eerste exemplaar van zijn boek Bruinisse in de loop der eeuwen 1467-1984 tijdens een feestelijke bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis. plaar te mogen overhandigen", aldus Hekman. ,,Lang gewacht - stil gezwegen... nooit meer gedacht en toch verkregen...". bij autobedrijf 15% van de nieuwwaarde van de auto die u aankoopt kan voor u zijn. Dit voordeel kan oplopen tot een max. van St. Joostdijk 41 4307 AR Oosterland ZIERIKZEE - De Kruisvereniging Schouwen- Duiveland heeft niet zo'n zonnige toekomst voor ogen. Dat concludeerde voorzitter J. W. de Jonge woensdag avond tijdens de algemene ledenvergadering in de bo venzaal van de Gereformeerde kerk te Zierikzee. Hij kwam tot die conclusie op grond van het feit, dat de be groting voor 1985 nog steeds niet is goedgekeurd en dat voor 1986 wellicht de zogenaamde budgetfinanciering voor de deur staat. Enerzijds wordt de druk op de eer ste lijnsgezondheidszorg vergroot, doordat patiënten eerder uit het zie kenhuis worden ontslagen en oude ren langer in de thuissituatie blij ven. Anderzijds ontbreekt het geld om die eerste lijnsgezondheidszorg op adequate wijze te versterken. Dat was in grote lijnen de teneur van het betoog van de heer De Jonge. Bij de opstelling van de begroting 1985 werd uitgegaan van het jaar 1983, dat als maatgevend beschouwd diende te worden. In september van dit jaar kreeg het bestuur van de Kruisvereniging Schouwen- Duiveland echter te horen, dat aan de uitgavenzijde een bedrag van 483)00,— geschrapt diende te wor den. Een moeilijke opgave, waar zo liet De Jonge weten, een lichtpuntje in kwam met het besluit de uitgaven van alle Erkende Kruis Organisaties (EKO's) in de provincie te nivelleren. Met andere woorden: Er waren ook enkele EKO's, die onder de uitgaven normen bleven, hetgeen de over schrijdingen van enkele andere EKO's weer enigszins te niet kon doen. Na deze nivellering wordt de Kruisvereniging Sehouwen- Duiveland nog geconfronteerd met de noodzaak nog onveer 8.000,— te schrappen in die begroting 1985. Weinig speelruimte De voorzitter voorzag voor de -zoals gezegd- niet zo zonnige toekomst wei nig speelruimte voor de Kruisvereni ging. Bij een budgetfinanciering zal immers ook scherper naar de sala- risposten gekeken dienen te worden en kan de noodzaak ontstaan bij de vervulling van een vacature een lage re gesalarieerde kracht aan te trek ken dan degene, die vertrok. De voorzitter gaf er blijk van dui delijk moeite te hebben met het poli tieke beleid dat ten aanzien van de Kruisverenigingen wordt gevoerd. Hij wees in dit verband op de stij ging van de totale omvang der kosten voor de gezondheidszorg, te weten van 2,— miljard in 1.962 tot 34, miljard in 1986. Vervolg pagin.i Advertentie Geef eens een bij Sint-Nicolaas Het grootste interieurcentrum van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden ZUIDWEG 20A - ZONNEMAIRE TELEFOON 01112-1318 Vrijdag koopavond Ruime parkeergelegenheid Uit een oogpunt van bedrijfsvoe ring ligt het terrein enerzijds voor de aan- en afvoer van materialen niet gunstig cn dat levert, volgens De Rij ke, in bepaalde gevallen problemen op. Anderzijds is het complex vrij cen traal gelegen en met name voor de werkzaamheden in de binnenstad, acht de wethouder de afstand gunstig. Investering Een verplaatsing van het bedrijf WORDT WEER. Dankwoorden sprak Hekman ook in andere richting. Allereerst werd gemeentesecretaris B. de Groot in het zonnetje gezet. Hij werd bedankt voor de bijzondere wijze, waarop hij zich heeft ingezet voor de totstandko ming van het boek, waarbij veel werk in de toch al weinige vrije tijd moest worden verricht De tweede man, die een pluim kreeg, was ambtenaar Jan Klink, die door de gemeente was vrijgemaakt van andere werkzaamheden om de kopij van het boek te bewerken. Hek man sprak van een taak, die niet ge- Vervolg pagina 5 Advertentie Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Toenemende bewolking Het lagedrukgebied bij Denemar ken trekt weg. Een nieuwe storing met daarachter veel warmere lucht nadert vanuit het zuiden. Eerst op klaringen en droog. Morgen toene mende bewolking in de middag gevolgd door sneeuw en regen. Mid- dagtemperatuur 3 graden, minimum temperatuur komende nacht 1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 2 dec.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: +5 graden Windkracht: zuid 5 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: +3 graden Middagtemp.: +7 graden Windkracht: zuid 2 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: +5 graden Middagtemp.: +8 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 29 nov. Zon op 08.23, onder 16.33 Maan op 17.24, onder 10.41 Laatste Kwartier: 5 december (09.01) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De perioden met koud weer lijken in het weekeinde af te lo pen. Een diepe depressie op het mid den van de Atlantische Oceaan stuwt zachte lucht in de richting van West- Europa. Morgen merken we daar ech ter nog niet veel van. Vannacht zal de temperatuur tijdens opklaringen vrijwel overal tot enkele graden be neden het vriespunt dalen. Morgen overdag komt de temperatuur maar moeizaam boven nul. Dat komt omdat de wind in de loop van de dag naar het zuidoosten draait. Met die zuidoostenwind wordt koude lucht uit Duitsland aan gevoerd. In de ochtend kan de zon nog even schijnen, maar in de middag wordt het opdringen van de zachte lucht merkbaar aan een snelle toena me van de bewolking. Uit de bewol king kan het in de loop van de mid dag of avond gaan sneeuwen, het eerst in het zuidwesten van het land. De wind is vannacht nog zuidwest, matig, kracht drie. Zoals gezegd: in de loop van de dag draait de wind naar het zuidoosten en neemt dan toe tot kracht vier, mo gelijk vijf. Dat is vrij krachtig. Advertentie Bezoekt onze exclusieve met verlichting en aparte deco ratie en beddemode J. W. de Jonge: Staat nu de patiënt centraal of de ambtenaar". Vanuit Korte Nobelstraat ZIERIKZEE - Wethouder P. de Rijke is het met zijn CDA-fractie eens, dat de vestiging van de dienst gemeen tewerken in de Korte Nobelstraat inderdaad geen ideale situatie in deze woonomgeving vormt. Dat blijkt uit zijn antwoord op de algemene beschouwingen van de CDA- fractie. Het grootste interieurcentrum van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden ZUIDWEG 20A - ZONNEMAIRE TELEFOON 01112-1318 Vrijdag koopavond Ruime parkeergelegenheid Advertentie naar het industrieterrein vergroot, volgens De Rijke, de rijafstanden naar de werkobjecten en zal boven dien een grote investering vergen. Het college is echter toch bereid een onderzoek te laten instellen naar de eventuele verplaatsingsmogelijkhe den. Het onderbrengen van deze vesti ging in een te stichten bedrijfsverza melgebouw, zoals de CDA-fractie suggereert, acht men niet aan te be velen vanwege de specifieke eisen, welke aan de gebouwen en opslagtcr- reincn worden gesteld. p

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1