Met decentralisatie van mestopslag naar einddoel Open huis Stichting Jeugd, CJV en het Rode Kruis Oud-voorzitter J. L. Braher ere-lid van Stad en Lande 6 En toen kon de 'Bakkersschool' aan den volke worden getoond Het plein, de binnenplaats van de ze multifunctionele accommodatie, biedt volgens CJV erevoorzitter B. D. Schot allerlei mogelijkheden voor het organiseren van activiteiten: een spelletjesdag, een barbecue, een ba zar en dergelijke. De oude ronde wastafels uit de Bakkersschool zul len te zijner tijd de grond in gaan om als bloembakken dienst te gaan doen. Het plein moet nog wel worden her- bestraat, maar dat karwei zal, wel licht vroeg in het voorjaar door de dienst gemeentewerken worden ver richt. De 'Grote Zaal' - een ruime, maar sfeervolle accommodatie, die opge bouwd kon worden uit de schamele restanten van het vervallen gymnas tieklokaal, staat zowel het CJV als het Rode Kruis ter beschikking. Der halve vond ook zaterdag tijdens het open huis een presentatie van beide groeperingen plaats met informa tiestands, folders, een propaganda film en uiteraard door middel van mondelinge toelichting door de en thousiaste vrijwilligers. De voorzitter van de redactiecommissie van het Jaarboek van Stad en Lande, de heer W. P. de Vrieze, toont de leden de oude kaart van Schouwen-Duiveland die is gemaakt ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Kroniek. Me vrouw A. C. Reitsma-d'Ancona kijkt toe; zij ontving voor haar vele werk in de redactiecommissie het eerste exem plaar van het boek. ZIERIKZEE - Na de officiële opening, waar slechts een maximum aantal genodigden bij aanwezig kon zijn, werd zaterdag door de drie gebruikers van de gereno veerde Bakkersschool open huis gehouden voor alle be langstellenden. Met opmerkelijke vaardigheid wisten enkele CJV-ers vele gezichten tot kleurrijke figuren om te toveren. Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland, CJV 'Samen Verder en de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis konden als gastheren de bezoe kers met gepaste trots ontvangen in hun nieuwe huisvesting, want de ou de Bakkersschool is inderdaad een zeer fraai multifunctioneel centrum geworden, waar naast de drie vaste gebruikers, ongetwijfeld ook vele andere groeperingen incidenteel ge bruik van kunnen maken. In gezamenlijk overleg tussen de drie gebruikers kwam de organisatie van deze open dag tot stand en het re sultaat bleek een gevarieerd pro gramma, waar zowel jong als oud ple zier aan konden beleven. Schminken In 'Bordootje', de naam van de voor zaal van het CJV was het mogelijk je een ander gezicht te laten aanmeten. Met opmerkelijke vaardigheid wer den daar allerlei kleurrijke clowntjes en andere opmerkelijke figuurtjes getoverd. Een groep CJV-ers leerde dit schminken onlangs tijdens een groepsbijeenkomst in Driebergen en het staat buiten kijf, dat ze inder daad veel hebben opgestoken van hetgeen hen daar werd gedemon streerd en geleerd. In de ruime kantooraccommodatie van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland werd een videoband ver toond van de huttendorpen voor de kinderen de afgelopen zomer in Brouwershaven en in Zierikzee. Verder waren er presentaties van informatiemateriaal en brochures ten aanzien van het jeugd- en jonge renwerk. Jeugdwerkleider Gabri de Groot heeft inmiddels ook de be schikking gekregen over een eigen werk kantoortje en dat zal voor hem een ongekende luxe betekenen. De beide administratieve medewerk sters mejuffrouw A. Stouten en me vrouw J. Sinke van de Stichting Jeugd gaven ook acte de présence en vertelden desgevraagd iets over de ondersteuning, die deze stichting kan bieden. Verder waren er bij toerbeurt ook bestuursleden' van de Stichting Jeugd aanwezig tijdens deze dag. Zonnezaal In de 'Zonnezaal' van het CJV werd een kleurwedstrijd gehouden voor kinderen in diverse leeftijdsgroepen. Voor de verbouwing betrof het hier een somber en kil schoollokaal, maar daar is inmiddels heel wat aan veran derd. Vloerbedekking, fijne kleuren en prima verlichting hebben het ge heel zo sfeervol gemaakt voor het clubwerk, dat gekozen werd voor de naam 'Zonnezaal', hoewel het lokaal zelf op het noorden ligt. Om het publiek zoveel mogelijk te stimuleren toch echt het hele gebouw door te wandelen, was ook een puz- zeltocht door de hele Bakkersschool heen uitgezet. Het ging erom te ra den welke spreekwoorden werden bedoeld om de grappige tekeningen aan de wanden. Een moeilijke opga ve, zo bleek uit de reacties. Dat was echter ook de bedoeling, want men moest er immers wel wat voor doen om voor de hoofdprijs (een slagroom taart) in aanmerking te komen. Een juweeltje binnen de Bakkers school vormt de zogenaamde 'Bal- kenzaal'. Wie hier binnentreedt, snuift de sfeer der historie in. Dat bleek men binnen het CJV blijkbaar ook zo te voelen, want in de 'Balken- zaal' werden zaterdag oude foto's en spulletjes uit het CJV-verleden ge toond. De 'Balkenzaal' zal in CJV-verband voornamelijk door de zestien- plusgroep worden gebruikt en voor diverse vergaderingen. Bovenverdieping De afdeling Zierikzee van het Rode Kruis heeft haar vaste stek nu op de bovenverdieping van de Bakkers school en dat betekent een weelde na de krappe accommodatie in het hoek pand Paternosterstraat/Meelstraat, waar alle Rode Kruisgroeperingen op één zaal waren aangewezen. Zo heeft thans het Jeugd Rode Kruis een eigen lokaal tot haar be schikking. Hier werd onlangs ge start met de cursus jeugd EHBO voor dertien- tot zestien-jarigen. Deze cur sus leidt op tot zowel het jeugd A- als B-EHBO diploma. Wie bij de thans gestarte cursus nog wil aanhaken, kan dat doen door op woensdag avond 4 december om 19.00 uur in dit lokaal aanwezig te zijn. De lessen du ren een uur en worden om de andere week gegeven. Naast deze lessen verzorgt het Jeugd Rode Kruis op aanvraag ook de EHBO-A opleiding op lagere scho len. In Zierikzee en in Kerkwerve wordt daar reeds gebruik van ge maakt. De lessen kunnen onder schooltijd, maar-desgewenst- ook er na worden gegeven. In het laatste ge: val zijn de EHBO-lessen uiteraard fa cultatief. Op zestienjarige leeftijd kunnen de jeugd EHBO-ers overstap pen naar de 'grote EHBO'. De erva ring heeft inmiddels geleerd, dat het behalen van dat diploma veelal heel vlotjes verloopt. Recreatiezaal De Welfare-afdeling van het Rode Kruis is, zoals bekend, actief in de verzorgingstehuizen en het zieken huis, maar komt nu ook een keer per maand met haar leden bijeen in de re creatiezaal in de Bakkersschool. Za terdag werden bijzonder aardige re sultaten van dit Welfare-werk in de recreatiezaal getoond. Uiteraard heeft ook de Colonne van het Rode Kruis nu veel meer ruimte en mogelijkheden voor het organise ren van cursussen. Men hoopt dan ook dat het aantal colonneleden zich weer drastisch zal gaan uitbreiden. Thans telt de colonne nog 49 leden, maar men heeft veel betere tijden ge kend met 96 vrijwilligers. In het grote lokaal van het Rode Kruis werd een presentatie gegeven door de verbindingsdienst, van de basiscursus en de daarop volgende opleiding GOR (Gewonderzorg On der Rampomstandigheden). Verder werden hulpmiddelen voor de thuisverzorging van zieken ge toond en werd met hulp van een pa tiëntenpop ook een toelichting gege ven op het verzorgen van bedlegerige zieken. Men kon er niet omheen de Bakkersschool was nieuw leven inge blazen: twee in felle kleuren uitge doste clowns maakten het publiek in de stad daar opmerkzaam op en no digden de mensen uit er een kijkje te gaan nemen. Vervolg van pagina 1 Schouwen-Duiveland uit de 17e eeuw, vervaardigd door Daniël Verburcht. Deze unieke in kleur uitgevoerde kaart is voorzien van de wapens van de steden en dorpen op Schouwen- Duiveland en geeft een gedetailleerd beeld van het eiland. Deze kaart is vervaardigd ter gele genheid van het jubileum van het Jaarboek en zal aan alle leden van Stad en Lande, die een exemplaar van het boek kopen, worden verstrekt. Overzicht In zijn openingswoord gaf voorzit ter De Kam een overzicht van de acti viteiten van het afgelopen jaar. Daar in werden de vorderingen bekend gemaakt van de binnen de vereniging werkzame commissies: de commissie Streekkunde, de commissie Veldna men en de commissie Archeologie. De Kam kon meedelen dat de laatste commissie, na overleg, nu regelmatig wordt ingeschakeld als er binnen de grenzen van verschillende gemeenten op Schouwen-Duiveland graafwerk zaamheden worden verricht. Hij pleitte in dit verband overigens wel voor een meer dan gewenste uitbrei ding van het aantal commissieleden. Landbouwschuur Tijdens de openingstoespraak en tijdens de rondvraag kwam opnieuw het behoud van de landbouwschuur aan de Grachtweg ter sprake. Zoals bekend bestaan er plannen om de Een zekere nieuwe benadering dus van de stichting, die in eerste instan tie de hoop had gevestigd op de Zeeuwse gemeenten. De veehouderij en in voornamelijk Oost-Brabant hebben een ernstig overschot aan dierlijke mest. Zeeland, Zuid- Holland en West-Brabant daarente gen kennen een tekort. Nu wordt de mest nog alleen bij grote vraag ver voerd naar onder meer Zeeland, om meteen op het land te worden uit gespreid Als het aan de Stichting Brabantse Mestbank ligt komen er a Zeeland silo's, waar de mest kan wt den opgeslagen, om a la minute be schikbaar te zijn voor de landbou wers. Telefoontje Brouwershaven heeft als Schouwen-Duivelandse gemeente als eerste een telefoontje gekregen van de mestbank (er is namelijk geen schriftelijke correspondentie geweest - red) met het verzoek een centrale si lo te plaatsen in de Adriana Johanna polder nabij de Sasdijk te Dreischor. B en w maakten haar commissie volkshuisvesting en ruimtelijke or dening duidelijk niet veel te voelen voor een centrale voorziening. Vooral de stankoverlast bij zuidenwind werd boerderij aan de Grachtweg, nabij de Noordhavenpoort, af te breken en op die plaats appartementen te bouwen. In de vergadering van september vo rig jaar droeg de ledenvergadering van Stad en Lande het bestuur op om stappen te ondernemen, die moesten leiden tot het behoud van de schuur. Men was, en is, van mening dat de schuur een karakteristieke waarde had ten aanzien van de bouwwijze van landbouwschuren op het eiland en in Zeeland. Het bestuur schreef daarop een brief aan het gemeente bestuur van Zierikzee waarin zij pleitte voor het behoud van de schuur. In haar antwoord op dit schrijven liet het college van b. en w. echter we ten dat de schuur niet binnen de ring beschermd stadsgezicht" staat. Bo vendien deelde het college mee dat zij de schuur niet karakteristiek acht voor de bouwwijze van landbouw schuren in Zeeland en dat er noch in financiële zin, noch anderszins moge lijkheden bestaan om de schuur te behouden. Ook een tweede brief van het be stuur van Stad en Lande, in antwoord op bovengenoemd schrijven, oogstte gëen succes ondanks de mededeling van het bestuur dat ,,de schuur één van de weinige grote, typisch Schouwse, schuren is die nog herin neren aan de verbondenheid van Zie rikzee met de landbouw". Het be stuur pleitte daarom nogmaals voor het behoud van de schuur. Een ander probleem, dat in de als voornaamste argument aangedra gen. Ook de gemeente Tholen en Goes hebben zich kritisch uitgelaten. ,,Hct is vervelend, dat de gemeen ten, in veel gevallen door hun gebrek aan kennis, afwijzend tegenover on ze plannen staan. Er wordt veelal meteen gedacht, dat mest automa tisch stank oplevert, maar in de silo's zal het weinig overlast bezorgen. Buiten een straal van 300 meter ver wacht ik zeker geen problemen. Dat met het uitrijden ervan stank vrij komt is een feit, maar ook dat moet niet overtrokken worden", legt Van Kreij uit. Van het provinciebestuur hoeft de stichting ook niet op een actief beleid te rekenen. Gedeputeerde J. B. Vente- vogel, die belast is met de mestpro blematiek. vertelt desgevraagd, dat de provincie het belang van een goede mestverwerking onderschrijft in haar nota mestproblematiek, maar dat het niet haar taak is de gemeen ten over te halen, noch te remmen. ,,Het is in de eerste plaats een zaak van de gemeenten, maar die kunnen niet onbeargumenteerd nee zeggen tegen de opslagvoorziening. Daar zijn goede redenen voor nodig en die blijken zij te hebben. Ik verwacht dat Brabant de moed niet opgeeft en rondvraag werd aangeroerd, was de slechte toestand waarin de Tempel- pit in Burgh-Haamstede zich be vindt. De heer Van Dalsen vroeg het bestuur naar de mogelijkheid om de huidige eigenaar te verzoeken om de pit weer in een goede staat terug te brengen door het (laten) verwijderen van de takken en andere rommel uit de pit. Van Dalsen benadrukte in de ze de historische waarde van de pit, „zeker gelet op de vele verhalen die over deze pit de ronde doen". Lezing Na de pauze was het woord aan dr. A. de Vin; hij hield een lezing over het onderwerp „Streektaal en alge mene taal, streekcultuur en algemene cultuur". Hij spitste dit onderwerp in het bijzonder toe op de streektaal zo als die in de verschillende plaatsen van Schouwen-Duiveland wordt ge sproken. Dr. De Vin boeide de aanwe zigen met zijn rede, waarin hij tal van voorbeelden uit de verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland had verwerkt. „Veel van de streektaal is verloren gegaan. Het is dan ook nuttig als naast het Nederlands op de scholen ook de streektaal kan worden ge sproken. De taal is tenslotte een on derdeel van onze cultuur", aldus dr. De Vin. Het tweede deel van de vergadering bood tevens aan de leden de gelegen heid om vragen over het onderwerp te stellen. blijft streven naar voorzieningen in het Zeeuwse", aldus de gedeputeerde. Onderschrijven En wat dat laatste betreft onder schrijft Van Kreij zijn verwachting. Maar zoals gezegd ziet het er wel naar uit, dat de stichting de deur voor de individuele landbouwer wijder open gaat zetten. „Wanneer wij komen pra ten over een centrale voorziening hebben de gemeenten voldoende ar gumenten om nee te zeggen. Hierbij speelt volgens mij ook het feit mee, dat één gemeente zou moeten op draaien voor andere gemeenten. Wan neer landbouwers individueel naar hun gemeente stappen heeft de lokale overheid te maken met het belang van een van haar inwoners. Ik ver moed dat hier anders op wordt gerea geerd", aldus Kreij. Hiermee zegt hij ter verduidelij king niet dat het plan voor de centra le voorzieningen voorbij is. Om met zijn worden te spreken, gaat de stich ting op twee paarden wedden. Het nadelig effect van alleen silo's voor de boeren afzonderlijk is, dat de klei ne boeren de mestboot dreigen te mis sen, omdat alles nu éénmaal geld kost. „Juist in het belang van deze groep blijven centrale silo's van zeer groot belang", zegt de medewerker. Van Kreij vertelt verder, dat hij de bezwaren van verschillende instan ties ongegrond vindt, voor wat be treft de angst, dat de boeren maar wat zouden aanrommelen met de mest en Zeeland mogelijk in een sterk vervuild gebied zou verande ren. „Zij betalen voor de mest en kij ken daarom wel uit, om te veel mest op het land te rijden, daarbij komt, dat teveel van het goede ook nadelige effecten zal hebben op dc kwaliteit van dc gewassen". Ook in de provin ciale nota wordt gesteld, dat zoveel mest gereden mag worden als het ge was opneemt. De gemeenten mogen dus rekenen op individuele aanvragen van land bouwers en het is vooralsnog de vraag, of de persoonlijke belangen van de boeren van doorslaggevend belang zijn tijdens de lokale bespre kingen over de mestproblematiek. Stichting Brabantse Mestbank hoopt op individuele aanvragen landbouwers ZIERIKZEE - Om van haar overtollige mest af te ko men heeft de Stichting Brabantse Mestbank in Tilburg al meerdere tevergeefse verzoeken aan gemeenten ge richt, waaronder Brouwershaven, om daar een centrale mestopslagplaats te laten bouwen. Maar de lokale over heden lijken in tegenstelling tot vele Zeeuwse landbou wers niet veel te voelen voor de silo's en dragen daarvoor dan ook tal van argumenten aan. Om toch tot een ver spreiding van de mest te komen, wil de Brabantse mest bank zich nu meer en meer op de boer zelf gaan richten. „Het lijkt erop, dat de gemeenten gevoeliger zijn voor de behoeftevraag van hun landbouwers zelf. Op die manier kunnen er toch silo's - al zijn het kleinere - in Zeeland ko men", vertelt mestbankmedewerker J. van Kreij uit Til burg. Hij voegt hieraan toe, dat zijn stichting echter ook blijft streven naar centrale opslagplaatsen voor mest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6