Brouwershaven in het licht der historie Brouwershaven 700 jaar'': boeiende gelegenheidsbundel BROUWERSHAVEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 november 1985 Nr. 23834 Gelegenheidsui tg aven kunnen het nadeel hebben dat de inhoud te veel wordt „opgehangen" aan een toevallige gebeurtenis of persoon. Soms verschijnen gelegenheids bundels naar aanleiding van een verjaardag. Op goede gronden heeft men gemeend om in 1985 het zevenhonderdjarig be staan van Brouwershaven te herdenken door middel van een verantwoorde en fraaie boekuitgave. Om een dergelijke bundel te realiseren heeft men ui teraard geld èn auteurs nodig. Voor het eerst stond de gemeente borg, voor de selektie van de schrijvers heeft de tegenwoordige streekar chivaris veel voor bereidend werk verricht. Als geheel beschouwd mag het tot stand gekomen geschrift zeer positief worden beoordeeld. Variatie is er genoeg: scheepvaart, klederdracht, kerkelijk leven en nog tal van andere onderwerpen komen aan bod. De bundel wordt geopend met een bijzonder belangwekkende bijdrage van R. L. Koops, rijksarchivaris in Zeeland. Onder de langgerekte titel .Cessie in de staten/mythe en werkelijkheid aangaande de vele pogingen van Brouwershaven om zitting in de staten van Zeeland te verkrijgen" biedt de auteur tal van interessante gegevens over de poging van Brouwershaven in de jaren 1619-1620 om zitting in de staten van Zeeland te krijgen. Daarbij komt ook de aloude rivaliteit tussen Zierikzee en Brouwershaven ter sprake. Koops rekent af met de opinie van vroegere schrijvers dat des tijds bij die pogingen - die niet met succes zijn bekroond - de stad Zierikzee als .dwarsligger" zou hebben gefungeerd. Niets is minder waar, al heeft er in de loop der tijden tussen beide genoemde steden steeds wel een bepaalde vorm van naijver bestaan, die zelfs nu nog niet geheel en al is uitgeblust.-.. Waar in het voorjaar, langs de wegjes, Het fluitekruid en de meidoorn bloeit; Waar, boven een krans van witte bloesem, De wind met de wieken van een molen stoeit; Waar honderden scheepjes in lichte dans, In de schemer hun mastenspel vieren.... De wind door het touwwerk de dans begeleidt, De oude lantarens het ballet gaan versieren.... Waar het westerlicht in het oude glas, Geborgen in gotische bogen, De gloed van de hemel ontvlammen doet.... Een standbeeld van een dichter staat, wit en ingeto gen.... Waar oude gevels in het stervende licht Van de scheidende dag staan te dromen.... Waar een lelieblank zeil de schemer verdiept Als 't voorbij zweeft langs het groen van de bomen.... Daar heb ik deze ode gedicht! Vond ik een klankbord voor mijn zingen! Daar heb ik doorleefd mijn liefde voor; De droomster aan de Grevelingen! Ad Leijdekkers Gevelsteen met pluimen in een pot, omstreeks 1700 Noordijkstraat 8. Kerk en kerkelijk leven Van de hand van ir. H. de Lussanet de la Sahlonière is een uitvoerige bijdrage opgenomen over de dominante kerk van Brouwershaven, die na de brand van de Zierikzeese St. Lievensmonsterkerk in 1832 de grootste kerk van geheel Schouwen-Duiveland werd. Dit goed gefundeerde artikel verscheen eerder in het Bulletin van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond (1962), maar werd voor deze gelegenheidsuitgave enigszins aangepast. Het komt nu gelukkig onder de aandacht van een breder publiek. Het is enigszins te betreuren dat de vele boeiende gegevens, die betrekking hebben op Brouwershavens kerkelijk verre en nabije verleden" door auteur A. Gast niet tot één doorlopend verhaal zijn verwerkt maar min of meer in chronologische volgorde worden ,i_.opgesomd. Van dezelfde schrijver.is nog,eentweede bijdrage opgenomen, die de bundel afsluit. Onder de titel Brouwenaars in oude verhalen met een glimlach" worden enkele kurieuze anekdotes verteldveelal doorspekt met uiterst wrange humor. Voorhaven van Rotterdam Over de scheepvaart te Brouwershaven in de periode 1839-1889 schrijft D. P. van der Koogh. In zijn goed onderbouwd artikel wordt de rol van Brouwershaven als voorhaven (in de inhouds opgave staatvoorshaven") geschetst. Dat de loop der bevolking van Brouwershaven gedurende lange tijd sterk is beïnvloed door de op- en neergang van de scheepvaart wordt duidelijk met cijfermateriaal aangetoond: ,,het blijkt dus dat de scheepvaart aan veel mensen werk bood. Zo wordt melding gemaakt van zakkendragers, loodsen, scheepsagenten, sloeproeiers enz", aldus Van der Koogh. Wie iets meer wil weten over Huisnamen in Brouwers haven" zal veel van zijn gading vinden in een zeer boeiende bijdrage van de hand van N. A. Deïst. Als vrucht van jarenlang speurwerk geeft deze schrijver een uitgebreid overzicht van tal van interessante Brouwse namen, die eertijds aan woningen en gebouwen waren verbonden, variërend van Groene Valk" en „Rode. Schuur" tot „Gouden Klok". Over de kleding, die de bewoners van die huizen in vroeger tijden hebben gedragen deelt M. E. Jansen-Glas veel wetenswaardigs mee. Als geen ander heeft laatstgenoemde auteur zich veel kennis vergaard aangaande de klederdrachten op Schouwen- Duiv eland. Terecht merkt zij op, dat de dracht in Brouwershaven „slechts in enkele, niet meer te achterhalen detailsvan de meer algemene eilander dracht zal hebben afgeweken. In de veelzijdige gelegenheidsbundel mocht ook een bijdrage over het gebruik van plaatselijke taal niet ontbreken. De deskundigen op dit gebied zijn dun gezaaid, maar op dit terrein heeft A. de Vin zijn sporen wél verdiend. Na een korte en goed leesbare inleiding, waarin De Vin aangeeft, dat „de plaatselijke taal in allerlei opzichten veel directer en warmer is dan het altijd veel meer gepolijste en gereglementeerde standaard- Nederlands", volgt een overvloed aan materiaal, dat het vroegere taalgebruik in Brouwershaven illustreert. Dit gedeelte laat zich bepaald niet als een roman lezen, maar het is goed voor later dat het op deze wijze is samengebracht. Wij zullen niet zoals in de 144 pagina's dikke bundel besluiten met een-spookverhaal maar met pluimen zoals afgebeeld op de gevelsteen in het pand Noord dij kstraat 8. De auteurs hebben een pluim verdiend en niet het minst de samensteller Huib Uil, die in goed overleg met wethouder Loschacoff-de Kanter zoveel smaak en inzicht heeft getoond bij de keuze van onderwerpen, schrijvers en beeldmateriaal. Smalstad. of niet. Brouwershaven heeft een fraaie en zeer waardevolle aanwinst geboekt! WIEBE KEIKES Grouw Foto's genomen uit: 'Brouwershaven 700 jaar' De rede van Brouwershaven omstreeks 1800.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5