streeknieuws Brouwse kruidenierswinkel sluit voorgoed de deuren Commissie Brouwershaven komt bijeen 4 Werkgroep vraagt om privacy Bij periodieke autokeuring 34 procent afgekeurd Advertentie Alle lampen geven licht maar gelukkig zijn er ook mooie lampen, 't Lange Uus heeft voor u een uitgebreide kollektie. Kom uw licht eens opsteken! 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierlkzee DEN HAAG - De kleine linkse frac ties PSP, CPN en PPR hebben bij mi nister Korthals Altes (Justitie) aan de bel getrokken over de politie-inval deze week bij het Anti Militairistisch Onderzoek Kollektief (AMOK) waar bij een medewerker is gearresteerd en een hoeveelheid archiefmateriaal, papieren en administratie in beslag is genomen. Vervolg van pagina 1. De commissie was het er over eens, dat subsidie per inwoner geen goede zaak zou zijn. Geconstateerd werd, dat slechts weinigen vanuit Wester- schouwen aan de activiteiten van Vrouw en Geloof deelnemen. Geko zen werd voor een subsidie per deel nemer en om het verzoek van de pri vacy tegemoet te komen stelden de leden, dat geen opgaaf van de namen behoeft te worden gedaan. Maar de voorwaarde voor de financiële steun was wel, dat er samenvoeging kwam met het ontmoetingscentrum. Alleen Damman en De Man wilden deze voorwaarde niet zo strak stallen. De activiteiten van de werkgroep zijn gebaseerd op de feministische theologie. Juist dat woord 'feministi sche' kreeg bij commissielid H. Streng-Hagen (sector emancipa tie/vorming volwassenen) absoluut geen goedkeuring. Zij zette haar me ning kracht bij, door het woord agres sief te vinden en voelde meer voor 'emancipatorische'. Damman deed de ze opmerking af met „niet ter zake doende" en „feminisme staat voor vrouw". Van den Broeke stelde ver der de vraag of Vrouw en Geloof geen subsidie vanuit de kerk kan krijgen. Hierop kreeg hij het vrijwel algeme ne antwoord, dat werkgroepen, die op basis van het geloof opereren niet automatisch een sterke binding met de kerk hoeven te hebben. Het Vrouwenontmoetingscentrum had ook een subsidie-aanvraag inge diend ter hoogte van 0,12 cent per in woner. Omdat ook deze organisatie weinig belangstellenden kent in Wes- terschouwen, besloot de commissie meer te voelen voor een bijdrage per Westerschouwse deelneemster en kwam overéén het college ook zo te adviseren. Damman voelde toch meer voor een bedrag per inwoner. „Emancipatiezaken moeten groeien en zijn hopelijk voor de groep waar het omgaat - de vrouwen in de sa menleving - snel overbodig. Ik zie dan ook geen reden, om een en ander niet volledig te ondersteunen". De werkgroep Vrouwen bellen Vrouwen Zeeland vroeg de gemeente een subsidie van drie cent per inwo ner. Om dezelfde reden van de moge lijkheden tot samenvoeging met de reeds werkende Telefonische Hulp dienst Zeeland besloot de commissie af te zien van een positief advies. Ten slotte kwam een financiële bij drage aan de werkgroep Vrouwen leerjaar Schou wen-Du iveland ter sprake. De commissieleden onder schreven allen het belang van de or ganisatie, maar wilden eerst de resul taten van een eilandelijke commissie afwachten, die momenteel de rijks subsidiemogelijkheden onderzoekt. Tot die tijd geen toekenning van eni ge geldelijke steun. Studiebijeen komsten van vrouwen gaan gepaard met oppas voor de kinderen. Dat hiervoor geld beschikbaar gesteld moet worden vond commissielid E. M. M. Korstanje-Antonissen (maat schappelijke dienstverlening/ge zondheidszorg) verwerpelijk. „De vrouwen kunnen toch best zelf oppas vinden bij hun buren of familieleden. Waarom moet dat altijd betaald wor den?", zo zei zij. Jeugd De Feiter kon zich hierin vinden en verhaalde kort over zijn jeugd, waar bij hij tijdens het werk op het land werd opgevangen door een 'oude da me'. „Men had toen blijkbaar het idee, dat elkaar helpen op deze ma nier een verplichting ten opzichte van de gemeenschap was. Nu lijken we dat gevoel kwijt te raken", aldus de voorzitter. De Man wees vervolgens op het gevaar van generaliseren, waarbij vrouwen, die simpelweg geen oppas-kennissen hebben niet zouden kunnen studeren. „Het gaat om cursussen van 30 bijeenkomsten. Vrijwilligheid betekent onzekerheid over het vinden van oppas". Tijdens dc rondvraag stelde C. van der Haven-Eikelenboom (raadslid VVD) nog de vraag of er van de leden van sportverenigingen niet wat meer zelfwerkzaamheid kan worden ge vraagd. Een rondvraag leent zich echter niet om uitvoerig op dergelij ke zaken in te gaan, hoewel de vraag echter wel daar thuishoort. De Feiter zei het in gedachten te houden. Z1EKIKZEE SGP De kiesvereniging van de SGP Mid- denschouwen heeft haar gemeente- raadslijst voor de komende verkie zingen samengesteld. Huidig raadslid W. C. van de Bosse stelt om persoonlijke redenen zijn zetel be schikbaar. Bij stemming werd de nieuwe lijst van kandidaten als volgt samengesteld: J. G. F. Bolleman, J. Stouten, J. W. van de Velde en J. J. Bil. BIJ RGH-HAAMSTEDE Jaarvergadering De ijsvereniging Haamstede-Burgh houdt donderdag 28 november haar jaarvergadering in hotel Het Grote Zwijn te Burgh. Tijdens de bijeen komst, die om 20.00 uur begint, wordt onder meer een film vertoond van de elfstedentocht 1985. NOORDYVELLE Toneeluitvoering verschoven De uitvoering van de Toneelclub Noordwelle is verschoven naar 18 ja nuari om 19.30 uur. De uitvoering wordt gehouden in het dorpshuis te Noordwelle. BROUWERSHAVEN Dansen In totaal 27 dansparen uit Schou- wen-Duiveland zetten zaterdagavond hun beste beentje voor in een voor ronde van de landelijke AVRO- danstest, die door dansschool Wil Kramer in het Tbnnenmagazijn wordt gehouden. De dansers komen uit in de categorieën beginners, brons, zilver en goud die allen ver deeld zijn in een leeftijdsgroep boven en onder de 21 jaar. Een jury beoor deelt de wijze, waarop men de quickstepp, de Engelse wals, de tango en de cha-cha-cha uitvoert en aan de hand daarvan bepaalt zij welke pa ren doorstromen naar de regiofinale op 8 februari in Rossendaal. Voor de ze landelijke danswedstrijd dat een initiatief is van de F.D.O. (Federatie Dansleraren Organisatie) wordt van avond (vrijdag) op televisie het start sein gegeven. NOORDGOUWE Studies Het Zeeuws Agrarisch Jongeren contact heeft een vrouwenwerkgroep, die voor woensdag 27 november en dinsdag 11 december twee studiebij eenkomsten belegt voor (aanstaande) jonge agrarische vrouwen. Tijdens de eerste bijeenkomst spreken zij over het huwelijksgoederenrecht en tij dens de tweede over meewerken en meewerkvormen voor jonge agrari sche vrouwen. De studie-avonden in café Van der Weijde beginnen beide om 19.45 uur en zijn voor alle belang stellenden toegankelijk. Sinterklaas Het dorpshuis van Noordgouwe staat zaterdag 30 november in het te ken van het Sinterklaasfeest. De middenstand van dit dorp en Schud- debeurs hebben onder meer een play- backshow en een tekenfilmfestival op poten gezet. Ook muziekvereni ging Con Amore draagt haar steentje bij. De Sint komt om 13.30 uur in het dorp aan. OOSTERLAND Bijeenkomst N.B.v.P. De afdeling Duiveland van de N.B.v.P. houdt op dinsdag 26 novem ber een bijeenkomst in het dorpshuis Oosterhof. De avond zal in het teken' staan van „Variatie met zuivel" en wordt verzorgd door het Nederlands Zuivelbureau. De aanvang is om 19.30 uur. BRUINISSE Opbrengst De opbrengst van de Welfare van het Rode Kruis, die in 't Opper een verkoping hield, is 1073,75. Alle ko pers en medewerkers hartelijk dank. Er zijn nog meer mensen welkom op de wekelijke middagen, die de Welfa re elke maandag van twee tot half vier houdt in In 't Opper. Zwemmen In het zwembad 't Aquarium in Bruinisse werd weer afgezwommen voor het Bureau Nationale Zwemdi ploma's door een aantal schoolkinde ren die de afgelopen tijd zwemonder- richt kreeg in dat zwembad. De beoordelingscommissie bestond uit J. Douwes en J. Keijmel. De volgende kinderen slaagden voor het A- diploma: M. J. v. Kempen, M. v. d. Berg, L. v. Dommele, M. Meeuwsen, C. Steenpoorte, A. Buscop, L. Bax, J. Huibrechtse, D. Ruitenbeek, R. v. Bo ven, A. Wolfert, C. Groenendijk. R. Kok, N. v. Kempen. E. Kanters, P. v. d. Weel. L. Bal. C. Wijwiol, J. Mol. B. v. d. Zande, M. Dalebout, A. de Jonge, P. Dalebout, M. de Koning, K. Stou ten, M. v. d. Weele, J. v. d. Zande. Voor het B-diploma slaagden: A. Boodt, M. Smits. C. Doeleman, D. Jonker, C. Jonker, A. Klem en J. Otte. ROTTERDAM - De bewoners van dc Rotterdamse wijk Middelland hebben een kort geding tegen de ge meente Rotterdam vanwege de tip pelzone in hun wijk verloren. Lena de Moor: de eerste dag." ,Ik sta nog net zo graag in de winkel als op BROUWERSHAVEN - „Het streven zal zijn, om door vlugge en nette bediening uw volle vertrouwen te krij gen". Deze woorden lieten Piet en Lena de Moor in 1948 opnemen in een advertentie in de Zierikzeesche Nieuws bode, waarmee het 'geachte publiek van Brouwershaven en omstreken' ervan op de hoogte werd gesteld dat de weduwe A. Stoel-Fierens haar zaak had overgedaan aan P. de Moor Cz. Nu, 37 jaar later, gaan de deuren van kruidenier-zelfbedieningsbedrijf P. de Moor definitief dicht. Dat betekent niet alleen een mijlpaal voor Lena de Moor-van der Klooster die in al die jaren samen met haar man en de laatste zes jaar alleen, haar beste krachten in de winkel stak, maar voor heel Brouwershaven. Want de winkel van Piet de Moor aan het Vorenomme is als het ware vergroeid met de smalstad. Na 37 jaar in de winkel te hebben gestaan vindt Lena de Moor het jam mer te moeten ophouden met -dit werk. „Ik vindt het nog leuk. Ik sta nü nog net zo graag in de winkel als op de eerste dag", aldus de 69-jarige, die daarmee niet alleen de omgang met de klanten bedoelt maar alle winkelwerkzaamheden waaronder het bijvullen van de vakken dat soms tot 's nachts duurde. Door toenemen de concurrentie van grote winkelbe drijven op het eiland liep de omzet in de jaren na het overlijden van haar man zodanig terugdab 1 vérder open blijven financieel niet meer haalbaar is. „Elvje Wordt wat ó'uder, je kan wat minder goed lopen. Dan kan dat niet meer zo'n winkel", zegt Lena spijtig. Zij herinnert zich nog levendig hoe het vroeger was. In 1948, toe ze acht jaar was getrouwd met Piet de Moor (die werkzaam was bij een kruide- Nu nog een vertrouwd beeld, over een weekje verleden tijd. Lena de Moor achter de kassa uan haar kruidenierswin kel. Piet en Lena de Moor met hun kinde ren Addy en Kees na een verbouwing van hun toenmalige winkel in de Brouwse Noordstraat (huidige Noorddijkstraat). Kees was voor die gelegenheid verkleed als Flipje Tiel". nier), kwam de winkel van de wedu we Stoel in de Noordstraat vrij. „Ik was er gelijk al vol van om in de win kel te werken". Lena was dan ook heel blij toen de overname een feit werd. Het was een ouderwetse win kel met vakjes voor de (toen nog niet verpakte) kruidenierswaren. „De suiker en het zout wogen we zo uit een kist en de stroop kwam uit het vat. Er was een bankje voor de wach tende klanten", zegt de winkelierster. Haar man Piet ging op een oude roestige bakfiets met twee fietstas sen en een bak vóór en achter, naar de klanten. „Want je moest erop af hé. Boekje ophalen". Later werd die fiets vervangen door een tweedehands DKW-tje. „Zo'n sputteraar", zegt Le na. Overigens worden tot op de dag vanvaqdaag deboodschappen aan huis bezorgd door het bedrijf. Sinds 15 jaar komt zoon Kees daarvoor we kelijks op zaterag uit Rotterdam. Er waren indertijd ve_c kleine kruidenierswinkeltjes in Brouw. „Maar het was een goed bestaan. We waren niet veeleisend". In 1967 ver huisde het echtpaar De Moor naar het huidige pand aan de Markt dat zij verbouwden van de fietsenzaak die het toen was tot kruideniers- zelfbedieningsbedrijf. „Het was toentertijd een mooie en moderne winkel", herinnert Lena zich. Het as sortiment dat geleidelijkaan over ging naar verpakte levensmiddelen werd ook aanzienlijk uitgebreid. „Die verpakkingen waren voor mij geen punt. Dat ging nog mooier", vertelt de winkelierster desge vraagd. Piet de Moor die indertijd wethou der en locoburgemeester was en voor zitter van vele Brouwse verenigingen was door deze werkzaamheden heel vaak van huis, waardoor de winkel steeds meer op Lena dreef. „Dat al leen zijn vond ik geen bezwaar. Ik had het geluk dat ik gezond was", zegt ze opgewekt. Het plezier in het werk overheerste nog steeds en zij was dan ook die Piet de Moor na de pensioengerechtigde leeftijd steeds weer opnieuw overhaalde om 'nog één jaartje' met de winkel door te gaan. Na zijn overlijden ging ze door om 'wat om handen te hebben'. „Mis schien ben ik er teveel mee bezig ge weest", zegt ze peinzend terwijl ze, nog steeds gekleed in een keurige jas- schort, de winkel met zijn leger wor dende vakken rondkijkt. SRV Vanaf begin december zal SRV melkhandelaar M. H. Berrevoets uit Zierikzee daar zijn assortiment uit stallen en zullen de Brouwenaren het zonder de winkel van Piet de Moor moeten doen. Lena, als geboren en ge togen Brouwse, blijft in de smalstad wonen waar zij iedereen kent. Donderdag 26 november BROUWERSHAVEN - Tijdens een openbare vergadering die donderdag 28 november in het stadhuis te Brou wershaven wordt gehouden spreekt de adviescommissie voor de Recrea tie en de Openbare werken zich uit over de mogelijke aanleg van een druk- en vrijvervalriolering in het buitengebied van de gemeente. Uit de globale kostenraming die het college door een ingenieursbu reau liet maken en de bijdragen in de kosten die mogelijk zijn via de Verfij ningsregeling Rioleringen blijkt dat de gemeente voor realisering van het project nog 39.000 gulden moet bij dragen. Dit is in strijd met de ideeën van het college, dat vindt dat dc in vestering op zichzelf kostendekkend moet zijn. De andere punten op de agenda zijn herbestrating van wegen en straten in 1986. kredietverlening voor de aanschaffing van een Multi- car universele transportwagen voor de kern Brouwershaven, de proble matiek van de iepeziektebestrijding en de onderhoudskosten voor 1986 van haven De Osse. De openbare ver gadering waarbij ook het publiek voor aanvang van elk agendapunt de gelegenheid krijgt om zijn zegje te doen begint om 20.00 uur WILLEMSTAD - De verkiezings campagne op Aruba en de Nederland se Antillen is voorbij. Alle partijen sloten donderdagavond hun campag ne in feestelijke stemming af met een openbare bijeenkomst. De verkiezin gen zijn nodig omdat het eiland Aru ba op 1 januari aanstaande uit het Antilliaanse staatsverband treedt. Het Koninkrijk der Nederlanden zal dan bestaan uit drie landen: Neder land, de Nederlandse Antillen en Aruba. DEN HAAG - De ambtenarenbon den willen niert met minister Riet kerk van Binnenlandse £aken praten over de arbeidsvoórwaarden voor 1986. Ze willen wachten op du-ont wil. kelingen in de marktsector en pr.s in het voorjaar om de tafel gaan zitten. Dat is woensdag in Den Haag - duidelijk geworden tijdens het amb- tenarenoverleg. De ambtenarenbon den willen de commissie-Albeda nu om een oordeel over dit geschil vra gen. GRONINGEN - De periodieke au tokeuring blijkt niet voor niets te zijn ingesteld. Van dc 22.000 auto's, die sinds midden juli van dit jaar zijn gekeurd, is 34 procent afge keurd. Staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat Scherpenhuizen maakte dat donderdagavond bekend tijdens een spreekbeurt in Groningen. Volgens de bewindsman zijn er tevens opval lend veel auto's bij de sloop aangebo den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4