Reserve van vier miljoen al gedeeltelijk besteed Complete aanpak haventje Flaauwers (te) dure zaak voor Middenschouwen Dorpshuis Kerkwerve en gemeentehuis Zorgen om monument molen De Lelie Nog geen rijks beslissing over scholen Kerkwerve Politietekort Middenschouwen Extraatje voor brandweer in 't verschiet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 november 1985 Nr. 23830 derwijs om voor 1 oktober vesting van de basisscho len in Kerkwerve, heeft noch het college, noch het bestuur van de bijzondere basisschool, een antwoord ontvangen. Burgemeester MIDDENSCHOUWEN - „De C.D.A.-fractie meent dat we met vier miljoen aan reserves niet armoedig aan doen. U wekt hierbij de indruk dat de gemeente Midden- schouwen dit bedrag nog vrij te besteden heeft. Wij willen u er op wijzen dat bij de behandeling van de begroting 1985 diverse bestemmingen aan dit bedrag zijn gegeven. Bovendien zal hierop een fors beroep nodig zijn voor de bouw van een nieuw dorpshuis te Kerkwerve en de verbouw van het gemeentehuis". Aldus reageerde wethouder L. C. Hart donderdagavond op de algeme ne beschouwing van het CDA op de gemeentebegroting 1986. Geldleningen tegen een hoog rente percentage mogen de eerste tien jaar niet extra worden afgelost, meldde hij de VVD. De mogelijkheden daar toe worden nauwkeurig in de gaten gehouden. In vorige jaren zijn lenin gen met een hoog rentepercentage reeds afgelost en volgend jaar zal dat weer een keer kunnen gebeuren. Toeristenbelasting en recreatieuitgaven Het CDA uitte al verscheidene ke ren zijn bevreemding over het toevoe gen van de opbrengst toeristenbe lasting aan de algemene middelen. Mevrouw P. W. Berrevoets zei in haar algemene beschouwing het principië ler te vinden het overgrote deel daar van ook daadwerkelijk aan de recrea tie te besteden.. „De bevreemding van het CDA kunnen wij niet volgen", aldus wet houder Hart, omdat toch ook uit de begroting duidelijk blijkt dat de kos ten van recreatie ook uit de algemene middelen worden betaald." Hij noem de een totaalbedrag van drie posten: bijna ƒ23.000.- (recreatievoorzienin gen, renteloze leningen en subsidies). „Met de kosten van mankracht is daarbij nog geen rekening gehouden en recreatie pleegt een forse aanslag op zowel het bestuurlijk als ambte lijk apparaat", maakte hij duidelijk. Als verder voorbeeld van de aanslag door toerisme op het gemeentelijk budget gaf hij vaker onderhoud van wegen aan. Uitgaven voor recreatie zijn vele malen hoger dan ont vangsten door toeristenbelasting, gaf hij te verstaan. Recreatieoverleg in commissie algemene bestuurlijke zaken Bij het bepalen van het toeristisch en recreatief beleid zal de raad inten sief worden betrokken, liet wethou der Hart weten. Het informatieve en gedetailleerde overleg zal plaatsvin den in de nieuwe commissie Algeme ne Bestuurlijke Zaken. Nog dit jaar krijgt de raad een voorstel overlegd over de instelling daarvan. De commissievergaderingen zullen openbaar zijn. Inwoners en belang hebbende groeperingen krijgen spreekrecht, zo stelt het college zich voor. Wethouder Hart meldde dat ook het college (evenals het CDA stelde) grote waarde hecht aan de inbreng en deskundigheid van vertegenwoordi gers uit de recreatieve sector en de middenstand en die is op deze wijze gewaarborgd. Plan de Bout Pas begin december wordt duide lijkheid verwacht over Plan de Bout, zodat het voor die tijd geen zin heeft om eventuele andere mogelijkheden te speculeren. „Het is niet voor niets, dat wij u begin 1986 een voorstel zul len doen tot bijstelling van de recrea tienotitie", aldus wethouder Hart. Het college voelt zich aangesproken tot de gedachte mogelijkheden te bie den aan plaatselijke recreatieonder nemers. De wethouder vond de begrotings behandeling niet het juiste moment om diepgaand te reageren op de vra gen uit het CDA over de nieuwe Kam- peerwet. Daar zal in een van de eerste commissievergaderingen nader op worden ingegaan. Wel merkte hij vast op, dat er ten gevolge van de nieuwe kampeerwet bestemmingsplannen moeten worden gewijzigd. Voor het overloopterrein is het bestemmings plan in juli dit jaar aangepast. Over de stalling van caravans heeft het college zich tot nu toe geen zorgen gemaakt, maar gelet op de toenemen de druk vanuit de recreatie wordt aan dit aspect nader aandacht geschon ken. Om het (illegaal) kamperen door duikers bij haven Flaauwers tegen te gaan, is een oplossing gevonden door het horecabedrijf aldaar vergunning te verlenen tot plaatsen van een aan tal kampeermiddelen op het door hem gehuurde havenplateau. Tbgen illegaal kamperen in de omgeving van de haven zal de politie voortaan zonder meer optreden. Het bedrag van ƒ8000.- bij de post kapitaalsinvesteringen op de begro ting heeft niet te maken met de haven Flaauwers, maar heeft betrekking op de oude haven Kloosternol en geeft het verschil tussen de uitgaven en in komsten van de exploitatie. Wanneer de inkomsten hoger uitvallen dan de uitgaven, wordt dat verschil toege voegd aan de reserve van die haven. en wethouders hebben daarom inmiddels met een schriftelijke herinnering aan de bel getrokken. Deze mededeling kwam donder dagavond van burgemeester Den Boer van Middenschouwen in zijn beantwoording van de algemene be schouwingen. Hij ging in op wat vragen betref fende het vergoedingsstelsel in de Wet op het Basisonderwijs. Op de hoogte van de rijksvergoedingen wordt binnenkort in een raads voorstel teruggekomen. Schoolzwemmen In dat nieuwe vergoedingssysteem wordt geen uitkering voor het school zwemmen ontvangen, zodat die volle dig ten laste van de gemeentebegro ting komt. Dat betreft een uitgave van ongeveer ƒ28.000.- per schooljaar. Momenteel krijgen 73 basisschool leerlingen te Middenschouwen onder schooltijd zwemles. Op dinsdagen is het de beurt aan de scholen in Kerk werve en op woensdagen aan de scho len in Scharendijke en Ellemeet. Het blijkt - bij het huidige aantal leerlingen - in principe mogelijk twee scholen tegelijk zwemles te geven in „Onderdak" te Zierikzec, hetgeen de vervoerskosten zou drukken. B. en w. zullen daarover overleg plegen met de leerkrachten en besturen van de bijzondere scholen. Peuterspeelzaal B. en w. zijn in principe bereid het noodlokaal bij de bijzondere basis school te Kerkwerve over te plaatsen naar Scharendijke, zodat het daar kan worden gebruikt als peuterspeel zaal. Een raadsvoorstel daarover kan worden verwacht na bespreking met het bestuur van de peuterspeelzaal. De P.v.d.A. had op haast in deze kwes tie aangedrongen. MIDDENSCHOUWEN - „De situatie op de post Middenschouwen is verre van ideaal", aldus burge meester W. den Boer, spre kend over het hoofdstuk politie in zijn beantwoor ding van de algemene be schouwingen. Op heel Schouwen - Duiveland zal men het met de beschikbare mensen moeten doen, want ondanks aandrin gen bij de verantwoordelijke mensen bleek uitbreiding van het korps rijkspolitie niet mogelijk. Op Middenschouwen komt daar nog bij, dat sinds 1 mei de functie van postcommandant vacant is en het er naar uitziet dat per 1 januari nog een vacature zal ontstaan. „De eerste ervaringen met de nieu we procedure voor de benoeming van groeps- en postcommandanten, waar bij de officier van justitie en de bur gemeester een bijdrage mogen leve ren. zijn weinig bemoedigend", aldus Den Boer. Mede aan de hand van de rapportage over het zomerseizoen 1985 zal bezien moeten worden waar de groep het best bij gebaat is. Mid denschouwen zal blijven aandringen op verbetering van de huidige situa tie, beloofde hij de fracties donder dagavond. MIDDENSCHOUWEN - Woensdag 4 december wordt in het oude Verenigingsgebouw in Kerkwerve een infor matieve raadsbijeenkomst belegd, waarin van gedachten zal worden gewisseld over het nieuwe dorpshuis in die kern. Burgemeester en wethouders van Middenschouwen stellen het op prijs op korte termijn van het C.D.A. de schets voor het nieuwe dorpshuis in Kerkwerve te ontvangen. De C.D.A.-fractie kondigde in de al gemene beschouwing aan, bezig te zijn een plannetje op te stellen. Daar in zou een oplossing worden aange dragen om het nieuwe dorpshuis te gen de gymzaal De Werve aan te bouwen zonder dat verkeers- en ge luidsoverlast wordt veroorzaakt. Zoals bekend staat de gehele raad achter koppeling met de gymzaal in plaats van herbouw op de plaats van het Verenigingsgebouw. Pogingen om voor die bouw subsi die uit de „kleine kernenpot" van de provincie te verkijgen, hebben helaas geen resultaat opgeleverd, liet burge meester W. den Boer het C.D.A. weten in zijn antwoord op de algemene be schouwingen. Andere fondsen aan schrijven om subsidie is moeilijk, omdat nog niets concreets kan wor den gemeld. Bij laag water is het verval van het haventje Flaauwers goed. te zien. Alleen reparaties aan westelijke pier MIDDENSCHOUWEN - complete aanpak van het in slechte staat verkerende haventje Flaauwers vergt een gigantisch groot bedrag. De gemeente Middenschouwen is volop bezig deze zaak te bekijken, zowel wat de techni sche staat als de financiering aangaat. Wel is het de bedoeling op korte termijn met name aan de westelijke pier voorzieningen te treffen om verder verval tegen te gaan. De raad kan daarover een voorstel verwachten. Wethouder I. C. Padmos verschafte deze informatie donderdagavond aan de gemeenteraad van Middenschou wen, als antwoord aan de V. V. D. en de P.v.d.A., die dit punt in hun alge mene beschouwingen hadden opge voerd. Wegen en straten WD en PvdA hadden tevens een aantal vragen over het onderhoud van wegen en straten. Over het onder houd van asfaltwegen zal binnenkort een meerjarenplanning worden uit gereikt. Het stellen van prioriteiten is uitgangspunt bij het onderhouds- schema. Ten aanzien van het onder houd van de Heuvelsweg worden in overleg met de provincie de subsidie mogelijkheden bekeken. „De door de P.v.d.A.-fractie aange geven relatie tussen het opstellen-van een beheersplan voor bestratingen en het achterwege blijven van daadwer kelijk onderhoud, is bepaald onjuist',' aldus wethouder Padmos. Jaarlijks wordt onderhoud aan wegen, straten, pleinen en paden uitgevoerd, waar voor ook ieder jaar een post in de be groting is opgenomen. Van een alar merende situatie in de onderhouds- toestand is volgens de wethouder geen sprake: „Wat tot nu toe wel als 'een gemis wordt ervaren, is een syste matische aanpak van het onder houd." Daartoe is een inventarisatie van de weggegevens noodzakelijk. Dit kaartsysteem kan niet, zoals het CDA suggereerde, als project dienen bij de Stuurgroep Werkloosheid. Voor deze werkzaamheden is deskundigheid en ervaring op dit vakgebied vereist, zo dat de technische dienst voor de uit voering zal zorgdragen. De fractie SGP/RPF vroeg in haar algemene beschouwing vooral aan dacht voor gevaarlijke situaties op Middenschouwse wegen. Burgemees ter W. den Boer vond het een terechte signalering, dat het langzaam ver keer op de provinciale weg gevaar oplevert voor de verkeersveiligheid. Het ligt in de bedoeling, maakte hij duidelijk, dat deze weg te zijner tijd door het rijk wordt overgenomen, maar wanneer is niet bekend. Op dit moment vinden besprekingen plaats met Rijkswaterstaat over de tracé's voor de Rijkswegen 59 (Oude Ton- ge/Zierikzee) en 57 (aanlsuiting op de Stormvloedkering). „Voorshands ziet het er naar uit dat de onveilige situa tie op de Provinciale weg nog enige tijd zal voortduren," aldus Den Boer. Aanleg van een langzaamverkeers- weg, zoals de SGP/RPF suggereerde, zal er dus niet van komen. Andere kwestie betrof het te hard rijden op Zandweg en Verseputseweg binnen de bebouwde kom Kerkwer ve, waarbij op de zelfdiscipline van de weggebruikers wordt gerekend. Wegbermen Tegenwoordig worden bermen min der gemaaid om de natuurlijke berm vegetatie de kans te geven zich veel zijdig te ontwikkelen, hetgeen tevens kostenbesparend werkt. Wanneer bij kruispunten door de vele begroeiing het uitzicht wordt belemmerd, zal daar meer worden gesnoeid, beloofde Padmos aan de SGP/RPF. Het aanbrengen van twee lichtpun ten in het parkje te Kerkwerve, bij het weggetje naar het voetbalveld, zal tegen de 5000 gulden gaan kosten. Te veel, aldus Padmos tot de P.v.d.A. Wethouder L. C. Hart meldde, dat de IJsvereniging 't Zuudaende te Kerkwerve en het gemeentebestuur gezamenlijk tot de conclusie zijn ge komen, dat verbetering van de huidi ge ijsbaan de enige reële mogelijk heid is. Na het opmaken van een kostenbegroting, zal over de gevraag de uitbreiding worden beslist. Com plicerende factoren zijn echter de nog aan te leggen riolering ter plaatse en de - eigendomsverhoudingen van de grond. Door het terugschroeven van de rijkssubsidie is het voor Midden schouwen onbetaalbaar geworden een groter deel van het buitengebied dan gepland aan te sluiten op de drukriolering. Het college deelt de bezorgdheid van CDA en WD over de stijgende grondprijzen van de bouwgronden niet. Die zijn in Middenschouwen al jaren hetzelfde. De stijging in Scha rendijke was van minieme aard, in Kerkwerve zijn ze sinds 1978 niet gestegen en in Ellemeet niet sinds 1980. De suggestie van de P.v.d.A. tot het maken van een schets waarin toe komstige bouwmogelijkheden voor Ellemeet worden weergegeven, vindt het college een zinvolle gedachte Op dit punt wordt nader teruggekomen. Nog dit jaar met de bouw beginnen, waarnaar de WD had geïnformeerd, zal niet mogelijk zijn. Bouw dorpshuis Kerkwerve en verbouw gemeentehuis moeten uit één pot worden betaald. Het hangt van het door de raad te voteren bedrag voor het dorpshuis af, hoeveel er dan overblijft voor de noodzakelijke uitbreiding van het ge meentehuis te Scharendijke. Het col lege wacht die raadsbeslissing af, al vorens het voorstel over het gemeentehuis wordt voorgelegd. MIDDENSCHOUWEN - Bijstel ling van de beloning voor de allerwe gen geprezen brandweer, dat was een suggestie van de SGP/RPF-fractie bij de algemene beschouwingen. Ook B. en w. zijn van mening, dat als gevolg van de dit jaar tot stand gekomen integratie van de twee korpsen (Kerkwerve en Scharendij ke) „iets in de personele sfeer gedaan moet worden", aldus portefeuille houder L. C. Hart in zijn beantwoor ding. Investeringen voor de brandweer (o.a. vervanging brandweerauto's) zullen voortaan op de budgetprogno se worden geplaatst, zodat met het vinden van dekkingsmiddelen tijdig kan worden begonnen. Regionale depotvorming is één van de grondgedachten van de regiovor ming, antwoordde Den Boer het CDA. Het college is het een raadsel wat het CDA met volledige integratie van het korps Middenschouwen be doelt: „Wij dachten dat die afgelopen jaar tot stand was gekomen". Onderwijs MIDDENSCHOUWEN - Ondanks de toezegging van het ministerie van On- Wethouder L. C. Hart: een beslissing te nemen over de definitieve huis- MIDDENSCHOUWEN - „In tegenstelling tot het geen de VVD-fractie stelt is molen „De Lelie" wel de gelijk een monument. Dat wordt ook aangetoond door de bereidheid van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg om een begro- tig en een bestek te leveren voor herstel van de molen." Dat gaf burgemeester Den Boer te verstaan in antwoord op de dringen de vraag van de WD om restauratie daarvan. „Een ernstige handicap om tot her stel van de molen te komen vormt de eigendomssituatie. De verwevenheid van belangen van twee particulieren en enkele B.V.'s, die bovendien el- kaars rechten betwisten maakt het vrijwel onmogelijk om daadwerke lijk tot zaken te komen", aldus de burgemeester. Enkele jaren geleden heeft het college met de vermeende eigenaar, een medewerker van de Zeeuwse Molen en de Rijksdienst voor Monumentenzorg om de tafel ge zeten. De Rijksdienst heeft bestek en te keningen vervaardigd. Zelfs is het college vrij recent in principe een bij drage in de herstelkosten toegezegd. „Maar zolang niet duidelijk is wie wij in rechte aan kunnen spreken, ko men wij geen stap verder", maakte Den Boer donderdag duidelijk. Hij wees er overigens op. dat met het restaureren van de Elkerzeese molen een aanzienlijk bedrag uit de gemeentekas gemoeid zal zijn. Het college zal zich beraden op verder te nemen stappen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5