Westerschouwen wil met landschapsbeleidsplan rijkssubsidies uitbuiten Recreatieve uitbreiding Westerschouwen biedt 60 tot 150 arbeidsplaatsen Ds. Bogermanschool heeft grote behoefte aan ruimte CDA-schets dorpshuis Serooskerke naar raadsvergadering voor 30 km-borden SAMAN BV Onzekerheid voor bijzondere basisschool te Oosterland Huwelijksboot gestrand Vogel tentoonstelling Noordwelle Achttiende Mosselloop DUIVELAND - Gelet op het huidige aantal groepen leerlingen op de bijzondere basisschool 'Ds. Bogerman school' te Oosterland, is het gebouw aan de Weelstraat thans veel te klein. Naast de reeds in de openbare school te Oosterland ondergebrachte groep, bestaat er thans be hoefte aan één extra ruimte, hetgeen nog kan oplopen tot twee. Op de door het schoolbestuur aan de minister ge richte brief, waarbij de dringende behoefte aan huis vesting onder de aandacht is gebracht, is tot op heden nog geen reactie ontvangen. Eén en ander wordt medegedeeld in de toelichtingsnota bij de gemeen tebegroting 1986 van Duiveland in het zeer gedetailleerd beschreven hoofdstuk ouderwijs. Als rode draad loopt door het ver zoek om uitbreiding van de Ds. Bo germanschool, het plan tot oprich ting van een tweede bijzondere basisschool te Bruinisse, hetgeen met betrekking tot het aantal te huis vesten leerlingen verstrekkende ge volgen kan hebben. Of dit verzoek kans van slagen kan hebben, is vol gens de toelichtingsnota, thans nog niet te overzien. Noodhuis vesting De raad nam in juni een krediet- besluit tot het plaatsen van een nood- huisvesting bij de Ds. Bogerman school. Op dit besluit is nog geen goedkeuring van G.S. verkregen. Een moeilijkheid hierbij vormt, volgens het college, dat de minister feitelijk eerst toestemming moet verlenen. B. en w. constateren echter dat de minis ter doet of er niets aan de hand is, zo dat men daardoor in een situatie is komen te verkeren, waarin feitelijk VLISSINGEN - Rijkswa terstaat en de rijkspolitie te water in Zeeland zijn woens dag achter de identiteit geko men van de eigenaar van het 8,5 meter lange zeiljacht ,,San Silvestre' dat maandagmorgen gehavend en verlaten tegen de Veerse Dam hij Wissenkerke werd aangetroffen. Daar men vreesde dat het schip schade zou toebrengen aan de zeewe ring is de 'San Silvestre' door Rijkswaterstaat onder de wrakkenwet geplaatst en ge borgen. De opvarenden van het jacht bleken een inwoner uit Haar lem en zijn vriendin. Zij waren op weg naar Schotland voor een romantische trouwplech tigheid. In de nacht van zon dag op maandag werden zij overvallen door zwaar storm weer. De stormfok scheurde en ook verder ging van alles mis aan boord. De twee raakten in paniek. Ter hoogte van het lichtschip Noordhinderzo'n 25 mijl uit de kust voor Wester- schouwenx verlieten zij de zeil boot en stapten over op een Duitse kustvaarder die hen la ter in IJmuiden aan land zette. Het zeiljacht zal volgens Rijkswaterstaat na het storten van een borgstelling aan de rechtmatige eigenaar worden teruggegeven en het zal niet - zoals de gewoonte is wanneer een schip onder de wrakken- wewt is geplaatst - aan de hoogste bieder worden ver kocht ter bestrijding van de kosten. NOORDWELLE - Vogelvereniging De Schouwse Zanger organiseert het komende weekeinde de jaarlijkse on derlinge tentoonstelling in het dorpshuis van Noordwelle. De tentoonstelling is vandaag - vrijdag - geopend van zeven tot tien uur en zaterdag van twee tot tien uur. In totaal zijn ruim 340 vogels te be zichtigen in het dorpshuis. De keu ring van de vogels - die overigens niet voor publiek toegankelijk is - ge schiedt voordien. WESTENSCHOUWEN - In het fraaie natuurgebied in de boswachtc- rij van Westenschouwen organiseert atletiekvereniging Delta Sport mor gen (zaterdag 16 november) voor de achttiende keer de Mosselloop. De hoofdloop voor KNAU-leden en -veteranen gaat om half drie van start. Zij moeten 9000 meter afleggen. De loop werd het vorig jaar gewon nen door Delta Sport-atleet Simon Blom, die nu ook weer van de partij zal zijn. Om tien over twee vertrek ken de dames voor hun 3000 meter. Voorafgaand aan dc damesloop is cr een prestatieloop over 3000 meter en na de herenloop kunnen trimmers hun krachten peilen over 9000 meter Vanaf half een kan nog worden inge schreven in café-restaurant Zeelust. waar later ook de prijsuitreiking is. geen maatregelen genomen kunnen worden. Het schoolbestuur doet in de gegeven situatie zijn uiterste best toch het onderwijs zo goed mogelijk voortgang te laten vinden door het creëren van inpandige noodoplossin gen. „Hoewel wij begrip hebben voor de vele door het ministerie van Onder wijs af te handelen huisvestingsver- zoeken voor de integratie van het kleuter- en lageronderwijs, hopen wij toch dat voor de aanvang van het schooljaar 86/87 klaarheid is ver schaft", aldus b. en w. Uit de door de staatssecretaris van onderwijs bekend gemaakte volgor de van afhandeling, komt volgens de toelichtingsnota, echter uitbreiding van de basisscholen pas op de zeven de plaats, hetgeen kan betekenen dat op het antwoord van de minister op de verzoeken van de beide school besturen nog wel even gewacht zal moeten worden. In het algemeen wordt in de toe lichtingsnota opgemerkt, dat Duive land wel beschikt over een goed op het basisonderwijs ingespeelde ge bouwensituatie, maar dat deson- Dit zei burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer donder dag desgevraagd tijdens de infobeurs voor het toerisme te Middelburg. Zij vertelde het te betreuren, dat de rui me meerderheid van de raad (VVD, PvdA en RU) de knoop nog niet wil Voorzitter A. J. Padmos legde uit, dat hij aan de leden nog geen advies wilde vragen. „Omdat verschillende instanties het plan al toegestuurd hebben gekregen lijkt het mij een goede zaak ook u alvast in te lichten over dit onderwerp. Wanneer de op en aanmerkingen van de verschillen de diensten bij ons binnen zijn vra gen wij u ons een advies te geven over het beleidsplan". Boekwerk Directeur gemeentewerken. J. yan Meerten, ging iets uitvoeriger in op het blekwerk. Het is oen vervolg op eon go,ede communicatie met Staats bosbeheer. In de toekomst zijn alle gemeenten verplicht een dergelijk plan op te stellen. Alleen dan kan nog danks nog enkele maatregelen getrof fen moeten worden. Openbare basisschool Nieuwerkerk Op het door de raad genomen be sluit tot verbouw van de openbare basisschool aan de Weststraat te Nieuwerkerk, is ten slotte, nadat de minister tweemaal afwijzend be schikt had op eerdere verzoeken, een positieve beschikking ontvangen tot het bouwkundig integreren van de openbare kleuterschool aan de Ri besstraat in de school aan de West straat door uitbreiding van de school met een speellokaal. Aan deze be schikking is de voorwaarde verbon den, dat de school na uitbreiding de maximale bruto vloeroppervlakte van 720 m2 niet mag overschrijden en de zolderruimte buiten gebruik ge steld moet worden. Dit betekent, dat het speellokaal gedeeltelijk inpandig gerealiseerd moet worden. Verder zijn de kosten aanvaard tot een maximumbedrag van 144.000,—. Uit dit bedrag moe ten tevens de kosten betaald worden tot verdere aanpassing van de school voor de huisvesting van de onder bouw. Thans wordt door de dienst ge meentewerken het plan besteksge- reed gemaakt en zal volgens de planning de bouw mogelijk in juni gereed kunnen zijn, zodat het volle dig openbaar basisonderwijs in Nieuwerkerk bij aanvang van het schooljaar 1986/1987 in één gebouw gehuisvest kan worden. In hoeverre hiertoe het op het schoolterrein gelegen noodgebouw- tje, dat thans in gebruik is als peu- terspeelzaal, ingebruik genomen kan en moet worden, is thans nog niet be- doorhakken. Het gaat. om de uitbrei ding van de bugalovv projecten Breur en Bohemen. „Het is in het belang van de gehele Schouwen-Duivelandse bevolking, dat snel vervangende werkgelegenheid geboden wordt. Ik hoop en vertrouw, dat de raad dit be- annspraak gemaakt worden op subsi dies. Echter nu al zijn er geldelijke stromen vanuit Den Haag, die alleen naar gemeenten gaan met een plan. Westerschouwen pikt hiervan nu haar graantje mee. „We hebben in feite voor alle deel gebieden in de gemeente een plan op gesteld. Vragen als wat doen en wil len we ermee komen aan de orde. Gerelateerd aan de financiële moge lijkheden hebben we vervolgens een meerjarenplan opgesteld", vertelt Van Meerten. Padmos vulde aan. dat nu al 5,5 kilometer wallen met geldstroom dankzij het plan zijn aan gepakt „We hebben de toezegging voor extra kilometers al binnen", vult hij aan. In dit plan past ook de bestrijding kend. Bij de prognose van het aantal leerlingen is wel uitgegaan van een school bestaande uit vijf groepen in plaats van zes zoals thans. Over een tijdelijke huisvesting van de peu terspeelzaal elders zullen b. en w. zich beraden. Hierin zal ook betrokken worden de bestemming van de vrijko mende gebouwen aan de Ribesstraat. In hoeverre het mogelijk is het nood- gebouwtje aan de Ribesstraat, dat thans in gebruik is voor het bijzonder basisonderwijs te bestemmen als toe komstige peuterspeelzaal, is, volgens het college, nog niet te voorzien. Ook inhoudelijk wordt dieper in gegaan op het onderwijs in de toe lichtingsnota bij de begroting. Mede gedeeld wordt, dat alle schoolwerk plannen van het openbaar onderwijs door de inspectie zijn goedgekeurd. De activiteitenplannen zijn inmid dels ter goedkeuring naar de inspec tie gezonden. Invoering van het vak Engels zal op de openbare basisscholen te Sirjans- land en Ouwerkerk met ingang van het schooljaar 1986/1987 plaatsvin den. Op de openbare scholen in Oos terland en Nieuwerkerk wordt dit reeds gegeven. Informatica Reeds in januari voteerde de raad een krediet voor aanschaf van com puters ten behoeve van het vak infor matica op de basisscholen. Een en an der is echter vertraagd in verband met de snelle ontwikkelingen, die op dit gebied plaatsvinden. B. en w. wij zen erop, dat door die snelle ontwik kelingen het bestaan van bepaalde grote computerfabrikanten zelfs wordt bedreigd en dat men soms van het ene op het andere moment stopt met levering van bepaalde appara tuur. Op korte termijn zal in overleg met de directeuren van alle basis scholen de raad een voorstel worden gedaan, alvorens tot definitieve aan schaf van bepaalde apparatuur zal worden overgegaan. Het hoofdstuk onderwijs in de toe lichtingsnota wordt afgesloten met een gedetailleerde uiteenzetting over de financiële gevolgen van de invoe ring van de Wet op het Basisonder wijs en over de opbouw van de geheel gewijzigde vergoedingssystematiek, die uitgaat van drie soorten voorzie ningen, te weten: huisvestingsvoor zieningen, materiële voorzieningen en andere voorzieningen. lang ook dié prioriteit gaat geven, zo dat snel met de realisering begonnen kan worden", aldus de eerste burger. Waardering- De plannen Bohemen en Breur heb ben in het Verblijfsrecreatief Ont- wikkelings Plan (VOP) inmiddels een hoogste prioriteit. Gedeputeerde van Zeeland, J. B. Ventevogel, sprak zijn bijzondere waardering uit voor de gemeente Westerschouwen, die als eerste in Nederland een plan van der gelijke omvang aan het opstellen is. „Westerschouwen is bezig met een - voor de toekomst noodzakelijke - sa nering van het toeristisch aanbod. Dat hiervoor bij de bedrijven in de boeken moet worden gekeken is noodzakelijk en moet derhalve ge daan worden", zei Ventevogel. Hij doelde hiermee op de selectiemetho de, die Westerschouwen toepast bij alle aanvragen van recreatieve onder nemingen voor uitbreiding. Economi sche noodzaak is hierbij van groot be lang. van de iepeziekte. Niet alleen de geldsteun is van groot belang voor de gemeente, maar ook de meldings plicht van particulieren bij constate ring van dc gevreesde plaag. Door het intrekken van een landelijke ver ordening heeft staatssecretaris A. Ploeg de vreemde situatie gescha pen, dat het ene deel van de gemeen te wel melding moet maken en het andere deel niet tot bestrijding hoeft over te gaan. Dc bewindsman heeft bij zijn onlangs gedane bezoek aan de gemeente toegezegd, deze kronkel in zijn beleid te zullen onderzoeken. Daar bovenop zegde hij 100.000 gul den toe voor de iepeziektebestrij- ding. mits de gemeente een gelijk be drag in het probleem steekt. Gemeen tesecretaris J. W. de Jonge heeft hier voor een oplossing gevonden, waar mee de commissie instemde. Uit de pot 'oliebestrijding stranden' stelde hij voor 100.000 gulden te halen. In de Staatscourant stond namelijk dc ver melding van minister Smit-Kroes, dat zij in de toekomst, mits de Twee de Kamer hiermee akkoord gaat, de grote olievervuiling aan de stranden zelf wil gaan betalen. Dus blijft in dit opzicht de gemeentelijke bestrij- dingspot onaangeschonden. In de la Hoewel dé leden meteen instemden met zijn idee, blijft het voorstel in de MIDDENSCHOUWEN - Aan de uitgesproken wens van b. en w. van Midden- schouwen op korte termijn het door het CDA beloofde schetsje voor een nieuw dorpshuis te Kerkwerve te ontvangen, werd vrijwel onmiddellijk voldaan. CDA-gemeenteraadslid Pia Berre- voets deelde tijdens de finale behandeling van de begroting boven staande schets uit, waarin een oplos sing wordt aangedragen om het dorpshuis tegen de gymzaal aan te bouwen. Geen lange verbindings gang, zoals de gemeenteschets ver toonde, maar een hoofdingang tussen gymzaal en dorpshuis, aan twee kan ten bereikbaar (zie pijlen). De hoofd ingang van het dorpshuis is in dit plan dus georiënteerd op het ingeslo ten binnenterrein, waarop drie loop routes uitkomen: het bestaande voet pad, één langs de zijkant van de kerk en één naar parkeerplaatsen. De plaats van het huidige oude Ver enigingsgebouw (met parkeerrruim- te) wordt op de schets aangegeven met de letters B.S., waarmee eventue le nieuwbouw van de bijzondere school wordt bedoeld. Het CDA kijkt namelijk verder dan naar de nabije toekomst, want behalve een even tueel mortuarium wordt als toe komstig parkeerterrein gedacht aan de ruimte tussen de kerk en dat nieu we gebouw voor de basisschool. Die nieuwe parkeerruimte kan voor kerk en dorpshuis worden gebruikt, 's avonds voor stalling voor auto's en overdag als verharde speelruimte voor schoolkinderen, met eraan gren zend de overgebleven oppervlakte van de speelweide. Door het dorpshuis in vergelijking met de eerdere schets van de gemeen te negentig graden te draaien, kan volgens de CDA-schets (uitgevoerd door Buro Kort en Verton) de ge wenste grotere afstand ontstaan tot de woningen in de omgeving. la, totdat de rijksoverheid met een oplossing komt voor het probleem van de bestrijdingsplicht voor de plaatselijke bevolking. Verder kwam de moeizame aanleg van het fiets- en voetpad aan de Hoogenboomlaan nog ter sprake. Mede door het vooralsnog uitblijven van een financiële overeen komst met een familie 'over het af staan van het parkeerterrein blijft daadwerkelijke aanleg nog steeds achterwege. J. de Korte, die bij de bedoelde plaats een consumptietent heeft, sprak tijdens de spreekmogelijkheid zijn bezorgdheid uit over zijn omzet, die door het wegvallen van de par keerplaats mogelijk zal zakken. Op de vraag van commissielid J. Janse (VVD) of de aanvoer van de consump tie-artikelen door het wegvallen van de parkeerplaats in gevaar zou ko men, antwoordde De Korte ontke nend. De gemeente gaat nu bij het ad viesorgaan Onroerende Zaken advies vragen over een een eventueel ge wenste vergoeding bij de aanleg van het pad. Het plan van het fiets- en voetpad speelt al zo lang, dat de le den L. Tieleman (CDA) en Janse voor zichtig te kennen gaven, niet veel meer te voelen voor het project. PvdA-lid J. C. Hendrikse kon zich hierachter niet scharen en sprak zijn voorkeur uit voor het voortzetten van de aanleg. Sinds kort is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat het par keerterrein wordt opgeschoven naar de Prinsenhoeve. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 De informatieve raadsbijeenkomst op woensdag 4 december, waarover van gedachten zal worden gewisseld over dit onderwerp, zal openbaar zijn en het karakter dragen van een com missievergadering algemene be stuurlijke zaken, aldus werd P.v.d.A.- raadslid W. G. Renden donderdag avond toegezegd. De bevolking kan dus (met inacht neming van „spelregels") meepra ten. Peuterspeelzaal Een andere vraag van Renden, over de lokatie van noodlokaal uit Kerk werve dat in Scharendijke als peu terspeelzaal gaat dienstdoen, werd deze raadsvergadering eveneens be antwoord. Het college denkt aan het terrein aan de Middelplaatstraat, achter de brandweergarage, bij het bestaande speeltuintje. De volgende raadsvergadering (woensdag 18 de cember) kan de raad daarover een concreet voorstel verwachten. Fietspaden Andere beloftes van het college wa ren: proberen subsidie te verkrijgen voor fietspaden langs de Elkerzeese- weg en de Zwaardweg (waarbij een forse financiële last voor de gemeente moet worden ingecalculeerd), en in samenspel met de andere Schouwen- Duivelandse gemeenten blijven age ren tegen de onderbezetting bij de rijkspolitie. De WD kan rekenen op de ge vraagde lijst van hoeveel bouwgrond in Middenschouwen aanwezig is voor partuliere bouw, hoeveel daarvan de laatste twee jaar verkocht is en hoe de bouwgrondprijzen liggen ten op zichte van de naburige gemeenten. Over verbetering van haventje Flaauwers kan in februari een voor stel worden verwacht. Met de besteding van het overschot 1984, na de begrotingsbehandeling het tweede en laatste punt van de agenda, ging de raad akkoord. Daar onder was 20.000 gulden ten behoeve van een sociaal noodfonds, dat voor lopig voor drie jaar wordt ingesteld. G. C. L. Rech, lid van de dorpsge meenschap, maar vooralsnog uit ei gen naam sprekende, stoort zich in het voorstel van b. en w. vooral aan de passage, dat b. en w. de dorpsgemeen schap zelf gaan vragen minder hard te rijden in het dorp. „Daar klopt niets van. De Serooskerkse bevolking haalt het niet in haar hoofd, om hard door de kern te rijden. Het gaat om het zogenaamde sluipend verkeer, dat met een 'ritje Serooskerke' de stoplichten van de provinciale weg kan mijden", legt Rech uit. Vader Zelf vader van twee kinderen, die al beiden een verkeersongeval (zon der ernstig letsel overigens) in Se rooskerke hebben meegemaakt, denkt hij vooral aan de verkeersvei ligheid. B. en w. van Westerschouwen maken in het raadsstuk duidelijk dat met het plaatsen van borden alléén weinig bereikt kan worden. De ver keerssituatie moet zo zijn, dat de au tomobilisten als het ware niet harder willen of kunnen. Rech blijft met zijn aanhang echter van mening, dat 30 km-borden een eerste stap naai de veiligheid kun nen betekenen en dat het gemeente bestuur tot deze verkeersmaatregel moet overgaan. „Ik hoop dat onze aanwezigheid bij de vergadering eni ge invloed zal hebben om de besluit vorming", aldus Rech. DEN HAAG - De PvdA zal maan dag tijdens een uitgebreide commis sievergadering (UCV) over het werk gelegenheidsbeleid in een motie bepleiten de beoordeling van „terug- ploegprojecten" die langdurig werk lozen aan werk helpen, over te heve len van het ministerie van Sociale Zaken naar de provincies en de vier grote steden. SEROOSKERKE - De leden van de Dorpsgemeen schap Serooskerke hebben van het Westerschouwse col lege van b. en w. nul op het rekest gekregen, bij de vraag naar 30 km-borden in het dorp. De gemeenteraad verga dert hier maandag 18 november over en daarbij zal ook een delegatie vanuit Serooskerke de bijeenkomst bijwo nen, om de eis kracht bij te zetten BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen heeft als één van de eerste gemeenten in Zeeland een landschapsbeleidsplan opgesteld. Voornaamste reden hiervoor is het brengen van een gedegen structuur in de bescherming en verbetering van het landschap. Een be langrijk voordeel hierbij is, dat de gemeente met het be leidsplan in de hand veel gemakkelijker subsidies van het rijk kan krijgen. Dit kregen de leden van de commis sie openbare werken woensdagmiddag te horen tijdens hun vergadering in het gemeentehuis. Burgemeester doet appèl op raadsledenom snel te handelen BURGH-HAAMSTEDE - Met de toeristische plannen van de gemeente Westerschouwen wordt werkgelegen heid geboden aan 60 tot 80 personen. In het hoogseizoen breidt dit zich zelfs nog uit tot zo'n 150 arbeidsplaatsen. Het is in het belang van de gehele gemeenschap, dat de gemeenteraad van Westerschouwen op korte termijn haar goedkeuring geeft aan de plannen Bohemen en Breur, om zo de verwachte werkloosheid bij het aflopen van de Deltawerken op te vangen. Uitstel van de uitbrei ding is een slechte zaak en het college van b en w stelt al les in het werk, om de raadsleden, die nu op de CDA- fractie na, de boot nog even willen afhouden, van het be lang te overtuigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4