Veroorzaker kettingbotsing rijksweg schuldig verklaard 4 Redelijke belangstelling bij Oosterlandse rolemmeravond Geen straf voor overtreding IJkwet Concordia- Passage geopend ELEKTRO LIEVENSE installatiebedrijf Gedeputeerde wil nog meer naaktstranden S DEURLOO BV, Bejaarde man reed stapvoets ZIER1KZEE - 400,— boete of acht dagen vervangende hechtenis hoorde de overigens afwezige A. J. S. uit Amersfoort tegen zich eisen en vonnissen don derdagmiddag op de zitting van het kantongerecht. Op 1 januari dit jaar had S. op rijksweg 18 (N-59) onder Oosterland stapvoets gereden met zijn auto, waardoor achter hem een kettingbotsing ontstond waarbij één dode viel te betreuren. Hem werd ten laste gelegd: stil staan of vrijwel stil staan danwel stapvoets rijden op een autoweg en op die manier het overig verkeer in gevaar te hebben gebracht. MIDDELBURG - Gedeputeerde van Zeeland J. B. Ventevogel vindt het een goede zaak, wanneer alle badplaatsen in Zeeland overgaan tot het creëren van een naaktstrand. Hiermee wordt het belang van voor- en tegenstanders gediend en kunnen ergernissen worden voorkomen. Hij zei dit donderdag tijdens de in fomarkt voor toerisme in Middel burg. Dit naar aanleiding van het on langs genomen besluit van de ge meente Domburg, om een naakt strand in te ruimen, in navolging van de gemeente Oostburg. ,,Het is be stuurlijk gezien van belang, dat de mogelijkheden, om aan de wensen van voor- en tegenstandei's tegemoet te kunnen komen bestaan". Vervolg van pagina 1 achtig over: Bijna modern voor Zie- rikzee, maar een aantrekkelijke stijl om in stand te houden." Zoals hij het evenzeer plezierig vond, dat het betrokken restaurant weer onder de oorspronkelijke naam .Concordia" wordt voortgezet: ,,De bevolkirg hield het daar toch al bij, die accepteert geen nieuwe..." Namens het promotiebureau be dankte directeur F. J. Panhuyzen het gemeentebestuur voor het construc tieve meedenken en Passage-eigenaar Zuidervaart voor het geven van de aanzet tot de kostbare ingreep. De Passage-winkeliers werden geprezen voor hun optimale medewerking aan de (veel overlast bezorgd hebbende, maar ook in hun belang gepleegd zijnde) aanpassing. Nieuwe gegadigden Het is de bedoeling dat er zich nog twee winkeliers bijvoegen. Een mai ling van 1800 brieven leverde terstond al vier kandidaat-gegadigden op, overigens niet van Schouwen- Duiveland afkomstig. Er is nog een forse winkelruimte vrij, die waarschijnlijk (kostendruk- kend) in tweeën zal worden verhuurd. Vrijdag kwam het eigenlijk goed uit, dat deze unit nog leeg stond, want daar kon zich toen mooi de pop penkastvoorstelling afspelen, waar mee de jeugd deelgenoot werd ge maakt van de feestvreugde rond de hernieuwde Concordia-Passage. Burgemeester De Meester opent de roldeur naar de Passage. wezig waren. Van Bommel haalde in zijn inlei ding aan, dat - veelal via ingezonden stukken in db krant - kritiek is gele verd op de veronderstelde ondemo cratische besluitvorming betreffende de invoering van de rolemmer. In dit verband wilde Van Bommel dan ook een duidelijk misverstand uit de weg ruimen door de aanwezigen een in zicht te geven in de structuur waar binnen de Reinigingsdienst opereert. De dienst is tot stand gekomen via een gemeenschappelijke regeling van alle gemeenten op Schouwen-Duive land, die uit de gemeenteraden (ver tegenwoordiging van de bevolking) Mr G. N. voerde namens verdachte het woord omdat S. zich bijna letter lijk was dood geschrokken toen hij later hoorde waaraan hij schuldig zou zijn. S. heeft sindsdien ernstige hart klachten en het was niet verantwoord ter zitting te verschijnen. De zaak afgevaardigden hebben aangewezen in de raad van bestuur van de dienst, waaruit vervolgens het dagelijks be stuur is gevormd. Het voornemen tot invoering van de rolemmer is ook in de gemeenteraden aan de orde ge weest, die zich in positieve zin heb ben uitgesproken. Video Aan de hand van een video-prn- sentatie kregen de''aanwezigen in zicht in hei functioneren van de Rei nigingsdienst, wan' bij met name ook diende overigens al op 10 oktober voor het kantongerecht, maar werd aangehouden om nog een getuige te kunnen horen. Die was er nu ook: J. M. H. uit Soest die als eerste automo bilist achter de witte Mercedes van S. reed op die gedenkwaardige dag. aandacht werd geschonken aan het belang van een ge? cheiden afval-inza- meling voor wat oetreft glas, papier, kleding en prob'eemstoffen. Directeur Lan iman, gaf een uiteen zetting over de motieven welke heb ben geleid tot V et invoeren van de rol emmer. Hij noemde met name het terugdringen van het afvalaanbod door het verdwijnen van de plastic- zakken, c'.e personeelsomstandighe- den (met name de beladers) en de be tere beheersbaarheid van de kosten. Bovendien zal er geen afval meer op de strr.at achterblijven, zoals dat nu gebeurt bij zakken die stuk gaan. Landman deelde mede, dat op 29 no vember a.s. de eerste rolemmers wor den afgeleverd in een gedeelte van Oosterland, terwijl het overige deel begin volgend jaar aan de beurt komt. Vla video-opnames kon men ver volgens getuige zijn van de praktijk ervaringen met der rolemmer in 's-Gravcnhage en Hoek van Holland. Tevens was er een primeur, doordat in Oosterland de beelden konden worden getoond van het ophalen van de rolemmers in Zierikzee. Aan het slot van de avond maakte een aantal aanwezigen gebruik van Na de belofte te hebben afgelegd verklaarde H. knap te hebben moe ten remmen toen plotsklaps de witte wagen voor hem verscheen. Toen hij stil stond zag hij dat het obstakel stapvoets verder reed, verderop weer stopte alsof er iets werd gezocht. In zijn spiegel zag getuige het ongeluk gebeuren, reed achter verdachte aan, noteerde het kenteken en keerde te rug naar de plaats des onheils. Het autonummer gaf hij door aan de poli tie die reeds ter plaatse was. Zo is het gegaan, het is de waarheid, getuige zei zich niet te kunnen vergissen. Officier van justitie mr T. H. W. Stein wilde bij de ten laste legging niet direct van dood door schuld spreken. De getuigeverklaring van H. achtte hij van groot belang: deze was de enige die iets over de snelheid van S. kon zeggen. „Stapvoets is dus stapvoets, zeker in aanmerking geno men dat verdachte heeft verklaard 'altijd erg rustig te rijden'. Ik acht het feit wettig en overtuigend bewe zen en zie in de gevolgen een kleine mate van verwijtbaarheid. Vandaar ook een forse boete: 400,— of acht dagen". Mr G. N. zei het redelijk te vinden dat de officier niet direct een verband legde tussen de overtreding en dode lijk ongeluk, maar wilde het mede schuldig graag geschrapt zien. ,,Mijn cliënt reed rustig door het Zeeuwse land en was zich niet bewust wat er achter hem gebeurde. Hij voelt zich niet schuldig aan het gebeuren en ik voel met ze mee. Moeten we deze be jaarde man de rest van zijn leven op zadelen met een dood door schuld? Ik vraag u de afwezigheid van schuld te vorderen". In tweede instantie verklaarde offi cier Stein dat daar geen sprake van kon zijn omdat de overtreding bewe zen werd door diverse getuigenver klaringen. Stapvoets rijden op rijks weg 18 is geen normaal verkeersge drag, zo vindt mr Stein. Feiten zijn feiten Kantonrechter mr W. F. van Solinge begon zijn vonnis met te stellen dat het er niet toe doet hoe oud men is. ,,Als de feiten zo zijn, zijn ze zo, óók voor een man van zeventig!" Van So linge constateerde dat niet bewezen werd dat de man stil heeft gestaan. Dat punt van de ten laste legging ver viel, maar de rest hield ook Van So linge staande als bewezen. Het rijge drag vond de kantonrechter verkëers- gevaarlijk, dat ook bleek uit de ge volgen. De dood van een der slachtof fers komt wel degelijk voor eeh deel ;voor rekening van S. „Straf is voor dergelijke gevallen overbodig voor degene die zich de ge volgen aantrekken, zoals in dit ge val, maar daar houdt het recht geen rekening mee. De eis van 400,— is niet veel, maar ik ga niet hoger", al dus het oordeel van Van Solinge. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 WASHINGTON - De Amerikaanse boeren zullen dit jaar een record- oogst aan graan binnenhalen, zo blijkt uit de jongste schattingen van het ministerie van Landbouw in de Verenigde Staten. de mogelijkheid tot het stellen van vragen, waarbij de keuze tussen een grote en een kleine emmer aan de or de kwam. Daarbij bleek dat verzoe ken om een kleine emmer uiterst kri tisch en aan de hand van een aantal criteria wordt beoordeeld. Het nadeel van een kleine emmer is volgens de Reinigingsdienst name lijk. dat deze problemen oplevert bij het beladen. De praktijk leert tevens, dat bij tuinafval de kleine emmer al gauw ontoereikend is. Voorts werd aandacht besteed aan het feit. dat op grond van uitspraken van de be lastingrechter er thans geen moge lijkheid bestaat om een variabel rei nigingsrecht te berekenen voor gezinnen en bejaarden. Landman lichtte desgevraagd toe, dat de emmer een gemiddelde duur zaamheid heeft van 10 jaar Verder stelde hij dat getracht zal worden problemen met de centrale inzamel- plaatsen in overleg met de buurtbe woners op te lossen. Tenslotte kwam de vraag aan de orde over de aanspra kelijkheid ten opzichte van de em mer. die in bruikleen wordt ver strekt. Landman deelde mede, dat wellicht in de toekomst aandacht wordt be steed aan de inzameling van glas in het buitengebied. Voorzitter van de Reinigingsdienst Den Boer besloot de informatieve avond en haalde hierbij de geschiedenis aan van de verschillende veranderingen in het verzamelen van huisvuil. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 Zierikzee Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere zondag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Mu ziek onder woorden. 20.15-21.45 uur. Iedere maandag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling muziek onder woorden. 10.00- 11.30 uur. Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30-21.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. M.B.v.O. 15.00-15.45 uur. Haamstede Duinoord. M.B.v.O. 14.00-14.30 uur. Gymzaal. M.B.v.O. 16.00-16.45 uur. Rencsse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Volksdansen voor ouderen. 10.30-11.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. M.B.v.O. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30-20.00 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Tfeken en schilder club „De Tbkenaars". 19.00-21.30 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharcndijke Dc Putmcet. Bijeenkomst Modelbouw- en hobbyvereniging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6. tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1. tel. 2291; mevr. H. Kelder. Schoepstimmerdijk 42, tel. 4317. Iedere maandag en donderdag Zierikzee Seniorensoos voor heren in UVV- gebouw van 13.30-16.30 uur. Zaterdag, elke veertien dagen Kerkwerve Pnielkerk Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september. 09.30-11.30 uur. Vrijdag 15 november Zierikzee De Graanbeurs. Vakbondsavond F.N.V. Schouwen- Duiveland. 19.45 uur. Huis van Nassau. Bingo-dansant voor alleenstaanden en echtparen, Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kantine SV DFS. Jeugdregiobijeen- komst KNVB. 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Le denvergadering Varkenshond. 19.30 uur. Zaterdag 16 november Zierikzee De Zuidhoek. Contactdag ANIB. 10.30 uur. „De Lichtboei", Poststraat 37. Uit voering Jeugdmuziekkorps. 19.00 uur. Clubgebouw P.V. Gevleugelde Vrien den. Prijsuitreiking en bingo. 20.00 uur. Ellemeet 't Dorpsuus. Toneeluitvoering toneel vereniging „Ellemeet". Aanvang 19.30 uur, zaal open vanaf 18.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Gezellige middag bejaar- densoos. 14.00 uur. Maandag 18 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Phila- telica, afd. Schouwen- Duiveland. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad Wes- terschouwen. 19.30 uur. Renesse Restaurant Wapen van Zeeland. Jaar vergadering IJsvereniging Renesse. 20.00 uur. Zonnemaire Groene Kruis-gebouw. Verkoping Welfare Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00 uur. Middelburg Zeeuws Museum. Opening expositie Lidy Hoewaer. 16.30 uur. Dinsdag 19 november Zierikzee Huis van Nassau. Knutselmiddag. 14.00 uur. Huis van Nassau. Lezing „Hond en gezin". 20.00 uur. RSG Professor Zeeman. Vergadering oudercommissie, instelling ouder raad. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal Ger. kerk. Vergadering NCVB afd. Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Stadhuis. Overhandiging boek Cdk Boertien. 19.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP. 20.00 uur. Noordgouwe Van de Weyde. Bijeenkomst R.A.K. 20.00 uur. Bruinisse „In 't Opper." Verkoping Welfare Vanaf 14.00 uur. Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Bijeenkomst over recht op nabestaan. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Symposium Zeeuwse Landinrichting. 19.45 uur. Woensdag 20 november Zierikzee Corneliastichting in hal van gebouw aan het Havenpark. Verkoop zelfge maakte handwerkjes bewoners. 10.00-11.00 uur en 14.00-16.00 uur. 's Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen- Duive land. 14.00 uur. Sint-Domusstraat 106. Optreden pop pentheater Alteklein. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Geza menlijke bijeenkomst CPB/NCVB met lezing over 'Vrouw en Geweld'. 19.45 uur. Gereformeerde kerk, St. Domus- straat. Algemene ledenvergadering Kruisvereniging Schouwen- Duive land. 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Scharcndijke Ger. kerk. Zwarte Plein. Ontmoe tingsbijeenkomst werkgroep gewe- tensvervolgden. 19.45 uur. Donderdag 21 november Zierikzee Corneliastichting in hal van gebouw aan Havenpark. Verkoop zelfge maakte handwerkjes bewoners. 10.00-11.00 uur en 14.00-16.00 uur. De Wieken. Welfare-verkoop. 14.30- 20.00 uur. Kerk St. Domusstraat. Bijeenkomst Industrie- en voedingsbond CNV. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 22 november Zierikzee Corneliastichting in hal van gebouw aan Havenpark. Verkoop zelfge maakte handwerkjes bewoners. 10.00-11.00 uur en 14.00-16.00 uur. Restaurant Mondragon. Coöperatie- middag CCC-West-Nederland. 14.15 uur. Mondragon. Najaarsvergadering Stad en Lande. 19.30 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Vogel- tentoonstelling Zang en Kleur. 19.30- 23.30 uur. OOSTERLAND - In het dorpshuis „Oosterhof" werd deze week een voorlichtingsavond gehouden over de in voering van de rolemmer. Een kleine 30 belangstellen den maakten van de gelegenheid gebruik zich uitvoerig te laten informeren over het wel en wee van de reeds veelbesproken rolemmer. Het bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland werd deze avond vertegen woordigd door J. van Bommel en W. den Boer, terwijl van de dienst tevens J. Landman (directeur) en Post aan- Aanprijzen in ponden mag niet ZIERIKZEE - „Een hóógst ernstige zaak con cludeerde kantonrechter mr W. F. van Solinge met een glimlach om de mond, toen 'verdachte' C. L. donderdagmiddag voor het hekje verscheen. L., ei genaar van een supermarkt aan de Melkmarkt in Zierikzee had het bestaan om zijn groenten en fruit per pond aan te prijzen en dat is een overtreding van de IJkwet. Op 3 november van het vorig jaar had een volijverige politieman zich in de supermarkt begeven en daar maar liefst in dertig-voud de over treding geconstateerd en Van Solinge las het hele assortiment groenten en fruit dat aldus per pond werd aangeprezen, ter zitting voor. De eige naar (L. dus) werd 'staande gehouden' zoals dat heet en gesommeerd be doelde overtreding ongedaan te maken. De agent beloofde later op de dag nog eens te komen kijken of een en ander in orde zou zijn hetgeen hij ook deed. „Ik schaam mij" „Die man moet er werkelijk een dagtaak aan hebben gehad! Zou er niets anders te doen zijn geweest? Ik heb er zo mijn eigen gedachten over, maar meneer de officier van justitie: ik schaam me een beetje. Ik vraag me af waar is Justitie eigenlijk mee bezig als dergelijke zaken worden aangedragen", aldus de kantonrechter. En tegen verdachte: „U bent dus ernstig in gebreke gebleven. De IJkwet zegt dat u uw waren in kilo's mag aanprijzen of in delen van kilo's. Weet u eigenlijk wel wat een kilo is? Nee dat weet u natuurlijk niet. Ik zal het u zeggen, want ik heb me goed voorbereid op deze zaak", waarna Van Solinge de IJkwet erbij pakte en voorlas wat volgens de conventie van Genève een kilo is, de massa van platina etc. „Sorry hoor", klonk het daarna voor dit uit stapje. .1 Jgyx 'Jj. Gedaagde L. gaf vervolgens officier en kantonrechter een lesje ge schiedenis, want volgens hem was het hele gedoe rond pond en ons ach terhaald. Vroeger was het zo, dat een verwisseling zou kunnen optre den met het Engelse pound, dat 453,6 graam woog. Handelaren holden soms het bekende pondgewicht van onderen uit tot die 453,6 gram, waardoor uiteindelijk de consument de dupe werd. Met de invoering van de electronische weegschalen kunnen klanten niet meer benadeeld worden en zou er dus best weer per pond verkocht mogen worden. Officier van justitie, mr T. H. W. Stein was speciaal voor deze zaak naar de Middelburgse markt geweest om eens te kijken hoe daar groen ten en fruit werden aangeprezen: alles per kg of per stuksprijs. Tegen de kantonrechter: „U komt daar wellicht nooit Hij vond in deze zaak echter een stukje consumentenbescherming en stelde dat niet voor niets een eenheid in maten en gewichten in Europa werd ingesteld. Om ver warring met de Engelse pound en ounce te voorkomen werd het pond en het ons afgeschaft. Niet onbelangrijk „Iedere winkelier weet dat. Een overtreding komt niet vaak voor, juist omdat iedereen het weet. Maar omdat het zo weinig voorkomt is zo'n overtreding niet zo onbelangrijk als u schetst. De agent had zelfs nog verder kunnen gaan door de hele voorraad in beslag te nemen toen bleek dat L. niets veranderd had. Dat heeft hij niet gedaan, hij handelde juist. Ik acht de feiten wettig en overtuigend bewezen en eis voor deze overtreding 60,— boete, bij niet betaling te vervangen door twee dagen hechtenis". Een duidelijk andere mening dan mr Van Solinge er op na hield, die echter wel toe gaf dat de agent in kwestie juridisch gezien wel gelijk had en heeft. „Gezien de IJkwet is de zaak in orde, maar toch: Justitie, wat doe je. Een pond is toch een pond, en dat weet toch iedereen? U koopt toch in het weekeinde ook een ons worst?" (tegen de officier, red.) „U kiest voor deze behandeling, dat is uw recht, maar het stoot mij tegen elk ge voel. Juridisch? Ja. Maatschappelijk? Nee". Tegen verdachte: „Ik stel vast dat de overtreding is begaan en bewezen. Ik verklaar u schuldig zonder strafoplegging. Dat is overigens géén vrijkaartje om de ponden te laten staan, knoop dat goed in uw oren!" L. beloofde plechtig voor taan geen strafbare feiten te zullen plegen en het aanprijzen dusdanig te veranderen dat agenten niets meer te schrijven hebben in zijn super markt. Einde laatste bedrijf van een klucht in één deel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2