Basisschool Renesse in het teken van muziekonderwijs Beroep op actief beleid n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag' li november 1985 Nr. 23827 5 Druk bezochte ouderavond RENESSE - In de gemeenschapsruimte van de openba re basisschool 't Staepel'of te Renesse werd een behoor lijk bezochte ouderavond gehouden. Aansluitend op de ontmoetingsweek tussen muziekscholen en basisscho len, welke in de week van 7 tot en met 11 oktober werd gehouden en waaraan door de school van Renesse werd deelgenomen, stond de avond min of meer in het teken van muziekonderwijs. Voor de pauze kwam dit tot uiting- in een demonstratie door leerlingen van de klassen zes, zeven en acht, die lieten zien dat het tegenwoordige mu ziekonderwijs méér is dan alleen maar een liedje zingen. Uit deze demonstratie werd o.a. duidelijk dat veel aan dacht wordt besteed aan de ontwikkeling van het rit misch gevoel. Klas zes toonde hoe een eenvoudig sprookje, omlijst met zang en ritme effecten, kan uitgroeien tot een aller aardigst hoorspel. De klassen zeven en acht lieten zien en horen op hoe veel manieren een liedje kan worden gezongen en hoe dit liedje kan wor den begeleid op zelfgemaakte instru menten. Eveneens met zelf gemaakte instrumenten liet de groep d.m.v. rit mische effecten ,,een trein voorbijra zen". Na de pauze werd door Hans Keu- kelaar, coördinator van het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vor ming en Marijke Audenaerdt, consu lente muzikale vorming, een en ander verteld over kunstzinnige vorming in het.algemeen en muzikale vorming in het bijzonder. Eén basisschool De avond werd geopend door A. J. Padmos, voorzitter van de ouderraad, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de heer W. Bitter, die op de gemeentesecretarie de onderwijsbe- langen behartigt. Vervolgens vestig de hij de aandacht op het feit dat deze avond de eerste ouderavond was sinds per 1 augustus de openbare la gere school 't Staepel'of en de open bare kleuterschool ,,De Duinkonijn tjes" zijn samengesmolten tot één basisschool. Deze verandering bracht met zich mee dat ook de ouderraden van de beide scholen zijn samengevoegd tot een ouderraad. Het voorstel om deze ouderraad, die in zijn nieuwe sa menstelling nog slechts eenmaal bij een was, door te laten werken en pas op de ouderavond volgend najaar verkiezingen te houden, werd aange nomen. Evenals het voorstel om de ouderbijdrage, die op de beide scho len nogal uiteen liep, vast te stellen op 17,50. De directeur van de school, J. H. Blom stelde dat op Renesse, evenals overal elders, het lager- en kleuteron derwijs samen als basisschool op weg zijn. Hij legde uit dat één maal per week een teamvergadering wordt ge houden en dat wordt gepoogd zo veel mogelijk gezamenlijk projecten op te zetten. In het kader wees hij erop dat er ook gestreefd wordt om binnen kort een project op te zetten met alle scholen van Westerschouwen geza menlijk. Verder wees hij op de noodzaak er voor te waken dat de eigen identiteit van de kleuter in de basisschool ge handhaafd blijft. Binnen het onder wijs zijn stemmen te horen die bewe ren dat op verschillende grote scholen de kleuters dreigen onder te sneeuwen. Moeilijk te volgen Overigens was Blom de mening toe gedaan dat het voor veel ouders erg moeilijk moet zijn de ontwikkelin gen te volgen. Er zijn zo hier en daar nogal wat tegenstrijdigheden te con- stateren. Aan de ene kant worden op de televisie beelden getoond hoe het in het moderne onderwijs toegaat en deskundigen vertellen daarbij dat het op deze manier allemaal beter zal gaan. Aan de andere kant staat in de krant te lezen dat er met het moderne onderwijs nogal wat kinderen van de basisschool afkomen die onvoldoen de kunnen lezen en schrijven. Ook het computeronderxvijs op de basisschool werpt vraagtekens op. Vele scholen, waaronder Renesse, kregen vorig jaar door het ministerie een extra leerkracht toegewezen in het kader van het W.P.O. (Werkloos heids Project Onderwijs), om een computerproject op poten te zetten. Nauwelijks een jaar later vertelde een voorlichter van het zelfde mini sterie op een onderwijsdag in Hein- kenszand dat aan de ontwikkeling van het computeronderwijs op de ba sisschool een zeer lage prioriteit wordt toegekend en dat er daarom weinig geld hiervoor ter beschikking zal worden gesteld. Het apparaat moet worden gezien als een leermid del zoals bijv. kwartetspelen en taalspelletjes. Programmeren moet op de basisschool al helemaal niet aan de orde komen, werd de onder wijzers in Heinkenszand voorgehou den. Een leermiddel dus, maar dan wel een heel duur leermiddel, vond Blom. En zo zal men het apparaat op Renesse ook gaan gebruiken. Een voordeel daarbij is dat de kinderen op deze manier in staat zijn zich ver trouwd te maken met de computer. Veel waardering had Blom voor de mensen op het gemeentehuis, die zich door een lawine van lang niet altijd even duidelijke regeltjes heen moe ten worstelen. Respect ook voor de schoolbegeleidingsdienst van het R.P.C.Z.(Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland). Tbt slot stelde Blom dat hij onmogelijk precies kon vertel len wat er allemaal gebeuren gaat. Hij stelde dat het personeel van de school zal proberen mee te doen aan bepaalde ontwikkelingen binnen het onderwijs, maar dat men zeker niet ten koste van alles alle nieuwe ont wikkelingen wil volgen. ,,Want", al dus Blom, „we willen niet dat er bij ons na acht jaar kinderen van school gaan die niet kunnen lezen". Na de pauze, waarin de ouders een tentoonstelling konden bekijken van werkstukken die de kinderen van de school hadden gemaakt op het thema muziek, was het woord aan de heer Keukelaar. Hij legde uit dat het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinni ge Vorming een provinciale instelling is, gevestigd te Middelburg, die ten dienste staat van het onderwijs in heel Zeeland. Alle scholen kunnen zich tot het Steunpunt wenden vöor gratis hulp of advies ten aanzien van kunstzinnige vorming. Kritisch opstellen Hij zette uiteen dat bezig zijn met kunstzinnige vorming betekent bezig zijn met de zintuigen om daardoor dingen te ontdekken. Doelstellingen zijn o.a. beter met elkaar te leren om gaan. Verder te leren zich kritisch op te stellen en te beoordelen, maar aan de andere kant ook elkaar te leren waarderen. Ook beoogt men de fanta sie te ontwikkelen en te leren gevoe lens te uiten. Na zijn inleiding vertoonde de heer Keukelaar dia's waarop kinderen be zig waren met allerlei vormen van kunstzinnige ontwikkeling, van bijv. dans en beweging tot het maken van gipsafdrukken en batikken. Marijke Audenaerdt spitste zich ver volgens toe op het muzikale aspect van kunstzinnige vorming. Zij stelde dat deze vorming belangrijk is voor o.a. de persoonlijkheidsontplooiing en de ontwikkeling van sociale be wustwording. Bij muzikale ontwik keling zijn verschillende hoofdaspec ten te onderscheiden. Zo moet o.m. aandacht worden besteed aan het luisteren naar, het maken van en het noteren van muziek. Na haar inleiding toonde ze in een modelies, waarbij de aanwezige ou ders als leerlingen fungeerden, hoé een verantwoorde, aantrekkelijke les kan worden opgebouwd. Zo werden ritmische teksten nagezegd, gezon gen, in handen en op dijen geklapt en een aantal ouders kreeg zelfs een in strument te bespelen. Iedereen moest er aan geloven, de een met enthou siasme, anderen met gemengde ge voelens. De avond werd besloten door de heer A. J. Padmos, die de beide spre kers een geschenkenbon aanbood. Ouders in actie op de ouderavond van 't Staepel'of. Z1ERIKZEE Televisie Van Gewest tot Gewest besteedt woensdag 13 november onder voorbe houd aandacht aan de gevolgen van het aflopen van de Deltawerken voor Schouwen-Duiveland. Het program ma via Nederland twee begint om 19.22 uur. Oudercommissie De oudercommissie van de rijks scholengemeenschap Professor Zee man vergadert dinsdag 19 november in de aula van de school. De bijeen komst, die om 20.00 uur begint, heeft op de agenda onder meer de instel ling van de ouderraad en de verkie zing van de leden ervan staan. Me vrouw Straijer spreekt voorts over het thema Omgaan met zakgeld door kinderen van twaalf tot achttien jaar BURGH-HAAMSTEDE Vergadering NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Burgh-Hnamstcde ver gadert op 19 november in de zaal van de gereformeerde kerk, aanvang 19.45 uur. Spreekster van deze avond is mevrouw M. Hack-Engel over het onderwerp Vrouw en arbeid. BROUWERSHAVEN Hartstichting De Schouwen-Duivelnndse Hart stichting heeft wederom een reani- matiecursus gehouden en wel in Brouwershaven. De volgende deelne mers behaalden na drie bijeen komsten het diploma: de dames Gocmans-Moormond, Hoekman, v. d. Velde, Blom-Schaleven, Bakker, Den Boer-v. d. Panne, Passchier. De Ruy- ter en Van Nieuwenhuyze. Ook de he ren Van 't Hof en Heinen behaalden het benodigd aantal punten. De cur sus krijgt dinsdag, morgen dus, een vervolg in Oosterland. Voor informa tie: 01117-1207 en 1544. SIRJANSLAND Reformatorisch Het Refoi motorisch Contact Or gaan Schouwcn-Duivoland heeft voor woensdag 13 november een vergade ring belegd in het verenigingsge bouw te Sirjansland. Ds. Haars, Ne derlands Hervormd predikant te Haaften, houdt een lezing over de Verzoening. Aanvang van de bijeen komst: 19.45 uur. BRUINISSE Zustervereniging De Gereformeerde Vrouwen Con tactgroep brengt woensdag 13 novem ber een bezoek aan de zustervereni ging te Bruinisse. Het onderwerp van de informatieve avond, die om 19.45 uur begint, is Openbaring 20 vers 1 tot 10. Ir. drs. H. N. J. Smits biedt burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer een exemplaar van het rapport: .Storm in de luiote van de kering?" aan. Vervolg van pagina 1 In zijn visie kan en moet Neeitje Jans een soort 'recreatief en toe ristisch venster van Nederland' wor den, een blijvende publiekstrekker zonder 'Afsluitdijkeffect' (één keer gaan kijken en daarna niet meer). Kamperen bij de boer In uitbreiding van de faciliteiten voor het kamperen bij de boer zag hij andere positieve economische effec ten. Vanuit die visie pleitte hij voor druk door het provinciaal bestuur op de in dit opzicht nog onwillige frac ties van CDA en PvdA. Verdere mogelijkheden voorzag Te Veldhuis in een goede zoetwatervoor ziening hetgeen in Zuid-West Neder land en vooral op Schouwen- Duiveland tot een aanzienlijke pro ductieverbetering en -uitbreiding en dus van de werkgelegenheid tót ge volg zou hebben. Persoonlijk deed hij daarop de toezegging zeer binnenkort in nader overleg te treden hierover met collega's en de meest betrokken ministers. Enthousiast sprak hij over het aan vankelijke voorstel van CDA Tweede Kamerlid C. Eversdijk om de droog vallende gronden in het Krammer-' Volkerak een landbouwbestejilniing, te geven. Teleurgesteld was Te Veld huis over het feit, dat gfénoeind Twee de Kamerlid dat voorstel inmiddels weer heeft verlaten. In het verhaal van Te Veldhuis paste uiteraard ook nog de aandacht voor de Vaste Oeververbinding Westerschelde (VOW). Hoewel hij zich kon vinden in de argumenten van de regering om de VOW in huidige vorm en tracé af te wijzen, was hij wel van mening, dat het onderzoek naar de realisering van "een" VOW moet wor den voortgezet. Ook hierin vond hij, dat G.S. van Zeeland het voortouw dienen te nemen bij het zoeken naar andere mogelijkheden, andere tracé's en andere oplossingen. Hij dacht aan een soort plan Waterman voor een vaste oeververbinding. Na de Goldrush Prof. dr. M. de Smidt, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Utrecht wei gerde op zijn beurt Schouwen- Duiveland te zien als een stad 'na de Goldrush'; een verlaten en verpau perd oord waar al het goud al is weg gehaald. ,,Dat werkt zo niet in een verzorgingsstaat als Nederland", al dus de hoogleraar. De heer H. N. J. Smits, woordvoer der namens de Junior Kamer bij de presentatie van het rapport, speelde daar even later alert op in door hem te wijzen op de aanblik van Neeitje Jans, dat die vergelijking met de stad na de goldrush toch eigenlijk best zou kunnen doorstaan. Prof. dr. De Smidt gaf in zijn we tenschappelijk betoog toch aan het voor Schouwen-Duiveland allemaal niet zo somber in te zien. Voorbij gaand aan de dagelijkse praktijk der kleinschaligheid in deze regio, was hij van mening, dat het voormalig ei land niet als geïsoleerd gebied kan worden beschouwd en dat derhalve de negatieve effecten van de afloop der Oosterscheldewerken ook snel zullen uitvloeien over het gehele Zuidwesten. Invloeden „Er zijn andere dingen dan de Oosterscheldewerken", aldus prof. dr. De Smidt en hij verwees naar het aantrekken van de economie in het Sloegebied en op de effecten, die de opbloei der chemische industrie al daar ook voor de werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland zou kunnen hebben. Ook de ontwikkelingen in het Rijnmondgebied achtte hij voor deze regio van belang en verder ver wees hij naar de investeringsbereid heid van het ministerie van Verkeer en. Waterstaat. i-> i i Hoewel velen vinden dat Neder land is afgebouwd, vindt de natuur dat vaak nog niet en derhalve blikte de spreker vooruit op noodzakelijke werkzaamheden in de voordelta (plan Waterman) en op het herstel der kustlijnen. Voorafgaand aan dit betoog was prof. dr. De Smidt ook ingegaan op het belang van lange termijnplannen, maar ook op de onzekere factoren, die daarin een rol kunnen spelen. Zo wees hij op de plannen, die aan het einde van de jaren zestig beston den voor die stiltezone tussen het Sloegebied en Rijnmond. Men ver wachtte een ongebreidelde economi sche groei. In het zogenaamde plan 2000-plus werden vier assen (Dor drecht, Zoomse weg, Flakkeese as en de Sloe-as) onderscheiden, die in deze volgorde in economische ontwikke ling gebracht dienden te worden. Wijziging' Hoewel in 1971 nog de zogenaamde Paarse Nota over de economische ont wikkeling van Zuid-West-Nederland werd uitgebracht, deed de recessie in 1972 zijn intrede, gevolgd door de oliecrisis in 1973. Met andere woor den: lange termijnplannen kunnen worden doorkruist door onverwachte ontwikkelingen. Toch zei prof. dr. De Smidt het be lang van lange termijnvisies te wil len onderstrepen. Hij verwees in dit verband naar de recente nota van het CBS, waar naar zijn mening door de ruimtelijke ordening op ingespeeld zou moeten worden. Ten slotte dient bij het treffen van infrastructurele maatregelen en het uitvoeren van grote woningbouwprojecten een pe riode van vijftig a zestig jaar in acht te worden genomen. Tot slot sprak De Smidt zijn waar dering uit voor de scriptie, die uit het onderzoek door de studentes Marlies Nijs en Jeanette Kullberg tot stand is gekomen. Presentatie Ir. drs. H. N. J. Smits verzorgde ver volgens namens de Junior Kamer de presentatie van het rapport. In het kort gaf hij een overzicht van de meest saillante cijfers en gegevens daaruit. Ook stond hij stil bij de uit stekende samenwerking met het Geo grafisch Instituut van de rijksuniver siteit te Utrecht. Vervolgens richtte Smits zich tot de beide studentes; dankte hen voor hun inzet en bood hen namens de Junior Kamer een blijvend aandenken aan dit onder zoek aan. Tot slot bood hij de eerste exemplaren van het rapport aan mr. Tb Veldhuis, burgemeester Niemantsverdriet-Leenheer en aan loco-burgemeester L. J. van Gastel. De cameraploeg van het NOS- televisieprogramma Van Gewest tot Gewest maakte van die presentatie nog een korte opname ten behoeve van de uitzending op woensdagavond 13 november op Nederland II tussen 19.12 uur tot 20.00 uur. Nadere aandacht op de Junior Ka mer Schouwen-Duiveland werd bij aanvang van deze druk bezochte bij eenkomst gevestigd door voorzitter J. A. A. de Coninck. Hij biikte terug op enkele projecten, waar de Junior Ka mer zich gedurende de afgelopen vijf jaar voor heeft ingezet en gaf vervol gens een korte toelichting op het waarom van dit onderzoek naar de maatschappelijke effecten van het af lopen van de Oosterscheldewerken op Schouwen-Duiveland. Vol lof sprak De Coninck over de uitstekende sa menwerking daarbij tussen universi teit, Rijkswaterstaat, Dosbouw en Junior Kamer. Met spijt moest de voorzitter con stateren, dat het college van Gedepu teerde Staten geen gehoor had gege ven aan de uitnodiging voor deze bijeenkomst in het Zierikzeese stad huis en derhalve schitterde door af wezigheid. 58 ,,0 ja," zei Pit verlucht. „Dis dik en blond met rode wangen en pony. Heeft ze kort haar?" „Dat weet ik niet. Ik heb haar nooit van achteren gezien." „Is het een aardig meisje?" „Ja kind, dat weet ik ook niet," zei Gcrrit Jan braaf. „Ik weet alleen, dat ze heerlijk kookt. Ja, Lucas krijgt wel een vrouw later, die goed koken ka n." „Gelukkig voor hem." Pit spoelde met de zilveren kwast van haar ja ponnetje. „Da is zeker gelukkig voor hem. Ik vind altijd wat gaat u doen, tante Melic?" „Even kijken of er nog spuitwater genoeg is." Gerrit Jan was al bij de bel „Laat Lucas dat toch doen. Blijft u nu maar rustig zitten, tante Melie" Gerrit Jan keerde weer op zijn schreden naar de canapé terug. Hij zag nog net, dat Dot en Reep samen de tuin inliepen. Met verbeten jalou- zic keck Ella naar Gerrit Jans smalle rug. Gerrit Jan zat. Hij deinde even op en neer. Een tikje op dc deur. „Wat is er van uw dienst, jonker9" De bescheiden stem. de strakke fi guur van de chauffeur. „Och, kijk jij even of cr nog spuit water is eh Lucas. En breng dan meteen een paar syfons mee naar boven." ..Heel goed jonker." door CISSY VAN MARXVELDT Pit neuriede zacht. Ze zat wat afge wend van Gerrit Jan. Nee, direct ge makkelijk maakte ze het hem niet. Gerrit Jan legde een kussen achter Pits rug. „Ik houd helemaal niet van kus sens in mijn rug." zei Pit. „O. maar wel van dit," zei Gerrit Jan. „Dit kleurt zo goed bij je blonde haar" Hij nam de zilveren kwast, die opzij van haar japonnetje hing, in zijn handen, speelde er mee. Een klop op de deur. De bescheiden stem, die zei: „Er waren nog drie syfons, jonker. Ik heb ze alle drie maar meegenomen." „Heel goed. Lucas." Robbert - in de deur staand - af wachtend of Gerrit Jan nog wat zeg gen zou. zag onmiddellijk hoe Gerrit Jans benige vingers speelden met de zijden kwast van Pits jurk. Hij fronste even zijn wenkbrauwen. Ze scheen er op gesteld te zijn. Dus toch En Pit. met de handen om haar knieën gevouwen, keek naar Rob bert. Ze kon zich niet voorstellen, dat hij zich interesseerde voor een dikke Dientjc of Micntjc met rooie wangen en pony Hij was iemand, die toch ze ker wel Ze bewoog haar schou ders. alsof ze iets van zich afschudde. Wat kon het haar schelen „Verder nog iets van uw dienst jon ker9" Gerrit Jan bcv/oog hooghartig zijn hand. „Nee nee, dank je wel." „Morgenochtend weer om tien uur, Lucas?" vroeg Pit. „Heel best. juffrouw. Als de jonk heer het goed vindt." Wat leefden zijn bruine ogen op. Ze werden 'menselijk', dacht Pit. Hij lock opeens geen machine meer. „En ik zal proberen om snuggerder te zijn, Lucas." „U leert het gauw genoeg," zei hij glimlachend. Pit knikte tegen hem. Ze merkte niet eens, dat Gerrit Jan de kwast nog vast had. De deur werd weer be scheiden dichtgetrokken. Gorrit Jan zei: „Ik ga morgenoch tend moe." „Waarom?" vroeg Pit. „Ik wil er wel eens bij zijn." „Maar waarom?" „Eens kijken welke vorderingen je maakt." „Ik dacht, dat je morgen ging pick nicken." „Nee, overmorgen kindje," zei Ger rit Jan. „Dat hebben we straks af gesproken." „Je zult me afleiden." snibde Pit. „Ik voel me zeer gevleid," zei Ger rit Jan. En Pit. die als een nachtmerrie voorvoelde, hoe Gerrit jan achter haar rug zou zitten, had wel kunnen stampvoeten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5