Rooms-Katholieke Kerk op Schouwen-Duiveland heeft weer een pastor streeknieuws Zeker 500 jongeren present bij manifestatie in Brogum Schouwen-Duivelandse brieven voor Genève '85 zijn al binnen 4 Enkele vrijwilligers hebben de afgelopen week vanuit Zierikzee de telefoon opgepakt. Op de voorgrond J. W. Mee? dink, die de activiteiten inventariseert. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese comité Geneve '85 van de vredesorganisatie Wings of Peace draait op volle toe ren. Afgelopen vrijdag hebben de vrijwilligers op Schouwen-Duiveland alle brieven opgehaald, die de scholieren van 14 eilandelijke basisscholen hebben ge schreven. De brieven en tekeningen moeten gezamenlijk met die van de collega-leerlingen uit het hele land naar Genève, waar de wereldleiders Reagan en Gorbatsjov dinsdag 19 november beginnen aan hun vredesoverleg. Vandaag hebben de gemiddeld 28 vrijwilligers er al ruim een week te lefoneren opzitten. Alle basisscholen moesten worden benaderd met de vraag of de schoolleiding de scholie-' ren wilden aanzetten tot het schrij ven van de brieven. „Met een massaal aantal reacties willen we volgende week naar Genève. We hopen, dat on ze bijdrage een effect zal hebben op het topoverleg", vertelt organisator J. W. Meerdink. Deze toonde zich voor het begin van de groots opgezette ac tie uiterst optimistisch over de opga ve, die er gelet op het grote aantal ba sisscholen in Nederland, bijna 8500, niet om liegt. Grenzeloos Aan dat grenzeloos vertrouwen heeft het bij Meerdink nog niets inge boet. Veel vrijwilligers tonen bij het bellen en het ophalen van de postpak ketten veel enthousiasme. Bewonde- ringswaardig, want naast de vele po sitieve geluiden van de schooldirec ties heeft het comité ook negatieve reacties te verwerken. Naar schatting neemt, volgens Meerdink, zo'n 40 pro cent van alle scholen deel aan de brie- venactie. Voornaamste reden voor het afwij zen van de actie is voor de meeste scholen het tijdgebrek. In vaak nog minder dan één week wordt van de scholieren verwacht, dat zij hun boodschap in welke vorm dan ook op papier hebben staan. „De meeste scholen zitten in een strak leer- rooster en het feit, dat een deel van de scholen ook al met een ander pro- ZIERIKZEE - Met ingang- van zondagochtend 10 no vember heeft de Rooms-Katholieke parochie op Schouwen-Duiveland weer een echte pastor. Tijdens een plechtige eucharistieviering werd zondagmorgen de al sinds enkele jaren op Schouwen-Duiveland werkzame pastor A. Verdaasdonk in die functie aangesteld. Tijdens die kerkdienst werd tevens de ingebruikname van het vernieuwde parochiecentrum gevierd, alsmede het naamsfeest van de parochie. Tijdens een feestelijke kerkdienst in de Willibrorduskerk, die voor die gelegenheid rijkelijk voorzien was van bloemstukken, werd pastor Ver daasdonk in zijn functie officieel aangesteld door het voorlezen van de officiële benoemingsbrief van bis schop H. Ernst te Breda,door de de ken van Zeeland, J. Aar£s. Maurice Lokker, Marcel tferrevoets en Bertie Steur van de openbare basis school De Stove te Noordwelle geven hun bijdrage aan de actie aan een vrij willigster. ject bezig is maakt het begrijpelijk, dat enkelen eéns stop moeten zeggen tegen initiatieven vanuit de samenle ving", aldus de coördinator. En dan zijn er natuurlijk ook schooldirecties die vinden dat kinderen nog niets weten van wapenoverleg en vrede. Meerdink: „Ik vind dat je uit onze eerste brieven mag opmaken, dat die opmerking niet op zijn plaats is. De kinderen blijken, zoals ik heb ver wacht, wel degelijk te weten wat er te koop is in de wereld. Opvallend is dat de meeste scholieren de kernwapens als thema kiezen en Reagan en Gor batsjov attenderen op het belang van de vrede aan de hand van raketten en wapengeweld". Maar gelukkig voor de organisatie is het slechts een klein deel van de gebelde scholen, die kort af waren en niets voor participatie voelden. Scoren Maar Schouwen-Duiveland scoort met 14 scholen boven het verwachte landelijke gemiddelde. Aan de actie nemen de volgende eilandelijke scho len deel: de Theo Thijssenschool, 't Kofschip, Binnen de Veste en de Sint- Willibrordusschool (allen in Zierik zee), de openbare basisscholen in Sir- jansland, Zonnemaire, Noordgou.we en Nieuwerkerk, de Schoener in Brouwershaven, Prinses Irene in Kerkwerve, de Helgersee in Scharen- dijke, de Stove in Noordwelle en de Sc)ielphoek in Serooskerke. 40 cent Alle leerlingen moe(s)ten 40 cent bijsluiten, om zodoende uit de kosten te komen, want bijna tien dagen tele foneren door het hele land en vervol gens met de auto's op pad om de brie ven te halen kost veel geld. Op Zeeland en een deel van Brabant en mogelijk nog enkele grote steden na besteedt het comité het ophalen uit aan particuliere koerierdiënsten. „Als we zelf als vrijwilligers moeten rijden in onbekende regio's, dan be staat de kans dat er niet alleen veel kostbare tijd verloren gaat, maar ook (benzine)geld. Vandaar dat we de koe riers een deel van het werk geven", vertelt Meerdink. Over het algemeen hebben de scho len geen bezwaar tegen de kleine bij drage en in andere gevallen schept een korte uitleg van het onkosten- plaatje al veel duidelijkheid. Toch is het voor enkele scholen een onover koombare drempel geweest. „Dat is jammer", legt Meerdink uit, „maar Tijdens de kerkdienst was provin ciaal overste van de Paters der Heili- we gaan gewoon door, want we heb ben geen tijd te verliezen". Vandaag en morgen worden de laatste tele foontjes gepleegd en de hele week is vrijgemaakt voor het ophalen van de brieven in voornoemde regio. Alleen de scholen op Schouwen-Duiveland hebben vrijdag al het spits afgebe ten. Niet klaar Hoewel Meerdink en zijn vrijwilli gers nog lang niet klaar zijn met de actie (de brieven moeten immers nog binnenkomen) lijkt het optimisme beloond te worden. De publiciteit en belangstelling rond de groep is zo enorm, dat de telefoon bij Meerdink vrijwel dagelijks roodgloeiend staat. Het eerste bericht in de Zierikzeesche Nieuwsbode werd al snel gevold door artikelen in vele kranten en zelfs het Jeugdjournaal. Ook de president van eenzelfde comité in Duitsland heeft zondagavond inmiddels eerste con tacten met Meerdink gelegd. Vrijdag 23.00 uur Eind deze week, om precies te zijn vrijdag om 23.00 uur, is het drukke gedeelte van de actie achter de rug. De telefoontjes moeten afgewerkt zijn en de brieven binnen. Dan is het voor Meerdink tijd om de balans op te maken. Hoewel hij hoopt op een to taal van 250.000, betwijfelt hij het, of dit magische getal gehaald wordt. Vrijdag weet hij het en kan hij moge lijk ook al een financieel plaatje ma ken. Want het moet gezegd: met het lovenswaardig initiatief heeft de coördinator ook een behoorlijke fi nanciële klus op de hals gehaald. Maar naar het zich momenteel laat uitzien, komt het comité wel uit de kosten/ Het is voor Meerdink en zijn vrijwilligers in ieder geval geen re den geweest, om de vredesactie niet uit te voeren: een pluim, die hen in ie der geval al voor het beëindigen van de klus opgestoken kan worden. DEN HAAG - Het aantal woningen in renovatie bij woningcorporaties en gemeentelijke woningbedrijven is ge durende de jaren 1983 en 1984 met in totaal 9.293 woningen toegenomen tot 32.521 woningen per 1 januari 1985. Tfen opzichte van het aantal wo ningen in renovatie per 1 januari 1983 is dit een toename van 40 procent. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek die vrijdag zijn gepubliceerd. DEN HAAG - Dierenpark Wasse naar gaat eind november dicht. Dit heeft Gedeputeerde drs. J. Borgman van Zuid-Holland vrijdagmiddag meegedeeld in Den Haag. Er is geen geld meer om het park open te hou den. De Voedingsbond FNV en de 25 personeelsleden van het dierenpark zijn vrijdag op de hoogte gesteld van dit besluit van de raad van commissa rissen van dierenpark Wassenaar BV. ge Harten C. Rademaker één van de voorgangers. Hij was mede aanwezig om vanaf de katheder mee te delen dat de orde afstand deed van de pastor om de taak, waartoe hij nu werd geroepen, te vervullen. In zijn benoemingsbrief schreef de bisschop dat het hem ten zeerste ver heugde dat de pastor er duidelijk in was geslaagd om met de katholieken op Schouwen-Duiveland verbonden te geraken. „De parochie zal daarmee zeer gediend zijn en dat zal ook u in uw taak tot steun zijn, zeker in sa menwerking met de pastores in de re gio „De Bevelanden en Schouwen- Duiveland", aldus de bisschop in zijn brief. Samen met anderen Tijdens de dienst werden twee le zingen gehouden. De eerste lezing, over het 'Kerk-zijn samen met ande ren', werd gehouden door pater Ponte nagel uit Ovezande, de regioleider van de parochie's op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland, tevens de man die gedurende twee jaar de eind verantwoordelijkheid heeft gedragen voor de activiteiten binnen de paro chie op Schouwen-Duiveland. De pro vinciaal overste der Paters der Heili ge Harten, waartoe pastor Verdaas donk behoort, nam de tweede lezing voor zijn rekening en wel uit de brief van de apostel Paulus aan de christe nen van Rome (hfdst. 12: 3-8). De verkondiging door deken J. Aarts ging in hoofdzaak over het „Samen op weg zijn". De deken hield de aan wezigen voor dat er niet voldoende benadrukt kan worden dat de Rooms-Katholieke geloofsgemeen schap in steeds toenemender mate samen op weg is als Kerk van God. Volgens de deken heeft met name de parochie-gemeenschap op Schouwen- Duiveland bewezen dat zij een wer kende gemeenschap is, en één geheel. „Ieder moet werken, al naar ge lang van zijn of haar capaciteiten. Ie der vogeltje zingt immers zoals hij gebekt is", zo stelde de deken. Hij stond in dit verband stil dat het ei genlijk pastor Verdaasdonk geweest is die heeft gefungeerd als de bezie lende factor gedurende de laatste twee jaren om datgene te bewerkstel ligen, wat nu is gerealiseerd. Het criterium tan de verkondiging, in samenhang met de gerealiseerde vernieuwing van het parochiecen trum, was wellicht terug te vinden in de volgende uitspraak van de deken: „Mogen velen, in figuurlijke zin, blij- *ven slopen en bouwen, breken en weer opbouwen, opdat het rijk van God een beetje waarheid wordt door onze handen." Typerend voor de feestelijke aard van de dienst was de spontane hulde aan de pastor door een heel groot deel van de bezoekers na afloop van de kerkdienst (de Willibrorduskerk was tot bijna de laatste zitplaats be zet - red.) door het zingen van het „Lang zal hij leven", tot tweemaal toe. Zichtbaar aangedaan nam de pastor deze hulde in ontvangst. Parochiecentrum Na afloop van de kerkdienst werd het geheel verbouwde parochiecen trum officieel in gebruik genomen. De kerkgangers werden na afloop van de dienst uitgenodigd om deze plaats van samenkomst te bezichti gen onder het genot van een kopje koffie. Al snel werd duidelijk dat de ruimte te klein was om alle genodig den en belangstellenden te herber gen. Na enig gepas en gemeet, waarbij het spreekwoord „Er gaan veel mak ke schapen in een hok" behoorlijk in de praktijk moest worden toegepast, werden de aanwezigen toegesproken door Chris van Wanrooij, lid van het kerkbestuur. Hij noemde pastor Verdaasdonk de grote drijfveer achter het realiseren van het nieuwe parochiecentrum, doordat hij in staat is gebleken krachten los te maken die slapende waren. In kort tijdsbestek zijn niet minder dan 22 werkgroepen binnen de kerkgemeenschap gevormd. „We zijn als kerkbestuur erg blij dat we nu echt samen op gang zijn. Van weerskanten moesten we afwachten hoe u zou functioneren, maar het heeft gelukkig erg goed geklikt." Hij overhandigde de pastor namens de kerkgemeenschap een radio met pla tenspeler. Vervolgens kreeg mevrouw M. A. Bij de Vaate het woord. Zij memo reerde het feit dat 145 vrijwilligers zich hebben ingezet voor de verbou wing van het parochiecentrum en dat door allerhande activiteiten van de jeugd een bedrag van 3.750 gulden is bijeengebracht voor de restauratie. Dat geld was op een bord geplakt in de vorm van rozetjes en de pastor werd gevraagd om dat bord, dat ach ter de vlag van Zierikzee schuil ging, te onthullen. De vier jongste vrijwil ligers boden daarna een roos aan aan de aanwezige vrijwilligers. Vervolgens werd nog door vijf per sonen het woord gevoerd: de heer J. v. d. Brand sprak namens de Caritas- werkgroep, de heer J. J. Doeswijk in zijn functie van voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs, de heer J. Volkeri als nestor van het kerkbestuur, wethouder P. de Rijke namens het gemeentebestuur en tot slot pater C. Rademaker, de provin ciaal van de Paters der Heilige Har ten. Tot slot sprak pastor Verdaasdonk de aanwezigen toe met een kort dankwoord, dat eindigde met de uit spraak: „Hier heb ik niets meer aan toe te voegen." ELLEMEET Toneeluitvoering Op zaterdag 16 november a3.30 uur, geeft de „Tbneelvereniging Ellemeet" haar jaarlijkse uitvoering. Deze keer is het toneelstuk een plattelandsco- medie, die zich afspeelt op de afgele gen boerderij van drie ongetrouwde zusters. Door een ongeval vlakbij de boerderij, komt een antiqair voor EHBO in de boerderij. Deze anti quair ontdekt in de herekamer een beroemd schilderij van Rubens. Dit schilderij „het Minnespel der Maag den" wordt geveild en brengt een fa belachtig hoog bedrag op. Door de te verwachten rijkdom raken de zusters een beetje buiten zichzelf en denken zij dat zij nu eindelijk aan een man kunnen komen. Door drank worden zij overmoedig en storten zij zich met drieën op een man. Deze wil hele maal niet. Zij vergeten echter de kan didaten die er voorheen ook al waren. Door schade en schande wordt men wijs en zo komt, zoals gebruikelijk, alles weer op z'n pootjes terecht. Om met de knecht Tbun te spreken: „Het hebben van de zaak, is het einde van vermaak". De avond wordt muzikaal voortgezet m.m.v. het „Schelde Trio". ZIERIKZEE - Het Schouwen-Duivelandse jongeren- jaar heeft naar schatting zo'n 500 jongeren op de been ge bracht. Een aantal om tevreden over te zijn, maar zoals coördinator Gabri de Groot hierop reageert: „De be langstelling bleek voornamelijk van Zierikzeese jonge ren te komen en dat is - gelet op het regionale karakter van de manifestatie, jammer". Het doel, de bezoekers te prikkelen om in de komende tijd de handen uit de mou wen te steken voor een nieuwe activiteit, is in ieder geval geslaagd te noemen. Vrijdag togen zo'n 80 tot 100 jonge ren naar Brogum in Zierikzee. om de rolprent over een computerkraak te bekijken. De drie films over werk loosheid. die voor de ietwat sensatio nele film draaiden trokken minder belangstelling. „We hadden dat ook wel verwacht, maar uiteraard hadden we liever ook hiervoor meer animo verwacht", legt De Groot uit. Workshop De muzikale workshop op zater dagmorgen kon rekenen op een over weldigende opkomst. Het zelf instu deren van popmuziek en dat vervolgens ten gehore brengen leeft enorm bij de jongeren. Tbt op heden bestaan er niet of nauwelijks moge lijkheden voor hen, om deze hobby in het bijzijn van een deskundige te be oefenen. „Ik hoop, dat de komende initiatieven tot gevolg zullen hebben, dat de workshops een vervolg krijgen of mogelijk zelfs geïntegreerd kun nen worden in de muziekscholen", zegt de coördinator. Onder de jeugdi gen stond al voor de workshop vast, dat popmuziek meer dan ooit leeft, maar onder de gemeentebesturen kan deze kennis nu ook aanwezig geacht worden. Onder begeleiding van docent Har ry Hardholt deden zo'n 20 muzikan ten mee aan de de 'spoedcursus'. Vcronica-medewerkster Simone Wal raven heeft zaterdagmorgen opna men gemaakt voor een radiopro gramma. dat 16 december de ether in zal gaan. Voorts kan ook het optre den van een meespeeltheater ge slaagd genoemd worden. Zo'n 150 jongeren gaven acte de présence, waarvan nog eens een groot deel de planken opging om mee te spelen. Popevenement De meeste bezoekers konden zater dagavond verwelkomd worden tij dens het popevenement. Zo'n 300 pop liefhebbers legden hun oor te luister bij de optredens van New Gate, Dust en Populair. Als verrassing meldde het muziekgezelschap Rennegate zich spontaan aan, waarvoor het program ma meteen werd aangepast. 'Dik tevreden' is de term, die De Groot aan de tweedaagse marathon wil geven. Niet alleen in bezoekers opzicht, maar ook in het informatieve kader. De informatiestands, die za terdagmiddag in het jongerencen trum stonden opgesteld konden con stant rekenen op belangstelling. „Het druppelde eigenlijk nieuwsgie rigen, zodat alle kraampjes toeschou wers en toehoorders hadden", zegt De Groot. Hoewel het jongerenjaar zelf voorlopig niet herhaald kan worden - de Verenigde Naties roepen immers ieder jaar een ander thema uit - krij gen de succesvolle elementen op Schouwen-Duiveland zeker een ver volg. Voornamelijk de popmuzieke- ducatie en het theatergebeuren zijn voor herhaling vatbaar. De muzikanten tijdens de workshop in Brogum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4