Molen 'De Hoop' getooid met eerste informatiebord Huldiging in het groot bij Bouw- en Houtbond FNV streeknieuws Behoud voortgezet onderwijs in regio van groot belang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vernieling Schoorsteen brandje P.v. voor Poging tot diefstal Botsing na links rijden Kop-staart botsing op Rijksweg 18 Geld gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag li november 1985 Nr. 23827 3 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Direktie: D. L. van 't Leven Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannev.öKken 11, Zierikzee; postbus 1, 4.100 AA Zierikzee; teiefoon 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redakfie (na 17.30 uur). 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) I 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cenf per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W Initiatief van De Zeeuwse Molen ZIERIKZEE - Samenwerking tussen gemeenten, De Zeeuwse Molen en ANWB kreeg vrijdagochtend gestalte bij de Zierikzeese molen 'De Hoop' waar loco burgemeester Van Gastel samen met de voorzitter van de vereniging 'De Zeeuwse Molen', G. Huitsing een infor matiebord op de molendeur schroefden. Het bord werd ter beschikking gesteld door de ANWB, waarmee de sa menwerking rond is. Het was het eerste informatiebord van een hele serie, vandaar dat er een korte plechtigheid aan vooraf ging in de molen waar molenaar Tfeun van de Bok het kleine gezelschap verwel komde. Teun sprak hardnekkig over, 'zijn' molen, hij is er terecht trots op. Hij vertelde onder meer dat nu de molen bijna driejaar in gebruik is, er inmiddels al twaalf bakkers 'zijn' meel verwerken in hun produkten. Voorbeeld Voorzitter Huitsing zei verheugd te zijn dat juist in Zierikzee, in de mo len van Teun van de Bok het eerste bord werd geplaatst. Hij stelde de ij verige molenaar ten voorbeeld. Loco-burgemeester Van Gastel (de burgemeester had zich ziek gemeld) zei ook blij te zijn met zo'n molenaar die goede kwaliteit levert, gezien het aantal van twaalf bakkers dat Van de Bok zojuist meldde. .Molens zijn beeldbepalend in Zierikzee, we zijn blij dat we ze nog hebben. We zijn ook blij dat Tbun van de Bok de tweede molen onder zijn hoede zal gaan ne men, als molenaar of een ander mole naar opleiden," aldus Van Gastel. Tot slot werd 'De Hoop' nog bezichtigd door de genodigden. De jubilarissen, met hun echtgenotes, tijdens de feestelijke bijeenkomst in de Graanbeurs. Verarming Ook mevrouw M. A. Bij de Vaate- Roozendaal sprak over de verarming, die het wegvallen van een dergelijk goede streekvoorziening zou veroor zaken. Zij zag in de gezamenlijk brief der colleges een manier, waarop in de eerste plaats gereageerd moet wor den. Wellicht dienen in de toekomst nog meer redenen ter behoud te wor den aangevoerd, meende mevrouw Bij de Vaate. Zij stelde voor de na druk te blijven leggen op het geogra fisch geïsoleerd zijn van Schouwen- Duiveland. De heer W. F. Sprengelmcijer (RU) sloot zich hij deze standpunten aan. De heer J. J. Gcleijnse (VVD) vond ook, dat het helang van behoud van de voortgezet onderwijsvoorzienin gen heel duidelijk was. Hij was van mening, dat de gemeenten niet veel meer zullen kunnen doen dan zij met het schrijven van de brief reeds de den. Hij zag meer mogelijkheden als de bestuurders via hun eigen politie ke kanalen aandacht vragen voor de ze zaak Voorzitter van de commissie onder wijs. wethouder J. Groen was het ZIERIKZEE - Op heterdaad werd zondagochtend vroeg (04.30 uur) de Zierikzeeënaar J. L. in de kraag gevat toen hij uit ballorigheid bezig was deuken in auto's te trappen op het Havenplein. De auto's zijn van J. van E. uit Oosterland en M. B. uit Zierik zee. De eigenaar van een derde auto is nog niet bekend. L. werd meegeno men naar het bureau te Zierikzee waar een p.v. werd uitgeschreven ter zake van vernieling. De afdeling praktische vorming van de Beatrixschool heeft inmiddels haar intrek genomen in de verbouwde voorma lige Theo Thijssenschool in Malta. Vrijdagmiddag kwamen de bestuursleden van de Beatrixschool een kijkje nemen in deze vernieuwde accommodatie. NIEUWERKERK - Omstreeks 19.30 uur zondagavond kwam de brandweer van Duiveland in actie bij een schoorsteenbrandje in het huis van de familie D. aan de Burg. Van Eetenstraat. Door verbranden van een hoeveelheid karton raakte de schoorsteen oververhit en in brand. De schade bleef beperkt tot de schoorsteen: de brandweer belastte zich meteen om de schoorsteen deug delijk te vegen. De Zierikzeese molen De Hoop kreeg vrijdag het eerste informatiebord opge schroefd. ZIERIKZEE Collecte De collecte tijdens een kerkdienst van de Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee voor de actie Artsen zonder grenzen heeft 599,35 gulden opge bracht. Stiltekring Door de gezamelijke vredesgroepe- ringen van Schouwen- Duiveland wordt donderdag 14 november een stiltekring gehouden onder de Beuze te Zierikzee. De kring vraagt aan dacht en bezinning voor alle proble men rondom vrede en bewapening. De kleine manifestatie begint om 19.30 uur. Commissie onderwijs Zierikzee verhouding, die op landelijke schalen wordt opgevoerd. Geleijnse sprak ten slotte nog zijn spijt uit over het feit, dat sommige ouders in de regio weieens snel be sluiten hun kinderen 'over de brug' voortgezet onderwijs te laten volgen. Hij vond dat dit feit deze zaak niet ten goede komt. De commissie onderwijs adviseer de - noodgedwongen- akkoord te gaan met een overschrijding van 70,31 per leerling bij de vaststel ling van de werkelijke uitgaven openbaar gewoon lager onderwijs over 1984. Deze hoge overschrijding was vol gens de inlichtingen, die wethouder Groen daarover had ingewonnen, ver oorzaakt door hoge onderhouds kosten aan "t Kofschip'. De heer Geleijnse liet weten 'niet zo blij' te zijn met deze overschrijding en hij wilde graag weten of één en an der niet vooraf beter geraamd had kunnen worden. Zo waren 300 werk uren geraamd voor het onderhoud aan "t Kofschip' en in de praktijk ble ken dat er 1260. Daar verbaasde Ge leijnse zich over. Exact dezelfde vraag leefde ook bij de heer Van der Wekken. betrokkenheid, terwijl bij alle bond- sactiviteiten steeds acte de presence wordt gegeven." De avond verliep na de plechtighe den in een uitermate gezellige sfeer, waarbij menigeen de voetjes van de vloer liet gaan onder begeleiding van de gezellige muzikale klanken van een bandje. SCHARENDIJKE - De eigenaar van snackbar Repard aan de Ramp- weg te Scharendijke, C. K. - P. uit Zie rikzee, deed aangifte van een poging tot diefstal gekoppeld aan een in braak in de snackbar. Waarschijnlijk met een auto werd de deur van de bar geforceerd. Eenmaal binnen kon men echter niets van hun gading vinden, omdat de snackbar buiten het seizoen leeg is. Geen diefstal derhalve, wel schade aan de deur. **:•- aivrt BRUINISSE - Door onverklaarde oorzaak reed automobilist J. J. uit Nieuwerkerk zaterdagavond (21.00 uur) op de linker weghelft van Rijks weg 18 in de gemeente Bruinisse. Uit tegengestelde richting naderde K. T. uit Goedereede, die het gevaar van een botsing op zich af zag komen en ook links uitweek. J. zag uiteindelijk ook zijn fout en haalde nog meer uit naar links, maar toch raakten de bei de voertuigen elkaar. De schade was behoorlijk: Jan de Jonge takelde J. weg en Ista sleepte T. van de weg af. Er werd niemand gewond. NIEUWERKERK - Op Rijksweg 18 onder Nieuwerkerk deed zich vrij dagavond (19.00 uur) een kop-staart botsing voor met aanzienlijke mate riële schade tot gevolg. In dezelfde richting reden de auto's van M. L. uit Made en J. M. uit Zoetermeer. De laatste remde af voor de verkeerslich ten en L. zag dit te laat en botste bo venop zijn voorganger ZIERIKZEE - Het belang van de leefbaarheid op Schouwen-Duiveland in brede zin van het woord werd" aangevoerd door de commissie onderwijs Zierikzee als argument tegen het gewraakte voornemen van staatsse cretaris drs. N. J. Ginjaar-Maas om de opheffingsnorm van scholen voor voortgezet onderwijs te verhogen tot zestig leerlingen. ZIERIKZEE - Niet minder dan zo'n 120 leden van de af deling Zierikzee van de Bouw- en Houtbond FNV waren er vrijdagavond getuige van dat acht leden van deze bond werden onderscheiden wegens langdurig lidmaat schap. Dat gebeurde in de Graanbeurs te Zierikzee. Uiteindelijk was het de bedoeling om deze avond in totaal tien leden te huldigen, maar wegens ziekte had den twee van hen bericht van verhin dering moeten sturen. Dat betrof de heren B. J. M. Leijdekker en B. Rook. Beiden zijn 25 jaar lid van de bond, maar kregen hun zilveren onder scheiding anderszins uitgereikt. Wel aanwezig, en derhalve ook on derscheiden, zijn de heren J. Timmer mans en P. de Graaf (plaatselijk ver tegenwoordiger van de bond - red.). Beiden zijn vijftig jaar lid van de bond en kregen de gouden speld met robijn op de revers gespeld. De onder scheidingen werden uitgereikt door bondsraadslid J. Hendrikse uit Noord welle. Hij reikte verder een gouden speld uit aan de heren C. J. Kleppe, A. de Haan en J. L. Lukus wegens hun veer tigjarig lidmaatschap. Behalve de reeds genoemde afwezige leden wer den eveneens met de zilveren bondsspeld gehuldigd de heren J. J. de Jonge (voorzitter van de afdeling), G. Goedegebuure en A. de Crom, we gens hun 25-jarig lidmaatschap. Dit onderwerp kwam donderdag middag tijdens de openbare vergade ring van de commissie onderwijs aan de orde naar aanleiding van een geza menlijke brief van de colleges van b. en w. op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland aan de staatssecre taris, waarin ernstige verontrusting werd uitgesproken over dit beleids voornemen. ,,Wat kunnen we als gemeente nog meer doen?", vroeg het verontruste commissielid D. van de Wekken (PvdA) zich af. Hij achtte het een hele goede zaak, dat reeds een regionaal signaal in de vorm van bovengenoem de brief is uitgegaan, maar hij zou graag zien, dat 'Den Haag' nog na drukkelijker zou worden gewezen op hetgeen een dergelijk beleid voor het voortgezet onderwijs op Schouwen- Duiveland zou betekenen. Het be sluit, dat de opheffingsnorm - als tij delijke maatregel- is teruggebracht tot 45 biedt, naar zijn mening te wei nig soelaas. Voor de toekomst voor zag Van der Wekken ernstige proble men voor het voortgezet onderwijs in de regio en hij pleitte dan ook voor verdere activiteiten vanuit de regio om de rijksoverheid op andere ge dachten te brengen. daar mee eens. Verder was hij van mening, dat fusiebesprekingen, zoals die tussen de LTS en de LHNO tot stand zijn gekomen, door de gemeen te gestimuleerd dienen te worden. Een dergelijk fusie-overleg achtte hij een goede manier van reageren op de wetgeving. Verder overwoog hij met de gezamenlijke portefeuillehouders onderwijs in de regio nogeens extra aan de bel te trekken. Groen bena drukte, dat een kleine regio als Schouwen-Duiveland wel extra zwaar zou worden getroffen door een dergelijke maatregel. Niet ten goede Ook Van der Wekken vond, dat hieruit weer eens duidelijk blijkt, dat Zeeland slecht past binnen de Wethouder Groen zei deze vraag te hebben verwacht. Hij stelde voor de zaak te laten natrekken door de dienst gemeentewerken en .de. schrif telijke bevindingen daarvan binnen de commissie aan de orde te stellen. Met die toezegging konden de vra genstellers genoegen nemen. De overschrijding van het bedrag per leerling komt - uiteraard - ook ten goede van het bijzonder onder wijs, dat de verhoging van het be drag per leerling ook zal krijgen uit gekeerd. Een terechte gang van zaken, vond mevrouw Bij de Vaate en ze wees op het feit, dat ook het bij zonder onderwijs voor onderhouds kosten komt te staan en daarvoor op deze wijze kan reserveren. De vraag van Geleijnse of al iets ge zegd kon worden over de toekomstige geldstroom van het rijk in het kader van de onderwijsvergoedingen, moest ontkennend worden beant woord. Beroepenmanifestatie Unaniem positief adviseerde de commissie ten slotte over het verzoek om een financiële bijdrage in de kos ten van de derde Zeeuwse Beroepen- manifestatie in 1986, die nog aanzien lijk groter van opzet zal worden dan voorgaande keren. Van der Wekken vond, dat men best trots mag zijn dat een dergelijke ma nifestatie in Zeeland plaatsvindt. Ge leijnse sprak de hoop uit, dat thans alle Zeeuwse gemeenten een bijdrage in de kosten zullen leveren. Waardering Zowel bij de huldiging van de heer De Graaf als die van de heer De Jonge stond de heer Hendrikse stil bij de bijzondere belasting, welke op kader leden wordt gelegd tijdens de uitoefe ning van hun functie. „Daarvoor is grote waardering op zijn plaats", al dus de heer Hendrikse. Tijdens de goedbezochte jaarlijkse feestavond van de bond, die in Zierikzee 174 le den telt en waarvan op de feestavond 120 personen aanwezig waren, ver richtte voorzitter De Jonge in een korte toespraak de opening van de bijeenkomst,, waarna de heer Hen drikse overging tot de feestelijke uit reiking. Hij deelde daarbij niet al leen de onderscheidingen uit, maar overhandigde tevens de echtgenoten van de jubilarissen een geschenk en een bosje bloemen. De heer Hendrikse stond in zijn toespraak even stil bij de noodzaak tot het bestaan van de bond: „Je hoort tegenwoordig steeds vaker dat de bond iets van vroeger was. Maar ook nu verricht de bond nog vele goe de zaken. Nog steeds moeten wij vechten voor de arbeidsomstandig heden van onze leden; denk maar eens aan de arbeidstijdverkorting." De heer Hendrikse had overigens een compliment in petto voor de afde ling Zierikzee. „Deze afdeling geeft blijk van een grote levendigheid en ZIERIKZEE - Op klaarlichte dag werd uit de boekwinkel van H. V. aan het Havenplein uit de niet afgesloten kluis op de tweede etage geld wegge nomen. Het betrof een geldcassette met 8.000,— en een portemonnaie met DM 30, en Bfr 7.000,—.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3