Twintig procent meer nieuwe woningen verkocht Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee toneel van grote oefening Prins Claus opent jubileumsymposium Scouting Nederland Lozing op Westerschelde bemoeilijkt afspraken met Belgen Scholier in Terneuzen doodt zichzelf per ongeluk Brandje in gemeentehuis Amersfoort Korthals Altes: Brandweerlieden pleegden strafbare feiten Aanslag op NAVO-pijpleiding in Bondsrepubliek mislukt Bommen op luchthaven Luxemburg ontploft Weers omstandigheden verlengen ochtendspits tot ruim 150 kilometer Tarievenlijst ook in wachtkamer tandarts Goes wil havenactiviteiten uitbreiden 2 UTRECHT - Huisartsen en gynea- cologen moeten zich terughoudend opstellen bij de uitvoering van steri lisatie, omdat de ingreep vaak te vroeg gebeurt, voordat de betrokke ne de beslissing emotioneel helemaal verwerkt heeft. Dat schrijft de Vlaamse huisarts D. Dewilde naar aanleiding van een onderzoek onder Vlaamse vrouwen met voltooide ge zinnen. Dewilde hoopt op 12 novem ber in Utrecht op dit onderzoek te promoveren tot doctor in de genees kunde. TERNEUZEN - Een 19-jarige scho lier heeft zichzelf zaterdagmorgen vroeg per ongeluk met een dolk doodgestoken. Het ongeval gebeurde doordat de kofferruimte van zijn personenauto niet goed wilden slui ten en de jongen het euvel met een dolk wilde verhelpen. Daarbij stak hij zich op onverklaarbare wijze in de borst. De politie sluit zelfmoord uit, aldus een woordvoerder zondag. Onmiddellijk na het ongeluk werd de politie van Tferneuzen gewaar schuwd die door mond-op-mond- beademing nog heeft getracht de jon gen te redden. Op last van de officier van justitie te Middelburg zal sectie worden verricht op het stoffelijk overschot. AMERSFOORT - In het gemeente huis van Amersfoort is in de nacht van zaterdag op zondag een brandje uitgebroken. De oorzaak is volgens de politie zeer waarschijnlijk brandstichting. De schade bedraagt ongeveer een ton. De brand begon in een vergader zaal van de afdeling gemeentewerken in de kelder van het gebouw. Doordat de vlammen snel ontdekt werden, is de schade beperkt gebleven. De brandweer kon na een kwartier het sein brand meester geven. HILVERSUM - Minister Korthals Altes (Justitie) vindt dat de brand weerlieden die vrijdag actie voerden in en rond het Amsterdamse stad huis zich hebben schuldig gemaakt aan strafbare feiten door het stad huis binnen te trekken, de toegang ervan te blokkeren en wethouder Wolffensperger uit zijn kamer te zet ten. ,,We zijn zo in de jungle verzeild geraakt", aldus de minister zondag voor de AVRO-radio. De bewindsman vindt dat de brandweerlieden hun middelen en voertuigen moeten gebruiken om branden te blussen en niet om mee ac tie te voeren voor salarisverbeterin gen. Het „geweld" tegen de wethou der noemde hij op geen enkele manier toelaatbaar. Korthals Altes gaat ervan uit dat ook de Ambtena renbond ABVAKABO de actie van vrijdag veroordeelt. WIESBADEN - In de Bondsrepu bliek is vrijdag een poging gedaan tot een bomaanslag op een NAVO- pijpleiding die evenwel mislukte, zo is van de politie vernomen. Er waren explosieven aangebracht op twee plaatsen, in Noordrijnland-Westfa- len en in Rijnland-Palts. De politie wilde niet veel loslaten maar kennelijk zijn de explosieven niet ontploft. Volgens een radiostati on was een brandblusser gebruikt om de delen van de explosieven in op te bergen. Een groepering die zich noemt „Het Proletarisch Initiatief en Offensief in West-Europa" heeft zich in een brief aan een persbureau ver antwoordelijk gesteld voor de acties. De groepering behoort volgens de po litie tot de linkse stadsguerrillabewe- ging RAF. De NAVO-pijpleiding in West- Europa is de laatste jaren al meerma len het doelwit geweest van bomaan slagen door terroristische bewegin gen in West-Duitsland en in België. Daarbij viel de schade telkens mee. LUXEMBURG - Op de luchthaven Findel van Luxemburg zijn zaterdag avond twee bommen ontploft. Een deel van de grondapparatuur langs de aanvliegroute is beschadigd maar er zijn geen slachtoffers gevallen, zo is van de politie vernomen. De bommen ontploften met een tus senpauze van twee minuten. De eer ste vernietigde apparatuur langs baan 06. en de tweede een richting aanwijzer langs baan 24. De installa ties liggen 300 meter van elkaar De schade wordt geschat op 100 miljoen Luxemburgse frank (ruim vijf mil joen gulden). Het is de twaalfde bomaanslag in Luxemburg in zes maanden tijd. Vereniging Eigen Huis: BREDA - In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn twintig procent meer nieuwe woningen verkocht dan in dezelfde periode in 1984. Dit heeft directeur drs. H. van Herwijnen van de Vereniging „Eigen Huis" vrijdag be kendgemaakt in het Turfschip in Breda. Volgens hem blijkt hieruit dat een toenemend aantal huiirders liever een eigen woning heeft. DRIEBERGEN - De verkeerscen- trale van de Rijkspolitie in Drieber gen heeft maandagochtend 24 files met een totale lengte van ruim 150 kilometer geteld. De vele en lange fi les zijn volgens de politie veroor zaakt door de slechte weersomstan digheden in combinatie met de maandagochtendspits en enkele bot singen op drukke doorgaande wegen. Door een ongeluk - met overigens geringe schade - op de A44 tussen Wassenaar en Den Haag ontstond daar een file van 12 kilometer. Een auto, die op de A16 bij Hendrik Ido Ambacht beklemd raakte tussen vrachtwagens, bracht een file van 10 kilometer te weeg. Bij Leerdam zorg de een slippende auto voor een kilo meterslange file. HILVERSUM - Staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken is met de Maatschappij voor Tandheel kunde overeengekomen dat, in na volging van de dierenartsen, ook de tandartsen een tarievenlijst in hun wachtkamer ophangen. Hij overlegt met de Landelijke Spe cialisten Vereniging of dit voor een aantal handelingen ook mogelijk is, zo deelde hij zaterdag mee in het VARA-radioprogramma De Rooie Haan. Hierover kon de bewindsman echter nog geen zekerheid verstrek ken. In dit verband hekelde hij de huidi ge subsidieregelingen voor nieuwe koopwoningen. Volgens hem zijn die regelingen veel te ingewikkeld en zit ten ze niet logisch in elkaar. Wie bij voorbeeld een premie-A-woning koopt, moet een dag voor de verhui zing geen ligbad laten plaatsen om dat men dan de kans loopt de subsi die te verspelen. Een dag na de verhuizing kan het wel, dan is er niets aan de hand, aldus Van Herwij nen. Van Herwijnen noemde het oneer lijk dat huiseigenaren via hun be lastingbetaling bijdragen aan de on derhoudskosten voor huurwoningen. Zo betaalt hij en zijn eigen onder houd, en ongeveer de helft van het on derhoud van de huurder, aldus Van Herwijnen. Hij vindt het eerlijker om onderhoud aan huurwoningen te betalen uit huurverhogingen. Waarschuwing Directeur N. van Velzen van de Na tionale Woningraad, centrale van honderden woningbouwverenigin gen, stelde in Breda vast dat gemeen telijke verhuurbedrijven en woning corporaties te weinig oog hebben voor de veranderingen in de bevol kingssamenstelling. Huishoudens worden kleiner (thans gemiddeld twee personen), ze „vergrijzen" steeds meer, en jongeren hebben an dere wensen met betrekking tot hun toekomstige woning. Van Velzen waarschuwde voor groeiende leegstand als gevolg hiervan met als bijkomend effect een verpaupering van buurten. Hij pleit ervoor om niet langer te bouwen wat de architect leuk vindt, maar wat de woonconsument wenst. Daartoe moeten woningbouwvereni gingen marktonderzoek doen, vindt hij. NIJMEGEN - Prins Claus heeft zaterdag in Nijmegen het symposium „Het avontuur met de toekomst" ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de Vereniging Scouting Nederland geopend. De prins deed dat in zijn hoedanig heid van beschermheer van de vereniging. De bijeenkomst werd bijgewoond door ruim vierhonderd deelnemers, afkomstig uit Scouting Nederland en van andere organisaties op het gebied van jeugd- en jongerenwerk. Tijdens het symposium werd onder anderen het woord gevoerd door,de psychologe en publiciste drs. H. Kohnstamm. Zij stelde dat jongeren onzelfstandig gehouden worden door onder meer de lange leerplicht, het systeem van uitkeringen en het ont breken van concrete vaardigheden. „Daarmee ontbreekt hen de kans om te laten zien wat zij waard zijn",'aldus de psychologe, die verder opmerkte dat jongeren een duidelijke maat schappelijke status ontberen. Naar haar mening zullen plaats en taak van jongeren in de samenleving zo moeten veranderen, dat zij ener zijds een grotere zelfstandigheid krij gen en anderzijds leren dat het aan gaan van verplichtingen geen aantasting is van hun vrijheid. AMSTERDAM - De Jeanne Oos- ting-prijs voor de figuratieve schil derkunst is dit jaar toegekend aan Marianne Plug uit Hilversum en Con stant Nieuwenhuys uit Amsterdam. Dit heeft de stichting „Jeanne Costing Prijs" zondag bekendge maakt. De prijs bestaat uit twee be dragen van elk 3000 gulden. Plug kreeg het geld voor het beste olieverf schilderij. Smit-Kroes: ZIERIKZEE - Minister Smit-Kroes (Waterstaat) zou het „zeer betreuren" als de Belgische autoriteiten toestemming zouden geven voor lozing van afvalwater op de Westerschelde via de nieuwe pijpleiding Tessen- derlo-Antwerpen. In antwoord op Kamervragen van de VVD zegt de minister dat een der gelijke lozing een aantal afspraken tussen Nederland en België over de Westerschelde alleen maar kan be moeilijken. De Belgische autoriteiten hebben nog geen beslissing genomen over de lozing via de leiding, die wel wordt aangeduid als de „smeerpijp". Gege vens over de hoeveelheid en sa menstelling van het afvalwater zijn dan ook nog niet bekend. Omdat de huidige waterkwaliteit van het ooste lijk deel van de Westerschelde „nog lang niet" het gewenste niveau heeft kan de situatie alleen maar verslech teren als tot lozing zou worden beslo ten, aldus de minister. Als de Belgen met de afwatering akkoord gaan zal dat de totstandko ming van afspraken tussen beide lan den over de waterkwaliteit in de Westerschelde bemoeilijken. Smit- Kroes laat ook blijken dat de Neder landse regering moeilijk kan gaan doen over het verlenen van stortver- gunningen voor baggerspecie uit de Westerschelde, wanneer deze moet worden verdiept. GOES - De gemeente Goes wil een forse uitbreiding van haar havenge- beid realiseren. Het gaat met name over de uitbreiding van aan het wa ter gelegen bedrijfsterreinen. Dit heeft de gemeente vrijdag meege deeld. Er staat nog meer op het program ma: de verbreding van het Goese ka naal, in aansluiting op het nieuwe sluizencomplex (kosten 37 miljoen gulden) dat op 2 december voor het scheepvaartverkeer wordt open gesteld. En verder een forse uitbrei ding van de jachthavenaccommodatie annex verblijfsrecreatie aan de Oos- terschelde. De plannen houden ook de bouw van een nieuwe brug over het Goese kanaal bij Wilhelminadorp in. Het gaat volgens de gemeente om een investering van vele tientallen miljoenen guldens. Goes kan uitvoe ring van deze werken financieel niet alleen dragen. Derhalve is vrijdag een beroep gedaan op Gedeputeerde Staten van Zeeland om aan de in vesteringen mee te betalen. De uit te voeren plannen zijn volgens b en w van Goes niet alleen voor de lokale maar ook voor de regionale werkge legenheidssituatie van groot belang, zo blijkt uit een brief aan het provin ciaal bestuur van Zeeland. TERNEUZEN - De 61-jarige Belg U. van de J. uit Waarschoot is zondag middag dood aangetroffen in het wa ter van de Braakmankreek bij Tbr- neuzen. ZIERIKZEE - Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee zal op dins dagavond 12 november het toneel zijn van een grootscheepse Rampenplan oefening. Aan de oefening, die om 19.00 uur begint, wordt meegewerkt door de Regionale Brandweerinspectie, de brandweer van Zierikzee, de rijkspolitie, het Rode Kruis, het Jeugd Rode Kruis en medewerkers van het ziekenhuis. In totaal zullen zo'n 150 personen in touw zijn. Om de realiteit zoveel mogelijk te kunnen benaderen, is de oefe ning gepland rond het bezoekuur van het ziekenhuis. Bij de ingang van de polikliniek wordt nagebootst dat bij het los sen van een vrachtwagen met cy linders samengeperste gassen één cylinder explodeert waardoor in de directe omgeving gewonden vallen. Voorts wordt gesuggereerd dat door de explosie brand en rookontwikkeling op de eerste en tweede verdieping van het zieken huis ontstaat. Het Jeugd Rode Kruis levert voor deze oefening ruim 30 „slachtoffers". Direct né de geïmiteerde explo sie wordt de brandweer gewaar schuwd die na aankomst de lei ding overneemt met betrekking tot de evacuatie van gewonden en patiënten. Het Rode Kruis zorgt buiten voor de eerste opvang en afvoer van gewonden en patiënten naar een garage waarbij gebruik zal worden gemaakt van de ambu lances van het Rode Kruis en het ziekenhuis. De Rijkspolitie zal buiten het ziekenhuis het verkeer regelen en wellicht daartoe ook gedeelten van de weg afsluiten. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UW-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos om 14.30 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voor ou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui- veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst Modelbouw- en hobbyvereniging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42. tel. 4317. Iedere maandag en donderdag Zierikzee Seniorensoos voor heren in UW- gebouw van 13.30-16.30 uur. Zaterdag, elke veertien dagen Kcrkwcrve Pniëlkerk. Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september, 09.30-11.30 uur. Maandag 11 november Zierikzee Stadhuis. Begrotingsvergadering PvdA-fractie. 16.30 tot 18.00 uur en vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Groene Kruis-gebouw. Verkoping Welfare Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Dinsdag 12 november Zierikzee Paternosterstraat. Ingebruikname ANBO-onderkomen. 11.00 uur. Kegelhuis Geluk. H. J. Doelemanbe- kerwedstrijd. 13.30-16.00 uur. Borrendamme. Verkoopmiddag Wel fare-artikelen. 14.00-16.00 uur. Stadhuis. Kennismakingsbijeen komst nieuw ingezetenen Zierikzee. 20.00 uur. Mondragon. Bijeenkomst PvdA-ge- west over gevolgen aflopen Ooster- scheldewerken. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Haamstede Winterkerk. Bijeenkomst Herv. vrou wenverenigingen Schouwen- Duive- land. Vanaf 10.00 uur. Dorpshuis De Schutse. Borstzelfon- derzoek NWH. 14.00 uur. Oosterland Dorpshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00 Woensdag 13 november Schouwen-Duiveland Betaling kinderpostzegels huis-aan- huis. Zierikzee Hervormde Verenigingsgebouw. Be jaardenbijeenkomst NCVB. 14.30 uur. Stadhuis. WD-fractievergadering. 16.00 uur. Concertzaal. Uit op Schouwen-Dui veland 'De Nacht van de Balkan 2'. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 13.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Re formatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Bruinisse Bezoek Gereformeerde Vrouwen Con tactgroep aan zustervereniging Brui nisse. 19.45 uur. Oude Tonge MEAO Oude Tbnge. Opening door staatssecretaris Ginjaar. 15.15 uur. Donderdag 14 november Zierikzee Kegelhuis Geluk. H. J. Doelemanbe- kerwedstrijd. 19.00-23.00 uur. Onder de Beuze. Vredes-Stilte kring. 19.30 uur. Middelburg Schouwburg (Molenwater). Eerste Zeeuwse Info-markt voor Recreatie en Tberisme. 10.00-17.00 uur. Statenzaal. Receptie 50-jarige provin ciale VW. 16.30 uur. Vrijdag 15 november Zierikzee De Graanbeurs. Vakbondsavond F.N.V. Schouwen- Duiveland. 19.45 uur. Dreischor Plaetsenhuus. Verkoping Welfare Ro de Kruis. 14.00-16.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Verkoping Welfara 14.00- 16.00 uur. Zaterdag 16 november Zierikzee De Zuidhoek. Contactdag ANIB. 10.30 uur. Ellemeet 't Dorpsuus. Tbneeluitvoering toneel vereniging „Ellemeet". Aanvang 19.30 uur, zaal open vanaf 18.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Gezellige middag bejaar densoos. 14.00 uur. Maandag 18 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Zonnemaire Groene Kruis-gebouw. Verkoping Welfare Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00 Dinsdag 19 november Zierikzee Huis van Nassau. Knutselmiddag. 14.00 uur. Huis van Nassau. Lezing „Hond en gezin". 20.00 uur. RSG Professor Zeeman. Vergadering oudercommissie, instelling ouder raad. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal Ger. kerk. Vergadering NCVB afd. Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Stadhuis. Overhandiging boek Cdk Bocrtien. 19.30 uur. Woensdag 20 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Geza menlijke bijeenkomst CPB/NCVB met lezing over 'Vrouw en Geweld'. 19.45 uur. Gereformeerde kerk, St. Domus- straat. Algemene ledenvergadering Kruisvereniging Schouwen- Duive land. 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2