Beroep op actief beleid gemeenten en provincie Boekenbeurs trekt aandacht Taklift plaatst zwaarste schuiven zonder hijsframe VOORDEEL ISTA Kunstbenen gestolen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westerschouwse vergadering over VOP Commissie OB Westerschouwen komt bijeen Informatiebord Op initiatief van De Zeeuwse Molen en in sa menwerking met de gemeenten en de ANWB werd een informatiebord geplaatst op molen De Hoop. (Pag. 3). Jongerenjaar In het kader van het jongerenjaar 1985 werd in de Zierikzeese jeugdsoos Brogum een jeugd- manifestatie gehouden, die 500 bezoekers trok. (Pag. 6). Zierikzees kwartiertje Tweede klasser Zierikzee houdt er dit seizoen in de thuiswedstrijden een Zierikzees kwar tiertje" op na. Dat ondervond nu Sluiskil. (Pag. 6). Laatste minuut De derby tussen het Kerkwerfse WIK en Brou wershaven leek op een puntendeling uit te draaien, totdat Sjaak van de Weele een vrije trap nam. (Pag. 7). Wat ik steeds zocht, dat heb ik niet gevonden, en wat ik niet zocht, dat komt vanzelf. Hofman von Hofmanswaldau Advertentie BIJ AUTOBEDRIJF 15% VAN DE NIEUWWAARDE van de auto die u aankoopt kan voor u zijn. Dit voordeel kan oplopen tot een max. van f 4.788,- ST. JOOSTDIJK 41 4307 AR OOSTERLAND (1797 - 1889) WAARIN OPGENOMEN Lustrumviering Junior Kamer Schouwen-Duiveland met presentatie Oosterscheldewerken-rapport ZIERIKZEE - „Wie niet zoekt, zal niet vinden. Wie niet waagt, zal niet winnen", sprak VVD-Tweede Kamerlid mr. A. J. te Veldhuis zaterdagmiddag in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis in zijn reactie op het rap port: 'Storm in de luwte van de kering'; het resultaat van een onderzoek naar de maatschappelijke effecten van de afloop der Oosterscheldewerken op Schouwen- Duiveland. Het onderzoek werd in opdracht van de Juni or Kamer Schouwen-Duiveland verricht door twee stu dentes van het geografisch instituut van de rijksuniver siteit te Utrecht. Aan de viering van het eerste bestaanslustrum van de Junior Ka mer op Schouwen-Duiveland werd gestalte gegeven met de officiële pre sentatie van het onderzoeksrapport en de aanbieding van de eerste exem plaren aan mr. Te Veldhuis, burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer van Westerschouwen en aan loco-burgemeester L. J. van Gas tel, optredend als plaatsvervanger van burgemeester Th. H. De Meester, die wegens ziekte verstek moest la ten gaan. Opvallend in de commentaren, die van diverse zijden tijdens deze bij eenkomst op de onderzoeksresulta ten reeds werden vernomen, was het krachtige beroep dat werd gericht aan gemeentebesturen en vooral aan het provinciaal bestuur om een actie- - ver-assertieve, bestuurlijke lobby-op--, politiek en ambtelijk Den Haag te voeren. ,,Een innige wisselwerking tussen Zeeland en Den Haag", aldus Te Veldhuis. Wat haaks daarop stond overigens de mening van gastheer loco- burgemeester Van Gastel, die vond dat juist de rijksoverheid een grote verantwoordelijkheid heeft ten op zichte van datgene, wat er in de na bije toekomst op Schouwen- Duiveland staat te gebeuren ten ge volge van de afloop van de Ooster scheldewerken. Gevoelig Mr. Te Veldhuis betrok in zijn be toog die gevoelige gevolgen voor heel Zeeland. Daarnaast signaleerde hij het verlies aan arbeidsplaatsen door de reorganisatie van Rijksdiensten als de Rijksverkeerinspectie, de In spectie Registratie en Successie en de dreigende opheffing van het PTT- postdistrict Zeeland. Hij becijferde het totale verlies aan arbeidsplaatsen in Zeeland in een periode van enkele jaren op ongeveer 3600. Hoewel deze cijfers kil, hard en triest zijn, moest Te Veldhuis erken nen, dat de aflopende arbeidsplaat sen bij de Oosterscheldewerken voor zienbaar en onvermijdelijk waren. Ten slotte had 'politiek Den Haag' er volgens hem ook alles aan gedaan om de bouwtijd te verlengen en daar mee de werkgelegenheid voor Zee land te rekken. Een verwijt in die richting leek hem dan ook niet te recht. Verder prees hij ook de - eigen - mi nister van Verkeer en Waterstaat, dat zij vele mensen binnen RWS een per spectief kan. bieden voor de toekomst- na de Oosterscheldewerken. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes terschouwse commissie voor de ruim telijke ordening vergadert dinsdag 12 november, morgen, over het Verblijfs- recreatief Ontwikkelings Program ma (VOP) in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De leden van de commissie krijgen een toelichting op de voortgang van het VOP en de daar voor ontwikkelde selectie- en toet singscriteria. De openbare bijeen komst in de raadszaal begint om 19.30 uur. Plannen om ingenieurs-diensten van Rijkswaterstaat onder te brengen in een aparte overheids b.v. wees het VVD-Tweede Kamerlid volledig van de hand. Hij signaleerde, dat er de komende tijd nogal wat functies bij RWS over bodig raken door het aflopen van de werkzaamheden bij de dijkverster kingen, de Rijksdienst IJsselmeer- polders en wat verder in de toekomst ook bij het Rijks-instituut voor Zui vering van het Afvalwater (RIZA). Nieuwe bronnen Met het oog op de ongeveer 2500 ar beidsplaatsen, die bij de particuliere aannemersbedrijven verloren zullen gaan en waarvan er 800 door inwo ners in Zeeland worden vervuld, sig naleerde hij de noodzaak van een agressief en assertief acquisitiebe leid. Een beleid, dat door Zeeland zelf geïnitieerd moet worden en waarschuwend verwees hij daarbij naar de concurrentie vanuit België. Te Veldhuis zag voldoende mogelijk heden in Zeeland met name op de drie sterke economische pijlers: re creatie en toerisme, landbouw en de strategische ligging aan diep vaarwa ter. Wederom benadrukte hij de uitda ging die hier ligt voor het college van G.S. en de eommissiris der Koningin in Zeeland. Verwijzend naar de goe de resultaten in Limburg, Brabant, Friesland en Groningen onderstreep- ~të~hi;f het T)elang van intensieve, per soonlijke en zeer frequente contacten in het Haagse politieke circuit, cuit. Ten aanzien van recreatie en toe risme sprak hij over het gigantisch areaal aan nieuwe infrastructurele werken, dammen nieuwe wegen een unieke stormvloedkering, nieu we meren en een veel betere bereik baarheid, alles ten gevolge van de Deltawerken. In combinatie, bieden deze verworvenheden samen volgens het Tweede Kamerlid ongekende mo gelijkheden voor het scheppen van vele honderden nieuwe banen vooral in de toeristisch-recreatieve sfeer. Maar....uiteraard signaleerde Te Veldhuis ook de beperkingen op het verblijfstoerisme in Zeeland door de Tweede Kamer. „Provincie spring daar op in", aldus zijn hartekreet. Vervolg pagina 5 Wegens overbelasting NEELTJE JANS - De grootste schuiven voor de pijlerdam blijken de drijvende bok Taklift 4 te zwaar te belasten. Dat bleek vorige week bij het aanbrengen van de eerste van deze zeven zwaarste schuiven, bestemd voor het diepe sluitgat Roompot. De kapitein van 's werelds grootste drijvende bok nam geen risico: hij achtte het niet verantwoord verder te werken. Intussen is er een oplossing gevonden: bedoelde schuiven worden nu geplaatst zonder het 120 ton we gende hijsframe. Dat betekent winst in gewicht, maar wel een extra moeilijkheidsfactor. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is de kwestie niet ernstig, maar hij bevestigde dat men niet had verwacht dat de Tak lift 4 met overbelasting te maken zou krijgen. „De afwijking was - gemeten naar de aanvankelijke berekeningen - heel klein, maar we zaten aan de verkeerde grens", gaf hij te verstaan. Met de schuiven van één „maat je" kleiner (ongeveer een meter korter) ging het nog goed. De breedte van alle schuiven is zo goed als gelijk (veertig meter), maar ze verschillen in hoogte, aan gepast aan de diepteverschillen van de bodem in de Oosterschelde- monding. De grootste schuiven zijn twaalf meter hoog en wegen 530 ton. Niet alleen het extra gewicht is echter van invloed op het plaatsen, maar ook de meetellende „ongelijkma tige belasting" wordt verstrekt. Die „onbalans" ontstaat doordat de Taklift de schuiven niet in het midden, maar aan beide uiteinden optilt. De verdeling van het ge wicht bedraagt niet exact de helft, maar kan verschillen. Rijkswaterstaat had voor één zijde met maximaal 260 ton reke ning gehouden, te weinig voor de 530 ton wegende schuiven. Er is daarvoor een eenzijdige belasting van ten minste 270 ton noodzake lijk, te veel om op de gebruikelij ke wijze te werk te gaan. Door in deze zware gevallen zon der hijsframe te werken, is die 120 ton minder gewicht voldoende om de problemen te ondervangen. De schuif wordt nu rechtstreeks in de draden van de Thklift „ge knoopt". Deze moeilijker methode is al met succes beproefd, waarbij tevens kon worden vastgesteld dat de buizen van de schuiven het kunnen verdragen om dienst te doen als bevestigingspunten voor de hijsdraden. Een daadwerkelij ke plaatsing moest vorige week wegens de stormachtige wind worden afgelast. Zodra de weers omstandigheden gunstiger zijn, wordt weer verder gewerkt aan het aanbrengen van de schuiven. Weinig tijdverlies Hoewel er door de kwestie van overbelasting anderhalve dag (drie kenteringen) vertraging bij het plaatsen is opgelopen, wordt de planning bij de bouw van de stormvloedkering daar niet door beïnvloed. Sinds augustus 1984 zijn 35 van de in totaal 62 schuiven geplaatst. In het sluitgat Hammen zijn ze al le aangebracht, die in Schaar en Roompot worden wisselend inge- hangen. Volgens planning moet dit karwei in februari volgend jaar gereed zijn. De minder zware schuiven wor den op gebruikelijke wijze, mét hijsframo, tussen de pijlers gezet. ZIERIKZEE - Een merkwaardige diefstal gebeurde vrijdagavond in Zierikzee: zeven kunstbenen verwis selden van 'eigenaar'. \V. deed hier van aangifte bij de politic. De kunstbenen (showmodellen voor kousen) waren aan haken aan de gevel van de kousenwinkel aan de Melkmarkt bevestigd. W. vertelde vergeten te zijn de showmodellen tij dig binnen te halen. Tben hij 's avonds laat tot die ontdekking kwam. hoefde er niets méér binnen te worden gehaald, dc benen waren gestolen De waarde bedraagt f 300,-. BURGH-HAAMSTEDE - De com missie openbare werken van de ge meente Westerschouwen komt woens dag 13 november om 13.30 uur bijeen in de raadszaal van het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Op de agenda staan onder meer twee verkeersmaat regelen voor de Margrietstraat en de Ankerweg te Haamstede en een bespreking van het Landschapsbe leidsplan. Verder spreken de locale volksver tegenwoordigers over voorzieningen van het toiletgebouw te Haamstede, voorzieningen aan de uurwerken van de gemeentetorens, het plaatsen van gratis reclame-abri's, de aanleg van een bushalte aan de Hogeweg te Burgh, de bestrijding van de iepe ziekte, de aanleg van een fietspad aan de Hoogenboomlaan en het slopen van de panden Oude Stoofweg 5 en 7 te Noordwelle. Voqr belangstellenden liggen de stukken van 13.00-13.30 uur ter inzage in het gemeentehuis. MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 142ste jaargang Nr. 23827 BURGH-HAAMSTEDE -Buitengewoon goed verlopenbestempelde mevrouw J. Jaensch te Ellemeet de door haar georganiseerde boekenbeurs in sportcentrum Krayestein in Burgh-Haamstede. Zaterdag vonden niet minder dan bij na 1.200 personen de weg naar de in het restaurant van het sportcentrum georganiseerde t weedehands boekenmarkt waar kennelijk een deel van de voorhanden zijnde voorraad van 8.000 boeken vlot kon worden verkocht. De achter grond van deze particuliere verkoop moet worden gezocht in het feit dat mevrouw Jaensch tot voor kort heeft ge speeld met de gedachte om ooit in Zierikzee een winkel in tweedehands boeken te beginnen. Daartoe heeft ze in viJJ jaar een groot aantal boeken verzameld. Maar vanwege het feit dat deze bezigheid met zou kunnen worden gecombi neerd met andere bezigheden, heeft haar doen besluiten om op de zaterdag gehouden beurs de boeken zoveel mogelijk van de hand te doen. ..Beschouiv het maar als een uit de hand gelopen hobby zo luidde haar toelichting. Ze vertelde daarbij wel dat het bij dit ene experiment moest blijven, maar dat anderen met het restant van de boeken de fakkel heel goed zouden kunnen overnemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Minder wind Wisselend bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur om het vries punt, aan de kust iets hoger; middag- temperatuur ongeveer 5 graden; vrij krachtige noordwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer nog hard; wind later geleidelijk afnemend. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 15 no vember: Woensdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: west n.w. 4 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 07.55, onder 16.53 Maan op 07.39, onder 16.40 Nieuwe Maan: 12 november (14.20) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 nov. 02.37 14.47 08.14 20.33 Springtij: 14 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het windveld om een stormdepressie boven Scandinavië heeft nu zijn hoogste punt gehad. Morgen neemt de wind geleidelijk aan af. Aan de westflank van het lagedruk gebied is echter met een noordstro ming koude lucht uit de poolstreken tot ver in Europa doorgedrongen. In de bovenlucht op 5000 meter is bij ons de temperatuur tot beneden min 30 graden gedaald. Dit betekent dat er gemakkelijk buien kunnen ontstaan. Bij het vallen van neerslag daalt de temperatuur tot enkele graden boven nul, waarna de regen in sneeuw over gaat. Ook hagel behoort bij zware buien tot de mogelijkheid. De komende dagen dringt een hoge- drukgebied naar onze. omgeving op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1