Zeeland Hiswa 1986 begint vorm te krijgen Viering van tien jaar Rijn-Schelde Instituut Kamermeerderheid botst met Van Zeil over alcohol in sportkantines Nieuwe toltarieven Zeelandbrug per 1 januari Streekbus wil zomerzwerfkaart Landbouwschap wil snel oplossing probleem gevallen superheffing Huursubsidie en RWW beter op elkaar afstemmen Chinese mijnwerkers geschokt door ondeugende revue Haven St. Annaland wordt uitgebreid Lonnie Glosson naar Zierikzee Veronica voor radio-opnamen in Brogum Beurs Eigenhandig biedt poppenshow V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 november 1985 Nr. 23825 AMSTERDAM - De Nederlandse toonkunstenaarsbond in Amsterdam maakt zich zorgen over de dreigende beëindiging van arbeidsbemiddeling van musci en artiesten door de ge westelijke arbeidsbureaus. ZIERIKZEE - Met ingang van 1 ja nuari worden de toltarieven voor de Zeelandbrug gewijzigd. De huidige tienrittenkaarten a 25,- per stuk kunnen na die datum worden opge bruikt. Er is geen restitutieregeling. Na 1 januari zijn bij de tolhuizen twintigrittenkaarten te koop voor de categorieën personenauto's, lichte vrachtwagens en zware vrachtauto's. De prijzen per twintigrittenkaart zijn resp. 40,- 2,- per rit), 60,- 3,- per rit) en 80,- 4,- per rit). De tol voor een enkele rit, dus zonder rit- tenkaart, kost voor een bestuurder van een personenauto na 1 januari 4,-, voor een bestuurder van een lichte vrachtwagen 6,- en voor die van een zware vrachtauto 7,-. Het tarief voor motorrijders blijft ongewijzigd: 1,-. UTRECHT - Vooral om de recreant de bus in de krijgen wil het streek vervoer in ons land volgend jaar zo mer de „zomerzwerfkaart" invoeren waarmee men goedkoop de hele dag met de bus kan rondtoeren. De streekvervoerders willen in 1986 vijfduizend kaarten slijten en in 1989 zes keer zo veel. Dit heeft het Samen werkingsorgaan van het Streekver voer (ESO) dinsdag meegedeeld. Om de totale klandizie beter te kunnen tellen heeft het streekver voer bij het Nederlandse bedrijf Eto- metra voor 20 miljoen gulden appa raatjes besteld die elektronisch het aantal reizigers bijhouden. De zoge heten bezettingsgraadmeters moeten in 1987 in de opstaptreden van de bus sen zijn aangebracht. De streekver voerders kunnen dan precies de klan dizie op de diverse lijnen gaan bijhouden zodat de dienstregeling meer aan de behoefte kan worden aangepast. Een woordvoerder van de ESO zei dat de streekvervoerders door de komst van de strippenkaart het zicht op het aantal klanten enigszins zijn kwijtgeraakt. Hij beaamde dat 20 miljoen gulden een fors bedrag is, maar aan de andere kant is het de streekvervoerders en niet te vergeten het ministerie van Verkeer en Water staat - dat uiteindelijk het laatste woord heeft over de dienstregeling - wel wat waard om te weten hoe groot de klandizie is. DEN HAAG - Het Landbouwschap wil op zeer korte termijn een oplos sing voor een groep melkveehouders die door de invoering van de super heffing in problemen zijn geraakt en van wie een aantal dreigt te moeten stoppen als er niet gauw iets ge beurt. Het schap wil voor deze boe ren, het gaat om ongeveer 600 zogehe ten hardheidsgevallen, eerst een oplossing, voordat het met minister Braks verder wil praten over nieuw beleid inzake de superheffing. Het dagelijks bestuur van het schap spreekt woensdagmiddag met de mi nister van Landbouw en Visserij. Het gaat om melkveehouders die een lage heffingvrije produktiehoe- veelheid hebben toegewezen gekre gen, veelal omdat zij net niet aan een aantal voorwaarden voldeden voor meer heffingvrije melk. Bovendien zijn er 20 maanden na het invoeren van de superheffing nog melkveehou ders die niet weten hoeveel zij hef- fingvrij mogen produceren. Voorzitter J. van der Veen van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond stelde woensdag eerder op de dag tijdens de algemene bestuursver gadering voor om voor deze groep melkveehouders een extra hoeveel heid melk beschikbaar te stellen. Vol gens hem is daarvoor thans ruimte binnen de hoeveelheid melk die ons land van de EG mag produceren. MIDDELBURG - De realisatie van het projekt Zeeland Hiswa 1986 begint vorm te krijgen. Tijdens de presentatie in Motel Goes werd enthousiast op de plannen gereageerd: ruim 700 m2 standruimte is nu „verkocht". De totale op pervlakte van de Zeeland-stand zal minimaal 1000 m2 bedragen. De exposanten komen uit alle gele dingen van het Zeeuwse recreatieve en toeristische gebeuren: botenbouw, botenverkoop, botenverhuur, zeil- en surfscholen, recreatiecentra, jachtha vens, zeilmakerijen, mastenbouwers, leveranciers van watersportartike len, makelarij, provinciale VVV, de sector visserij, gemeenten en andere overheidsinstellingen enz. Waterland Ontwerper G. Dorant uit Laren heeft het Zeeuwse concept vorm gege ven. Centraal idee is Zeeland te pre senteren als een waterland met legio toeristische mogelijkheden, ook in „het achterland" met zijn polders, monumentale steden en sfeervolle dorpen. Technologische hoogstandjes op waterbouwkundig gebied vormen een geïntegreerd onderdeel van het concept. Verder worden vele activiteiten ontwikkeld die de Zeeland presentatie optimaal aanvullen en ondersteunen. De Zeeland Hiswa- presentatie wordt - op verzoek van de provinciale overheid - voorbereid door een werkgroep onder leiding van oud-gedeputeerde de heer A. L. van Geesbergen. De heer P. W. I. Klip, voorlichter bij de provincie, is pro- jektleider. De Hiswa wordt van 14 tot en met 23 maart 1986 in de RAI in Amster dam gehouden. Het is dan de 31e keer dat deze nationaal en internationaal bekende watersporttentoonstelling wordt georganiseerd. Vorig jaar is voor het eerst gestart met het aanwij zen van een „gastprovincie". Tben viel Friesland de eer te beurt. Zeeuwse bedrijven en organisaties die nog op het projekt willen inha ken kunnen dat doen tot en met 14 november a.s. Op deze datum zal op de Zeeuwse infomarkt voor recreatie en toerisme in de Schouwburg van Middelburg - op de stand van de pro vincie Zeeland - het Hiswa-ontwerp nogmaals worden gepresenteerd. Tot die tijd kunnen geïnteresseerden kontakt opnemen met de projektlei- der. MIDDELBURG - Tien jaar geleden bundelden enkele Zeeuwse actiegroe pen en de Delftse projektgroep Rijn-Schelde Delta de krachten en werd op 19 augustus 1975 in Middelburg het Rijn-Schelde Instituut opgericht. Dit vrij- willigersinstituut stelt zich ten doel activiteiten van allerlei groepen te on dersteunen om democratische besluitvorming te stimuleren. Deze algemene doelstelling is in de afgelopen tien jaar in de praktijk gebracht door acties te ondersteunen of op te zetten en onderzoek te verrichten op uiteenlopende ter reinen als Zeeland en de derde wereld, kernenergie, milieuproblemen o.a. in de Kanaalzone, zeggenschap van werknemers, vredesvraagstukken. Tegenwoordig wordt gewerkt - nog steeds grotendeels met vrijwilligers - aan het verband tussen multinationa le ondernemingen met een Zeeuwse vestiging en derde wereld landen, al ternatieven voor kernenergie, de ver andering van militaire in civiele pro- duktie, en de gevolgen van de informatietechnologie. Naar aanlei ding van het tienjarig bestaan is een boek samengesteld over actuele vraagstukken in Zeeland, onder de ti tel 'Zeeland in dit tijdsgewricht', dat op 15 november a.s. verschijnt. Vieren Eveneens op 15 november wordt het tièiVJarig bestaan gevierd in Meccana,' Damplein te Middelburg. Onder de titel 'de computer de baas?' is er van 20.00 tot 22.00 uur een openbaar de bat tussen Jopie Boogerd en Cees Ha melink onder leiding van Fred Berg- werff, voorzitter van de vereniging vrienden en vriendinnen van het RSI. Mevrouw Boogerd is lid van de Pro vinciale Staten van Zeeland voor D'66, en heeft in de Algemene Be schouwingen in de Staten in 1984 de spits afgebeten in de discussie over de gevolgen van de informatietechno logie voor Zeeland. Prof. Hamelink is auteur van het boek 'informatie en macht' (Anthos, 1984) en hoogleraar in de internationale communicatie wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam en medewerker van PvdA: DEN HAAG - De PvdA wil dat de toekenning van huursubsidie en uit keringen aan werkloze jongeren (RWW) beter op elkaar worden af gestemd. Er mag volgens de PvdA geen verschil meer worden gemaakt tussen gehuwden en mensen die sa menwonen. Volgens de PvdA'er De Pree loopt iemand die gaat samenwonen de kans zijn of haar RWW-uitkering kwijt te raken. Omdat de betrokkene ook zon der meer wordt beschouwd als „me dehuurder", die de helft van de huur prijs voor zijn rekening neemt, loopt hij of zij ook de huursubsidie mis. Bij gehuwden gebeurt dat niet. het Institute of Social Studies te Den Zij zullen - met het publiek - debat teren over wat de opkomst van de computer betekent voor het dage lijks leven van burgers, de kwanti teit en kwaliteit van de arbeid, en voor de derde wereld. Aan de orde komen kwesties als het kraken van computerbestanden -aantasting van privacy-, automatisering in bedrij ven - aantasting van werkgelegen heid-, en het lot van de derde wereld in de 'nieuwe maatschappij'. Optreden Vanaf 10.30 uur is er vervolgens een optreden van een speciale gelegen heidsformatie van leden van St. Jut- temis en enkele gastmusici. Sint Jut- temis bestaat dit jaar eveneens tien jaar. Samen met de slagwerkers van Zilte Swing wordt een programma gebracht met blazers en (swingende) slagwerknummers. DEN HAAG - Staatssecretaris Van Zeil (midden en kleinbedrijf) heeft dins dag in de Kamer een motie van VVD en PvdA om verkoop van alcoholhouden de drank in sportkantines, buurt- en dorpshuizen aan banden te leggen, krachtig ontraden. De staatssecretaris is het met de doelstelling eens, maar weigert op korte termijn de drank- en horecawet in dier voege aan te passen, zoals de gelegenheidscoalitie van liberalen en socialisten wenst. PEKING - Geschokte Chine se mijnwerkers zijn weggelo pen uit een suggestieve dansre- vue, toen een actrice met hen begon te flirten. Dit berichtte dinsdag het arbeidersblad in Peking. De krant schreef dat de rond reizende troupe zich bediende van „onwelvoeglijke bewegin gen en wulpse dansen ter op hitsing van het publiektij- dens haar bezoek aan de mijnstad Fu Cun in de provin cie Anhui. Een actrice probeerde te flirten om het publiek te sti muleren, wat leidde tot ge fluit, geroep en chaos", aldus het arbeidersblad. „Toen ons geliefde en ernsti ge lied 'Als er geen commu nistische partij was zou er geen Nieuw China zijn", op fri vole wijze werd gebracht, lie pen meer dan 200 notabelen en mijnwerkers de zaal uit", be richtte de krant. Arbeidersblad vroeg om op treden tegen dergelijke 'onge zonde revues'. Van Zeil streeft ernaar via huisre gels de oneerlijke concurrentie die sportkantines de erkende horeca aan doen aan banden te leggen. Dat zou moeten in het kader van de nota alco hol cn samenleving van staatssecreta ris Van der Reijden (Volksgezond heid). De kamermeerderheid vreest dat dit een langdurig gebed wordt waar van het einde deze kabinetsperiode nog niet in zicht is. Bovendien zal, zo voorspelt Van Erp (VVD), met die huisregels uiteraard de hand worden gelicht. Het gaat er Van Erp niet om sportkantines van drank en het ser veren van uitsmijters in de sportka- nine volledig te verbieden, maar om de openstellingstijden te beperken tot een uur voor en een uur na de wed strijd. Voor bruiloften, partijen en ver jaardagsfeesten moet de sportkanti ne niet langer beschikbaar zijn. Ais Van Zeil de motie naast zich neerlegt zal de VVD zelf nog voor januari ko men met een initiatief wetsontwerp tot aanpassing van de drank- en hore cawet om de wens van een kamer meerderheid af te dwingen, zo gaf de liberale woordvoerder na afloop van het debat desgevraagd te kennen. ST. ANNALAND - Er bestaat een steeds grotere belangstelling voor de jachthaven van St. Annaland. Van de 245 leden hebben namelijk 85 nog geen ligplaats. In eerste instantie zal men door reconstructie van de lig plaatsen proberen een aantal lig* plaatsen uit te breiden, terwijl vol gend jaar ook de haven zal worden uitgebaggerd. Een te vormen werkgroep gaat ech ter ook bekijken hoe men tot uitbrei ding kan komen. Het clubschip Buitengaats is aan een reparatie toe, men heeft twee mo gelijkheden: Een gewone opknap beurt die plm. 6000.— kost of een grondige revisie van het schip voor 40.000,De vergadering koos voor een gewone opknapbeurt. Een twee de passantensteiger zal worden aan gelegd. ZIERIKZEE - Het country- en westernmuziekduo AG en Kate is er in geslaagd de 77-jarige Amerikaan se muzikant Lonnie Glosson voor een toernee naar Nederland te halen. Op maandag 25 novendier is deze 'oldti mer' te zien en te Horen in het Huis van Nassau. AG en Kate nemen ook een deel van het programma voor hun rekening. Lonnie Glosson begon zijn carrière in 1925 en maakte na het verdwijnen van de ouderwetse country tradities de rock and roll periode volop mee. Hij is afkomstig uit Arkansas en leerde harmonika spelen van zijn moeder. Hij werd bekend door zijn radiowerk, waar hij vanaf 1930 mee begon. Later werkte Glosson veel met Red Foley en Wayne Raney. Hun mu ziek werd verspreid over het hele land. Tegenwoordig is de muzikant vooral bekend via „bluegrass festi vals" in Amerika, hoewel het geen echte bluegrass is die Glosson brengt. Het concert in Zierikzee begint om 20,30 uur. Informatie over de kaart verkoop op telefoonnummer (01119) 1219 of 1976. ZIERIKZEE - Radio Veronica komt zaterdag naar Zierikzee, om radio opnamen te maken van de viering van het Schouwen-Duivelandse Jon- gerenjaar in jeugdcentrum Brogum. Juist de muzikale workshop heeft de aandacht van de omroep getrokken. De deelnemers hebben inmiddels een vragenlijst gekregen ter oriëntatie op de interviews, die zich voorname lijk zullen richten op de zogenaamde jongerencultuur. Het programma wordt gepresenteerd door de nieuwe Veronica-medewerkster Simone Wal- ravën. ROTTERDAM - De beurs Eigen handig, die van 9 tot 12 november in het tentoonstellingebouw Ahoy in Rotterdam wordt gehouden, heeft een speciale attractie in een poppens how met pronkstukken van meer dan dertig Nederlandse poppen- maaksters en een poppenmaker. Op de beurs demonstreren 150 standhou ders over nuttige, creatieve en alleen maar plezierige vrijetijdsbesteding, verdeeld naar de sectoren doe-het- zelf, creatieve vrijetijdsbesteding, woningverbetering en hobby modelbouw. Nieuw op de beurs Eigenhandig, die voor de vijftiende keer is georga niseerd, zijn behalve de poppenshow een fabrikantenplein en een hobby centrum. Op het plein worden de nieuwste produkten getoond en gede monstreerd. Het hobbycentrum wordt verzorgd door vijftien Neder landse hobby verenigingen. Verder heeft ons land er met de jongste beurs Eigenhandig een nieuwe onderschei ding bij: de zilveren duim voor opval lende staaltjes van creativiteit. Óp 11 november worden de winnaars be kend gemaakt. Vrijdag- 8 november Nederland 1 09.00 uur Kijk, als je tekent zie je meer, afl. 2. 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.35 uur Nieuws uit de natuur, afl. 5. 10.30 uur Sowjet-Unie 1917-1953, afl. 3. 11.00 uur Schooltv weekjournaal, afl. 8. 11.30 uur Japan, afl. 2. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur AVRO's Service Salon. 15.45 uur AVRO's Tele-Keuken. 16.00 uur Ik zag twee beren, kleuter programma. 16.15 uur Bas Boris Bode, afl. 1. TV- serie in 12 delen. Bas is er toevallig getuige van dat de kleine Vincent van Gulden bij een zeiltocht verdrinkt. Wanneer hij na zeven jaar terugkeert vanuit Berlijn met zijn moeder, ko men de gebeurtenissen weer bij hem boven. 16.40 uur Wordt vervolgd, strips- en tekenfilm magazine. 17.10 uur Ontdek je plekje, serie filmpjes over de schoonheid van stad en land. Afl.: Zutphen. 17.20 uur AVRO's kies clip. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur AVRO's Toppop. 18.15 uur AVRO's Bridgecursus 3-B. 18.25 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus: Grafische technieken. 18.40 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus: Biotechnologie. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Minibios. 19.15 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma gepresenteerd door Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Brekers, Nederlandse tv-serie. Afl. 6: Sterallures. Harrie moet optreden in een ster-spot, die wordt opgenomen in Peek's stalling. Daar blijkt dan ook plotseling Fok- ke's verborgen talent toe te slaan 21.00 uur Televizier Boekenprijs 1985, live-uitzending gepresenteerd door Ruud ter Weijden. 22.20 uur AVRO's Actualiteiten. 23.10 uur MASH, Amerikaanse serie. Afl.: Zonder verdoving. Wanneer er een tekort ontstaat aan een verdo vingsmiddel, neemt aalmoezenier Mulcahy zijn maatregelen. 23.35 uur Karei van de Graaf, praat programma. 00.05 uur Tine, gedichten en verhalen door Tine Ruysschaert. 00.12 uur Journaal. 00.17 uur Tennis: samenvatting van de demonstratiewedstrijd tussen Becker en Lendl gehouden op 5 no vember '85 in de Maaspoort in Den Bosch. 00.55 uur De Open Dames Kampioen schappen tennis van Nederland. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Vloedlijn; Thema: Wonen. Afl. 5: Het Witte Dorp. In Rotterdam is zo'n zestig jaar geleden het Witte Dorp gebouwd. Noodwoningen, be doeld voor 25 jaar. De huizen staan er echter nog steeds. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Bollie en Billie, tekenfilm. 19.20 uur Zeilen rond de wereld, serie over een Westduits gezin, dat gedu rende een aantal jaren rond de wereld zeilt. Afl. 2: Van La Rochelle naar New Foundland. 20.00 uur The Lion in the Winter, En gels filmdrama uit 1968 van Anthony Harvey over de intriges en strubbe lingen rond de troonopvolging van Koning Hendrik II tegen het einde van de 12e eeuw. Met o.a. Peter O'Tbo- le en Katharine Hepburn. (Rijkskeu ring: 18 jaar.) 22.12 uur Praten met de minis ter-president. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Daar sta ik voor (2), maan delijkse rubriek waarin mensen een opmerkelijke stelling poneren en ver dedigen op het gebied van de publie ke en de persoonlijke moraal. Presen tatie: Erik Jurgens. 23.28 uur Wilde ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Een heel leven voor je (La vie devant soi), Franse speelfilm uit 1977 naar de gelijknamige roman van Emile Ajar. Regie: Moshe Mizrahi. De oude Dame Madame Rosa (Simone Signoret), ex-prostituée en van Jood se afkomst, verleent een aantal kin deren, „Vergissingen" van vroegere collega's, onderdak. Onder hen, de 14-jarige jongen Momo. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 86. (herh.). 18.05 uur Plons, kleuterserie. Afl. 43: De egel. (herh.). 18.10 uur Emma en Opa, kinderserie. Afl. 11: November, (herh.). 18.20 uur Bassie en Adriaan. Afl. 10. (herh.). 18.25 uur Juke Box. 18.30 uur Star Trek, Amerikaanse science-fictionserie over de belevenis sen van de USS Enterprise. Afl.: De verdelger (The changeling). Met: Wil liam Shatner, Leonard Nimoy, DeFor- rest Kelley e.a. 19.20 uur Uitzending door derden: Een programma van de Socialistische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur De verdachten. Afl.: De af loop. Wie was nu precies verantwoor delijk voor de aanhouding en de weg voering van de verdachten? Welke invloeden had die wegvoering op de latere collaboratie van sommige ver dachten? Presentatie: Maurice de Wil de. (herh.). 21.10 uur Kunstrijden op de schaats te Göteborg (deel 2). Reportage van de kampioenschappen die begin dit jaar plaats hadden te Göteberg. 22.00 uur Boekenbeursnieuws. 22.05 uur Fundamenten. Afl.: Euro- palia Spanje: een gesprek met Fer nando Savater. De laatste jaren heeft het Spaanse intellectuele leven een vernieuwingsproces doorgemaakt. Jonge filosofen ondervragen nu 'de politiek', de moraal, het recht en de rechtspraak. Fernando Savater is bij uitstek de Spaanse denker die zich aansluit bij het hedendaagse Europe se denken. Frans Boenders spreekt met hem n.a.v. het Europalia- Colloquium 'Spanje en het heden daagse denken'. 22.55 uur Journaal en Coda: De kin deren van Estremadura van Rafael Alberti. BRT 2 19.00 uur 1 week sport. 19.30 uur Juke Box. 19.37 uur 11U11 actie - Overzicht van de projecten. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Een jaar van alle gevaren (The year of living dangerously), Australische speelfilm uit 1983. Met in de hoofdrollen: Mel Gibson, Si- gourney Weaver en Bill Kerr. Regie: Peter Weir. (Originele versie met Ne derlandse ondertiteling.) Guy Hamil ton is een jonge journalist die voor het eerst naar het buitenland gestuurd wordt: Djakarta. Hij is ge tuige van sociale en politieke misstanden in het land onder Soekar- no. Onderwijl begint hij een verhou ding met de ambassade-attaché Jill. 22.20 uur Première-extra, film- nieuws met Jo Rdpcke. PEKING - Peking heeft een miljoen boeken in beslag genomen en vernie tigd. Dit heeft de Chinese pers be kendgemaakt, Het ging volgens be richten in de pers om 50 verschillende werken die de autoriteiten als porno grafisch beschouwen. WOENSDRECHT - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een deel van de omheining rond de vliegbasis Woensdrecht ver nield. Over een lengte van veertig meter werden overal gaten geknipt in het hekwerk. 95 „En Hetty is ook beslist een stdiat- tig meisje," zei Ella. „Ik heb gister zo leuk met haar gebabbeld. We hebben zo dezelfde ideeën over alles." „O ja?" zei Lenie. „Typisch," vond Mia. „Ik stel me voor, als ze weer in Den Haag terug is, dat ik wel contact met haar zal houden. Trouwens Robbert heeft me ook gevraagd of Ze hield als verschrikt op. „O, dat had ik niet mogen zeggen." Mia keek onverschillig, maar Lenie zei zacht: „Wat heeft hij je gevraagd?" „Of hij mij - ja, maar jullie moeten met beloven, dat je er niet over zult spreken - of hij mij schrijven mag wanneer ze weer in Leiden terug zijn." Ella's fantasie deed haar zelf nameloos plezier. „O leuk," zei Mia. „Ja, leuk," zei Lenie. Ella droomde weg in een zonnig ge peins. Mia schommelde en dacht er aan hoe genoeglijk het was als ie mand je boven anderen verkoos om mee te praten, of beter, om mee te zwijgen. Want spraakzaam was Char les niet. En Lenie keek de landweg af en be dacht, hoe de heerlijke vakantie, waarvan ze zich werkelijk zoveel had voorgesteld, zo bitter tegenviel. Ze voelde zich buitengesloten en alleen. Zelfs Mia was niet meer de verknoch te vriendin van vroegere tenie beet op haar onderlip. Dat mooie Pa- rijse japonnetje, och. wat gaf het! Ze door CISSY VAN MARXVELDT zou net zo goed in een zak kunnen gaan, niemand keek toch naar haar om. Zij kon met tante Melie haak boekjes bekijken, als de anderen door de tuin dwaalden O, tante Melie was lief, alleen Het was toch veel leuker om óók met de ande ren op een bank van boomstammen te zitten en om de nonsens van Jef te lachen. Een auto stoof langs de weg. ze keken alle drie op. Ze dachten alle drie: Zou het de auto van 'Sonnewen- de' zijn? Nee, het was een vreemde wagen. Ze keken alle drie teleur gesteld. „Ik hulde me nog liever in harnas met helm," raasde Reep door de open kamerdeur naast de kamer van Jef en Charles. „Hij had beter een gemaskerd feest kunnen aanrichten." riep Jef terug, moeizaam zwoegend met de knoopjes van zijn overhemd. Reep stampvoet te „Nu mis ik ook nog een boorde knoopje. Kunnen jullie me aan zo'n onding helpen?" „Je kunt me evengoed om een lapje van honderd vragen." Jef pufte met de tong tussen zijn welgedane lippen. „Jij, Charles?" „Nee." Reep graaide met zijn hand in de overvolle la van een kast. „Hè, hè," hijgde Jef. „Dat zit." Hij keek uit het raam. „De aanstichter van al dat fraais loopt al in de tuin een sigaret te roken, terwijl wij. zijn slaven hier nog werken in het zweet onzes aanschijns." „Nu, ik ga." zei Charles. „O, ga maar!" Jef gebaarde drama tisch. „Ik word stapelkrankzinnig van dat gekwek van jou. Ga vooral. Houd alsjeblieft geen rekening met mij." „Je bent toch klaar," zei Charles kalm. Jef hief een voet, waaraan een ab normaal versleten pantoffel prijkte, omhoog. Hij maakte het manuaal van schoppen. De pantoffel gleed van zijn zwart zijden sok. „Denk je er aan, dat je je lakstie- fels aantrekt," zei Charles. „Hij wordt beslist spraakzaam, die kerel!" Jef schudde zijn hoofd. „Wat er in hem gist, mag Joost weten." Charles was de kamer al uit. Reep was bezig de inhoud van de la over de grond te keilen. Hij danste temidden van een belachelijke rommel rond. „Ben je aan het voetballen?" infor meerde Jef, die met één pantoffel aan, hinkend naderbij trad, Reep toonde zijn door drift ver wrongen gezicht. Jef holde zo hard en potsierlijk de kamer weer uit, dat Reep plotseling in de lach schoot. „Hè, hè." zuchtte Jef, zich omdraai end, „nu waag ik me weer in jouw na bijheid. Ik was juist van plan een net te inrichting voor je op te bellen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9