Schooljeugd toont grote interesse voor 'ziek zijn' berichten stukken Eerste ouderavond 'Binnen de Veste' lanaucraw Bridgekring '68 Project Brouwse basisschool Belangstelling basisschool binnenstad Winterenting mond- en klauw zeer Suikerbieten i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 november 1985 Nr. 23825 Beursbericht Markt Goes dinsdag 5 november 1985 Aardappelen Bintje, veldsgewas, directe leve ring, op auto geleverd 7-9 cent per kg; voeraardappelen 7 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 21 oktober 1985: Bintje 35-50 mm 7V2-8V2 cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts, 14-15 cent per kg. Uien Zaaiuien, directe levering, geloof- klapt, op auto geleverd, 9-12 cent per kg. Exclusief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 35-45 cent per kg. Exclusief B.T.W. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exclusief B.T.W.: Tarwe, basis 16% 45,75 - 47,50; brouwgerst, boerenschoon, basis 16% 50,—; voergerst 42,50; haver, basis 16%, 43,00 - 43,75; erwten, kleine groene 78,75 - 87,—; Capucijners 75,— - 79,—; bruine bonen, vrij van grond en halve, basis 18% tot 169,—; Karwij, boeren schoon 235,317,50; Karwij, pri ma doorsnee 330,—; Blauwmaan- zaad, boerenschoon 122,50-/ 142,50; Blauwmaanzaad, prima doorsnee kwaliteit 170,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exclusief B.T.W.: Weidehooi, le snede, 350,— - 385,—; weide hooi, 2e snede, 275,300,—; dijk- hooi 250,— - 275,—; lucernehooi 400,425,—; veldbeemd 250, 300,—; roodzwenk 150,200,—; raaigrassen 150,— - 225,—; gerste stro 205,— - 225,—; tarwestro 185,200,—; erwtenstro 185, 210,—; bruine bonenstro 175,— - 210,—; haverstro 185,200,—. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 6-11. - Aanvoer 1.646.820 stuks. Stemming: vast. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 56-57 gram 11,00; van 60-61 gram 12,30-/ 13,30; 65-66 gram 13,45- 15,40. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 6-11. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: Extra kwaliteit dikbillen 9,70- 12,70; stieren: le 8,35-/ 8,95, 2e 7,30-/ 8,35; vaarzen: le 7,45-/ 8,15, 2e 6,40-/ 7,45; koeien: le 7,30- 8,10, 2é 6,20-/ 7,30, 3e 5,55-/ 6,20; worstkoeien 5,10-/ 6,15. Prijzen per kilogram levend ge wicht: Vette kalveren: le 6,25-/ 6,50, 2e 6,00-/ 6,25; zeugen le 2,85-/ 2,95 en 2e f 2,75-f 2,85. Prijzen per stuk: Schapen 180- 250, lammeren (resp. rammen en ooien) 130-f 245, 100-f 200; melk en kalfkoeien: le soort 1975-/ 2775, 2e soort 1425-/ 1975; melk- en kalf- vaarzen: le soort 1900-/ 2750, 2e soort 1400-ƒ 1900; guste koeien 1400-/ 2100; enterstieren 1150- 1825; pinken 725-/ 1800; graskal veren 425-/ 950; nuka's voor de mest, roodbont, stieren 350-/ 660, roodbont vaarskoeien 175-/ 450, nu ka's voor de mest zwartbont stieren 210-/ 500, zwartbont vaarskoeien 130-/ 340; fokschapen 125-/ 275; weidelammeren 125-/ 225; bokken en geiten 30-/ 125. Aanvoer: totaal 8501 stuks, waaron der: slachtvee 1418, stieren 185, ge- bruiksvee 1461, jongvee 572, nuka's roodbont 1307, nuka's zwartbont 1007, slachtschapen en lammeren 870, gebruiksschapen en lammeren 543, varkens 1013, bokken en geiten 125. Overzicht: slachtvee: handel rede lijk, en prijzen prijshoudend; stieren: handel willig, en prijzen gelijk; ge- bruiksvee: handel matig, en prijzen gelijk; jongvee: handel rustig, en prijzen gelijk; nuka's: handel rustig, en prijzen lager; slachtschapen en lammeren: handel redelijk, en prij zen gelijk; gebruiksschapen en lam meren: handel redelijk, en prijzen ho ger; varkens: handel redelijk, en prijzen hoger; bokken en geiten: han del willig, en prijzen hoger. De redactie behoudt zich het recht voor Ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dal de nhoud door do redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukken zqn burten verantwoordelijkheid van 3e redactie en uitsluitend voor rekening van de brlet- schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Met interesse hebben wij in de bridgerubriek van uw krant jl. don derdag gelezen, dat één van uw me dewerkers zijn bezorgdheid uitte over het feit, dat wij nog steeds geen lid van de Ned. Bridgebond zijn. Op zijn opmerking, dat de leden van bridgekring '68 er nog steeds niet in geslaagd zijn om het clubbestuur te overtuigen zich aan tc sluiten bij de Ned. Bridgebond willen wij graag reageren. Uw medewerker is niet op de hoog te van de juiste stand van zaken in on ze club, dat is hem niet kwalijk te ne men, want hij is geen lid. maar hij kan zich daarom beter niet meer in de aangelegenheden van een vreemde vereniging mengen. Ons voorstel om lid te worden van de Ned. Bridge bond (gedaan op de laatste voorjaars vergadering) is door de meerderheid bij wjze van stemming afgewezen. Wij hebben ons daarbij neergelegd. Dergelijke besluiten worden in onze club democratisch geregeld. Met dank voor plaatsing Het bestuur van Bridgekring '68 ZIERIKZEE Bestuursvergadering Beatrixschool In de Beatrixschool (gebouw De Kanterlaan 1) wordt morgen, 8 no vember, een bestuursvergadering ge houden. Aanvang: 16.00 uur. Door de ze openbare vergadering bij te wonen krijgen de belangstellenden tevens de gelegenheid de na de herfst in ge bruik genomen accommodatie van dc afdeling praktische vorming te bekij ken. WESTERSCHOUWEN Commissievergadering financiën De gemeente Westerschouwen houdt morgen 8 november (aanvang 14.00 uur) een commissievergadering financiën in het gemeentehuis te Haamstede. De agenda omvat naast notulen en mededelingen, de behandeling van: hertaxatie onroerendgoed-belasting c.a., meerjarenplanning stads- en dorpsvernieuwing, afrekening ex ploitatiesubsidie 1983 en 1984 Stich ting Westerschouwen Cultureel, Ex ploitatie begroting 1985 Stichting Westerschouwen Cultureel, uitbrei ding verrijdbare archiefstellingen, subsidiestaat voor begroting 1986, en eventueel verder voorkomende za ken. BROUWERSHAVEN Verkoopmiddag Welfarehandwerken Op maandagmiddag 11 november wordt in het Groene Kruis gebouw aan de Nieuwstad te Brouwershaven omgetoverd tot winkel. Het assorti ment van tientallen verschillende handwerken en gebruiksvoorwerpen dat de vijftien dames van het Welfa- rewerk Brouwershaven in de loop van het jaar maakten, ligt dan te kust en te keur. En natuurlijk te koop want volgens leidster mevrouw M. van Leeuwen-van Wijck is de keuze zo groot dat er voor iedereen wel wat bij is. Het evenement vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur. NOORDWELLE Excursie plattelandsvrouwen Met een overvolle bus vertrokken vrouwen van de afdeling Noordwelle e.o. van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen richting Rotter dam, voor een excursie naar het wa renhuis Tbr Meulen. Na de ontvangst door drie gast vrouwen werd koffie gedronken en gekeken naar een dia-presentatie over de opbouw van het bedrijf en speciaal de gang van zaken in het postorderbedrijf in de Spaanse Pol der. Hierna volgde een rondleiding. Al met al werd een duidelijk beeld verkregen van de werkzaamheden seltekorten, oorlogen of om politieke redenen. In 10 Afrikaanse landen bestaan er landelijke C.J.V.'s (YMCA's) die hel pen bij de opvang en verzorging van deze vluchtelingen. Vaak gaat deze hulp ook verder, in de vorm van scho ling en arbeidsbemiddeling. De fi nanciële middelen om dit werk te kunnen doen komen onder meer van de Hoge Commissaris voor Vluchte lingen van de Verenigde Naties en van kerkelijke zijde. Tbch blijven er projecten liggen omdat ook deze bronnen niet onuitputtelijk zijn. Door middel van de actie op zaterdag 9 november wil de C.J.V.- Scharendijke een steentje bijdragen aan het moeizame werk dat door an dere C.J.V.-ers gedaan wordt in deze Afrikaanse landen. BRUINISSE MBuma-zending In de maanden september en okto ber werd weer gecollecteerd voor de MBuma-zending. De collectanten wa ren Margreet Schot, Martine Deurloo, Erik v.d. Bos, Hetty v.d. Bos en Mar tin van Dommele. De opbrengst was 251,45. Alle gevers en collectanten hartelijk dank. „Weg uit de crisis" Het afdelingsbestuur Bruinisse van de Partij van de Arbeid heeft op maandag 11 november een propaganda-bijeenkomst belegd in het Dorpshuis die om acht uur s avonds begint. De avond is voor ie dereen toegankelijk. De avond staat in het teken van de verkiezingscam pagne ,,Weg uit de crisis". Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Rottevalle-Drachtstercompag- nie: dr. J. Walstra, emeritus predi kant te Wommel-Hijdaard, die deze benoeming heeft aangenomen. Berotepbaarstelling: mevr. K. van Middendorp-Sonneveld, Weverskade 16, 3155 PD Maasland. Gereformeerde Kerken Beroepen te Heeg: drs. N. J. v. d. Herik, kand. aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Groningen- noord-oost S.O.W. met Herv. Gemeen te Boijum: J. C. van Loon te Paters- wolde. Beroepbaarstelling: drs. N. J. v. d. Herik, Hollingerstraat 1, 8621 BZ Heeg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Mariënberg: J. M. A. Groeneveld te Ridderkerk; te Hoek: A. L. Th. de Bruijne, kand. te Le lystad; te Winschoten: J. Zwart, kand. te Kampen. Nederlands Hervormde Kerk Bedankt voor Streekgemeente Midden-Limburg: D. W. Koelman te Térneuzen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Oudewater: drs. R. A. van Kooij, te Leidschendam. (dir. Inst. Kerk en Samenleving te Den Haag) wonende te Bodegraven. Gereformeerde Kerken vrijgen \akt Bedankt voor Zeist: Jt. Janssen te Loppersum en Westerden voor Enschede-Noord: J. T. Oldenhuis te Helpman (Gr). Een massale bestorming van de ziekenauto. SCHARENDIJKE 4 Verkoop ten bate van Afrika Onder het motto „Zeeland met Afrika op weg zal de C.J.V.-Scharen- dijke op zaterdag 9 november met aardappelen en uien langs de huizen gaan. om door de verkoop van deze produkten geld in te zamelen voor een landelijke C.J.V.-actie ten bate van het vluchtelingenwerk in Afrika. Vluchtelingen die weg trekken uit hun eigen land als gevolg van voed ZIERIKZEE - Tijdens de eerste gezamenlijke ouder avond van basisschool 'Binnen de Veste' maandagavond in het gebouw van de voormalige Nutskleuterschool kon een grote belangstelling van de zijde der ouders ge constateerd worden. Voorzitster van de ouderraad me vrouw M. R. de Jong-van Loo toonde zich zeer verheugd over de grote opkomst. Een bijzonder woord van welkom richtte zij tot de wethouder van on derwijs van Zierikzee, de heer J. Groen. De heer L. Mol gaf een toelichting op het financieel overzicht van het ouderfonds, dat een batig saldo liet zien van 2.338,86. Verhuizing Voorafgaand aan de definitieve ver huizing (misschien in de voorjaarsva kantie), zal in verband met verplaat sing van twee lokalen van het huidige gebouw van 'Binnen de Veste' één groep leerlingen tijdelijk worden on dergebracht in het speellokaal van de voormalige Nutskleuterschool. Moodrecht, 7-11 te Gibraltar ver wacht Jumbo Stella-2, 6-11 t.a. Moji Nedlloyd Delft, 6-11 van Fos naar Rot terdam Tasman, 6-11 P Kanaal naar Rotter dam Zafra, 6-11 te Teesport De heer Kooman wees erop, dat reeds dankbaar gebruik wordt ge maakt van de hulp der ouders binnen de school. Als voorbeelden noemde hij: de spelletjesochtend, de biblio theek, de leesmoeders, hulp bij de léssen handvaardigheid, begeleiding bij de gymlessen en de werkavonden. „Dit zal echter niet het laatste be roep zijn, dat wij op u doen", aldus de directeur en hij benadrukte dat de medewerking van de ouders bij het maken van diverse materialen van groot belang zal blijven. Kooman verwees verder naar de verkoop van oud papier ten behoeve van het ouderfonds. Daar de op brengst per kilogram aanzienlijk is gedaald in vergelijking met voor gaande jaren, hoopt men de hoeveel heid te verkopen oud papier wat te verhogen. Derhalve werd verzocht zo veel mogelijk oud papier in te leveren voorlopig nog bij 'Binnen de Veste' aan de Basterstraat. Schoolteam Verder deed Kooman enkele mede delingen over tijdelijke vervangin gen binnen het schoolteam in ver band met ziekte en verlof van enkele docenten. Een ander punt op de agenda van deze ouderavond betrof de samenstel ling van zowel ouderraad als mede zeggenschapsraad. Mevrouw De Jong liet weten de ouderraad te gaan verla ten wegens het feit, dat zij geen kin deren meer op de basisschool heeft. Namens de ouderraad mocht zij uit handen yan penningmeester L. Mol een fraai boeketje in ontvangst ne men. Ook de heer Kooman sprak dankwoorden tot de vertrekkend voorzitster voor de haar betoonde in zet ten behoeve van de school. De reeds functionerende medezeg genschapsraad van 'Binnen de Veste' zal in verband met de samenvoeging met de voormalige Nutskleuter school worden versterkt door me vrouw M.Speelman-Nooijen (na mens het personeel) en door mevrouw L. Feijen-Plaating (na mens de ouders). ZIERIKZEE - Staatssecretaris A. Ploeg (Landbouw en Visserij) heeft de jaarlijkse enting van runderen te gen mond- en klauwzeer vastgesteld voor de periode van 1 december 1985 tot en met 28 februari 1986. In deze periode dienen alle runderen (inclu sief runderen voor de vleesproduktie, niet zijnde vleeskalveren) ouder dan. 4 maanden, tegen mond- en" klauw zeer te worden ingeënt. Vanaf 1 december 1985 is een ra- biësvaccin beschikbaar dat, naar de fabrikant heeft laten weten en uit on derzoek is gebleken, gecombineerd kan worden met het mond- en klauwzeer-vaccin. Op verzoek van de veehouder kan het vaccin in combina tie met het mond- en klauwzeervac- cin worden toegediend, uiteraard voor rekening van de veehouder. ZIERIKZEE - Het suikergehalte van de aan de fabrieken geleverde bieten blijkt dit jaar boven normaal hoog. Suikergehaltes van 16 of meer zijn in deze regio (Duiveland) meer regel dan uitzondering, zelfs 17 komt voor en dat werd de laat ste jaren niet meer gemeten. Ook het tarra percentage blijft dank zij het goede weer aan de lage kant en de fabrieken die de laatste ja ren zo hebben gepleit voor een tarra percentage van minder dan 20 heb ben hun zin. De tarra percentages schommelen rond de 14 Na een goed verzorgde lunch op vliegveld Zestienhoven werden de da mes naar het centrum van Rotterdam gebracht, waar zich het warenhuis Ter Meulen bevindt. Na enige uurtjes winkelen stond de bus weer gereed voor vervoer naar de Euromast, waar vanwege de storm niet hoger gegaan kon worden dan het restaurant. Ook van hieruit had men een prachtig uit zicht over de wijde omgeving. Op de terugreis kon aan de wel bespraakte chauffeur met een grote feitenkennis omtrent Rotterdam een envelop met flinke inhoud worden overhandigd, waaruit wel bleek dat men het op prijs had gesteld dat hij als reisleider had gefungeerd. De da mes hadden het allen erg naar de zin gehad op deze geheel door Ter Meulen B.V. verzorgde dag. Hartmann bleek een geïnteresseerd publiek te treffen dat niet alleen al lerlei vragen op hem afvuurde (Mag de sirene ook eens aan?), maar zelfs over kennis van zaken beschikte (op gedaan bij een eerder bezoek aan de huisarts). Toen bij het tonen van inte rieur en inhoud van de ziekenauto de stethoscoop te voorschijn kwam, her kende men dan ook vol enthousiasme „O ja de buikspreker". Ziekenbezoeken Volgens de onderbouwleerkrachten Bep Quant, Heieen van der Mark en Henk Kestelco is de bedoeling van het project om de kinderen met aller lei aspecten van ziek zijn te confron teren, zodat ze daarin een beter in zicht krijgen. Behalve allerlei activiteiten over dit onderwerp die op school zelf worden gedaan, zullen de jongste twee groepen volgende week donderdag in groepjes van vier ziekenbezoeken afleggen in Brou wershaven. De groepen 3 en 4 sturen over de post zelfgemaakte attenties naar mensen die momenteel ziek zijn. Aan den lijve Bij de oudste groepen staan in dit project gehandicapten centraal. Vol gens directeur Kees Soeters is het on der meer de bedoeling dat de kinde ren door 'aan den lijve' ondervinden, een beter inzicht krijgen in de proble men waarmee gehandicapten te ma ken krijgen. Brouwenaren moeten in de komende weken dan ook niet ver baasd zijn als ze op straat kinderen in groepjes van twee tegenkomen waar van er een is geblinddoekt of in een rolstoel zit. Zij krijgen de opdracht om het VVV, gemeentehuis, bank of postkantoor te bezoeken en daarbij alle problemen te noteren die men te genkomt. „Het zielig zijn moet eraf", aldus Soeters. „Door zich even in de wereld van de gehandicapten te verplaatsen leren de kinderen om dit vanuit een andere hoek te bekijken en krijgen ze oog voor de (vaak kleine) prakti sche dingen die ten behoeve van deze mensen aangepast kunnen worden. Het project wordt op vrijdag 15 no vember afgesloten met een samen vattende tentoonstelling, op school voor alle belangstellenden. Eén van de belangrijkste gebeurte nissen, die tijdens dit eerste school jaar voor de basisschool in de bin nenstad staan te gebeuren, betreft uiteraard de samenvoeging van onder- en bovenbouw in één accom modatie, te weten in het schoolge bouw in de Raamstraat. Directeur van 'Binnen de Veste' de heer G. W. A. Kooman memoreerde, dat twee weken geleden door aanne mingsbedrijf Roggeband met de ver bouw van deze school is begonnen en dat - uiteraard afhankelijk van de weersomstandigheden - de opleve ring eind februari/begin maart wordt verwacht. In groepjes Na de pauze werd in groepjes een nadere toelichting gegeven op actuele onderwerpen de basisschool betref fend, te weten: zorgverbreding, lezen, ontbijtrekenen en de invoering van informatica en Engels. aan de 10.000 pakketten, die elke dag voor verzending gereed worden gemaakt. Gerard Hartmann legt uit hoe je in een ziekenauto wordt gebracht. BROUWERSHAVEN - „Een ziekenauto is eigenlijk een klein ziekenhuisje", legde Gerard Hartmann van de ambulancedienst Bruinisse-Internationaal dinsdagmid dag uit aan de kinderen van de onderbouw van de christelijke basisschool 'De Schouw' te Brouwershaven. De kinderen kregen dit 'aanschouwlijk onderwijs' in het kader van het eerste totaalproject dat na de start van de nieuwe basisschool van start ging: 'Ziek zijn' voor de jongste vier groepen en 'gehandicapten' voor de oudste vier groepen waarin de negen tot en met twaalfjarigen zitten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5