Ook vorming echte minima Steunfonds Zierikzee Technische toelichting op restauratie molen 'Den Haas' Stad en Lande brengt tiende jaarboek uit Met 'Rust Roest' wordt Passé Partout geopend Wereldwinkel verspreidt kleurenfolder 'De derde wereld verdient beter' 3 Commissie publieke werken Zierikzee Inbraak caravan Voorstel college van b. en w. Diefstal kleding Stad en Lande vergadert MIDDEN MIDDENSTAND Wielrijder gewond Bromfietser gewond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 november 1985 Nr. 23825 ZIERIKZEE - Beetje zuchtend reageerden de leden van de commissie publieke werken woensdagmiddag tijdens een openbare vergadering in het stadhuis op de over schrijding van het krediet voor restauratie van molen 'Den Haas'. Voorzitter van de commissie, wethouder P. de Rijke zei ook te moeten erkennen, dat die overschrij ding van 97.500,— 'niet niks, zelfs heel veel was'. Dat vonden ook de leden van de commissie publieke werken. Hoewel ze allen het belang van voltooiing van de restauratie van de molen voor ogen hadden, vroegen zij zich toch af of een overschrijding van bijna een ton niet wat eerder voorzien had kunnen worden. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) liet weten echt wel wat geschrokken te zijn van deze ho ge overschrijding. Ze vroeg zich af of aan sommige aspecten te weinig aan dacht was besteed bij de beoordeling van dit te restaureren object. Kwaliteit De heer J. J. Geleijnse (WD) liet er geen twijfel over bestaan dat hij de kwaliteit van de restauratie voorop stelde. Tbch vroeg hij zich in alle ge- moede af of sommige onderdelen in de thans opgevoerde overschrijding niet eerder geconstateerd konden worden. De heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) sloot zich bij de mening en specifieke vragen van Geleijnse aan. Mevrouw M. A. de Jong-van Loo (PvdA) zei eenzelfde standpunt in te nemen en ging ook nog nader in op het besluit de molen economisch maalbaar te maken. Die afweging had zij liever op grond van het totale financiële plaatje willen maken. Economisch maalbaar houdt volgens mevrouw De Jong immers in, dat ook de kosten van onderhoud in de toekomst wat hoger zullen zijn. Directeur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel vond echter, dat over de vraag economisch maalbaar eigenlijk geen twijfel kon bestaan, daar het nou eenmaal verplicht is het monument maalvaardig op te leve ren, wil de gemeente voor subsidie in aanmerking komen. Toelichting- Deskundig ambtenaar de heer Goe- degebuure gaf vervolgens een gede tailleerde technische toelichting op de onderdelen, die tot de hoge over schrijding van het krediet hadden ge leid. Met nadruk wees hij erop, dat bij het bepalen van een restauratie uiteraard niet wordt uitgegaan van volledige vernieuwing, maar van het zoveel mogelijk behouden van oude, bruikbare onderdelen. Bij de daad werkelijke uitvoering van het werk kan het dan echter gebeuren, dat men voor flinke tegenvallers kan komen te staan, die vooraf niet zijn vast te stellen. Een groot deel van de overschrij ding wordt gevormd door het grotere oppervlakte metselwerk, dat ver richt diende te worden. Met name de westelijk gelegen muurdelen zijn in kwalitatief opzicht zowel aan de buiten- als aan de binnenzijde erg te gengevallen. De heer Goedegebuure ging verder uitgebreid in op het hoe en waarom van de diverse onderdelen van de restauratie, die voor tegenvallers hadden gezorgd. De heer Sprengelmeijer memoreer de in tweede instantie, dat men bij grote restauraties inderdaad met der gelijke zaken geconfronteerd kan worden en hij verwees naar fikse te genvallers destijds bij de restauraties van Zuidhavenpoort, Nobelpoort en Stadhuistoren. Reserve De heer Geleijnse kreeg desge vraagd te horen, dat de reeds gevorm de reserve van 20,000,— wellicht ook nog wel aangesproken zal moe ten worden met het oog op kleinere technische voorzieningen. De heer Van der Poel wees er nogeens op dat het nou eenmaal heel lang geleden is, dat de molen heeft gedraaid en dat men derhalve voor onverwachte din gen kan komen te staan. Ten behoeve van de op het beste dingsplan 1987 opgevoerde restaura tie van de Varreput, zal een onder zoek verricht dienen te worden naar de toe te passen funderingsconstruc tie. De commissie adviseerde posi tief ten behoeve van dat onderzoek een krediet van 18.000,— te voteren. Mevrouw Bij de Vaate vroeg zich in eerste instantie wel af of zo'n bedrag nou wel nodig was voor een onder zoek, terwijl men toch al wist dat de fundering van de muren- behalve van die langs de Weststraat - slecht zijn. De heer Van der Poel overtuigde haar echter, dat goed grondonderzoek no dig is als je tot een goede funderings constructie wil komen. Van harte De heer Sprengelmeijer, die reeds jaren heeft gepleit voor restauratie van de Varreput op de huidige plaats zei 'van harte' met dit onderzoek in te stemmen. Mevrouw De Jong infor meerde of inderdaad geen nader on derzoek naar de muur langs de West straat nodig zal zijn. De heer Van der Poel liet daarop weten het daar aan te durven met inboeten en verankeren. Verder informeerde mevrouw De Jong naar de mogelijkheid gebruik te maken van de zogenaamde terug- ploegmaatregel bij deze restauratie, die voor 1987 op de planning staat. Gemeentesecretaris de heer A. G. Ize- boud liet weten, dat de provincie in dat kader een voordracht van moge lijke projecten doet en dat Zierikzee op die voordracht thans niet voor komt. Dit alles nog afgezien van de vraag of de terugploegmaatregel in 1987 nog wel van kracht zal zijn. Wethouder De Rijke zei schromend met het voorstel mee te gaan, daar hij zelf altijd voorstander was ge weest de Varreput anderhalve meter te verplaatsen. Een wens, die gezien de bepalingen van Monumentenzorg, niet ingewilligd zal kunnen worden. „Precies", luidde daarop de tevreden reactie van de heer Sprengelmeijer, die zich immer fel tegenstander toon de van verlegging van de Varreput. De leden van de commissie publie ke werken werden verder op de hoog te gebracht van het feit, dat het riool van kleedaccommodatie en kantine op sportpark Bannink, nu nog lozend op de Ronde Weel, op vrij eenvoudige wijze aangesloten zal kunnen worden op de rioolleiding vanaf de Lange Blokweg. De kosten worden geraamd op 16.000,— en door gebruik te ma ken van de rijkssubsidiemogelijkhe den zal het karwei kostendekkend uitgevoerd kunnen worden. Hoorzitting Vers van de pers kreeg de commis sie publieke werken ook nog de teke ning van de reconstructie Mol/Schuithaven gepresenteerd. Een nadere toelichting daarop is nog in voorbereiding. De betrokken bewo ners zullen tijdens een hoorzitting op maandag 11 december in de Vier schaar van het stadhuis in de gelegen heid worden gesteld hun mening over de plannen kenbaar te maken. De hoorzitting betreffende de plan nen van verbetering van de woonom geving in plan Buijse zal worden ge houden op donderdagavond 21 november, eveneens in De Vierschaar, aanvang 20.00 uur. NIEUW HAAMSTEDE - C. J. d. K. uit Middelburg meldde woensdag een inbraak in zijn stacaravan aan de Strandweg te Nieuw Haamstede, ge pleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. Uit de caravan verdween: een zwart-wit tv, een radio, bedde- goed, blikken etenswaar en een ver rekijker. De Technische Recherche stelt een onderzoek in. ZIERIKZEE - Bij de fa K. aan de Mol te Zierikzee werd dinsdagmid dag kleding gestolen. De diefstal werd door een voorbijganger opge merkt, die het kenteken van de auto noteerde. Later op de dag kon de poli tie F. A. d. W. uit Zierikzee aanhou den. De politie verzoekt getuigen zich bekend te maken in verband met het onderzoek. Het telefoonnummer van het bureau is 01110-4055. ZIERIKZEE - De vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 22 november in de foy er van restaurant Mondragon te Zie rikzee haar najaarsvergadering om 19.30 uur. Onderdeel van de bijeen komst vormt een spreekbeurt door het lid dr A. de Vin over de streektaal en de algemene taal. Maar voor de pauze staat het huishoudelijke ge deelte op het programma. De vergadering begint met een ver slag van de jaarvergadering, de inge komen stukken en de mededelingen. Vervolgens komt de begroting 1986 ter sprake, waarin een voorstel tot een contributieverhoging tot 17,50 gulden wordt genoemd. Na de presen tatie van het tiende jaarboek met de 17e eeuwse kleurenplaat van Schou- wen-Duiveland en de rondvraag is er een pauze. Vervolgens neemt dr De Vin het woord. Deze heeft zijn hele leven stu die gedaan naar de streektaal in Zee land; een studie, die voornamelijk is gegroeid door zijn hechte familiebe trekkingen op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - Het college van b. en w. van Zierikzee stelt, in navolging van het unanieme advies van de com missie sociale zaken voor een Steunfonds ten behoeve van de 'echte minima' te vormen. Om de financiële conse quenties van een dergelijk beleid te kunnen opvangen, wordt voorgesteld voorshands uit te gaan van een reser ve van 25.000, Dit collegevoorstel werd dinsdag avond ter advisering voorgelegd aan de commissie financiën, die er zon der veel aarzeling een unaniem posi tief standpunt over innam. Ruimte voor de vorming van een re serve van 25.000,— ten behoeve van dit Steunfonds werd gevonden in een eenmalig rentevoordeel van 305.000,Aanvankelijk werd voor gesteld dit bedrag over de volgende reserves te verdelen: Reserve 'Con certzaal' 30.000,—; reserve 'Restau ratie Monumenten' 40.000,—; reser ve 'Bodemsanering' 40.000,—; reserve 'Nadelige verschillen bij de verkoop van grond' 100.000,—; re serve 'Herbestrating' 45.000,— en reserve 'Zweedse Rode Kruis Zieken huis' 50.000,—. Nu echter het college besloot ge hoor te geven aan het advies van de commissie sociale zaken tot vorming van genoemd Steunfonds, over de juiste benaming waarover nog gedis cussieerd moet worden, werd voorge steld van drie van genoemde voorge stelde reservetoevoegingen iets af te halen, te weten van de reserve 'Nade lige Verschillen 10.000,—, van de reserve 'Herbestrating 5.000,— en van de reserve 'Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis' 10.000,—. De heer D. van der Wekken (PvdA) toonde zich zeer tevreden over de ZIERKIKZEE - De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland presenteert vrijdag 22 november tijdens haar najaarsvergadering het tiende jaarboek met een zeventiende eeuwse kleilrenprent van Schou wen-Duiveland. Min of meer een jubileumuitgave dus. Het werk heeft de naam Kroniek van het land van de zee meermin meegekregen. De titel is ontleend van het versje Westenschouwe, 't z& je rouwe dat je genomen eit m'n vrouwe. Westen- schouwse za vergae, mê de toren blu- ve stae. Evenals de vorige jaarboeken biedt de tiende jaargang een grote verscheidenheid aan artikelen en il lustraties. Dit blijkt uit de inhouds opgave. M. P. de Vruin: Clio en de zeemeermin, een terugblik op tien jaar kroniek van het land van de zee meermin; Frans Beekman: De pol ders op de kaart, een geschilderde kaart van Schouwen-Duiveland met wapens van de dorpen en steden door Daniël Verburcht uit het midden van de 17e eeuw. Verder levert W. P. de Vrieze een bij drage met Hofstede de Helle op Schouwen; G. Boot met Herinnerin gen aan de stolpen op Schouwen en hun burgers; M. K. Buth met het huisslachten van varkens op Schou wen-Duiveland; J. Schot BWzn met Dief en brandstichter, een criminele Zierikzeese geschiedenis, die in 1858 veel beroering veroorzaakte. E. W. Smit met Zierikzee en het gas, twee meesters Bakker te Zierikzee en een Bruse ontboezeming naar aanleiding van het jongerenjaar 1985 met een in leiding cn een commentaar door dr. A. de Vin. De laatste bijdrage komt van drs. J. P. J. Lokker, die schrijft over het vliegveld Haamstede in de meidagen van 1940. snelheid waarmee het college had ge reageerd op het unanieme advies van de commissie sociale zaken en dat aan een voorstel tot vorming van een Steunfonds zo vlug uitvoering was gegeven. Hij meende te kunnen aan nemen dat de voorgestelde reserve van 25.000,—vooralsnog genoeg zal zijn om in dit opzicht beleid te kun nen voeren en de financiële gevolgen daarvan te kunnen opvangen. Twijfels Ten aanzien van de voorgestelde resterende toevoeging van 90.000,— aan de reserve 'Nadelige verschillen bij verkoop van gronden', had Van der Wekken zijn twijfels. Hij wees op het bedrag van 100.000,— dat reeds uit de besteedbare ruimte voor 1986 aan deze reserve wordt toegevoegd en hij wilde derhalve eens weten, wat in re latie met de grondinvesteringen nu een verantwoorde reserve genoemd kon worden. Zelf zou hij graag zien, dat even tueel ook een bedrag gereserveerd zou worden ten behoeve van maatre gelen (markering en dergelijke) in verband met het permanent loopstratengebied. Dat mocht wat Van der Wekken betrof dan wel ten laste van die toevoeging aan de reser ve 'Nadelige verschillen...' gaan. Financieel deskundig ambtenaar de heer G. J. Dijkstra gaf een toelich ting op de grondproblematiek, die naar zijn mening door Zierikzee goed wordt beheerst. Weliswaar kent de gemeente een investering van ruim 6.000.000,— in gronden (Industrie terrein De Zuidhoek en Poortam bacht VII en VII), die moeizaam ver koopbaar blijken te zijn. Daartegen over staat echter een reserve van on geveer 4.000.000,—. Om in elk geval een stabiel beleid te kunnen voeren zou jaarlijks de rente (8%) van dit verschil van 2.000.000,te weten 160.000,— aan de reserve 'Nadelige verschillen toegevoegd moeten worden. Voordeel Commissievoorzitter wethouder L. J. van Gastel wees eerder reeds op het voordeel van een dergelijk beleid: de rentebijschrijving heeft derhalve geen invloed op de grondprijs, zodat niet het gevaar dreigt, dat de gemeen te zichzelf uit de markt zou prijzen met haar beschikbare grond. Over het belang van de reserve 'Na delige Verschillen waren de com missieleden het wel eens, over de hoogte ervan werd wat genuanceer der gedacht. De heer C. Bij de Vaate (CDA) zei het liefste op safe te willen zitten en wat hem betreft, mocht deze reserve in de loop der jaren worden opgetrokken tot het totaal van het in beschikbare grond geïnvesteerde be drag. Volgens J. J. Geleijnse (VVD) was één en ander afhankelijk van het stukje risico, dat men in dit opzicht zou willen dragen. Ten aanzien yajn het pleidooitje van Van der Wekken voor reservering ten behoeve van maatregelen in het ka der van het loopstratengebied, wees hij op het feit, dat één en ander meestal nauw verweven blijkt te zit ten met de reserve 'Herbestrating'. Ten aanzien van de vorming van een Steunfonds bracht Geleijnse, hoe wel hij daarover nog geen fractie- overleg had gevoerd, een positief ad vies uit. Ook de heer Bij de Vaate zei zich volkomen achter dat voorstel te kunnen plaatsen en hij meende dat een reserve van 25.000,— op dit mo ment voldoende zal blijken te zijn. Potje Wethouder Van Gastel liet desge vraagd nog weten, dat de toevoeging aan de reserve 'Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis' van belang wordt geacht in verband met het feit, dat het daar voor beschikbare 'potje' inmiddels vrijwel leeg is. Van de zijde van het ziekenhuis kwam bovendien het ad vies in de begroting 1986 rekening te houden met een bijdrage van ƒ5, per inwoner. De commissie financiën boog zich tijdens deze vergadering verder over de begroting 1986 Volkskredietbank, de gemeentebegroting 1986, het Meerjarenperspectief 1986 tot en met 1989 en de afzonderlijke beste dingsplannen. De leden van de commissie beperk ten zich tot financieel technische vra gen en stelden de inhoudelijke reac ties op deze stukken in het vooruitzicht onder verwijzing naar de algemene beschouwingen. Creatief centrum in St. Domusstraat ZIERIKZEE - Een creatief centrum was Zierikzee nog niet rijk. Maar daar komt vanavond verande ring in: aan de St Domusstraat wordt vanavond „Passé Partout" met bazuingeschal van 'Rust Roest' feestelijk geopend. Passé Partout is het creatief cen trum van Didy Raayen-Peffer en Anja van der Hoek- van den Berge. Twee buren die samen het avontuur van een nieuwe winkel beginnen. Didy (rechts) en Anja in de nieuwe winkel in de St. Domusstraat: het creatief centrum Passé Partout', dat vanavond geopend wordt. Passé Partout is volgens het woordenboek een loper, een sleu tel die op alle sloten past, maar ook een stuk karton tussen plaat en lijst. Twee synoniemen die heel goed passen in de nieuwe aan winst voor Zierikzee: want met Passé Partout hebben hobbyisten de sleutel in handen die toegang geeft tot vele hobby's en het kar ton (èn lijsten) is ook in de winkel te vinden. Idee Zes weken geleden ontstond het idee voor de nieuwe winkel. Aan leiding daartoe was het kunst schilderassortiment van de verf- en behangzaak van T. Raayen dat een beetje tussen wal en schip dreigde te raken. De keus was of opheffen of iets anders bedenken voor de hobbyisten. Het werd dat laatste: een aparte winkel in de St. Domusstraat. De personeels bezetting zou een probleem kun nen zijn, maar daarin werd voor zien door een samenwerking tussen Didy en Anja, die de win kel gaan 'bemannen'. Kunstschilders Een speciaalzaak dus, de sleutel op elke hobby. Het accent ligt evenwel op het volledig assorti ment voor kunstschilders en de lijstenmakerij, voor zowel de amateur als beroeps. Verder teken- en schrijfmaterialen, alles voor de volksschilderkunst, het poppen maken, potten bakken, kralen (breien met kralen), snij werk (hout en linoleum) en kinder-knutselwerk. De vroegere platenwinkel werd in een korte tijd omgetoverd tot een eldorado voor enthousiaste vrije tijd beste- ders. Nadat 'Rust Roest' donderdag avond de belangstellenden heeft opgeroepen om 'met de muziek mee' naar de St. Domusstraat te gaan, wordt er vrijdag en zater dag het een en ander gede monstreerd: koud-emailleren, wat je met glaskraaltjes kunt doen en textiel verven. Zowel Didy als Anja verwachten veel van hun nieuwe winkel, in ie der geval beginnen ze er met veel plezier aan. De inrichting is van hen zelft de mannen hebben het timmerwerk voor hun rekening INDE genomen. Volgens beide dames is Passé Partout een gat in de markt. Kennis van zaken hebben ze ook: een jarenlange ervaring met eigen hobby's. Daarom bezit het duo ook voldoende kennis om verant woord te kunnen adviseren. De winkel zal op de normale tijden geopend zijn, parallel lopend aan •de overige winkels in Zierikzee. AMSTERDAM - De Nederlandsche Middenstandsbank (NMB) heeft een startfonds opgericht voor het ver schaffen van risicokapitaal aan be ginnende ondernemers of nieuwe projecten. ZIERIKZEE - Op de Lange Blok weg werd woensdagmiddag 15.30 uur wielrijder H. de F. uit Zierikzee ge wond. Hij stond op het fietspad te wachten om over te steken, en deed dat op een gegeven moment, maar vergat naar links te kijken. Daar reed automobilist C. v. d. W. uit Zie rikzee die een aanrijding niet meer kon voorkomen. De F. werd in het na bij gelegen ziekenhuis behandeld en kon daarna weer naar huis. De fiets werd geheel vernield, terwijl ook de auto schade opliep. SCHARENDIJKE - Op de Ramp- weg te Scharendijke werd woensdag ochtend de bromfietsbestuurster H. v. K. uit Scharendijke gewond na een aanrijding met een personenauto. De auto met S. E. v. V. uit Ridderkerk aan het stuur, reed stapvoets. Gebo gen over het stuur zag v. K. de auto niet en reed er achterop. De brommer werd geheel vernield, de auto werd aan de achterzijde beschadigd. Na een bezoek aan het ziekenhuis in Zie rikzee kon v. K. huiswaarts keren. ZIERIKZEE - De Wereldwinkel verspreidt deze week de kleurenfolder 'De derde wereld verdient beter' in Zie rikzee. Hierin vindt men een overzicht van de kunstnij verheid, de boeken, de koffie, de wijn en de thee die in de Wereldwinkel aan de Melkmarkt verkrijgbaar zijn. Alle produktcn hebben een bijzon dere herkomst. De verkoop ervan le vert inkomsten aan groepen van de armsten in de derde wereld; aan we vers uit dorpscoöperaties in India, aan kleine koffieboeren in Costa Ri ca, Guatemala en Nicaragua, aan pottebakkers in Mexico. In het hart van de brochure staat een aantal achtergrondverhalen. Zo als dat van de koperbewerkers in de Indiase stad Moradabad. Daar heb ben de grote en rijke koperhandela ren de hele handel in hun macht. Zij beschikken over de grondstoffen en de verkoopkanalen. De ambachtslie den krijgen bijna niets voor hun ar beid. Vijfentwintig families van koper bewerkers zijn samen gaan werken. Met veel moeite is het hen gelukt de grondstof in te kopen. Ze verkopen nu via een alternatief kanaal naar Europa, onder andere naar SOS- Wereidhandel, leveranciers van de Wereldwinkel. De lonen zijn omhoog gegaan, de arbeidsomstandigheden zijn verbeterd. De families hopen een voorbeeld te zijn voor andere am bachtslieden. Het koperwerk van de koperbewer kers uit Moradabad en de andere pro- dukten staan in de brochure 'Dc der de wereld verdient beter' en zijn verkrijgbaar bij de Wereldwinkel aan de Melkmarkt in Zierikzee. De winkel is dagelijks open van 9.30-11.30 en van 13.30-16.30 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaklie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) I 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3