Culturele Vereniging toont Ouwerkerk vroeger Club X voor vierde jaar kampioen ZKB DE SCHELDESTROMEN: WOELIG OF RUSTIG, STEEDS BOEIEND OM TE SCHILDEREN ERIC DE NOORMAN Voor autochtonen en allochtonen Volksdansen voor ouderen in Bruinisse Herenteam VV Kwiek opnieuw naar 2-2 gelijkspel Kerkdiensten voor woensdag 6 november Dankdag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 november 1985 Nr. 23823 7 ZIERIKZEE - Voor het vierde jaar achtereen is club X kampioen g-eworden in de competitie van die Zierikzeese Kegelbond. Tegenstander Sans Souci trok zich kennelijk op aan het X-team en scoorde als nooit tevoren. De einduitslag: Club X 1442 hout (72.1 gemiddeld) en Sans Souci 1402 (70.1). Het in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 18 ok tober verschenen artikel „Met schilderspalet door het oude Schouwen" deed de heer Dijckmeester te Apeldoorn, oud-burgemeester van Zierikzee naar de pen grijpen. Als altijd sterk geïnteresseerd in alles wat be trekking heeft op Zeeland in het algemeen en het gebied van de Scheldestromen in het bijzonder, attendeerde de heer Dijckmeester nog even spe ciaal op de in 1839 nog zeer zeldzame verschij ning van een stoomboot temidden ran de zeil schepen op de Oosterschelde. Inderdaad is het forse schilderij door Jan van Ouiverkerk extra boeiend door de ra- derjstoomjboot, die geïdentificeerd kan worden als de „Prinses Marianne". Dit schip onderhield de dienst tussen Rotterdam en Middelburg. Mr F. Th. Dijckmeester vestigde bovendien de aandacht op een sfeervol schilderij, een Oosterschelde-gezicht door Willem Johannes Schütz, dat destijds als afscheidsgeschenk werd aangeboden aan mr. H. J. Dijckmeester, van 1906-1921 Commissaris der Koningin in Zeeland. W. J. Schütz (1854-1933): Schepen op de Oosterscheide (hoogaars en bot- ter). Vader en zoon Schütz Bovengenoemd doek ademt in tegenstelling tot het doek van Van Ouwerkerk een grote rust; men zou het kunnen omschrijven als „Twee naast elkaar voor anker lig gende schepen op de Oosterschel de bij rustig weer". Links ligt een hoogaars, een karakteristiek Zeeuws vissersschip., rechts een botter. Dit laatste vaartuig moet volgens de heer Jaap Schot te Zie rikzee (die destijds aan de eige naar van het schilderij nadere in formatie verschafte) de botter zijn J. F. Schütz (1817-1888): Zeeuwse vissersschepen voor ankér bij rustig weer. van het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stromen. Willem Johannes Schütz (1854- 1933) was een bekwaam schilder van in hoofdzaak zee- en rivierge zichten. Zijn werk was bij Zeeuw se kunstliefhebbers bijzonder in trek. Het vastleggen van maritieme taferelen was Willem Johannes als het ware met de paplepel ingege ven. Behalve over zijn aangeboren talent beschikte hij ook over een opleiding-uit-de-eerste-hand door dat zijn vader eveneens een be gaafd zeeschilder was. Laatstgenoemde, Jan Frederik Schütz (1817-1888) heeft ook een zeer groot aantal komposities ver vaardigd, die op de Zeeuwse stro men kunnen worden gesitueerd. Daarbij is het opvallend dat ook hij - evenals zijn zoon - een voor liefde had voor het thema „twee schepen naast elkaar bij rustig weer". Van Jan Frederik Schütz en diens zoon bevinden zich verschil lende werken in het bezit van het Zeeuws Museum te Middelburg en bij partikulieren in en buiten Zee land. Dat J. F. Schütz bovendien «en vaardig aquarellist was bewijzen enkele bladen in de gemeentelijke verzameling van Zierikzee, oor spronkelijk afkomstig uit de kol- lektie van jhr De Jonge van Elle- meet te Oosterland. Hoewel beide schilders vrij uit voerig in de encyclopedie van Zee land worden gememoreerd zou het aanbeveling verdienen dat van de ze twee bij uitstek Zeeuwse zee schilders nog eens een monografie zou kunnen verschijnen.... Wiebe Keikes OUWERKERK - 'Ouwerkerk Vroeger' is het thema van een speciale avond, die op initiatief van de Culturele Vereniging op vrijdag 8 november in het dorpshuis te Ouwerkerk zal worden gehouden. Het programma be gint om 19.30 uur. De organisatoren hopen, dat deze avond zowel door autochtonen als door allochtonen zal worden bezocht, BRUINISSE - In Bruinisse is deze week het Meer Bewegen voor Oude ren van start gegaan met volksdan sen voor ouderen. Wekelijks kunnen belangstellenden in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw van 9.00 uur tot 10.00 uur terecht, waar mevrouw J. Oele uit Sirjansland de gymnastiekoefeningen „nieuwe vorm" begeleidt. Enige tijd geleden werd de Vereni ging Het Groene Kruis Schouwen- Duiveland benaderd met de vraag of zij ook in Bruinisse een bewegings- groep voorouderen wilden oprichten. Bij mevrouw Verhoek had zich reeds een groot aantal mensen aangemeld. De voorkeur ging uit naar een les, waarin bewegen op muziek centraal zou staan. Uiteindelijk is niet geko zen voor de traditionele gymnastiek, maar wordt gebruik gemaakt van de muziek en de passen uit het program ma Volksdansen voor ouderen. Dit volksdansen bestaat uit een se lectie van oude dansen uit landen van de hele wereld. Hierdoor is het een afwisselende manier van bewegen; niet alleen door de verschillende pas sen en figuren, maar ook door de ver scheidenheid in muziek. Ieder land brengt weer een andere sfeer met zich mee. Iedereen, ouder dan 60 jaar, is van harte welkom. Aansluiten In Bruinisse werd afgelopen don derdag voor de eerste maal een volks- dansochtend gehouden, waaraan twaalf enthousiaste ouderen deelna men. De kruisvereniging roept ieder een op, om zich aan te sluiten bij de groep. omdat het juist de bedoeling is de kloof, voor zover aanwezig, tussen oude en nieuwe bewoners in deze Duivelandse kleine kern enigszins te overbruggen. De Culturele Vereniging beschikt inmiddels over een fraaie serie oude foto's en dia's van Ouwerkerk. Reeds twee jaar geleden tijdens de viering van het 'Ringfeest' bleek de be langstelling daarvoor bijzonder groot. Het leek de Culturele Vereni ging derhalve een goed idee deze ver zameling te bewaren en uit te brei den. Medewerking Mevrouw L. E. M. Veltman-Hack heeft zich als coördinatrice daarvoor ingezet en ondervond bij dit werk bij zonder veel medewerking van dorps bewoners, die nog fraaie oude foto's in hun bezit hadden. Inmiddels be schikt zij over een verzameling van 140 dia's en documenten, compleet met vele verhalen, die bij de nostalgi sche plaatjes horen. Met het organiseren van het pro gramma op vrijdag 8 november, biedt de Culturele Vereniging be langstellenden de mogelijkheid met dit brokje dorpshistorie kennis te maken. Tevens zal getracht worden door middel van spontane reacties de documentatie van 'Ouwerkerk hoe het vroeger was" verder aan te vul len. KAAPSTAD - De gevangenzittende zwart nationalistische leider Nelson Mandela is zondag geopereerd. Daar bij werd een vergrote prostaat ver wijderd, verklaarde een gevangenis woordvoerder. In een verklaring namens de drie specialisten die de operatie uitvoerden zei de woord voerder dat de toestand van Mandela „stabiel" is en dat er „geen complica ties worden verwacht". Mandela, die twintig jaar geleden gevangen werd gezet op beschuldigingen van sabota ge en revolutionaire activiteiten, zit vast in de Pollsmoor-gevangenis in Kaapstad. Aan de hand van de dia's zal een 'wandeling' door het Ouwerkerk van toen worden gemaakt. Verder bestaat de mogelijkheid tijdens de pauze een door de heer M. K. Romeijn vervaar digde maquette van de oorspronkelij ke kerk en toren in het dorp te bekij ken. MEXICO - Drugssmokkelaars in het zuiden van Mexico hebben vrij dag 21 politiemensen in een hinder laag gelokt en allen gedood, zo heb ben politiewoordvoerders zaterdag bekendgemaakt. De aanslag vond vrijdagochtend plaats in het dorp Congregacion de Sanchez Thboaba in de staat Vera Cruz, ongeveer 485 kilo meter ten zuidoosten van Mexico stad, waar de politie een marihuana- transport onderschepte. ZURICH - De Amerikaanse Zina Garrison is zondag in Zurich winna res geworden van het damesten nistoernooi, waarin werd gestreden om de officieuze Europese indoorti- tels. In de eindstrijd versloeg zij de Tsjechoslowaakse Hana Mandlikova met 6-1, 6-3. BRUINISSE - Het herenteam van volleybalvereniging Kwiek boekte in de tweede klasse van de NeVoBo- competitie andermaal een 2-2 ge lijkspel. Dit keer was Intermezzo uit Middelharnis de opponent. De pun- tendeling was een juiste afspiegeling van het vertoonde spel van de twee ploegen. Zij maakten er samen een enerverende partij van, die ruim an derhalf uur duurde. Opmerkelijk was, dat Kwiek in el ke set wegliep van de tegenstander, soms tot 7-0 of 8-0, waarna Intermez zo keer op keer een geslaagde inhaal race inzette. Kwiek begon de wed strijd enigszins gehandicapt, omdat Kees Arensman door werkzaamhe den niet op tijd aanwezig kon zijn en daardoor pas halverwege de tweede set mee kon draaien. Tbch liep Kwiek in de eerste set vlot uit naar 6-0. Met gevarieerd spel en een goede service werd Intermezzo danig in de proble men gebracht, maar de door de fusie met Sparta/H duidelijk versterkte ploeg vocht terug. Kwiek nam te veel risico's en wilde het allemaal te mooi doen. Bij 8-8 vond Intermezzo de aanslui ting. Lange tijd ging het gelijkop. Bij 11-11 drukte Intermezzo echter door. Twee rustgevende time-outs om rust in de ploeg te krijgen hielpen het Bruse team niet. De eerste set ging Club X slaagde er van het begin af aan Sans Souci steeds even voor te blijven. Er werd - zoals uit de uitslag blijkt - bijzonder hoog gescoord. Van Club X vielen uitschieters te noteren als Jan Brouwer: 160 hout (79 - 81) en Peet Praet: 152 (78 - 74). Bij Sans Sou ci waren dat Leo van Gastel: 153 (76 - 77) en Johan Roskam: 151 (74 - 77). Club X kwam (voor de tweede ach tereenvolgende keer) eveneens ih het bezit van de gemeente-wisselbeker wegens het hoogst gescoorde aantal punten in de voorwedstrijden: 70.8 hout gemiddeld. Pech voor Radja De competitiewedstrijden van de Z.K.B. worden in twee 'poules ge speeld. Radja had dit jaar de pech in dezelfde poule als Club X uit te ko men, anders had de finale zich zeker (net als verleden jaar) tussen deze twee clubs afgespeeld. Radja had het verdiend, gezien de schitterende laatste poulewedstrijd die Club X in de finale bracht. Radja verloor die op het nippertje, nadat het team tot ver in de wedstrijd had voorgestaan. Het verschil bedroeg uiteindelijk slechts 12 hout, nog min der dan de 24 punten waarmee de fi nalestri jd tussen de twee clubs verle den jaar eindigde! Bovendien: tweede in de poule met meer punten dan win naar Sans Souci van de andere poule! Zo gaat dat: it 's all in the game... De beide gewonnen bekers werden aan Club X uitgereikt door bestuurs lid mevrouw L. Berman, die de wed strijd leidde, geassisteerd door Janny Krijnse Locker en G. de Vlieger. Het werd een latertje voor het publiek. De opkomst van belangstellenden was goed, maar is wel eens beter ge weest. Binnenkort is er voor de ZKB- leden weer gelegenheid om Kegel huis Geluk te bezoeken: op dinsdag middag 12 en donderdagavond 14 no- met 11-15 naar de ploeg uit Middel harnis. De tweede set beloofde dra matisch te worden voor de Flakkeese formatie. Via 6-0 en 9-2 bereikte Kwiek een comfortabele voorsprong. Er leek geen vuiltje aan de lucht voor de ploeg van Tony van Breda. Maar opnieuw vocht Intermezzo zich dichterbij. Door een onnauwkeu rige stop kwam de pass minder goed bij het net, waardoor de Bruse aanval ook minder ging draaien, vanaf 11-11 ging het lange tijd gelijkop. Het slot was enerverend. Er speelden zich chaotische toestanden af aan weers zijden van het net. Tfenslotte bleek Kwiek de rust en het overzicht het best in de hand te hebben, waardoor de set met 19-17 werd gewonnen. De derde en vierde set verliepen qua spelbeeld en scoreverloop iden tiek, met dien verstand, dat de derde set door Intermezzo werd gewonnen met 15-10 en de vierde door Kwiek met dezelfde cijfers. Op zaterdag 9 november speelt de herenploeg van Kwiek in Ouddorp tegen VC Goeree en het eerste damesteam reist op die dag naar Maassluis voor een duel te gen MVC. Acila 3-11 te Mombasa Acmaea 28-10 van Masira naar Jubail Aldabi 3-11 te Bremen Maassluis 2-11 van Singapore naar Perz. Golf Moordrecht 2-11 van Thranto naar Gi- graltar Nedlloyd Dejima 2-11 van Hongkong naar Singapore Nedlloyd Delft 2-11 van Port Said naar Fos Nedlloyd Houtman 3-11 te Djeddah Thsman 3-11 350 wnw Flores, 7-11 Rot terdam verw. vember zijn de finalewedstrijden om de H. J. Doelemanbeker. Dinsdags wordt er tussen half twee en vier uur gespeeld. De vijf beste van iedere club spelen de avond van de veertien de van zeven tot elf uur. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Zetten-Andelst: H. Ro- seboom te Oene. Aangenomen naar Koekange: L. de Ronde, kand. te Hou ten. Toegelaten tot evang. bed. be roepbaar: per 1-1-86 C. G. Graafland, Noordhoef 20, 2804 SH Gouda, tel. 01820-37001, E. J. Rietveld, Wald.Pyr- montlaan 1, 4461 TM Goes, tel. 01100- 30901, mevr. M. J. Wisse, Kloetingse- weg 22, 4462 BA Goes tel. 01100-12679, A. van Dijk, Giessenstr. 3, 3771 SC Hardinxveld-Giessendam tel, 01846- 7475. Gereformeerde Kerken Benoemd per 1-1-86 door de Part. Synode Drente t.b.v. Jeugd- en Jonge renpastoraat (part-time): J. L. Bak ker, past. assistent te Hardegarijp. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te De Valk-Wekerom: W. Hage te Kruiningen, te Amersfoort J. C. Weststrate te 's Gravenpolder, die bedankte voor Ouddorp. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 19.00 uur ds. C. L. de Rooij. Haamstede: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen. Noordgouwe: 19.30 uur ds. D. R. Jonker, gemeen schappelijke dienst met Dreischor. Dreischor: 19.30 uur gemeenschappe lijke dienst te Noordgouwe. Ooster land: 19.00 uur ds. W. Vijfvinkel. Sir jansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer; 19.00 uur ds. P. H. van Trigt. Middel harnis. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. P. van Roon, Katwijk; 19.00 uur ds. C. Bolijn, Serooskerke. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.00 uur ds. P. Blokland. Haamstede: 19.30 uur ds. J. de Vries. Scharendijke: 19.00 uur ds. R. Ka mermans. Brouwershaven/Zonne- maire: Bostonplein, 19.30 uur ds. R. Stutvoet. Nieuwerkerk: 19.00 uur mevr. ds. J. J. van Zoelen, Dreischor. Bruinisse: 10.00 uur ds. Knibbe, An na Jacobapolder; 19.00 uur ds. Q. v. d. Vrie, Middelburg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 19.00 uur ds. E. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 19.30 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 19.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur ds. C. Harinck, Oostkapelle. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. M. J. van Gelder; 19.00 uur ds. C. Harinck, Oostkapelle. Oos terland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur ds. E. Venema, Middelburg. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 14.00 en 19.00 uur lees- dienst, in Lutherse kerk. Nieuwer kerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur ds. Ver- hoeks. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur ds. A. v. d. Meer, St Philips- land. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Hel wolven jong 27. Bijkans buiten adem bereiken ze de bosrand. Met een snelle blik achterom naar hun achtervolgers, die luidkeels aangevuurd door Agor, als bloedhonden achter hen aanstormen, verdwijnen ze in de wirwar van takken en kreupelhout en daar moet Erwin tot zijn bewondering bekennen dat hij van deze knaap nog wel wat leren kan. wat het verbergen van een spoor betreft. Eg" schijnt er zelf een enorm plezier in te hebben, en ter wijl Agor - razend en brullend als een ever - tenslotte vruchteloos in een kring blijft rondstormen zetten Erwin en de knaap hun tocht voort. Waarheen Dat is alleen een grote vraag voor Er win. tenminste want Egil heeft er flink de pas ingezet en doet alsof hij deze hele landstreek als zijn broekzak kent. Voorlopig laat Erwin hem maar begaan. Ze volgen de kust in westelijke richting en veel anders dan zover mogelijk uit Agors buurt te komen, valt er toch niet te doen. Tegen de morgen begint het weer te re genen en zo, terwijl ze langzaam tot op hun huid toe nat worden, honger en dorst beginnen te knagen, sjokken ze achter elkaar voort, zonder doel, zonder hoop 1 4 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7