'Onderling Sterk' tekent protest aan in Hamburg HOLTYMODÊ Nieuw werkmodel voor jongeren zónder baan Veel belangstelling bazar Oosterland Wèl ZOC-lid IJN MENING OVER MERKEN LES COPINES Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 november 1985 Nr. 23823 Congres Internationale Liga voor geestelijk gehandicapten. ZIERIKZEE - „Kunnen we niet eens met vragenlijsten bij mensen langs de deur gaan om te vragen hoe ze over geestelijk gehandicapten denken?", bracht één der nieu we belangstellenden voor de vergadering van Belangen vereniging 'Onderling Sterk', tijdens de rondvraag naar voren. Hij kreeg meteen bijval van bestuurslid Truida van den Dikkenberg: „Ja, dat is een goed idee en we moe ten ook op scholen wat meer bekendheid zien te maken". Beide uitspraken typeren de bezie ling van de leden van 'Onderling Sterk' om met elkaar daadwerkelijk voor de belangen van de geestelijk gehandicapten op te komen. Die be langen liggen dan voornamelijk op het vlak van acceptatie en integratie, op het 'eerst mens' zijn en als zodanig behandeld te willen worden. De doelstellingen van 'Onderling Sterk' werden reeds uitvoerig toege licht tijdens die oprichtingsvergade ring in maart van dit jaar. Ze spraken de toen aanwezige belangstellenden duidelijk aan en reeds direct konden een kleine twintig leden genoteerd worden. Inmiddels is dat ledental nog steeds groeiend. Er wordt ook niet verwacht, dat men zich zonder meer aanmeldt. Even de kat uit de boom kijken mag best en die moge lijkheid wordt geboden met een be zoek aan één van de ledenvergaderin gen. Blijkbaar komen daar zaken aan de orde, die de betrokkenen na aan het hart liggen, want de opkomst is meestal vrij groot en er wordt inten sief aan de discussies deelgenomen. Niet stilgezeten Het bestuur van 'Onderling Sterk' heeft tussen eind maart en nu niet stilgezeten. Aan de uitnodiging om deel te nemen aan een congres te Hamburg van de Internationale Liga voor geestelijk gehandicapten werd gehoor gegeven. Tussen 14 en 18 okto ber vertoefden een delegatie van het bestuur samen met hun twee coaches: Roel Kok en Jan Ruitenbeek in die Duitse havenstad, waar ze geconfron teerd werden met een congres dat aanvankelijk niet beantwoordde aan de gestelde verwachtingen. Mogelijkheden tot ontmoetingen tussen geestelijk gehandicapten en de mensen, die op dit gebied le- leidsmatig of daadwerkelijk bij de zwakzinnige zorg betrokken zijn, zouden zich ongetwijfeld voordoen. Op het congres waren namelijk 32 landen vertegenwoordigd en uit tien landen waren ook groepen geestelijk gehandicapten uitgenodigd. Het thema van het congres luidde: „Normalisering voor geestelijk ge handicapten". Gesproken zou onder meer worden over wonen, werken en besteding van geld en vrije tijd. Ver anderingen werden noodzakelijk ge acht. Waarom? Is er dan zoveel mis met de huidige zwakzinnige zorg? „Ach," antwoordt bestuurslid Fred Verloo: „mensen beslissen zo vaak voor je, ze willen alles maar voor je doen, bijvoorbeeld omdat ze bang zijn, dat je ergens te veel voor betaalt of zo". Het zijn Freds woorden om aan. te geven, dat de betutteling hem soms veel te ver gaat. „Als je zelf om hulp vraagt, O.K., maar als het altijd wordt aangeboden, gaat het je wei eens vervelen. Je bent toch baas van je eigen". Gesplitst Het congres in Hamburg bleek gesplitst in twee groepen plaats te vinden: 'Hoge Pieten' en geestelijk gehandicapten. Het oorspronkelijk programma bood geen ruimte voor ontmoeting tussen beiden; het bood niet de kans de geestelijk gehandi capten zelf aan het woord te laten. Over acceptatie en integratie gespro ken. Terwijl mensen als dr. Philipp Jenninger, president van de Bonds dag, Otto Regenspurger (van rege ringswege belast met de belangen van geestelijk gehandicapten), Dr. Rosemarie Dybwad, erepresidente van het congres en vele anderen hun meningen over de zwakzinnige zorg ventileerden, kwamen internationale groepen geestelijk gehandicapten bij een in diverse sociale werkplaatsen. De communicatie verliep 'met han den en voeten', volgens bestuurslid Amelia Fiere, maar dat bleek geen belemmering onderling ervaringen uit te wisselen. Alleenwas dat nou niet uitsluitend het doel waar de bestuursdelegatie van 'Onderling Sterk' voor naar Hamburg was geko men. Het zette kwaad bloed, dat ook nu weer tijdens dit congres van de In ternationale Liga, de geestelijk ge handicapten zelf min of meer buiten spel werden gezet, terwijl op enkele kilometers afstand de 'hoge Pieten' precies bleken te weten welke veran deringen in de zwakzinnige zorg doorgevoerd zouden moeten worden. De mensen van 'Onderling Sterk' lieten het er niet bij zitten. Met steun van coach Roel Kok werd bij één der organisatoren aangeklopt. Tbn slotte zijn vijf dagen Hamburg zo om en als ze niet met een onbevredigd gevoel naar huis wilden gaan, moest er toch een soort doorbraak naar het 'grote' congres geforceerd worden. Vragen opstellen Die doorbraak kwam er. Binnen de Nederlandse groep, waaronder ook een delegatie uit een fasehuis in Pur- merend, werden vragen opgesteld en op vrijdagmiddag, de laatste dag van het congres, stonden de geestelijk ge handicapten zelf op het podium om voor hun belangen te pleiten, om de 'hoge Pieten' duidelijk te maken, dat zij niet over, maar met geestelijk gehandicapten het beleid dienden te bepalen. Een staande ovatie was het resultaat en een verrassing bleek het feit, dat de onvrede over het oor spronkelijk gesplitste programma niet alleen bij de Nederlandse delega tie had geleefd, maar ook bij de ande re groepen de kop had opgestoken. Betrokkenen van De Bundesverei- nigung Lebenshilfe, de instantie die als gastheer optrad voor dit congres, toonden zich enthousiast over deze onverwachte wending en zagen het belang voort te bouwen op dit initia tief. Voorgesteld werd op uitnodi- ging van Lebenshilfe, één of meer ke ren per jaar met vertegenwoordigers van geestelijk gehandicapten uit di verse Europese landen bijeen te ko men om zodoende te komen tot be leidsaanbevelingen. Omdat het juist de Nederlandse de legatie was, die het hardste aan de bel trok over de gang van zaken op dit congres, bleek het voor de hand liggend, dat ook deze Nederlandse af gevaardigden een plan tot vorming van een soort Europees overlegplat form nader zouden uitwerken. Dat gaat ook gebeuren in de vorm van het 'Plan Holland', waarin wordt aange geven welke belangen van geestelijk gehandicapten op betere of andere wijze behartigd dienen te worden. De mensen van 'Onderling Sterk' gaan ten behoeve van de nadere uitwer king van 'Plan Holland' nauw over leg voeren met de groep uit Purme- rend. Op korte termijn Nu dit initiatief er eenmaal is, zul len er op korte termijn ook spijkers met koppen geslagen dienen te wor den. Coach Jan Ruitenbeek verwacht dat wellicht nog dit jaar en anders zo snel mogelijk begin volgend jaar het eerste internationale overleg in het Duitse Maarburg zal kunnen plaats vinden. Tijdens de ledenvergadering van 'Onderling Sterk' vorige week in het gebouw van de Speel-o-theek in de Mosselstraat, werden de leden van één en ander op de hoogte gesteld. Er kon tijdens die bijeenkomst ook een korte video-opname worden getoond van een interview met enkele be stuursleden van 'Onderling Sterk', dat door de Duitse ZDF-televie werd uitgezonden. Tfen behoeve van de reis naar Ham burg mocht de Belangenvereniging een eenmalige bijdrage van 1.000,— ontvangen van de Vereniging van Ou ders en Vrienden van Geestelijk Ge handicapten. 'Onderling Sterk' heeft verder nog een subsidieaanvrage gericht aan het Koningin Julianafonds. Daar is ech ter nog geen reactie op gekomen. De leden betalen een contributie van 20,— per jaar en voor 5,— per jaar kan men donateur van 'Onderling Sterk' worden. Verschillen Belangen en wensen van geestelijk gehandicapten blijken overigens niet in alle landen, die op het congres ver tegenwoordigd waren, op hetzelfde vlak te liggen. Zo verwijst Jan Rui tenbeek naar enkele onderlinge ver schillen. Vergeleken bij andere lan den, is het voorzieningennivo in Nederland redelijk goed te noemen. Hier schort het echter, volgens hem, voornamelijk aan acceptatie en mo gelijkheden tot integratie. In een land als Spanje echter zijn nauwe lijks specifieke voorzieningen gerea liseerd, maar men kent er juist wel een hele hechte club van geestelijk gehandicapten ter behartiging van gemeenschappelijke belangen. In Zweden is het weer opvallend, dat zwakzinnigen, niet zo snel als elders vaak, als aparte groep buiten de sa menleving worden geplaatst. Doorstroming naar het buitengewoon onderwijs vindt daar dan ook minder snel plaats. 'Onderling Sterk' gaat inmiddels enthousiast verder op de ingeslagen weg naar het streven geestelijk ge handicapten binnen de samenleving 'eerst mens' te laten zijn. Daartoe zullen diverse activiteiten worden ontplooid. Eén daarvan was hijvoor beeld het vertellen van ervaringen met 'alternatieve woonvormen', don derdag in Middelburg binnen het Provinciaal Overleg Zwakzinnigen zorg. Het huidig bestuur van 'Onderling Sterk' wordt gevormd door: Hans Verboom (voorzitter), Amelia Fiere- Den Braber (vice-voorzitter), Cees van Oosterom (secretaris), Jaap van Oost (penningmeester), Truida van den Dikkenberg (vice-penningmees- ter) en Fred Verloo (promotor). ZIERIKZEE - Door een onge lukkig misverstand werd in de Zierikzeesche Nieuwsbode van vrijdag 1 november in het arti kel naar aanleiding van een in terview met oud-voorzitter van de Evenementencommis sie Hans Lindhout gemeld dat de heer Lindhout tevens zijn lidmaatschap van de ZOC zou hebben opgezegd. Niets is ech ter minder waar: de heer Lind hout heeft alleen zijn activitei ten voor de evenementencom missie stopgezet. ZEIST - Een verkeersongeluk in Zeist heeft vrijdagavond aan twee meisjes van 17 en 19 jaar het leven ge kost. De slachtoffers zijn de zusjes Carol Hoogveld (19) uit Wageningen en Birgit G. L. Hoogveld (17) uit Zeist. Volgens de politie werden de meisjes, toen zij op de fiets op een splitsing linksaf wilden slaan, door een auto van achteren aangereden. Advertentie 99 IK VIND DAT JE GEWOON OP SOMMIGE MODEMERKEN KUNT VERTROUWEN. 0IE HEBBEN IETS DAT MIJ ALTIJD BEVALT. EN TOEVALLIG ZIE IK DIE MERKEN IN DEZE WINKEL. NOU, TOEVALLIG IS OAT NIET: DIE WINKEL BEVALT MIJ OOK. 99 Dam 15-19, Zierikzee Telefoon 01110 - 2816 OOSTERLAND - Peuterspeelzaal ,,'t Kraaiennest" hield zaterdag on der grote belangstelling een bazar- rommelmarkt in dorpshuis „Ooster hof". De opbrengst van dit evene ment was bestemd voor de aanschaf van nieuw speelmateriaal. Zaterdagmorgen tussen 10 uur en één uur 's middags bleek veel interes se te bestaan voor de activiteiten van de peuterspeelzaal, waarvan het be stuur zich veel moeite had getroost om het publiek wat te bieden. Vooral voor de rommelmarkt bleek reeds, voordat dat deuren werd geopend, grote animo te zijn. Bovendien raakte de loten-boom snel leeg en was er vol op beweging bij de sjoelbak en de grabbelton. Het gewicht van de geza menlijke leidsters van de peu terspeelzaal werd geraden door me vrouw Van Ast uit Sirjansland. Het aantal bruine bonen in de pot leverde een prijs op voor mevrouw De Jong en mevrouw Van 't Hoff wist de in houd juist te raden van een fruit mand. De peuterspeelzaal had ge zorgd voor leuke attracties, waarbij ook het ballen gooien voor de liefheb ber een leuke bezigheid was. Boven dien waren er aardige prijzen te win nen. Zo gaat de prijs voor een gratis schoonheidsbehandeling naar het lot nummer 225. De geslaagde ba- zar/rommelmarkt kon mede tot stand komen, dankzij de medewer king van de plaatselijke mid denstand en bovendien een aantal middenstanders uit Zierikzee. Boven dien wordt een ieder bedankt die heeft meegewerkt aan de totstandko ming van dit resultaat. ZIERIKZEE Geld gestolen W. S. uit Zierikzee maakte melding van een diefstal van zijn portefeuille. S. was in een Zierikzee's café en had zijn jas met portefeuille over een bar kruk gehangen. Even later bemerkte hij dat zijn geldbuidel met 300, was verdwenen. Aanrijding Watermolen Automobilist J. D. uit Zierikzee zou vrijdagochtend geen voorrang ver leend hebben aan bromfietser R. B. Een aanrijding was het gevolg op de Watermolen-St. Antoniusdam, waar bij slechts lichte materiële schade viel te noteren. Auto in de sloot Thkelbedrijf Jan de Jonge kwam zondagnacht in actie nadat op nog niet opgehelderde wijze G. G. uit Dordt met zijn auto in de sloot be landde naast de Kadeweg. In de bocht raakte G. in een slip en daarna in de sloot. Hij werd niet gewond. Open huis Het creatief centrum Passé Partout in de Zierikzeese Sint Domustraat houdt donderdag 7 november open huis ter gelegenheid van de openng. Veel verkoopwaar, zoals lijsten, han- denarbeidmaterialen en kunstschil derartikelen zijn van 19.00-21.00 te bezichtigen. Postzegels Vanaf woensdag 13 november ko men de kinderen weer aan de deur, om de bestellingen voor de kinder postzegels en/of wenskaarten af te le veren. Het Nederlands comité voor Kinderpostzegels vraagt allen bij voorkeur met een cheque of betaal kaart te betalen. De postzegels staan dit jaar in het teken van Kind en Ver keer en zijn nog steeds verkrijgbaar op alle postkantoren. De NOS zendt 13 november om 20.55 uur de korte speelfilm Denk aan mij uit, die mede bekostigd is met de opbrengst van de kinderzegels. Witlof De besturen van de Vereniging Oudleerlingen en Zeeuwse Groente telers Organisatie houden dinsdag 5 november een gewasavond over wit lof. De informatieve avond in het Huis van Nassau begint om 19.30 uur. J. Wals, bedrijfsvoorlichter in de re gio, geeft een actuele inleiding over het gewas, waarbij onder meer de houdbaarheid, wortelteelt, oogst- tijdstip en de bewaring ter sprake komt. Ingebruikname De afdeling Zierikzee van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren neemt dinsdag 21 november om 11.00 uur haar nieuwe onderkomen in de Paternosterstraat in gebruik. Het pand, dat de toepasselijke naam Pa ternoster mee heeft gekregen, wordt met een feestelijk tintje geopend. OUWERKERK ANBO Het gewest Zeeland van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ouderen houdt donderdag 7 november haar le denvergadering in het dorpshuis te Ouwerkerk. Tijdens de bijeenkomst, die om 14.30 uur begint, spreekt ge westvoorzitter H. Asma over de doel stelling en het uitvoerend werk van de organisatie. Tevens is er aandacht voor verschillende ANBO- activiteiten. OOSTERLAND Brommer gestolen R. de G. uit Oosterland deed aan gifte van de diefstal van haar brom mer in Zierikzee, die overigens niet afgesloten was. De brommer heeft het verzekeringsplaatje TSH-510, het gebeurde vrijdagmiddag. Aanrijding bij Blauwe Keet Een brommer en een auto liepen vanochtend (maandag) schade op na een aanrijding bij de Blauwe Keet bij Oosterland. Bromfietsbestuurder D. M. uit Oosterland had juist getankt bij het pompstation, wilde de provin- cialeweg oversteken op het moment dat daar A. S. uit Bruinisse reed. BRÜINlSSE Bejaardensoos verzet De bejaardensoos van mevrouw IJ- zelenberg wordt in verband met Dankdag voor gewas en arbeid op woensdag, verschoven naar donder dag, zelfde tijd en zelfde plaats. MIDDELBURG Gereformeerd De Rayoncommissie der Gerefor meerde Gemeenten, classis Middel burg, houdt zaterdag 9 november in het kerkgebouw van Middelburg centrum een Zendingsdag. De bijeen komst begint om 15.00 uur en hier voor zijn de volgende sprekers uitge nodigd: dr. J. J. van Eckeveld (opening), N. Tramper (zendingsver- haal), ds. H. Paul, ds. D. Rietdijk, H. Looyen en ds. E. Veema. ZIERIKZEE - De landelijke Stuurgroep Sociaal Cultu rele Activiteiten voor Werklozen (SKW) heeft een werk model ontwikkeld naar aanleiding van haar ervaringen met oriëntatieprojecten voor haanloze schoolverlaters. Dit model wijkt in zoverre af van het 'oude' brugjaar voor schoolverlaters, dat rekening is gehouden met zich manifesterende knelpunten in de praktijk. De landelijke stuurgroep maakt hierbij de volgende kanttekeningen. Bij schoolverlaters zonder werk blijkt een periode van één jaar om zich te binden vaak te lang. Met name bij degenen die, terecht of onterecht, goede hoop hebben aan de slag te kunnen. In een voorgaand SKW-pro- ject is gebleken dat kortlopende pro jecten veel sneller en beter bezet wor den dan projecten met langere of onbeperkte looptijd. Vandaar dat in principe uitgegaan moet worden van een periode van een kwartaal. Aansluiten Een andere opmerking in het nieu we model is, dat het aansluiten bij de school voor bepaalde groepen een pré zal zijn. Voor anderen met school- moeheid' zullen alle bindingen met school (concreet of emotioneel) afsto tend werken. Verder zouden bij de doelgroep ook afzwaaiende dienst plichtigen betrokken moeten wor den. Het is gebleken dat een tot an derhalf jaar durende dienstplicht, waarbij vaak nieuwe vaardigheden zijn ontdekt en aangeleerd, de terug keer naar het voormalige of de doorstroming naar een nieuw beroep kan belemmeren. In het nieuwe model wordt verder de nadruk gelegd op de organisatie van een brugjaar, dat op plaatselijk niveau een samenhangend geheel dient te zijn: decentralisatie op wijk en huurtniveau. Voor groepen die met 'schoolmoehcid' kampen, zoals randgroepjongeren, buitenlanders en meisjesgroepen moet worden aan gesloten bij de directe leefsituatie. Dit kan met zich meebrengen, dat groepen in hun eigen omgeving met hun eigen leiders zich isoleren ten opzichte van andere plaatselijke groepen. Om het doel van het nieuwe model, namelijk het activeren van de zelf werkzaamheid van de jeugdigen, dient een aantal aspecten in ogen schouw genomen te worden. Een pro ject van maximaal 13 weken; bruik baar voor alle werksettingen en alle groepen in de samenleving; zichzelf ontwikkelend door ervaringen en omstandigheden en eenvoudig her haal- meet- en evalueerbaar. Om aan dit project bekendheid te geven houdt de Stuurgroep Werkloosheid dinsdag 19 november een voorlich tingsbijeenkomst in de Provinciale Griffie. De informatieve middag be gint om 13.30 uur en is bedoeld voor alle belanghebbenden. DEN HAAG - Nederlandse zenda mateurs hebben zondag beluisterd hoe twee Westduitse collega's er 's middags in geslaagd zijn een radio verbinding tot stand te brengen met astronaut Ernst Messerschmid in spacelab. De Westduitse astronout vertelde via de amateurzender van spacelab in het Duits dat de astronouten door de grote drukte „nog nauwelijks de tijd hebben gehad uit de ramen te kijken. Verschillende dingen zijn niet hele maal zo gegaan als wij hadden ge hoopt, maar wij hebben toch alles aan de gang gekregen. Het ziet er naar uit dat wij zeer goede resultaten meer naar huis kunnen nemen", al dus Messerschmid. ROTTERDAM - Bij een inbraak in een garagebedrijf aan de Er- asmusstraat in Rotterdam-Noord is een kluis gekraakt en 120.000 gulden buitgemaakt. Dit heeft de politie van Rotterdam meegedeeld. De inbrekers waren in de nacht van vrijdag op za terdag he* pand binnengekomen. 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5