Speel-o-theek moet voor juni '86 onderkomen uit Werkgroep beziet mogelijkheid uitbreiding van kinderopvang Jack Waasdorp krijgt speld van verdienste tijdens feest-uitvoering Duiveland 4 Amnesty trekt weer meer belangstelling Commissie Westerschouwen Op Schouwen-Duiveland alleen peuterspeelzalen eenkomst weer de beurt aan Els Ak kermans, die het een en ander vertel de over gastouderprojecten. In Zeeland is nog nergens een dergelijke voorziening opgezet. Op Schouwen- Duiveland is men naast genoemde peuterspeelzalen aangewezen op in dividuele regelingen. Bij gastprojecten onderscheidt men: de vraagouders, de gastouders en de bemiddelaar. Laatstgenoemde zorgt voor de contactlegging. Indien men het na één of twee oriënterende gesprekken eens kan worden, wordt via een contract de overeenkomst over de kinderopvang vastgelegd. De bemiddeling kan zich beperken tot het samenbrengen van de vraag- en gastouders, maar kan ook aan zienlijk verder gaan. Bijvoorbeeld door bepaalde kwaliteitseisen te stellen en waarde te hechten aan des kundigheidsbevordering. Van gastouders zou bijvoorbeeld een cur sus pedogie of iets dergelijks ver wacht kunnen worden. Het landelijk tarief bedraagt 3 per uur. Over dit punt ontstond tij dens de bijeenkomst in de Beatrix- school een vrij diepgaande discussie Enerzijds bestond tevredenheid over de betaalbaarheid van kinderopvang voor de vraagouders; anderzijds be stond ontevredenheid over de finan ciële vergoeding met het oog op de gastmoeder, van wie toch inzet wordt verwacht. Overeenkomst Els wees op het belang van het slui ten van een overeenkomst. Het is met het oog op mogelijke afdracht aan de Bedrijfsvereniging beter, dat geen werkgeversverhouding ontstaat. De opvang dient derhalve ook uitslui tend bij de gastouders plaats te vin den. Indien de gastouders niet meer dan éénvierde van het minimumloon verdienen, zal een afdracht aan de Bedrijfsvereniging achterwege kun nen blijven. Dit houdt in dat netto per week niet meer dan 183,ver diend mag worden aan het gastouder schap. Als voordeel van het gastouderpro ject achtte Els het feit, dat de opvang voortduurt ook tijdens schoolvakan ties en - indien gewenst - ook 's nachts. Om iedereen in staat te stellen van een gastouderproject gebruik te ma ken, werd ook een zogenaamd retri butiefonds ingesteld, waaruit terug betaling plaatsvindt van het gedeelte van het bedrag, dat boven een mimi- mumheffing uitkomt. Begeleiding Naar aanleiding van de uitzetting van Els Akkermans werden vooral vele vragen gesteld over dit gastou derproject. Juist voor deze vorm van kinderopvang zagen vele van de aan wezigen nog enige kans van slagen op Schouwen-Duiveland. Zes vrijwil ligsters gaven zich aan het einde van de avond op om in een werkgroep een en ander nader te gaan uitwerken. Voorlopig zal die nu gevormde werk groep daarbij worden begeleid door de Stichting Jeugd, de Stichting Vrouwenemancipatie en de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland. Vervolg van pagina 1 en moordproblemen in de wereld. Het is fascinerend om te zien hoe jon geren de problemen pakkend weten uit te beelden. Het opvallendst was een krant, die besmeurd was met bloed (rode verf - red) met daarop een korte tekst. Ook de Amnesty- verkoopstand trok de nodige aan dacht. Thema van de avond was Tbekomst achter tralies. Vooral de jonge politie ke gevangenen werden hiermee in de schijnwerper gezet. Zij, die de actie wilden steunen, konden een kaart in vullen tegen betaling van een gulden. Deze kaart gaat naar de betrokken instanties, die de gevangenen hebben opgepakt en niet vrij willen laten. Theater De Theatergroep Woerden, een Amnesty-toneelgezelschap, voerde haar spel op. Beperkt door een gering aantal attributen wisten de spelers de aanwezigen regelmatig muisstil te laten zijn. Het spel kenmerkte zich in een abrupte afwisseling van kin derspelletjes en harde actie binnen een leger- of politiestaat. Nadat de groep de twee delen had gespeeld, was het aan het publiek om hierop te reageren. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie voor Grond en Pachtzaken vergadert donderdag 7 november in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Op de agenda van de bijeenkomst, die om 19.30 uur be gint staat onder meer een bespreking van de grondexploitatieberekening Plan Serooskerke 2, het slopen van loodsen aan de Ësdoornweg, een per manent verkooppunt voor consump ties aan de Strandweg en de rond vraag. De bijeenkomst is openbaar. ZIERIKZEE - Er is een werkgroepje gevormd, dat zich gaat bezighouden met het onderzoek naar de mogelijk heden van uitbreiding van kinderopvang op Schouwen- Duiveland. Wellicht zal de aandacht daarbij vooral ge richt zijn op de mogelijkheid tot het opzetten van een zo genaamd gastouderproject, daar andere vormen van kin deropvang op Schouwen-Duiveland voorshands weinig kans van slagen lijken te hebben. De vorming van de werkgroep was het resultaat van een bijeenkomst vorige week in de Beatrixschool te Zierikzee, tijdens welke getracht werd een inventarisatie te maken van de behoefte aan kinderopvang in deze regio. Het initiatief tot deze avond werd genomen door de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, de Stichting Vrouwenemancipatie en de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland. Els Akkermans, consulente van laatstge noemde stichting, gaf een overzicht van kinderopvang in het algemeen. Zij constateerde, dat de meest beken de en bovendien enige voorziening op Schouwen-Duiveland de peuterspeel zalen betreffen. Geld? Om te kunnen belichten van welke zijde geld voor het opzetten van kin deropvang in de toekomst verwacht kan worden, wierp ze een korte poli tieke terugblik. Zo memoreerde Els Akkermans de motie Van Es uit 1982, waarin bij de overheid werd gepleit voor regelingen ten aanzien van kin deropvang. De motie leidde in 1983 tot vorming van een interdeparte mentale werkgroep, die een jaar later de nota: 'Kinderopvang, het belang van ouders en kinderen' presenteer de. De inventarisatie daarin, wees uit dat 14.000 ouders voor 24.000 kinde ren behoefte hadden aan kinderop vang. Aanbevelingen Enkele aanbevelingen uit de nota waren: Meer kinderdagverblijven; langer ouderschapsverlof (verwij zend naar de situatie in Zweden); een hogere ouderbijdrage daar het tarief op dat moment slechts 12,per maand bedroeg; kinderopvang opne men in het arbeidsvoorwaardenpro- ces; belastingfaciliteiten ten aanzien van het bedrag dat jaarlijks voor kin deropvang moet worden betaald en het bijeen brengen van de financie ringsbronnen, die tot dat moment via meerdere ministeries liepen. i Els memoreerde, dat de Landelijke Stichting Overleg Kindercentra zich inzet om de kamerdiscussie over deze nota te bevorderen. Eind 1984 werd het onderwerp door de Tweede Ka mer behandeld, maar inhoudelijk werd, volgens de consulente, geheel aan de zaken voorbij gegaan. De enige wens waar tegemoet aan werd gekomen was de belastingfacili teit, voornamelijk bedoeld als oplos sing van de tweeverdienersruzie. Bij de belastingvrije voet kon een bedrag van 768,— voor kinderopvang wor den opgeteld. Verder werd nog even soelaas gebo den voor reeds bestaande experimen ten op het gebied van kinderopvang. Het rijk deed de toezegging financiën beschikbaar te stellen om de experi menten nog een jaar verder te laten draaien. De rijksoverheid deed ech ter tevens de uitspraak, dat kinder opvang tot de verantwoordelijkheid der ouders behoort, hetgeen inhoudt dat zowel organisatie als financiering bij de ouders zal komen te liggen. Geen extra geld Els Akkermans persoonlijke inter pretatie van dit beleid was dat in de toekomst vrijwel geen uitzicht be staat op extra gelden voor kinderop vang. In een regio als Schouwen- Duiveland, waar men toch al niet zo vooraan staat voor voorzieningen op dit gebied, achtte zij de mogelijkheid tot opzet van een gesubsidieerd kin derdagverblijf dan ook eigenlijk niet aanwezig. Wellicht zou dat alleen nog kunnen via een zogenaamd Experi ment Arbeidsproces Jongere Werklo zen (EAJW). Bijkomend probleem is ook de moeilijkheid in plattelandsgemeen ten een volledige bezetting te kun nen aantonen. Zij stelde vast, dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland, nog maar net (of nog net niet) gewend aan peuterspeelzalen, ook in de toe komst niet al te scheutig zullen zijn als het kinderopvang betreft. Veel kansen op een bijdrage van de provincie zag Els ook niet. De provin cie draagt alleen bij in de financie ring van de Stichting Overleg Kin dercentra Zeeland. Wel wees zij erop, dat de Emancipatieraad het belang van peuterspeelzalen onderschrijft en wellicht kan in dit verband nog eens een beroep op een 'emancipatie potje' worden gedaan. Kinderdagverblijf Janneke van der Meer, directrice van het kinderdagverblijf 'Dreutel- honk' te Goes gaf vervolgens een toe lichting op deze vorm van kinderop vang. 'Dreutelhonk' is gevestigd in twee eensgezinswoningen met een verbindingsdeur. De woningen wor den gehuurd van de Goese woning bouwvereniging. Er wordt gewerkt met een directrice, vijf groepsleid sters, stagières, een huishoudelijk medewerkster en een vrijwilligster. De ene woning is ingericht voor de opvang van de allerkleinste kinde ren; de andere biedt mogelijkheden om met de grotere kinderen zowel in dividueel als met elkaar bezig te kun nen zijn. Kinderen vanaf zes weken tot vier jaar kunnen terecht in het Kinderdagverblijf, waar ten aanzien van plaatsing echter wel duidelijke voorwaarden gelden. Dit laatste voornamelijk in verband met het be leid der subsidiegevers. Zo moet er een duidelijke aanlei ding zijn, waarom een kind het kin derdagverblijf bezoekt. Een éénou dergezin vormt zo'n aanleiding of een gezin waarin beide ouders wer ken. Door het volgen van deze indica ties, ontstaat volgens de directrice ook geen concurrentie voor de peu terspeelzalen. De begroting van het kinderdagver blijf beloopt een totaal bedrag van 300.000,Er wordt gesubsidieerd door rijk en gemeenten. Laatstge noemde doen dat door middel van een bedrag per kind per jaar. Voor 1986 zal een bijdrage van 1.260,— per kind worden verstrekt. De ouderbijdrage, geheven naar in komen, vertoont flinke verschillen. Dagindeling In 'Dreutelhonk' kent men een vrij vaste dagindeling. De kinderen kun nen tussen acht en negen uur 's och tends worden gebracht. Er wordt strikt de hand aangehouden, dat dit na negen uur niet meer kan. Bij het brengen wordt koffie geschonken voor de ouders om rustig afscheidne- men mogelijk te maken. De groepsgrootte voor de kinderen van zes weken tot twee jaar bedraagt maximaal negen. De groep van twee tot vier jaar telt maximaal dertien kinderen. Janneke van der Meer liet weten, dat de kinderen over het algemeen zeer snel gewend zijn aan de opvang in 'Dreutelhonk'. In de afgelopen zes jaar is slechts eenmaal geadviseerd een kind van het kinderdagverblijf af te halen. Overleg met de ouders wordt van groot belang geacht. Tijdens het brengen en halen worden de dagelijk se dingen besproken. Verder wordt minstens tweemaal per jaar een huis bezoek gebracht door één der groepsleidsters. Om de ouders ook beleidsmatig bij de zaken te kunnen betrekken, werd inmiddels ook geko zen voor het instellen van een ouder raad. Gastouderproject Vervolgens was het tijdens deze bij Belangstelling zaterdag gehouden speelgoedbeurs blijft groeien Vervolg van pagina 1 zorgde een keurige vrije oefening en de jeugdturners zorgden voor het show-element, dat bovendien regel matig tijdens de avond terugkwam. Het 'Bim-bam-bom' van André van Duin werd door de jeugdturners ge playbackt, terwijl achter de scher men driftig aan de touwtjes werd ge trokken. Een bijzonder leuk effect werd bereikt door het op verschillen de wijze belichten van de opgevoérde nummers. Tijdens het eerste deel van het programma vond een opvallend intermezzo plaats. Inmiddels waren de heren Van Overveld en Mooy gear riveerd. respectievelijk voorzitter van de Zeeuws-Brabantse Turnkring en bestuurslid van de afdeling Zee land van de KNVB. Onderscheidingen Van Overveld had onderscheidin gen in petto voor Ria Beije-Plug en Han Steenpoorte, die beiden 25 jaar lid van de SV Duiveland zijn en voor Truus Stouten-Kwaak en Wim Stou ten, die beiden al dertig jaar in de boeken van de jubilerende vereniging staan. Bij het uitreiken van de onder scheidingen belichtte Van Overveld de verschillende activiteiten, die de jubilarissen in dienst van de vereni ging verrichtten en /of nog verrich ten. Trudy Dorst-Hoogvliet ontving aansluitend het diploma van ver dienste in verband met het feit, dat zij gedurende vijftien jaar lid is van het bestuur van sportvereniging Dui veland. Tenslotte voerde KNVBr afdelingsbestuurslid Mooy het woord. Hij feliciteerde de vereniging met de bereikte mijlpaal. Namens de KNVB reikte hij de zilveren speld van verdienste uit aan J. A. Waas dorp. Hij is 25 jaar bestuurslid en zorgt reeds 25 jaar voor het draaien van toto en lotto. Mooy somde de kwaliteiten van Waasdorp op en com plimenteerde de vereniging met een dergelijke kracht. Na de pauze trad onder grote hila riteit een turner in 'apekledij' de turnvloer op. Hij opende zo het twee de deel van het programma. De jeugdturnsters en -turners, de meis jes, de jeugdleden en de andere cate gorieën brachten in een afwisselende show een uitstekend staaltje turnen op de mat met 'S.T.O.P.' (met licht en geluid), 'Blacklight' (met een mooi ef fect als gevolg van de gekleurde lam pen), de clowns, de soldaatjes, het mini-trampspringen en tenslotte de dames met een rythmische oefening. Voorzitter Van der Have bedankte al le deelnemers aan het eind van de avond voor de uitstekende show en nam afscheid van enkele leidsters. De vereniging kent een aantal mensen, die direct bij de leiding van de gymnastiek-afdeling zijn betrokken: Lea Rotte, Anja van der Werf, Coby Stouten, Elly van der Maas, Rita van Gameren, Riet Meijer, Monica Meijer, Wim Stouten, André van Dijke, Jack Waasdorp, Cees Steenpoorte, René Dane. Eline van der Have en Izabel van der Werf. Voorzitter Van der Have zette ook Cees de Later In het zonnetje. Op 1 november nam hij afscheid van het De koopwaar werd aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. De belangstelling voor de speel-o- theek neemt nog steeds toe. De onge veer twintig vrijwilligers staan we kelijks klaar voor hun 60 leden. En zoals gezegd groeit ook de be langstelling voor de speelgoedbeurs zienderogen. De succesformule van deze beurs is, dat mensen in deze du re tijd toch de kans hebben hun kin deren met verschillend speelgoed te laten kennismaken. Kinderen zijn nogaleens snel uitgekeken op hun speelgoed en dat is zonde. Door het uitlenen, of tijdens de beurs het ver kopen, van tweede-hands speelgoed kunnen we de ouders tegemoetko men", legt Lea uit. sportgebouw na een groot aantal ja ren conciërge te zijn geweest. Afslui tend feliciteerde burgemeester J. van Bommel de jubilerende vereniging met het bereiken van het veertigjarig bestaan. Moment uit een onderdeel van de jaarlijkse uitvoering van sportvereniging Duiveland. Een van de kleuters op de bank. ZIERIKZEE - De vierde speelgoedbeurs van de Stich ting Speel-o-theek Schouwen-Duiveland heeft zaterdag ruim 75 belangstellenden getrokken. Het wordt lang zaam een traditie in november van het jaar iedereen uit te nodigen, om een kijkje te komen nemen bij het aan bod in groot en klein speelgoed. Centrale plaats is het onderkomen achter de Corneliastichting. Maar niet lang meer, want de stichting heeft al te horen gekregen, dat zij met ingang van juni volgend jaar een andere ruimte moet gaan betrekken. De verbouwing van de Cornelia laat geen plaats meer voor de speel-o-theek. Vrijwilligster Lea van Ballegooijen spreekt hierover haar teleurstelling uit. ,,Het blijft natuurlijk de vraag of wij een geschikte ruimte vinden, om het uitleencentrum in te vestigen. Ik hoop dat de gemeente Zierikzee met een alternatief komt voor de zomer". Lea draagt hierbij de suggestie Bin nen de Veste aan, dat binnenkort vrij komt. Het pand is niet alleen in het Zierikzeese centrum gelegen, maar het is ook goed toegankelijk voor ge handicapten. Twee voorwaarden voor de speel-o-theek. Handreiking „Eigenlijk hebben wij, op twee startsubsidies van landelijke vereni gingen na, nooit een financiële bij drage gekregen voor ons werk. Dat geeft op zich niets, maar ik hoop dat het probleem van de huisvesting nu met een kleine handreiking van de gemeente kan worden opgelost", wenst de vrijwilligster. Vooral door de regionale functie van de stichting is een vestiging in Zierikzee een strikte voorwaarde. heid om tegen lage prijzen goed speelgoed aan te schaffen. Goed Want het speelgoed moet goed zijn. Daardoor moet het aan een aantal voorwaarden voldoen; het nodigt uit te spelen, het prikkelt de fantasie van het kind, het is makkelijk schoon te maken en is vooral degelijk. In deze omschrijving passen de populaire computerspelletjes van vandaag niet en ook voor speelgoedwapens is geen plaats. Verder zijn eigenlijk alle speelgoedvormen te vinden in de speel-o-theek én voor alle leeftijden. Lea: „We draaien nu ongeveer twee- en-een-half-jaar en richtten ons tot een half jaar geleden op kinderen met een lichamelijke of geestelijke handicap. Al snel bleek, dat deze doelgroep op Schouwen-Duiveland eigenlijk te klein was voor een speel- o-theek. Vandaar dat we onze deuren nu voor iedereen heben opengesteld". Op de vraag welke leeftijd het ruimst vertegenwoordigd is antwoordt Lea met „van 0 tot 80". De hoge leeftijd is mede verklaarbaar door de be langstelling van geestelijk gehandi capten, waaronder er veel hun hele leven plezier hebben in gewoon speel goed. „Toen we onze doelgroep loslieten hebben we wel het streven behouden, om geestelijk gehandicapten en 'ge wone' kinderen met elkaar om te la ten gaan. Hoewel we dit pas een half jaar doen, constateer ik toch al een zekere integratie. De 'gewone' kinde ren kijken in eerste instantie wat on wennig, maar dit is slechts van korte duur", stelt de vrijwilligster tevre den vast. De speel-o-theek voor Schouwen- Duiveland groeit en bloeit dus weel derig en alleen het probleem met de huisvesting hangt als een zwaard van Damocles boven de hoofden van de le den en de vrijwilligers. Het is voor hen te hopen, dat de gemeente Zierik zee met voor alle partijen een goede oplossing komt, zodat de speel-o-teek blijft voortbestaan. De openingstij den blijven tot die tijd in ieder geval: 's woensdags van 14.00 uur tot 15.30 uur en zaterdags van 10.30 uur tot 11.30 uur. Informatie Voor informatie over de mogelijk heden, die de speel-o-theek biedt kunnen belangstellenden contact op nemen met voorzitster Lukkie Neder- hoed (01110-3162). De stichting heeft namelijk ook een adviserende func tie bij het aanschaffen van nieuw speelgoed en hiervoor kan een af spraak worden gemaakt. Voor de speelgoedbeurs spreken de vrijwilligers met de verkopers een prijs af, waarvan 20 procent ten goe de komt aan de speel-o-theek. Het resterende bedrag is voor degene, die het speelgoed heeft gebracht. Zo hou den beide partijen iets aan de 'trans actie' over en bieden zij hiermee aan de bezoekers van de beurs de gelegen- Een drukte van jewelste bij de speelgoedbeurs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4