'Geen verdere concentratie van Zeeuwse waterschappen' Uitbreiding volkstuintjes in Zierikzee door splitsing Bergingsbedrijf Van der Marei vrijwillig, openbaar verkocht Tentoonstellingstafel in bibliotheek Zierikzee Vrouwenboekenweek Expositie in ziekenhuis verlengd Ongedierte 334 maal bestreden Surfplanken gestolen Twee auto's total-loss Frontale aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 november 1985 Nr. 28823 3 Advies provinciale commissie aan Gedeputeerde Staten: ZIERIKZEE - De zeven Zeeuwse waterschappen zijn ook in de toekomst volledig berekend op de traditionele taakuitoefening nieuwe stijl en er is dan ook voor wat dit betreft geen aanleiding voor eventuele verdergaande concentratie van de waterschappen. Het waterbeheer dient, zowel in het belang van het Zeeuwse waterschaps- bestel als geheel, als in het belang van het kwaliteits- en kwantiteitsbeheer van het oppervlaktewater in het bij zonder integraal in waterschapshanden te blijven. Dat zijn de twee voornaamste con clusies van de provinciale studiecom missie traditionele taken Zeeuwse waterschappen, die onder leiding van gedeputeerde J. D. de Voogd een stu die heeft verricht naar de concentra tie van de waterschappen. Zij heeft dit in opdracht van GS gedaan, die zich voorlopig in meerderheid voor concentratie hebben uitgesproken. Of de tegengestelde conclusie van de commissie gevolgen zal hebben voor de besluitvorming moet blijken. De discussie speelt al lange tijd en is op gang gekomen door verschillen de grote veranderingen binnen het Zeeuwse waterschapsbestel. Het ge reedkomen van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde en van de Philipsdam en de Oester- dam; de invoering van nieuwe water- ZIERIKZEE - Ook in de bibliotheek te Zierikzee wordt aandacht besteed aan de landelijke Vrouwenboeken week, die van 2 tot en met 9 november wordt gehouden. Door middel van een tentoonstellingstafel wordt de aan dacht gevestigd op boeken voor en door vrouwen. Het initiatief tot het organiseren van deze Vrouwenboekenweek komt van de vrouwenboekhandels in den lande, omdat betrokkenen van me ning zijn, dat tot nu toe in de 'officië le' boekenweek weinig aandacht is geweest voor vrouwenliteratuur. Het doel van dit evenement is niet alleen het vrouwenboek eens in het zonnetje te zetten, maar vooral ook de vrouwenliteratuur bij een breder publiek bekendheid te geven. Thema Vrouwen lezen, vrouwen schrijven, is het thema van deze eerste vrouwen- boekweek, die zaterdag in Utrecht of ficieel werd geopend door oud staatssecretaris Hedy d'Ancona van emancipatiezaken Behalve de landelijke opening en sluiting zal de Vrouwenboekenweek vooral een regionaal karakter heb ben. Met manifestaties, lezingen, boekenbeurzen, voordrachten, mu ziek en theater. Het Vrouwenontmoetingscentrum in Zierikzee heeft besloten op de Vrouwenboekenweek in te spelen door dit winterseizoen een cursus 'Vrouw en Literatuur' te organise ren. Getracht wordt ook in het kader van die cursus een landelijk bekend schrijfster uit te nodigen voor een le zing in Zierikzee. schapswetgeving, namelijk de wet op de waterhuishouding en de algemene waterschapswet; de problematiek van de zoetwatervoorziening en de voorgenomen sanering van het we- genbeheer en herziening van de wet Uitkeringen Wegen. Als de wegentaak in de toekomst niet langer bij de waterschappen zou behoren, zou dit voor de bestuurlijke organisatie geen onoverkoombare gevolgen hebben. Volgens de com missie geen reden om bij eventuele overheveling van de wegentaak tot een verdere concentratie van de wa terschappen te komen. Het wegval len van de wegentaak heeft echter wel grote gevolgen voor het perso neelsbestand, maar ook een andere opzet van de waterschappen zou hier in geen verandering brengen. De wa terschappen hebben momenteel ruim 58 personeelsleden in dienst voor het wegenonderhoud, waarvan er 8 actief zijn op Schouwen- Duiveland. Uiteraard bespreekt de commissie ook de gevolgen voor de Zeeuwse wa terschappen bij het niet langer uit la ten voeren van het waterkwaliteits beheer door de waterschappen. De bestuurlijke desintegratie, die daar van het gevolg zou zijn, gaat ten koste van de kwaliteit van het waterbeheer en zou dus schade berokkenen aan zo wel het kwantiteit- als kwaliteitsbe heer van het oppervlaktewater. On trekking van het waterkwaliteitsbe heer zou leiden tot een aanzienlijke uitholling van het takenpakket van de gezamelijke waterschappen, om dat deze taak een aanzienlijk deel uitmaakt van het werk. Minstens zo belangrijk zijn de per sonele gevolgen van het wegvallen van het waterkwaliteitsbeheer. Ruim 100 medewerkers in de administratie ve en technische sfeër zouden hun taak kwijtraken. Voor Schouwen- Duiveland betekent dit zes admi nistrateurs en acht technische mede werkers. Uiteraard heeft de perso neelsreductie ook gevolgen voor de herverdeling van de taken voor het overblijvend personeelsbestand. Conclusie De conclusie van de commissie is daarom, dat in het belang van het Zeeuws waterschapsbestel het water kwaliteitsbeheer van het oppervlak tewater en de wegentaak in handen van de huidige waterschappen moe ten blijven. Verdere concentratie heeft volgens de commissie geen nut. ZIERIKZEE - De Stichting Nutstuingrondverhuring in Zierikzee wil met het splitsen van een deel van haar 66 tuintjes meer mensen een kans geven, om het tuinieren in de praktijk uit te gaan oefenen. Voorzitter H. J. van de Zande maakte dit vrijdagavond bekend tijdens de prijs uitreiking voor de best onderhouden volkstuintjes; een jaarlijks terugkerende traditie, waarna de betaling van de pacht voor het komende jaar wordt geïnd. „Sinds we met de verhuur van de volkstuintjes zijn begonnen, is er veel veranderd. De gezinnen zijn veelal kleiner geworden en betere bestrijdingsmiddelen maken een ho gere opbrengst van de gewassen goed mogelijk", aldus Van de Zande. Rede nen voor de stichting, om met het ver zoek naar de huurders van de grotere percelen te stappen, om een splitsing te overwegen. De organisatie kent al jaren een lange wachtlijst en die kan met het delen van de grond weer enig zins ingekort worden. Verzorging „Hoewel ik moet zeggen, dat de verzorging van de meeste tuintjes over het algemeen beter is dan voor-i gaande jaren, merk ik toch ook, dat een aantal tuintjes minder onderhou den wordt. Een van de oorzaken is waarschijnlijk het vele werk dat erin zit. Als dat laatste ook voor u geldt, overweeg dan eens een splitsing", richtte Van de Zande zich tot de aan wezigen in de hal van de Nutsspaar- bank. Hoeveel tuinen in de komende tijd kunnen vrijkomen moet zich nog uitwijzen. Maar de bijeenkomst was in de eer ste plaats voor de prijswinnaars. Traditionele prijswinnaar C. L. van den Hoek sleepte de eerste prijs (35 gulden in de wacht. Hij werd achter eenvolgens gevolgd door W. Snijders (25 gulden), N. van Herp (20 gulden en als enige niet aanwezig) en A. Blommaert (15 gulden). Voor de vol ZIERIKZEE - Er was veel be langstelling donderdagmiddag in de Graanbeurs te Zierikzee voor de pu blieke verkoping van schepen, scheepsartikelen en kranen, afkom stig van het bergingsbedrijf M. van der Marei te Ouwerkerk en werkha- ven Schelphoek. Notaris mr W. H. Klaassen te Zie rikzee in samenwerking met de heren Troostwijk (taxaties en expertises) trachtten een groot aantal van de ge noemde inventaris aan de man te brengen: een klein aantal schepen werd ter veiling verkocht, over een aantal anderen werd buiten de vei ling om onderhandeld. Inmiddels kon zoon G. van der Marei vertellen, dat alles verkocht is. Het betrof een vrijwillige, openbare verkoping in verband met het naderend einde van de Oosterscheldewerken. De beschik bare sluis is te klein om het bedrijf levensvatbaar voort te zetten. Met na druk stelt G. van der Marei, dat de verkoping niet uit faillissement voortvloeide. Uit de opbrengst van de verkoping worden alle financiële verplichtingen voldaan en de rest gaat naar de eigenaar: M. van der Ma- rek, die naar Zuid-Afrika is vertrok ken. Het bergingsbedrijf Van der Ma- rel is sinds vorige week opgehouden te bestaan, in ieder geval voor wat de werkhaven Schelphoek betreft. Ten aanzien van de werf Viane te Ouwer kerk is dit nog niet zeker volgens G. van der Marei. Wellicht wordt dit be drijf op bescheiden schaal voortge zet, maar niet met een Van der Marei aan het hoofd. G. van der Marei wordt schipper. gende personen was een prijsje van 10 gulden gereserveerd: A. Bos, C. van de Welle en L. C. van den Hoek. Jubileum Secretaris-penningmeester F. K. Vos voerde ook nog kort het woord tot de winnaars en overige belang stellenden. Hij deed de mededeling, dat de Stichting Nutstuingrondver huring volgend jaar haar 75-jarig ju bileum viert. In welke vorm het feest gegoten moet gaan worden liet hij aan de huurders over door hen te ver zoeken een plan in te leveren bij het bestuur voor 31 december van dit jaar. „Maar", zo zei hij „onze stich ting heeft maar weinig geld en daar om vraag ik u met een idee te komen, dat betaalbaar is. Ik kan me voorstel len, dat de leden in het bijzijn van hun vrouw of huisgenoot een keer bij elkaar komen onder het genot van een drankje, waarbij we dan een des kundige op het gebied van de volks tuintjes kunnen uitnodigen", aldus Vos. Hij riep de huurders van de stich ting op om er eens over na te denken. „U praat nogal veel met elkaar op de tuintjes, dus er moet vast een leuk plan uitkomen", besloot Vos. De winnaars krijgen hun geldprijsje in de handen gedrukt. ZIERIKZEE - In verband met de grote belangstelling is de expositie in het Zweeds Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee, over het 75-jarig be staan van de Koninklijke Maat schappij tot Bevordering der Genees kunde, afdeling Schouwen-Duive- land, verlengd. Belangstellenden kunnen nog de gehele week, tot en met vrijdag 8 no vember, in de entree van het zieken huis terecht om de expositie, die is in gericht door dr. C. M. van Hoorn te Zierikzee te bezichtigen. KERKWERVE - De Reinigings dienst Schouwen-Duiveland heeft in het derde kwartaal van dit jaar 334 bezoeken afgelegd in verband met de bestrijding van ratten, muizen, wespen en overige probleemdieren. Opvallend bij de cijfers in het ver slag is de sterke daling met maar liefst 50 procent bij de bestrijding van wespen. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het matige zomerweer en de uitgevoerde bestrij dingen in voorgaande jaren. In totaal 76 personen belden de dienst in verband met overlast door ratten. De meeste meldingen kwa men uit Bruinisse (15) en de minste uit Brouwershaven, waar slechts ze ven maal een rat gesignaleerd is. Zie rikzee meldde als enige, zij het slechts één keer, de aanwezigheid van een muis, waarvoor de reinigings dienst „uitrukte". Deze centrumge meente voert ook de lijst met de wespenplaag aan. Hoewel Bruinisse koploper is met de ratten zijn hier vandaan de minste wespenklachten binnengekomen. RENESSE - In het weekeinde ver dwenen drie surfplanken van auto's, die alle drie met sloten en stalen ka bels op het voertuig waren bevestigd. In de drie gevallen werden de kabels en riemen doorgeknipt en de planken meegenomen. Op de parkeerplaats aan de Rampweg overkwam dit twee Duitse gasten: B. v. W. uit Keulen en R. O. uit Rheine en J. H. uit Kaarst overkwam hetzelfde op de Brouwers- dam. De waarde van de planken: respectievelijk 2500,—, 2400,— en 3000,-. HAAMSTEDE - Twee personenau to's raakten zaterdagochtend total- loss na een aanrijding op de kruising Provincialeweg/Bouwmans- weg/Kraayesteinweg. P. P. -den H. uit Zuid Beijerland wilde komend vanaf de Bouwmansweg de Provinciale weg oversteken en zou daarbij geen voor rang verleend hebben aan de auto van J. S. uit Bonn, waarna de aanrij ding volgde. Jan de Jonge verleende takelhulp, er werd niemand gewond. BRUINISSE - Twee verkreukelde neuzen van auto's was het gevolg van een frontale aanrijding, zaterdag 15.15. uur, op de parallelweg nabij de Bruse brug. W. v. d. V. uit Oosterhout kwam met zijn auto uit Bruinisse richting brug en had voorrang moe ten verlenen aan de uit tegengestelde richting naderende auto van J. F. uit Oude Tbnge. Er werd geen voorrang verleend met als gevolg de frontale aanrijding. Er vielen geen gewonden, takelbedrijf Ista sleepte beide auto's weg. HOEK VAN HOLLAND - De zes branden die de laatste tijd in Hoek van Holland hebben gewoed, zijn gesticht door de 28-jarige H. V. uit 's- Gravenzande. Hij heeft dit tegenover de politie in Rotterdam bekend, die hem zondag heeft aangehouden en in verzekering gesteld. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) I 38.70; per jaar 1 147.80; losse nummers 1 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3