Uitblinker Ico van de Berge leidt Renesse naar klinkende triomf op koploper Cortgene Hein Otte benoemd tot erelid hengelsportvereniging 't Zijpe voor kwart eeuw lidmaatschap Eerste seizoenzege voor DFS ten koste van SNS door goede eerste helft Zoetemelk wielrenner van het jaar 1985 10 BURGH-H AAMSTEDE - DFS heeft de eerste zege binnen in de vier de klasse van het KNVB-voetbal. De ploeg van trainer Kees Rijnberg klopte op sportpark Van Zuijen in Burgh-Haamstede hekkesluiter SNS uit Stad aan 't Haringvliet voornamelijk door een uitstekende eerste helft, waarin een 3-0 voorsprong werd genomen. In de tweede helft kon den de bezoekers een keer tegenscoren, maar verder kwam de ploeg toch niet. In de eerste 45 minuten domi neerde DFS nadrukkelijk, maar het duurde toch tot de derde kans voor Wim Boogert, vooraleer hij in de elfde minuut de score open de. In de tweede minuut schoof Boogert het leer voor het vijande lijke doel langs en even later her haalde hij deze actie nog een keer om in de elfde minuut het gezegde 'alle goede dingen in drieën' gestand te doen. Na een half uur verhoogde Jack van Rees de mar ge als afmaker van een door Mar cel van Grunsven ingezette actie en vijf minuten voor de thee legde andermaal Wim Boogert de ruststand vast op 3-0. In de eerste minuut van de twee de helft ging een inzet van Martin Kooman via de Flakkeese doel man voorlangs. Kooman verving de vanwege een blessure afwezige Leo Rijnberg. Wim Boogert kreeg even later nog een kans aangebo den door Jack van Rees en hij was er goed bij, toen er teruggespeeld werd, maar de afwerking bleef uit. Vlak voordat SNS tegenscoor- de liet Jack van Rees nog een kans onbenut. Vijf minuten na de te gentreffer knalde een SNS-speler nog op de lat, hetgeen de marge alsnog op twee treffers hield. „Ge lukkig werd het geen 3-2, want dan had het best nog eens moeilijk kunnen worden", concludeerde Kees Rijnberg. „DFS speelde in de tweede helft matig en tactisch onjuist door zich te veel terug te laten zakken. Gelukkig was SNS een zwakke tegenstander, waar door we niet meer werden achter haald". ROTTERDAM - Rik Noorman en Ragnar Martens hebben zondag in sportpaleis Ahoy' het Nederlands amateurkampioenschap koppelkoers veroverd. Het duo won de titel met een ronde voorsprong op Barend Hu- veneers en Theo Kortekaas. Peter Ste- venhaagen en Michel Cornelisse wer den op twee ronden derde. ROTTERDAM - Joop Zoetemelk is door het wielerminnende sportpu bliek van Nederland gekozen tot wielrenner van het jaar 1985 bij de beroepsrenners. Dat werd in Sport paleis Ahoy' in Rotterdam bekend gemaakt. Zoetemelk werd dit jaar in Italië op 38-jarige leeftijd voor de eerste keer in zijn loopbaan wereld kampioen op de weg. Na Zoetemelk eindigde Johan van de Velde op de tweede en Adri van der Poel op de derde plaats. Bij de ama teurs werd de volslagen onbekende Willem van Loenhout gekozen tot renner van het afgelopen seizoen. Na tionaal kampioen Peter Harings werd tweede en Corné Rijen derde. Bij de dames belandde Heieen Hage - de jongere zus van Keetie van Oosten- Hage - uit Sint Maartensdijk op het hoogste platform. Petra de Bruin en Mieke Havik werden tweede en der de. Ploeg trainer Kees van Dijk leider na 6-1 winst RENESSE - Afdelings derde klasser Renesse boekte zondagmiddag een klinkende en zeker ook verrassende 6-1 triomf op de tot dat moment ongenaakbaar geachte koploper Cortgene. De ploeg van trainer van Kees van Dijk bleek een plotselinge discipline in huis te hebben, die er bij voorgaande gelegenheden nog allerminst was. Veelal liet de ploeg een aardige periode in een wedstrijd volgen door gedeelten, die de ploeg plotseling onherken baar maakten. Tegen Cortgene bezat de Renesser forma tie evenwel de energie gedurende twee keer 45 minuten het vuur aan de schenen te leggen, hetgeen voor een be langrijk deel de oorzaak was van de verrassend hoog uit gevallen triomf. kopstoot van Ico van de Berge in 2-1 en kon Cortgene andermaal op jacht naar een gelijkmaker, een gelijkma ker die niet meer zou komen, omdat Renesse gedurende het kleine uur, dat nog resteerde, goed bleef verde digen. Pas een paar minuten voor het rustsignaal had de thuisploeg even geluk, toen aanvoerder Kees Ver hulst een inzet op de doelpaal naast keeper Johan Hendrikse plaatste. Belangrijk in het Renesse-succes is evenwel ongetwijfeld de nieuwe aan winst Ico van de Berge, die tussen de vorige en de lopende competitie het geel en zwart van Duiveland verruil de voor het wit en rood van Renesse. Van de Berge ontpopte zich bij zijn nieuwe ploeg in minder dan geen tijd als een geboren spelmaker. Tegen Cortgene eiste hij als zodanig een ab solute hoofdrol op. Door zijn enorme loopvermogen en uitstekende bal techniek was Van de Berge voor Cort gene een doorlopende plaag. Met splijtende passes bediende hij de frontlinie van de roodwitten, terwijl hij ook bij herhaling in zowel verde digend als aanvallend opzicht op dook om ter plaatse te assisteren. Zijn schitterende treffer in de negen tiende minuut van de eerste helft be tekende in feite reeds toen de knock out voor de koploper. Cortgene kwam de klap geen moment meer te boven. Van de Berge kopte hoog boven de Cortgeense verdediging uit een gave pass van Marco de Feiter 2-1 binnen. Kort tevoren had Jan Vogelaar van Cortgene de partijen op gelijke hoog- "te gezet uit een voorzet van Piet jan Platschorre. In de zevende minuut opende Ad Wandel op curieuze wijze de score. De Renesser aanvoerder liet van ruim 25 meter onverwacht een knal vertrekken, die naast het doel van Arnaud Willems leek te gaan, maar de inzet had zo'n vreemde cur ve, dat het leer alsnog tot ieders ver bazing in het net plofte. Renesse behield na de ope ningstreffer het initiatief en kwam in de elfde minuut zelfs op 2-0, toen Ico van de Berge het eveneens van ver probeerde. Zijn dropshot belandde via de deklat achter de Cortgene- doelman, maar de bal caramboleerde door het vele effect het veld weer in. Omdat de wedstrijdleider erg ver van de situatie afstond, kon hij con stateren of het leer wel of niet achter de lijn was. Kort nadat Leen Rade- maker op een pass van Ico van de Berge nipt had naastgekopt scoorde Cortgene uit een van de eerste moge lijkheden 1-1, maar twee minuten la ter resulteerde de perfect getimede Hein Otte werd tijdens de feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van hengelsportvereniging 'Zijpe' be noemd tot erelid van de vereniging. Voorzitter Jan de Koning (rechts) overhandigde hem een fraaie placquette. BRUINISSE - Als afsluiting van zijn openingswoord van de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan van hengelsport vereniging t Zijpe had voorzitter Jan de Ko ning van de jubilerende vereniging een verrassing in pet to voor Hein Otte. „Volgens het notulenboek van de ver eniging is Hein Otte vanaf de oprichtingsdag lid", stelde De Koning. „Hij is ook nog enkele jaren bestuurslid ge weest. Het is een man, die wanneer er een beroep op hem wordt gedaan, altijd voor de vereniging klaar staat. Het bestuur heeft gemeend Hein Otte daarvoor te huldigen door hem te benoemen tot erelid". De Koning overhan digde Otte een fraaie placquette als aandenken. Ico van de Berge heeft zich in korte tijd ontpopt als de grote spelmaker van Renesse. In de topper tegen Cortgene speelde de van Duiveland gekomen Van de Berge een dominerende rol. Op de foto wordt hij omringd door drie Cortgene-spelers, een voortdurend beeld in de door Renesse met 6-1 gewon nen wedstrijd. In de tweede helft van het duel tus sen Renesse en Cortgene pleegde Cortgene-spits Ronald Suurmond een bijzonder zware overtreding op Jeroen van der Have. De aanslag had bijna een fikse rel tot gevolg. De eerste tien minuten van de twee de helft waren voor Cortgene. De ploeg van trainer Martin van de Hoe ven trok fanatiek in de aanval, maar slaagde er niet in om de stand weer recht te trekken. Johan Hendrikse redde knap op een inzet van dichtbij van Leo Abrahamse, Erik van Leenen knalde in ideale positie op de paal en Ad Wandel was sta-in-de-weg voor een schot van Jan Vogelaar. De eerste de beste counter uit de tweede helft van Renesse-zijde had prompt succes. Een verre trap van Jaap de Feiter, naast Ico van de Berge sterk acte rend, bereikte invaller Cees Verweel (in de tweede helft binnen de lijnen gekomen voor Gerard Smeeding). Verweel werkte een fraai een-tweetje af met Leen Rademaker en verscheen toen oog in oog met doelman Wil lems. Een laconiek schuivertje bete kende de definitieve genadeslag voor Cortgene: 3-1. Renesse kreeg legio kansen om op de counter succes te boeken, maar met name Leen Rade maker had niet zijn beste dag. In de 37e minuut had hij eindelijk succes, nadat tevoren Jaap de Feiter na een fraaie solo voor 4-1 had gezorgd. In de slotminuut scoorde Ico van de Berge nog 6-1, terwijl Ad Wandel tussen door nog een geflatteerd verkregen strafschop op doelman Willems schoot en Cees Verweel de deklat test te. „De ploeg heeft goed geconcen treerd gespeeld en de vooraf af gesproken taken vervuld. In deze vorm moeten we ver kunnen komen", stelde Kees van Dijk tevreden la chend na afloop van de klus. BRUSSEL - Frank Arnesen zal voorlopig nog niet uitkomen voor Ajax. Anderlecht heeft de 29-jarige Deense international zelf hard nodig De Belgische landskampioen kan waarschijnlijk twee weken niet be schikken over Erwin Vandenbergh, die donderdag tijdens de beker wedstrijd tegen Lierse SK een spier verrekte. MONACO - In zijn eerste seizoen bij Paris Saint Germain heeft de Limburgese linkerspits Pierre Ver meulen al de evenaring van een re cord meegemaakt. De leider van de Franse eerste divisie bleef zaterdag avond ook in de achttiende competi tiewedstrijd ongeslagen. In en tegen Monaco speelde de hoofdstedelijke club 1-1. ZIERIKZEE - Ajax heeft zondag laten weten toch nog mee te tellen in de nog lange strijd om de landstitel. De titelverdediger wist als eni ge van de „grote drie" de volle winst weg te halen bij FC Den Bosch. Waar PSV met 0-2 verloor en Feyenoord ternauwernood met 1-1 ge lijkspeelde, won Ajax met 3-0. In een vol stadion (20.000 toeschouwers) ■kopte Van Basten al in de tweede minuut raak. „Wondertrainer" Rinus Israel zei, dat FC Den Bosch al verloren was toen Scholten een straf schop door Menzo gestopt zag. De Wit maakte na rust het tweede Ajax- doelpunt, waarna Van Basten via een strafschop zijn competitietotaal op zeventien zette. Ajax liep door deze, toch wel verrassende, overwinning niets in op de beide koplopers PSV en Feyenoord. PSV deed het vier da gen voor de onderneming in de Sovjetunie kalm aan in de uit wedstrijd tegen Heracles. De winst werd met kleine cijfers op getekend: 2-0 door McDonald en Valke. Feyenoord was in de stede lijke derby tegen Excelsior ook lang niet op zijn best. De overwin ning was dan ook te klein voor een titelpretendent: Eriksen maakte het openingsdoelpunt, Wijnste kers het tweede, Leenheer scoorde tegen. Als Leo Beenhakker nu de spits van Oranje zou moeten kiezen voor het over Mexico beslissende duel tegen België, nam hij zeker Van Loen van FC Utrecht. Hij maakte zondag beide doelpunten tegen Sparta, dat drie dagen voor de return tegen Borussia Mön- chengladbach, goed voetbalde, maar machteloos was in de aan val. Peter Houtman, Van Loens con current voor de spitspositie in Oranje, kon zaterdag tegen VW bepaald niet imponeren in het elf tal van FC Groningen. Tbch werd hij matchwinner door het enige doelpunt van de wedstrijd te laten aantekenen. Houtman trof ook nog een keer de paal. Fortuna S heeft de kans gemist op een klassering pal achter PSV en Feyenoord. Binnen acht dagen werd op eigen veld van FC Den Bosch en degradatiekandidaat NEC verloren. De Limburgse sup porters waren zo ontstemd, dat ze zich tegen Fortuna keerden en NEC aanmoedigden. De Nijmeeg se ploeg zegevierde met 2-0 door twee treffers van Grim. FC Twente bleef op de sukkel- toer door de uitwedstrijd tegen Haarlem met 3-0 te verliezen. Haarlems trainer Van Doorneveld paste een gouden wissel toe. Mat- thaei stond nog geen minuut op het veld of hij brak de score open. Het werd 2-0 door Balm en 3-0 door Keur. Go Ahead Eagles had tegen MW (3-1) in Smit een succesvol schutter. Smit zorgde voor een voorsprong van 2-0, waarna Wit- baard een strafschop benutte. Smeets scoorde tegen. De grootste overwinning in de dertiende ronde van de competitie in de eredivisie kwam op naam van Roda JC tegen het zwaar ge handicapte AZ'67. Het werd 6-0 door doelpunten van Hofman, Meijer, Van Geel, Gorter en Van den Ven (2). Eredivisie Roda JC-AZ'67 6-0; Heracles- PSV 0-2; FC VVV-Groningen 0-1; Fortuna S-NEC 0-2; FC Den Bosch-Ajax 0-3; Haarlem-FC Twente 3-0; FC Utrecht-Sparta 2- 0; Feyenoord-Excelsior 2-1; G Ahead Eagles-MVV 3-1. PSV 13 11 1 1 23 42- 9 Feyenoord 13 11 1 1 23 31-10 Den Bosch 13 7 3 2 17 25-11 Ajax 12 8 0 4 16 40-16 Roda JC 13 6 3 4 15 32-21 Utrecht 13 6 3 4 15 20-16 Groningen 13 6 3 4 15 18-17 Fortuna S 13 5 4 4 14 18-15 GA Eagles 13 6 2 5 14 18-21 Haarlem 13 5 3 5 13 19-19 Sparta 12 3 4 5 10 13-19 MW 12 3 4 5 10 13-20 FC Twente 12 3 4 5 10 8-21 WV 13 3 2 8 8 12-27 NEC 13 3 2 8 8 13-29 Excelsior 13 3 1 9 7 13-22 AZ'67 13 2 3 8 7 10-28 Heracles 13 2 1 10 5 10-34 Eerste divisie NAC-DS'79 4-1; SVV-Vitcsse afg.; De Graafschap-Telstar 1-2; Heercnveen-RKC 2-2; Helmond Sport-Cambuur 3-1; Eindhoven- PEC Zwolle 0-2; Veendam-FC Den Haag 0-1; Volendam-Emmen 2-1; Wageningen-RBC 2-2. Den Haag PEC Zwolle RKC Telstar Willem II Helmond Sp Graafschap NAC SW Volendam Emmen Veendam Vitesse Wageningen Cambuur RBC Eindhoven Heerenveen DS'79 FC Den Haag pioen. 12 12 0 0 24 31-10 13 8 2 3 18 26-10 12 7 3 2 17 24-13 12 6 4 2 16 18-12 12 7 1 4 15 29-19 12 6 2 4 14 26-19 13 4 6 3 14 22-19 12 4 5 3 13 20-19 12 4 4 4 12 22-22 12 5 2 5 12 17-18 12 3 5 4 11 12-15 12 3 4 5 10 13-15 11 3 3 5 9 16-23 12 3 3 6 9 15-23 13 1 7 5 9 8-16 12 1 6 5 8 14-22 12 3 2 7 8 13-25 13 1 5 7 7 11-20 11 1 2 8 4 10-27 eerste periodekam- Nadat 't Zijpe-voorzitter de aanwe zigen welkom had geheten - het Bruse dorpshuis was zelfs te klein om alle aanwezigen te herbergen, waardoor enkelen zich in de hal van de accom modatie moesten zetten om het feest uitgebreid te vieren met een mossel maaltijd - blikte hij terug op de histo rie van de jubilerende vereniging. Onder de aanwezigen was ook wet houder Meeuwsen van sportzaken van Bruinisse. De oprichtingsverga dering van de vereniging werd op 5 november 1960 gehouden in 't Veer huis. Op deze vergadering waren acht personen aanwezig. Initiatiefnemers waren J. Bout en J. Deurloo. Bout werd de eerste voorzitter, mede- initiatiefnemer Deurloo volgde hem later op. De contributie werd vastge steld op vijf gulden per jaar. Open zee „De Grevelingendam was er toen nog niet en Bruinisse stond nog op twee plaatsen in verbinding met open zee. Vooral de Grevelingen was toen een zeer rijk viswater", herinnerde De Koning. „De hengelsport begon toen een beetje in zwang te raken. Er werden toen ook peurwedstrijden ge houden, terwijl ook het kruisnet nog gebruikt werd". In de begintijd sloot de nog jonge HSV 't Zijpe via Rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid Grijsoord Da vid van de Berg een overeenkomst voor het vissen met sleepnetjes langs de plaat waar nu de Grevelingendam loopt. Later werd het spitrecht van pieren op de plaat bij de Grevelin gendam van de Ambachtsheerlijk heid gehuurd. Die huur bleef bestaan tot het moment, dat de Domeinen de plaat overnamen. Op de jaarvergade ring van 1963 werden Van de Berg en de toenmalige Bruse burgemeester Van de Linden benoemd tot erelid van de vereniging. HSV 't Zijpe was vanaf de oprich ting aangesloten bij de Algemene Hengelaarsbond, die later opging in de NWS (Nederlandse Vereniging van Sportvissers). In 1967 sloot de vereniging zich aan bij de Delta- Federatie. In ledenbestand bereikte de HSV 't Zijpe in 1974 haar hoogte punt. Tben telde de vereniging 1100 le den. Dat werd voor een belangrijk deel veroorzaakt, omdat de HSV 't Zijpe twee jaar na elkaar een infor matiestand had op de Visma in Ahoy' in Rotterdam. De toenmalige secreta ris J. K. Deurloo was daarvan de gro te stimulator. De Koning werkte in de zeventiger jaren veel met Deurloo sa men. „Ik vind het daarom bijzonder leuk, dat hij ook vanavond onder de ruim tweehonderd aanwezigen is. Als vereniging zijn we veel aan hem ver schuldigd", constateerde Jan de Ko ning. HSV 't Zijpe vergaderde tot 1971 in 't Veerhuis, vervolgens tot 1977 in de Stoofpolder en sindsdien in het plaatselijke dorpshuis. Vangsten „De vangsten op de wedstrijden hebben de afgelopen jaren nogal wat in moeten boeten", constateerde De Koning. „In 1973 ving de clubkampi oen in vijf wedstrijden ruim negen kilo vis. Daar blijven we momenteel ver vandaan". De Koning vond nog een opmerke lijk feit uit de historie van de vereni ging. „Tijdens het internationaal hcngelconcours, dat door de HSV 't Zijpe werd georganiseerd in 1968 werd een pijlstaartrog van bijna elf kilo gevangen. Dat betekende feest in Bruinisse. De visser, die het ge vaarte op het droge haalde, werd met de muziek voorop door het dorp ge voerd. Later kreeg de vangst nog een flink staartje". De Koning besloot zijn betoog met de constatering, dat de HSV 't Zijpe in de voorbije kwart eeuw een actieve vereniging was. „Wc hebben de sport nog steeds hoog in het vaandel staan. Dat hebben we voor een belangrijk deel te danken aan de ijver van de bestuursleden in de voorbije jaren. Laten we proberen om dat ook in de toekomst zo te hou den".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 10