servicewoningen binnenkort ran start Bouw van de Zierikzee moet aan nieuve toeristische opzet spijkeren Veilig Verkeer Nederland houdt voorlichtingsacties Oratoriumvereniging gaat veertigjarig bestaan vieren Teleurgesteld ZOC-er Lindhout: Toeristen moeten niet alleen geveltjes komen k\ken" ZIERIKZEE - „Binnen de huidige Zierikzeese Onder nemers Centrale rammelt het aan alle kanten. Hierbin nen is geen plaats voor een evenementencommissie. Zo lang iedereen niet verder kijkt dan zijn of haar eigen winkeltje, verandert er niets in Zierikzee. Dat is jammer, want de huidige Toeristendagen zijn nu al achterhaald. We willen toch niet, dat de toeristen alleen maar gevel tjes komen kijken". Duidelijke taal van J. Lindhout, die deze week samen met de overige leden de evenementen commissie van de ZOC de rug heeft toegekeerd. Voor naamste reden: „teleurgesteld en het na alle kritieken meer dan beu". Lindhout kan met zijn vertrek niet als ééndagsvlieg de geschiedenis van de ondernemerscentrale ingaan. Zes jaar heeft hij zitting in de evenemen tencommissie gehad, waarvan de laatste vier jaar als voorzitter. Een tijd, die volgens hem over alles behal ve rozen is gegaan. Dit kwam deze week tijdens de najaarsvergadering van de ZOC tot een uitbarsting, toen de leden hun pet aan de wilgen hin gen. Egoïsme „Onbegrip, ondankbaarheid, egoïsme en jaloezie zijn geregeld te rugkomende begrippen binnen de or ganisatie, terwijl hier mensen bezig zijn, geheel zonder er zelf beter van te worden, ja zelfs eerder slechter", sprak Lindhout de aanwezigen toe. Nu denkt hij er nog net zo over, wan neer hij vertelt, dat zijn werk voor de centrale niet alleen veel tijd kost, maar ook voelbaar is in de kassa van zijn winkel. „Ongefundeerde kritiek slik je een of twee jaar, maar daarna gaat het niet in de koude kleren zit ten", legt hij uit. De meeste problemen binnen de ZOC zijn volgens Lindhout terug te voeren tot de instelling van de afzon derlijke leden. Het merendeel kijkt, volgens hem, niet verder dan het ei gen winkeltje. „Wanneer je als evene mentencommissie ideeën op tafel legt, dan wordt er niet of nauwelijks op gereageerd, omdat de leden het di recte belang ervan niet zien". Een spreekwoordelijke kruideniersmen taliteit, waarbij de vruchten van de investering meteen te plukken moe ten zijn. Hoewel hij zegt begrip te hebben voor de moeilijkheden die het bestuur kent met het teruglopen van de inkomsten, kan het hier en daar binnen de organisatie best wel wat zuiniger. „Als evenementencom missie hielden wij de vergaderingen bij de leden thuis en dat bespaarde geld. Deze mogelijkheden moeten door de organisatie worden uitge buit". „Ik hoop dat de ZOC mag uit groeien tot een organisatie, die voor gaande slechte eigenschappen snel doet vergeten, door bezig te zijn voor het welzijn van het Zierikzeese on- dernemersgebeuren", legde Lindhout de leden nog voor. En dat uitgroeien moet dan uitmonden in een eenheid, waarbinnen alle leden hetzelfde ideaal voorstaan. Dat lijkt een utopie als Lindhout vertelt: „Als ik tijdens de vergadering rond 23.30 uur mijn ideeën voor de toekomst naar voren wil brengen en enkele aanwezigen al kijkend op hun horloge zich afvragen of het niet wat al te laat wordt, dan vraag ik me af waar we mee bezig zijn". Ideeën Wat zijn die ideeën dan van Lind hout, die niet alleen de evenementen commissie de rug toe heeft gekeerd, maar ook zijn ZOC-lidmaatschap heeft opgezegd. Als hij die vraag beantwoordt, begint hij met de op merking, dat hij de wijsheid niet in pacht heeft, maar niet meer dan een open discussie over de toekomst wil. „De Toeristendagen zijn achterhaald. We moeten naar een betere spreiding van de activiteiten toe, waarbij een permanent recreatiepunt, bijvoor beeld net buiten het centrum, een jaar lang mensen kan trekken", stelt Lindhout. De reacties, dat een elk-weer- voorziening als bijvoorbeeld een kin derboerderij of speeltuin de toeristen buiten de stad houdt doet Lindhout af met: „Flauwekul. Mensen, die een bezoek aan de activiteit brengen, koppelen dit meteen aan de inkoop van de boodschappen". Hij meldt voor alle duidelijkheid, dat hij abso luut niet denkt aan een groot pret park. Het initiatief hiervoor moet mede van de ondernemers komen en Lindhout heeft hierbij vertrouwen in de overheid, dat deze haar centje wel bijdraagt. Maar juist 'dat centje' zien de ZOC- ers volgens Lindhout niet zo zitten. „Dat is nu net de mentaliteit, waar door de organisatie niet werkt. Dt winkeliers moeten verder kijken" Hij noemt de verdere ontsluiting van Schouwen-Duiveland, nu de voltooi ing van de Stormvloedkering nadert. „Mensen kunnen dan overal naar toe en daarom moet Zierikzee zo inge steld zijn, dat het constant aantrek kelijk is en niet slechts zes Toeristen dagen". Maidenspeech ZOC-voorzitter A. P. den Reijer zei al in zijn maidenspeech van maart van dit jaar, de angst van de dam nieti te delen. „Defaitisme" was de term, die hij hiervoor gebruikte. Maar don derdag vertelde hij desgevraagd wel dat de Toeristyagen jn de huidige vorm voor watem betreft ook ach terhaald zijn. Ij kan het idee van Lindhout respecren, maar ziet hier aan eerst liever prijskaartje han gen. „Ik zie hitn niet een eerste taak voor de ZO(maar denk in dit verband meer aaioarticulier initia tief", aldus Den Rjer. Op de opmerkii Van Lindhout, dat het instellen vagen nieuwe eve- nementencommissi«binnen een on veranderde ZOC gel zoden aan de dijk zet, wilde Den lijer niet reage ren. „Er hebben zichj twee mensen aangemeld, waarmeeve rond de ta fel gaan zitten. In wee vorm we de commissie moeten gien weet ik nog niet, maar dat er iets toet verande ren lijkt me duidelijk' „Het lijkje verstan dig mezelf voorlopig aar op de achtergrond te houden Hij heeft weinig goede herinnering aan zijn commissietijd, maar wiwel bena drukken, dat de activite^n met de dinsdag - en wandelconcer>n met or ganist Mar van de Veer vo» hem een toonbeeld van goede sam«twerking waren. „Ik heb het volsttvertrou wen in de huidige ZOC-voodtter en hoop, dat deze veranderingn de si tuatie kan brengen", beslut Lind hout. TILBURG - In de provincie ioord- Brabant hebben ruim duizencmen- sen bezwaar aangetekend tegn de mogelijk komst van een kerncef.rale naar Moerdijk. Dat heeft T. Hon van het Provinciaal Opbouworaan Noord-Brabant (PON) in Tilburglon- derdag bekend gemaakt. HILVERSUM - In de maanden rcnd de jaarwisseling is het de beurt am de TROS en de AVRO met de natiora- le televisieactie Tele-lot. Op een peis- conferentie donderdag in het AVRO- gebouw in Hilversum werd bekend gemaakt dat de twee omroepen zich gedurende zes weken het recht heb ben verworven om elk onder de vlagj van Tele-lot een show te presenteren. DEN HAAG Het Komité Kruis/ raketten Nee heeft donderdag de 3,7? miljoen handtekeningen tegen d/ plaatsing van kruisraketten aan Ka mervoorzitter Dolman aangebodeil. Dolman kreeg de eerste paar dozéi op zijn kamer gepresenteerd, daarna hielp hij de dozen naar de archievm van de Tweede Kamer te brengen. Welzijnscommissie lierikzee ZIERIKZEE - De Zierikzeese Or* toriumvereniging gaat in het ka mend voorjaar het veertigjarig b- staan vieren, tenminste... als dt koor daar voldoende financiën vor weet te vergaren. De krappe finai- ciële positie van de Oratoriumvc- eniging werd deze week aan de ore gesteld tijdens een openbare verg.- dering van de Zierikzeese welzijn- commissie in de raadzaal van ht stadhuis. Een woordvoerder van het koor lit weten, dat de leden een eigen bijdi- ge van jaarlijks 130,— betalen. Ht totale contributiebedrag is echtr niet toereikend om een jubileumut- voering te kunnen geven. Hij gaf dr- halve de welzijnscommissie in ovr- weging een advies ten gunste van een eenmalige subsidie te formuleren. Verzoek Wethouder J. Groen adviseerde de woordvoerder een eenmalig subsidie verzoek in te dienen met daarbij een overzicht van de kostenraming van een dergelijke jubileumuitvoering. Tbn aanzien van het ontwerp jaar programma sociaal-culturele activi teiten hield de betrokkene ook een pleidooi ten behoeve van zowel de Oratoriumveren^ging als van het Zie- rikzees Kamerkoor om de jaarlijkse subsidie van 240,— ook eens wat op te trekken. Ook daar zal een dien overeenkomstig verzoek voor inge diend moeten worden. De voorgevel aan de zijde ean het Vrije. De voorgevel van het complex eervieewoningen aan de zijde van het Jan,wekken. i Rijkspolitieman Hans van Elzelingen hield de automobilisten aan. Verdere bemoeienissen had de rijkspolitie niet met de actie. De dames deden het 'zware' werk. In samenwerking met rijkspolitie en de provincie Zeeland ZIERIKZEE - In opdracht van de Stichting Woningen en Woongebouwen voor bejaarden op Schouwen-Duive land (SWWB) zal een dezer dagen worden begonnen met de bouw van servicewoningen aan 't Vrije/Jannewekken te Zierikzee. De besluitvorming, nodig voor de start van het project, is inmiddels afgerond en de bouwvergun ning is verstrekt. Het woningontwerp is van archi- tektenbureau Jobse uit Vlissingen. De bouw zal worden verzorgd door bouw- en aannemingsbedrijf Van Omme en De Groot uit Rotterdam, die daarbij ook regionale aannemers zal inschakelen. De uiterst moderne installaties voor verwarming, warm watervoorziening, mechanische ven tilatie en warmteterugwinning zul len worden aangelegd door Korporaal Oud Beijerland B.V. Adviseurs bij het projekt zijn de Vrouwen Advies Commissie, advies bureau Vader te Grijpskerke voor de constructie en Bravenboer en Scheers B.V. raadgevend ingenieurs te Tbrneu- zen voor de installaties. 32 woningen Het project bestaat uit 32 apparte menten, waarvan één beheerderswo ning. Er komen twee vierkamer-, tien driekamer- en twintig tweekamerap partementen. Vijf woningen aan het Jannewekken krijgen een eigen toe gang vanaf de straat, de overige wo ningen krijgen een centrale be schermde entree met lift. De woningen worden royaal van af meting, hebben een eigen keuken en een binnenberging, die ook als hobby- of garderoberuimte kan wor den gebruikt. De woningen worden luxeus afgewerkt en in standaard- duitvoering voorzien van ligbad en douche. Iedere woning krijgt een ei gen verwarmingsinstalltie, een eigen warmwatervoorziening en indivi duele mechanische ventilatie. Door extra warmte-isolatie en warmtete rugwinning kunnen lage stook kosten worden bereikt. De woningen zijn toegankelijk voor rolstoelgebruikers en geschikt gemaakt voor bewoning door oude ren. Ook bestaat de mogelijkheid voor het herindelen van de meeste badkamers. In het gebouw komen een loun ge/ontmoetingsruimte met bijbeho rende voorzieningen en twee logeer kamers. Er wordt een schotelantenne voor uitgebreide TV-ontvangst en een alarmeringssysteem aangebracht. Verder komt er een fietsenstalling en is het de bedoeling dat er elf garages worden gebouwd, waarvan enkele ge schikt zullen zijn voor rolstoelgebrui kers. De gemeenschappelijke ruimten worden gestoffeerd en gemeubileerd en vanzelfsprekend verwarmd. Er komt een gemeenschappelijke tuin met zonneterras, terwijl elke woning ook over een eigenJoggia of terras be schikt. Service Het servicewoningproject is het eerste op Schouwen-Duiveland en voorziet daarmee in een behoefte, die bebleken is uit het noodgedwongen vertrek in het verleden van inwoners van Schouwen-Duiveland naar servi cewoningen elders in Zeeland en daarbuiten, alsmede uit de spontane belangstelling die reeds in het prille stadium van voorbereiding is geble ken. De service die zal worden geboden bestaat uit: de diensten van een be heerder; de gemeenschappelijke ruimten; het glazenwassen; het tin- onderhoud; de glasverzekering de centrale antenne; de alarmering De beheerder verzorgt: de gebuw- bescherming/bewaking; de aarm- installatie; het gebruik van deloun- ge/ontmoetingsruimte; de rfiiiging en het onderhoud van gemefiichap- pelijke voorzieningen; de bodschap- pendienst; de organisatie v/i maal tijdbezorging voor derden; and- en spandiensten; de afvalveirerking; de verhuur van de logeerkalers; het toezicht op werkzaamhedemoor der den. Daarnaast wordt de beherder be trokken bij afspraken die zvlen wor den gemaakt met de Federde Maat-' schappelijke Dienst&rlening Noord-Zeeland over het anstellen van één of meer helpster of ver zorgsters speciaal voor de ewoners die in de servicewoningen omen te wonen en die in aanmerkii* komen voor hulp bij huishoudeüjkverk. De beheerder zal daamaa bijdra gen aan een prettige sfeer 1 het ge bouw. De bewoners kunnen zelf het ge bruik van de lounge en de ontmoe tingsruimte regelen, bijvoorbeeld via een bewonerscommissie. Ook zullen de toekomstige bewoners worden be trokken bij de bouw van de service- woningen en de inrichting van de ge meenschappelijk ruimten. Het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer heeft in de exploitatie kosten van de woningen een jaar lijkse rijksbijdrage toegekend. De huur van de woningen zal, inclusief service, tussen 1.200 en 1.500 per maand bedragen, afhankelijk van de grootte en de ligging van de woning. Verheer en beheer van de service- woningen wordt verzorgd door wo ningbouwvereniging Beter Wonen te Zierikzee, die ook de overige 338 wo ningen van de SWWB beheert. De scrviccwoningen zullen, ijs en weder dienende, in september of oktober 1986 gereedkomen. SEROOSKERKE - Automobilisten, die dinsdag ge bruik maakten van de Serooskerkseweg tussen Seroos- kerke en Haamstede, zullen wellicht wat raar hebben op gekeken toen ze tussen de beide stoplichten bij de Schelphoek werden aangehouden door een agent van de rijkspolitie en vervolgens te woord werden gestaan door een aardige dame in een vrolijk 'uniform'. Er was voor de aangehouden auto mobilisten overigens geen enkele re den om verontrust te zijn, omdat er helemaal geen sprake was van een verkeerscontrole maar juist van een actie, die tot doel had hen te wijzen op gevaarlijke situaties op de wegen in landbouwgebieden. Onder het motto „Letten op land bouwtrekkers" organiseert de afde ling Zeeland van Veilig Verkeer Ne derland, in samenwerking met de provincie en de rijkspolitie, dit na jaar een voorlichtingsactie voor weg gebruikers, waarbij gewezen wordt op de gevaren die het landbouwver- keer kan veroorzaken. Met name het slik, dat in deze natte tijd van het jaar nogal eens op de wegen terecht komt, is een bron van verkeersonge lukken. Er vallen in Zeeland enkele tiental len verkeersslachtoffers bij ongeval len tussen landbouwvoertuigen en ander wegverkeer. Zestig procent van deze ongelukken met dodelijke afloop gebeurt bij duisternis. Hoofd oorzaken van deze ongelukken zijn enerzijds de snelheidsverschillen tussen landbouwvoertuigen en ande re weggebruikers en anderzijds de soms moeilijke en late herkenbaar heid van landbouwvoertuigen. De actie, die ook medewerking on dervindt van het Landbouwschap, de Z.L.M. en de C.B.T.B., werd vorig jaar voor het eerst gehouden op Zeeuws- Vlaanderen. Hoewel deze vorm van actievoeren duidelijk beter aanslaat dan het huis-aan-huis bezorgen van een folder, is het nog niet mogelijk om het effect te peilen. Vast staat evenwel dat er vorig jaar in Zeeuws- Vlaanderen minder slachtoffers vie len te betreuren dan de jaren ervoor. Beschuldigende vinger Over het algemeen genomen kan de aangehouden automobilist de ac tie wel waarderen. Slechts in enkele gevallen reageert de automobilist wat agressief en wijst onmiddellijk met de beschuldigende vinger naar de landbouwers, die naar hun me ning vaak de hoofdschuldigen zijn bij deze ernstige ongevallen. Het ligt in de bedoeling om tijdens de nu lopende oogstperiode nog vier maal op Schouwen-Duiveland op de ze wijze actief te zijn met deze vorm van voorlichting. Tevens zullen ook de landbouwers worden benaderd om hen te wijzen op de veelal levensge vaarlijke situaties, die zij creëren. De heer Bal benadrukt hierbij evenwel duidelijk dat je in dit geval niet alle landbouwers de schuld moet geven. In de praktijk blijkt dat het heel vaak steeds weer dezelfde land bouwers zijn die in de fout gaan, al dus Bal. jaiii Stage De actie langs de weg werd maan dag gevoerd bij het tolhuis van de Zeelandbrug, terwijl men de activi teiten dinsdag verplaatste naar de Schelphoek. De aangehouden auto mobilisten werden te woord gestaan door charmante Zeeuwse jongeda mes, die stage lopen in het kader van hun opleiding tot hostess aan een in ternationale school in Gent. Na een praatje met de autobestuurder over de genoemde gevaren reikten zij een folder en een sticker uit, waarna men weer de weg kon vervolgen. Tientallen verkeersslachtoffers De actie werd dinsdag begeleid door de heren H. P. Sturm en M. C. Pieterman, respectievelijk voorzitter en secretaris/penningmeester van de afdeling Schouwen van WN, en door regionaal WN-consulent F. Bal. Met hen hadden we een gesprekje over de actie, die wordt gevoerd op initiatief van gedeputeerde J. D. de Voogd. Een charmant gezicht zorgt er voor dat vele automobilisten met aandacht luisteren naar de waarschuwende boodschap van Veilig Verkeer Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4