Grondboringen als basis voor aanpak sportvelden Vliegdemonstratie met ultra lichte vliegtuigen Gemeeiteraad schoorvoetend akkoo'd met tariefsverhoging ELEKTRO LIEVENSE SAMAN BV Onroerendged-belasting Duiveland Rommelmarkt in Oosterland N/euwe dieselolie ïbeco 'Welles', 'nietes' in Duivelandse raad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 ZIERIKZEESCHE PJÏUWSBODE Vrijdag 1 november 1985 Nr. 23822 DUIVELANT Schoorvoetend, maar unaniem ging de gemeenteraad *n Duiveland donderdagavond akkoord met het voors/1 tot een tariefsverhoging van drie pro cent voor de ofoerendgoed-beiasting. B. en w. deden dit voorstel in h< kader van het beleidsuitgangspunt, dat de opbrengs/van de onroerendgoed-belasting het ko mend jaar g/ijk dient te blijven. Handhaving van het huidige tarif van 11,60 zou, op grond van de reeds ver richte hertstics, echter leidde tot een lagere opbrengst dan het 4 de begroting geraamde bedrag vati 740.000,- Nog niet allAertaxaties in de vier Duivelandse «ernen zijn gereed, maar de inmjöels bekende hertaxa ties duiden ide richting van een to tale waardetan onroerende goede ren van /7.250.000, In de begroting $6 wordt echter uitge gaan van )1.400.000,—. Om nu toch te komen An een totaal opbrengst van 740./0,— aan onroerendgoed- belasting kent het tarief met drie procent t^orden verhoogd. behoorde te houden met een groep in woners, die een zeker vertrouwen in de door hen gekozen raadsfractie stellen. De PvdA-woordvoerster ging ervan uit, dat deze tariefsverhoging weer in het bijzonder de mensen met de kleinste portemonnaie zou treffen en daar had haar fractie veel moeite mee. Niet schromen „Als radslid zit je in een moeilijke positie",/ vond mevrouw A. C. Hogend/"rn-Herfkens (PvdA) en ze verwoorde daarmee wellicht verge lijkbar gevoelens bij meerdere raadscdega's. Ze wees erop, dat zij enerzi/s het belang van de gemeen- telijkffnkomsten in het oog diende te houds en dat ze anderzijds rekening Zij hoopte dan ook, dat mensen, die menen niet in staat te zijn die aanslag op te brengen, niet zullen schromen dat kenbaar te maken, daar er regels zijn voor mindering c.q. kwijtschel ding van onroerendgoed-belasting. De PvdA-fractie kon wel meegaan met het raadsvoorstel echter onder voorwaarde, dat een nieuw voorstel tot tariefsverlaging zal worden ge presenteerd indien op grond van de definitieve hertaxaties alsnog een ho gere opbrengst van ongeveer 10.000,— kan worden verwacht. Een dergelijke voorwaarde stelde ook VVD-woordvoerder W. P. Stou ten. Ook hij maakte zich zorgen over de minst-draagkrachtigen, die voor namelijk getroffen zullen worden door deze tariefsverhoging. Stouten was zelf liever uitgegaan van een tariefsverhoging van slechts 2,16%, hetgeen volgens zijn bereke ning voldoende zou zijn om die op brengst van 740.000,— te realiseren. Door rekening te houden met een be drag van 5.000,— aan oninbare posten kwam het college op genoem de 3%. Stouten vond die 5.000,— op een totaal van 2300 aanslagen aan de hoge kant en wilde bovendien liever die oninbare posten ten laste van de post onvoorzien zien komen. Hij wees er nogeens op dat de WD vorig jaar in de algemene beschouwingen bena drukte geen medewerking te zullen verlenen aan een voorstel, dat zou lei den tot verhoging van de opbrengst onroerendgoed-belasting. Misverstand Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel haastte zich daarop om een mogelijk misverstand de wereld uit te helpen. Met klem liet hij weten, dat het college absoluut niet uit is op een verhoging van de opbrengst. De voorgestelde tariefsverhoging van 3% was gebaseerd op een gelijkblij- vende opbrengt van 740.000,—. SGP-fractievoorzitter A. van Klin ken was binnen de financiële com missie reeds akkoord gegaan met de verhoging van 3%, maar plaatste nu toch wat kanttekeningen bij de nood zaak de verhouding eigenaar ge bruiker te wijzigen. Hij erkende dat dit gebaseerd was op een raads besluit uit 1979, waarin was bepaald, dat stapsgewijs die verhouding na der bijeen gebracht diende te wor den. Dit beleid thans volgend, zou dat volgens Van Klinken wel resulteren in een hogere aanslag voor de gebrui kers, ook als de taxatie gelijk zou blijven. Hij vroeg zich dan ook af of de bijstelling van de verhouding dit keer achterwege kon blijven. Ander zijds moest hij erkennen, dat dit in de toekomst een schoksgewijze recht trekking tot gevolg zou kunnen heb ben. Beleid uitvoeren De voorzitter bevestigde dat en wees erop, dat het college in haar voorstel was uitgegaan van het ge noemde raadsbesluit uit 1979. Bij herhaling liet de voorzitter weten, dat het college met een voorstel tot tariefsverlaging zal komen, als de de finitieve hertaxaties hoger zullen uit pakken, dan waar thans van is uitge gaan. De veronderstelling van de heer K. Hendrikse (SGP), dat tussentijds ook nog tariefverhogingen door toe passing van de inflatiecorrectie ver wacht kunnen worden, verwierp de voorzitter als zijnde 'een fabel'. Ibn slotte ging de gehele raad ak koord met het voorstel tot een verho ging van 3% van het tarief voor de onroerendgoed-belasting. Eensgezind was de raad ook over de toekenning van een subsidie van 250,— ten behoeve van 'De Avifauna van Schouwen-Duiveland'; een over zicht van alle ooit in deze regio waar genomen vogels. „Een schitterend initiatief, dat ik van harte on dersteun", zei mevrouw Hogendoorn en de overige raadsleden waren het daar mee eens. Abri Voor aanschaf van een abri bij de halte van de buurtbus te Sirjansland voteerde de raad een krediet van 7.500,—. De voorzitter bevestigde de veronderstelling van de heer Stouten, dat deze abri van zeer solide kwali teit zal zijn. Bij de rondvraag informeerde Stouten naar de stand van zaken bin nen de werkgroep Rijksweg. „Dat loopt voortreffelijk", klonk het wat schampere antwoord van de voorzit ter. Zelf zag hij voorlopig weinig in het bestuderen van een nieuw tracé voor de rijksweg. „Als we over een nieuwe weg beginnen, spreken we wel over het jaar 2000", aldus de voorzitter. Ook het oplossen van het doorstroomprobleem bij de sluis in Bruinisse, zag hij niet als eerste noodzaak. Binnen de werkgroep had hij ge pleit voor prioriteit aan het bestude ren van enkele huidige knelpunten op de rijksweg binnen de gemeente Duiveland. Hij had de indruk, dat men langzaamaan toch gevoelig be gint te worden voor het argument, dat het nergens op lijkt om steeds maar te moeten voorttobben met zo'n akelig wegje. Hillebrand toonde zich voorstan der die verbeteringen dan inderdaad op basis van het resultaat van de grondboringen te verrichten. WD-er W. P. Stouten kon een heel eind meegaan met de visie van Van Klinken, maar vroeg zich anderzijds af wat je met het tweede veld aan moet, als definitief voor het noodveld wordt gekozen. „Wat je er ook op gaat doen, er zal alsnog grondonderzoek nodig zijn", aldus Stouten. „Er moet gewoon veel geld in gestopt worden", meende raadsvoor zitter burgemeester J. van Bommel, maar voordat met renovatie wordt begonnen, wilde hij wel weten, hoe die grond er onder de graslaag uitziet en wat de oorzaak van de verzakkin gen is. „Straks willen wij in de gehe le besluitvorming naar goed onder zoek kunnen verwijzen", aldus de voorzitter. Wethouder J. Op 't Hof, die zich ook nooit voorstander had getoond van aanleg van het sportpark op de vroegere Steenzwaan, achtte het thans beter niet meer terug te kij ken. Heel persoonlijk hoefde voor hem dat grondonderzoek niet, maar omdat er toch iets dient te gebeuren, wilde hij wel<meegaan met het colle gevoorstel. De heer Hillebrand vroeg zich af of dat noodveld wel geschikt zou zijn .om een oplossing te bieden en hij meende dat dit veld destijds toch ook niet alleen was verlaten, omdat de ac commodatie te klein was geworden. „Het kon destijds geen spetter regen hebben", aldus Hillebrand. Dat laat ste was volgens Van Klinken echter een kwestie van het aanbrengen van goede drainage. Nuancering Om de raad ten slotte zo veel moge lijk op één lijn te krijgen toonde de Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 OOSTERLAND - Peuterspeelzaal 't Kraaienest houdt in het dorpshuis „Oosterhof" op zaterdag 2 november een bazar-rommelmarkt, aanvang 10.00 uur. Tijdens dit evenement zijn er diverse attracties voor jong en oud, zoals een grabbelton, ballen gooien, een sjoelbak en de verkoop van loten. Tevens zijn interessante prijzen te winnen. De bazar/rommelmarkt vindt plaats van 10.00 tot 13.00 uur. Uiteraard is een ieder welkom in het dorpshuis. voorzitter - en met hem het hele colle ge - zich bereid een nuancering in het raadsvoorstel aan te brengen. Hij stelde de raad voor het gehele krediet van 9.000,te verlenen. In eerste instantie zullen alleen grondborin gen in het tweede veld worden ver richt. De resultaten van dit onder zoek komen aan de orde binnen de commissie publieke werken en op grond van deze bevindingen zullen al dan niet grondboringen in het nood veld plaatsvinden. De voortgang blijft dan gewaarborgd, daar niet meer op een tweede kredietverlening van de raad behoeft te worden ge wacht. Acht leden van de raad konden ak koord gaan met deze formulering. De drie leden van de SGP-fractie stem den tegen. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon. 01110-2647-3909 AMSTERDAM - Onder het motto FN V-vrouwen knokken voor kwali teitscontracten" gaat het FNV- secretariaat vrouwelijke werkne mers de komende maanden een cam pagne voeren tegen „wegweipbanen". De FNV-vrouwen doelen daarmee op afroepcontracten, variabele en tijde lijke contracten, thuiswerk en derge lijke. VELSEN - Kaderleden van de In dustriebonden FNV en CNV bij hoog ovens hebben de 285 werknemers van de afdeling railvervoer in een circu laire aangeraden met hun actie te stoppen. Het personeel dat al sinds dinsdag in staking is, waardoor hoog ovens miljoenen guldens schade lijdt. Dit heeft bestuurder H. Peperkamp van de Industriebond FNV meege deeld. AMSTERDAM - Ongeveer honderd in ons land wonende Chilenen en een aantal Nederlanders hebben donder- davond met een stille tocht door de Amsterdamse binnenstad gepro testeerd tegen het neerschieten van gevangenen in Chili. ZIERIKZEE - De afdeling Aardo- liiprodukten van Cebeco-Handels- riad, die brandstoffen en smeermid- felen onder het merkt OK op de narkt brengt, heeft een nieuw pro- dukt ontwikkeld: de OK- superdieselolie. Deze brandstof wordt door geheel Nederland voor landbouw en wegverkeer geleverd. OK-superdieselolie heeft een hoog cetaangetal, waardoor de brandstof een betere ontstekingskwaliteit heeft, de diesel-knock wordt vermin derd en de motor beter start, vooral bij lagere temperaturen, en rustiger loopt. „Het bedrijf OK-superdieselolie ïeeft een betere verbranding, daar- loor een lager brandstofverbruik bij let zelfde motorvermogen en levert uiteindelijk dus meer kilometers. Boor de betere verbranding zijn roet- ea rookuitstoot aanzienlijk minder; de brandstof is dus milieuvriendelij ker. OK-superdieselolie heeft door zijn speciale toevoegingen een extra reinigde en vuilafstotende werking. Dii voorkomt vervuiling van motor en verstuivers en geeft een betere be scherming tegen corrosie". OK-superdieselolie is nu reeds met het oog op de komende winter in sa menstelling aangepast, waardoor bij temperaturen beneden 0°C de paraf fine minder snel uitvlokt en het brandstoffilter niet gauw meer ver stopt. OK-superdieselolie heeft een extra winterbeveiliging door een Cold Filter Plugging Point (CFPP) van - 20°C. Het nieuwe prödukt wordt als OK- supergasolie voor landbouwdoelein den en als OK-superdieselolie voor het wegverkeer op de markt ge bracht. ZIERIKZEE - Na een uitgebreide 'welles', 'nietes' dis cussie besloot de Duivelandse gemeenteraad - met de drie stemmen van de SGP-fractie tegen - donderdag avond tot het voteren van een krediet van 9.000,-— ten behoeve van grondboringen op het sportpark en het noodveld te Nieuwerkerk. Het resultaat van dit onder zoek naar de bodemgesteldheid dient antwoord te geven op de vraag of en zo ja hoe het zogenaamde tweede voet balveld in Nieuwerkerk gerenoveerd moet worden. Reeds lange tijd wordt de gemeen te geconfronteerd met verzakkingen van dit tweede veld. Door aanvulling net grond werd getracht dit euvel te bestrijden, maar dat bleek geen defi- itieve oplossing te bieden. Om doel- •effende maatregelen te kunnen effen, achtte het college het nood- ikelijk de oorzaak van de grondver- ikking op te sporen. i Vooruitlopend op het resultaat van e grondboringen op het tweede veld, ie zouden kunnen uitwijzen, dat dit ;rrein niet afdoende te herstellen is, erwezen b. en w. naar het noodveld, at dan een oplossing zou kunnen ieden. Ook hier zouden dan echter rst grondboringen verricht dienen worden, meenden b. en w. Derhalve erd de raad een krediet van (2 x 4.500,—) 9.000,verzocht. CDA-woordvoerder J. A. Schiette- katte, die ook even sprak met de pet van voorzitter van SKNWK op, wees op het belang dat de voetbalvereni ging hecht aan het in standhouden van het tweede veld. Uitwijken naar het noodveld zou immers een split sing van de totale accommodatie be tekenen. Wat Schiettekatte betrof, beperkte men zich derhalve voors hands tot grondboringen op het twee de veld om aan de hand daarvan te constateren welke voorzieningen er getroffen dienen te worden om het tweede veld goed bespeelbaar te ma ken. SGP-woordvoerder A. van Klinken blikte terug op zijn lange ervaring met deze grondverzakking. Ook zijn eigen perceel is in dit gebied gelegen en van jongsaf aan wist Van Klinken dat het hier om een mindere grond soort gaat. Voor hem waren geen bo ringen nodig om dat vast te stellen. Van Klinken memoreerde ook het feit, dat destijds de drie leden van de SGP-fractie samen met CDA-er J. Op 't Hof tegen de aanleg van het sport terrein op deze plaats stemden. Zelfs werd even overwogen het meerder heidsbesluit van de raad bij G.S. voor vernietiging voor te dragen, hetgeen echter toch niet werd gedaan. De grondboringen op het tweede veld zouden volgens Van Klinkens stellige overtuiging uitwijzen, dat slechts tegen verschrikkelijk hoge kosten gerenoveerd zou kunnen wor den. Anderzijds zag hij ook niet de noodzaak in van grondboringen op het noodveld. Deze voorziening had het al 25 jaar volgehouden en kon, naar zijn mening, dan ook zonder on derzoek naar de bodemgesteldheid gerenoveerd worden. Geen zin De heer C. J. Hillebrand (PvdA) er kende, dat de gemeente in de loop der jaren inderdaad veel geld heeft uitge geven aan de sportvelden zonder het gewenste resultaat. Ook wist hij, dat er geluiden waren geweest, die daar genoeg voor hadden gewaarschuwd, maar het had, naar zijn mening, geen zin daarop te blijven terugkeren. Hil lebrand vond dat er in elk geval iets moet gebeuren, omdat niets doen ook water naar de zee dragen betekent. Brouwenaar introduceert een voor Schoutven-Duivelan nieuwe vorm van recreatie BROUWERSHAVEN - Wanneerde weersomstandighe den dit weekend zo uitvallen dst er geen harde wind staat, kan men zaterdag en zondg bij Brouwershaven kennis maken met een nieuwe vom van recreatie die in ons land sterk in opkomst is: het,,ultra licht vliegen". van vrgunning heeft. Bij de inrich ting \n het terrein aan de Delings- dijk teld hij rekening met de strenge regeldie de overheid instelde om de ze spet in goede banen te leiden. Ze beoge daarmee het vergroten van de veiligeid voor de vliegers en de be- perkig van eventuele overlast voor de onjeving. Volgens Gast heeft het terrei aan de Delingsdijk een ideale liggir voor dit doel. „Er wonen geen mensi in het vliegcircuit en andere vorim van recreatie worden niet gestard". Uit ervaring weet hij dat ook c vogels spoedig wennen aan de vliegiigjes die minder geluid maken dan m bromfiets. jes naar Brouw om deze nieuwe sport te demonstreren. Volgens de familie Gast leveren de kleurige toestellen een schouwspel op waar veel mensen graag naar kijken. „Want het zijn net vogels om te zien". Het vliegtuigje van de KZHMRS (Koninklijke Zuid- Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen) dat sinds één jaar bij Ouddorp is gestationeerd is ook van de partij, evenals mensen van de Rijksluchtvaartdienst. Vliegexamen Overigens is het niet zo dat vlieg enthousiasten zomaar kunnen in stappen. Om een ULV te mogen vlie gen moet men ouder zijn dan 16 jaar, een sportkeuring hebben ondergaan, theorielessen volgen en een prak tisch vliegexamen afleggen. Het ver zorgen van deze twee laatste facili teiten en het gezamenlijk aankopen en verhuren van vliegtuig(en)zijn ac tiviteiten van vliegclubs, zoals Gast er ook op Schouwen-Duiveland een van de grond hoopt te krijgen. Hij wil dan ook in contact komen met enthousiaste geestverwanten die niet persé over vliegervaring hoeven te beschikken omdat dit in clubver band geregeld kan worden. Belang-1 stellenden kunnen bellen naar num mer 01119-1396. Maar uiteraard zijn zij ook zaterdag en zondag evenals al le andere mensen welkom bij de eer ste vluchten van de ULV's over Schouwen- Duiveland. De vliegers worden aan het eind van de ochtend in Brouw verwacht en de tochten vin den plaats tot zonsondergang. Bij te harde wind wordt het evenement een week uitgesteld. Het betreft eind jaren zeventig in de Verenigde Staten ontwikkelde motorvliegtuigjes met een gewicht van slechts 100 A 150 kilo die geken merkt worden door een eenvoudige constructie en bediening. En een „eenvoudige" prijs, zodat voor ieder een met zin voor avontuur de moge lijkheid ontstond om de aarde eens vanuit een andere hoek te bekijken. De heer J. Gast uit Brouwershaven, die sinds drie jaar in Lelystad met deze sport bezig is, maakte op zijn land, tussen de Delingsdijk en de Zuldernieuwlandwegeen terrein van 200 bij 30 meter geschikt als lan dingsbaan voor deze toestellen. Hij wil de vliegtuigjes op Schouwen- Duiveland introduceren en bij vol doende belangstelling een ULV (Ul tra Lichte VliegtuigenVclub oprich ten. „Volgens de Rijksluchtvaartdienst mogen er uiteindelijk 24 van dergelij ke vliegvelden in Nederland komen, twee per provincie. Dit zou er één van kunnen zijn", aldus de enthousiaste landbouwer die druk doende is de be nodigde vergunning te krijgen en in afwachting daarvan een ontheffing Schouwspel Diruim tien vliegtuigjes die dit weemd bij Brouw „de lucht in gaal zijn voor het grootste deel af- kontig van de vliegclub Budel uit Nocd-Brabant. In ons land vormen deztferenigingen een onderdeel van de bninklijke Nederlandse Vereni- ginjvoor Luchtvaart en zij beschik- kennomentecl over een vliegveld in Bu4, Lelystad en Onstwedde (Gro- nin|n). Leden van deze club komen zatèlagochtend met hun vliegtuig- Het ultra lichte vliegtuigje van de KZHMRS. de „Condor", zal zaterdag ook van de partij zijn. Bovenstaande archief- foto werd tijdens een oefening gemaakt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur); 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3