Vaste verbinding tussen Westerschouwen en Wissenkerke tot stand age a Zierikzees comité start landelijke vredesaetie Laatste koker op pijlerdam weekend servicedienst installatiebedrijf Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen (midden) krijgt een fietspasjeuitgereikt van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat. Burgemeester Van Montfrans van Veere (links) kijkt toe en kreeg er ook een, evenals Commissaris der koningin van Zeeland Boertien, die ditpasje" voor de tolvrijeweg namens de hele Zeeuwse bevolking accepteerde. In een half uurtje kan (in de tweede helft van '87) van Schouwen naar Noord- Beveland worden gefietst. monding van de Oosterschelde gaat een enkelbaans autoweg worden, met een werkweg die tevens als fietspad gaat dienst doen. De tien meter brede verkeersko- kers worden aan weerszijden voor zien van verbredingen (flappen), waardoor een breedte van twintig meter wordt bereikt. De autoweg is pas in de tweede helft van 1987 gereed. Voor de wegen die aansluiten op de weg over de stormvloedkering worden momen teel de plannen uitgewerkt. De stormvloedkering zelf functio neert al eerder. Deze wordt in op 4 oktober 1986 officieel in gebruik ge nomen om de Zeeuwen veiligheid te gen het water te gaan bieden. ,,De grote feestdag in Zeeland," zei minister Smit-Kroes over dat feit vol gend jaar, ,,Geen Zeeuwse dag, maar een Nederlandse dag, het bewijs leve rend waartoe bedrijfsleven en over heid (land, provincie en gemeenten) in staat zijn." „Iedere keer als ik hier kom", ver klaarde de minister, „is dat weer juist het meest serieuze moment bij de bouw. Ik vind dat pleiten voor de instelling van de mensen en het geeft mij een stuk rust", gaf zij de mede werkers van Dosbouw en Rijkswa terstaat te verstaan. Zij sprak haar volste vertrouwen uit dat het ook in de laatste ronde goed gaat. Laatste ronde De laatste ronde, maar ook: „De laatste loodjes beklemtoonde hoofd van de Deltadienst ir. H. Engel in zijn welkomstwoord tot de vele be langstellenden op dit late uur. Hij stelde het op deze wijze blijk geven van support duidelijk op prijs. Be langrijk voor de club van werkers, die zienderogen slinkt, maar na af loop van dit bedrijf weer klaar staat voor de laatste ronde bij de bouw van de stormvloedkering. Boertien bestempelde de pijlerdam bij deze gelegenheid als de W. W. - ver binding: Westerschouwen - Wissen kerke, waardoor hij een lijntje kon leggen naar de uitvoering van de VOW-verbinding en de aandacht van de minister daar nogmaals op kon vestigen. Burgemeester H. van Montfrans van Veere verwelkomde het gezel schap op haar grondgebied Neeltje Jans en liet uitkomen dat graag zo te willen houden, nu er plannen zijn om de werkeilanden te zijner tijd bij Wis senkerke te voegen. Advertentie NEELTJE JANS - Don derdag- 31 oktober 1985. Een dag om te onthouden in het bouwproces van de stormvloedkering Ooster schelde: de pijlerdam vormt sinds dien een vaste verbinding tussen Noord- Beveland en Schouwen- Duiveland. Op slag van elf uur 's avonds gaf minister N. Smit - Kroes van verkeer en waterstaat de aanzet tot het aanbrengen van de laatste der 68 verkeersko- kers. „We zitten niet in het parlement. Geen woorden, maar daden! Vieren die handel!", riep zij - na de weder zijdse begroeting - door een porto foon tot de kapitein van de Thklift 4, die daarop het betonnen gevaarte van 45 meter lang en een gewicht van 1150 ton langzaam maar erg zeker in die laatste opening in de stroomgeul Roompot liet zakken. Het scheepsgeloei van grote en klei ne werkschepen klonk daarop feeste lijk over het donkere Oosterschelde- water. Meteen over de weg Commissaris van de koningin van Zeeland C. Boertien gaf na afloop van de samenkomst de wens te ken nen meteen gebruik te willen maken van die weg naar Noord-Beveland. De heenweg had hijvergezeld yan pro- vinciale bestuurders en de burge meesters van Veere en Wissenkerke, per boot (de Helchersee) afgelegd. Te rug ging het gezelschap per bus, voor het eerst van Neeltje Jans af over de kering richting Wissenkerke. Dat ge beurde tegen twaalven, nog net op die 31-ste oktober, nadat in het ge bouw sluizen en stuwen op het werk- eiland Neeltje Jans op de goede af loop van dit bedrijf was getoast. Ook de Schouwse genodigden na men de weg over de kering terug, maar dat gedeelte was al eerder ge reed. Onder hen de burgemeesters van (de betrokken) gemeente Wester schouwen, van Zierikzee en Midden- schouwen. De burgemeester van Goes reed overigens niet mee in het busje. Die maakte gebruik van de twintig jaar bestaande eerste verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland: de Zeelandbrug. Autoweg- De weg over de pijlerdam in de „Laat maar vieren die handel", sprak minister Smit-Kroes tot de kapitein van de Taklift 4 door de portofoon, die zij van een Dosbouw-medewerker kreeg aangereikt. Nog enige minuten en de koker ligt op de pijlerdam. Waarmee weer een mijl paal werd bereikt bij de bouw: de vaste verbinding tussen Schouwen en Noord-Beveland in de monding van de Oosterschelde is een feit. Vervolg van pagina 1 week aan de telefoon zitten en bellen alle basisscholen op. Hiervoor heeft de organisatie de medewerking van de PTT in Rotterdam gekregen, die hiervoor een lijnennet heeft open gesteld. Nadat de belangstellende scholen telefonisch een toezegging hebben gedaan, worden zij terugge beld, om een afhaalafspraak te ma ken. De organisatie heeft namelijk voor iedere provincie een groep vrij willigers, die aan het einde van de te lefoonactie de hort opgaan, om de brieven op te halen. Die moeten ver volgens in een grote vrachtauto naar Genève. Aan de hele actie zijn een hoop kos ten verbonden. Niet alleen de vele te lefoontjes en de benzine moeten be taald worden, maar ook de telefonisten zijn via een uitzendbu reau aangetrokken. Om uit de kosten te komen heeft het comité uitgere kend, dat als iedere scholier een bij drage geeft van 40 cent de kans aan zienlijk is dat de baten de uitgaven dekken. Om hier een beeld van te krijgen heeft Genève 85 een kort on derzoekje gehouden onder 30 scholen en daarbij de belangstelling geme ten. Resultaat: zeker 40 tot 50 procent van de scholieren heeft interesse voor het plan en zegt toe mee te doen. Optimistisch Meerdink is zeer optimistisch over het plan en ziet geen probleem in het prijskaartje dat eraan hangt. „We kunnen al zeer snel, namelijk al tij dens de eerste dag. dat de telefoontjes gepleegd worden, nagaan hoe groot de belangstelling is. Daar pas je zo nodig je campagne op aan". Als een paal boven water staat, dat de actie hoe dan ook doorgaat, ongeacht de respons. Een schatting geven van het aantal hrieven. dat met de actie binnen komt, blijft uiteraard moeilijk en kan pas in de loop van de volgende WW ÖM tel. (01110) 6255 week duidelijk worden. Hoe meer reacties, hoe groter volgens Meer dink de kans, dat de politieke we reldleiders zich er iets van aantrek ken. Daar zijn de vrijwilligers van het comité namelijk van overtuigd. „Ik kan me niet voorstellen, dat een massale briefactie vanuit de hele we reld geen indruk maakt op de onder handelaars. Juist daarom hoop ik, dat iedereen achter het plan staat en enthousiast meedoet", aldus het co mitélid. Maar al zou de actie niet het ge wenste effect sorteren op Reagan en Gorbatsjov, dan nog heeft het volgens Meerdink nut. Alle kinderen, die er aan meedoen hebben weer eens ge dacht aan de wereldvrede. Een zwaar thema, maar juist door kinderen zo duidelijk weer te geven. „Want" zo zegt de organisator „kinderen vanaf tien jaar weten heus wel wat er speelt in de wereld". ALKMAAR - De Hoofdofficier van Justitie in Alkmaar gaat in beroep bij het Gerechtshof in Amsterdam te gen een vonnis van de Alkmaarse rechtbank waarbij een echtpaar uit Bergen werd vrijgesproken van het aanzetten tot fascisme en racisme. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie donderdag mee gedeeld. DEN HAAG - Minister Winsemius (Milieu) meent dat er voorlopig vol doende geld is voor de schoonmaak van vervuilde grond. Hij ziet dan ook geen noodzaak het gezamenlijke be drijfsleven daarvoor verplicht de fi nanciën bijeen te laten brengen, bij voorbeeld in de vorm van heffingen. DEN HAAG - Minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen heeft de Nederlandse astronout Wub- bo Ockels donderdag een telegram gestuurd waarin hij deze feliciteert met diens geslaagde lancering als ruimtevaarder. Ockels bevindt zich momenteel in de ruimte aan boord van de Space Shuttle. Iedere zaterdag Zierikzee Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere zondag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Mu ziek onder woorden. 20.15-21.45 uur. Iedere maandag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling muziek onder woorden. 10.00- 11.30 uur. Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30-21.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. M.B.v.O. 15.00-15.45 uur. Haamstede Duinoord. M.B.v.O. 14.00-14.30 uur. Gymzaal. M.B.v.O. 16.00-16.45 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Volksdansen voor ouderen. 10.30-11.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. M.B.v.O. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30-20.00 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Twens bureau voor rechtshulp. UW-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Eerste dinsdag vaii de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Iedere maandag en donderdag Zierikzee Seniorensoos voor heren in UW- gebouw van 13.30-16.30 uur. Zaterdag, elke veertien dagen Kcrkwcrve Pniëlkerk. Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september, 09.30-11.30 uur. Vrijdag 1 november Zierikzee Hal Nutsspaarbank. Prijsuitreiking mooiste volkstuintjes. 19.00 uur. Christelijke scholengemeenschap. In formatie-avond Amnesty. 19.45 uur. Concertzaal. Uit op Schouwen-Dui veland: „Het beest uit de Jungle". 20.00 uur. Graanbeurs, Huis van Nassau. Dans avond met „Jumping Stars". 20.30 uur. Oosterland Gemeentelijk sportgebouw. Jubi leumuitvoering sportvereniging Dui- yeland. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 2 november Zierikzee Speel-o-theek. Speelgoedbeurs. 10.00- 12.00 uur. Concertzaal. Optreden Seniorenor kest Zeeland. 16.00 uur. Lutherse kerk. Ars Musica-concert met het Brabants Saxofoonkwartet. 20.00 uur. UW-gebouw. Werkgroep Homofilie. 20.00 uur. Haamstede Verzamelen ingang Slotbos. Pad destoelenexcursie o.l.v. de heer W. Kuys. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Ruilbeurs Delta-West. 13.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. Oosterland Ophalen van oud papier en vodden, vanaf 9.30 uur. Bruinisse Clubgebouw Molenweg. Vogelruil beurs „De Nachtegaal" van 13.00- 15.00 uur. Goes Opening nieuw onderkomen Genea logisch Centrum Wijngaardenstraat 3 a bis. 14.00 uur. Zondag 3 november Renesse Bowling Renesse. Bowling-toernooi. 12.00 uur. Maandag 4 november Zierikzee Mondragon. Ledenvergadering VW Zierikzee. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Jaarvergadering ijsvereniging „Zuudaende". 19.30 uur. Peuterspeelzaal de „Schouwse Poe- letjes". Ouderavond. 19.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Boekbespreking door Kees Mercks. 19.30 uur. Nieuwerkerk Cafetaria De Fijnproever. Jaarverga dering ijsvereniging. 20.00 uur. Dinsdag 5 november Zierikzee Concertzaal. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool Zierikzee. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardehsoos. 14.30 uur. Woensdag 6 november Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering commissie publieke werken. 16.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 7 november Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering commissie onderwijs. 17.00 uur. Mondragon. Propaganda-avond Na tuurmonumenten en Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. VW-vergadering. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Ouwerkerk Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring ANBO-Ouwerkerk. 14.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Eerste herdenkingssteen 1953 van Stad en Lande voor gemeen te Duiveland. 16.00 uur. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Clubavond postzegelvereniging G. J. Peelen. 19.00 uur. Vrijdag 8 november Zierikzee Molen De Hoop. Aanbieding informa tiebord. 10.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Culturele Vereniging „Ouwerkerk vroeger". 19.30 uur. Zaterdag 9 november Burgh-Haamstede Krayestein. Tweedehandsboeken beurs. 10.00 uur. Dinsdag 12 november Zierikzee Stadhuis. Kennismakingsbijeen komst nieuw ingezetenen Zierikzee. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Oosterland Dorpshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00 uur. Woensdag 13 november Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Oude Tongc MEAO Oude Tbnge. Opening door staatssecretaris Ginjaar. 15.15 uur. Donderdag 14 november Middelburg Statenzaal. Receptie 50-jarige provln- ciale VW. 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2