FICP-voorzitter Hein Verbruggen: „Hervormingen in professionele wielersport zijn dringend nodig" NIEUmBODE Landelijke bond van Amateurvoetbalverenigingen verbijsterd over gedrag KNVB-voorzitter Van Marle Country Club neemt weer meer afstand na 4-1 overwinning op Mevo Brouwse zege Sterke Engelse ploeg bij Jumping Amsterdam Verrassend verlies voor Transparent in zaalvoetbal Vergadering Commissie ZAV Zierikzeese Bridge Club Amsterdam kandidaat voor finale wereldbeker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 oktober 1985 Nr. 23821 9 BURGH-HAAMSTEDE - Het wielrennen is weliswaar ouder dan mensenheugenis, maar is lang niet ten dode opgeschreven. Met - merkwaardig genoeg - de oudste we reldkampioen aller tijden stapt de fietssport over de drempel van een modern tijdperk. Er zijn grote verande ringen op komst. Hein Verbruggen, de Nederlandse voor zitter van de profsectie van de wereldwielrenunie - de FICP - is drijfveer achter de hervormingen. Was de professionele wielrennerij tot voor enkele jaren een grote sport in een klein aantal Westeuropese landen, door de druppelsgewijze penetratie van de Australiërs, de Amerikanen, de Ieren en de Colombianen zijn er sinds kort miljoenen belangstellenden bijgekomen. Hiermee gepaard ging de intrede van multi-nationals als spon sors. In de ogen van Verbruggen is het daarom on bestaanbaar, dat organisatoren hun wedstrijden nog lan ger in chaos laten verzanden, doping nog steeds een probleem is, combines - ook in grote koersen - onbestraft blijven en er op de kalender geen ruimte is voor nieuwe inititiatieven. Tegen het licht van het afgelopen seizoen blikt de FICP-voorzitter in een openhartig gesprek in de nabije toekomst. Maart/april: Kuiper wint Milaan-San Remo, Vanderaerden bij wereldtop in Ronde van Vlaanderen, Madiot zegeviert in Parijs-Roubaix, Knetemann eerste in Goldrace, Argentin triomfator in Luik- Bastenaken-Luik. De voorjaarsklassiekers brachten schitterende wielersport. Luik- Bastenaken-Luik was een negatief slot. De beslissende fase was een complete chaos. „We hebben een brief geschreven naar de Belgische wieler bond met het dreigement, dat als Luik-Bastenaken-Luik niet perfect in orde is in 1986, de status 'hors catego rie' wordt afgepakt en de koers niet meer op de internationale kalender wordt geplaatst", vertelt Verbruggen. „Meer konden we niet doen. Mij is ge bleken, dat de wielersport dringend een internationaal reglement nodig heeft. Bij mijn komst in de FICP bleek zo'n reglement tot mijn stomme verbazing niet te bestaan. Neem het geval Thurau. Hij sloeg in de Ronde van Frankrijk een commissaris, werd uit de koers gezet en een tijd later stuurde de Franse wielerbond een brief naar de Duitse bond met de me dedeling, dat Thurau een maand ge schorst was. Dit kan niet, zei de Duit se bond, want zo kan Thurau niet aan de strijd om het wereldkampioen schap deelnemen. Onbestaanbaar, zulk soort situaties. Dus moet er een internationaal reglement komen, waar iedereen zich aan te houden heeft met daarin opgenomen sanc ties, harde sancties, voor de gevallen als het ergens mis gaat. De UEFA en de FIFA straffen ook zwaar bij exces sen in voetbalwedstrijden". Mei/juni: Delgado winnaar Vuelta na monstercombine, Hinault verrast met zege Giro, wereldkampioen Criquilion verwikkeld in doping schandaal bij Belgische titelstrijd. „In het internationale voetbal wijst de FIFA de scheidsrechters aan. In het internationale wielrennen is dat niet zo", constateert Hein Ver bruggen. „De organisator is koersdi- recteur en zit als zodanig het dichtst bij de ontwikkeling van de wed strijd. De UCI-juryleden rijden er gens achteraan. Hierdoor kan het ge beuren, dat organisatoren min of meer hun winnaars kunnen kiezen. Tben Tbrriano wilde, dat Moser de Gi ro won, haalde hij doodleuk de hoogste berg, de Stelvio, uit het par cours. Stel je iets dergelijks eens voor bij voetbal? Een ploeg verplichten zonder keeper .te spelen bij Ajax- Feijenoord. Iedere wielerwedstrijd heeft zijn eigen reglement, daar moet een standaard-reglement voor in de plaats komen". Volgens de FICP-voorzitter wordt het hoog tijd, dat er wordt ingegre pen in de medische commissie. „Het dopingprobleem moet snel opgelost v worden", stelt hij. „Dat is onze plicht, zeker nu grote firma's ambities heb ben in de wielersport. Ik pleit al ja ren voor een andere samenstelling van de medische commissie. Niet al leen medici erin, maar ook en vooral juristen en samenwerking met de lan delijke overheden. Er is nu geen lijn. Iedereen doet maar wat en haast ner gens wordt het goed gedaan, waar door zich incidenten voordoen. De mensen, die door de UCI worden aan gewezen as dopingcontroleur zijn op geleid om met een fluit in een suto te staan om te zien of er in de koers iets fout gaat, niet om politie-agent te spelen bij zo'n controle. Ik ben ook voor een aanpassing van de lijst van verboden produkten, maar ik vraag me af, waarom er cortisonen op moe ten staan als ze toch niet gevonden kunnen worden". Juli: Hinault wint na de Giro ook de Tour; Herrera sleept hem over de laatste bergtop heen. „Het samenspel Herrera-Hinault hebben miljoenen mensen op de tele visie kunnen zien. Ibür-directeur Goddet zag het ook, maar de UCI- commissarissen niet", argumenteert Verbruggen. „Ze reden immers weer achteraan. Om dit soort voorvallen te voorkomen - en in elk geval tegen op te treden - heeft de UCI gezag nodig. De UCI heeft nooit gezag gehad. De FIFA altijd en het IOC, zie Sama ranch, ook. Dat gezag, noem het voor mijn part macht, is onontbeerlijk om de sport te zuiveren. De beste UCI- commissaris moet vooraan rijden, daar waar ontwikkelingen inzake de zege gaande zijn. Tben in de Tbur Van deraerden en Kelly in de clinch gin gen mochten ze die twee deklasseren. In het geval Hinault-Herrera waren ze machteloos, onidat ze de overtre ding niet met eigen ogen constateer den". Augustus /septem ber: Nederland gaat af op WK op de baan; Zoetemelk wereldkam pioen op de weg. De overwinning van de bijna 39-jarige Nederlander werd in de hele wereld met sympathie en ontroering ontvangen. Vooraf was er de traditio nele discussie of het wereldkam pioenschap nog wel in de huidige vorm van één lange koers gehouden moet worden. Verbruggen is niet van zins een aanzet tot wijziging te doen. „Waarom ook? Dit was toch een schit terend wereldkampioenschap? Voor elke andere vorm zijn net zo goed te genstanders. Hinault heeft vaak om een andere opzet geroepen. Zelfs toen hij in 1980 zelf wereldkampioen werd. Een jaar later, bij de wereld kampioenschappen in Praag, sprak ik Hinault. Ik zei tegen hem: Jij bent de beste renner van allemaal, je bent hun aanvoerder en je bent intelligent. Ik nodig jou uit om in de FICP over een ander wereldkampioenschap te komen praten. Hinault is nooit geko men. Intussen zijn vijf jaar verstre ken. Als hij me ziet, loopt hij een om- weggetje". Oktober: Jan Raas succesvolste ploegleider naseizoen; Herfstprijs voor Peeters, Lombardije en Super Prestige-trofee voor Kelly, wereldbeker voor ploeg Post; organisatoren kunnen geen kalender samenstellen; renners onderhandelen met sponsors over tot voor kort ongekend hoge salarissen. „Jarenlang heeft iedereen mondia- j lisering van de wielersport beleden zonder daar de consequenties van te zien. Er moet gewoon ruimte ge maakt worden op de kalender. We hebben de kalender bevroren, werd mij gezegd door een belangrijke orga nisator. Ik heb het nagezocht in de no tulen: het bevriezingsbesluit is-nooit wielrennen was nooit van echt. w* rt i". V. /.nAn J/.A nn JnA AT T O 1 genomen'\ vertelt 4e,v wereldwielrenunie-voorzittèr. moeten simpelweg tot een nieuwe ka- ivicinxvc-au. heeft leren ke beces Op bijna 39-jarige leeftijd werd Joop Zoetemelk wereldkampioen. De hotelier bezorgde de Nederlandse wielersport door deze onverwachte triomf een nieuwe impuls. Onmiddellijk onstond er een nieuwe hausse, die de wielersport weer herhaaldelijk in de belangstelling plaatste. ZIERIKZEE - De Landelijke Bond van Amateurvoetbalverenigingen (LBA) sprak woensdagavond bij monde van voorzitter Hennie van Oorschot zijn ver bijstering uit over het stemgedrag van KNVB-voorzitter Jo van Marie, die dinsdagnacht de deur openzette voor het commerciële televisiestation Film- net. Van Marle, oorspronkelijk afkomstig uit het amateurvoetbal, gaf toen de stemmen in het bondsbestuur staakten (4-4) de doorslag, waardoor Filmnet de abonnees iedere zondag vanaf half vier een wedstrijd uit het betaalde voet bal kan voorschotelen. Het LBA zal volgende week donderdag in Zeist tijdens een werkvergadering - het punt is ijlings aan de agenda toegevoegd - de te ne men stappen bespreken. „Ik had zeker niet verwacht, dat Van Marle het voor zijn verantwoor ding zou durven nemen zo'n zwaarwe gende stem uit te brengen. Het zal de verhouding tussen het amateur- en betaalde voetbal zeker weer vertroe belen", meende Van Oorschot. „Net nu het overleg weer enigszins op de rails was gezet. Ik dacht tenminste, dat we eindelijk als volwassenen be zig waren. Ik ben dan ook zeer ver rast dat het contract met deze snel heid door de vergadering is geloodst. Tbmeer omdat onze afvaardiging in het bondsbestuur, met Kastermans aan het hoofd, de belangen van het amateurvoetbal naar behoren heeft verdedigd en zich unaniem tegen ver klaarde. In feite is ons belang nu, no ta bene door Van Marle, als onderge schikt van de tafel geveegd". Getroffen Het LBA verwacht dat vooral hei zomeramateurvoetbal zwaar wordt getroffen door de overeenkomst met de abonnee-tv. „Op deze manier wordt het voetbal niet gepromoot, maar kapot gemaakt", vervolgde Van Oorschot. „De slogan 'Het is weer fijn langs de lijn' kan gevoeglijk wor den veranderd in 'Het is weer fijn voor de buis'. Zeker gezien het tijd stip, waarop de wedstrijd wordt uit gezonden. mag het duidelijk zijn dat de amateurclubs de dupe worden. Terwijl de amateurs bijvoorbeeld door de privatisering en de over- heidstarieven toch al in grote moei lijkheden worden gebracht. Ze zijn erg afhankelijk van de recette- en kantine-opbrengsten. Op deze ma nier strekken de voetballiefhebbers in de toekomst de knieën over het bankje thuis in plaats van langs de lijn. Misschien was er over het tijd stip nog wel met ons te praten ge weest. Uitzending om zes uur bij- Iender komen. Een van twaalf maan den per jaar bijvoorbeeld. De Ronde van Colombia kan best in december gehouden worden. Daar is het dan zo mer. Ik neig ernaar de kalender open te gooien en alleen bescherming te bieden aan de monumenten van wie lersport met in de eerste plaats de klassiekers als de Ronde van Vlaan deren en Parijs-Roubaix. Niet de etappekoersen, zelfs de Tbur niet. Lé- vitan wil' de Tbur laten rijden door ploegen van negen renners. Veel ploegleiders mekkeren dan, omdat velen twintig of meer renners in dienst hebben. Voor die andere elf kan er'best een wedstrijd in Amerika gehouden worden. Waarom niet? Op die manier wordt het vak van be- róepsrenner aantrekkelijker ge maakt, is er meer gelegenheid om geld te verdienen. Kijk naar het ten nis. Daar zijn vier beschermde (Grand Slam-)toernooien. De rest van het jaar wordt op meer plaatsen tege lijk getennist". Verbruggen ziet de toekomst van de beroepswielrennerij zonnig. Die kan ook niet verwoest worden door de exhorbitante salarissen van de to- prenners. De Ier Roche, derde in de Tbur stuurde een contract, waarin hem zes ton loon per jaar was gega randeerd, ongetekend terug naar Ne derland. „Wat is zes ton? Daar krijg je in Nederland vijftig reclamespotjes mee op televisie. Wat is twee miljoen voor en bedrijf als Panasonic? Verant woorde sponsors weten wat ze doen. De kopmannen zijn altijd onderbe taald geweest. Molteni, de sponsor van Eddy Merckx, was een eenvoudi ge Italiaanse worstmaker. Er komen nu veel grotere bedrijven in het wiel rennen. Die firma's willen goede ren ners en of die drie of zes ton kosten, dat is slechts een formaliteit. Neem Philips. Dat heeft een sterrenelftal gekocht. Gullit kwam heus niet voor niets naar PSV. Het zal met de wie lersport alleen slecht gaan als de sport onvoldoende beantwoordt aan het niveau, dat er van gevraagd wordt. Een sponsor betaalt nooit te veel. Reken maar, dat ze bij Panaso nic uitstekend kunnen cijferen. Grote Sponsors eisen grote kwaliteit. Dus zeg ik: nooit meer zo'n chaotische Luik-Bastënaken-Luik. Doping? Oplossen dat probleem. Mondialise- ren? Ja, maar dan ook meteen doen". De wereld staat open voor het wiel rennen van de professionals. Zelfs de olympische spelen. „Het IOC wil de profs er nu graag bij", zegt Verbrug gen met stelligheid. „Olympisch ZIERIKZEE - In de eerste klasse van de zaalvoetbalcompetitie op Schouwen-Duiveland heeft Country Club weer meer afstand genomen van de concurrentie door een 4-1 overwinning op naaste belager Mevo. Doordat Sporthuis Zierikzee met 5-2 aan het langste eind trok tegen FC Kerkwerve is deze formatie nu weer naar de tweede plaats gestegen met een achterstand van drie punten op Country Club. In de onderste regionen wordt het problematisch voor 't Visslop en ze ker voor Stella Boys. Tbren Boys nam enigszins afstand van het tweetal door het vierpuntenduel met 't Visslop met 4-2 winnend af te sluiten. Titelhouder Bruse Boys schoof voor bij De Steeg door het onderlinge tref fen in een 4-2 overwinning om te zet ten. In de eerste klasse is de stand nu als volgt: voorbeeld is al veel gunstiger. Daar zou ik me wellicht nog in kunnen vinden". Over de verdeelsleutel - met de ver bintenis is een miljoen gulden ge moeid - verkeert de LBA ook nog in grote onzekerheid. Een derde van de opbrengst zou naar het amateurvoet bal gaan. „In de wandelgangen heb ik ook al gehoord, dat we genoegen moeten nemen met tien procent. Dat is dan precies een dubbeltje per lid", stelde Van Oorschot. ZWAAGWESTEINDE - Delta Sport-atlcet Dorus Breidenbach uit Brouwershaven nam deel aan een trimloop, georganiseerd door sport vereniging Avios in Zwaagwestein- de. De trimloop voerde door bossen en weilanden in de omgeving van Zwaagwesteinde in Friesland. Het ging om een afstand van twintig kilo meter. Breidenbach kwam als eerste over de eindstreep in een goede tijd van 1.15.50 uur. AMSTERDAM - De 28e editie van het paardesportevenement Jumping Amsterdam zal het ook dit jaar moe ten stellen met een vrij mager deel nemersveld. De Westduitse top ont breekt, Fransen verschijnen in het geheel niet, zodat de organisatie slechts prat kan gaan op een sterke Engelse afvaardiging. Jumping Amsterdam, dat donder dag 31 oktober begint, heeft naast de nationale top, aangevoerd door Rob Ehrens, Emiel Hendrix en Anton Eb ben, die al die jaren slechts een keer verstek heeft laten gaan als ruiter wegens een blessure, wel de meeste winnaars van de laatste jaren aan de start. Hugo Simon, Davis Broome, Edgar Cuepper en Willi Melliger heb ben toegezegd te zullen komen. BURGH-HAAMSTEDE - In de A- poule van het recreatieve zaalvoet- balgebeuren in sporthal Krayestein in Burgh-Haamstede zorgde Cargo- net voor een daverende verrassing door in een enerverend duel met 2-0 te winnen van titelhouder Transpa rent, waardoor alle ploegen in deze poule in de stand erg dicht bij elkaar blijven. De ploeg van- Dijkman blijft het goed doen. De Burgh-Haamsteedse equipe troefde het tweede team van Krayestein af met 4-1. Spannend was ook het duel tussen De Wig en Jonker. Uiteindelijk besloten de ploegen de punten broederlijk te delen: 2-2. In de B-poule gaat het team van drukkerij L O uit Zierikzee rustig door met het vergaren van punten. Nu werd het de formatie van De Werkplaats uit Renesse met 9-2 aan de zegekar gebonden. Graan- halm/Janse had weinig problemen met het team van Hostellerie uit Schuddebeurs (5-0) en de Veteranen- ploeg van Brouwershaven won het treffen met Braber via een enkel doelpunt: 1-0. ZIERIKZEE - De Commissie Bedrijfs- en Zomeravondvoetbal van de KNVB afdeling Zeeland, rayon Zierikzee houdt op vrijdag 22 novem ber om acht uur de najaarsvergade ring in de bestuurskamer van sport park Den Hogen Blok in Zierikzee. De vergadering wordt traditioneel geopend door voorzitter Cees Jume- let, hetgeen overigens de laatste ope ning zal zijn van de grootse voorvech ter van het zomeravondvoetbalgebeuren op Schouwen-Duiveland. Als laatste agendapunt van de vergadering staat immers de opgave van een nieuw, der de commissielid op de agenda. Dit in verband met het terugtreden van Ju- melet. Gedurende de behandeling van dit agendapunt zal de vergade ring worden voorgezeten door een waarnemend voorzitter. Na de opening en de behandeling van de ingekomen stukken door se cretaris Theo Kramer, wordt terugge blikt op de competitie 1985 op Schouwen-Duiveland, die werd ge wonnen door de PZEM-ploeg. Ook wordt teruggeblikt op het rayon kampioenen-toernooi in Vlissingen, alsmede op de deelname van het ZAV- team aan het Schouwen-Duiveland- toernooi. Na de pauze volgen de prijsuitrei kingen van de voorgaande competi tie. Vervolgens wordt de volgende zo meravondvoetbalcompetitie besproken en komen eventuele ande re voorkomende zaken aan de orde, vooraleer de verkiezing van een der de commissielid aan de orde komt. Daarna wordt de najaarsvergadering besloten. Met name vanwege de wijzi ging in de commissie is de aanwezig heid van vertegenwoordigers van alle verenigingen gewenst. 10 9 0 1 54-17 18 10 7 1 2 42-21 15 10 6 2 2 46-29 14 10 5 2 3 29-29 12 10 3 4 3 35-32 10 10 3 3 4 27-28 9 10 2 1 7 21-52 5 9 1 1 7 19-33 3 9 .1 0 8 20-46 2 Country Club Sporthuis Zz Mevo Bruse Boys De Steeg FC Kerkwerve Toren Boys 't Visslop Stella Boys In de tweede klasse bleef Die Gou we op het rechte spoor door met 6-1 te winnen van Brogum. Ook Skol Boys maakte geen fout en won met 4-1 van ZZ '72, dat daardoor voorlopig even weg is uit de kop van de ranglijst. Ook Dreischor moet het even stellen met een wat lagere positie, omdat de koploper zich pijnlijk liet verrassen door het laaggeklasseerde Country Club II: 3-4. Zeelandia klopte Bijma kelaardij afgetekend met 1-5. Door deze resultaten is de stand nu als volgt: Die Gouwe Zeelandia Skol Boys Van de Ven Dreischor ZZ '72 Bijmakelaardij Country Club II Brogum 6 4 11 24-12 9 5 4 0 1 21- 8 8 6 4 0 2 37- 8 8 5 3 1 1 16- 9 7 6 3 12 19-13 7 6 3 0 3 19-20 6 6 12 3 16-31 4 6 114 17-27 3 0 6 6-47 0 6 0 In de derde klasse herstelde Orilla zich van de nederlaag tegen Zeelan dia II, al bleef ook Ouwerkerk erg dicht in de buurt van de Renessena- ren. In een doelpuntrijk duel pakte Orilla net een doelpunt meer dan de helft van de totaalproduktie van veertien doelpunten: 6-8. Brogum II klopte Mevo II met 2-0 en Skol Boys II trok met 5-0 aan het langste eind te gen Stella Boys II. De stand ziet er nu als volgt uit: Skol Boys II Orilla PZEM Brogum II Zeelandia II Mevo II Ouwerkerk Renesse Stella Boys II 6 4 1 1 22-21 9 5 4 0 1 25-14 8 3 1 1 17-12 7 3 0 2 9- 8 6 3 0 3 23-22 6 3 0 3 16-15 6 1 2 3 19-24 4 1 0 4 16-27 2 1 0 5 9-23 2 ZIERIKZEE - Aan de competitie op de 'vrije' avond van de Zierikzeese Bridge Club na men achttien paren deel. Zij waren verdeeld in een groep van acht en een van tien. In de groot ste groep was de eerste plaats voor de dames Van 't Leven/Schaalje met het fraaie percentage van 68,06%. In dc kleinste groep werden de heren Beeu en Van der Post met 58,93% eerste. De gedetailleerde uitslag luidt: Groep 8 paren: 1. hrn Becu/Van der Post 99 pnt.; 2. mw Sleegers/hr Eek man 91 pnt.; 3. ds Becu/Van der Post 87 pnt.; 4. ep Akerboom en hrn Hen- drikse/Sweere 86 pnt.; 6. hrn Besa- musca/Meulstee 82 pnt.; 7. ds Eek man/Van Geesbergen 72 pnt.; 8. ds Hoets/Weber 69 pnt. (84 punten is 50%). Groep 10 paren: 1. ds Van 't Le ven/Schaalje 147 pnt.; 2. ds Kops/Tuinman en mw Pomper/hr Boot 116 pnt.; 4. mw Van der Duijn/hr Viergever 112 pnt.; 5. ds Van Ocve ren/lbnnekes 111 pnt.; 6. hrn Kloet/Schot 107 pnt.; 7. ds Van den Berg/Van der Valk en hrn 't Hart/De Vries 97 pnt.; 9. ds Hogerheijde/Van der Wekken 92 pnt.; 10. ds Besamu- sca/Lievense 85 pnt. (108 punten is 50%). AMSTERDAM - De organisa toren van Jumping Amster dam hebben zich kandidaat ge steld voor de finale van de strijd om dc wereldbeker in het seizoen 1987/1988. Het verzoek aan dc Interna tionale Paardesport Federatie (FEI) is inmiddels de deur uit Het evenement zou moeten plaats hebben in het voorjaar van 1988. De FEI zal de komen de maanden een keuze maken Ben Arts, bondscoach en secre taris generaal van Jumping Amsterdam, heeft goede hoop de finale te krijgen. ..Op voor hand zijn we al met de directie van de RAI in de slag geweest Ze zijn bereid ons de ruimte te geven, hoewel veel zalen in het voorjaar in gebruik zijn voor tentoonstellingen en beurzen," aldus Arts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9