Uitbreiding basisschool 't Mêêtje komt er vlot SGP/RPF vraagt aandacht voor gevaarlijke situaties op Middenschouwse wegen PvdA-Westerschouwen kant zich tegen grootschalige recreatieve uitbreiding JACQUES GESCHIERE, onderwijzer: door de bassischool even lucht Raadsvergadering Middenschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 oktober 1985 Nr. 23821 5 MIDDENSCHOUWEN - De gemeente Middenschou wen streeft ernaar de uitbreiding van de openbare basis school 't Mêêtje te Ellemeet voor het schooljaar 1986/1987 te realiseren, waardoor alle leerlingen dan on der épn dak kunnen worden ondergebracht. Woensdagavond stelde de raad een krediet van ƒ10.C00.- beschikbaar voor de voorbereidende werkzaam heden. Een schetsplan is al gereed, opgesteld in overleg met het onderwijzend personeel en de medezeggen schapsraad. B. en w. hebben dit plan voor een onderwijs kundige beoordeling voorgelegd aan de inspecteur van het basisonderwijs, met de hoop op een reactie op korte termijn. Middenschouwen is een van de vier Zeeuwse gemeenten, waar de D.G.D. e?n proef wil houden met fluori despoelen op scholen, ingesteld om dat door het opheffen van de school- l^ndverzorging de preventie daarvan óp de achtergrond komt. De raad stel de een krediet beschikbaar voor on der andere materiaalkosten (fluoride en bekertjes) en begeleiding: 243 leer lingen a ƒ3.-, totaal ƒ729.- Na de proef periode van drie maanden kan wor den besloten daarmee door te gaan. Voordat de proef wordt gestart zal daarover op maandag 18 november een openbare informatie-avond wor den gehouden in De Putmeet te Scha rend! jke, aanvang 19.30 uur. De vra gen op het medische vlak van WD-raadslid J.M. van Langeraad kan hij daar ook laten beantwoorden, hield burgemeester W. den Boer hem voor. Er wordt daarover bovendien een dia-serie vertoond. Gehandicaptensport Voor vervoerskosten ten behoeve van gehandicaptensport stelde de raad ƒ125.- beschikbaar aan de Zeeuwse Sportraad. Banken Onder dank werden de twee zitban ken aanvaard, die burgemeester Den Boer voor gemeentelijk gebruik kreeg aangeboden van de Rabobank Schouwen bij de opening van het nieuwe kantoorgebouw in Scharen- dijke. Ze krijgen een plaatsje in Scha- rendijke en Ellemeet, twee kernen die onder het werkgebied van deze bank vallen. CDA-raadslid mevrouw P. W. Berrevoets - Ringelberg vond het jammer voor Kerkwerve, waar in woners zelf een oude tuinbank plaatsten om aan die kennelijke be hoefte tegemoet te komen. Woningisolatie Het aanbrengen van energiebespa rende spouwmuurisolatie aan zes ge meentewoningen kost ƒ7900.-, waar van het rijk er 2600,- voor zijn rekening neemt. De raad stelde woensdag de overige 5300 gulden be schikbaar. De bewoners zullen een hogere huurprijs gaan betalen door deze voorziening, maar hebben weer voordeel door de minder wordende stookkosten. Burgemeester Den Boer zegde PvdA-raadslid W. G. Renden een onderzoek toe naar de kosten wanneer - zoals een van de huurders wenst - inplaats van spouwmuuriso latie dubbel glas wordt aangebracht. Intentieverklaring Oosterschelde Nu tussentijds uittreden mogelijk is geworden, verklaarde de raad zich akkoord met de ondertekening van de intentieverklaring inzake coördi natie van het beleid rond de Ooster schelde. De huurovereenkomst van de vis- botensteiger met de Federatie van Deltavissers werd verlengd en voor de derde beroepsmanifestatie kreeg het Contactcentrum Onderwijs - Ar beid een subsidie van 125.- Tbt lid en plaatsvervangend lid in de Raad van Bestuur Gemeenschap pelijke regeling Natuur- en Recrea tiegebied De Grevelingen werden respectievelijk de wethouders L. C. Hart en I. C. Padmos benoemd. Algemene beschouwingen Burgemeester Den Boer had het er moeilijk mee niet meteen te reageren op de algemene beschouwingen van de fracties (zie elders in deze krant, red.) op de aanbiedingsbrief van de begroting 1986. Hij zal moeten wach ten tot donderdag 14 november, want voor die datum staat het antwoord van het college op de raadsagenda. MIDDENSCHOUWEN - Woordvoerder W. C. van den Bosse van de fractie SGP/RPF vestigde woensdagavond de aandacht op het gevaar dat door te snel rijden ont staat op de Zandweg en de Verseputseweg bij het nade ren van Kerkwerve. Hij stelde voor te bezien of er verkeersdrempels of plaatselijke rijbaanversmallingen toe te passen zijn, hoewel hij aangaf dat zelfdiscipline van de weggebrui kers in feite de ideale oplossing betekent. Van den Bosse hield zich in zijn al gemene beschouwing op de gemeen tebegroting 1986 met nog een punt ten aanzien van het verkeer bezig door te wijzen op het gevaar dat wegbermen voor het verkeer kunnen opleveren. In het voorjaar worden die de laatste jaren namelijk steeds meer overwoe kerd door het fluitekruid, waardoor bij kruisingen het zicht wordt belem merd. „Bestrijding van dit onkruid is zeker op zijn plaats", aldus de woord voerder, „en zal de flora alleen maar ten goede komen. 'lévens vestigde hij de aandacht op de gevaarlijke verkeerssituaties, vooral in voorjaar en zomer, op de provinciale weg, veroorzaakt door toerisme en langzaam verkeer. De oplossing daarvoor moet volgens de SGP/RPF de aanleg van een weg voor langzaam verkeer bieden. De fractie is verheugd over het niet verhogen van de gemeentelijke belas tingen. Volgens haar niet alleen te danken aan het in 1985 invoeren van de toeristenbelasting, maar ook aan het goed en deskundig gevoerde be leid. Bij de overheid aan de bel blijven trekken voor een betere bezetting van de politie in deze regio, hield Van den Bosse het college voor. De fractie blijft zich, met het college, over dit feit zorgen maken. Brandweer De opleiding bij de brandweer be nadert een soort commando-oplei ding, aldus Van den Bosse. Hoewel het een vrijwilligerskorps betreft, vraagt de SGP/RPF zich (met waar derende woorden voor de inzet) af of de beloning toch niet wat moet wor den bijgesteld. Het vormen van een fonds voor vervanging van een brachtweerauto wordt zeker op zijn plaats geacht. Verheugd is de fractie over het uit voeren van verschillende riolerings werken in 1985. Van den Bosse sprak de hoop uit, dat bij een nieuw opgezet plan de meer onrendabale buitenge bieden eveneens op het drukriole- ringssysteem zullen worden aan- W. C. v. d. voor brandweer „Meer beloning gesloten, hetgeen ook het milieu ten goede zal komen. Sociaal noodfonds De SGP/RPF deelt de zorg van het college omtrent het ontstaan van zorgwekkende situaties voor de mini ma, die kunnen ontstaan door het overheidsbeleid ten aanzien van de sociale wetgeving. Daarom on dersteunt zij de oprichting van een sociaal noodfonds en stemt in met het reserveren van ƒ20.000.- voor dit doel. Nee tegen plan Breur, kanttekeningen bij Karolingische Burcht BURGH-H AAMSTEDE - De PvdA-fractie in de Westerschouwse gemeenteraad kan niet instemmen met het toeristische plan Breur, gelegen aan de oostzijde van de Kloosterweg te Haamstede. Het plan is niet alleen te grootschalig - de recreatie zou met ongeveer 270 wonin gen worden uitgebreid - maar het plan overlapt ook ruim zes hectare grond met een grote landschappelijke waar de. „Wij kunnen daar zeker geen intensieve recreatie toestaan", luidt de PvdA-reactie. Voor wat betreft het plan Karolin gische Burcht kan de politieke partij op onderdelen meegaan, maar maakt zij grote bezwaren tegen een recrea tieve uitbreiding met 125 zomerwo ningen in het gebied oostelijk van de Daleboutsweg. Het stemt de fractie tot vreugde, dat de aangekochte gron den door de gemeente van J. de Feiter nu buiten het plangebied zijn geble- ven. Mag de recreatieve uitbreiding op ernstige bezwaren stuiten bij de soci alisten, het vergroten van de begraaf plaats bij Burgh ziet de fractie als zeer positief. Gebruikmaking van de versnelde procedure artikel 19 op de wet ruimtelijke ordening ziet de PvdA als aantrekkelijke mogelijk heid. Voor wat betreft het plan van de Graanhalm kan de fractie hiermee in grote lijnen instemmen, maar de ge plande parkeergelegenheid, de in- en uitgangen en de geopperde herberg, naast de uitbreiding van het panne- koekenhuis roepen bij de fractie vraagtekens op. Samenvattend besluit de fractie met een kort overzicht van haar reac tie: sportuitbreiding Krayestein, ak koord en recreaticwoninguitbrciding aldaar, tegen. Het schetsplan Land bouwmuseum en kinderboerderij akkoord met de genoemde kantteke ningen. In het resumé benadrukt de fractie bij monde van voorzitter J. C. Hcndrikse nogmaals het landschap pelijk waardevolle karakter van een deel van het streekplan. KERKWERVE - Jacques Geschiere (38), geboren in Goes, onderwijzer aan een schooltje in een kleine kern in Zee land. Een van degenen over wiens hoofd zich de dikwijls verwarring zaaiende papiermassa van mededelin gen, regels en nieuwe verordeningen van het ministerie van Onderwijs de laatste jaren uitstortte. Een van dege nen wiens baan vaak aan een zijden draadje heeft gehangen. Tot 1 augustus 1988 heeft hij weer even lucht: bijzondere onvoorziene omstandigheden voorbehouden zit er voor hem tot die datum geen ontslag in. De overgangsregeling bij de invoering van de basis school geeft hem weer een paar jaar zekerheid van aan het werk blijven. Met veel plezier trouwens, want hij staat heel duidelijk achter veel principes van die basisschool, waarbij het belangrijkste uit gangspunt is: het centraal stellen van het kind. Dat rekening houden met de individuele verschil len van kinderen kon hijzelf tot zijn tevredenheid al tijd al in praktijk brengen door het kleine aantal leerlingen van de openbare Prinses Ireneschool in Kerkwerve. Gemiddeld had hij zelf jarenlang vijf tien kinderen in zijn lokaal, samen de eerste drie klassen van de tweemans lagere Ireneschool. In feite vindt hij de uitgangspunten van de Wet op het basisonderwijs aansluiten bij hetgeen hij bij zijn opleiding op de Peadogische Academie in Middel burg ervoer, het sleutelen aan jezelf, je mogelijkhe den ontdekken èn de mogelijkheden bij een ander zien. Zorgverbreding Daarom ook vindt hij de „zorgverbreding" in het basisonderwijs zo belangrijk: alert zijn bij proble men, onderzoeken waardoor die zijn ontstaan en pro beren hulp te bieden. Deed hij dat dan voordien niet? Is dat niet een van de kenmerken van een goed onderwijzer? „Ik zou me diep schamen als ik dat niet altijd al had gedaan", is zijn antwoord, „Maar vergeet niet dat onderwijzers met dertig of meer kinderen onder zich het in dat opzicht heel wat moeilijker hebben." Jacques Geschiere kan zich uitermate vinden in het streven bij het basisonderwijs om niet alleen de on- wikkeling van de verstandelijke vermogens te stimu leren, maar ook de sociale vaardigheden en creatieve ontwikkeling grote aandacht te geven. Het stuk sociale en maatschappelijke opvoeding in het basisonderwijs vindt hij van wezenlijk belang: verdraagzaamheid en acceptatie van elkaar, met na me ten opzichte van de andere culturen; ook sociale redzaamheid en uitdrukkingsvaardigheid (monde ling en schriftelijk). Maar tevens spreken hem aan het nu verplichte vak Engels (waarin hij zelf al jaren lang op speelse wijze lesgaf) en het vertrouwd maken met de computer. Al die zaken die te maken hebben met de veranderde maatschappij. In de volgende schoolkrant schrijft hij er een arti kel over, om al die facetten voor de ouders nog eens duidelijk op een rijtje te zetten. Op de Ireneschool heeft men gekozen voor het ge leidelijk invoeren van het basisonderwijs. „Invoe ren van vernieuwingen moet niet overhaast gebeu ren", zegt Geschiere met nadruk, „Je hebt op school niet met dnoie dingen, maar met kinderen te maken. Met wie je ïiiei te veel moet experimenteren". Hij is een man die zaken goed kan relativeren. Hoe wel hij gedegen op de hoogte is van alle ontwikkelin gen op zijn vakgebied, kan hij daar in zijn vrije tijd goed afstand van nemen. Hetzelfde geldt voor de onzekerheid van zijn baan. „Het is soms een beangstigende gedachte, maar dan denk ik weer 't Loopt wel los..." Spanning Tbch heeft het er wel eens - en vaak ook - om gespannen. Twee keer kreeg hij een schriftelijk ont slag te verwerken. Dat overigens na korte tijd weer ongedaan werd gemaakt. En een keer of zes zat hij er heel dicht tegenaan Dan kwam de Prinses Ireneschool, waar hij sinds een jaar of vijftien werkt, precies één leerling te kort om hem getalsmatig te kunnen handhaven. Op het nip pertje kwam er dan net nog een leerling bij. Of werd - vooral in de jaren zeventig - de leerlingenschaal net op tijd verkleind, waardoor er juist voldoende leer lingen overbleven. Hoe ondergaat hij dat, wanneer dat ontslag - door omstandigheden waarop je persoonlijk totaal geen invloed hebt - steeds op de loer ligt. Onderwijzer Geschiere doet er niet echt moeilijk over. Relativerend zegt hij: ,,'t Is in het onderwijs het zelfde als in het bedrijfsleven en in andere beroepen. Kijk naar zo'n oergezond bedrijf als De Schelde was. Ik kan me er nog kwaad om maken. Helaas, de maat schappij is nu eenmaal veranderd. Banen voor het le ven, die zijn van vroeger. Zoals een oom van mij toen- dertijd bijvoorbeeld loods werd. Of die andere, die naar Indië ging. Vastigheid hadden die, die zaten goed. We zullen er mee moeten leren leven, dat dit tot het verleden behoort. Dat vind je tegenwoordig niet meer, ook niet in het onderwijs." „Kijk naar dat meisje hier, die nu onze kleuter leidster assisteert. Bevoegd onderwijzeres, allerlei baantjes aangepakt en nu dolblij dat ze in het kader van het Werkgelegenheidsproject een jaartje mag meelopen. Blij met wat ze nu heeft, profiteren van de ervaring en later maar weer verder zien. 't Lijkt de enige methode. Bovendien: ze heeft de veerkracht, de souplesse van de jeugd..." Toen onderwijzer Geschiere een jaar na zijn aan stelling op de Ireneschool al met een ontslagsituatie te maken kreeg, ging hij er als jongeman ook niet on der gebukt. Nu is dat veranderd: „Als je ouder bent, heb je een aantal financiële verplichtingen. Het eco nomisch aspect telt zwaarder. Ik heb een gezin." 't Is nu weer even rustig ademhalen en doorgaan. Zo goed mogelijk lesgeven zoals altijd, zonder dat de leerlingen iets merken van zijn onzekere werksitua tie. „De kinderen kunnen daar toch niets aan doen?", is zijn eenvoudig, afdoend antwoord op een vraag in die richting. Gewaardeerd Hij is een gewaardeerd onderwijzer, hetgeen onder andere blijkt uit een campagne die ouders eens voer den om hem op school te houden toen er door een mi nimaal leerlingentekort weer eens ontslag dreigde. Verleden jaar is hij inderdaad voor twee maanden op wachtgeld geplaatst, maar met stilzwijgend me deweten van gemeente en inspectie bleef hij lesgeven op school. Hoofdonderwijzer H. Schipper zou anders alle zes klassen hebben moeten leiden, inclusief de nieuwe eerste klassertjes. Die onmogelijke situatie, zou zes weken geduurd hebben. Geschiere liet voor die perio de de gym- en zwemlessen voor wat ze waren omdat hij - onofficieel werkzaam - daarvoor geen verant woordelijkheid kon dragen. Bij een ongelukje zou den er jurische problemen zijn ontstaan. Op school kon deze consequentie worden opgevangen door de aanwezigheid van hoofd der school Schipper, sinds de invoering van de basisschool directeur. Formatieplaats De basisschool. De Ireneschool kent thans - nu er kleuters bij zijn gekomen - de luxe van (bijna) drie leerkrachten, plus de eerder genoemde toegevoegde kracht. Geschiere bezet die bijna volledige „forma tieplaats", zoals dat tegenwoordig heet, opgebouwd uit allerlei stukjes en beetjes waaruit een tegenwoor dige onderwijzersbaan wordt samengesteld. In de praktijk komt het er echter op neer, dat hij gewoon voor zijn drie klassen (oftewel groepen) staat. De twee „juffrouwen" zitten nu nog met de leerlingen in het kleuterschoolgebouw een eindje verderop in het dorp. Er wordt met spanning gewacht of de minister van onderwijs uitbreiding van de Ireneschool toestaat, waardoor de hele groep - zoals de wet op het basisonderwijs beoogt - onder één dak komt. Het ant woord had eigenlijk al binnen moeten zijn... Zodra de gemeente Middenschouwen daarover be richt krijgt, zal de Ireneschool het weten. Over die sa menwerking spreekt Jacques Geschiere zeer positief „Er is goed en regelmatig overleg met het gemeente bestuur. Je weet meteen waar je aan toe bent. Dat geeft een stukje zekerheid." Met de garantie dat door de overgangsregeling tot 1988 geen ontslagen mogen vallen en de wetenschap dat „wachtgelders" uit eigen gemeente voorrang hebben bij vacatures in een plaats, kan hij weer even vooruit. Intussen blijft hij alert op een werkkring met een langere adem, dat spreekt. Tekst: Joke van der Klooster Foto: Joh. D. C. Berrevoets Jacques Geschiere aan het werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5