V.V.D. vindt opknappen molen de Lelie en haven Flaauwers dringend nodig streeknieuws Partij van de Arbeid komt volgend jaar met kandidaat voor wethouderszetel SCHETSJE VAN C D A. VOOR NIEUW DORPSHUIS KERKWERVE GEKOPPELD AAN GYMZAAL 4 In Middenschouwen MIDDENSCHOUWEN - De P.v.d.A. komt bij de verkie zingen volgend jaar met een kandidaat voor een wethou derszetel. „Voor ons is de periode van evalueren aangebroken en dientengevolge zal de P.v.d.A. aan het einde van deze ge meenteraadsverkiezingen het werk, de inzet van de zit tende wethouders terdege op waarde weten te schatten", waren de slotwoorden van fractievoorzitter W. G. Ren den woensdagavond van zijn algemene beschouwing op de begroting 1986. De afgelopen vier jaar heeft de P.v.d.A. in Middenschouwen opposi tie moeten voeren. De V.V.D. koos bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1982 voor een afspiegelingscollege en derhalve claimden zij de wethouder- zetel, die tot dan toe door de P.v.d.A. werd bezet. „Vier jaar geleden", aldus Renden, heeft de P.v.d.A. zich niet vastgenageld aan een afspiegeling scollege. Dat doet zij nu ook niet. Wel zal zij met een kandidaat komen voor een wethouderszetel." Rustig jaar Middenschouwen gaat (waarschijn lijk) een rustig jaar tegemoet, was de samenvatting van de Partij van de Arbeid over de begroting 1986: Mid denschouwen heeft er de afgelopen tien jaar veel voorzieningen bijgekre- gen en door het uitblijven van kapi- taalswerken kan de financiële positie van de gemeente tot 1989 gezond blij ven. Ook wat de fractie zelf betreft zal het rustig blijven, omdat er van haar kant - voor zover nu kan worden over zien - weinig vooretellen zullen ko men die een extra last voor de begro ting zullen vormen. „Wellicht brengen de verkiezingen wat span ning", dacht Renden. Gelukkig is de P.v.d.A. met het uit blijven van belastingverhogingen voor 1986. De fractie juicht het oprichten van een sociaal noodfonds toe en stemt in met de reservering van ƒ20.000.- uit het rekeningsoverschot 1984 voor dit doel, evenals met de andere voorge stelde reserveringen en extra af schrijving. Bouwactiviteiten Over de twee bouwactiviteiten vol gend jaar (verbouwing gemeentehuis en nieuw dorpshuis'in Kerkwerve), die veel geld kosten en financieel min of meer van elkaar afhankelijk zijn, zei Renden dat de fractie het nog steeds erg moeilijk heeft met het dorpshuis. De P.v.d.A. heeft een lichte voorkeur voor bouw aan de gymzaal De Werve vast (in plaats van op de plek van het oude Verenigingsge bouw), maar dan moet het wel betaal baar zijn en op redelijke termijn uit voerbaar. Renden vroeg naar de planning van de vergadering/hoor zitting over deze zaak. De plannen voor de verbouwing van het gemeentehuis te Scharendij- ke vindt de P.v.d.A. financieel niet aantrekkelijk. Zij denkt dat door een andere verdeling van de beschikbare ruimten de werksituatie al iets te ver beteren is. Onderhoud wegen De toezegging voor structuele aan pak voor het onderhoud van onder andere asfaltwegen vindt De P.v.d.A. te vaag. Als de inventarisatie van het onderhoud van bestratingen al enige jaren zal gaan duren, hoe lang zal dan het onderhoud wel niet op zich laten wachten?, vraagt deze partij zich af en dringt op meer haast aan. Woordvoerder Renden vroeg het college drie lichtpunten aan te bren- W. G. Renden: .Rustig jaar". gen op het „aardedonkere" pad door het parkje naar het voetbalveld te Kerkwerve. Tevens wil zijn partij op de hoogte worden gebracht van de ontwikke ling van eventuele plannen voor ver betering van de ijsbaan in Kerkwer ve, over het al of niet bestaan van structuurplannen voor (toegejuichte) woningbouw in Ellemeet en over de plannen voor herstelwerkzaamheden aan de haven Flaauwers. De twee (samengevoegde) korpsen van de vrijwillige brandweer zullen, nu het korps Scharendijke nieuw ma teriaal krijgt, voldoende zijn uitge rust om in noodsituaties handelend te kunnen optreden, aldus de P.v.d.A., die waardering heeft voor de inzet en het soepele verloop bij de reorganisa tie. De fractie vindt het (nu tweede) overzicht van de machines van het de- gemeentewerken Middenschouwen een duidelijke verbetering en ook het opnemen van de vervangingen in de budget-prognose een stap vooruit. Meer informatie wenst de P.v.d.A. over de regeling van het onderhoud (door derden) aan de algemene be graafplaatsen. Peuterspeelzaal De P.v.d.A. is van mening dat er in 1986 een definitieve oplossing gevon den moet worden voor het peu- terepeelzaalprobleem in Scharendij ke. Benieuwd is de fractie naar de wij ze waarop de raad wordt betrokken bij de voorbereiding van de nieuwe verordening op de kampeermiddelen en kampeerplaatsen. Via de in te stellen Commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken?, vraagt zij zich af en wanneer kan het voorstel tot in stelling daarvan worden tegemoet gezien. Ook de ontwikkelingen van Plan de Bout, waarover in december dui delijkheid zal zijn, betrekt de Partij van de Arbeid in het onderwerp re creatie van haar algemene beschou wing: „Wordt dit plan inderdaad voorlopig de afronding van het re creatiegebeuren of gebeurt er wat re creatie betreft niets op De Bout?" MIDDENSCHOUWEN - De C.D.A.-fractie van Midden schouwen heeft een plannetje/schetsje laten opstellen, waarbij het nieuwe dorpshuis te Kerkwerve aan de gym zaal kan worden gekoppeld zonder verkeers- en geluidso verlast te veroorzaken. In dit plan probeert het C.D.A. nog andere zaken mee te nemen, die niet van de ene dag op de andere zaak be hoeven te worden gerealiseerd maar in de toekomst de aandacht verdienen, zoals nieuwbouw basisschool en een mortuarium. „Het C.D.A. is zo vrij geweest zijn gedachten over het nieuwe dorpshuis op papier te zetten", aldus woord- voerdster P. W. Berrevoets - Ringel- berg bij de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1986 van> Middenschouwen. Reden: Het plan van de gemeente, waarin het dorpshuis door middel van een lange gang gekoppeld was aan de gymzaal, vond het C.D.A. wei nig gelukkig gekozen. Ook uit este- tisch oogpunt heeft de fractie twijfels ten aanzien van deze opzet. Over de financiering wilde me vrouw Berrevoets weten of het colle ge al pogingen had ondernomen gel den te verkrijgen uit de „kleine kernenpot" van de provincie en of er fondsen waren aangeschreven waar uit bijdragen voor de inrichtingen te verwachten zijn. Volgens de CDA-fractie kan worden gezegd dat de gemeenschapsruimte De Putmeet te Scharendijke niet zo functioneel is als werd verwacht. Zij gaf de suggestie de noodzakelijk uit breiding aan het gemeentehuis te ver richten in samenhang met het meer doelmatig maken van De Putmeet, omdat beide gebouwen vrijwel tegen over elkaar liggen. Bejaarden Het C.D.A. stemt op een paar kant tekeningen na in met het financiële beleid van de gemeente. Dat de belas tingen niet worden verhoogd, acht het juist in deze tijd. Maar de conclu sie van het college, dat de inwoners van Middenschouwen niet gekweld worden door forse belastingverhogin gen, vindt zij niet van toepassing op de bejaarden. „Deze krijgen wel de- gelijkte maken met een financiële te genvaller", aldus mevrouw Berre voets, „want de reinigingsrechten stijgen voor deze groep met 57 pro cent door afschaffing van het bejaar dentarief." Het CDA vraagt het college al het mogelijke te doen om hierin compen satie te verlenen. Instemming werd betuigd met de voorgèstelde oprich ting van een sociaal noodfonds. Om verschil in benadering te voorkomen, is eensgezinde regionale aanpak wen selijk, aldus de fractie. Toeristenbeslasting Het CDA uitte - evenals verleden jaar - zijn bevreemding over het toe voegen van de opbrengst toeristenbe lasting aan de algemene middelen. Dit jaar werd de verhoging van de bijdrage Sociale Dienst ermee ge dekt. Mevrouw Berrevoets zei het principiëler te vinden het overgrote deel van de toeristenbelasting ten ba te van de recreatie te besteden. Een verplichting uit economisch oogpunt, waarbij het accent volgens het CDA niet direct op uitbreiding moet lig gen, maar op verbetering van kwali teit: versterking service, zoals de V.V.V. De gemeentelijke financiën staan er volgens het CDA goed voor: geen geweldige post onvoorzien (ruim 45.000, red.), maar „een bedrag van ruim vier miljoen aan reserves doet niet armoedig aan", aldus deze frac tie. Londo-normen Mevrouw Berrevoets wees erop, dat in de concept-begroting nog geen re kening is gehouden met het nieuwe vergoedingssysteem volgens de fi nancieel aantrekkelijke Londo- normen voor het basisonderwijs. Hèt CDA vroeg naar de consequenties voor Middenschouwen.1 En of de ge meente het vervoer voor het school zwemmen verder denkt te optimali seren, nu de kosten van dat zwemmen geheel voor rekening van de gemeen te komen. Is het college voornemens een fonds te vormen voor technisch onderhoud, vervanging meubilair en moderniseringen en het onderhoud van de gebouwen planmatig aan te pakken, vroeg mevrouw Berrevoets zich af. Evenzeer is de fractie benieuwd naar de beslissingen van de minister over de defintieve huisvesting van de basisscholen te Kerkwerve. Pia Berrevoets: Kerkwerve". Schets dorpshuis De budgetprognose zou het CDA uitgebreid willen zien met te ver wachten investeringen van bijvoor beeld de brandweer. Nieuwe commissie De fractie vraagt het college te waarborgen, dat inbreng en deskun digheid van vertegenwoordigers uit de recreatieve sector, middenstand en particulier initiatief niet verloren gaan bij de instelling van de Commis sie Algemeen Bestuurlijke Zaken. Blijven hameren op uitbreiding van het politiekorps bij de verant woordelijke bewindslieden, vindt de CDA-fractie een plicht, terwijl zij be nieuwd is naar de lokatie voor de bureau-unit in containeruitvoering voor de politiepost Scharendijke. Brandweer Na complimenten aan de brand weer, meldde het CDA achter een vol ledige integratie van beide korpsen te staan, in de overtuiging dat dit tot vermindering van de uitgaven leidt. Voorts denkt het aan regionale de- pötvorming van het kostbare mate rieel voor brandweer- en hulpverle ningstaken. Mevrouw Berrevoets gaf de sug gestie de inventarisatie van bestra tingen als project in te dienen bij de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen- Duiveland, omdat de Technische Dienst het zo druk heeft dat dit werk jaren kan duren. Met bezorgheid vroeg mevrouw Berrevoets naar de financiële conce- quenties (rioleringen) voor Midden schouwen van het provinciaal Water- kwaliteitsplan. Recreatie Bij de invoering van de nieuwe kampeerwet zal een nieuwe verorde ning op de kampeermiddelen- en plaatsen vastgesteld moeten worden. Een zaak voor overleg met de regio gemeenten, vindt het CDA. In de nieuwe wet wordt over het kamperen bij de boer gesproken over de voor waarden voor vijf kampeermiddelen meer inplaats van de huidige betite ling stacaravans. Mevrouw Berre voets vond dat dit zo moet blijven met het oog op de gepleegde investe ringen. Zij vroeg het college alles in het werk te stellen om het toegestane aantal van vijf stacaravans van kracht te laten blijven. Vragen: Heeft het overloopterrein op Scharendijke een agrarische be stemming; hoe wordt het aanbod in de piekperiode aangepakt en welk beleid wordt gevoerd ten aanzien van het nieuwe fenomeen „caravanstal lingsparken". Het CDA meldde niet tegen dergelijke aangelegenheden te zijn, maar de fractie wil dergelijke zaken graag goed geregeld zien. Naar aanleiding van het streven van de Reinigingsdienst (met het oog op het milieu) gescheiden aanbieden van afval, wil het CDA weten of in el ke kern oud papier wordt opgehaald. En zijn er subsidiemogelijkheden voor „bebossing", hetgeen een bijdra ge tot een beter milieu levert? Grondoverschot Om het grondoverschot wegens het achterblijven van de vraag paar koopwoningen aan te pakken, advi seert de CDA-fractie mogelijke aan passing van de prijzen, snel in te spe len op de huidige lage rentestand, met de gronden „de boer op te gaan" en aannemers, c.q. makelaars te hier voor te interesseren. Heeft dV '8000,- ten behoeve van kapitaalsinvesteringen op de: begro ting te maken met het verbeteren van de Haven Flaauwers, vroeg me vrouw Berrevoets. En is er ^1 enige duidelijkheid te verwachten over de zorgen barende recreatieve ontwik kelingen rond de haven? De Peuterspeelzaal Scharendijke vormt het laatste punt van de algeme ne beschouwing van het CDA. Hoever zijn de besprekingen over de oplos sing van dit huisvestingsprobleem, wilde mevrouw Berrevoets weten, omdat het toezegde dit jaar nog met een oplossing te komen. MIDDENSCHOUWEN - De V.V.D. verzocht het college woensdagavond dringend om alle mogelijkheden aan te grijpen en aan te boren om molen De Lelie en het land- bouwhaventje Flaauwers de hoognodige opknapbeurt te laten geven. Al zijn beide projecten geen monumenten (Midden schouwen is daar niet rijk aan, maar er staat wel een der gelijke post op de budget-prognose), toch pleitte VVD- woordvoerder J. M. van Langeraad ervoor ze in dusdani ge staat terug te brengen dat ze voor nu en later bewaard blijven. Het was niet de eerste keer, maar hij hoopte wel voor het laatst dat hij deze zaken onder de aandacht moest brengen. Deze opmerking besloot woensdag avond de algemene beschouwing van de WD op de begroting 1986, die be gon met het uitspreken van de grote tevredenheid over het uitblijven van belastingverhogingen voor de inwo ners van Middenschouwen. Ten aanzien van dat (geprezen) fi nanciële beleid droeg de VVD twee vooretellen aan. Het lijkt de fractie zinvol om voor kapitaalsuitgaven (zo als tractor gemeentewerken, nieuwe brandweerwagen) te reserveren op vervangingswaarde. Tb ven s pleit zij vooropschonen vande kleine kapi taalsuitgaven en - indien mogelijk - vervroegd aflossen van leningen die tegen een hoog rentepercentage zijn afgesloten. De VVD staat achter de nieuw te vormen commissie Algemene Bestuurlijke Zaken, zodat de bevol king van Middenschouwen haar zegje kan doen over bepaalde zaken. De onderbezetting van de politie in de zomermaanden blijft de fractie met zorg vervullen. Door de door aie oorzaak sporadische bezetting van de politiepost Scharendijke, vindt zij deze aan zijn doel voorbijschieten. Met de reserveringen voor de brandweer wordt ingestemd, met de opmerking dat door de samenvoeging van beide korpsen contact en begrip tussen beide groepen aanzienlijk zijn verbeterd. De VVD sprak dank en waardering uit aan de brandweerlie den. Bij het onderhoud van wégen moet volgens de WD naar een structurele oplossing worden gezocht. De fractie vroeg naar de mogelijkheid om we gen, bijvoorbeeld de Heuvelsweg, over te hevelen naar de provincie. Recreatie Afronding van Plan de Bout wordt inderdaad tijd, schaart de WD zich achter de wethouder van recreatie. En J. M. van Langeraad: stabiliseren". Grondprijzen mocht dit plan niet doorgaan, dan pleit de fractie ervoor om de eigen on dernemers (mits zii voldoen aan de gestelde eisen) een kans te geven tot uitbreiding van hun terrein. Het lijkt de WD-fractie raadzaam om dc investeringen voor het machi nepark gemeentewerken regelmati ger te laten verlopen. Zij vindt het geen goede zaak om jaren lang prak tisch geen vervangingen te plegen en dat (in 1992) de kosten ineens boven de ton komen. Er moet voldoende woningbouw tot stand komen om de natuurlijke aanwas van de bevolking op te van gen, is de mening van de VVD, een eerste vereiste om een kern leefbaar te houden en vergrijzing tegen te gaan. Zij is er bevreesd voor dat Mid denschouwen zich uit de markt prijst door het steeds duurder worden van de bouwgronden, met name die voor particuliere bouw. Vandaar de vraag of er een mogelijkheid bestaat om die prijzen te stabiliseren. Sociaal noodfonds Een aantal vragen had Van Lange raad over het op te richten sociaal steunfonds: Wat verstaat het college onder echte minima, is het eenmalig of jaarlijks terugkerend gebeuren, waar denken B. en W. jaarlijks de middelen vandaan te halen, wie en onder welke voorwaarden komt in aanmerking, wie controleert het ge heel en moet die controle ook uit het steunfonds worden gefinancierd. Bouwactiviteiten Bij de bouw van het dorpshuis Kerkwerve (al of niet aan de gymzaal De Werve, schreef het college in de aanbiedingsbrief) gaf Van Langeraad het college het advies zich te concen treren op bouw aan De Werve vast. Wanneer zijn inschattingen bij besprekingen over dit onderwerp goed zijn, geeft de raad daaraan de voorkeur. „Is het de bedoeling van het college om nog in 1985 van start te gaan met de bouw", wilde hij wéten, „aange zien ik de post op de budgetprognose voor 1986 mis." Geen lapmiddelen gebruiken bij de verbouw van het gemeentehuis, gaf hij te verstaan. De VVD vindt dat de verbouwing op zodanige wijze moet gebeuren, dat de nieuw gecreëerde ruimte voor lange tijd voldoende is. Is toestemming tot uitbreiding van de openbare basisschool te Kerkwer ve al ontvangen, vroeg Van Lange raad zich af, omdat in de aanbie dingsbrief wordt gesproken over aanpassing van beide basisscholen in Middenschouwen. (Voor Ellemeet is de minister reeds akkoord gegaan, red.) De VVD is benieuwd of het college al inzicht heeft op de invloed van het nieuwe vergoedingsstclsel voor het onderwijs volgens de Rondo normen, dat nog niet in de begroting is verwerkt. ZIERIKZEE Muziek De Zeeuwse Muziekschool, regio Schouwen-Duiveland, houdt dinsdag 5 november haar jaarlijkse uitvoe ring in de Zierikzeese Concertzaal. Het Zeeuwse Jeugd Orkest opent om 19.30 uur de muzikale avond met wer ken van Gretry, Beethoven en Dvo rak. Het orkest dat bestaat uit jeug digen vanuit de hele provincie staat onder leiding van de nieuwe dirigent M. Meys. Na deze uitvoering brengt de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer drie nummers ten gehore onder leiding van Nico van Oudheusden. Na de pauze treden de tweede jaarsleerlingen algemene muzikale vorming voor het voetlicht en worden bijgestaan door blokfluitere, klari- netgroepen en koperensembles. Een gemengd ensemble met de kindere- symphonie van Leopold Mozart be sluit omstreeks 21.30 uur de muzikale bijeenkqmst. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij de Muziek school, maar zijn ook bij de kassa te verkrijgen. Schaatsen De Plattelands Jongeren Zuid, af deling Schouwen-Duiveland, hebben een schaatsuitstapje op het program ma staan voor zaterdag 7 december. Het gezelschap vertrekt om 13.30 uur met de bus vanaf Borrendamme naar een schaatshal in Rotterdam. Na het sportieve gedeelte staat de deelne mers een theateretuk met Kitty Jan sen en André van den Heuvel te wach ten. Belangstellenden melden zich vooraf aan via telefoonnummers 01114-1316 of 01113-1389. Informatie De dienst geslachtsziektenbestrij- ding van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis besteedt de ko mende maanden november en decem ber speciale aandacht aan Herpes Ge nitalis. Op een telefonische informatiebandje worden de belang rijkste verschijnselen van deze aan doening verteld. Het telefoonnum mer in Goes is 01100-31032. IN MEMORIAM Dirk Cornelis Abraham Lugt Volkomen onverwacht overleed op dinsdag 29 oktober jongstleden in Middelburg op 79-jarige leeftijd de heer Dirk Cornelis Abraham Lugt. De heer Lugt werd geboren in Haarlem; hij begon zijn werkzaam le ven op de Rotterdamse Bank in Uit hoorn. Op 15 augustus 1940 werd hij benoemd tot directeur van de toen malige Rotterdamse Bank in Zierik zee, de huidige Amro-bank. De band met Zeeland werd zo sterk dat hij er nooit meer is weggegaan. Wel verhuisde hij in het begin van de jaren zestig van Zierikzee naar Vlis- singen in verband met zijn benoe ming als directeur van de Amro-bank aldaar. De heer Lugt heeft zich tijdens zijn Zierikzeese periode bijzonder ingezet voor het maatschappelijk leven. Voortvloeiend uit zijn functie was hij ook betrokken bij de oprichting van de Nutsklcuterschool te Zierikzee. Ook in de Stichting Nutskleuter- school bekleedde hij dc functie van voorzitter. Hij was lange tijd bestuurslid en enige tijd voorzitter van de Maat schappij tot het Nut van het Alge meen en heeft zich zeer in het bijzon der ingezet voor het werk van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Verder was Lugt de grondlegger van de Rota- ryclub Zierikzee Tijdens zijn leven werd de heer Lugt onderscheiden tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau; ook ont ving hij de Deense onderscheiding „Ridder af Dannebrog Ordenen". De crematie zal plaatshebben op zaterdag 2 november om 12.00 uur in het crematorium aan de Nieuwland- seweg te Middelburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4