Oud-directeur Doeleman behoudt zijn voorsprong- Opnieuw strop bij aanleg pijlerdam Rijkspolitie doet goede vangst met arrestatie Zierikzeeënaars Unieke bijeenkomst 'bakkers' bij jubilerende Zeelandia bv streeknieuws ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kunstreisboek gepresenteerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 oktober 1985 Nr. 23821 BURGHS LUIS - Rijkswaterstaat heeft opnieuw te maken met een forse tegenvaller bij de aanleg van de Oosterschelde-pijlerdam. Tijdens inspectiewerken onder water is namelijk gebleken dat de bodembescherming aan de westkant van de dam ernstig is beschadigd. Een woordvoerder van Rijkswa- weerskanten van de dam 500 meter terstaat maakte woensdag bekend breed en bestaat uit kunststofdoek dat het totale schadebedrag nog niet gevuld met betonblokjes, is bei-ekend, maar wel dat het om be schadiging van de zogenaamde blok- De pijlerdam zelf loopt geen ge- kenmatten gaat die aan weerskanten vaar, zo meent de woordvoerder van van de dam gelegd zijn om ontgron- Rijkswaterstaat, maar de schade ding door hoge stroomsnelheden te moet wel zo snel mogelijk hersteld voorkomen. Vermoedelijk is de bo- worden. Er zullen grote ladingen dembescherming stukgetrokken stortsteen op de beschadigde bodem door een slepend anker van een van bescherming worden aangebracht, de werkvaartuigen of door een ander Daarmee zal vermoedelijk begin vol- schip. De bodembescherming is aan gende week al begonnen worden. Ook vuurwapens aangetroffen ZIERIKZEE - Met het arresteren van twee verdachten heeft de Schouwen-Duivelandse groep van de Rijkspoli tie een goede vangst gedaan. Het duo, F. v. P. en J. v. P., beiden uit Zierikzee, wordt verdacht van diefstal, inbra ken en verduistering, waarmee een bedrag van 80.000,is gemoeid. De 26-jarige F. v. P. is inmiddels voorgeleid aan de officier van Justitie en door de rechter commissaris in verzekerde bewaring gesteld. Zijn 19- jarige neef J. v. P. werd vier dagen na zijn arrestatie op vrije voeten gesteld, maar woensdagochtend opnieuw aangehouden, omdat er nieuwe feiten tegen hem verza meld werden. tie beschikt niet over aangiften. Eventuele benadeelden kunnen zich alsnog melden bij de politie in Zie rikzee. Het onderzoek wordt voortgezet, niet bekend is of er nog meer aanhou dingen zullen volgen: de verdachten zijn niet erg spraakzaam... Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen; Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. brengen van Carlo. Opvallend is dat niemand binnen het bedrijf - inclu sief de geestelijk vader van het pro- dukt, M. Doeleman, weet waar deze zuidelijk klinkende naam vandaan komt. En juist dit produkt heeft voor Zee landia de absolute doorbraak bete kend. Oprichter en 'uitvinder' M. Doeleman ontwikkelde in zijn eigen keuken een speciaal recept voor be schuitgelei. In 1934 kwam hij op het idee om een emulsie van water en olie te fabriceren, dat nu onder de naam Carlo naar 50 landen in de we reld wordt geëxporteerd. „Deze ont wikkeling onderstreept voor mij het eminente belang van innovatie. Het is voor bedrijven van levensbelang om alle kansen, die de krappe afzet markt te bieden heeft te benutten", sprak Van Dinter zich lovend uit. Natuurlijk voldoet Zeelandia - ge let op de sterke groei van het bedrijf, aan de eisen van deze tijd. Maar in het geval van Carlo gaat dat niet op. Het smeermiddel is in haar hele be staan nog niet een keer van sa menstelling veranderd. Dat stilstand niet altijd achteruitgang hoeft te be tekenen moge hieruit blijken. De oproep van de secretaris-generaal, dat ieder bedrijf haar produktie moet afstemmen op de behoefte van de nationale en internationale consu ment, is bij de Zeelandia-directie niet aan dovemansoren gericht. Dagelijks onderzoekt het bedrijf de mogelijk heden en komt hierdoor ook regelma tig met weer nieuwe verwenbroodjes op de markt, zoals onlangs een piz zasnack, waar grote vraag naar is. Onthullen Met het onthullen van een jubi leumplaquette in het informatiecen trum beëindigde Van Dinter zijn toe spraak en rondde mede-directeur drs P. Schotte het eerste officiële gedeelte af met een dankwoord aan de spre kers. Ook de overige afgevaardigden namens het ministerie werden be dankt voor hun komst. Dat waren ir. W. L. A. G. Hacken, directeur-gene raal Landbouw en Voedselvoorzie ning Zeeland en ir. J. G. Deelen van de Directie Verwerking en Afzet van Agrarische Produkten. Burgemees ter Th. H. de Meester vertegenwoor digde de gemeente Zierikzee. Het bezoek van de buitenlandse gasten duurt tot en met vandaag, donderdag, maar bereikte woensdag een van haar hoogtepunten bij het vuurwerkspectakel bij de Oude Ha ven in Zierikzee. Voor de onderne mers in de (letterlijke) bakkers we reld is het tot op heden een unieke gelegenheid geweest. Niet vaak heb ben zij de gelegenheid, om elkaar on der het genot van een drankje eens nader te spreken in een informele en ongedwongen sfeer. „Dat was ook één van onze bedoelingen ep ik vind dat we daar aardig in geslaagd zijn", reageert directeur H. J. Doeleman desgevraagd. ZEIST - Prinses Margriet is op 11 november in Zeist aanwezig bij een symposium van de Stichting Vrien den van verstandelijk gehandicap ten. Het symposium wordt gehouden omdat deze stichting tien jaar be staat. Vervolg van pagina 1 de verwachting dat het mede zal bij dragen tot de instandhouding van het erfgoed, waarop u als Zeeuwen te recht zeer trots bent." Pleidooi Burgemeester Th, H. de Meester gaf in zijn toespraak een kort en boei end overzicht van de histerie van Zie rikzee. Tévens maakte hij van de gele genheid gebruik om een pleidooi te houden voor het beschikbaarstellen van subsidies door de rijksoverheid ten behoeve van de restauratie van het interieur van de Grote Kerk: „Het exterieur van de kerk is op schitte rende wijze gerestaureerd. Wij hopen nu op extra subsidie van het rijk om ook het interieur aan te pakken, maar daarover zullen we nog wel eens bij u aankloppen. Vanaf het eind van de jaren vijftig is de restauratie van de talrijke monumenten door ge meentebestuur en burgerij met veel energie ter hand genomen, daartoe in staat gesteld door subsidies van de rijksoverheid. Zierikzee is geen dode stad meer, maar een levende. Een stad waarin verleden en heden een com promis weten te vinden en waarin het historisch erfgoed ons ook nu nog tot bezinning en in bewondering brengt", zo eindigde de burgemeester zijn gloedvol betoog. Trots Directeur N. H. Witteman van uit geverij van Kampen te Weesp, die het Kunstreisboek uitgeeft, gaf in het kort een overzicht van de geschiede nis van het Kunstreisboek. Na het verschijnen van de eerste druk in 1941, in vier delen, is het boek zeven maal herdrukt. Hij stak niet onder stoelen of banken dat zijn uitgeverij er trots op is dat zij destijds de initia tor was en al sedert 45 jaar de uitge ver is van dit Kunstreisboek. Tbn aanzien van de auteur van het doek sprak de heer Witteman over een veelkoppig wezen, namelijk een redactiecommissie samengesteld door de Rijkscommissie voor de Mo numentenbeschrijving en de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, met op de achtergrond de minister van W. V. C. en op de voorgrond de kunst historicus die het boek schrijft. „Het is hier dan ook zeker de plaats om naast de redactiecommis sie de kunsthistoricus Peter Don (een zoon van de Zeeuwse gedeputeerde mr. W. Don - red.) te prijzen voor zijn voortreffelijk werk, dat met de hete adem van de uitgever in de nek moest worden verricht. Temeer daar over twee weken in Den Haag het Kunstreisboek Zuid-Holand, ook van de hand van Peter Don. zullen ten doop houden", aldus Witteman. Een luchtig gesprek. V.l.n.r.: burgemeester Th. H. de Meester, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Visserij mr. G. J. van Dinter en Zeelandia mede-directeur drs P. Schotte. ZIERIKZEE - In de departementale begroting van het ministerie van Landbouw en Visserij wordt de bakkerij branche, waarin de Koninklijke Zeelandia in Zierikzeee zo'n prominente plaats inneemt, apart vermeld. Te lezen staat, dat de tweede herstructurering in de broodbakke- rijsector een succes is; 70 procent van de overcapaciteit is uit de markt genomen en de broodconsumptie neemt weer toe. Het is verheugend dat de Nederlander voor brood weer een - nog grotere - plaats in zijn voedselpak ket heeft ingeruimd. Optimistische taal van de secretaris-generaal van het voornoemd ministerie, mr. G. van Dinter, tijdens de feestelijke bijeenkomst bij Zeelan dia. Feest, omdat precies 50 jaar gele den het inmiddels wereldwijd ver maarde smeermiddel Carlo door Zee landia werd geïntroduceerd en feest omdat hetzelfde bedrijf woensdag haar uitgebreide research-, onder zoek en servicecentrum in gebruik heeft genomen. Een mijlpaal, die de directie niet onopgemerkt voorbij heeft laten gaan. Maar liefst 250 cliënten uit meer dan 26 verschillen de landen gaven gehoor aan de uitno diging, om twee dagen lang nader kennis te maken met personeel en be drijf. Vanzelfsprekend werd het zake lijk gedeelte ruimschoots afgewis seld met wat lichtere zaken, als een diner en een borrel. Sprekers Maar woensdagmorgen niets van dit alles. Alvorens mr. Van Dinter het woord kreeg, voerde een drietal spre kers het woord over het jubilerende smeermiddel. Ir. P. Sluimer van het Instituut voor Graan, Meel en Brood, drs A. Dijkstra van Zeelandia zelf en A. C. M. Vigelius van Zela-techniek: het bedrijf, dat de nodige spuittech- nieken vervaardigd voor het aan- Maar een klein deel van de buit.... De zaak kwam aan het rollen door een inbraak in de nacht van 22 op 23 oktober in een kledingzaak aan de Mol te Zierikzee. De twee daders kon den ontkomen in een personenauto, die op de Touwbaan werd achtergela ten, vol met kleding. De auto bleek in gebruik te zijn bij F. v. P. die een dag later werd aangehouden, samen met zijn neef. Vuurwapens Onderzoek op het bedrijfsterrein en caravans van de verdachten, lever de een groot aantal goederen op die van diefstal en verduistering afkom stig waren. De politie haalde maar liefst één vrachtwagen en drie poli- tiebusjes afgeladen met goederen weg. Er werd onder meer aangetrof fen: kleding, bouwmaterialen, koffie, compressors, schuurmachines, auto banden, kisten vol diepvriesproduc ten en accu's. Ook trof de politie twee pistolen en twee geweren aan, met enige honderden stuks munitie. Alle goederen werden in beslag genomen en het grootste deel is inmiddels door de rechtmatige eigenaars herkend. Het afgelopen jaar was het duo hoofdzakelijk op Schouwen-Duive- land „werkzaam". Een opsomming: kledingzaak Zierikzee 20.000,—; Bandenservicebedrijf Zierikzee 15.000,— banden en accu's; Bouw bedrijf Corneliastichting 20.000,— materiaal en apparatuur; PZEM ge reedschappen voor 15.000,—; uit een schuur in Kortgcnc 4000,— ge reedschap en paardetuig; Bouwbe drijf in Kapcllc 11.000,— compres sors en schuurmachines; aannemer in Zierikzee f 4000,—; Groothandel in diepvricsproductcn 6000,— en ver der nog verduistering bij twee be drijven in Goes totaal 4.600,—. Niet spraakzaam Een deel van de goederen heeft de politie echter nog niet kunnen achter halen. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat die inmiddels zijn doorver kocht. Ook werden balken aangetroffen die mogelijk van diefstal afkomstig zijn, maar de poli- Oud-Zeelandia-directeur en huidig adviseur M. Doeleman vult het eerste „gouden" jubileumblik met het smeermiddel Carlo. „Schou is altijd een persoonlijke vriend van mij geweest. Ik weet dat hij dit jubileum graag had mee wil len maken, maar hij is 14 dagen gele den overleden. Ik herdenk hem met grote dankbaarheid", memoreerde Doeleman zijn compagnon van het eerste uur. Een beginperiode, die niet altijd over rozen is gegaan. Tben Car lo vorm begon te krijgen, was de be langstelling snel groot en bleek het de moeite waard te proberen. Half jaar „In een half jaar tijd hadden wc 6000 van de 15000 Nederlandse bak kerijen voorzien van het middel. Maar het vertrouwen groeide maar langzaam en al snel haakten vele bakkers af", weet de ondernemer nog. Maar in Zierikzee bleef het ge loof in het produkt alsmaar groeien en nu Carlo geperfectioneerd is blijkt ook de buitenlandse markt niets dan lof te hebben voor het smeermiddel. Maar liefst 50 landen importeren het, waarvan er woensdag en vandaag 26 een afvaardiging hebben gestuurd naar Zierikzee. Deze 250 mensen waren woensdag getuige van de huldiging, die Doele man ten deel viel. Niet in de laatste plaats van zijn eigen zoon en huidig directeur H. J. Doeleman. „Ik ben erg blij, dat de jonge ondernemer van toen - mijn vader - bij deze feestelijke jubileumviering is. De vele proble men met Carlo heeft u overwonnen en u zult daarom net als wij trots zijn op deze feestelijke gebeurtenis", sprak hij zijn vader toe. Carlo vormt BROUWERSHAVEN Oud papier Zaterdag haalt de sportvereniging A.S.V. Brouwershaven weer oud pa pier op bij de inwoners van de smalstad. Men wordt verzocht de bundels vanaf 9.00 uur langs de stoeprand klaar te zetten. NIEUWERKERK Oud papier Tbn bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt in Nieuwerkerk zaterdag 2 november vanaf 9.30 uur oud papier opgehaald. Op genoemd tijdstip kunnen bewo ners buiten de kern het papier ook brengen bij gebouw Salem. ZIERIKZEE - Deel van de Zeelandia-jubileumactivi- teiten gisteren was de huldiging van oud-directeuf M. Doeleman in de Zuidhoek. Het bakplaatsmeermiddel Carlo bestaat 50 jaar en Doeleman is degene, die het pro dukt uitgevonden heeft. 'De geestelijk vader', zoals hij in de Zierikzeesche Nieuwsbode van vorige week werd om schreven. Maar de ondernemer schoof zijn bescheiden heid niet onder stoelen of banken en legde de nadruk op het team, dat een produkt maakt; de eigenlijke fabrikan ten, de controleurs en de verkopers. Een speciale plaats in deze rij gaf Doeleman aan zijn vriend, wijlen H. Schou uit Denemarken; een margarinefabrikant, die samen met de Zierikzeese directeur aan de wieg heeft gestaan van het bakkerijmiddel. niet alleen een aanzienlijk aandeel in de totale produktie, maar bete kent veelal ook een prima 'binnenko- mertje' bij de bakkerijen. Carlo ken nen de bakkers allemaal. Bij een huldiging horen cadeaus en die ontbraken dan ook niet. Namens het bedrijf kreeg de oud-directeur een symbolisch Carlo-embleem in goud uit handen van zijn zoon, ter wijl de Belgische Zeelandia-manager, H. Jorris, hem een Carlo-blik in goud aanreikte. Maar geen cadeaus, alvo rens Doeleman een jubileumblik vul de met Carlo; de handeling waarmee hij veel applaus van de omstanders oogstte. Draaiboek Volgens het draaiboek zou hij de of ficiële handeling na zijn toespraakje houden. Hij deed het echter anders om. Pas na zijn speech, bemerkte Doeleman, dat hij het draaiboek met het vullen van het blik enkele minu ten te vlug af was. Precies M. Doele man ten voeten uit: „Zorgen, dat je de ander altijd vijf minuten vlugger af bent. Blijkbaar presteer ik dit nu na 50 jaar nog", reageerde hij ad rem. Na een glas champagne toog het ge zelschap naar buiten, waar show band Rust Roest uit Zierikzee een staaltje van haar kunnen gaf. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3