Gemeenteboden namen afscheid weekend diensten Koninklijke onderscheiding eremedaille in zilver voor S. J. van der Heide DE CONCERTZAAL IN ZIERIKZEE Geen mens, geen wet, geen oorlog houdt hem tegen. .2 ZIERIKZEE - Gemeentebode de heer S. J. van der Hei de werd dinsdagmiddag tijdens de afscheidsbijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis koninklijk onderschei den met de eremedaille in zilver behorend hij de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem uitge reikt door burgemeester Th. H. de Meester en viel hem ten deel in ver band met het aantal jaren, dat Van der Heide in overheidsdienst werk zaam is geweest. Van groot belang daarin vormden de jaren, tijdens welke hij zich inzetten als militair. Na een moeilijke onderduikperio de, sloot een gemotiveerde Sytze van der Heide zich tegen de bevrijding reeds aan bij de Binnenlandse Strijd krachten. Vervolgens verbleef hij tot 194*8 in Nederlands Indië als oorlogs vrijwilliger. ,,Een zeer belangrijke periode, die echter ook zijn moeilijke en gevaarlijke kanten had", aldus de burgemeester. Gevangeniswezen Na zijn terugkeer werd Van der Heide aangesteld bij het ministerie van justitie afdeling gevangeniswe zen en psychopatenzorg. Hij was werkzaam als groepsleider in de Rek- kense inrichting en daarna als be waarder in de gevangenissen te 's Burgemeester De Meester heeft zojuist de eremedaille in zilver opgespeld bij de heer S. J. van der Heide. Hertogenbosch en Middelburg. Dit alles ging vooraf aan zijn aanstelling als gemeentebode te Zierikzee in 1964. De heer De Meester benadrukte, dat de heer Van der Heide ook in het maatschappelijk en kerkelijk leven zijn sporen heeft verdiend. Zo was hij van 1966 tot 1970 diaken van de Gereformeerde kerk en van 1974 tot 1978 was hij ook ouderling. Verder fungeerde Van der Heide enige tijd als algemeen bestuurslid van de Bodekring Zeeland en was daar ook vice-voorzitter van. Na deze indrukwekkende opsom ming ging de burgemeester over tot het opspelden van de versierselen be horend bij de eremedaille in zilver in de orde van Oranje Nassau. De draag- medaille werd hem namens het ge meentebestuur overhandigd. Kanttekeningen Zonder dat burgemeester De Mees ter ook maar iets aan de glans van een dergelijk onderscheiding wilde afdoen, had hij om begrijpelijke re denen behoefte aan het plaatsen van enkele kanttekeningen. Het ware hem als burgemeester van Zierikzee immers liever geweest zijn beide vertrekkende gemeenteboden deze middag te kunnen decoreren. Het veel bekritiseerde, maar nog steeds functionerend decoratie systeem stelde hem daartoe echter niet in staat. De heer De Meester had moeite met dit beleid, omdat het rangen en stan den kent en omdat het is gebaseerd op normen, die thans niet meer rele vant zijn. Bovendien verwees hij naar de zo verschillende voorwaar den per decoratie. Tijd speelt daarin, volgens hem ten onrechte, een doorslaggevende rol. Juist Van der Heide viel daardoor in de categorie van veertig jaar over heidsdienst, hetgeen bij zijn collega Jan de Masier niet het geval was. De burgemeester liet weten één en ander in een persoonlijk gesprek met De Masier duidelijk te hebben uit eengezet. De hartelijke collegiale reactie van De Masier had De Meester echter overtuigd, dat hij zonder schroom de koninklijke onderschei ding aan Van der Heide kon uitreiken tijdens deze gezamenlijke afscheids bijeenkomst. Advertentie Vervolg van pagine 1 Wat de verschillen betrof: Van der Heide, nog steeds als oud-militair, een militante verschijning, die graag sprak over die tijd in Nederlands In- dié met mensen, die gelijksoortige er varingen deelden. Daarna volgden ervaringen in het gevangeniswezen en later een functie, die een vriende lijk, doch evenzeer volhardend optre den véTeïste: deurwaarder van de ge- meefttèlïjkë'-belastingen. ,,Een goed vo^rbëeld van een echte koppige Drent", aldus De Meester. Daartegenover De Masier: qua postuur geen militante verschijning, hóewei dat volgens de burgemeester - verwijzend naar Napoléon - niet de |©nige voorwaarde is om gezag af te ^wingen:- Ook De Masier wist dat met zijn opberispelijk en altijd vrien delijk optreden te bereiken. Spreker prees in dezen de uitspraak van De Masier: „Een bode moet goed kijken, maar riiet te veel praten". Marktmeester Naast goed gastheerschap, De Ma sier ongetwijfeld eigen geworden in het horecabedrijf van zijn vader, ver eiste ook zijn nevenfunctie van marktmeester uiteraard veel tact. De heer De Meester memoreerde, dat sinds 1972, het jaar waarin ook De Masier officieel tot gemeentebode werd benoemd, vele ontvangsten van zowel binnen- als buitenlandse gas ten in het stadhuis hebben plaatsge vonden. In zijn dankwoord tot Van der Heide en het echtpaar De Masier betrok spreker ook alle medewerkers van de huishoudelijke dienst voor de in dezen betoonde inzet. Naast deze meer spectaculaire za ken, waren er uiteraard ook de dage lijkse werkzaamheden en de burge meester noemde in dit verband de ontelbare kopjes koffie en glaasjes fris, die door de gemeenteboden in de loop der jaren waren verstrekt. De burgemeester besloot met een persoonlijk dankwoord mede na mens zijn vrouw en kinderen voor de warmte en hartelijkheid, die zij steeds van Van der Heide en De Ma sier mochten ontvangen. Vervolgens bood hij namens het gemeente bestuur beiden een envelop met in houd aan. Verder mocht De Masier een fraaie tuinparasol in ontvangst nemen en voor Van der Heide was er een schaafmachine. Vereisten „Wie de bal weet te spelen en zinde lijk is, is geschikt voor het bode- schap", constateerde gemeentesecre taris A. G. Izeboud in een zeer 4 ludieke toespraak, namens voltallig personeel en personeelsvereniging. Hij kwam tot die conclusie door de sollicitatiebrief van Van der Heide, waarin onder meer melding werd ge- maakt van zijn voorliefde voor tafel tennis en volleybal. Bij De Masier waren volgens Izeboud ongetwijfeld de referenties van 'net mens' en 'kraakhelder' van doorslaggevende betekenis geweest voor zijn aanstel- ling. 1 Ten behoeve van ieder in de Vier- schaar, die nog niet wist wat het be- i grip bode nou precies inhield, gaf de gemeentesecretaris daar een toelich ting op en somde hij enkele voorbeel den van verschillende soorten boden op (lentebode, onheilsbode, ijlbode enzovoort) Volgens hem hehben gc- meenteboden van elk der soorten t iets in zich. schrijvingen als 'visitekaartje voor de gemeente'. Verder memoreerde hij de ontroerende zorg, die beide boden ten opzichte van hemzelf aan de dag hadden gelegd. Onlangs had dat zelfs geresulteerd in vijf kopjes koffie bin nen een half uur, zonder dat de één dat van de ander wist. Ook stelde de gemeentesecretaris vast, dat de heren Van der Heide en De Masier heel wat bestuurders had den zien komen en gaan. Derhalve ook op de hoogte waren van diens zwakke en - voor zover aanwezig - goede kanten. Projecten Tót vermaak der aanwezigen gaf Izeboud verder een opsomming van projecten, die 'onder het bewind' van deze beide boden tot stand waren ge komen of nog niet gerealiseerd wer den. Horen, zien en zwijgen vormt een devies, dat vooral de gemeentebode zichzelf dient voor te houden. Omdat ook deze mensen van tijd tot tijd ech ter weieens willen afreageren, werd, volgens de gemeentesecretaris de Bo dekring Zeeland opgericht, 'waar ho ren en zien je dan ook vergaat'. Spreker besloot met het aanbieden van geschenken. Voor Van der Heide een cadeau dat de luiheid zou bevor deren: twee tuinstoelen en een tuin tafel; voor De Masier een cadeau dat enige zelfwerkzaamheid vereiste: een namaak-maaimachine met daar aan een enveloppe met inhoud om zelf het gewenste, thans niet voorra dige, merk maaimachine aan te kun nen schaffen. „Hoe kun je over een feest spreken als twee actieve leden de dienst gaan verlaten?", vroeg ook de heer P. C. van Zweden, voorzitter van de Bo dekring Zeeland zich af. Hij prees zich echter gelukkig, dat thans ook 'VUTTERS' nog lid kunnen blijven van de Bodekring. Inhakend op de woorden van de gemeentesecretaris, stelde de spreker vast, dat het leggen van onderlinge contacten tussen de gemeenteboden inderdaad van be- vertoont op zaterdag 2 nov. 20.00 uur zondag 3 nov. 20.00 uur maandag 4 nov. 20.00 uur s-ïïiTWWT Tl FIRST BLOOD PART II Toegang 12 jaar Prijs: f 10,00 lang werd geacht. Men besloot tot oprichting van deze kring toen ten ge volge van de gemeentelijke herinde ling steeds meer bestuurders uit regi ogemeenten in verband met gemeenschappelijke regelingen bij elkaar op bezoek kwamen. Tben ont stond ook de wens elkaar als collega boden te leren kennen. De Bodekring bood daar een goede mogelijkheid toe. Het had Van Zweden deugd gedaan deze middag dié burgemeester voor de boden te zien uitgaan. „Meestal gaat de bode voor", stelde hij vast: „want reeds in de Bijbel wordt ge sproken over: en Hij zond een bode voor zich uit". De voorzitter dankte de heren Van der Heide en De Masier voor hun bij drage binnen de Bodekring. Over hun hoofden heen richtte hij de oproep tot hun opvolgers op korte ter mijn deze club ook te komen on dersteunen. Van Zweden besloot met het aanbieden van twee mooie plan tenbakken. 'Onze Jongen' Speciaal voor het toespreken van 'onze jongen' marktmeester De Ma sier was de heer C. van Krimpen, hoofdbestuurslid van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Han del naar Zierikzee gekomen. Hij wees erop, dat er een enorme organisatie schuil gaat achter die jongens op de markt. De Masier fungeerde immer als goede tussenpersoon tussen hen en de gemeente. Een marktmeester, die zeker ook een menselijk gevoel ten opzichte van de kooplieden had ten toon gespreid. Volgens Van Krim pen telt voor de koopman immers het feit, dat hij door orde en regel in staat wordt gesteld zijn brood te verdie nen. Waardering had de spreker ook voor het functioneren van de markt- commissie in Zierikzee en hij sprak derhalve de hoop uit, dat De Masiers opvolger het systeem - met eigen in terpretatie - zal vasthouden. DEN HAAG - Minister Van Aarden- ne (Economische Zaken) wil dat zijn departement een grotere rol gaat spe len in de Nederlandse ontwikkelings samenwerking. Hij zei dat donderdag in Den Haag op een bijeenkomst ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van het directoraat-generaal voor de buitenlands-economische be trekkingen van zijn ministerie. Zaterdag 2 november en zondag 3 november Zierikzee Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiv eland/Bruinis se Dokter M. M. van den Berg, Weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman. Tandarts A. Broere, Meekrapstraat 7, Brouwershaven, tel. (01119) 1588, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse, tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. Bolle. Beursstraat 2, Brui nisse, tel. (01113) 2927, neemt waar voor Bruinisse en Duive- land. Zuster T. van Duren, Schuttershof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327, neemt waar voor Schou- Bijzonder vermakelijk intermezzo vond vervolgens plaats met het op treden van een delegatie van het ambtelijk personeel. Tekstschrij ver/conferencier Gert Groenleer be lichtte op ludieke wijze het optreden van 'puntdichter of rammelende rij melaar' Van der Heide, zijn taalge voelige collega, die altijd doelbewust het cliché uit de weg zou zijn gegaan. Ook De Masier werd op de korrel genomen en tot slot volgde een ver rassende uitbeelding van de inmid dels veelbesproken samenwerking tussen de beide boden. De sketch <*erd ondersteund door een muzikaal trio en zang van 'The Town Hall Voices' Dankwoorden Bezoekers voor de navolgende re ceptie hadden zich reeds in de hal van het stadhuis verzameld en derhalve werd het tijd voor de afsluiting van het officiële gedeelte van deze af scheidsbijeenkomst. Het laatste woord was uiteraard aan de heren ge meenteboden zelf. Van der Heide haalde nog enkele herinneringen op aan gedenkwaardi ge gebeurtenissen tijdens zijn loop baan, zoals de uitzending van het te levisieprogramma 'Eén tegen allen', de mijnontploffing destijds op het terrein van Groenleer en de vele grote ontvangsten, waaronder enkele met koninklijke gasten Zich persoonlijk tot burgemeester De Meester wendend liet Van der Heide, na enkele weken ervaring, hem nu reeds weten, dat de VUT pri ma bevalt. Geheel passend in eigen stijl, besloot hij zijn dankwoord met een ode aan Zierikzee. De Masier liet weten onder de in druk te zijn van alle hartelijkheid, die op vele wijzen was betoond. In een uitgebreid dankwoord richtte hij zich persoonlijk tot vele medewer kers, bestuurders, zijn vrouw en tot zijn vriend Sytze van der Heide voor de vele jaren van goede samenwer king. Een hoopgevende visie voor de marktkooplieden had de markt meester tot slot in petto: „Het gaat goed met de markt en ik zie de toe komst zonnig in". Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Contacta dres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-contactgroep, contact-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdg en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dagvan 13.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Ook de heer Izeboud gebruikte om- 'The Town Hall Voices' in actie tijdens een ludieke afscheidsgroet van de vertrekkende gemeenteboden. Donderdag 31 oktober Zierikzee Gebouw Maatschappelijke Dienst verlening. Informatiestand pleegge zinnen. 14.00 tot 20.00 uur. Kegelhuis Geluk. Finalewedstrijd Z.K.B. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraad Duive- land. 20.00 uur. Goes Slotmanifestatie isolatie Tferminus. 14.00 uur. Vrijdag 1 november Zierikzee Hal Nutsspaarbank. Prijsuitreiking mooiste volkstuintjes. 19.00 uur. Christelijke scholengemeenschap. In formatie-avond Amnesty. 19.45 uur. Concertzaal. Uit op Schouwen-Dui veland: „Het beest uit de Jungle". 20.00 uur. Graanbeurs, Huis van Nassau. Dans avond met „Jumping Stars". 20.30 uur. Oosterland Gemeentelijk sportgebouw. Jubi leumuitvoering sportvereniging Dui- veland. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 2 november Zierikzee Speel-o-theek. Speelgoedbeurs. 10.00- 12.00 uur. Concertzaal. Optreden Seniorenor kest Zeeland. 16.00 uur. Lutherse kérk. Ars Musica-concert met het Brabants Saxofoonkwartet. 20.00 uur. UW-gebouw. Werkgroep Homofilie. 20.00 uur. Haamstede Verzamelen ingang Slotbos. Pad destoelenexcursie o.l.v. de heer W. Kuys. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Ruilbeurs Delta-West. 13.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. Oosterland Ophalen van oud papier en vodden, vanaf 9.30 uur. Bruinisse Clubgebouw Molenweg. Vogelruil beurs „De Nachtegaal" van 13.00- 15.00 uur. Goes Opening nieuw onderkomen Genea logisch Centrum Wijngaardenstraat 3 a bis. 14.00 uur. Zondag 3 november Renesse Bowling Renesse. Bowling-toernooi. 12.00 uur. Maandag 4 november Zierikzee Mondragon. Ledenvergadering VW Zierikzee. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Jaarvergadering ijsvereniging „Zuudaende". 19.30 uur. Peuterspeelzaal de „Schouwse Poe- letjes". Ouderavond. 19.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Boekbespreking door Kees Mercks. 19.30 uur. Dinsdag 5 november Zierikzee Concertzaal. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool Zierikzee. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 6 november Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 7 november Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. VW-vergadering. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Eerste herdenkingssteen 1953 van Stad en Lande voor gemeen te Duiveland. 16.00 uur. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Clubavond postzegelvereniging G. J. Peelen. 19.00 uur. Vrijdag 8 november Zierikzee Molen De Hoop. Aanbieding informa tiebord. 10.30 uur. Dinsdag 12 november Zierikzee Stadhuis. Kennismakingsbijeen komst nieuw ingezetenen Zierikzee. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Oosterland Dorpshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00 uur. Woensdag 13 november Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Oude Tonge MEAO Oude Tbnge. Opening door staatssecretaris Ginjaar. 15.15 uur. Donderdag 14 november Middelburg Schouwburg (Molenwater). Eerste Zeeuwse Informarkt voor Recreatie en Tberisme. 10.00-17.00 uur. Vrijdag 15 november Zierikzee De Graanbeurs. Vakbondsavond F.N.V. Schouwen- Duiveland. 19.45 uur. Maandag 18 november Nieuwerkerk Dorpshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00 Dinsdag 19 november Zierikzee Huis van Nassau. Knutselmiddag. 14.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Stadhuis. Overhandiging boek Cdk Boertien. 19.30 uur. Woensdag 20 november Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van zes tot en met twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 21 november Zierikzee Kerk St. Domusstraat. Bijeenkomst Industrie- en voedingsbond CNV. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2