fty, p 9t( J<tq A- e 4 I SS Unifiller Dixon van dei Sande weer in Zierikzee Beroep op Volkskredietbank vertoont nog stijgende lijn Geen tariefsverhoging water en electriciteit ISTA Thema-bijeenkomst over kinderen en een baan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toelichtingsnota gemeentebegroting AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer WA> U6> Autobedrijf Zwaar gewond bij aanrijding Infomarkt voor recreatie en toerisme Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woningzoekenden Gehandicaptensport Uit de toelichtingsnota gemeentebegroting Zie- De gehandicaptensport komt op Schouwen- rikzee blijkt, dat het aantal woningzoekenden Duiveland eindelijk van de grond. In Zierikzee, in deze gemeente enigszins is gedaald. Scharendijke en het Bruse zwembad worden (Pag. 3). activiteiten gestart. (Pag. 6). Agrarische vrouw in kaart brengen Ir Karin van Herwaarden is tweeëneenhalf jaar Delft Geophysical is actief op Schouwen-Dui- projektleidster bij het ZJAK. Zij vraagt zich af veland met het in kaart brengen van de onder waar de agrarische vrouw nu blijft. (Pag. 7). grond in opdracht van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. (Pag. 5). VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 142ste jaargang Nr. 23818 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er is slechts één heldendom in de wereld; dat is de wereld te zien zoals hij is - en haar lief te hebben. Romain Rolland ZIERIKZEE - Het aantal malen dat een beroep wordt gedaan op de Volkskredietbank voor het verstrekken van een geldlening voor de betaling van huurachterstan den, achterstanden in de betaling van PZEM-rekeningen enzovoort, neemt nog steeds toe, zo blijkt uit de medede ling in de toelichtingsnota bij de gemeentebegroting 1986. Gedurende de eerste acht maanden van dit jaar zijn door de gemeentelij ke Volkskredietbank 89 geldlenin gen verstrekt tot een totaalbedrag van 289.863,Het gemiddeld kre diet bedraagt 3.257,—. Het aantal malen, dat een verzoek om krediet werd afgewezen, is ten op zichte van 1984 enigszins gedaald, al dus de toelichtingsnota. Ondanks een opleving in de econo mische situatie, blijkt een groot aan tal mensen in de problemen te verke ren; met name het grote aantal mensen zonder werk vervult het col lege van b. en w. met grote zorg. Steunfonds In het begin van dit jaar werd on derzocht welke mogelijkheden er wa ren voor extra hulp aan deze groepen door gemeenten, maar, volgens de toelichtingsnota, waren die er nauwe lijks. Inmiddels zijn er nadere richt lijnen gekomen van het rijk, welke mogelijkheden van extra steun door gemeenten openen. Het college Iaat weten, dat op korte termijn overleg zal worden gepleegd met de commis sie sociale zaken om te herzien of Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 AMSTERDAM - De NCD-prijs 1985 is door het bestuur van het Neder lands centrum van directeuren en commissarissen toegekend aan Philips-topman dr. W. Dekker. De tweejaarlijkse prijs, een 45 cm hoge bronsplastiek. -in navolging van andere gemeenten - ook Zierikzee tot instelling van een steunfonds voor de 'echte minima' dient over te gaan. De kosten van sociale zorg worden door de gemeente Zierikzee geraamd op 10.836.272,Hiervan wordt aan inkomsten van het rijk terugontvan gen 10.391.011,—, zodat per saldo voor rekening van de gemeente blijft 445.261,-. Het aantal werklozen uit Zierikzee, dat ingeschreven staat bij het ge westelijk arbeidsbureau bedroeg eind augustus 351. In augustus 1984 bedroeg dit aantal 415. Er valt een lichte daling van het aantal werklo zen te bespeuren, doch dient er, vol gens b. en w., rekening mee gehouden te worden, dat het aantal werklozen niet snel zal verminderen in het nieu we begrotingsjaar. Het aantal uitkeringsgerechtigden in Zierikzee bedraagt 516; hierin zijn ook de bejaarden in bejaardenoorden opgenomen (146). Sociale werkvoorziening Tten aanzien van de sociale werk voorziening wordt ingegaan op de vo lumebeperkende maatregel. Deze be tekent voor het plaatsingsbeleid, dat voor een WSW-dienstverband in aan merking komende personen pas kun nen worden geplaatst na mutaties in het bestaande personeelsbestand, ui teraard na inlevering van het voorge schreven aantal arbeidsplaatsen. De wachtlijst is derhalve in oktober 1985 uitgegroeid tot vijftien personen. Volgens de toelichtingsnota kun nen zowel de volumebeheersende maatregel als de arbeidsduurverkor ting een negatieve invloed hebben op de orderpositie. Met name in de ob jecten waar een vast quantum hoog waardige, arbeid moet worden gele verd, kan met moeite aan de vraag van de opdrachtgevers worden vol daan. Bij de invoering van de 38-urige werkweek is wettelijk bepaald, dat de bedrijfstijd van veertig uren per week dient te worden gehandhaafd. De door arbeidsduurverkorting ver meerderde verlofdagen werken door op de produktiviteit. Een andere problematiek, volgens het college, is het feit, dat door ver doorgevoerde automatisering in het bedrijfsleven arbeid van eenvoudige aard voor bepaalde groepen van het WSW-personeel niet of nauwelijks wordt verkregen. Bestrijding werkloosheid Het college spreekt haar vreugde uit over het feit, dat inmiddels alle gemeenteraden in de regio besloten hebben hun deelneming aan het zoge naamde baanlozenproject in 1986 te handhaven. B. en w. zeggen te besef fen, dat dit project slechts een be perkte bijdrage kan leveren aan de bestrijding van de werkloosheid en de gevolgen daarvan; maar gezien hej aantal deelnemers uit Zierikzee, blij ven zij van oordeel, dat het in een dui delijke behoefte voorziet. Voorshands blijft onzeker welk be drag van het rijk in 1986 aan subsidie ontvangen zal worden voor dit pro ject; het ziet er, volgens het college, naar uit, dat zeker niet eerder dan december 1985 daarover meer duide lijkheid zal ontstaan. B. en w. willen het in 1984 gestarte werkervaringsproject in de admini stratieve sfeer op de gemeentesecre tarie ook in 1986 bij voldoende be langstelling voortzetten. Inmiddels werden, volgens de toelichtingsnota, ook stappen ondernomen om een der gelijk project (in technische sfeer) ook bij de dienst gemeentewerken te realiseren. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's P6 Bt bilt Weer herenigd met ouders.. ZIERIKZEE - Onder grote belangstelling is donder dagmiddag rond 17.30 uur Dixon van de Sande uit de Zie- rikzeese Cranestraat ingehaald, omdat hij na een perio de van zes maanden Libanon eindelijk weer thuis is. Hoewel hij gisteren niet als enige op Schiphol arriveerde blijft zijn thuiskomst toch wel bijzonder. Enige tijd gele den namelijk redde Dixon twee kinderen uit het water van de Nijl; een prestatie waarvoor hij een erekoord om gehangen heeft gekregen. Op de bewuste dag zat de Schou- wen-Duivelander met zijn collega Unifillers in de bus, toen hij een meisje in nood zag. Al snel bleek, dat naast haar een ander jongetje in moeilijkheden verkeerde. Dat bleek achteraf haar broertje te zijri, die zijn zusje wilde redden. Het zag zwart van de mensen, maar alleen Dixon sprong het water in. Niet zo vreemd dus, dat hij donderdag als held bin nen werd gehaald. ,,Ik ben erg blij dat hij weer thuis is natuurlijk en zo als elke moeder ben ik ook erg trots op hem. Er wordt immers niet iedere dag twee kinderen het leven gered ZIERIKZEE - De tarieven voor de groot- en kleinge- bruikers ten behoeve van de drinkwatervoorziening gaan in 1986 niet omhoog. De waterprijs in 1987 wordt mede bepaald door wijzigingen in afzet- rente- en prijs niveau, zodat over deze periode nog niet veel valt te zeg gen. Vast staat dat de gigantische investeringen van een grote zuiveringseenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen niet van invloed is op de tarieven, omdat het benodigde be drag kan worden opgevangen uit de financiële ruimte die de WMZ momenteel heeft. Dit blijkt uit de antwoorden die Gedeputeerde Staten hebben gegeven aan de verschillende commissies naar aanleiding van de begroting 1986. De commissie Economische Zaken heeft ook vragen gesteld over de energie prijs, die volgens de rijksoverheid in regio's met een kerncentrale naar be neden zouden kunnen. GS antwoor den hier positief op en wijzen naar de financiële impulsen, die de bdTTwers van kerncentrales in den lande krij gen. Goedkopere bouw Dat betekent simpelweg een goed kopere bouw en daardoor lagere pro- duktiekosten. ,,Deze en andere effi ciënte voordelen leiden er toe, dat het produktiebedrijf winst kan maken, welke bij voorkeur ware door te slui zen naar de in de betrokken regio werkzame distributiebedrijven. Dit laatste onder de voorwaarde dat die inkomsten worden aangewend voor verlaging van de tarieven", schrijven GS. Wanneer deze beleidslijn wordt gerealiseerd heeft deze uiteraard be trekking op alle in aanmerking ko mende kerncentrales, dus ook die in Borssele gevestigd zijn. Ook de gemeentelijke rampen plannen kwamen nog ter sprake, waaruit bleek dat naar verwachting de beoordeling van de plannen van de gemeenten op Schouwen- Duiveland en Walcheren (de nog resterende) medio februari 1986 zijn afgerond. Ook voor Schouwen- Duiveland van belang zijn de hulp- verlcningsovereenkomsten voor on der meer de vaart op de Oosterschel- de. Voor de hulpverlening op de Oos- terschelde is het ambtelijk concept voor de zogenaamde Oosterschelde- regeling inmiddels gereedgekomen. Voor de Schelde-Rijnverbinding be vindt zich een zogenaamde Uitvoe ringsregeling bij de Schelde- Rijnovereenkomst in een vergevor derd stadium. Advertentie Wie het verschil ziet verdient bij ons duizenden guldens St. Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48 4307 AR Oosterland Dealer van Subaru, Austin Rover, Land en Range Rover NOORDGOUWE - Op de Heercweg in de gemeente Brouwershaven, te Noordgouwe werd de 16-jarige wiel rijder D. P. L. bij een aanrijding ern stig gewond. Hij werd terstond met zwaar hoofdletsel naar het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis overge bracht. De aanrijding gebeurde donderdag 13.10 uur, toen L. op de Heereweg reed van Kerkwerve naar Noordgouwe. Op een gegeven moment wilde hij linksaf slaan, de Heereweg over en op dat tijdstip werd hij geschept door de auto van L. S. uit Kerkwerve Fiets en auto liepen uiteraard ook schade op. Door middel van informatiemate riaal, een rollenspel en discussie kwamen zowel gevoelsmatige als practische zaken op dit gebied aan de orde. Goede kinderopvang bleek één van de belangrijkste voorwaarden om het vrouwen mogelijk te niaken te kiezen voor behoud van hun baan. Het onderwerp kinderopvang kwam diverse malen tijdens de dis cussie naar voren en zo bleek deze thema-avond ook een aardige voorlo per op de bijeenkomst, die woensdag 30 oktober in de Beatrixschool te Zie rikzee, aanvang 19.30 uur, zal worden gehouden. Op die bijeenkomst zal een inventarisatie worden gemaakt naar de behoefte aan kinderopvang op Schouwen-Duiveland. Tbvens zal er die avond informatie worden ver strekt over de diverse vormen van kinderopvang, die men in den lande kent. Twijfel In het rollenspel werd eerst aan dacht besteed aan de twijfel, waar vrouwen, die voor de moeilijke keus komen te staan, mee geconfronteerd worden: „Zal ik m'n baan nou aan houden of niet; hoe regel ik het met de kinderopvang; hoe zal de omge- Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist; minimumtemperatuur onge veer 2 graden. Hier en daar vorst aan de grond. Overdag vrij zonnig maar vooral in het noordoosten wolkenvel den; middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind, kracht 3 of minder. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 29 okt.: Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: oost 2 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: oost 2 Dinsdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 okt. Zon op 7.24, onder 17.23 Maan op 16.54, onder 4.38 27 okt. Zon op 07.26, onder 17.21 Maan op 17.05 onder 5.48 28 okt. Zon op 07.28, onder 17.19 Maan op 17.16, onder 6.59 Volle Maan: 28 okt. (17.38) door je eigen kind", vertelt Dixon zijn moeder. Zoals in alle kranten heeft gestaan zijn de VN-soldaten speciaal terugge komen, omdat het uit veiligheids overwegingen niet langer verant woord was te blijven. Dixon was een van de militairen, die op de beruchte post 71 A was geplaatst. Een post, waarop nogaleens geschoten is door de plaatselijke bevolking. Het zal hem ongetwijfeld goed doen het drukke en spannende Libanon in te ruilen voor het zo rustige Zierikzee. Maar dan moet wel eerst de be langstelling van zijn familie, die met een blauw-groene boog voor het huis en een spandoek met daarop Welkom thuis, Rambo hem onthaalden iets ge zakt zijn. Tbt op heden geniet Dixon er ongetwijfeld van. HOOG- Zierikzee 26 okt. 27 okt. 28 okt. EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 2.00 13.53 2.37 14.23 3.07 14.52 7.28 19.52 8.01 20.23 8.32 20.52 Springtij: 31 oktober Vrouwenontmoetingscentrum ZIERIKZEE - Waar krijgen vrouwen mee te maken als ze naast de verzorging van hun kind(eren) hun baan wil len houden? Deze vraag stond woensdagavond centraal tijdens een goed bezochte thema-bespreking in het Vrou wenontmoetingscentrum in Zierikzee. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven Duitsland en Zuid-Scandinavië neemt geleidelijk in betekenis af maar bepaalt ook het komende et maal ons weer. De wind blijft ooste lijk maar neemt geleidelijk wat in kracht af. Vanuit Duitsland wordt lucht aan gevoerd waarin wolkenvelden voor komen. Ook vormt zich in deze lucht 's nachts hier en daar mist. Deze kon- dities worden de komende 24 uur ook in ons land verwacht: een droog weertype met vooral in het noordoos ten van het land wolkenvelden. In de nacht en ochtend komt hier en daar mist voor. De meeste zon wordt ten zuiden van de grote rivieren ver wacht. De minima liggen rond de 2 graden. Vooral daar waar het 's nachts onbewolkt is komt aan de grond wat lichte vorst voor. 's Mid dags loopt het kwik tot rond 11 gra den op. Ook op langere termijn blijft de wind oostelijk, weliswaar neemt het hogedrukgebied verder in betekenis af, maar een depressie, die via Frankrijk oostwaarts gaat trekken, houdt bij ons de aanvoer van lucht uit Duitsland in stand. ving reageren; zou ik het allemaal wel aankunnen; hoe zal het voor de baby zijn om door meerdere mensen verzorgd te worden?". Dit soort vra gen komt op als de vrouw de beslis sing kind en/of baan moet nemen. In de tweede sketch werd een solli citatiegesprek in scène gezet. Vrij impertinent daarin klonk de vraag of de sollicitante kinderen had, die van plan was te krijgen en hoe ze dat dan in de toekomst wilde regelen met de opvang. Toen de vrouw in kwestie te kennen gaf deze vragen nogal privé te vinden, daar het thans toch uitsluitend ging om haar sollici tatie naar de functie van becld- schermtypiste, was het gesprek snel afgelopen. De werknemer gaf haar te kennen, dat de sollicitante er nog wel nader van zou horen en dat ze moest beseffen, dat er natuurlijk nog meer dere kandidaten waren. Het derde stukje, dat gespeeld werd, betrof een gesprek tussen de zwangere vrouw en haar moeder of schoonmoeder. Enige twijfel bestond wel bij laatstgenoemde over de vraag of haar (schoon)dochter al dat werk wel aan zou kunnen, maar toch bleek bij de mama de bereidheid te bestaan twee dagen per weck voor de kinder opvang te zorgen. Vervolg pngi.... 4 MIDDELBURG - De eerste info markt voor Zeeuwse recreatie en toe risme wordt gehouden op 14 novem ber, in de schouwburg aan het Molenwater te Middelburg. Doel is volgens het organiserend bestuur van de Stichting Provinciale VVV Zeeland, dat toeristisch Zeeland zich moet (gaan) manifesteren als één be drijf. Nu is het nog zo, dat honderden kleine bedrijfjes en bedrijven samen de toeristenindustrie Zeeland vor men, met weinig samenwerking. Via de infomarkt wil de VVV daar veran dering in gaan brengen. Gedeputeerde J. B. Ventevogel zal de markt openen om 10.30 uur. Vanaf 14.00 uur is er een bijeenkomst rond om het thema Toeristische Perspec tieven in Zeeland 1985-1990, belicht door staatssecretaris P. H. van Zeil en gedeputeerde Ventevogel. Aanslui tend is er discussie over dit thema waaraan zullen deelnemen mr J. A T. Cornelissen en drs. P. C. Huilmand. Verder zal het marktgebeuren wor den opgeluisterd door zangeres Tfeske van Ossewaarde en een markt meester. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1