Kern wapen vraagstuk De laatste stand ...betrokkenheid is enorm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 oktober 1985 Nr. 23818 11 ZIERIKZEE - De betrok kenheid bij het kernwa pen vraagstuk in de Neder landse samenleving is enorm. Zowel voor- als te genstanders hebben er de afgelopen jaren vaak over gesproken. Ook in zoge naamde rustige regio's in de zin van gebieden waar weinig protestacties plaats hebben, heeft de raketten- kwestie toch haar eigen le ven geleid. Schouwen-Dui- veland bijvoorbeeld, door gaans geen voorloper bij politieke conflicten, heeft ook haar partij terdegen meegeblazen. Opvallend veel actievoer ders tegen de plaatsing hebben hun beste beentje voorgezet en struinden van huis tot huis, om de fel be geerde handtekeningen in de wacht te slepen. In to taal 4100 mensen hebben een handtekeningenkaart afgegeven en volgens schatting hebben nogeens 2000 mensen hun kaart rechtstreeks ingestuurd naar het Komité Kruisra ketten Nee (KKN). Geen meerderheid op Schouwen-Duiveland lijkt het dus, maar actievoerster Ruitenbeek uit Noordgou- we wil zover niet gaan. „We weten niet hoeveel mensen hun handtekening instuur den en daarom mogen we dus ook niet zomaar uit gaan van een meerder- of minderheid van de bevol king, die zich tegen plaat sing richt. Wij zijn in ieder geval erg tevreden met het resultaat". Volks petitionnement ZIERIKZEE - Het volkspetitionnement zit er haast op. Hoe wel het totaal aantal handtekeningen nog niet bekend is, wist de voorzitter van het KKN vorige week al te melden, dat mini maal 3 miljoen mensen hun krabbel op de wit-gele-kaart had den gezet. Voor de organisatie een overtuigend bewijs, dat de meerderheid van de bevolking tegen plaatsing is. Voor de voor standers van plaatsing het bewijs dat slechts drie miljoen men sen hun afkeuring kenbaar hebben gemaakt. Een opvallender resultaat laat een enquête van het bureau Inter/View zien. Hieruit blijkt dat 55 procent van de Nederlandse bevolking uit stel van plaatsing wil in verband met het komende topoverleg tussen Gorbatsjov en Reagan. Verdeeld over de drie grootste partijen in het land ziet de enquête-uitslag er als volgt uit: CDA- aanhang 48 procent, PvdA-aanhang 76 procent en van de VVD- ers ziet 25 procent heil in uitstel van plaatsing. Met deze cijfers in de hand lijkt er in Nederland een meerderheid voor uitstel te zijn, maar ook voor deze steekproef hebben inmiddels eerste te genstanders hun ongelovigheid ten aanzien ervan geuit. Mor gen, zaterdag, is de spanning voorbij, wanneer het KKN tijdens een slotmanifestatie in de Utrechtse Houtrusthallen het resul taat van zeven weken handtekeningen ophalen bekend maakt. Ook vanuit Schouwen- Duiveland gaan belangstellenden er naartoe. Voor de late beslissers wacht Petra Ruitenbeek (tele foon 01112-2113) op tegenstanders, die geen vervoer hebben. Mo gelijk is er voor enkelen nog een plaats in een auto te regelen. Hoewel het laatste woord nog niet gesproken is, lijkt de strijd gestre den. Al jaren hebben de voor- en te genstanders van de kruisvluchtwa- pens hun zegje kunnen doen en anderen hun standpunt duidelijk kunnen maken. In Nederland is waarschijnlijk geen ziel meer te vin den, die van de huidige regering nog anders verwacht, dan een positief en vooral definitief plaatsingsstand punt. En de tegenstanders hebben hun hoop nu voornamelijk gericht op een clausule in het kamerbesluit van in de eerste plaats voorstanders van plaatsing en voeren daarnaast (toe vallig) ook nog een liberaal beleid, om de grote werkloosheid tegen te gaan. De linkse partijen zijn voorna melijk tegenstanders en dat zij een socialistische wending voorstaan om zaken als het financieringstekort en de inflatiecorrectie aan te pakken lijkt bijzaak. Ongeacht de uitkomst van de discussie heeft het besluit dit voordeel, dat de rust wederkeert en politiek Nederland zich weer lang zaam splitst van twee partijen recht dige Ontwapening (ICTO) zijn ook zonder de uitslag van het petitionne ment verklaarbaar. De regering is altijd duidelijk ge weest in haar standpunt en dat gaf de voorstanders van de kruisvlucht- wapens weinig reden tot protest. Je gaat immers als voorstander van Greenpeace de straat niet op, wan neer de minister van Buitenlandse Zaken zich hetzelfde standpunt stelt als jezelf. Dat is ook het geval met Europese landen heeft Nederland erg lang gediscussieerd over het wel en wee van de nucleaire wapens. In West-Duitsland bijvoorbeeld zijn de raketten onder scherp toeziend oog van een legermacht neergezet en de Belgische regering ging pas met haar volksvertegenwoordigers praten toen de raketten al over de Atlantische Oceaan werden vervoerd. In Italië is weinig oppositie te bespeuren ge weest in tegenstelling tot Engeland, waar tegenstanders met grof geweld van de basis Greenham Common zijn volgende week vrijdag I november), dat de PvdA mogelijkheden geeft, om na de verkiezingen de kruisraket ten alsnog retour aan de Verenigde Staten de sturen. Deze strijd lijkt nu al het karakter van een onbegonnen zaak te dragen. Voor een ontwikke ling in de samenleving hebben beide groeperingen in ieder geval (onbe wust) gezorgd; een sterke polarisatie op alle terreinen tussen voor- en te genstanders. Heftige discussie Vrijwel alle politieke onderwerpen op rijksniveau hebben door de hefti ge discussie omtrent het raketten- besluit aan belangstelling ingeboet. De rechtse partijen in den lande zijn tegenover elkaar in tai van grotere en kleinere partijen met een eigen iden titeit. Het zijn voornamelijk de tegen standers geweest, die duidelijk van zich hebben laten horen. Niet alleen de twee grote manifestaties in Den Haag en Amsterdam waren het hoog tepunt in de strijd, maar zeker ook het volkspetitionnement gaat de ge schiedenisboekjes in met superlatie ven als groots van opzet en uniek. Dat de voorstanders eigenlijk in verhou ding weinig van zich hebben laten ho ren, grijpen de tegenstanders gretig aan. om hun meerderheid te staven. Dat laatste moet nog blijken, maar de slechts schaarse oproepen en pro testacties van organisaties als het Oud Strijders Legioen (OSL) en het Interkerkelijk Comité voor Tweezij- het kcrnwapenvraagstuk omtrent Woensdrecht. Pas na de introductie van de volks raadpleging door het Inter Kerkelijk Vredesberaad (IKV) ontstond bij de voorstanders de angst, dat de handte keningenactie van reuzeformaat de twijfelaars over de drempel zou ha len. Dat luidde meteen de bescheiden advertentiecampagne van het ICTO in. waarbij bekende Nederlanders als Max Tailleur en Joseph Luns (uiter aard) hun mening reflecteerden. Het IKV reageerde alert met televi siespotjes met onder ander Freek de Jonge, die tegenstander is, omdat hij weet wie voor zijn In vergelijking met andere West- afgestuurd. Met dit in ogenschouw genomen scoort de Nederlandse rege ring bij de volksraadpleging niet slecht. Op de vraag of de regering met alle geluiden uit de samenleving ook daadwerkelijk iets gedaan heeft - of nog gaat doen - levert verschillen de antwoorden op. Zeker is in ieder geval, dat de Nederlandse strijd nog steeds niet tot noemenswaardige ge- welduitspattingen is gekomen. Ieder een kan alleen maar hopen, dat dit ook bij de eventuele echte plaatsing niet gebeuren zal. Ook in de Zierikzeesche Nieuwsbo de heeft de rubriek Ingezonden brie ven enige tijd in het teken van de kruisraketten gestaan, al moet ge zegd dat de discussie zich voorname Verdeeldheid Uiteraard ziet de Sowjet-Unie lie ver geen kruisraketten in Nederland staan, want zo kan de verdeeldheid binnen de NAVO bespreekbaar blij ven. Het afkeuren van de tegenstand binnen de NAVO tegen de wapens is niet helemaal fair, wanneer oppositie vanuit het Oostblok tegen de Russen wel als positief ervaren wordt. En zij die terecht zeggen, dat Rusland in bij voorbeeld Afghanistan verschrikke lijke dingen doet krijgen steevast het antwoord, dat diezelfde Russen in de Tweede Wereldoorlog samen met Amerika Europa bevrijd hebben. Veel vragen zijn de laatste tijd met vragen beantwoord en hierdoor heeft de scheiding tussen de groepen voor- en tegenstanders alleen maar een grimmiger karakter gekregen. Iedereen heeft nu ruimschoots de kans gehad zijn of haar mening te ventileren en het laatste woord is nu aan de Tweede Kamer. Maar zoals al eerder gezegd is hiermee de kous naar het zich laat uitzien nog niet af. Kabinet Lubbers-Van Aardenne wil het boek Kernwapens nu voor goed en altijd sluiten, maar de PvdA en klein-links laten er liever nog even een bladwijzer tussen liggen, om in dien mogelijk het drukwerk nogeens op te slaan. De opiniepeilingen laten tot op heden nog steeds een grote overwinning van de socialisten zien en dat zou dan mogelijk als laatste strohalm kunnen dienen. Als zij de bladwijzer krijgen, dan is de kans zeer wel aanwezig, dat de gehele dis cussie over de kernwapens na de ver kiezingen weer losbarst. Het is echter de vraag of de Neder landse bevolking na én de Brede Maatschappelijke Discussie én de daaropvolgende stroom van kranten- en televisieberichten nog trek heeft in hervatting van aldatgene dat al zo vele malen is gezegd. Kopstukken onder voor- en tegenstanders betwij felen dit. Anderzijds wordt ook al verondersteld, dat een mogelijk ka binet Den Uil geen discussie meer op gang wil laten komen, omdat vol gens haar de verkiezingsuitslag het niet plaatsen al rechtvaardigt. En daarmee is meteen weer het raakpunt getroffen: de polarisatie tussen beide groeperingen. Het is on waarschijnlijk, dat de Nederlandse bevolking een partij alleen kiest van wege het rakettenstandpunt. De PvdA wordt niet in de regering gezet, alleen vanwege haar aversie tegen de raketten en het CDA en de VVD om dezelfde tegenovergestelde reden ook niet. Het is een totaal pakket aan po litieke visies over allerlei onderwer pen, zoals werkgelegenheid, inflatie, onderwijs en bewapening dat de kie zer van een bepaalde partij aan spreekt. Onjuist Juist daarom lijkt het niet juist, wanneer CDA en WD alleen door hun aantal zetels in de Tweede Kamer tot een positief plaatsingsbesluit ko men. Juist daarom lijkt het onjuist, wanneer de PvdA na een eventuele grote winst in mei alleen op grond daarvan de raketten weigert. Niets is zo goed dan het raadplegen van de be volking bij een zo gevoelig onder werp als de kruisraket. Dat doe je als politicus door het bezoeken van bij eenkomsten. manifestaties en con gressen. Of het volkspetitionnement ook een goede volksraadpleging is, daar lopen de meningen over uiteen. De tegenstanders hebben het grond wettelijke recht een petitionnement te houden en de tegenstanders heb ben het grondwettelijke recht zich hiertegen te verzetten. Het laatste woord is aan Den Haag. Tbkst: Aad van der Wouden Foto: Johan D. C. Berrevoets lijk tussen twee personen heeft af gespeeld; een voor- en tegenstander. Een conversatie, die model kan staan voor de vele redevoeringen, die hier en daar gevoerd zijn. Met het niet plaatsen van de kruisraketten geef je de Russen een vrijkaartje Nederland en het IKV zal financieel wel door het Warschau-pact bijgestaan worden. En: Wie voor de NAVO stemt - Nederland doet dit- moet ook de con sequenties aanvaarden. Voor alle op merkingen is iets te zeggen, maar de discussie wordt er niet mee opgelost. 4 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 11