Nog geen oplossing voor Europees suikerprobleem PZEM verwacht over 1985 een gunstig resultaat Geen stappen tegen verplaatsing van landb ou w-uitzending Strijdende mijnwerkers in spannende Pale Rider Winst f 21 miljoen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 oktober 1985 Nr. 23817 Wat daer om gaet, tussen jonger bloed... Enkele weken geleden werd er in Zierikzee een bijzonder huwelijk voltrokken. Het unieke van dit hu welijk is de manier waarop 'hij' aan 'haar' gekomen is. Je kunt verliefd worden op straat, op school of in de disco, maar in dit geval was het be gonnen... in de kerk. De vader is or ganist en de zoon ging vaak bij zijn vader, naast het orgel zitten. Meestal zit je als organist tegen de ruggen der gelovigen aan te kijken maar in deze kerk is dat anders. Je ziet ze of van opzij óf in het gezicht. Het u>as Pa niet opgevallen dat de jongen de laatste tijd met plezier meeging naar de kerk en dat hij zelden meer zat te draaien, want... ergens in een bank zat zij, een onbekend meisje. De jon gen was vanaf het orgel verliefd ge worden. Toen ik dit verhaal hoorde besefte ik dat liefde, orgelspel en kerkgebouwen geen vreemden van elkaar zijn. Toen Bach zijn eerste baantje kreeg als organist aan de kerk van Amstadt was hij een jaar of acht tien. De kerkeraad was niet zo te spreken over de nieuwe organist. Hij bracht de gemeente in verwarring door merkwaardige harmonieën en vreemde voor- en tussenspelen. Maar er was nog iets... hij was een keer met een 'vreemde joffer' in de kerk gesignaleerd, zomaar op een doorde weekse dag, toen er geen dienst was. Bach beweerde dat zij had gezongen en dat hij haar op het orgel had bege leid. De kerkeraad geloofde daar na tuurlijk niet veel van. Zij kenden zichzelf veel te goed. Zij had natuur lijk lekker dicht tegen hem aan op de orgelbank gezeten, zogenaamd om te registreren, de arm om hem heen geslagen en de rest laat zich wel ra den. Bovendien is dit meisje, Maria Barbara, inderdaad de vrouw van Bach geworden en dus ook moeder van enkele andere componisten, zo nen van Bach. Ook in ons land waren liefde en or gelspel geen vijanden van elkaar. Lange tijd waren er in kerken wel or gels aanwezig, maar ze mochten niet gebruikt worden als muziekinstru ment om de zingende gemeente te be geleiden. In de 17e eeuw hadden de orgels een geheel andere taak. Kerk gebouwen waren in die tijd gebou wen waar je in kon wandelen, waar je elkaar kon ontmoeten en waar ook wel eens diensten werden gehouden. Als eigenaar van de kerkgebouwen zorgde de stedelijke overheid dat er bij die promenades muziek was, or gelmuziek. Organisten moesten het werk doen wat nu een bespeler van een carillon doet: muziek maken om de sfeer te verhogen. Het repertoire van de organisten was dan ook niet beperkt tot geeste lijke muziek. Met veel plezier maak ten zij variaties en improvisaties over volksliedjes en ook liefdeslied jes. Zij speelden tot 'recreatie en ver- lusting e van de gemeente en om de zelve duer middel van orgelmusicke uyt herbergen en taveernen te hou den!' Spoedig ontbrandt dan de (na tionale) strijd om de orgels een func tie te geven als begeleidingsinstru ment van de erbarmelijk zingende gemeente. Voor- en tegenstanders slaan elkaar met argumenten om de oren. Eén van die voorstanders is niemand minder dan Constantijn Huygens. Hij pleit voor het orgel als kerkinstrument en wil af van het or gel als sfeermaker. Want stelt u zich eens voor: het re gent buiten. 'Zullen we maar naar de kerk gaan?' zegt hij. Zij knikt. In de kerk gekomen zoeken ze een donker hoekje op. Het orgel speelt zacht een liefelijke melodie... Huygens laat dan een plaatje zien van de jeugd an no 1644: ,,Wat daer wijders om gaet, tussen jonger bloed, onder de gunst van donckere hoeken ende een gesta- digh geluyd is naer te denken...' Het huwelijk van een paar weken gele den bewijst dat de jeugd sinds 1644 niet veranderd is. Gelukkig maar. LUXEMBURG - De Europese Landbouwraad heeft nog geen oplossing gevonden voor de dekking van het fi nanciële tekort dat de gemeenschap heeft bij de Europe se suikerproduktie. Dat tekort is in de afgelopen jaren opgelopen tot een miljard gulden. De EG-commissie heeft voorgesteld om dat tekort in te lopen via een aan zienlijke verhoging van de door de producenten te beta len heffingen op suiker. Maar volgens landbouwminister ir. G. Braks is op dat voorstel in de Europese Landbouw raad in Luxemburg zeer uiteenlopend gereageerd. Van oudsher is het Europese suiker beleid „budget-neutraal". Dat wil zeggen dat de suiker die er in de EG teveel geproduceerd wordt en die (met steun) afgezet moest worden op de wereldmarkt de gemeenschap geen geld kostte. Het geld dat men nodig had om de export naar de we reldmarkt te subsidiëren werd, via de heffingen, door de producenten in de eerste plaats (en eigenlijk later door de consument) zelf betaald. Maar al enige jaren lang is de sui kerprijs op de wereldmarkt 20 pro cent gedaald dat men uit de bestaan de heffingen op de Europese suiker deze exportsubsidies niet meer volle dig kan betalen. Die situatie heeft de Europese kas tot dusver een miljard gulden gekost. Op de wereldmarkt brengt de suiker nu slechts 10 procent op van de prijs van enkele jaren gele den. De voorraad op de wereldmarkt bedraagt bijna 41,5 miljoen ton en dat gigantische overschot heeft de prijs aanzienlijk gedrukt. Soorten De gemeenschap kent drie „soor ten" suiker. Voor de zogeheten A- suiker krijgen de boeren een gegaren- deerde prijs. Op de A-suiker ligt een geringe heffing van 2 procent van de interventieprijs. De EG-commissie heeft voorgesteld om die heffing op 2,5 procent te brengen. Nederland produceert een vaste hoeveelheid (qutom) van deze A-suiker van 690.000 ton per jaar. Op de zogeheten B-suiker ligt een veel hogere heffing, namelijk 37,5 procent van de interventieprijs. De EG-commissie wil daar 47,5 procent van maken en die extra hoge heffing gebruiken om bij export naar de we reldmarkt het grote verschil tussen de Europese prijs en die op de wereld markt te overbruggen. Nederland produceert jaarlijks 182.000 ton B- suiker. De zogeheten C-suiker wordt door de producent volledig voor eigen risi co verbouwd. Daar wordt geen gega randeerde prijs voor betaald en de producent moet zelf maar zien hoe hij die suiker op de wereldmarkt kwijt raakt, Nederland, Duitsland, Frankrijk, België en Denemarken hebben alle maal bezwaren tegen het voorstel van de EG-commissie. Deze landen menen dat dit voorstel vooral de meest efficiënt producerende landen treft. De raad komt in zijn volgende bijeenkomst op het suikerprobleem terug. DEN HAAG - De regeringscommissaris voor de om roep zal geen stappen ondernemen tegen de verplaatsing (met een half uur) van het tijdstip van uitzending van de radiorubriek „Mededelingen voor land- en tuinbouw". Met ingang van 1 december wordt deze rubriek uitgezon den om 12.56 uur in plaats van om 12.26 uur. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister Braks (Landbouw) op schrifte lijke vragen van het WD-kamerlid Blauw. Van het inschakelen van de re geringscommissaris is afgezien om dat verschillende belangenorganisa ties op het gebied van de land- en tuinbouw terzake rechtstreeks con tact met de NOS hebben opgenomen. Minister Braks noemt de uitzendin gen „van grote betekenis". De actuele berichtgeving via deze rubriek vormt een niet weg te denken bron van in formatie voor de boer en tuinder, zo merkt hij op. De verplaatsing van een half uur van de uitzending zal de be tekenis van deze berichtgeving voor de bedrijfsvoering niet aantasten, zo meent hij. Braks noemt het niet uit gesloten, dat het voor een (beperkte) categorie agrariërs zodanige proble men zal geven om de middagpauze aan het nieuwe uitzendtijdstip aan te passen, dat zij minder van deze be richtgeving gebruik kan maken. MIDDELBURG - De PZEM verwacht over 1985, op bi- sis van een omzet van 912 miljoen, een winst van ruim 21 miljoen te zullen behalen. In de begroting- (die reeds halverwege 1984 werd opgesteld), kwam men nog tot een verwacht verlies van 4,6 miljoen. Dat het resultaat over 1985 achteraf zoveel beter zal zijn, dankt men aan de toe neming van het prijsverschil tussen de centrale brandstoffen olie/aardgas en uranium, alsmede aan een groter aandeel opgewekte kernenergiestroom. De prij zen van olie en aardgas zijn in 1985 in verhouding tot hun warmte-ïnhoud, beduidend sterker gestegen dan de ura- niumprijzen. Een stabiele uraniumprijs in een tijd van oplopende conventionele brandstofprijzen betekent een aanmerkelijk voordeel. Een en ander is na de vergade ring van de raad van bestuur van de N.V. PZEM op 21 ok tober, bekendgemaakt. In het verwachte resultaat over 1985 is reeds een last opgenomen van 10 miljoen, welke samenhangt met de eventuele bouw van een tweede kernenergiecentrale te Borssele. Dit bedrag van 10 miljoen is door het bestuur - vooruitlopend op een be slissing over de vestigingsplaatsen van nieuwe kernenergiecentrales in Nederland - beschikbaar gesteld voor het doen van een aantal voorbe- ZIERIKZEE - Goudzoekers, een predikant en een ben de schurken vormen de hoofdingrediënten van de western Pale Rider. Deze spannende rolprent draait za terdag 26 en zondag 27 oktober in de Zierikzeese Con certzaal. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur en zijn te bezoeken door belangstellenden uit alle leeftijd categorieën. In Carbon Canyon worden de daar naar goud zoekende mijnwerkers overvallen door de mannen van Coy LaHood, een man die hen zodoende angst probeert aan te jagen in de hoop dat de mijnwerkers zullen ver trekken. Op die manier probeert La Hood de Canyon in bezit te krijgen, zodat hij met moderne middelen het daar aanwezige goud kan delven. Hull Barret gaat om nieuwe voorra den op te doen naar het stadje, waar hij door een aantal van LaHood's mannen aangevallen wordt. Hij wordt dan ontzet door een lange, schrale vreemdeling, die in zijn een tje vier mannen van LaHood in el kaar slaat. Barret nodigt de vreemdeling uit mee naar Carbon Canyon te gaan en daar ontpopt de vreemdeling zich tot een prediker. De prediker weet de angstige mijnwerkers nieuwe moed te geven en ze besluiten te blijven en zich tegen LaHood teweer te stellen. Sarah, de verloofde van Barret, ver denkt de predikant van niet geheel degene, waarvoor hij zich uitgeeft. En de dochter van Sarah. Megan, wordt verliefd op de predikant. La Hood heeft inmiddels hulp ingeroe pen van een zekere Stockburn, een marshal die met zes helpers zich ver huurt aan de meest biedende. Uiteraard komt het tot een treffen tussen de prediker en Stockburn. De eerstgenoemde weet hen te verslaan cn verdwijnt daarna uit het leven van de mijnwerkers van Carbon Ca nyon. En uit het leven van Sarah en Megan. reidende activiteiten. Zodra vast staat dat de bouw van een nieuwe kernenergiecentrale te Borssele wordt geëffectueerd, zullen de ge maakte uitgaven alsnog ten laste van die investering worden gebracht. De raad van bestuur heeft de begro ting voor 1986 goedgekeurd. In dit fi nanciële stuk houdt de PZEM reke ning met een verlies van 4,4 miljoen. Dit betekent een verslechte ring van bijna 26 miljoen ten op zichte van het verwachte resultaat over 1985. Belangrijkste oorzaken van deze daling zijn een lager ge raamd verschil tussen conventionele en nucleaire brandstofkosten, min der geraamde kemenergiestroom en hogere afschrijvingskosten. Economisch herstel Verwacht wordt dat de afzet van elektriciteit binnen Zeeland in 1986 een verdergaand herstel te zien zal geven als gevolg van de verbeterde economische situatie, ook in de regio Zeeland. De gasafzet zal in 1986 een daling te zien geven in vergelijking met 1985. Dit is toe te schrijven aan het uit gangspunt voor 1986 van een normaal klimatologisch jaar, terwijl in 1985 de koude winter de afzet sterk heeft doen toenemen. Overigens wordt voor 1986 opnieuw van een verder gaande energiebesparing bij de ver bruikers uitgegaan. PZEM bestudeert momenteel de mogelijkheid de brandstoffactor in de openbare tarieven voor elektrici teitsgrootverbruikers met een be drijfstijd van meer dan 1000 uur en een belasting van maximaal 3000 kW met ingang van 1986 te verlagen. Met deze verlaging zal een bedrag van cir ca f 2,5 miljoen gemoeid zijn. De verlaging van deze tarieven acht PZEM noodzakelijk, daar de tarieven voor deze categorie grootverbruikers landelijk gezien aan de hoge kant zijn. De tariefsverlaging betekent te vens een extra stimulans voor de sec tor van het midden- en kleinbedrijf- De overige basistarieven voor elek triciteit (waaronder de kleinverbrui kers) zullen in 1986 op het per 1 janua ri 1985 verlaagd niveau worden ge handhaafd. Overigens wordt ervan uitgegaan, dat de elektricitëitestarie- ven voor kleinverbruikers in 1986 cif- ca:-8% lager zullen zijn als gevolg van de doorwerking van lagere brand stofkosten m de elektriciteitstarie- veri. De verlaging van de gastarieven voor kleinverbruikers en blokverwa- ring per 1 januari 1985 zal ook in 1986 van toepassing zijn. Dit betekent dat ook in dat jaar 3,57 ct per m3 gas (in clusief BTW) minder in rekening zal worden gebracht dan de landelijke tarieven- De raad van bestuur van PZEM gaat ervan uit dat in 1986 de landelijk geldende gastarieven voor kleinver bruikers en voor blokverwarming hiet behoeven te worden verhoogd, gelet op de ontwikkeling van de olie prijzen. Indien de minister van Eco nomische Zaken onverhoopt toch een verhoging vaststelt, zal PZEM deze wel moeten volgen. Het PZEM- gastarief voor kleinverbruikers en blokverwarming zal evenwel 3,57 ct per m* beneden het op dat moment geldende, landelijke niveau blijven. Vrijdag 25 oktober Nederland 1 09.00 uur Kijk als je tekent zie je meer, afl. 1. 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.35 uur Nieuws uit de natuur, afl. 3 10.30 uur Sowjet-Unie 1917-1953, afl. 1 11.00 uur Schooltv weekjournaal, afl. 6. 11.30 uur Japan, afl. 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur AVRO's Service Salon, een televisietijdschrift gepresenteerd door Edwin Rutten. 15.45 uur AVRO's Tele-keuken, culi naire rubriek met Henk Molenberg. 16.00 uur Ik zag twee beren, kleuter programma 16.15 uur Ace Crawford, komische se rie. Privé detective Ace Crawford is weer op pad en niets en niemand is veilig. 16.40 uur Wordt vervolgd, wekelijks magazine over strips en tekenfilms. 17.10 uur Plekjepuzzel, serie filmpjes over de schoonheid van stad en land. Vandaag: Dalfsen. 17.30 uur Journaal 17.46 uur AVRO's Toppop, De Natio nale Hitparade, video primeurs AVRO's RTV-tip en de Tbppop Disco- lympics gepresenteerd door Kas van Iersel. 18.15 uur AVRO's Bridge cursus. Van daag les 2b: Snijden. 18.25 uur Engels voor gevorderden (Follow Through), les 3. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Minibios, Vanavond een avontuur met Krullebollebeer. 19.15 uur Ruud en Leonie, Ruud ter Weij den en Leonie Sazias ontvangen bekende en onbekende persoonlijk heden uit binnen- en buitenland. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Brekers, Nederlandse tv-serie. Afl. 4: Breken en bouwen. Harrie verbouwt zijn kamertje, Trees ontvlucht het huis en gaat in de stal ling wonen. 20.55 uur Robert Long solo. Robert Long in zijn meest recente theater programma. 22.10 uur AVRO's Televizier - In de wandelgangen, vierwekelijks poli tiek programma met als vast onder deel: Het gesprek met de Minister President Lubbers. 22.50 uur AVRO's Sportpanorama. 23.00 uur MASH, Amerikaanse serie. Afl.: Ze noemen de wind Korea. Een opkomende storm zorgt voor proble men. Radar moet zijn dieren verzor gen en de anderen moeten uitkijken dat er niets wegwaait. 23.25 uur Karei van de Graaf, praat programma. 23.55 uur Tine, gedichten en verha len, gezegd en verteld door Tine Ruysschaert. 00.02 uur Journaal Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Vloedlijn, gevarieerd pro gramma rond het thema gezondheid. Afl. 4: Kind in het ziekenhuis. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaarden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Bodylijn. Magazine rond al les wat met lichaamsverzorging te maken heeft. 19.45 uur Girls on top, Engelse comedy-serie. Afl. Foul-Play. Vier meisjes besluiten samen een etage te huren. Gezien hun zeer uiteenlopen de karakters zorgt deze situatie voor komische toestanden. 20.10 uur Nieuwslijn special. 20.50 uur Sail '85, filmimpressie. 21.20 uur Story of Normaal 22.30 uur Journaal 22.45 uur Sanne, tv-serie. Afl. 3. Chiel haalt Sanne toch over om hun actie door te zetten. 23.26 uur Bericht van de Wilde Gan zen. 23.28 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.33 uur The Choirboys, Amerikaan se speelfilm van Robert Aldrich. Een politiebrigade in een grote Ameri kaanse stad lapt het heersende gezag aan de laars en maakt er een puin hoop van. Wanneer een schandaal door hun toedoen dreigt moet er toch een eerlijke bekentenis afgelegd wor den. Met o.a. Charles Durning, Burt Young en Don Stroud. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 72. (herh.) 18.05 uur Plons, kleuterserie. Afl. 36: Het sneeuwklokje (herh). 18.10 uur Prikballon (6), magazine voor kleuters over het maken van al lerlei voorwerpen. Presentatie: Fran cis Verdoodt, (herh). 18.25 uur Bassie en Adriaan. Afl. 8 (herh). 18.30 uur Star Trek, Amerikaanse sciene-fictionserie over de belevenis sen van de USS Enterprise. Afl: Gla diators voor Triskelion. Met: William Shatner, Leonard Nimoy, DeForrest Kelley e.a. Kapitein Kirk en zijn met gezellen belanden deze keer op een planeet waar o.a. gladiatoren in een arena optreden. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio en TV-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur De Verdachten (2). Afl.: In vreemde handen. Dit programma be handelt twee aparte groepen van ver dachten: een groep die in Engeland door Franse soldaten werden ver moord. Onder hen de Verdinasoleider Joris van Severen. Presentatie: Mau rice de Wilde. (herh). 21.45 uur Pablo Picasso, de erfenis van een genie, documentaire van Mi chael Blackwood over Pablo Picasso, die precies 104 jaar geleden werd ge boren (herh). 23.10 uur Journaal en Coda: Drie co- plas, dichter onbekend. BRT 2 19.00 uur 1 Week sport 19.30 uur Juke Box 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Videomatch. Videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 De kampioen, Amerikaanse speelfilm uit 1979. Met Jon Voight, Faye Dunaway, Ricky Schroder, e.a. Regie: Franco Zeffirelli. Een jongetje is vol trots op zijn vader die bokser is. Als deze aan het einde van zijn car rière is maar voor zijn zoon wil door gaan loopt dit noodlottig voor hem af... 22.00 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. UTRECHT - Ambtenarenrechter mr. A. Blauerle heeft de Utrechtse onderwijswethouder C. Pot woens dag uitvoerig aan de tand gevoeld over de gang van zaken rond het ont slag van Centrum Partij-bestuurder H. de Wijer als leraar aan de openba re scholengemeenschap Hendrik van de Vlist in Utrecht. De Wijer was te gen zijn ontslag, vorig jaar november, in beroep gegaan en de rechter vroeg Pot woensdag bij de behandeling van die zaak herhaaldelijk naar slordig heden waaraan de gemeente zich te genover De Wijer schuldig zou heb ben gemaakt. DEN HAAG - Enkele PSP-leden hebben gesolliciteerd naar de burge meesterspost in het Noordhollandse Oostzaan. Zij hebben dat mede ge daan op aandrang van de PSP- afdeling „Twiske", een samenwer kingsverband van PSP-afdelingen in de regio, die in het oktobernummer van het partijmaandblad De Rode Draad een oproep plaatste aan „ge kwalificeerde, op samenwerking ge richte PSP'ers" om te solliciteren. Zo wel binnen de PSP-fractie als door een woordvoerder van de PSP-afde- ling Twiske wordt bevestigd dat de solicitaties inmiddels zijn ingediend. 49 „Verstoor ik de idylle?" Vroeg Pit. „Ja, eigenlijk wel," zei Reep. „Wat die jongen bezielt vanavond!" Dot keek vinnig naar Reep. Die strekte zijn armen. „Ik voel me her boren," zei hij. „Het is net of ik in een ander omhulsel gekropen ben." „Lastig," vond Dot. „Vooral als het geen verbetering blijkt." „Gezellig is het hier." Pit plofte neer op een kussen. Ze vouwde de handen om haar knieën. Ze keek eens rond. Mia en Paul praatten nog zacht, maar Paul leek afwezig. En Ella en Lenie O, die aanba den de lattige jonkheer. Natuurlijk! Pit gaapte. Ze klapte de hand voor haar mond. „Zeg Ella! Krijgen we nog mu ziek?" riep ze. EI la, die eigenlijk al verbeten ge wacht had, of Gerrit Jan nu niet naar de beloofde Mondscheinsonate zou vragen, vond deze invitatie nog zo kwaad niet. Ze keek eens liefjes vra gend naar hem. En Gerrit Jan. zijn te kort voelend, ijverde vurig: „Ik heb er aldoor naar verlangd om jou te ho ren spelen." Hij trok galant het kruk je onder de piano uit, duikelde er, in zijn ijver, bijna over heen. Reep gaf Dot een duwtje tegen haar elleboog. Dot trok haar wenkbrauwen op, tikte hem even op zijn vingers. „Wat is er?" vroeg Reep fluisterend. „Ik wou. dat je in je eigen omhulsel terugkroop," fluisterde Dot terug. „Nu komt er nog wat van?" drong Pit door CISSY VAN MARXVELDT Want Ella, pratend over haar schou der naar Gerrit Jan - ze meende, dat haar profiel zo heel goed uitkwam - bladerde achteloos in haar muziek. Lenie zat maar liefjes te kijken. Ella zond Pit een venijnige blik. Dan ging ze op het krukje zitten, plantte de Mondscheinsonate voor zich neer. Gerrit Jan leunde achterover, zette de toppen van zijn vingers tegen elkaar, sloot zijn ogen. En Pit, leunend tegen Dots knieën, droomde weg, terwijl de muziek haar omklaterde Ella speel de ontegenzeggelijk uitstekend. Maar Dot, die niet muzikaal was, let te er alleen op, hoe Ella heen en weer wiegelde als een wieg bij storm. Dot grijnsde. Reep vroeg: „Wat is er?" „Niets," siste Dot. „Lastige kwi bus." Pit droomde weg. Ze voelde zich wat down, maar ze wist niet waarom. De dagen vlogen. Dot en zij waren veel samen. Ze kibbelden genoeglijk en ze zwierven over de hei. Ze lazen en fietsten en tennisten. Er was geen enkele reden om down te zijn. Geen énkele reden. Pit streek over haar voorhoofd. Ze zou Lucas vragen of hij morgen al wilde beginnen om haar chaufferen te leren. Leuk idee. Nieu we emotie. Pit wreef haar rug tegen Dots knie. Wat speelde Ella schitte rend Gerrit Jan tuurde door zijn schaar se oogharen naar de meisjes. De mu ziek zei hem niets. En de huzaar vond hij, door haar wiegelen bepaald bela chelijk. Hij keek naar Pit. De stra lende krans van haar lichtblonde haar boven haar mooie, blanke voor hoofd. De zwarte wimpers die als een dichte franje lagen op de donzige wangen - Gerrit Jan voelde, dat hij zou kunnen dichten, als Heine - de fij ne neusvleugels en de zoete mond. Jammer, dat ze zo onverschillig was. Ze leek interessant om beter te leren kennen. Nee, dan was Lenie liever. Ze leken wel op elkaar, de beide nicht jes. Maar Lenie was minder pittig en een echo van Mia vaak. Dc negerin scheen het nog al goed met Reep te kunnen vinden. Gerrit Jan lichtte de lapel van zijn jas op, rook aan de roos, die mystiek was opgebloeid. Nog zeven weken voor de boeg. Het geluid van de Mondscheinsonate stierf weg. Gerrit Jan ging rechtop zitten. Hij klapte verrukt. „Ik heb genoten," zei hij. „Hou je van zingen?" vroeg Ella. „Ja, buitengewoon." „Zing je zelf ook?" „Zoals een raaf krast." betuigde Gerrit Jan naar waarheid. „Och. nu overdrijf je." vleide Ella. „Nee. hij overdrijft niet," riep Reep. „Misschien zou een raaf zich nog beledigd kunnen voelen." Ella keek misprijzend naar Reep. Hoe dat ordinaire jongetje een boe zemvriend kon zijn van Robbert was haar een raadsel. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9