Herinventarisatie monumenten zal weinig verandering geven Financiële positie noopt niet tot belastingverhoging Overdracht havendijken en keersluis Zierikzeese chirurg onderscheiden Brommer in brand Diefstal geld Restauratie historische charters Aanrijding Havenpark ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 oktober 1985 Nr. 23816' 3 ZIERIKZEE - Het college van b. en w. van Zierikzee hoopt de gemeente raad in de loop van 1986 afrondende voorstellen te doen met betrekking tot overdracht van de havendijken en de keersluis aan het Waterschap Schouwen-Duiveland. Dit staat ver meld in de toelichtingsnota bij de ge meentebegroting 1986. Reeds in november vorig jaar heb ben G.S. het dagelijks bestuur van het Waterschap laten weten in princi pe in te stemmen met de overdracht van het beheer en onderhoud van de havendijken en de keersluis. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de provincie Zee land heeft dienaangaande het college van G.S. medegedeeld, dat na de overdracht de havendijken en de keersluis onder de 60/40% regeling vallen Budgettair neutraal Het Waterschap wil aan de over dracht medewerking verlenen onder de voorwaarde dat een en ander voor het schap budgettair neutraal ver loopt. Inmiddels heeft een eerste on derhoud plaats gevonden en de raad heeft een krediet beschikbaar gesteld voor het opstellen van een rapport door derden over de keersluis en te treffen voorzieningen met betrek king tot het onderhoud en de eventue le automatisering. ZIERIKZEE - De Zierikzeese chi rurg J. W. F. Loubert heeft een dezer dagen de medaille van verdiensten in zilver opgespeld gekregen door de kringcommandant van het Rode Kruis, N. M. Bollen. De arts heeft zich in de periode van 1973 tot heden zeer verdienstelijk gemaakt als toe gevoegd arts bij het provinciaal com mando van het Rode Kruis. Tevens heet Loubert zich toegelegd op het verzorgen van kadercurssussen voor vrijwilligers voor wat betreft de trai ning voor rampenbestrijding. Op 13 juni 1980 werd de arts, die wegens gezondheidsredenen niet meer in het Zweeds Rode Kruis Zie kenhuis werkzaam is, benoemd tot plaatsvervangend provinciaal com mandant. Toen deze functie in april van het vorige jaar werd opgeheven kon Loubert alle aandacht richten op de cursussen. ZIERIKZEE - Nog onbekenden hebben maandagavond de brommer van A. M. v. d. B. uit Oosterland in brand gestoken. De brommer stond geparkeerd in de stalling van de RSG. Het gebeurde omstreeks 20.00 uur. De gehele voorzijde werd door de brand beschadigd, benevens alle ka bels. Een onderzoek wordt ingesteld. SCHARENDIJKE - De in Scharen- dijke wonende A. v. P. deed maandag bij de politie aangifte van een diefstal van een som geld. Uit zijn ca ravan aan de Weelweg werd tijdens een korte afwezigheid 1300,- uit een portefeuille gehaald. De caravan stond niet op slot. Het gebeurde maandagochtend tussen 09.00 en 09.30 uur. Vervolg van pagina 1 Verder wees de streekarchivaris op een zogenaamde transfix-charter, een akte waarop een tweede opzet was bevestigd. Dit systeem werd vroeger soms gebruikt als een woning of stuk grond meerdere malen werd doorver kocht. Elke nieuwe akte werd er dan bovenop bevestigd. Geen notariaat Een notariaat, zoals tegenwoordig kende men tot in de vorige eeuw niet. Bij verkoop van panden of gronden werd ten overstaan van één der sche penen de akte opgesteld en voorzien van het zegel der schepenen. Bij het opmaken van de akte voor verkoop in het openbaar kreeg men te maken met een stedelijk functionaris, aan geduid als 'overman'. In de tweede helft van de achttien de eeuw werd het gebruik van char ters minder, daar in vele gevallen kon worden volstaan met een uit treksel van het register voorzien van een handtekening van de secretaris en het zegel van de stad. In 1795 werd door invloed der Fransen, het ge bruik van charters geheel afgeschaft. Van zeer veel charters in bezit van de gemeente Zierikzee is de tekst in zogenaamde regestvorm beschik baar, dat wil zeggen een korte be schrijving van de hoofdzaak waar het charter over handelt. Dit is te danken aan de inspanningen van de vroegere stadsarchivaris P. D. de Vos en aan mr. J. P. N. Ermerins, achtereenvol gens secretaris en burgemeester van Zierikzee en daarna de eerste rijksar chivaris in Zeeland. Huidig streekarchivaris de heer Uil heeft die regestvorm echter niet no dig, zo bleek maandagavond in de burgemeesterskamer toen hij met het grootste gemak ter wille van de be langstellenden de tekst van één der charters voorlas. Restauratie Beurs Voor het begrotingsjaar staat in het bestedingsplan een bedrag van 55.000,— opgevoerd ten behoeve van de restauratie van de Beurs. Voor het restaureren en verbeteren van de mu ren rond de Varreput worden thans de plannen voorbereid. In het Meerja renperspectief wordt met uitvoering van die plannen rekening gehouden in 1987. Tevens staat voor 1987 opge voerd de restauratie van het hekwerk rond de Wilhelminaboom in de Post- straat. Verder zullen plannen worden ontwikkeld voor het herstel en ver nieuwen van de Vismarkt, waarvan uitvoering is voorzien in 1988. Ten aanzien van het verbeteren van de kademuren langs de noordzijde van de Nieuwe Haven, hetgeen in 1985 kon worden voltooid, wordt ge wezen op de aanzienlijke subsidies, die voor deze restauratiewerkzaam heden werden ontvangen van het mi nisterie van VROM, het ministerie van WVC en de provincie Zeeland. De resterende restauratiewerken van de kademuren zullen in beginsel uit het gemeentelijk stadsvernieu wingsfonds of uit de algemene mid delen gevoteerd moeten worden, al dus de toelichtingsnota. Voortgaand op de weg van een eerder uitgestip peld beleid ten aanzien van de haven accommodaties in Zierikzee, wordt opgemerkt, dat in de handelshaven nog twee gedeelten resteren, die nog moeten worden gerestaureerd, te we ten: langs de Engelse Kade en de Vis- sersdijk. Voor het voorbereidend on derzoek voor de te treffen voorzie ningen is in het bestedingsplan 1986 een bedrag van 47.000,— opgeno men. Ten slotte wordt benadrukt, dat in de toekomst de kademuren langs de Oude Haven tussen het Kraanplein en het poortencomplex aan een nader onderzoek onderworpen moeten worden voor eventueel te treffen voorzieningen. Decentralisatie Monumentenzorg ZIERIKZEE - Het ligt in de bedoeling in de toekomst, meer dan voorheen, de lagere overheden en particulieren te betrekken bij de inventarisatie van voor bescherming in aanmerking komende monumenten. Naar verwach ting zal een herinventarisatie van het monumentenre- gister voor Zierikzee weinig verandering teweeg bren gen. ,jf .S.i' i iir Dit staat vermeld in de toelich tingsnota bij de gemeentebegroting 1986. Daarin wordt ook de verwach ting uitgesproken, dat ook een aan vulling van de lijst met monumenten van na 1850, gezien de geringe aanwe zigheid van dergelijke objecten, geen grote gevolgen zal hebben. Het merendeel van de panden in Zierikzee, die hiervoor in aanmer king zouden komen betreffen, vol gens het college van b. en w., kleine woonhuizen, welke echter in de meeste gevallen reeds een zekere be scherming genieten doordat zij in de stedebouwkundige waardering als 'beeldbepalend' pand worden aange merkt. Nota Deze zaken worden in de toelich tingsnota aan de orde gesteld in ver band met de Nota Monumentenzorg en de daarmee in verband staande de centralisatie van monumentenzorg. Gememoreerd wordt, dat reeds in de tweede helft van de jaren zeventig werd onderkend, dat een herziening van het tot dan toe gevoerde monu mentenbeleid noodzakelijk was. In 1981 werd naar aanleiding van een r-.fl S^e^jol hiernaar ingesteld onderzoek' een. voorlopig standpunt ingenomen over het toekomstig te voeren monumen tenbeleid, waarin drie hoofdlijnen werden aangegeven, te weten: 1) Be perking van de rijksbeschermingsac- tiviteiten en bevordering en vergro ting van de taken, verantwoordelijk heden en bevoegdheden naar de lage re overheden op het gebied van be scherming en instandhouding van monumenten; 2) ondersteuning van het particulier initiatief op het ter rein van de monumentenzorg; 3) ge leidelijke decentralisatie van de mo numentenzorg al naar gelang de aanwezigheid van een eigen organisa tie van deskundigheid en instrumen tarium. Uit de reacties op deze voorstellen, bleek, volgens de toelichtingsnota, dat betrokken gemeenten en particu liere organisaties gereserveerd ston den tegenover de voorgestelde bestuurlijke structuur en een te ver doorgevoerde decentralisatie niet toejuichten. Wel toonden zich prak tisch alle betrokkenen voorstander van een vergroting van de gemeente lijke verantwoordelijkheid op dit terrein. Een algemeen uitgangspunt in de Nota Monumentenzorg is dat de rijksoverheid de eerste verantwoor delijke blijft als het gaat om het be schermen van cultuurgoederen, maar dat de zorg hiervoor een gezamenlij ke verantwoording is van overheid en particulieren. Bevoegdheid .Volgens genoemde nota blijft de be voegdheid tot het aanwijzen van mo numenten berusten bij de minister van WVC. Voorts zal een herinventa risatie van het rijksmonumentenre- gister plaatsvinden door middel van een toetsing van alle in de jaren '60 en '70 in hetjksmonumentenregister opgenomen monumenten aan de thans geldende criteria. Het gemeen tebestuur verwacht, zoals gezegd, dat dit weinig verandering in het gere gistreerde monumentenbezit van Zie rikzee teweeg zal brengen. Verwacht wordt, dat ook het in de Monumentenwet neergelegde ver gunningenstelsel voor Zierikzee voorlopig geen wijzigingen zal ople veren. De gemeenten, die over een eigen Monumentenverordening beschik ken, kunnen in de toekomst een ver gunning volgens artikel 14 van de Monumentenwet verlenen. Deze ge meenten moeten dan tevens beschik ken over een deskundige mónumen- tencommissie, die adviseert over het afgeven van de betreffende vergun ningen. In dergelijke gevallen moet de mi nister van WVC in de gelegenheid worden gesteld zijn oordeel hierover te geven. Voor de gemeenten die niet aan de hiervoor genoemde voorwaar den voldoen, blijft de minister van WVC de vergunningverlenende in stantie. Geen monumentenverordening Zierikzee beschikt niet over een ei gen monumentenverordening en b. en w. vinden dat de vraag moet worden gesteld of het zinvol is, dat een kleipe gemeente als Zierikzee een dergelijke verordening in het leven moet roe pen. „Bedacht moet namelijk worden dat de uitvoering van een monumen tenverordening toch de nodige conse quenties op financieel en personeel gebied met zich zal brengen", aldus "Tiet college van Zierikzee, een stad met een trots bezit van vijfhonderd eenenzestig monumenten. Betreffende de decentralisatie Mo numentenzorg wordt in het hoofd stuk verder nog ingegaan op het Na tionaal Restauratiefonds (NRF), dat op 1 januari gaat functioneren. Het NRF is een particuliere instelling die samenwerkt met beleggers en de rijksoverheid en daardoor een com binatie van financieringsfaciliteiten zal kunnen bieden. In de toelichtingsnota wordt erop gewezen, dat voor eigenaren van woonhuismonumenten dan een nieuw systeem voor de financiering van restauraties zal gaan gelden. Het NRF kan pas functioneren op basis van een nieuwe rijkssubsidierege ling. Deze nieuwe subsidieregeling is onlangs door de minister van WVC in ontwerp vastgesteld en voor advies toegezonden aan diverse instanties. De minister is van plan, na verwer king van de binnen gekomen advie zen, de nieuwe subsidieregeling nog voor het einde van het jaar vast te stellen. In november dit jaar zal op uitgebreide schaal voorlichting over het nieuwe subsidiesysteem worden gegeven. In de toelichtingsnota wordt benadrukt, dat in de toekomst de kademuren nader onderzoek onderworpen moeten worden voor eventueel te treffen langs de Oude Haven tussen het Kraanplein en het poortencomplex aan een voorzieningen. Gemeentebegroting Zierikzee ZIERIKZEE - Bij het samenstellen van de gemeentebe groting 1986, die maandagavond aan de gemeenteraad werd gepresenteerd, zijn geen tariefsverhogingen van belastingen en rechten opgenomen. Uit de beleidstoe- lichting blijkt, dat de financiële positie van de gemeente Zierikzee in 1986 het mogelijk maakt een verhoging ach terwege te laten. Anderzijds wordt het van belang geacht om als gemeente een bijdrage te leveren aan het niet zwaarder belasten van de nog steeds onder druk staande gezinsbudgetten. Wel zullen een aantal tarieven, ge noemd in de Legesverordening, de Scheepvaartrechtenverordening en mogelijk de Precario- en retributie- verordening en de verordening marktgclden, aan een nader onder zoek ten aanzien van de hanteerbaar heid in de dagelijkse praktijk wor den onderworpen. Indien dat onderzoek zal leiden tot hetzij stroomlijning van de genoem de heffingsverordeningen, hetzij tot geringe bijstellingen van sommige tarieven, zullen nadere voorstellen aan de raad worden gedaan. Saldo De begroting 1986 sluit met een ba tig saldo van 421.637,—, hetgeen wordt gesplitst in een post onvoor zien van 76.637,— en een reserve ring van 345.000,— voor rente en af schrijving met betrekking tot voorgenomen kapitaalinvesteringen, alsmede reservering voor lasten van overige voorgenomen beleidsbeslis singen. In de begroting wordt uitgegaan van een inwonertal van 9.800 per 1 ja nuari 1986. Het is echter thans nog zeer twijfelachtig of dit aantal inder daad wordt bereikt. Per 1 september 1985 bedroeg het werkelijke aantal inwoners namelijk 9.708. In de gemeentebegroting is de op brengst van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor 1986 ge raamd op 9.760.900,—. Bij de vast stelling van de budgettaire ruimte 1986 zijn b. en w. er van uitgegaan, dat de algemene uitkering uit het Ge meentefonds, gezien enkele onzekere factoren, met tenminste 75.000,— zal worden verhoogd. Deze onzekere factoren hebben be trekking op de bijstandsuitgaven, de prijscompensatie, de verfijning socia le structuur, de salariscompensatie, de verschuiving van het begrip wo ningen naar wooneènheden en de korting in verband met de profijtge dachte. Kortingen Ook in 1986 zullen de gemeenten worden geconfronteerd met een groot aantal kortingen op de algemene uit kering, zo blijkt uit de toelichtings nota. Een extra ombuiging voor 1986 wordt gerealiseerd door verminde ring van de algemene uitkering met 21 punten. Voor Zierikzee betekent dat ongeveer een bedrag van 340.000,—. Deze korting is in de ge meentebegroting 1986 verwerkt. Ten aanzien van de grondexploRa* tie wordt in de nota opgemerkt, dat de uitgifte van gronden voor woning bouw en industrievestiging niet ver loopt zoals aanvankelijk bij het sa menstellen van de diverse grondex ploitatieberekeningen werd ver wacht. Bij het opmaken van de ge meentebegroting 1986 is rekening gehouden met een investeringssaldo van in totaal 7.730.000,— en met een rentebijschrijving over het begro tingsjaar van 657.050,—. De stand vón de reserve 'Nadelige verschillen bij verkoop van gronden' is per 1 januari 1986 geraamd op 3.395,000,— exclusief reserve sane ringsplannen. Uitgaande van het voor 1986 geraamde rente- omslagpercentage van 9,448 is de ren tebijschrijving in het begrotingsjaar 320.760,—, waarna de reserve 3.715.760,— bedraagt. Hoewel dit een niet onaanzienlijk bedrag is, dient er volgens de opstellers van de begroting rekening mee te worden ge houden, dat de voor 1986 geraamde rentebijschrijving niet minder dan 657.050,— bedraagt. Het streven blijft er derhalve op gericht deze re serve in de naaste toekomst zo hoog mogelijk op te voeren. In het beste dingsplan 1986 is derhalve een be drag van 100.000,— opgenomen ter toevoeging aan deze reserve. Bedrijfsvestiging In de toelichtingsnota wordt nog- eens gememoreerd aan de verlaging der grondprijzen, zowel in plan Zuid hoek als in plan Haringvlietplein, ter stimulering van bedrijfsvestigingen. Het college hoopt, dat deze gond- prijsreductie er mede toe zal bijdra gen, dat de belangstelling voor nieu we bedrijfsvestigingen toeneemt. „Momenteel zijn met enige bedrijven besprekingen /onderhandelingen gaande over aankoop van bedrijfster rein", laten b. en w. weten. Ter stimulering van de werkgele genheid is het gemeentebestuur voornemens het initiatief te nemen tot het instellen van een onderzoek naar eventuele belangstelling op lo kale en regionale vlak voor vestiging van bedrijven in een bedrijfsverza melgebouw. Een dergelijk gebouw dient overigens wel, vinden b. en w., particulier gesticht en geëxploiteerd te worden. Het bedrijfsverzamelgebouw, dat het college voor ogen staat, wordt ge kenmerkt door het bieden van ruimte aan kleinschalige bedrijvigheid in een bedrijfscomplex, waarbij ge bruik kan worden gemaakt van ge meenschappelijke voorzieningen om de kosten te drukken. Vestiging daar in wordt vooral geschikt geacht voor ondernemingen, die nog een zeker groeiproces moeten doormaken en na een startperiode in het bedrijfsverza melgebouw in staat zullen zijn om als zelfstandige bedrijfsvestiging elders verder te gaan. ZIERIKZEE - Op het Havenpark gebeurde maandagmiddag (15.45 uur) een aanrijding tussen twee personen auto's. A. M. v. O. uit Zierikzee reed over het Havenplein en wilde links gaan parkeren. Ze reeds daartoe langzaam, gaf richting aan, maar zag niet dat er naast haar auto de auto van F. V. ook uit Zierikzee reed. Bij de aanrijding die toen volgde viel lichte materiële schade te noteren. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar 1 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BT W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Ad ve rte n tie ta rleve n 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3