Raad Westerschouwen in opperste stemming bijeen Westerschouwse VVD reageert op deel van toeristische plannen Mogelijk voor de zomer nog waarschuwing bij Zeelandbrug Toekomst achter tralies thema bij Amnesty-avond Vergadering raad Bruinisse 2 üpclassif'ieatie, geld van staatssecretaris, herbenoeming burgemeester en nieuwe raadszaal BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes terschouwen heeft maandagavond in een opperbeste stemming kunnen vergaderen, want daartoe was vol doende aanleiding. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer maakte officieel de op-classificatie van Westerschouwen tot een gemeente met 14.000 inwoners bekend. Ook de geldelijke steun naar aanleiding van het kortgeleden bezoek van staatssecretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij kwam ter sprake. Alsof het niet op kon, werd ook het glas nog geheven, omdat de burge meester bij Koninklijk Besluit is herbenoemd voor zes jaar. Allemaal voor de gemeente vreugdevolle zaken, ge completeerd met de eerste raadsvergadering in de ver nieuwde raadszaal. Loco-burgemeester J. C. de Feiter voerde namens het college het woord naar aanleiding van de herbenoe ming en refereerde hierbij aan zijn eerste toespraak bij de installatie van mevrouw Niemantsverdriet in september 1979. ,,We dachten dat u toen nog niet erg op de hoogte zou zijn van het gebeuren binnen onze ge meente en ik wees u derhalve op za ken als onze recreatieve functie en de Oosterscheldewerken. We vroegen een flinke en doortastende burge meester", vertelde De Feiter. Terug kijkend op de afgelopen zes jaar kon de plaatsvervangend eerste burger niet anders dan constateren, dat de voorzitster haar werk meer dan vol doende had gedaan. Tekortkoming Hij wees echter wel op de tekortko ming van Niemantsverdriet, die nog- aleens op het nippertje komt aandra ven bij evenementen. Ze reageerde hier ad rem op, door te zeggen, dat De Feiter hierin wel gelijk had, maar dat zij nooit op haar horloge kijkt wan neer een bijeenkomst weieens uit loopt. Als nestor van de raad sprak WD- er dr. H. J. van Zuylen de burgemees ter toe. „Wij willen graag beklemto nen dat u in uw eerste bestuursperio de in onze gemeente tijd nog moeite heeft gespaard, om met grote energie die u eigen is, Westerschouwen voor uit te helpen en dat is u in veel meer opzichten gelukt, dan maar te bevroe den was", aldus Van Zuylen. De offi ciële kennisgeving van de opclassifi- catie illustreerde maandagavond op Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer had haar raad aardi ge nieuwtjes te melden naast het feit, dat ze zelf in de bloemetjes werd gezet. unieke wijze de toespraak. Het raadslid zei van harte te hopen, dat het de burgemeester gegeven zal zijn de in haar eerste ambtsperiode be reikte resultaten vast te houden. Hij vroeg aandacht voor toekomstige op gaven, die naar buiten toe misschien minder spectaculair zijn, maar in de ogen van haar gemeentenaren van ze ker evenveel belang zijn als het tot op heden bereikte. Politiek tintje De liberaal gaf aan zijn toespraak nog een politiek tintje, door een ap pél te doen op de eerste burger, er zorg voor te dragen dat Westerschou wen haar goede naam op het gebied van de recreatie niet alleen behoudt, maar ook verbetert. „Vergeet niet dat veel van uw inwoners zeer groot be lang hebben bij rust in de gemeente en in de haar omgevende natuur en een harmonieus dorpsleven; factoren die bijdragen tot een zo evenwichtig mogelijk bestaan gedurende het ge hele jaar". Van Zuylen:„IVIet aanzienlijk gro tere mogelijkheden voor verblijfsre- creatie in de zomermaanden is naar de mening van velen - ook in uw raad - Westerschouwen niet gebaat". Hij besloot met Niemantsverdriet veel wijsheid en geluk te wensen in de nu ingegane ambtsperiode. Zoals be kend geldt dit ambtstermijn al enige tijd, maar verschillende voorvallen, waaronder het overlijden van het raadslid S. Roos, maakten het feeste lijk tintje ongepast. LEEUWARDEN - Gedeputeerde Staten van de provincie Friesland hebben de staatssecretaris van Eco nomische Zaken een financiële bij drage gevraagd van ruim 10 miljoen gulden voor een vijftal toeris- tisch-recreatieve projecten. Het is een subsidie-aanvraag over 1986. Deze fi nanciële aanvraag wordt gedaan in het kader van de nota Tberistich be leid van het rijk. Voor de uitvoering daarvan is jaarlijks een bedrag van 23 miljoen gulden beschikbaar. De provincies kunnen voor 12 miljoen gulden van dit bedrag aan projecten indienen. ENSCHEDE - Als er een ernstig on geval gebeurt met een kerncentrale in Moerdijk zouden er 6.300 mensen om het leven kunnen komen. Dit heeft de TH Twente becijferd, mede aan de hand van recente studies in de V.S. over de gevolgen van rampen met nu cleaire centrales. Valt er niet direct na een ramp met een kerncentrale een groot aantal slachtoffers, dan moet voor lange tijd een gebied van honderden vierkante kilometers wor den geëvacueerd. Dit leidt tot sociale ontwrichting en tot ernstige schade voor volksgezondheid en economie, aldus de THT. Gezien de uitkomsten van hun studie stellen de onderzoe kers van de THT dat de commissie reactorveiligheid in haar laatste rap port aan de regering de gevolgen van een ernstig ongeluk met een kerncen trale te optimistisch heeft ingeschat. URK - De Algemene inspectie dienst van het ministerie van Land bouw en Visserij heeft het afgelopen weekeinde tegen 37 vissers uit Urk proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vangstbeperking voor schol. BRUINISSE - De Bruse raad verga dert op vrijdag 25 oktober in het ge meentehuis, aanvang 19.30 uur. Slechts een korte raadsagenda zal aan de orde worden gesteld, achter eenvolgens: Ingekomen stukken, ver slagen gemeenschappelijke regelin gen, beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van het par keerterrein Dreef-Nieuwstraat, vast stellen voorbereidingsbesluit, een principe-uitspraak tot opname van een te stichten school op Gerefor meerde grondslag op het scholen plan, voorziening vacature openbare basisschool, wijziging afvloeiingsre geling openbaar onderwijs, vaststel len nieuwe verordening onroerend goedbelasting, legesverordening, wijziging hondenbelasting, verkoop van grond ten behoeve van de ver plaatsing weegbrug, aankoop perce len grond Ambachtsheerlijkheid Bruinisse, wijziging APV, en tot slot de rondvraag. ZIERIKZEE - De Amnesty groep Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 1 november een informatie-avond in de Christelijke Scholengemeenschap, De Huybertstraat 35 in Zierikzee, aanvang 19.45 uur. Op die avond is er aan dacht voor de actie Toekomst achter tralies, die gehou den wordt van 21 oktober tot eind november. Verder treedt de Amnesty-theatergroep uit Woerden op en wordt het vernieuwde klankbeeld van de A.I.-groep Schou wen-Duiveland vertoond. BURGH-HAAMSTEDE - De VVD-fractie in de ge meente Westerschouwen kan instemmen met de uitbrei ding van bungalowpark Bohemen over de Daleboutsweg en de opname van sportcomplex Krayestein in dit park. De liberale partij plaatst hierbij wel twee kanttekenin gen, die inhouden, dat het logiesgebouw bij Krayestein qua vorm aan de omgeving wordt aangepast en bij voor keur geen plat dak krijgt. Verder dienen de activiteiten op de aan te leggen sportvelden geen overlast voor de plaatselijke bevolking op te leveren. De accommodatie mag niet worden gebruikt voor voetbalwedstrijden, maar er moet meer gedacht worden in de richting van de atletiek. Door de theatergroep wordt in het stuk Ta dea poef' onder meer uitge beeld hoe klein de stap is tussen kin derspel en ernst. In een voortdurende rolwisseling volgen spelletjes en wer kelijkheid elkaar op. De zakdoek van het 'zakdoekje leggen' is in een vol gende scène de hoofddoek van een dwaze moeder of de blinddoek van een gevangene, verstoppertje spelen gaat over in een reële verdwijning. Na het optreden is er gelegenheid om vragen te stellen en met de spelers (onder wie twee politieke vluchtelin gen uit Zuid-Amerika) te discussië ren. De actie Toekomst achter Tralies wordt gehouden in het kader van de internationale Week van de Gewe tensgevangenen (21-27 okt.). 1985 is uitgeroepen tot Internationaal Jon- gerenjaar. Een reden voor Amnesty Interna tional om in genoemde week aan dacht te vragen voor het onderwerp 'Jongeren en schendingen van men senrechten'. Bij Amnesty zijn vele ge vallen bekend waarbij jongeren, soms kinderen, het slachtoffer zijn geworden van mensenrechtenschen dingen. Voor deze actie is een achttal gevallen centraal gesteld van jonge ren die zijn gearresteerd, ontvoerd, verdwenen of gemarteld, vanwege hun politieke of godsdienstige over tuiging, of die van hun ouders. Voor deze gevallen zijn er voorbedrukte kaarten die naar de autoriteiten in de betreffende landen gestuurd kunnen worden. Om vooral ook jongeren bij de actie te betrekken geeft Amnesty een speciale jongerenkrant "Ibe- komst achter Tralies' uit. Naast in formatie over de actie en het werk van Amnesty staan in deze krant bij dragen van Ruud Gullit van P.S.V., Buuz'n Berend van de popgroep Nor maal („Je kunt hier nu juist je mond open doen.") en Birgit, presentatrice van jeugdprogramma's voor de AVRO-radio. De krant is op de avond verkrijgbaar. De drie Zierikzeese scholen voor voortgezet onderwijs hebben hun medewerking aan de actie toegezegd. VLISSINGEN - Op 26 en 27 oktober geven Barbershop-Koren uit Neder land en Engeland een unieke show in Vlissingen. Op zaterdagmiddag is er een competitie waaraan zes Neder landse dameskoren deelnemen. Ook aan groepen van catechisanten en C.J.V. wordt informatie gegeven. In de pauze van de informatie-avond is er gelegenheid een tentoonstelling te bekijken, waarbij ook affiches die vorig jaar door leerlingen van de RSG zijn gemaakt. In de stand met informatief en fondswervend mate riaal zal ook het deze maand versche nen A.I.-jaarboek 1984 te koop zijn. Ter bestrijding van de kosten zullen door leden van de Amnesty-groep ge bakken koekjes en cakes verkocht worden. Hiermee heeft de WD-fractie als eerste partij haar reactie gegeven op een deel van het plan Karolingische Burcht. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer heeft de par tijen hierom gevraagd, om zo een we loverwogen beslissing te kunnen nemen. De liberalen gaven tijdens de commissievergadering bij monde van raadslid dr. H. J. van Zuylen al te kennen, niet veel heil te zien in het te rugspelen van het agendapunt naar de afzonderlijke fracties ter beoorde ling ervan. „Daardoor worden vaak zeer belangrijke beleidsbeslissingen ter discussie aan de raad onttrokken en staat het resultaat reeds voor de raadsvergadering vast", schrijft de WD in haar reactie. Toejuichen De fractie juicht een zeer spoedige verbetering van het wegenstelsel in voornoemd gebied ten zeerste toe. Dit beargumenteert de politieke afdeling met de opmerking, dat de toestand van de wegen, zeker in de zomer maanden, absoluut onvoldoende is. „Wij kunnen hiermee akkoord gaan, ondanks het feit dat bij het knoop punt Kloosterweg-Maireweg een zeer moeilijke situatie zal ontstaan. Het gedeelte van de J.J. Boeijesweg, dat als voetpad zou blijven voortbestaan, verzoeken wij met het oog op de toe komst als weg te handhaven; zij het met een verbod voor auto's van beide zijden", aldus het liberaal standpunt. Verder wenst de fractie, dat in het totale beeld van de recreatieve ont wikkeling van de gemeente een eigen zienswijze voor te behouden of het gebied ten Noordwesten van de Westerenbanweg een deel natuurge bied dient te blijven, aangevuld met zomerhuizen, of dat daar een bunga lowpark moet worden gevestigd. ZIERIKZEE - Mogelijk komen er nog voor het komen de zomerseizoen veiligheidsmaatregelen bij de Zeeland- brug om problemen bij harde wind te voorkomen. Het onderzoek naar de mogelijkheden kreeg eerder dit jaar een nieuwe impuls, doordat een vakantieganger bij Ge deputeerde Staten van Zeeland zijn beklag deed over het achterwege blijven van waarschuwingen bij extreme windkracht. Zijn caravan kapseiste namelijk en de scha de aan de brug werd door de maatschappij op hem (zijn verzekering) verhaald. voorgevallen. „Twee te veel, maar ze ker geen reden om nu in paniek te ra ken", aldus Visser. Er komt voor Provinciale Water staat nog een probleem kijken bij de signalering. Geeft de instantie pas bij windkracht negen waarschuwin gen aan het wegverkeer en gebeurt er al iets bij windkracht acht, dan rijst de vraag wie verantwoordelijk kan worden gesteld. Tbt op heden is het zo. dat de automobilist bij schade aan de brug zelf moet opdraaien voor de kosten. Coördinator van de Zeelandbrug, ir. Visser van de Provinciale Water staat. draagt de mogelijkheid aan, om bijvoorbeeld door lichtsignale ring en een extra windzak meer dui delijkheid te scheppen. „Maar", zo stelt hij „een en ander moet wel ge bruikersvriendelijk zijn en betaal baar blijven". Wat het laatste betreft heeft de lichtsignalering nogalwat fi nanciële consequenties. Waarschuwing Een waarschuwing in welke vorm dan ook heeft enkele meters voor de brug geen zin. omdat de voertuigen dan geen kans meer hebben, om van de 'gevaarlijke' rit af te zien. Vandaar dat gedacht moet worden aan signale ring in Zierikzee zelf. Visser denkt hierbij aan het kruispunt bij het ben zinestation. waar de afslag naar de Zeelandbrug (Goes) wordt aangege ven. Een bord bij restaurant de Val zou al te veel problemen opleveren. Visser beklemtoont meerdere ma len, dat hij absoluut niet van een groot probleem wil spreken en dat de druk op de ketel van de Brugmaat- schappij niet ontzettend groot is. In het lange bestaan van dc verbinding met Noord-Beveland zijn slechts twee ongevallen door de harde wind Bezorgd De provinciale commissie Water staat en Verkeer heeft zich in meer derheid al bezorgd uitgesproken over de situatie rondom de Zeelandbrug. De PZBM zegde toen meteen toe het onderzoek naar mogelijke maatrege len te onderzoeken. Dat heeft gere sulteerd in een studie door het Ver keersbureau, maar de conclusie hiervan - flexibele rijbaansignalise- ring zoals bij Moerdijk - lijkt nu veel te duur. Of de maatschappij binnen afzienbare tijd tot een voor iedere partij bevredigend alternatief weet te komen moet blijken. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UW-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos om 14.30 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voor ou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tbnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Goes Cafér-restaurant Ruimzicht te 's-Heer Hendrikskinderen. Ruilbeurs voor verzamelaars. Vanaf 19.15 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere maandag en donderdag Zierikzee Seniorensoos voor heren in UW- gebouw van 13.30-16.30 uur. Zaterdag, elke veertien dagen Kerkwerve Pniëlkerk. Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september, 09.30-11.30 uur. Dinsdag 22 oktober Zierikzee Gereformeerde kerk. CFO-ledenver- gadering. 19.30 uur. Graanbeurs. Groente- en fruitshow van Plattelandsvrouwen. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Gour metavond. 19.30 uur. Kleuterschool 't Mierenest. Vergade ring Belangengroep Poortambacht. 20.00 uur. Scharendijke Consistorie Ger. kerk. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Tbnnenmagazijn. Modeshow georga niseerd door NBvP. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Openbare vergade ring adviescommissie verkeer. 19.30 uur. Woensdag 23 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrije. Bejaardenbijeenkomst NCVB. 14.30 uur. UW-gebouw. Vergadering Unie van Vrijwilligers. 09.15 uur. Vrouwenontmoetingscentrum, Vis straat 5. Thema-avond 'Kinderen en een baan'. 20.30 uur, zaal open 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren tot 12 jaar. Van 13.30 tot 16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Oprichtingsvergadering tennisvereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Lezing Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting en com missie welzijn. 19.00 uur. Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 24 oktober Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Voorlichtings avond Reinigingsdienst over rolem- mers. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Vergadering Re formatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Goes Prins van Oranje. Fred Oster-show. Aanvang onbekend. Vrijdag 25 oktober Heinkenszand De Stenge. Avond Reumavereniging. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Zaterdag 26 oktober Zierikzee Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Opening tentoonstelling van KMMG. 11.00 uur. Graanbeurs. Computergebruikers bijeenkomst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Lutherse kerk. Uit op Schouwen- Duiveland, concert Nederlands Ka merkoor. 20.00 uur. Zonnemaire Inzameling oude spullen voor rom melmarkt v.v. Zonnemaire. Vanaf 09.30 uur. Middelburg Kunstenaarscentrum. Opening expo van Jacque Benschop. 16.00 uur. Zondag 27 oktober Zierikzee Clubgebouw. Ledenvergadering. 10.00 uur. Willibrorduskerk. Interkerkelijke themadienst. 17.00 uur. Maandag 28 oktober Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Mondragon. Ledenvergadering ZOC. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal van de Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Coöperatiemiddag Z.L.M. 13.15 uur. Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty In ternational. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Openbare raadsvergade ring met algemene beschouwingen. 14.00 uur. Dinsdag 29 oktober Zierikzee Stadhuis. Afscheidsrecepties ge meentebodes. 16.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Openbare vergade ring Welzijnscommissie Duiveland. 20.00 uur Woensdag 30 oktober Zierikzee BeatrixschoolInventarisatie-avond over de behoefte aan kinderopvang. 19.30 uur. Renesse Doipshuis. Voorlichtingsavond Rei nigingsdienst over rolemmers. 20.00 Brouwershaven Blokkendoos, Knutselclub voor kin deren tot 12 jaar Van 13.30 tot 16.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2