ia Geen voorstel aan raad voor garantieverlening bouw servicewoningen Exploitatierekeningen van Westerschouwse dorpshuizen wederom ter sprake in raad Eerste fase restauratie van historische charters gereed ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer pa 6i tr Autobedrijf En de boer, hij ploegde voort... ft NIEUWSBODE Opperste stemming Een aantal positieve ontwikkelingen in de ge meente Westerschouwen zorgde er voor, dat de gemeenteraad in een opperste stemming bijeen kwam. (Pag. 2). Betaald parkeren Het college van b en w van Zierikzee heeft be sloten een onderzoek te laten verrichten naar de haalbaarheid van betaald parkeren in de stad. (Pag. 4). Regeringsgeslacht Binnenkort verschijnt een herdruk van werken van Eeuwout Teellinck, een telg uit een Zierik- zees regeringsgeslacht, die ambtenaar in de provincie werd. (Pag. 5). Zwemvierdaagse Aan de Nationale Zwemvierdaagse, die onder meer werd afgewerkt in de zwembaden van Zierikzee en Bruinisse, namen reeds miljoenen deel. (Pag. 7). DINSDAG 22 OKTOBER 1985 142ste jaargang Nr. 23816 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In moelijke en hachelijke omstandigheden is het stoutste beleid het veiligst. Anna Dix BURGH-HAAMSTEDE - Bij het vaststellen van de ex ploitatierekeningen van de dorpshuizen in Serooskerke, Noordwelle en Burgh-Haamstede heeft de gemeenteraad van Westerschouwen maandagavond de gelegenheid aan gegrepen om wederom vraagtekens te plaatsen bij het fi nancieel beleid van de stichtingbesturen. Samengevat kan worden geconcludeerd, dat binnen de raad zorg be staat over de tegenvallende kosten van de dorpshuizen. van de hoge onkosten onder meer de stijgende energieprijs. „Vanzelfspre kend blijven we de vinger aan de pols houden", sloot De Jonge het onder werp af. Angeltjes zich verheugd, dat de rijksoverheid ondanks de bezuinigingen toch nog geld voor deze regeling beschikbaar stelt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Streekarchivaris de heer H. Uil toonde maandagavond aan de raadsleden het resultaat van de eerste fase van de restauratie van de charters. Uniek bezit gemeente Zierikzee ZIERIKZEE - De eerste fase van het tienjarig restaura tieplan van de chartercollectie van de gemeente Zierik zee is gereed. Maandagavond, voorafgaand aan de ge meenteraadsvergadering werd de raadsleden in de burgemeesterskamer een indruk gegeven van het resul taat van dit restauratiewerk verricht door atelier Tiend schuur te Tilburg. del van impregnatie worden hard ge maakt ter voorkoming van beschadiging in de toekomst. Opbergen Een bijkomend probleem ten aan zien van het behoud van dit opmerke lijk charterbezit, vormde de vraag hoe de gerestaureerde exemplaren op verantwoorde wijze kunnen worden opgeborgen. De streekarchivaris toonde een soort plastic hangmap- Charter is de officiële benaming voor een perkamenten, gezegelde ak te, zoals die tot het einde van de acht tiende eeuw werd opgemaakt voor namelijk ten behoeve van de verkoop van huizen en gronden. Streekarchivaris de heer H. Uil liet maandagavond tijdens een korte toe lichting weten, dat de gemeente Zie rikzee een opmerkelijk bezit aan charters heeft, te weten 2.200 in to taal. Vermoedelijk betreft het hier de grootste chartercollectie van heel Zeeland. pensysteem, hetgeen echter een apar te archiefruimte zou vergen om het totale bestand van 2.200 in te kunnen bergen. Hij legde het bewaarpro- bleem voor aan atelier De Tiend schuur en daar kwam men met de bruikbare oplossing van opbergen in dozen, waarbij elke charter op een aparte kaart zit bevestigd. Eén doos aangetaste charters bleek, na voltooi ing van deze eerste fase tien dozen aan gerestaureerde charters op te le veren. De heer Uil vestigde in zijn toelich ting nog de aandacht op een opval lend bruin exemplaar. Dit charter werd destijds wellicht bewerkt met ossegal met als doel de minder goed leesbare tekst wat te doen oplichten. Een effect, dat die bewerking met os segal maar slechts kort teweeg bracht, want uiteindelijk dreigde de tekst door deze behandeling geheel onleesbaar te worden. Vervolg pagina 3 Socialist G. J. W. van der Salm vroeg zich af, waarom de rekening van het dorpshuis in Renesse nog niet in de raad verscheen. Hij kreeg hier als antwoord op, dat „de zaak nog in bespreking is". Zoals eerder gemeld, rees er een aantal vragen tijdeps een commissievergadering over onder meer de hoge onkosten van de be heerder. De gevraagde bespreking met betrokkenen was voor de verga dering van maandagavond nog niet afgerond. Ongelukkig- Ook raadslid J. van den Berge (Re formatorische Unie) toonde zich iet wat ongelukkig met de financiële stand van zaken van de dorpshuizen in het algemeen. „Het is absoluut niet mijn bedoeling een bepaald dorpshuis aan te vallen, maar de ex ploitatiekosten komen niet erg over een met de verwachtingen tijdens de bouw van de huizen". Gemeentesecre taris J. W. de Jonge reageerde hierop met „we hebben de prognoses be paald aan de hand van een theore tisch verwachtingspatroon. Pas na drie jaar exploitatie kunnen we een redelijk beeld krijgen van wat ons precies te wachten staat, want dan kunnen we de cijfers meten aan de praktijk". Hij noemde ter verklaring Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Udh Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 Behouden Hoewel Zierikzee een zeer onvolle dig stadsarchief heeft, doordat een gedeelte in 1811 werd opgeruimd, blijken de charters, waarvan de oudste dateert uit 1275, bewaard te zijn gebleven. Dit vooral door toe doen van de toenmalige student en la ter rijksarchivaris mr. J. C. de Jonge. De eeuwen bleken echter hun stem pel te hebben gedrukt op deze perka menten akten en hun zegels. Reeds in de loop der jaren zestig werd een aan tal charters gerestaureerd door het Rijksinstituut te Utrecht. Met het begin van een grootscheepse aanpak van deze restauratie werd echter ge wacht tot vorig jaar toen de raad een krediet van 10.000,beschikbaar stelde ten behoeve van het herstel der charters, verdeeld in tien fasen. De heer Uil liet weten, dat het bij de restauratie in de eerste plaats aan komt op het conserveren en verder op het rechtmaken van het charter en op het schoonmaken. De meeste aan dacht krijgen de zegels, die door mid- Advertentie Wie het verschil ziet verdient bij ons duizenden guldens St. Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48 4307 AR Oosterland Dealer van Subaru, Austin Rover, Land en Range Rover Stadsvernieuwing Zierikzee ZIERIKZEE - Het college van b. en w. van Zierikzee zal de gemeenteraad geen voorstel doen betreffende het verzoek om gemeentegarantie ten behoeve van de bouw van 32 servicewoningen op de hoek Vrije/Jannewekken door de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen- Duiveland. Dit bleek maandagavond tijdens de openbare raadsvergadering uit de verklaring, die burgemeester Th. H. de Meester over deze zaak aflegde. Zoals gemeld, bracht de commissie financiën de af gelopen week een verdeeld advies uit ten aanzien van het verzoek om gemeentegarantie voor een be drag van ruim 5,5 miljoen gulden. Uit dit advies bleek, dat twee leden, vertegenwoordigend VVD en RU, voor inwilliging van het verzoek om garantie waren en twee leden, vertegenwoordigend CDA en PvdA, op financiële gronden tegen waren. In zijn verklaring maandagavond tijdens de ge meenteraadsvergadering liet burgemeester De Mees ter weten, dat ook binnen het college van b. en w. geen eenstemmigheid bestaat over het toekennen van de gevraagde gemeentegarantie. Verdeeld Twee leden van het college (wethouder L. J. van Gastel en burgemeester De Meester) zijn in principe bereid het verzoek positief te benaderen; de andere twee leden (wethouder P. de Rijke en wethouder J. Groen) achten de financiële risico's dermate groot voor de gemeente, dat zij afwijzend staan tegenover inwilliging van het verzoek Aangezien uit het advies van de commissie finan ciën kan worden afgeleid, dat binnen de raad geen meerderheid voor verlening van de gevraagde garan tie te vinden is, lag het niet in het voornemen van het college de raad ter zake een voorstel te doen. B. en w. zullen de stichting dan ook berichten, dat hen is gebleken, dat voor verlening van de garantie geen raadsmeerderheid aanwezig is, aldus de verkla ring van burgemeester De Meester. Vervolgens deelde hij de heer J. J. Geleijnse (VVD) desgevraaagd mede, het niet zinvol te achten tijdens deze raadsvergadering nog een discussie over dit on derwerp aan te gaan. daar sommige raadsleden niet in het bezit waren van de daarbij behorende stukken. Wel wees de burgemeester op de mogelijkheid, dat vanuit de raad zelf - van tenminste drie leden - een verzoek komt voor het beleggen van een extra raads vergadering op korte termijn, als men deze kwestie alsnog binnen de gemeenteraad aan de orde gesteld wil zien. WD-ster C. van der Haven-Eike- len-boom betrok ook de gemeente in de discussie, door te stellen, dat de doipshuizen nogaleens lang op de fi nanciële steun moeten wachten. Ver der noemde zij nog enkele „angel tjes", zoals het schenken van koffie bijvoorbeeld, dat in de verschillende dorpshuizen iedere maal tegen een ander tarief geschonken wordt. De li berale pleitte dan ook voor beter overleg tussen de dorpshuizen en de gemeente. Wethouder De Feiter stem de hiermee in, maar noemde het ach terhouden van geld wel de enige stok achter de deur, om tijdig een begro ting en exploitatierekening te krij gen, al „springen we bij hoge nood heus wel in". PvdA-man J. Hendrikse greep de notulen verder aan, om burgemeester Niemantsverdriet te wijzen op zijn grieven in verband met een eerder ge maakte opmerking van haar. Hij ci teerde haar: „Blijkbaar functioneert het beraad binnen uw fractie niet goed en kan uw fractie niet tot eensluidende standpunten komen". De eerste burger had deze opmerking geplaatst naar aanleiding van het voormalige agendapunt omtrent het plan Dreef. „Als ik u hiermee gegriefd heb, dan bied ik u mijn excuses aan. Ik heb het bedoeld als een waarschu wing, omdat ik zeer veel waarde hecht aan het inwinnen van benodig de informatie, om tot een goede besluitvorming te komen. Uw fractie gaf mij indertijd de indruk niet goed geïnformeerd te zijn, maar laat ik zeggen, dat een boetekleed ook mij niet ontsiert", antwoordde Nie mantsverdriet. Op de vraag naar aanleiding van de steeds terugkerende vernielingen van het openbare toilet in Haamstede deed de eerste burger een appél op ie dereen, om dergelijk vandalisme goed in de gaten te houden. „Niet al leen het geld (de schade bedraagt on geveer 2500 gulden) is een vervelende zaak, maar zeker ook de achterlig gende mentaliteit". Hamerstukken Tenslotte werd naast een groot aan tal zogenaamde hamerstukken een bedrag gevoteerd van 130.000 gulden voor de aanschaf van een computer voor de afdeling financiën en werd Niemantsverdriet unaniem door de raad aangewezen als vertegenwoor digster in de raad van bestuur van de gemeenschappelijke regeling Natuur- en Recreatiegebied de Greve- lingen. Raadslid Hendrikse toonde Verwachting tot woensdagavond: Zonnig Zonnig en middagtemperatuur on geveer 13 graden. In de nacht en vroe ge ochtend enkele mistbanken en mi nimumtemperatuur omstreeks 2 graden met plaatselijk vorst aan de grond. Matige oostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 26 okt.: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht; zuidoost 3 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 okt. Zon op 7.19, onder 17.29 Maan op 16.21, onder 0.55 24 okt. Zon op 7.21, onder 17.27 Maan op 16.33, onder 2.12 Volle Maan: 28 oktober (17.38) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 okt. 11.04 - 4.31 17.16 24 okt. 0.02 12.22 5.52 18.25 Springtij: 31 oktober HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er komt nog weinig ver andering in het huidige weertype. Een krachtig hogedrukgebied strekt zich uit van de Zwarte Zee over Tsje- choslowakije naar de Noordzee. Ons land bevindt zich aan de zuidkant van de as van dit hogedrukgebied. Dit houdt in dat de stroming ooste lijk is. Hiermee wordt droge lucht aangevoerd. In deze lucht daalt 's nachts de temperatuur sterk. Aan de grond vriest het 's nachts op veel plaatsen een paar graden. Doordat er geen uitwisseling plaatsvindt met de hogere luchtlagen blijft al het vuil, dat geproduceerd wordt in de onderste laag van de at mosfeer hangen. Het wordt dan ook heiig. 's Middags is het de komende dagen een graad of twaalf. <&rx- mm m NOORDWELLE - Onder bijzondere gunstige weersomstandigheden namen twintig boeren van Schouwen-Duiveland zaterdagmiddag deel aan de wed strijden om het kampioenschap ploegen van het eiland. Winnaar van deze jaarlijkse competitie werd de zestienjarige J. Goense te Noordwelle. Een ver slag treft u aan op pagina 00 V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1