Zuidbevelands dialect in boek vastgelegd streeknieuws Mooi resultaat Bruse Tryfosa ERIC DE NOORMAN Mosselprijzen aardig in hand Deel Vlissingse binnenstad afgezet 4 BRUINISSE - Een overvol verenigingsgebouw in Bruinisse, donderdagmiddag. Vol met kooplustigen maar ook vol met allerhande zelfgemaakte goederen als baby-kleertjes, schitterende handwerken, koekjes oliebollen, de koffie met cake stond klaar. Er waren volop bloemen te koop en een goed verzorgde boekentafel: allemaal tot doel om be langstellenden te bewegen iets af te nemen. De jaarlijkse verkoping voor Tryfosa vond weer plaats, de zending van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Al vroeg in de middag bestond er grote belatigstelling, die naarmate het later op de dag en avond werd iets terug liep. Toen na het sluiten van de markt de penningen geteld werden bleek er ruim f 7.000,— beschikbaar te zijn voor de zending, voorwaar een fraai resultaat! De Bruse dames hebben zo eer van hun noeste arbeid. Het bedrag zal (na aftrek van kosten) worden overgemaakt naar het ziekenhuisproject in Zim babwe (Rhodesië), waar Tryfosa medische- en evangelische zending bedrijft. Dr. A. de Vin pleit tijdens Zeeuwse Dialectdag 1985 om streektaal meer ingang te doen vinden bij de jeugd KAPELLE - Zaterdag jl. vond de jaarlijkse bijeen komst plaats van de Zeeuwse Vereniging voor Dialecten- onderzoek in het Gemeentemuseum „de Vroone" te Ka- pelle. 's Morgens om 9.30 uur van deze stralende najaarsdag werden ruim 200 leden en belangstellenden met koffie en een Zeeuwse bolus ontvangen. LELYSTAD - Het voorbereidingsli chaam provincie Flevoland blijft te gen de bouw van een kernenergiecen trale in het gebied van de nieuwe provincie. BRUINISSE - Met de wekelijkse aanvoer van 35.000 tot 40.000 ton mosselen lijken de prijzen van het zeebanket aardig in de hand te hou den. Afgelopen woensdag arriveer den aan de afslag te Yerseke 52 par tijen mosselen. De jaren dat lukraak werd aangevoerd, waardoor weke lijks vele duizenden tonnen in het Mosselfonds terechtkwamen, lijken voorbij. In of voor het Mosselfonds worden die partijen gelost, die door de vrije handel niet worden opgenomen, om te voorkomen dat de aanvoerende ko per, die geen afzetter kan vinden, zijn waar als waardeloos over boord kan gooien. Na vier maanden is nog geen enke le mossel in het fonds terecht geko men en daaruit mag worden gecon cludeerd, dat de schelpdieren van uitstekende kwaliteit zijn. Ook in de mosselhandel geldt, dat een goed pro- dukt zich vanzelf verkoopt. Wel is het de handel gelukt een bres te schieten in de tamelijk hoge prij zen, die tot begin oktober werden be taald. Deze week trok de prijs weer iets aan, maar het prijsverschil van enkele tientjes per ton, vergeleken bij half september, bestaat nog steeds. Extreem lage prijzen komen gelukkig niet voor, maar die prijzen worden momenteel nog niet of niet meer geboden. Men heeft immers nog steeds aanvoer van Duitse en Deense mosselen. Het aantal auto's dat dage lijks in Yerseke arriveert neemt iets af, maar op sommige dagen telt men er wel meer dan tien. Om 10.15 uur opende de vice- voorzitter drs. J. H. Kluiver de alge mene vergadering, waarna in een vlot tempo het huishoudelijk gedeel te werd afgewerkt. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door dr. A. de Vin, dialectoloog te Zierikzee, nog eens aan te sporen, tijd en mogelijk heden uit te diepen, vooral op de scholen, om de streektaal meer in- VLISSINGEN - De brandweer en politie in Vlissingen hebben vrijdag middag met groot materieel een deel van de binnenstad van Vlissingen af gegrendeld in verband met een kans op een gasontploffing. Even daarvoor was er tijdens graaf werkzaamheden in de binnenstad een gasleiding stukgetrokken, waaruit met grote kracht gas ontsnapte. De Provinciale Zeeuwse Elektrici teitsmaatschappij had de zaak vrij snel onder controle. Exploitatietekort Havenschap Vlissingen VLISSINGEN - Het Havenschap Vlissingen heeft het afgelopen boek jaar (1984) in de haven een exploita tietekort geleden van 810.000 gulden. Het jaar daarvoor was er nog een overschot van 150.000 gulden. De ha vens van Vlissingen-Oost hebben een forse teruggang van LPG-overslag via boord-overslag (van een groot schip naar een kleiner schip) in de Sloehaven, moeten doormaken. Een deel van deze overslag werd overge nomen door een LPG-terminal in de Vlissingse haven, de rest verdween naar Antwerpen en Terneuzen. Het Havenschap heeft vorig jaar maar een halve hectare grond kunnen uitgeven, terwijl men rekening had gehouden met de uitgifte van tien hectare. Het nadelig exploitatiesaldo op de niet-uitgegeven gronden van het Havenschap Vlissingen bedraagt 11,5 miljoen gulden. De boekwaarde van de nog uit te geven terreinen is 151,5 miljoen gulden. Het Havenschap is bezig met een forse uitbreiding van de kades in de Kaloot- en Bijleveldhaven. De totale investering hiervoor bedraagt rond de 62 miljoen gulden. Hiervan wordt 37,8 miljoen gulden als subsidie ont vangen. 4 miljoen gulden komt uit ei gen voorzieningen en het restant van 20,2 miljoen zal moeten worden aan getrokken op de kapitaalmarkt. Men verwacht dat deze investeringen bij dragen tot een verdere vergroting van de omzet. De werkgelegenheid in Vlissingen- Oost is het afgelopen jaar met 245 ar beidsplaatsen toegenomen, zo blijkt uit het jaarverslag, en bedraagt nu '4273 arbeidsplaatsen. gang te doen vinden bij de jeugd, die ook op deze Dialectdag schitterde door afwezigheid. De jeugd is de eni ge verbindingsschakel met de toe komst om het grote cultuurbezit van het streek-eigene door te geven aan de geslachten na ons. Hierna volgde het hoogtepunt van de dag: het aanbieden van het regio- boek „Dialect op Zuid-Beveland" - het vijfde in de reeks van regioboe- ken - door mevrouw E. J. v. d. Broecke-de Man aan de Commissaris van de koningin in Zeeland, de heer dr. C. Boertien, die door zijn aanwe zigheid met zijn echtgenote, luister bijzette aan deze dag. Vooraf had mevrouw V. d. Broecke lof toegezwaaid aan haar mede auteur de heer J. A. van Gilst en aan de vele medewerkers in de regio, die haar, middels het indienen van vra genlijsten op het specifieke dialect betrekking hebbend, zo inventief hebben bijgestaan. Boerelf De heer Boertien gaf spontaan uiting van zijn waardering voor dit nieuwe boek en eindigde zijn toe spraak, wellicht door al het dialec tisch geweld rondom hem, in het Zwols. Hij wees zijn toehoorders er op, dat zijn naam constant, onjuist werd beklemtoond. De uitspraak is niet „Boertien", maar Böèrtien. Door de onjuiste beklemtoning bespringt hem de gedachte, dat er dan ook een „Boerelf" enz. zou zijin. „Böèrtien is het verkleinwoord van boer," aldus de Commissaris. „Daar ben ik trots op!". Na het huishoudelijk gedeelte kreeg de dag de sfeer, die voor deze éénmalige bijeenkomst per jaar, zo kenmerkend is. Voordrachten in het dialect, het samen nuttigen van een puike lunch, komt bij de aanwezigen over, als waren zij op één grote familie-reünie. De rij werd geopend door de heer G. J. Lepoeter, die in dracht, en met verve, „Zuudbevelanse voordracht'n" bracht. De heer C. Poortvliet liet de toehoorders 'n ogenblik verwijlen op „De paêremarkt" inclusief het „loot je", met alle gevolgen van dien. Zang en muziek (gitaar) was in de kundige handen van de bekende streekzanger en dichter, de heer Engel Reinhoudt, die met zijn liedjes in dialect, de han den forè op elkaar kreeg. Ook Schouwen-Duiveland was ver tegenwoordigd, echter niet in aantal. Slechts dertien Schouwen- en Duive landers gaven ~.cte de pr°?erce. Dit bleek voor onze stadgenoot de heer Ad Leijdekkcrs een reden te zijn, er op te wijzen, dat hem het ban ge vermoeden besluipt, dat Schou wen- Duiveland. ook op dialectisch gebied, „een brug te ver is" van de overige Zeeuwse gewesten. De reac tie op zijn optreden bood hieraan echter geen enkele grond. Hij droeg een tweetal artikeltjes voor uit de Zierikzeesche Nieuwsbode: „Fluite in het donker met het oog op het rakettenbcsluit van 1 november a.s. en. „Bicchte", dat handelt over het „rumoer" rond de rolemmer. Hij besloot zijn optreden met het, bij het publiek aldaar, onbekende liedje: „Ons binne ma boertjes", waaruit bleek, dat sedert eind jaren veertig, ook op Schouwen-Duiveland, zelfs middels het cabaret, wel degelijk aandacht is besteed aan de streek taal. Een troost putte hij uit de belof te van mevrouw V. d. Broecke, dat ook in de toekomst een regioboek over ons eiland van de pers rolt. Een voordracht van „klasse", ge schreven door prof. Van Houte: „Sak- je" (Izak), werd op een onnavolgbare wijze gebracht, in het sappige Vlaams door mevrouw E. Schippers- Le Bleu. Na het, staande zingen, van het Zeeuwse Volkslied, kwam een einde aan deze, voor de aanwezigen, onver getelijke dag. Met het, „tot volgend jaar", nog in de oren, keerde ieder een, voldaan, huiswaarts. MIDDELBURG Expositie De Zeeuwse schilder Jacque Ben schop toont van zaterdag 26 oktober tot en met donderdag 21 november zijn werk in het Zeeuws Kunstenaars centrum te Middelburg. De opening in de Kloveniersdoelen is om 16.00 uur, waarna de bezoekers kennis kun nen maken met Benschop'^ schilderij en. De schilder omschrijft zijn werk als 'lyrische abstracties met soms nog herkenbare vormen': Openingstijden van dinsdag tot en met zondag; 14.00-17.00 uur en donderdags van 19.00-21.00 uur. HEINKENSZAND Reuma De Reumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland houdt vrijdag 25 ok tober een lezing in De Stenge te Hein- kenszand (gemeente Borsele). Tijdens de avond, die om 20.00 uur begint, vertelt een medewerker van de orga nisatie over zijn reis naar Israël. De bijeenkomst is voor alle leden toe gankelijk op vertoon van de zoge naamde groene kaart. geldig dinsdag morgen 22okt. 5 Dinsdag 22 oktober Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Dan ben ik bang, afl. 1. 11.00 uur Herfst, herfst, afl. 1. 11.30 uur Sowjet-Unie 1917-1953, afl. 1. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur De Carsons, Australische serie. Rose Gunn is een week lang te gast bij Robert en Margery, die erg begaan zijn met haar lot. Rose blijkt allerminst een gedweeë gaste te zijn. 15.15 uur In de lens gevangen, serie filmportretten van in- en uitheemse dieren. Vandaag: de roodstaartbui zerd. 15.35 uur 'n Dik uur Dick, middag magazine gepresenteerd door Dick Passchier. 16.35 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 16.50 uur De Giraf, tekenfilm. 16.58 uur Drie eekhoorntjes, Finse film over de eekhoorn. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Popsjop-tv, hits, tips, clips, een speciale gast en het Nationaal Rock 'n Rollkampioenschap. 18.25 uur Kind en basisschool, deel 2, les 3. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Thomas en Senior, jeugdse rie. Afl. 4. Thomas en Senior worden achtervolgd door een bende. Het is blijkbaar te doen om het vreemde ap paraatje dat Thomas in zijn bezit heeft. 19.25 uur The Cosby Show, Ameri kaanse tv-serie. Cliff besluit zijn vrouw Clair uit te nodigen voor een avondje uit in een luxueus hotel. Maar wat te doen met de kinderen? 20.00 uur Journaal. 20.28 uur It's all in the game, compu- terkwis gepresenteerd door Hans Brian. 21.20 uur BZN '85 in Canada, pro- gramma over een rondreis van de Ne derlandse groep BZN door de provin cie Ontario in Canada. 21.50 uur Farce Majeure. Fred Bena- vante, Jan Fillekers, Henk van der Horst, Alexander Pola en een specia le gast reageren op toestanden van vandaag de dag. 22.20 uur Hier en Nu, actualiteitenru briek. 22.55 uur Meditatief moment, kort intermezzo met geestelijke muziek. 23.00 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politieserie. Hunters gestolen camper wordt gebruikt bij een kid napping. Henry Goldblume is stapel verliefd... 23.50 uur Journaal. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Kijk, als je tekent, zie je meer, afl. 1. 14.30 uur Engels Basisonderwijs klas 6, afl. 1. 17.00 uur Levensloop. Afl. 10: Samen vatting van de afgelopen negen afle veringen over ouder worden. 17.40 uur Open Universiteit. Trier, Romeinse Stad (Cursus: de Mediter rane Wereld). 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Italianen. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Familie Wijntak, jeugdse rie met Din Bauer, Brenda van Dijk, Maikel Austin, e.a. Regie: Frank Zi- chem. Afl. 4: Voor schut. Jetty en de leerlingenraad besluiten een anti- racisme-dag op school te organiseren. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenma gazine. 20.00 uur AllemansRecht, juridische informatieve serie. Vandaag over wo nen. 20.55 uur Panoramiek. 21.30 uur Het hart van de Draak, documentaire-serie over het leven in China. Afl. 2: De zorg. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag Vandaag. 23.00 uur Voorlichtingsprogramma. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. Afl. 69 (herh.). 18.05 uur Plons, kleuterserie. Afl. 34: Plons en de poesjes, (herh.). 18.10 uur Prikbailon, magazine voor kleuters over het maken van allerlei voorwerpen, over de dingen in onze samenleving. Presentatie: Francis Verdoodt. 18.25 uur Candy, Candy, 26-delige te kenfilmserie over de lotgevallen van een klein weesmeisje. Afl. 24: Mijn Antonie. 18.50 uur Vogels van bij ons. De kok meeuw. (herh.). 18.55 uur Uit je doppen. Afl.: De zachte sektor. Afgestudeerden uit de cultuur-, mens- en maatschappijwe tenschappen maken weinig kans op de arbeidsmarkt, (herh.). 19.10 uur Veilig en zuinig autorijden. Afl. 6: De brandstoffen voor uw auto. Presentatie: Jessie de Caluwé. (herh.). 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kunstzaken. 20.25 uur I.Q., Kwis met denk- en weetvragen gepresenteerd door Her man van Molle. 20.55 uur Labyrint. Afl.: Over kanker spreken, is... een taboe doorbreken. Na twee uitzendingen over de vorde ringen van het wetenschappelijk on derzoek i.v.m. kanker, vertellen men sen met deze ziekte uit eigen ervaring. Presentatie: Paula Semer. 21.45 uur Uitzending door derden: Programma Van de Socialistische Omroepvereniging. 22.20 uur Journaal en Coda: Sonate XI 1639 van Marco Uccellini, uitge voerd door Ensemble Baroccolocco. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie Afl. 23. Met: Rowena Wallace, Peter Phels en Pat McDonald e.a. Jill gaat eindelijk in op de avances van Wayne. 19.25 uur Tijdrover. Doet het zelf. Vandaag: Vochtige muren. Presenta tie: Paul de Bolle. 19.42 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Videomatch, videospelletje •met Marleen Gordts. 20.25 uur De kleine waarheid, tv- serie van Willy van Hemert naar de trilogie van Jan Mens. Deel 7. Met: Willeke Alberti, Emmi Lopez-Dias, Jacques Commandeur e.a. (herh.). (ondertiteld via teletekst p.^99). Mar leen kan goed opschieten met de pro fessor en mevr. Scalonje. Jan Engel- moer komt op proef om een kastje te restaureren. 21.15 uur Merette, Zwitsers drama uit 1982. Anne Bos, Jean Bouise en Isa- belle Sadoyan. Een klein meisje stelt God verantwoordelijk voor de dood van haar moeder. 22.50 uur Handel en wandel. (Afl. 1: Kwaliteit. De zorg voor het goede, (herh.). Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dronten: T. S. Fahner te Renesse-Noordwelle. Tbegelaten tot de evangeliebedie ning: M. Snaterse, Zandhofsestraat 64, 3572 GJ Utrecht, tel. 030-733012. Tbegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar gesteld: G. J. van Beek, Hofdijkstraat 58, 3842 ZM Har derwijk, tel. 03410-14697. Mevrouw H. P. Hummel, Noorderstations straat 104, 9717 KR Groningen. P. S. van Walbeek, Stichtsend 49, 1244 PL Ankeveen, tel. 035-61672. Gereformeerde Kerken Beroepen te Baambrugge (part time): drs. P. Smilde, kandidaat te Duivendrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rouveen: J. Luiten te Alkmaar; te Zeist: Jt. Janssen te Lop- persum en Westeremden. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Lisse: J. J. van Ecke- veld te Zeist; te Haarlem: N. W. Schreuder te Goes. Bedankt voor Lelystad: H. Paul te Vlissingen; voor Apeldoorn: J. J. van Eckeveld; voor Naaldwijk: J. Karens te Opheusden. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Werkendam: W. Kamp te Grafhorst. Het wolven jong 19. De krijger staat al klaar om zijn si nister werk te doen als Egil hem snel op zij duwt. „Laat liggen," fluistert hij gejaagd, „als hij meegaat, dan ik niet Want dan krijgen ze zo zeker als wat Eric de Noorman achter ons aan En déér wil ik niks mee te maken hebben." „Wij ook niet," gromt de aanvoerder. „Ik zeg, wij ook niet. Hoewel ik niet be grijp. wat die Noorman met deze hier (met een gebaar op Erwin) te maken heeft." „Het is toch zijn zoon." is Egil's ant woord en dit horende kijken de ongure kerels elkaar één ogenblik in opperste verbazing aan. Dan begint de aanvoer der bulderend te lachen. „Ik zeg. dat is een mooie Ik zeg, die is goed. doe weg dat zwaard. Helge. Ik zeg. denk eens even na wat je had wil len doen. Ik zeg, nee maar zeg, jij bent een aardig kereltje," wendt hij zich nog steeds luid lachend tot de stomverbaas de knaap. „We jagen hem niet over de kling, we laten hem niet liggen, we ne men hem mee Want dat is de beste manier om ons die razende Noorman van het lijf te houden." „Ik dacht van niet." mompelt Egil ont hutst. „Ik zeg, nooit van een gijzelaar ge hoord0" brult de aanvoerder. „Ik zeg, kijk goed, want dit is er eentje Oh. oh, oh. oh! Pak op die kerel, man nen!" „Ja maar Eric de Noorman." sput tert Egil tegen. „Nou komt die zeker achter ons aan." „Van die Noorman hebben we geen van alien last. zolang we hém maar hebben vat je," grijnst de aanvoerder. „Ik zeg, laat dat aan grote mensen over, knaap!" En terwijl Egil nog steeds niet over tuigd achter ze aan drentelt, verdwijnt het stel schurken, Erwin met zich mee voerend, in het woud. 1 t I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4