streeknieuws Commissie adviseerde over lijst kapitaalinvesteringen Rioleringswerken Bru in gebruik genomen Veel vakantiegangers in zonnige Westhoek n Het bekende merk Kop-staart botsing HOLTY'S YOUNG SHOP ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 oktober 1985 Nr. 23815 3 Het gemeentebestuur van Duiveland heeft het voornemen de oude smederij met showroom in Sirjansland aan te ko pen in verband met het beeldbepalend karakter van dit pand. Voorde aankoop zal een beroep worden gedaan op sub sidie uit de Knelpunten- en Kleine Kemenpot. Publieke werken Duiveland DUIVELAND - „We kunnen wel van alles adviseren, maar er moet toch een keer geld wezen". Met deze duide lijke woorden opende wethouder J. op 't Hof donderdag middag de discussie over de lijst van kapitaalinvesterin gen tijdens de openbare vergadering van de commissie publieke werken in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. te bestaan tot aankoop van de smede rij te Sirjansland, omdat dit pand als beeldbepalend object binnen de dorpskern wordt beschouwd. Op de plaats van smederij en huidige show room zouden, volgens de toelichting van de heer D. A. Haak, drie wonin gen gerealiseerd kunnen worden. Voor aankoop van de smederij hoopt de gemeente een beroep te kunnen doen op subsidie van de provincie uit zowel de Kleine Kernen- als de Knel- puntenpot. De wethouder attendeerde er met die woorden op, dat niet alle wensen binnen een termijn van één of twee jaar vervuld zullen kunnen worden en dat er met het oog op de financiën prioriteiten gesteld dienen te wor den. Dat deed de commissie dan ook. De leden spraken voor een aantal zaken hun voorkeur uit betreffende realise ring in 1986 en ten aanzien van enkele andere voorgenomen investeringen werd een afwachtende houding aan genomen mede in verband met moge lijke subsidietoezeggingen. Sporthal Prioriteit wilde de commissie pu blieke werken onder andere verleend zien aan het vernieuwen van de dak bedekking van de sporthal in Ooster- land, evenals aan het dichtmaken van de lichtkap en het isoleren van de spouwmuren. De kosten van dit werk worden geraamd op 107.102,maar men verwacht een energiebesparing van 20.000,— a 25.000,— ermee te bereiken. De lijst van kapitaalsinvesterin gen vermeldde voor de eerstkomende twee jaren ten behoeve van de brand weer de volgende aanschaf: aanhan- gerpomp 20.000,—), gaspakken 5.000,—), gasmeetapparaat (f 3.000,—), Persluchtapparatuur (f 15.000,—) en uitbreiding brand weergarage 50.000,—). ,,Een gebed zonder eind", vond de heer J. van der Maas en hij meende, dat er de afgelopen jaren al heel veel geld in de brandweer was gestoken. Ten aanzien van de aanleg van een fiets-wandelpad langs de Bredeweg werd opgemerkt, dat deze investerin gen al jarenlang op de lijst voorkomt. Volgens wethouder Op 't Hof werd ze erop geplaatst in 'een wilde tijd'. Wat betreft de reconstructie krui sing Stolpweg/Deltastraat meende de heer Van der Maas dat het vrij op timistisch was deze investering 360.000,—) reeds voor 1986 op te voeren. Verkeersvoorziening-en De commissie was van mening, dat geen prioriteit verleend dient te wor den aan de versmalling van de Oost- straat. Het creëren van parkeerstro- ken werd bovendien niet verstandig geacht, omdat die het hardrijden er alleen maar zouden stimuleren. Geadviseerd werd voor verkeersvoor- zieningen een bedrag van 15.600, op te voeren. Bij het Duivelandse gemeente bestuur bleek verder het voornemen Tevens zal getracht worden subsi die te verkrijgen ten behoeve van de verbouw van het dorpshuis in Sir jansland. De directeur gemeentewer ken toonde zich over' de mogelijkhe den daarvan hoopvol gestemd. Ook de verbouw van het dorpshuis in Ouwerkerk komt voor op de lijst van kapitaalsinvesteringen, maar al leen als pro memoriepost. Commis sielid de heer E. P. Kuin was ook van mening, dat met een ingrijpende ver bouwing van deze dorpsvoorziening toch gewacht zal moeten worden tot het naastgelegen woonhuis ooit eens vrij zal komen. Overigens was het Kuin wei ter ore gekomen, dat de funderingen van het dorpshuis te Ouwerkerk scheuren vertonen, maar de directeur gemeen tewerken antwoordde dat hem daar niets van bekend was. Mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herfkens was van me ning, dat er met het treffen van enige voorzieningen in het dorpshuis te Ouwerkerk, met name voor de bene denverdieping, toch niet te lang ge wacht moet worden. Het realiseren van een gebouw op de begraafplaats in Nieuwerkerk staat op de lijst van kapitaalsin vesteringen opgevoerd voor een be drag van 170.000,—, maar uit de woorden van de heer Haak werd min of meer duidelijk dat dit slechts een vage aanname betreft en dat de reali sering van deze voorziening voorlo pig nog niet rond lijkt. Wel rond zijn de plannen tot aan passing van de openbare basisschool in Nieuwerkerk. De commissieleden kregen te horen, dat het bestek in no vember gereed zal zijn en dat de bouwaanvraag in december naar de inspectie voor het onderwijs gezon den zal worden. De kredietaanvraag zal de raad in december worden ge presenteerd, waarna in februari de aanbesteding zal plaatsvinden. Be gin april hoopt men met het werk te kunnen beginnen, zodat met ingang van het nieuwe schooljaar onder- en bovenbouw van de openbare basis school in Nieuwerkerk in één gebouw ondergebracht zullen zijn. Bomen rooien Een verzoek tot het rooien van alle populieren rond haar woning was binnen gekomen van een bewoonster aan de Haneweg te Ouwerkerk. De populieren bleken veel licht weg te nemen en bovendien bleek bij de aan vraagster de vrees te bestaan, dat de bomen bij een stevige storm zouden omwaaien. Commissielid de heer Kuin, zelf woonachtig aan de Haneweg, meende dat de wilgebomen rondom zijn wo ning ook aan het einde van hun be staan waren gekomen, gezien het feit, dat vanaf de kruin nogal eens takken naar beneden kwamen. De heer Haak zei dat te moeten be strijden. Hij lichtte toe, dat het hier volwassen bomen betreft, waarbij de rondsnoei niet kan worden doorge zet. Dat er van bovenaf weieens iets afsterft, wil volgens hem echter niet zeggen, dat de bomen dood zijn. Ambtenaar de heer A. Flikweert voerde aan, dat de groenvoorziening rond de Haneweg destijds was be doeld als omranding van het ddrp, maar die nu binnen het woongebied was komen te liggen. De heer Kuin pleitte er daarop voor het onderhoud dan ook op dat niveau uit te voeren. „Dan zou jé daar met de hele ploeg drie weken op moeten wer ken", antwoordde de heer Haak, die bovendien bang was voor de prece dentwerking die van het rooien al daar zou kunnen uitgaan. De heer Flikweert memoreerde bovendien, dat enkele jaren geleden de bomen langs de Haneweg al om de ander werden uitgedund. Wethouder Op 't Hof vond ook dat men voorzichtig moet zijn met het volledig weghalen van de groenvoor ziening in deze buitenwijken. Vol gens de heer Kuin zou echter al een flinke verbetering bereikt worden als beter onderhoud aan het onderhout zou worden gepleegd. Een fraaie woordspeling en een bruikbaar ad vies, zo bleek uit de reactie van de deskundigen van de dienst gemeente werken, die toezegden die mogelijk heid nader te bezien. Mevrouw Hoogendoorn vroeg zich na deze discussie af of nou werkelijk iedereen graag bomen in het dorp ge rooid zag. Uit de woorden van de heer Haak bleek dat dit zeker niet het ge val is: „Het is anderzijds natuurlijk ook zo, dat we tien klagers krijgen als we één boom omhakken". OOSTERLAND - Op Rijksweg 18 bij de Blauwe Keet was het zaterdag middag weer 'raak': een kop-staart botsing waarbij vier auto's betrok ken waren. Een aanzienlijke materië le schade was het gevolg, zonder dat er iemand persoonlijk letsel opliep. Alle vier de auto's reden in de rich ting van Zierikzee. M. S. uit Bruinis- se als eerste en sorteerde links voor. De achter hem rijdenden F. B. uit Rijswijk en C. J. uit Stockholm stop ten tijdig, maar A. K. zag dit te laat en schoof de drie wachtende auto's te gen elkaar. De aanzienlijke schade ontstond respectievelijk aan de ach terzijde, achter èn voorzijde en de laatste auto alleen aan de voorzijde. BRUINISSE - Bruinisse kan weer gerust de pot op. Het zogenaamde vrij- vervalriool vanaf de Nieuwstraat onder het Stenenpad door naar de verza- melput in de Vang, recht voor de Pul, is gereed en gelijktijdig in gebruik ge nomen. Het karwei is door aannemingsbedrijf V. d. Velde in krap zes weken geklaard, inclusief de aansluitingen van de andere riolen. ZIERIKZEE Vrijwilligers De Zierikzeese afdeling van de Stichting Unie van Vrijwilligers ver gadert woensdag 23 oktober in het UW-gebouw vanaf 09.15 uur. Op de agenda staan onder meer de verde ling van de koffiebeurten en het ver voer van de dames naar de soos, de HEMA-koopochtend en provinciale en landelijke mededelingen. De handwerkochtend is verzet naar de eerste en derde woensdag van de maand. Molen In het kader van het tienjarig be staan van de vereniging De Zeeuwse Molen wordt vrijdag acht november vanaf 10.30 uur een informatiebord aan molen De Hoop te Zierikzee aan geboden. Het bord bevat informatie over de molen zelf en is er één van een serie, die mogelijk op alle molens in de provincie worden aangebracht. In totaal is er 300 meter riool aange legd met acht grote putten, zoge naamde inspectieputten. De buizen hebben een doorsnede van één meter binnenwerks. Ze verbinden de be staande rioleringssystemen van Bru- oost, de Dorpsweg en het industrie terrein met de verzamelput in de Vang die weer een rechtstreekse ver binding heeft met de zuiveringsin stallatie in de Langeweg. De aanleg van het riool onder het Stenenpad ging in een vlot tempo. Soms konden vijftien buizen per dag worden ge haald, dankzij de goede bronbema ling zodat van het grondwater weinig last werd ondervonden. Watering Oudere Bruënaars weten dat er vroeger een watering liep op de plaats waar nu het Stenenpad loopt. Dat watertje liep vanaf de Dee, langs de Hagelaan achter de boerenschuur van Kik langs door het huidige Ste nenpad. Vanwege die gedempte wate ring werd gevreesd dat de te graven sleuf voor de riolering onstabiel zou zijn maar die vrees werd niet bewaar heid. Er zijn geen instortingen ge weest. Wel stuitte V. d. Velde bij graaf werkzaamheden in het kruispunt Nieuwstraat-Hagelaan op een vleu gelmuur. Dit is waarschijnlijk een landhoofd of een brug over de wate ring geweest. Herbestrating Na de vernieuwing van een stuk waterleiding, die moest wijken voor de riolering, gaat de bouwput in de Nieuwstraat weer dicht en kan het verkeer weer gebruik maken van de ze invalsweg van de vissersplaats. Met de aanleg van de riolering was een aanneemsom van 162.000,- ge moeid. Het Bruse bedrijf gaat daarna over tot de herbestrating van de Dok ter de Kockstraat van de zijstraat Stelbergstraat tot aan de Mee krapstraat. Het Stenenpad wordt bestraat en gaat meer eer aan z'n naam geven dan het asfalt dat er lag. Burgemeester Th. H. de Meester en de verenigingsvoorzitter Heutsing brengen het bord aan. Foto-tentoonstelling In de hal van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis wordt op zaterdag 26 oktober een foto-tentoonstelling geopend over geneeskunde op Schou wen- Duiveland. De tentoonstelling wordt georganiseerd naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de afde ling Schouwen-Duiveland van de Ko ninklijke Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunde (KNMG). De expositie is gedurende een week te bezichtigen. Redelijk herfstvakantieweer HAAMSTEDE - Twee mooie zonnige dagen, uitgesproken de laatste van de oktobervakantie, beter bekend als de herfstvakantie, kenmerkten deze vrije dagen voor onderwijzer en leerling, want voor deze mensen is deze week be stemd. Voor de rest een vijftal dagen met zware bewolking, wel droog, niet te koud, maar toch niet datgene waar de meesten voor kwamen, n.l. de zon. Er waren weer duizenden vakantiegangers die de bungalowparken bevolkten in de Westhoek, aangetrokken door de goedkope najaarsprijzen en diegenen die hier en sta-caravan hebben maakten gretig gebruik van hun huis op wie len. Geen strandweer dus, maar toch maakten velen lange wandelingen door de duinen en vooral de Boswach- terij was weer een geliefkoosd object en zo af en toe werd dan langs de vloedlijn de terugweg aanvaard. De grote trekpleister, de Oosterschelde- werken, was redder in de nood en de ZWN-bussen konden het bijna niet aan om alle nieuwsgierigen te ver voeren. Daarbij nog talloze bussen uit geheel Nederland, België, Duits land, Engeland en Denemarken die hun passagiers naar dit waterschap- kundig paradepaardje van Neder land vervoerden. Goed landbouwweer De landbouwers steken bijna dage lijks de vlag uit, want het weer is uit gesproken goed om de laatste oogst- produkten uit de grond te halen. Droge aardappelen met helaas nogal wat kluitwerk en suikerbieten met een minimum tarrapercentage zijn het gevolg van dit droge najaarsweer. Ook de nog aanwezige fruittelers plukten hun appelen en peren droog in dc kist en ook dat is wel eens an ders geweest. Bijna alle loofbomen zitten nog dik in het blad en een flin ke storm zou daar zeker de helft al af blazen. Tbt nu toe bijna hetzelfde na jaar van 1984 toen we heel rustig naar december leefden om dan in een strenge vorstperiode terecht te ko men in januari. Herfststormen Tbch is het in voorgaande jaren wel eens anders geweest. Op 1 oktober 1934, om maar een voorbeeld te noe men, woei het zo hard dat de garna- lenvisser J. v. Beveren uit Brouwers haven met zijn hoogaars BH 8 in het toen nog zo geheten Brouwershaven- se Gat op de Middelplaat verging. Van Beveren met zijn twee zoons wer den gered door de „Pionier" van schipper M. Thnis, maar het schip ging totaal verloren. Op diezelfde dag woei een tentenkamp van toe komstige KLM-vliegers (adspirant- volontairs werden ze toen genoemd), voor een deel uit elkaar. Maar dat al les gebeurde nog in een tijd dat een deken voor 4,50 te koop was en een damesnachthemd 90 cent kostte. De tijden veranderen, en men zou haast zeggen het weer ook. Maar wie weet stormt het volgende week want we zitten nu al een maand in de herfst. SIRJANSLAND Vergadering Het Reformatorisch Contact Or gaan Schouwen- Duiveland houdt donderdag 24 oktober haar eerste vergadering in het Verenigingsge bouw te Sirjansland. De bijeen komst, die om 19.45 uur begint wordt bezocht door ds. H. J. Boer, de plaat selijke Nederlandse-Hervormd pre dikant. De organisatie wil de komen de winter lezingen houden, om het onderwerp reformatie uit te diepen. De lezing van aanstaande donderdag gaat over het geloof. BRUINISSE HVG-vergadering De Herv. Vrouwen Groep „Helpt Elkander" hoopt morgen, dinsdag 22 oktober weer in vergadering bijeen te komen. Plaats van handeling is het Ned. Herv. verenigingsgebouw, aan vang half acht. Henry Dunant in Bru Voor de tweede keer dit jaar meert het imposante Rode Kruis schip de "J. Henry Dunant" af in de gemeente haven van Bruinisse. Morgen, dins dag, wordt het schip verwacht. De af deling Duiveland verzorgt het programma rondom de langdurig zie ken die afkomstig zijn uit de Kring Noord-Brabant. Vandaag is het schip vertrokken uit Grave, bekend van de waterstanden. Via Vreeswijk, Brui nisse en Tferneuzen wordt eind deze week weer ontscheept in Engelen bij 's Hertogenbosch. Depothouder Koos en Plony van Dommele zijn voor Bruinisse en omstreken depot houder geworden voor Theologische werken. Het echtpaar Van Dommele in de Stelbergstraat 13 verkoopt bij bel, Psalmboeken, Theologische wer ken maar ook verantwoorde lees-, en kinderboeken. Ook voor geschenk bonnen kan men bij hen terecht. Er bestaat volgens hen enorm veel vraag naar dergelijke werken. Zo werd op de onlangs gehouden Tryfosa- verkoping een groot aantal theologi sche boekwerken verkocht. MIDDELBURG Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fa brieken in Midden- en Noord-Zeeland heeft ir. A. J. Maljaars benoemd tot adjunct-secretaris van haar organisa tie. Maljaars is al sinds 1983 in dienst van de Kamer. Advertentie nu bij Dam 15 - Zierikzee 47 „Natuurlijk kan het me schelen. Ik kan die man toch niet altijd chauf feur noemen? Ik vind het geen ge hoor," kritiseerde Pit Gerrit Jans op treden. „Hij heet Lucas," zei Gerrit Jan, fier rondblikkend, blij met z'n vondst. „Een naam een chauffeur waar dig," dikte Paul nog aan. ..En zijn achternaam is Bols." zei Reep. „Lucas Bols," bedacht Dot. „Wat gek!" „Waarom?" zei Reep. Hij tartte Dots brutale ogen. „Het is een naam die er zelfs in het buitenland bekend is." „Beslist spiritueel." vond Paul „Is hij nog familie van de befaamde Lucas Bols?" vroeg Pit. „Och, wat kan het je schelen." Ella keek verveeld. Dat gezeur over die chauffeur. „Nee, dat geloof ik niet. Tenminste nooit van gehoord," zei Gerrit Jan. „Als chauffeur is hij zeer bekwaam en daarmee basta." Gerrit Jan woei hiermee Robberts familieleven verre van zich. Reep keek hem eens aan. Zijn mondhoek trilde. „Dus je vind het goed. dat Lucas me leert chaufferen." zei Pit. „O kind, het is mij best hoor." „En als ik de wagen tot gruis rijd, is dat erg?" „Als jij maar ongedeerd blijft- dan is het niet erg," zei Gerrit Jan. door CISSY VAN MARXVELDT „Je hebt een nobele ziel," vond Pit. Gerrit Jan maakte het militair sa luut. En Ella, die vond, dat Pit te veel aandacht voor zichzelf opeiste, zei. „Rij je paard, Robbert? Dat heb ik je aldoor al willen vragen." „Ah... nee," zei Gerrit Jan. Hij had eerst ja willen zeggen, maar bedacht tegelijk met schrik de vreselijke ge volgen, die dat 'ja' zou kunnen meeslepen. Die huzaar was best in staat om dc volgende morgen met een paard voor zijn deur te staan. „Och. dat is jammer." vond Ella. „Ik ben dól op paardrijden. Gewoon weg idolaat. We hadden zulke prach tige tochten kunnen maken." „Nu, laten we het uitstellen tot vol gend jaar. Dan zal ik me deze winter trachten te bekwamen. „O, wat vreselijk aardig. Robbert." Ella keek over haar theekopje ver rukt naar Gerrit Jan. Paul praatte met Mia over gedich ten. Hij dacht er tegelijkertijd aldoor aan, waarom Hetty al in geen twee dagen geschreven had. Ze zou toch niet boos zijn, zijn lieve, blonde Het ty met de warme stem? Ze had hem zo beloofd om een week nog op 'Sonne- wende' te komen. Als ze het nu maar deed. de ondeugd. „Ja, van Tbnnyson houdt ik ook veel." zei Paul. Lenie was bij Pit komen staan. Ze zei misprijzend: „Je weet toch, dat vader het helemaal niet goed vindt, dat je chaufferen leert?" „O, maar wel van Lucas," zei Pit. „Doe niet zo dwaas. Pit. Als jij een ongeluk krijgt, zijn wij verantwoor delijk." „Kom. niet zo tragisch. Ik krijg geen ongeluk. En als ik werkelijk de Fiat tot puin rijd. zal Dot wel aan ie dereen vertellen, dat het mijn eigen schuld is geweest. Nietwaar, doddc- kop?" „Natuurlijk," zei Dot. terwijl ze in de tuin staarde, om aan Reep, die zijn spotachtige blikken op haar af schoot, te ontkomen. „Nu, je moet het tenslotte zelf we ten," zei Lenie. „Hef kan mij niet schelen." vulde Pit aan. „Ja, dat zegt Janus ook. Goed hoor, ik zal dit geval voor mijn eigen rekening nemen." „En houd je van muziek. Robbert?" hoorde ze Ella vragen. Lenie ging ook langzaam naar dc piano. „Ik ben dól op muziek." zwoer Ger rit Jan. „Als een mot om de kaars," fluisterde Pit tegen Dot. die opeens proestte. Reep stond op. ging bij Dot tegen de vensterbank leunen. „Vanwaar die vreugde0" vroeg hij. „O. ik lach jullie uit," zei Dot. Pit slenterde weg. „En waarom doe je ons die eer aan0 Zijn we zo belachelijk?" „Ja. nogal." „Maar ik doe toch niks," streefde Reep tegen. (wordt vervolgd) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3