Waterkwaliteitsplan gaat nieuw tijdperk inluiden Ruimtevaarder bracht Zeeuwse vlag terug Inbraak bandencentrum Vernieling gymzaal Auto in de sloot Aanrijding Hogezoom Oesterstropers gepakt Inbraak opslagloods Gewonde bij aanrijding Bru Wieldoppen gestolen 2 ZIERIKZEE - In de nacht van 18 op 19 oktober werd ingebroken in het bandencentrum van M. R. uit Zierik- zee. Het pand aan het Groenevveegje werd met grof geweld gekraakt. Een maal binnen heeft men een grote hoe veelheid gereedschap weggenomen met een nog onbekende waarde. Uit een in het pand gestalde auto van J. S. uit Zierikzee verdween verder nog een paspoort en een hoeveelheid Eu rocheques. De politie stelt een onder zoek in. ZIERIKZEE - J. S. uit Zierikzee deed maandagochtend aangifte van vernielingen toegebracht aan de gym nastiekzaal in de Mulockstraat. Het moet gebeurd zijn in de herfstvakan tie. Twee ruiten werden vernield met een waarde van 600,— en enkele te gels ondergingen eenzelfde lot, met een waarde van 250, BURGH - HAAMSTEDE -E. O. uit Zierikzee deed bij de politie zelf aan gifte van een ongeluk: in de vroege zondagochtend omstreeks 02.00 uur reed O. op de Stolpweg toen hij krachtig remde voor een overstekend konijn. Bij deze manoeuvre raakte hij de macht over het stuur kwijt en belandde in de naast de weg liggende sloot, aldus zijn verklaring. Met ei gen middelen heeft hij later op de dag de auto op het droge gezet. RENESSE - Bij het tegelijktijdig uit parkeerstand achteruit de rijbaan oprijden botsten zaterdag twee auto's op de Hogezoom tegen elkaar. J. S. uit Haamstede en G. P. uit het Bra- bandse Helvoirt deden dit, zonder voldoende op het overig verkeer te letten. P. zag te laat dat S. ook achter uit reed, maar S. zag het helemaal niet volgens zijn verklaring. BROUWERSHAVEN - In de vroege ochtend van zaterdag werden twee Duitsers op heterdaad betrapt bij het stropen van oesters uit het Grevelin- genmeer, nabij Den Osse. Het betrof een klein aantal zeebanket dat door de politie in beslag werd genomen en terug gezet in hun element. Verder werd de duikvergunning ingenomen. A. H. en W. W. uit Keulen kregen een proces-verbaal wegens het overtreden van de visserij wet en de plaatselijke duikverordening. SCHARENDIJKE - M. de J. uit Scharendijke deed in het weekeinde aangifte van een inbraak met diefstal in de opslagloods van Rijkswa terstaat aan de Rampweg. Een aan zienlijke hoeveelheid gereedschap, waaronder diverse machines ver dween uit de loods met een waarde van enkele duizenden guldens. BRUINISSE - Op de Parallelweg even voorbij de Bruse brug werd R. S. gewond bij een aanrijding met twee personenauto's. Hij werd met een ge broken bovenbeen overgebracht naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De aanrijding ontstond toen S. uit de richting Oude Tonge bij Bruinisse de Parallelweg in wilde en op dat kruispunt de wagen van H. S. uit Klaaswaal op zijn weg vond. De auto's werden zwaar beschadigd. DELFT - Een 42-jarige inwoner van Delft is vrijdagavond tot zesmaal toe met zijn auto frontaal ingereden op de glazen hoofdingang van het Delft- se politiebureau aan de Westvest. Vol gens een politiewoordvoerder ver keerde de man onder invloed en was erg overstuur. 1 i 6Tl Het Zierikzeese woonwagenkamp behoudt voorlopig haar woonfunctie, omdat verplaatsing ervan voorlopig onzeker blijft. kan sanering knelpunten naar verantwoord en preventief beheer ZIERIKZEE - Met het presenteren van het Waterkwali teitsplan (WKP) luiden Gedeputeerde Staten van Zee land een nieuw tijdperk in. Na een periode van 15 jaar saneren van alle knelpunten in de provinciale waterhuis houding, komt de aandacht nu voornamelijk te liggen op een verantwoord beheer van de oppervlaktewateren. Al le delen in Zeeland hebben een functie en een prioriteit toegewezen gekregen, voor zover het niet gaat om wate ren, die onder het beheer van de rijksoverheid vallen. Het WKP is niet meer en niet min der dan een bundeling van de hoofd lijnen voor het waterbeheer. De wate ren zijn immers in het beheer van de verschillende waterschappen in Zee land en die maken binnen de aange geven WKP-kaders de dienst uit. Het WKP kenmerkt zich door een genu anceerde indeling van alle wateren z'aamlïéaen. met bijvoorbeeld-een-agrarisch ka rakter of een hoge milieuwaarde. Met deze indeling, opgesplitst in functies, heeft in de toekomst iedereen reke ning te houden. Dat was tot op heden wel anders, maar nu de verontreini ging afgeleid is en de zuiveringsin stallaties draaien is hier meer aan dacht voor. 1.464.420 gulden (investering per in woner 285 gulden), Bruinisse 632.705 gulden investering per inwoner 199 gulden) en Duiveland 893.000 gulden (investering per inwoner 167 gulden). Iedere investering in de gemeente wordt uiteraard verhaald op de bur gers en zo ook de rioleringswerk- Inspraaktijd Hoewel de inspraaktijd nog steeds van kracht is en Provinciale Staten hun goedkeuring nog moeten geven, hebben de meeste gemeenten en an dere belanghebbenden al een reactie gegeven op het 350 bladzijden tellen de plan. De gemeente Middenscnou- wen, bijvoorbeeld, betreurt het dat GS de mogelijkheid niet hebben be nut, om tot een vereenvoudigde regel geving te komen. Maar belangrijker nog is het kritiekpunt, dat de provin cie met het WKP volgens Midden- schouwen een en ander niet met de benodigde realiteitszin benadert. ,,Het perfectioneren van een systeem mag ons inziens niet leiden tot een onevenredige kostenstijging voor de burger", schrijft de gemeente, die hiermee doelt op onder meer de nog te realiseren rioleringswerken door de gemeenten. Werkzaamheden die zoals immer worden verhaald op de bevolking. Voor Schouwen-Duiveland beteke nen de binnen afzienbare tijd nog uit te voeren rioleringswerken de vol gende bedragen. Brouwershaven 3.574.300 gulden (investering per in woner 1.024 gulden), Middenschou- wen 1.742.820 gulden (investering per inwoner 700 gulden), Zierikzee 5.132.400 gulden (investering per in woner 531 gulden), Westerschouwen MIDDELBURG - De uit Zeeland afkomstige ruimte vaarder, de 53-jarige Lodewijk van den Berg, heeft vrij dag in Middelburg de Zeeuwse vlag aan de Commissaris van de koningin dr. C. Boertien overhandigd. De vlag is eind april, begin mei met het ruimteveer Space lab 3 de ruimte ingeweest. De in het Zeeuwse Sluiskil geboren Van den Berg heeft als doctor in de chemie deel uitge maakt van de bemanning van de Space lab 3. Hij deed daar zeer geslaagde proeven met kristallen in de ruimte. Van den Berg woont en werkt in de Verenigde Staten. Zo'n vijftien jaar geleden liet hij zich tot Amerikaan naturaliseren. Bij de Zeeuwse vlag zat een certificaat van NASA waaruit blijkt, dat de vlag inderdaad de ruimte is ingeweest. Van den Berg, die tijdens de over handiging van de vlag in Middelburg gekleed was in de overall die hij in de spaceshuttle heeft gedragen, zei dat een ruimtereis beslist geen pretje is. De gewichtloosheid maakt een ruim tereis een zeer vermoeiende en ook niet zo'n erg hygiënische aangelegen heid, omdat alles wat de bemanning ongecontroleerd loslaat zoals bij voorbeeld voedsel, instrumenten en soms zelfs urine of ontlasting door de ruimte binnen de spaceshuttle gaat zweven. Van den Berg zei dan ook nog eens heel lang en goed te moeten na denken voor hij ooit weer de ruimte ingaat. De Zeeuwse ruimtevaarder werd zaterdag in zijn geboorteplaats Sluis kil officieel ontvangen, vrijdagmid dag kreeg Van den Berg van het Zeeuwse provinciaal bestuur een zil veren Zeeuwse erepenning en een oorkonde overhandigd. •aft-Cfi .JiJ Maar GS reageren op dit appél van de gemeente met de woorden, dat het plan slechts richtlijnen omvat en dat het aan de waterschappen en de ge meenten zelf is hoe en wanneer derge lijke zaken ten uitvoer worden gelegd (binnen de WKP-beperkingen). Pas wanneer een concreet plan klaar ligt ka.n hieraan volgens GS een prijs kaartje worden gehangen. De gemeente Westerschouwen acht het in haar schrijven niet juist, dat het voor deze locale gemeenschap zo belangrijke plan niet tezamen met de gemeente is opgesteld. „Voorts vin den wij het onjuist, dat de werkgroep zich buigt over bepaalde problemen in de gemeente als deze daar niets van afweet", aldus Westerschouwen. GS hebben inmiddels toegezegd alle vergaderstukken aan de gemeente toe te sturen, zodat een plaatselijk ambtenaar naar eigen goeddunken kan meepraten over de plannen. De Val Zowel het Waterschap Schouwen- Duiveland als de gemeente Zierikzee hebben een verzoek ingediend om het Zierikzeese woonwagenkamp de Val voorlopig nog een woonfunctie toe te blijven kennen in plaats van de GS- functies ecologisch en agrarisch. Ge let op de onzekerheid, dat het kamp op korte termijn verplaatst gaat wor den houden het waterschap en de ge meente liever nog vast aan de woon functie. GS hebben deze opmerking naar tevredenheid opgenomen in het ontwerp-WKP. Het WKP omvat zeer veel algemene wensen en prioriteiten, die op alle Zeeuwse gemeenten, dus ook die op Schouwen-Duiveland, betrekking hebben. Een hiervan is de lozing van mest, gier en uittreevocht van mestopslag en voederkuilen op het oppervlaktewater of de riolering. Dit is vanwege het hoge organische stof- gehalte onaanvaardbaar en er dienen daarom ook maatregelen te worden genomen, zodat noch oppervlakkige afspoeling, noch directe lozing tot de mogelijkheden behoren. De lozing van spoelwater van apparaten, waar mee bestrijdingsmiddelen zijn toege past is door de bestrijdingsmiddelen wet onder alle omstandigheden verboden. Niet alleen agrarische bedrijven hebben te kampen met verontreinigd water. Ook de (mini)campings, zo- merhuizenterreinen en overige con centratiepunten van recreatie in het buitengebied kennen deze lozing. Volgens GS is veelal de enige goede oplossing voor het afvalwaterpro bleem van deze bedrijven een aan sluiting op een zuiveringsinstallatie van een waterschap. De transportlei dingen hiervoor dienen door de ge meenten te worden aangelegd en niet door de waterschappen. Voorzienin gen, die in het WKP als 'noodzake lijk* omschreven worden. Bij het opstellen van een strak be leid voor het tegengaan van vervui ling ziet de provincie ook de in dustrieën niet over het hoofd. Door aanpassing van de productieproces sen. bijvoorbeeld door het gebruik van andere grondstoffen en een zorg vuldigere bedrijfsvoering, kunnen de hoeveelheden afvalwater en de ver ontreinigde stoffen drastisch worden beperkt. „Nogmaals dient hier bena drukt te worden, dat het beleid er zo veel mogelijk op gericht is sanering aan de bron te doen plaatsvinden", schrijven GS. Als interne maatrege len niet voldoende zijn, om lozing op het oppervlaktewater toe te staan, dan zal het afvalwater eerst nog ge zuiverd moeten worden. De specifie ke situatie geeft aan of het bedrijf dat zelf kan, of dat het waterschap hier aan te pas moet komen met een zuive ringsinstallatie. Dat houdt een onder zoek per bedrijf in naar voorkomen de afvalstoffen. Veedrinkputten Een apart hoodstukje binnen het WKP vormen de authentieke vee- drinkputten. Deze, historisch bezien, waardevolle landschapselementen worden meer en meer met dempen bedreigd. Tbr handhaving van de gro te natuurwetenschappelijke waarde ervan zullen deze putten in de toe komst tegen verdere demping be schermd worden. Vanzelfsprekend komt de zoet- waterproblematiek ook in het plan ter sprake. Zeeland heeft een ernstig tekort aan voldoende zoetwater voor de agrarische sector. Het is de vraag of bij calamiteiten als aanhoudende hitte voldaan kan worden aan de vraag. Het vraagstuk van een zoete Grevelingen of het beroemde alterna tief een pijpleiding naar het Zoom meer, dat in 1988 over zoetwater kan beschikken, krijgt echter beperkte aandacht. Het standpunt van de pro vincie is al bekend gemaakt in de provinciale landbouwnota, waarin GS hun voorkeur voor zoetwater heb ben uitgesproken. Mits het rijk de aanleg volledig betaald en mits het rijk op fifty-fifty basis meedoet aan de aanpassingen in het kader van de infrastructuur. Maar: „Beslissingen omtrent de kwantitatieve en kwalita tieve beschikbaarheid van zoetwater worden op rijksniveau genomen en onttrekken zich aan de werksfeer van dit plan", schrijven GS. Het WKP is uiterst gedetailleerd opgesteld en ontziet absoluut geen watertje in Zeeland. Maar zoals ge zegd gaat het hier om hoofdlijnen, waarbinnen de waterschappen en de gemeenten een eigen beleid kunnen uitstippelen. Het voert daarom te ver tot in de puntjes het plan uit te die pen, omdat toekomstige veranderin gen zeer reëel zijn. Al wel duidelijk is, dat buiten de gemeente Midden- schouwen nog aanzienlijk meer in stanties te kennen hebben gegeven de plannen prima te vinden, maar vraagtekens te plaatsen bij de finan ciële haalbaarheid. Opvallend is, dat GS bij dergelijke opmerkingen niet met een concreet antwoord komen en ook aanpassingen in het WKP niet voor blijken te staan. BRUINISSE - P. G. uit Enschede, verblijvende op het recreatieoord Aquadelta, deed aangifte van een diefstal van vier sierdoppen van zijn auto. De auto stond in de nacht van vrijdag op zaterdag geparkeerd op het parkeerterrein 'De Kreek'. De waarde bedraagt 500,—. BEDUM - Bij een boerderijbrand in Lutjewolde (gemeente Bedum) is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor ettelijke tonnen schade aangericht, terwijl vier pinken en vier kalveren in de vlammen de dood vonden. AMSTERDAM - Bij de Willemsluis in het Noord-Hollands Kanaal is za terdagmorgen vroeg een plastic zak met daarin een hoofd, armen en be nen aangetroffen. Een woordvoerder van de politie in Amsterdam heeft dat meegedeeld. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Tfevens bureau voor rechtshulp. UW-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Teken en schilder- club „De Tfekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UW-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos om 14.30 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voorou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tbnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst Modelbouw- en hobbyvereniging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42, tel. 4317. Iedere maandag en donderdag Zierikzee Seniorensoos voor heren in UW- gebouw van 13.30-16.30 uur. Zaterdag, elke veertien dagen Kerkwerve Pniëlkerk. Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september, 09.30-11.30 uur. Maandag 21 oktober Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Huis van Nassau. Bijeenkomst post zegelvereniging Philatelica. 20.00 uur. Dinsdag 22 oktober Zierikzee Gereformeerde kerk. CFO-ledenver- gadering. 19.30 uur. Graanbeurs. Groente- en fruitshow van Plattelandsvrouwen. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Gour metavond. 19.30 uur. Kleuterschool 't Mierenest. Vergade ring ^Belangengroep Poortambacht. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Reisje Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Ver trek 8.00 uur te Burgh. Scharendijke Consistorie Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Tbnnenmagazijn. Modeshow georga niseerd door NBvP. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Openbare vergade ring adviescommissie verkeer. 19.30 uur. Woensdag 23 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrije. Bejaardenbijeenkomst NCVB. 14.30 uur. UW-gebouw. Vergadering Unie van Vrijwilligers. 09.15 uur. Vrouwenontmoetingscentrum, Vis straat 5. Thema-avond 'Kinderen en een baan'. 20.30 uur, zaal open 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren tot 12 jaar. Van 13.30 tot 16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Oprichtingsvergadering tennisvereniging. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting en com missie welzijn. 19.00 uur. Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 24 oktober Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Voorlichtings avond Reinigingsdienst over rolem- mers. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Vergadering Re formatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Goes Prins van Oranje. Fred Oster-show. Aanvang onbekend. Vrijdag 25 oktober Heinkenszand De Stenge. Avond Reumavereniging. 20.00 uur. Zaterdag 26 oktober Zierikzee Graanbeurs. Computergebruikers bijeenkomst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Lutherse kerk. Uit op Schouwen- Duiveland, concert Nederlands Ka merkoor. 20.00 uur. Middelburg Kunstenaarscentrum. Opening expo van Jacque Benschop. 16.00 uur. Zondag 27 oktober Zierikzee Clubgebouw. Ledenvergadering. 10.00 uur. Méandag 28 oktober Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Mondragon. Ledenvergadering ZOC. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal van de Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Coöperatiemiddag Z.L.M. 13.15 uur. Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty In ternational. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Openbare raadsvergade ring met algemene beschouwingen. 14.00 uur. Dinsdag 29 oktober Zierikzee Stadhuis. Afscheidsrecepties ge meentebodes. 16.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2