Youth for Christ-Zierikzee betrekt vrijdag eigen pand Versoepeling opheffingsnorm heeft geen invloed op de fusiebespreking LHNO en LTS ISTA Twee ton van provincie onderzoek Neeltje Jans „Ark van Noach" in „De Lichtboei" DE ZÏERIKZEESCHE COURANT Autobedrijf ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Waterkwaliteit Kapitaalinvestering Spannende derby Armoedig Gedeputeerde Staten van Zeeland gaat met Tijdens een openbare vergadering in het ge- WIK en Duiveland wikkelden in Kerkwerve Ouwerkerk verloor voor de tweede keer op rij presenteren van het waterkwaliteitsplan een meentehuis van Nieuwerkerk adviseerde de geen technisch hoogstaande, maar wel span- met 5-0; dit keer trok SDO uit Lamswaarde te- nieuw tijdperk inluiden. (Pag. 2). commissie PW van Duiveland over kapitaalin- nende derby at, die in een terechte 1-1 stand gen het armoedige team ruimschoots aan het. vestering. (Pag. 3). eindigde. (Pag. 5). langste eind. (Pag. 6). MAANDAG 21 OKTOBER 1985 142ste jaargang Nr. 23815 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het leven is tegelijk het allergemakkelijkste en het aller moeilijkste. Fliegende Blatter ZIERIKZEE - De Zierikzeese Youth for Christ-afdeling begint vrijdag aan een nieuw leven. Nieuw in die zin, dat vrijdag een eigen onderkomen in gebruik zal worden ge nomen, geopend door wethouder P. de Rijke. Een deel van het pand Visstraat 5 werd de afgelopen maanden ge schikt gemaakt voor het Youth for Christ-werk: hier zul len voornamelijk de middelbare school scholieren voor taan op vrijdag welkom zijn. Het nieuwe leven slaat overigens niet op de Youth for Christ-afdeling zélf, want die 'leeft' al acht jaar. Wel is het zo, dat eertijds het YfC-werk meer in de schijnwerpers stond via massale evangelisatiebijeenkomsten. Het wil niet zeggen dat hoewel het iets stiller rond deze interkerkelijke, voornamelijk jeugd-groep is gewor den, deze groep niet meer actief was. Voorzitter van de plaatselijke afde ling is Godelief Riddersma en samen met haar man Theo vertellen ze aan de vooravond van de officiële ope ning daar het volgende over. Koffie-bar De Zierikzeese afdeling van YfC bestaat zo'n acht jaar. Bekend van on der meer de koffie-bar bijeen komsten bij het Leger des Heils en de zomerse tent-acties op de toeristenda- gen op de Balie. De kern van de groep jongeren bestaat uit veertien men sen. Een interkerkelijke groep, die niet aan welke geloofsrichting dan ook gebonden is. De leden komen voort uit èlk denkbare richting, van gereformeerd tot katholiek, van her vormd tot gereformeerde gemeente en alles wat daar tussen ligt. Er is dus geen enkel stempel op te plakken, een bezigheid waar de Nederlanders nogal goed in zijn. Wat doet die groep? Godelief Riddersma: „Op het ogen blik komen we elke veertien dagen bij elkaar. Omdat we geen eigen on derkomen hadden, gebeurt dat altijd bij ons (Godelief en Theo, red.) thuis. We zingen dan wat, we lezen uit de Bijbel en denken na over bepaalde onderwerpen die onze belangstelling hebben. Voor die bijeenkomsten no digen we jongeren uit. Was het vroe ger zo, dat Youth for Christ via mee tings verkondigde hoe men dacht dat het moest, nu gaan we er van uit dat Advertentie Wie het verschil ziet verdient bij ons duizenden guldens St. Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48 4307 AR Oosterland Dealer van Subaru, Austin Rover, Land en Range Rover het in contact komen met jongeren belangrijker is. Gewoon met elkaar spreken over dingen die ons bezig houden. Als het daarin past willen we ook best en graag vertellen wat het evangelie voor ons betekent, maar dat staat niet meer voorop". Lage drempel Haar man Theo vult aan: „Die bij eenkomsten noemen we 'Jongeren Open Huis'. Toch kregen we het idee dat het mogelijk moest zijn om ge woon ergens binnen te lopen. Een 'laag-drempelig gebeuren in een ver trouwde omgeving om over een per soonlijke geloofservaring te kunnen spreken met elkaar. Een lokaliteit, waar je makkelijk naar binnen gaat, zonder je af te vragen of het wel uit komt". De 'Open Huizen' in hun woning ade Mastgatstraat bleken in de praktijk toch te beperkt. Meestal een vier tot vijf gesprekspartners, maar ook wel eens tien jongeren binnen in een ruimte die te klein is om iets spe ciaals te doen als bijvoorbeeld mu ziek of film. De kosten die aan dit kleinschalig project verbonden wa ren betaalden Godelief en Theo over igens doorgaans zelf, aangevuld met af en toe een bijdrage van belangstel lenden. Met de Youth for Christ in aanra king komen kan op verschillende ma nieren: landelijk via vakantiekam pen, trainingen, t.v.-programma's of het eigen blad, regionaal via de jaar lijkse rommelmarkt, Jantje Beton, Oranjemarkt of sponsor-wandel tocht, waar YfC vertegenwoordigd is. Pand huren Om het idee een eigen onderkomen, gestalte te geven werd aanvankelijk gedacht een boot in de Zierikzeese haven in te richten als zodanig, maar dat stuitte op moeilijkheden. Van het C.J.V. kon per 1 juni een deel van het pand aan de Visstraat gehuurd wor den na het vertrek van poppentheater 'Alteklein'. Er 'moest iets aan gedaan worden' om het maar eens eufe mistisch te zeggen en vanaf die da tum gingen de veertien leden aan de slag met hamer, zaag en verfkwast. Vanwege de zeer beperkte financiële middelen mocht het in feite niets kos ten en dat is moeilijk werken. Alleen de stoelen werden (voor een spot prijsje) gekocht. Zeer gelukkig was men met het gratis beschikbaar stel len van verf door de fa Schults, in dankbaarheid aanvaard. Dat scheelt een slok op een borrel want de aan passing bestaat voornamelijk uit het opnieuw schilderen en met (gekre gen) pallets iets aanpassen van het pand. Er ging wel veel tijd in zitten, maar dat had YfC er graag voor over. Vrijdag dus de officiële opening door wethouder De Rijke, om 19.30 uur. Op die dag wordt in de pauze van BURGHSLUIS - De provincie Zeeland heeft 200.000 gulden beschikbaar ge steld voor onderzoeken naar de recreatieve haalbaarheid van het werkeiland Neeltje Jans, dat na beëindiging van de Oosterscheldewerken een grote toe ristentrekker moet worden. De ene helft is bedoeld voor themastudies en het resterende bedrag kan besteed worden aan haalbaarheidsonderzoeken. Het geld komt uit de pot Provinciaal Beleidsplan Recreatie en Toerisme (PBRT). Hoewel dit besluit pas is genomen, hebben Gedeputeerde Staten al bij de principe-goedkeuring van de minis ter van Economische Zaken instan ties aangeschreven met het verzoek om themastudies te verrichten. Deze zijn grotendeels al afgerond en liggen thans ter beoordeling bij verschillen de belangenorganisaties. Het besteedbare bedrag van 100.000 gulden is inmiddels overschreden met 3.250 gulden. GS hebben beslo ten dit ongedekte tekort ten laste te brengen van de recreatieve knelpun- tenpot. Dit fonds wordt aangespro ken, wanneer zich in de provincie op toeristisch vlak problemen voordoen van enig formaat. Maar GS hebben hierover wel verantwoording af te leggen aan Provinciale Staten en vra gen daarom hierover advies aan de commissie Economische Zaken, die binnenkort bijeen komt. Themastudies Na de principe-beslissing van de minister heeft de provincie de the mastudies uitbesteed aan Harrison Price en Louis van Gasteren. De stu dies moeten antwoord geven op de vraag hoe in recreatief opzicht, bin nen de randvoorwaarden van het Oosterscheldebeleid, de meest waar-* devolle invulling kan worden gege ven aan het project Neeltje Jans. Wethouder De Rijke verricht opening Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 22 okt. 9.25 22.35 2.56 15.48 de LHNO/MAVO aan de Huy- bertstraat enige aandacht geschon ken aan de opening, waar de band 'Rhapsody' een kort optreden zal ver zorgen. Om 15.00 uur is de 'workshop' in feite al open, waar de Amerikaan se band twee keer zal optreden die dag. 'Rhapsody' is een Amerikaanse groep die swingende eigentijdse mu ziek brengt, een gospel-rockformatie bestaande uit vijf man. Zoiets was in de huiskamer aan de Mastgatstraat niet denkbaar! Zaterdag is er dan nog een receptie van 16.00 tot 18.00 uur voor belangstellenden en genodig den, waar Arnold van Heusden, di rectie landelijke Youth for Christ, het woord zal voeren door iets te vertel len over de YfC en de naam van het nieuwe onderkomen dat ,,'t Stekkie" zal gaan heten. Verder worden er vi deo's vertoond over het werk van YfC. Iedere vrijdag Na de opening is het 'Stekkie' iede re vrijdagmiddag open, van 15.00 tot 18.00 uur. Als gezegd mag iedereen die daar zin in heeft, binnen komen, maar Godelief zegt voornamelijk te mikken op de middelbare school jeugd. Er is de mogelijkheid om een spel te spelen, te biljarten, de krant te lezen, koffie te drinken of gewoon te kletsen. Godelief:,,We dachten eerst om er de naam 'Jongerencafé' aan te geven, maar dat ligt niet in on- Godeliefen Theo Riddersma in het nieuwe onderkomen van Youth for Christ, Visstraat 5. Vrijdag wordt dit jongerencentrum door wethouder De Rijke ge opend. ze bedoeling. Er wordt hier geen alco hol geschonken. Verder willen we nog speciale dingen gaan doen als video clips bekijken of thema's behande len. En elke laatste vrijdag van de maand zijn we ook vrijdagavond open, vanaf half acht. Dan vertonen we een film, komt er een groep of iets dergelijks. Misschien in de toekomst zal het 'Stekkie' op meer dagen in de week geopend zijn, maar we zullen eerst eens afwachten hoe het loopt", Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig Heldere nacht met weinig wind; minimumtemperatuur rond 3 graden en plaatselijk vorst aan de grond. En kele mistbanken. Overdag zonnig; middagtemperatuur circa 14 graden. Matige wind, rond kracht 4. uit ooste lijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 25 oktober; Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min .temp.: 4 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: oost 4 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 okt. Zon op 7.17, onder 17.31 Maan op 16.05, onder Volle Maan: 28 oktober (17.38) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater Den Haag Ook de voorzitter van de LTS, W. den Boer, verwacht niet, dat de ver soepeling vanuit Den Haag gevolgen zal hebben voor de fusiebesprekin gen, die nu al in een eindstadium be land zijn. „Met ingang van 1991 gaat de norm alsnog omhoog naar 60 leer lingen per leerjaar. Het lijkt mij niet zinvol voor deze periode verder af te zien van verdere samenwerking", legt Den Boer uit. ZIERIKZEE - De aangekondigde versoepeling van de opheffingsnorm voor scholen in de eerste fase van het voortgezet onderwijs zal geen invloed hebben op de fu siebesprekingen tussen de Zierikzeese Julianaschool en de LTS Schouwen-Duiveland. Staatssecretaris drs Ginjaar-Maas kondigde vorige week aan, om de ophef fingsnorm tot 60 leerlingen per leerjaar niet door te voe ren en pas op de plaats te maken bij een aantal van 45. Hiermee zou de Julianaschool meer levenslucht krijgen, maar de fusiebesprekingen verkeren al in een eindsta dium en het samengaan met de LTS biedt zoveel voorde len, dat verder praten gerechtvaardigd lijkt. De Lagere Huishoud- en Nijver- heidschool Prinses Juliana leidt al leen meisjes op en de Lagere Techni sche School alleen jongens. Volgens Juliana-directeur H. van Dam biedt de fusie een unieke gelegenheid om het oude rollenpatroon van man vrouw te doorbreken. „Ook de grote re keuzemogelijkheid voor de scho lieren en het veilig stellen van een groot onderwijsaanbod op Schouwen-Duiveland zijn belang rijke voordelen van de fusie", legt Van Dam desgevraagd uit. de provincie Zeeland heeft bij de be windsvrouw aangedrongen op een soepel beleid ten aanzien van de plat telandstreken in Nederland. Juist voor woongemeenschappen in deze gebieden is onderwijs in de buurt van groot belang. Niet in de laatste plaats voor de leefbaarheid van de kleine dorpen. Ginjaar-Maas heeft oor naar deze argumenten en heeft toegezegd straks de norm van 45 hier en daar niet te strak te hanteren. Een probleem, dat voor de Prinses Julianaschool niet meer telt, mits de fusiebesprekingen het gewenste re sultaat behalen. De Lagere Tbchni- sche School, die ook duidelijk voor delen heeft bij de fusie, had minder druk op zich, voor wat betreft de op heffingsnorm. Uit de woorden van voorzitter Den Boer mag worden uit gegaan van een ongestoord voort- overleg met de LHNO. Springtij: 31 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ten opzichte van van daag zal het weer morgen nauwelijks verschillen. Een omvangrijk hoge- drukgebied van de Britse Eilanden tot in Roemenië en Bulgarije houdt de depressie op grote afstand. Het ge bied versterkt zich nog enigzins waarbij morgen een nieuwe kern bo ven Denemarken ontstaat. De ligging van de as van het hoge- drukgebied ten noorden van ons land bewerkstelligt een oostenwind, die in de nacht slechts zwak is en overdag tot matig toeneemt. Tijdens de helde re nacht daalt de temperatuur in de thermometerhutten tot ongeveer 3 graden, dichtbij de grond kan het kwik tot waarden beneden het vries punt dalen, afhankelijk van de be groeiing en de grondsoort. Overdag schijnt volop de zon. De temperatuur stijgt tot ongeveer 14 graden. DEN HAAG - De kinderbijslag wordt volgend jaar niet bevroren. Zo wel op 1 januari als op 1 juli zal de hoogte van de kinderbijslag worden aangepast aan de prijsstijging. Dat brengt een bedrag van 75 miljoen gul den aan extra kosten met zich moe. Met de opheffingsnorm streeft het departement van Onderwijs en We tenschappen naar een sterkere con centratie van scholen, zodat een ein de kan komen aan de relatief dure versnippering. Om alle scholen, die door de strenge opheffingsnorm in het gedrang zijn gekomenenige spe ling te geven heeft Ginjaar-Maas haar plannen nog even uitgesteld. Maar de opheffingsnorm van 60 is absoluut en scholen hoeven geen per missie te vragen, om onder dit grens- aantal te mogen zitten. Na 1991 wordt de norm gesteld op 45 scholie ren per leerjaar. Deze laatste en definitieve norm is wel interpreteerbaar. Voornamelijk ZIERIKZEE - In buurt- en clubhuis „De Lichtboei werd gedurende drie ochtenden tijdens de herfstvakantie een creatief project voor jongeren tussen vier en twaalf jaar georganiseerd. Het resultaat was een fraaie Ark van Noach. opgebouwd uit een groot aantal hokken waar de kinderen hun dieren in maakten. f f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1