Eerste lustrumviering regionale Junior Kamer Modelbouw, boeiende hobby Met aanbieding rapport: „De maatschappelijke effecten van het aflopen van de Oosterscheldewerken voor Schouwen-Duiveland Bram van Dongen, voorzitter modelbouwvereniging in Scharendijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 oktober 1985 Nr. 23814 Terugblik Tijdens een persconferentie met voorzitter J. A. A. de Coninck, secre taris F. van Vliet, de bestuursleden R. Schiffer en J. Verseput en themacom missielid G. Verberne werd terugge blikt op vijf jaar Junior Kamer Schouwen-Duiveland. Die terugblik leert, dat na een te licht bevonden project ten behoeve van muziekver eniging Crescendo in Dreischor een duidelijk succes werd behaald met het Gravensteen, hetgeen leidde tot de officiële installatie op 1 november 1980. Deze serviceclub voor mensen tussen 21 en 40 jaar ging vervolgens niet op haar lauweren rusten, maar bleef inventief op het gebied van pro jecten. Men wilde niet zonder meer geld gaan inzamelen en het vervolgens als eenmalige gift aan één of andere in stantie cadeau doen. Getracht werd een initiatief te ontplooien, waar de begunstige ook op langere termijn nog mee uit de voeten kon. Zo gelukte het de leden van de Ju nior Kamer onder meer de ambulan ce uit de Westhoek voorzien te krij gen van een defibrillator, een belang rijk instrument voor mensen, die juist een hartinfarct te verduren heb ben gehad. Verder werd de Beatrix- school te Zierikzee verrast met een kleurentelevisie, kreeg de speel-o- theek een welkome gift voor de aan schaf van speelgoed, werd de EHBO te Middenschouwen gestimuleerd met de aanbieding van de reanima- tiepop Anne, werd bij de opening van molen 'De Hoop' een gerestaureerde meelwagen aangeboden en werd een verwoede donateursactie voor zie- Marlies Nijs(l./en Jeanette Cullberg studentes sociale geografie, makers van het rapport: „De maatschappelijk effecten van de afloop van de Oosterschel dewerken voor Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Tussen het project 'Gravensteen' en het rapport: „Maatschappelijke effecten van het aflopen van de Oosterscheldewerken voor Schouwen-Duiveland", liggen vijf jaren Junior Kamer in deze regio. Betekende het Gravensteenproject de officiële installatie van de Ju nior Kamer Schouwen-Duiveland, met de presentatie van genoemd rapport gaat men op zaterdagmiddag 9 no vember in het Zierikzeese stadhuis het eerste lustrum vieren. Gedurende die afgelopen vijf jaar werd het leven van velen op Schouwen-Duiveland mede bepaald door de werkzaamheden aan de stormvloedkering in de Oosterschel- de. Derhalve besloot de Junior Ka mer bij de gelegenheid van haar eer ste lustrum een onderzoeksrapport te wijden aan deze maatschappelijk belangrijke verhouding. In het bij zonder ging de aandacht uit naar de gevolgen van de afloop van de Oosterscheldeweken voor Schouwen- Duiveland. J. A. A. de Coninck: voorzitter van de Junior Kamer Schouwen-Duive land. Tfen behoeve van wetenschappelijke onderbouwing van opzet en uitwer king van dit project, werd ondersteu ning gezocht en gevonden bij het Sociaal-Geografisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht. Het rapport, dat als resultaat van dit lustrumproject is opgesteld, zal op 9 november officieel worden ge presenteerd en overhandigd aan Tweede Kamerlid mr. A. J. te Veld huis, woordvoerder inzake Ooster scheldewerken der WD-Tweede Ka mer fractie; aan mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, burge meester van Westerschouwen en aan de heer Th. H. de Meester. Commentaar Reeds tijdens deze lustrumbijeen komst zal mr. Tfe Veldhuis commen taar geven op het rapport. Na het offi ciële gedeelte zal vanaf 16.40 uur een receptie worden gehouden. De makers 'van de NOS- televisierubriek 'Van Gewest tot Ge west' hebben het bestuur van de Juni or Kamer te kennen gegeven aan dacht te willen besteden aan het rapport en de officiële aanbieding daarvan. kenomroep Nomen Nescio op touw gezet. Binnen de Junior Kamer werd, met de blik gericht op de eerste lustrum viering, gezocht naar een project van regionaal belang. Binnen de service club bestond behoefte aan grondig onderzoek, een opstelling van concre te cijfers, conclusies en aanbevelin gen betreffende de gevolgen voor Schouwen-Duiveland van de komen de beïndiging van de Oosterschelde werken. Er werd contact opgenomen met de Rijksuniversiteit te Utrecht en het voorstel van de Junior Kamer bleek een prima afstudeerproject te kunnen vormen voor twee studentes sociale geografie. Marlies Nijs en Jea- net Cullberg hebben zich vervolgens vanaf november vorig jaar intensief met het onderzoek beziggehouden. Het eerste deel van dat onderzoek bestond uit het maken van een zoge naamde structuurnota: een onder zoek naar de ontwikkelingen op Schouwen-Duiveland gedurende de afgelopen tien jaar. Een onderzoek, dat de beide studentes veel achter grondinformatie aandroeg. Tfen behoeve van die structuurnota werden gesprekken gevoerd met in stanties als: Kamer van Koophandel, ETI, gemeenten, Provinciale Planolo gische Dienst (PPD); terwijl ook ge gevens werden ingewonnen bij de af delingen personeelszaken van Dosbouw en Rijkswaterstaat. Enquête In overleg met de Junior Kamer werd verder besloten een enquête te houden onder zeshonderd werkne mers bij Rijkswaterstaat en Dos bouw, om antwoord te krijgen op vra gen van demografische aard. Daarnaast werd ook een bedrijfsen- quête gehouden onder diverse toele veringsbedrijven in deze regio. Voor al bij dit laatste werd veel medewer king door de Junior Kamer zelf ver leend. Dat laatste vormde ook een be langrijk aspect. Uiteraard was het de Junior Kamer om het eindresultaat te doen: een rapport met conclusies en aanbevelingen om te kunnen aan- ven, overheidsdienst of het vrije be roep, als daarbuiten." Als belangrijk ste doelstelling is vastgelegd: „Het ontwikkelen van de eigen kundighe den en het bevorderen van de ge meenschappelijke inspanningen van jonge mensen, met tot doel het verbe teren van het sociaal, economisch en geestelijk welzijn van de mensheid". Pluriform Gestreefd wordt een zo pluriform mogelijk ledenbestand te realiseren, dat wil zeggen met zoveel mogelijk sectoren daarin vertegenwoordigd. Juist het feit, dat de maatschappelij ke positie de belangrijkste maatstaf vormt om als lid van de Junior Ka mer te worden voorgedragen, vormt vaak aanleiding tot de kritiek dat serviceclubs elitair zijn. „In dat op zicht is die kritiek van de bui tenstaander misschien wel 'terecht' zegt De Coninck. Hij bedoelt te zeg gen, dat er gestreefd wordt naar uni formiteit in het niveau, waarop de le den in het maatschappelijk leven functioneren. Een actieve ballotage is er naar zijn zeggen echter niet. Lid van de Junior Kamer kun je worden op voordracht. Juist door gebruik te maken van de deskundigheid der leden en van de verantwoordelijkheden, die zij in hun job kunnen nemen, kunnen be paalde projecten worden geïniteerd en dat bij de uitvoering van die pro jecten van belang is, dat onderlinge vaardigheden worden uitgewisseld, werd reeds gezegd. In het organisatieverband van de Junior Kamer onderscheidt men bo ven de regionale afdelingen, de dis tricten. In Zeeland bestaat dat uit de afdelingen: Beveland, Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Schouwen- Eén van de projecten van de Junior Kamer was een grote werf actie aan donateurs voor ziekenomroep Nomen Nescio. Op de foto een blik in de studio met v.l.n.r. Ken Buth (Junior Kamer), Harry van Rooijen, Kees Lagendijk en Marja Geldof. Duiveland, terwijl om practische re denen tijdelijk ook de afdeling Ber gen op Zoom eraan is toegevoegd. Tussen deze afdelingen vinden regel matig ontmoetingen plaats. Boven de districten functioneert de Federatie van Junior Kamers. Bestuurslid Schiffer verwijst in dit verband naar de actuele onderwer pen, die de Federatie tijdens landelij ke vergadering aan de orde stelt, zo als het thema 'Analfabeet 2000', dat het probleem aan behandelde van de generatiekloof tussen ouders en hun kinderen, die van jongs af aan met de computer opgroeien. Andere onder werpen waar de Federatie aandacht aan besteedde waren: Kritisch Fau nabeheer en de materie van de Com missie Wagner betreffende het Water- schapsbestel. Contacten Zowel op landelijk als regionaal ni veau worden goede contacten onder houden met andere serviceclubs als Lions, Rotary en Round Thble. In dit kader vinden van tijd tot tijd zoge naamde 'Inter-serviceclubs- meatings' plaats. Volgend jaar zal de Junior Kamer Schouwen-Duiveland daartoe weer als gastheer fungeren. Maar....eerst staat de viering van het eerste bestaanslustrum op het pro gramma op zaterdagmiddag 9 novem ber in het Zierikzeese stadhuis, aan vang 14.30 uur. De presentatie van het rapport vormt daarin uiteraard de hoofdmoot; wie zich ook maar enigs zins bezighoudt met het wel en wee op Schouwen-Duiveland zal onge twijfeld reikhalzend uitzien naar de inhoud daarvan. maar het zijn er tientallen. Hij bewaart er niet één, maar geeft ze weg. Natuurlijk niet zomaar, maar als hij iemand weet die aan zijn schepen veel plezier kan beleven, nou, dan krijgt hij een schip. „Verkopen doe ik nooit nee. De modellen zouden veel te duur zijn en daarom gaat het eigenlijk ook niet. Het maken, het uitdenken, het bezig zijn, déér gaat het om. De voldoening krijg je als -in mijn geval- je schip er precies zo uitziet als je tevoren hebt bedacht. Als alles functioneert als het moet functioneren. Is dat zo, dan begin ik gewoon weer aan een nieuw model". Een vanzelfsprekende vraag is of modelbouw een dure hobby is, door Bram beantwoord met: „Dat kun je net zo duur maken als je zelf wilt. Waar ik nu mee bezig ben hè, een zeilboot dus. Daar heb ik niets voor gekocht. Allemaal afval-hout. Misschien kan ik niet alles zelf maken en zal ik iets moeten kopen, maar toch niet veel. Kijk hier, de wandspanners voor de zeilboot. Die kun je ook kopen en zijn dan behoorlijk duur hoor. Ik heb bedacht dat je daar ook onderdelen van fietsversnellingen voor kunt gebruiken. Die kosten me niks, want daar kan ik defecte onderdelen voor gebruiken. Zie je: je kunt het net zo gek maken als je zelf wilt". Bouwtekeningen maakt Bram van Dongen ook zelf, al heeft de vereniging ook de beschikking over gekochte tekeningen, die via de landelijke vereniging en het maandblad zijn te bestellen. Overwegend houdt Bram zich li de avonduren bezig met z'n hobby en af en toe ook 's zaterdags. Daar komt per 1 januari verandering in als hij zichzelf met pensioen stuurt. Hij is bijna 67 en vintlt het wel mooi zo. Zijn jongere broer en diens zoon zetten de smederij voort en Bram heeft (nog) meer tijd voor z'n hobby en de vereniging. Een leuke vereniging vindt Bram zelf, waar het goed toeven is. Lid worden is voor iedereen mogelijk want de jaarlijkse contributie bedraagt slechts 25,—. Met een beetje handigheid kan volgens hem iedereen deze boeiende hobby bedrijven, het zijn echt niet allemaal monteurs die lid zijn van de vereniging en men is allemaal bereid nieuwkomers te helpen op alle fronten. Bram heeft zojuist een miniatuur boot afgerond, die naar Renesse gaat. Er zal een mini-motor worden aangehangen en zijn boot zal dus ook werkelijk het (niet zo-) ruime sop kiezen. Direct werd een nieuw schip op stapel gezet, een zeilboot waar onder meer een mast op komt van twee-en-een-halve meter lang. „Die is nog niet klaar zegt Bram die pas volgend jaar met de zeilboot hoopt klaar te zijn. En dan? Plannen genoeg! Er moet ook nog een échte zeilboot komen en de grote wens is nog steeds: de 'Flyer' van schipper Van Rietschoten nabouwen. Bram:,,Van Rietschoten komt hier vaak, ik ken hem goed. Ik heb hem om een bouwtekening van de 'Flyer' gevraagd, maar daar zijn ze erg zuinig op! Tbch heb ik van hem een folder gekregen waaruit ik veel kan opmaken. Ik denk dat ik alles zelf maar ga uitrekenen en op schaal op papier zetten. Die 'Flyer' komt er echt wel, daar kun je vast op rekenen!" En als Bram van Dongen dat zegt zal het wel zo zijn daar heeft hij in het verleden al meer blijk van gegeven. Kennismaken met Bram en de vereniging kan, op elke tweede dinsdag van de maand, in 'de Putmeet'. Gert Verberne: themacommissielid van de Junior Kamer. bieden aan beleidsmakers, die nauw betrokken zijn bij behoud en herstel van werkgelegenheid op Schouwen- Duiveland, daarnaast echter beoogde deze serviceclub ook een hechte sa menwerking tussen de leden onder ling te bereiken met de uitvoering van dit project. Het begrip 'learning by doing' staat hoog in het vaandel van de Ju nior Kamer. Het houdt in, dat ge tracht wordt zoveel mogelijk in sa menwerking bepaalde projecten uit te voeren. Leren van eikaars deskun digheden staat daarbij voorop. Ook intern tussen de leden onderling vor men die hulp en uitwisseling van er varingen belangrijke aspecten. De Junior Kamer op Schouwen- Duiveland telt 24 leden, onder wie twee vrouwen. „Dat is heel progres sief hoor", laat voorzitter De Coninck weten, want elders in den lande is het aantal vrouwelijke leden in verhou ding meestal lager. De vraag: „Wat is Junior Kamer", wordt in een informatiebulletin beantwoord met een wat vage om schrijving als: „Junior Kamer is een wereldomvattende organisatie van jonge mensen, die bereid zijn verant woordelijkheid te aanvaarden zowel binnen hun werk als in het bedrijfsle- SCHARENDIJKE - Ze kennen hem allemaal als Bram van Dongen, de smid, van het Baken in Scharendijke. „Zet alsjeblieft gewoon Bram in je verhaal en verder niks geen flauwekul". Bram dus. Bram is behalve smid (één van de gebroeders) ook voorzitter van de Hobby en modelbouw vereniging 'Schouwen-Duiveland' en dat was de reden van ons bezoek, want weinigen op Schouwen-Duiveland zullen weten dat dit eiland een dergelijke vereniging rijk is. „Nee, ik denk niet dat veel mensen het weten. Zelfs de gemeente niet, want we draaien nog zonder subsidie. Ik denk dat ik ze maar eens ga aanschrijven denkt Bram hardop. De boeken moeten er aan te pas komen om de juiste datum van het stichten van de vereniging boven water te krijgen. Het blijkt alweer ruim twee jaar geleden te zijn dat in petit-restaurant 'De Koepel' te Scharendijke de eerste vergadering werd gehouden. Op 26 september '83 om precies te zijn. Bram van Dongen zélf houdt zich al jéren bezig met zijn hobby: het bouwen van boten in miniatuur, begonnen met een klomp en een zeiltje zoals dat vroeger ging. Zijn hobby was ook bij anderen bekend: „Wim van Breen, machinist op de grote vaart is ook zo'n hobbyist, maar dan met treinen. Die kende jk al lang en ja, hoe gaat dat, allebei modelbouwers en eigenlijk vroeg Wim of het niet leuk zou zijn om de hobby in verenigingsverband te gaan doen. We hebben toen wat mensen aangeschreven en zo kwam eigenlijk de vereniging tot stand. Die eerste vergadering waren er al drieëntwintig leden en dat is mooi. Nu is dat er ééntje meer, we kunnen dus best nog wat leden gebruiken". Modelbouw is kennelijk ménnen werk, want er is niet één vrouw tussen de leden te vinden. Hoe dat komt weet Bram niet te vertellen. De leden komen uit Noordgouwe, Brouwershaven, Zierikzee, Haamstede, Renesse en natuurlijk Scharendijke. Elke tweede dinsdag in de maand komen ze bijeen in 'De Putmeet' te Scharendijke, vanaf half acht 's avonds. Daar zitten dan de botenbouwers, de houtsnijwerkers. de spoorwegmannen, de stoomfanaten, de auto- of molenbouwers, allemaal samen ter 'lering ende vermaeck', want dat laatste hoort er zeker ook bij, -vooral na afloop van de bijeenkomst aan de bar. De Bram van Dongen bezig aan wéér een nieuw werkstuk. bedoeling is om met elkaar het onderhavige werk te bespreken en als het nodig is om moeilijkheden met elkaar op te lossen. Eén categorie modelbouwers is niet vertegenwoordigd: de vliegtuigbouwers. Bram:,,Nee, dat is jammer, vliegtuigbouwers hebben we niet in onze vereniging. Dat komt omdat die nergens een terreintje krijgen toegewezen voor hun hobby. Want alle leden maken iets, of het nou een boot is, een trein, een auto of een vliegtuig: er moet iets mee gedéén worden. Vliegtuigen moeten dus kunnen vliegen en dat schijnt hier nergens te kunnen. We hebben het op Westerschouwen geprobeerd en in Scharendijke, nergens een stukje grond voor hen. We hebben het zelfs hogerop gezocht en kregen uiteindelijk als antwoord: zie maar ergens op de Maasvlakte een stukje te krijgen. Nou, dat kan dus helemaal niet, want dat wordt veel te duur voor die lui. Even je vliegtuigje proberen op de Maasvlakte. Wel jammer, want zo mis je veel leden. Vroeger vlogen ze op de Kabbelaarsbank en waren daar niemand tot last voor zover ik weet. Maar daar mogen ze ook niet meer vliegen". De vereniging is aangesloten bij de landelijke N.V.M. (Nederlandse Vereniging voor Modelbouwers). Voorzitter is Bram, Jos Maljas beheert de kas en Bert Bouwmeester is secretaris. Wim Breem, één van de oprichters dus, is supervisor. Er is ook een evenementencommissie van vier man, die de evenementen voorbereidt. De vereniging treedt ook naar buiten, want behalve de maandelijkse bijeenkomsten verzorgen ze op aanvraag demonstraties. Zo zou er op de Zierikzeese Expo bijvoorbeeld een echte modeltrein hebben gereden, maar dat ging op het laatste moment niet door. Een treintje met een échte stoomlocomotief waarop kinderen hadden kunnen meerijden. Ze worden nogal eens uitgenodigd en voldoen graag aan verzoeken. Want een hobbyist vertelt graag over zijn werk en laat het ook graag aan anderen zien. Zelf begon Bram als gezegd als kind al met het bouwen van model scheepjes. Na de klomp met het zeiltje verliet een groot aantal schepen zijn werktafel, die overigens middenin de woonkamer staat. Ooit volgde hij een cursus jachtenbouw, die in het bedrijf goed van pas kwam, maar ook bij zijn hobby. Hoeveel schepen Bram al gebouwd heeft weet hij niet precies,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5